ROC 15% rocznie - Strategie inwestycyjne - forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
ZNAJDŹ SPÓŁKĘ
lub dowolny tekst
AD.bx ad0c
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Obserwuj ten wątek | RSS
ROC 15% rocznie Opcje
Stopień: Ostrożny
Grupa: StockWatcher
Wpisów: 3
Wysłane: 5 stycznia 2017 22:13:31
Cześć chciałbym się zapytać czy według was 15% zwrotu kapitału rocznie jest duży? Gram na rynku forex i przez ostanie 14 miesięcy "udało" mi się z rynku wyciągnąć dokładnie 320%. z 2000 zł doszedłem do końca grudnia do prawie 9k.
Udało mi sie ponieważ co prawda, analizowałem rynek natomiast grałem jedynie na świeczkach H4 i D1, i lewar tu pomógł.
Natomiast Na gpw, nie możemy wygenerować aż tak dużego zysku. Chciałbym się od was dowiedzieć, czy jestem w stanie osiągnąć ten wynik.

I... wiem że na rynku forex ten rok okazał się bardzo dobry. wątpię że uda mi się chociaż zarobić 50% z tych 320%. Możliwe że stracę wszystko i co najgorsze stracę te 14 miesięcy ekscytacji. Chciałbym teraz przekonać się dłużnej niż na rok jak jest na gpw. dzięki za wyrozumiałość, proszę o opinie.
Stopień: Złotousty
Wpisów: 1 506
Wysłane: 5 stycznia 2017 23:58:05
Cytat:
Cześć chciałbym się zapytać czy według was 15% zwrotu kapitału rocznie jest duży? Gram na rynku forex i przez ostanie 14 miesięcy "udało" mi się z rynku wyciągnąć dokładnie 320%. z 2000 zł doszedłem do końca grudnia do prawie 9k. Udało mi sie ponieważ co prawda, analizowałem rynek natomiast grałem jedynie na świeczkach H4 i D1, i lewar tu pomógł.

Gratki. Jak widać niekoniecznie trzeba grać na M1 i M5 by mieć trzycyfrowe stopy zwrotu.
Cytat:

Natomiast Na gpw, nie możemy wygenerować aż tak dużego zysku. Chciałbym się od was dowiedzieć, czy jestem w stanie osiągnąć ten wynik.

Zależy w jakim horyzoncie czasowym i przy jakim ryzyku. Jeśli postawiłbyś wszystko na jedną spółkę i trafisz na takie JSW 2016 to będzie ponad te 320%... Do tego dochodzą instrumenty pochodne. Chociaż oczywiście średnio powinieneś spodziewać się stopy zwrotu z przedziału -20 + 20%.

Cytat:
I... wiem że na rynku forex ten rok okazał się bardzo dobry. wątpię że uda mi się chociaż zarobić 50% z tych 320%. Możliwe że stracę wszystko i co najgorsze stracę te 14 miesięcy ekscytacji. Chciałbym teraz przekonać się dłużnej niż na rok jak jest na gpw. dzięki za wyrozumiałość, proszę o opinie.

Czyli jak rozumiem przechodzisz na gpw z fx ? Czy na fx zostajesz ? Jeśli to pierwsze, kapitał już jakiś masz, można podzielić to sensownie na kilka spółek. Jak mawiają - próbuj :). Przejrzyj kroniki inwestycyjne na forum, sporo w nich ciekawych spostrzeżeń jak i portfeli na realnym rynku i różnych strategii.
Wysłane: 6 stycznia 2017 09:50:42
Dzięki za Opinię. Grałem wcześniej na innych interwałach, natomiast nie umiem na nich grać, są bardzo chaotyczne.

czyli teoretycznie jeżeli zainwestuję w wschodzącą spółkę 40 - 60 % kapitału to przez rok rozumiem wyciągnę stopę ? Obliczyłem sobie to na kalkulatorze, mając 10k, inwestując ok 40 - 60 (zależy jaka jest droga spółka) to na dobrym trendzie można wyjść na tyle.

Po dłuższych przemyśleniach od lutego zaczynam na forex od 2k, natomiast te zarobione z rynku + dołożenie aby wyrównać do 10 000 zł. na gpw. myślę że warto, jeżeli dostałem taką możliwość to nauczyć się grać na rynku pochodnym, oraz na rynku akcji.
leniuch
Stopień: Krasomówca
Wpisów: 685
Wysłane: 6 stycznia 2017 11:36:10
Szczerze mówiąc, to jakbym regularnie robił takie wyniki na forexie, to nigdzie bym się nie wynosił, tylko np. zmniejszył lewar. Chyba, że sam czujesz, że to kwestia bardziej farta niż umiejętności. Ile było tych transakcji? Jakie miałeś obsunięcie kapitału? Jak wtedy spałeś :)?
Wysłane: 6 stycznia 2017 13:19:12
@leniuch - pierwsze depo to 1k na początku marca 2015. Jak się mogło skończyć wchodząc w transakcje 60% kapitału? no właśnie nie wytrzymałem tygodnia.

Po przepracowaniu na micro w xm, doszedłem do wniosku że wpłace jeszcze raz, i to 2k.
Grałem na początku kilka transakcji na miesiąc i tylko h4 na gbp/jpy. Wchodziłem tylko i wyłącznie gdy trend był [SPADKOWY]. To traktuje jako pasję, dodatkową formę nauki, zabawy oraz treningu umysłowego. To nie jest tak, że budzę się w środku nocy, i patrzę na wykres.

Ja traktuję regularność zarabiania na rynku w zakresie co najmniej 3 - 5 lat, wtedy mogę powiedzieć, - aha jestem zawodowym inwestorem, ponieważ regularnie zarabiam.

Cytat:
Chyba, że sam czujesz, że to kwestia bardziej farta niż umiejętności. Ile było tych transakcji? Jakie miałeś obsunięcie kapitału?

Nie wiem że ktoś posiada stuprocentowe umiejętności zarabiania na forex, Czasem po prostu intuicyjnie wchodziłem na rynek, i się sprawdzało, czasem zdarzało się moje slk 25%
Stopień: Złotousty
Wpisów: 1 506
Wysłane: 6 stycznia 2017 14:51:25
alkon napisał(a):
Dzięki za Opinię. Grałem wcześniej na innych interwałach, natomiast nie umiem na nich grać, są bardzo chaotyczne.

czyli teoretycznie jeżeli zainwestuję w wschodzącą spółkę 40 - 60 % kapitału to przez rok rozumiem wyciągnę stopę ? Obliczyłem sobie to na kalkulatorze, mając 10k, inwestując ok 40 - 60 (zależy jaka jest droga spółka) to na dobrym trendzie można wyjść na tyle.

Napiszę skrótowo to co wynika z moich rozważań na trendami (wzrostowymi w domyśle).

1. Trwają od kilku miesięcy (raczej min 3-4) do kilku nawet lat.

2. Im dłuższy trend tym możliwa teoretycznie większa stopa zwrotu

3. Trend trendowi nie równy - są spółki które bardzo szybko rosną, inne mozolnie "wchodzą po schodach" - kwestia bety, generalnie jednak te pierwsze przy szybkich wzrostach kończą trendy również bardzo gwałtownie (i nierzadko wracają do punktu wyjścia)

Podstawą jednak jest dobry stosunek zysk do strat (z czym na fx pewnie też się spotkałeś), trafność i zarządzanie kapitałem. Są różne sposoby na inwestowanie w akcje. Można traktować to dywidendowo i kupować kilka spółek które mają regularne zyski, będą płacić dywidendy i skupować je gdy są tanie (wręcz kotrariańsko) a potem tylko trzymać (chyba że przestają płacić div) aż do zwrotu inwestycji z samych dywidend. Można inwestować w spółki wzrostowe gdzie przychody i zyski powinny się dynamicznie poprawiać. Można technicznie wybierać trendy, punkty zwrotne (choć tu jest MZ różnica z walutami i fx - trendy na akcjach są częstsze i silniejsze niż na walutach co utrudnia inwestowanie "pod prąd") czy też szukać spółek niedowartościowanych fundamentalnie - klasycznie walka między growth a value.

Cytat:
Po dłuższych przemyśleniach od lutego zaczynam na forex od 2k, natomiast te zarobione z rynku + dołożenie aby wyrównać do 10 000 zł. na gpw. myślę że warto, jeżeli dostałem taką możliwość to nauczyć się grać na rynku pochodnym, oraz na rynku akcji.

Wcale niezła myśl ;), jeśli będziesz miał cierpliwość do tych aktywów może być tak że akcje przebiją stopę zwrotu z fx w długim terminie. Zrobiona z głową dywersyfikacja zawsze ma sens.

@leniuch

Trading to jedno z bardziej wyniszczających mentalnie zajęć. Dlatego jak ktoś ma wysokie stopy zwrotu z fx w jednym roku niekoniecznie musi mieć takie w następnym - więc na regresję liniową bym nie liczył ;).
Edytowany: 6 stycznia 2017 14:53
leniuch
Wysłane: 6 stycznia 2017 21:45:09
alkon napisał(a):

Cytat:
Chyba, że sam czujesz, że to kwestia bardziej farta niż umiejętności. Ile było tych transakcji? Jakie miałeś obsunięcie kapitału?

Nie wiem że ktoś posiada stuprocentowe umiejętności zarabiania na forex, Czasem po prostu intuicyjnie wchodziłem na rynek, i się sprawdzało, czasem zdarzało się moje slk 25%

@alkon: Oczywiście, że nie wiadomo, do końca ile farta ile umiejętności. Pytałem po prostu czy było tak, że większość zysku to kilka wyjątkowo trafionych i mocno zlewarowanych transakcji, czy też wynik "ciułania".

Do tego co Wojetek napisał (który zna rynek znacznie lepiej niż ja) dodam jeszcze, że jak pewnie wiesz, na większości spółek nie da się grać na krótko a nawet, jak się da, nie jest to łatwe, nie ma tej symetrii, która jest na forexie. Spadki są często krótkie ale gwałtowne. No i jest ogromna korelacja na rynku. Do tego dochodzą kłopoty z płynnością i spreadami (nie licz na takie jak na forexie) – zwłaszcza na polskiej giełdzie.

Tutaj artykuł, który koniecznie trzeba przeczytać: http://www.followingthetrend.com/2014/04/trend-following-does-not-work-on-stocks/ (tytuł nieco prowokacyjny).

@Wojetek: jasne, natomiast jeśli ktoś ma 300% to albo ma fart albo umiejętności (w różnych proporcjach). I stąd moje pytania o liczbę transakcji oraz zmienność. Bo jak ktoś zrobił w roku np. 300 transakcji i miał w miarę gładką krzywą kapitału i jeszcze taki wynik, to za tym kryje się coś więcej niż fart. Natomiast jeśli to było np. tak, że przez cały rok było 20 transakcji i wynik w okolicach zera i nagle 2 transakcje ustawiły taki wynik, no to faktycznie trudno liczyć na powtórkę a nawet na jakikolwiek zysk.

leniuch
Wysłane: 6 stycznia 2017 21:46:40
Dodam jeszcze, że dalej nie wiem, jaką masz tolerancję na ryzyko, a to jest kluczowe, żeby odpowiedzieć "czy 15% to dużo czy mało". Przy obsunięciu 30% to mało, przy obsunięciu 5% to dużo.
Użytkownicy przeglądający ten wątek
Gość

Skocz do forum