Nieoczekiwane zmiany kursu: Notowania z i bez dywidendy - StockWatch.pl - akcje i notowania giełdowe, informacje raporty analizy i wyceny spółek, GPW i New Connect
AD.bx ad0a
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
X
AD.bx ad0c

Poradnik inwestora

Nieoczekiwane zmiany kursu: Notowania z i bez dywidendy

2008-09-02 22:59

Currently rated 4.0 by 35 people

  • Currently 3.971429/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Słowa kluczowe:

Gdy dawno temu wymyślono giełdę, głównym i przez długi czas jedynym motywem obracania akcjami było wyszukiwanie spółek przynoszących zysk, aby przez długie lata uczestniczyć w jego podziale i wypłacie. Giełda była miejscem kojarzenia akcjonariuszy, którzy chcieli pozbyć się akcji nie robiąc sobie przy tym zachodu, oraz osób wyposażonych w gotówkę, którzy pragnęli nabyć akcje bez uciążliwego poszukiwania chętnego do ich sprzedaży. Tak jest zresztą do dzisiaj.

Stopniowo jednak wartość przyszłych dywidend zaczęła pojawiać się w bieżących kursach. Nazywamy to dyskontowaniem: wydarzenie spodziewane w przyszłości ma wpływ na dzisiejszą wartość spółki. Zarówno na plus jak i na minus. Jak duży jest to wpływ, zależy każdorazowo od reakcji rynku, która poza tym zmienia się w czasie. Obecnie dywidendy mają dla inwestorów giełdowych śladowe znaczenie, a kursy poruszają się pod wpływem dyskonta wszelkich nowo spodziewanych wydarzeń mających wpływ na wartość spółki - czy to dotyczących jej samej, czy sektora, całego segmentu rynku, czy nawet sytuacji światowej.

Wskaźnik Cena/Zysk dla danej spółki mówi o tym, ile lat byłoby potrzeba by w postaci kolejnych dywidend (wypłacających zysk w całości) pokryć koszt nabycia jej akcji dzisiaj. Wskaźnik C/Z zwykle wynosi kilkanaście, choć nierzadko spotykamy spółki o wskaźniku powyżej 20, a nawet 30. Małe szanse są na to, żeby ktokolwiek czekał dziesiątki lat na zwrot zainwestowanego kapitału tylko poprzez coroczne dywidendy, wiedząc że zyski mogą nie być trwałe, że kapitał kosztuje oraz że czas oczekiwania z tych powodów (+podatek od dywidendy) jest sporo dłuższy od C/Z. Poza tym nie ma żadnej gwarancji, że co roku będzie uchwalana wypłata. Widać więc wyraźnie, że to nie dywidenda jest motywem zakupu akcji, lecz spodziewany wzrost wartości firmy, który przełoży się na wzrost kursu akcji.

O wypłacie dywidendy decyduje Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Uchwała zawiera kwoty i daty, od których zależy późniejszy rozwój wydarzeń. I tak na przykład zgromadzenie właścicieli zacnej firmy Stalprodukt większością głosów uchwaliło dnia 27 czerwca 2007 r., że wypłaci akcjonariuszom ponad 66 mln zł w postaci dywidendy z zysku za rok 2006. Nota bene było to 1/4 wypracowanej kwoty, resztę przeznaczono w większości na kapitał rezerwowy. Kwotę łącznej dywidendy ustalono tak, żeby łatwo się dzieliło. I wypadło równo 10 złotych na akcję spółki STP.

Uchwała wskazała dwie daty: dzień ustalenia prawa do dywidendy - 14 września oraz dzień wypłaty dywidendy - 28 września. To drugie zdarzenie jest oczywiste: tego dnia na konta uprawnionych inwestorów w biurach maklerskich wpłynęła kwota równa 10 zł x liczba akcji minus podatek od zysków kapitałowych 19%.

Bardzo miła operacja, lecz dotyczyła tylko osób uprawnionych. Były nimi te osoby, które na zamknięciu sesji dnia 11 września posiadały akcje na rachunku maklerskim. Skąd ta data? Otóż w celu ustalenia prawa do dywidendy konieczne jest uwidocznienie właściciela w rejestrze prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Na rachunku w biurze maklerskim powinniśmy mieć przy każdym walorze podaną liczbę zarejestrowaną w KDPW, aby nie zgadywać jak jest naprawdę. Operacja odbywa się automatycznie i skutkuje właśnie na trzeci dzień po dniu transakcji. Oznacza to też, że 12 września można było już sprzedać akcje, jeśli ktoś miał takie życzenie, a prawo do dywidendy pozostawało.

Ustalenie prawa do dywidendy i jej wypłata nie ma mechanicznego przełożenia na kurs w dniu po wygaśnięciu prawa, tak jak na przykład split. Ale uwaga, tego dnia zmniejszany jest przez system kurs odniesienia, tak więc akcje notowane na tym samym poziomie co dnia poprzedniego wykazują na otwarciu wzrost. Pozorny czy faktyczny?

Nie bez kozery rozróżniane jest notowanie "z prawem do dywidendy", w wypadku STP do 11 września włącznie, oraz licząc od kolejnego dnia już "bez prawa do dywidendy". Dla inwestorów jest oczywiste, że nie są to dokładnie te same akcje. Na wykresie STP można zaobserwować 11 września malutką lokalną górkę. Trochę na siłę, bo emocje wokół spółki zagłuszyły ten efekt, ale górka jest, choć mniejsza niż 10 złotych. Mamy też spadek, choć niezbyt wielki, w dzień wypłaty, i też mniejszy niż 10 zł. Bez względu na to jak w te dni zachował się kurs, sytuacja wygląda następująco:

1. Akcje z prawem do dywidendy gwarantują zwrot części (rzecz jasna bardzo niewielkiej) zainwestowanego w nie kapitału w konkretnym dniu, zwykle szybko. Pozbawione tego prawa są mniej warte, dokładnie o wielkość wypłaty (jeśli jej dzień rzeczywiście jest bliski - pomijamy koszty kapitału). Efektywny rynek powinien uwzględnić to w kursie.

2. Po wypłacie dywidendy wartość spółki spada, gdyż pozbyła się ona części majątku w postaci wypłaconej gotówki. Wartość aktywów na następnym bilansie będzie mniejsza o tę kwotę, podobnie wartość pasywów wykaże spadek kapitału o dokładnie tę samą kwotę. Efektywny rynek powinien uwzględnić to w kursie najpóźniej w dzień wypłaty.

Dlaczego rynek nie zachowuje się tak jak teoretycznie powinien? Po pierwsze daleko mu do efektywności. Ludzie w większości przegapiają uchwalenie dywidendy, bo zbyt rzadko czytają uchwały ze zgromadzeń wspólników. A jeszcze rzadziej z tych spółek, których nie posiadają. Poza tym, jeśli już nawet czytają, to nie wiedzą, do końca którego dnia trzeba mieć akcje, a kiedy wolno już je sprzedać, więc na wszelki wypadek trzymają. Efekt dla Stalproduktu: po wypłacie spółka rośnie, jakby na przekór. Granie pod dobry raport za III kwartał, który miał pojawić się już 13 listopada. Idziemy o zakład, że dywidendy nie miały tutaj żadnego znaczenia.

PS. Jak słusznie zauważył Snake, sprawa jest niepotrzebnie wikłana. Przecież naturalne jest, że zyskowna firma płaci dywidendę, czyli dzieli się wynikiem – no chyba, że potrzebuje kapitału na rozwój, wówczas zatrzymuje zyski w spółce i reinwestuje je – decyzją Walnego Zgromadzenia. Gdy jednak dochodzi do wypłaty dywidendy i jest to najpierw ogłaszane, a potem wykonywane, to ile jest warta spółka po dokonaniu operacji? Księgowo mniej niż tuż przed operacją, gdyż pozbyła się części aktywów i kapitału. Ale rok wcześniej nie było jeszcze tych zysków, więc przy niezmienionych innych parametrach spółka jest warta tyle samo, co wcześniej. Jedynie wykonała powinność, do której została powołana: wygenerowała zysk i oddała go właścicielom. Ponadto wartość spółki w każdej chwili to przecież zdyskontowane przyszłe przepływy pieniężne dla akcjonariuszy. A dokonana wypłata do nich się nie zalicza.

Powiadom znajomego
E-mail:
Podaj kod z obrazka:
Komentarze
do wpisu
Komentarze (9)
Kanał
RSS
Subskrybuj komentarze
Wersja
do druku
druk
Bezpośredni link
do tej strony:

Podobne artykuły

Komentarze

epresso
10/1/2008 1:32:12 PM
Czy dzielenie się zyskiem jest zawsze oczywiste?
antyweb.pl
6/7/2012 8:37:40 AM
Pingback from antyweb.pl

Stara panna wyszła za mąż: Onet wreszcie po słowie | AntyWeb
piotr66
7/1/2015 8:32:29 AM
Do admina, redakcjii
Artykol nieaktualny - prosze poprawidz bo wprowadza w blad
Biksa
9/27/2015 3:07:14 AM
Uważam, że w opisie do kiedy akcje mają prawo do dywidendy jest błąd: trzeba je mieć do końca 12.09.
Komentowanie jest nieaktywne. Wymagane jest zalogowanie się.

Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

LogowanieZapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3d

Najnowsze publikacje

Technologia chmury zwiastuje obfity deszcz zyskówRating: 3 / 6, Komentarzy: Comments: 0

Grupa Azoty inwestuje i obniża koszty działalnościRating: 3 / 6, Komentarzy: Comments: 0

Mamy ambitne plany w HiszpaniiRating: 3 / 6, Komentarzy: Comments: 0

Inwestycje w drodze na technologiczny szczytRating: 2.2 / 6, Komentarzy: Comments: 0

Spokojny model biznesowy i wysoka dywidendaRating: 3.3 / 7, Komentarzy: Comments: 0

Nowy model P.R.E.S.C.O. pozwala oczekiwać wyższych odzyskówRating: 2.6 / 9, Komentarzy: Comments: 0

Świetna koniunktura na rynku pożyczek pozabankowychRating: 2 / 4, Komentarzy: Comments: 0

KBJ oczekuje rekordowych przychodów w IV kwartaleRating: 3.3 / 7, Komentarzy: Comments: 0

Szybka diagnoza dla CormayRating: 2.1 / 13, Komentarzy: Comments: 0

Ostatnia w tym roku szansa na obligacje Echo InvestmentRating: 2.6 / 5, Komentarzy: Comments: 0