Specjalistyczne inwestycje to nasz patent na wzrost - StockWatch.pl - akcje i notowania giełdowe, informacje raporty analizy i wyceny spółek, GPW i New Connect
AD.bx ad0a
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
X
AD.bx ad0c

Wywiady

Specjalistyczne inwestycje to nasz patent na wzrost

2013-04-03 22:57

Currently rated 2.3 by 7 people

  • Currently 2.285714/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Słowa kluczowe: ,

Z Rafałem Zdonem, wiceprezesem PCC Rokita, o kolejnej publicznej emisji obligacji rozmawia Kamil Gemra

StockWatch.pl: Zysk netto spółki PCC Rokita w 2012 roku wzrósł o ponad 400 procent rok do roku. Skąd wziął się aż tak ogromny skok?

Rafał Zdon: Znaczący wpływ na poziom zysku netto w 2012 r. miała transakcja sprzedaży spółki PCC Exol. Ale nawet po odjęciu tego zdarzenia jednorazowego wypracowaliśmy wyższy zysk niż w 2011 r. Wzrost zysku osiągnęliśmy głównie za sprawą zwiększenia wolumenów sprzedaży, możliwego za sprawą zwiększenia mocy produkcyjnych oraz rozszerzenia skali działalności. Duży wpływ na wynik miała także konsekwentnie realizowana strategia Kompleksu Rokopole w zakresie zwiększania udziału produktów specjalistycznych, które to charakteryzują się wyższą marżą.

Analizując wyniki widać znaczący spadek zadłużenia. Jak udało się to osiągnąć przy równoczesnej emisji kolejnych serii obligacji?

W ciągu ostatniego roku nasze zadłużenie oprocentowane spadło w ciągu 2012 r. o ponad 60 proc., co przekłada się na istotną poprawę wskaźników zadłużenia oraz obsługi długu. W ciągu 2012 r. wskaźnik zadłużenia oprocentowanego spadł z 0,54 na koniec roku 2011 do 0,23 na koniec roku 2012.

W 2012 r. nastąpiły przekształcenia w grupie kapitałowej – m.in. sprzedaż do PCC SE spółki PCC Exol, a wraz z nią zmniejszenie zadłużenia grupy (PCC Exol posiadał kredyty inwestycyjne). W związku z tym zdarzeniem nastąpiło także potrącenie wierzytelności, jakie w stosunku do PCC SE miała PCC Rokita. W wyniku tych zdarzeń nasze zadłużenie znacząco się zmniejszyło.

Zapowiadacie Państwo duży program inwestycyjny. Jakich segmentów działalności on dotyczy i jak przełoży się na sytuację spółki w przyszłości?

W tym roku chcemy się skupić na rozwoju naszych trzech kompleksów produkcyjnych – Kompleksu Rokopole, Kompleksu Chlorowego i Kompleksu Chemii Fosforu. Inwestycje, które planujemy umożliwią nam zarówno rozszerzenie portfolio produktowego, zwiększenie mocy produkcyjnych, jak i wejście na nowe rynki oraz umocnienie pozycji na rynkach, na których już jesteśmy obecni.

Jedną z kluczowych dla nas inwestycji w ostatnim czasie jest zmiana technologii produkcji chloru na technologię w pełni membranową, czyli metodę energooszczędną, nowoczesną, i proekologiczną. Obecnie zakończyliśmy już pierwszy etap tej inwestycji, a w tym roku będziemy realizować kolejne. Przede wszystkim, koncentrujemy obecnie naszą działalność na oferowaniu klientom bardziej zaawansowanych, wysokospecjalistycznych produktów. To w tym obszarze planujemy zwiększenie mocy produkcyjnych oraz unowocześnienie naszych instalacji. Przez najbliższe 3 lata chcemy zainwestować 400 mln zł.

Przejdźmy do nowej emisji obligacji. Oprocentowanie serii AC ustalono na 7,5 procent w skali roku. Skąd taki właśnie poziom?

Oprocentowanie naszych obligacji dostosowujemy do sytuacji na rynkach finansowych, zawsze pamiętając, by było atrakcyjne dla inwestorów w porównaniu do innych ofert lokowania oszczędności. Niedawno Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. W obecnej sytuacji oprocentowanie naszych obligacji jest bardzo atrakcyjne na przykład w porównaniu do oferty, którą przedstawiają inwestorom banki. A kupno obligacji PCC Rokita to inwestycja w solidny, rentowny biznes spółki notującej powtarzalne wyniki.

W jaki sposób inwestorzy mogą wziąć udział w emisji publicznej obligacji PCC Rokita?

Dokładamy wszelkich starań, żeby zapisy na obligacje były jak najwygodniejsze dla naszych inwestorów. Oferującym i przyjmującym zapisy na nasze obligacje jest Dom Maklerski BDM. Inwestorzy mogą zapisywać się w Punktach Obsługi Klienta BDM oraz przez Internet. Podobnie jak w wypadku poprzedniej emisji otwarty zostanie także specjalny, tymczasowy POK w Brzegu Dolnym czynny od 8 do 11 kwietnia 2012 r. Dla wszystkich inwestorów, którzy w czasie zapisów otworzą rachunek korespondencyjnie, poprzez nasz portal inwestorski oraz w POK-u w Brzegu Dolnym – BDM przygotował specjalną promocję.  Wychodząc naprzeciw wszystkim zainteresowanym stworzyliśmy także portal inwestorski www.PCCInwestor.pl, na którym można znaleźć wszelkie informacje dotyczące emisji obligacji oraz samej spółki.

Czemu służyć ma portal www.PCCInwestor.pl?

Wyszliśmy naprzeciw stale rosnącemu zainteresowaniu ofertą naszych obligacji. Portal PCCInwestor.pl jest dedykowany papierom wartościowym emitowanym przez PCC Rokita, ale nie tylko. To także miejsce, gdzie inwestorzy mogą znaleźć informacje na temat papierów wartościowych i samych spółek powiązanych z PCC Rokita.

Dla osób, które się zarejestrują na portalu przygotowaliśmy spersonalizowany serwis o nazwie „Mój portfel”, dzięki któremu otrzymają one bieżącą informację na temat posiadanych papierów wartościowych spółek z Grupy PCC. Sukces na rynku długu składnia nas bowiem do rozważania emisji obligacji przez inne spółki z naszej Grupy.

Naszym celem jest zarządzanie płynnością, ale i stała obecność na rynku kapitałowym oraz zbudowanie możliwie trwałych relacji z inwestorami, szczególnie indywidualnymi. To dlatego aż połowa naszych emisji to transze im dedykowane. Już teraz PCC Rokita ma stały kontakt z inwestorami. Możemy powiedzieć, że dotychczasowe emisje, których wyróżnikiem na polskim rynku obligacji korporacyjnych jest niski próg inwestycji (100 zł), pozwalają nam z optymizmem patrzeć na powodzenie kolejnych emisji.

Państwa papiery dłużne cieszą się na rynku ogromnym zainteresowaniem. Czy planujecie kolejne emisje obligacji?

Chcemy cyklicznie oferować obligacje. I będziemy stale wychodzić na rynek z nowymi ofertami. Skłaniamy się do kolejnej emisji, ale taka decyzja jeszcze nie zapadła. 

Za nami już pierwszy kwartał 2013 roku. Jaki to będzie rok dla PCC Rokita? 

Obserwujemy, że pozytywne trendy z zeszłego roku się utrzymują. Obecnie koncentrujemy się na rozwijaniu naszych produktów specjalistycznych, co które stanowią źródło wzrostów w  różnych warunkach rynkowych. Rynek produktów commodity z reguły jest powiązany z koniunkturą gospodarczą, dlatego w naszym portfolio coraz większą rolę odgrywają produkty specjalistyczne – to nasz patent na wzrost.

Dziękuję za rozmowę.

 

Powiadom znajomego
E-mail:
Podaj kod z obrazka:
Komentarze
do wpisu
Komentarze (0)
Kanał
RSS
Subskrybuj komentarze
Wersja
do druku
druk
Bezpośredni link
do tej strony:

Podobne artykuły

Komentowanie jest nieaktywne. Wymagane jest zalogowanie się.

Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

LogowanieZapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3d

Najnowsze publikacje

Technologia chmury zwiastuje obfity deszcz zyskówRating: 3 / 6, Komentarzy: Comments: 0

Grupa Azoty inwestuje i obniża koszty działalnościRating: 3 / 6, Komentarzy: Comments: 0

Mamy ambitne plany w HiszpaniiRating: 3 / 6, Komentarzy: Comments: 0

Inwestycje w drodze na technologiczny szczytRating: 2.2 / 6, Komentarzy: Comments: 0

Spokojny model biznesowy i wysoka dywidendaRating: 3.3 / 7, Komentarzy: Comments: 0

Nowy model P.R.E.S.C.O. pozwala oczekiwać wyższych odzyskówRating: 2.6 / 9, Komentarzy: Comments: 0

Świetna koniunktura na rynku pożyczek pozabankowychRating: 2 / 4, Komentarzy: Comments: 0

KBJ oczekuje rekordowych przychodów w IV kwartaleRating: 3.3 / 7, Komentarzy: Comments: 0

Szybka diagnoza dla CormayRating: 2.1 / 13, Komentarzy: Comments: 0

Ostatnia w tym roku szansa na obligacje Echo InvestmentRating: 2.6 / 5, Komentarzy: Comments: 0