Mamy ambitne plany w Hiszpanii - StockWatch.pl - akcje i notowania giełdowe, informacje raporty analizy i wyceny spółek, GPW i New Connect
AD.bx ad0a
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
X
AD.bx ad0c

Wywiady

Mamy ambitne plany w Hiszpanii

2014-12-10 14:32

Currently rated 3.0 by 6 people

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Słowa kluczowe: , ,

Krzysztof Kawalec, prezes zarządu Magellan SA rozmawia z redakcją StockWatch.pl o wynikach finansowych spółki w 2014 roku oraz perspektywach nowego rynku zagranicznego

StockWatch.pl: Grupa Kapitałowa Magellan przyzwyczaiła inwestorów do konsekwentnej poprawy wyników. Również w III kwartale tego roku wyniki sprzedaży okazały się rekordowe. Co było motorem napędowym Waszego rozwoju w tym okresie?

Krzysztof Kawalec: Trzeci kwartał, a szczególnie wrzesień, był bardzo dobry pod względem sprzedaży. Spodziewaliśmy się w tym okresie wzrostu popytu na usługi finansowe oferowane przez Grupę Magellan. Bardzo dobre wyniki kontraktacji zanotowaliśmy we wszystkich segmentach działalności. W finansowaniu bieżącym szpitali, głownie dzięki obniżeniu kosztów finansowania, mogliśmy zaproponować atrakcyjne warunki finansowania. Bardzo wysoki wzrost sprzedaży zanotowaliśmy w segmencie finansowania inwestycji Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Przypomnę, że w drugim kwartale mieliśmy także rekordowe wyniki kontraktacji w segmencie JST. Duży wpływ na wyniki tego segmentu miały nasze działania sprzedażowe a także zbudowanie skutecznego zespołu odpowiedzialnego za współpracę z samorządami. Widzimy także rozwój sprzedaży na rynkach zagranicznych, gdzie nasze spółki wypracowały bardzo dobre wyniki kontraktacji w trzecim kwartale.

Jaki pod względem wyników i sprzedaży może być dla Grupy Magellan czwarty kwartał?

Spodziewamy się, że czwarty kwartał będzie równie udany pod względem sprzedaży jak trzeci. Kumulacja popytu na usługi finansowe oferowane przez Grupę Magellan przypada na okres od września do końca roku. Postaramy się wykorzystać wszystkie możliwości jakie daje nam rynek do zwiększenia sprzedaży w tym okresie. Oprócz zwiększonego popytu na usługi finansowania służby zdrowia i samorządów, powinno nam sprzyjać także otoczenie makroekonomiczne. Obniżka stóp procentowych ma wpływ na obniżenie kosztów finansowania, a to poprawia pozycję konkurencyjną Grupy Magellan oraz pozytywnie wpływa na osiągane wyniki finansowe.

W poprzednim wywiadzie dla StockWatch.pl wskazywał Pan już na znaczenie współpracy z jednostkami samorządów terytorialnych. Dlaczego samorządy tak chętnie współpracują z Magellanem?

Segment finansowania Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) jest bardzo dynamicznie rosnącym obszarem biznesu Magellana. W trzecim kwartale kontraktacja bilansowa JST była na rekordowym poziomie 72,2 mln PLN, co oznacza ponad 6-krotny wzrost sprzedaży w tym segmencie rok do roku. Samorządy coraz częściej korzystają z alternatywnych wobec oferty banków form finansowania inwestycji, a to ułatwia nam współpracę i przekłada się na rosnącą sprzedaż w tym segmencie. 

Magellan ma pozycję lidera na polskim rynku finansowania sektora ochrony zdrowia, ale utrzymanie jej na dłuższą metę będzie wymagało obniżania cen albo rozpoczęcie przejęć. Czy widzi Pan potencjał do konsolidacji rynku?

W strategii dotyczącej polskiego rynku koncentrujemy się na rozwoju poprzez wejście w nowe obszary biznesowe. Magellan od początku działalności był innowacyjną spółką, która buduje swoją przewagę poprzez proponowanie naszym klientom nowych produktów finansowych dopasowanych do bieżącej sytuacji na rynku. To istotna przewaga konkurencyjna Grupy Magellan i taką strategię będziemy nadal realizowali na rynku krajowym. Przykładem jest segment JST czy współpraca z dostawcami sprzętu medycznego do szpitali.

Poza Polską działacie Państwo również na Słowacji i w Czechach, a w ostatnich miesiącach weszliście na rynek hiszpański. Na ile jest on podobny do tych, na których grupa działała do tej pory?

Finansowanie służby zdrowia w Hiszpanii jest oparte na środkach przekazywanych z budżetu centralnego do regionów administracyjnych, które samodzielnie organizują służbę zdrowia na podległym terenie i odpowiadają za kondycję finansową podległych szpitali. Podobnie jak w Polsce, szpitale w Hiszpanii funkcjonują jako jednostki samorządowe, tych jest zdecydowana większość lub jako spółki prawa handlowego. Rynek ochrony zdrowia w Hiszpanii jest około 4 razy większy niż w Polsce, podobnie jest z wielkością zobowiązań wymagalnych. W Hiszpanii dług służby zdrowia szacuje się na ok. 2,6 mld EURO, w Polsce jest to 2 mld PLN. Ponadto, potencjał rynku hiszpańskiego jest zdecydowanie większy niż rynku polskiego, gdyż Hiszpanie zdecydowanie więcej wydają na służbę zdrowia. Około 11 proc. PKB Hiszpanii przeznaczane jest na służbę zdrowia, tymczasem w Polsce wydatki te wynoszą niewiele ponad 6 %, a PKB Hiszpanii jest dużo większy niż Polski, przy podobnej populacji.

Jakie są Państwa długofalowe oczekiwania dotyczące hiszpańskiego rynku, szczególnie co do dominującego segmentu? Jak wygląda ten rynek pod względem prawnym w zakresie finansowania sektora ochrony zdrowia?

Otworzyliśmy nasz oddział w Hiszpanii w październiku. Prowadzimy teraz intensywne prace nad realizacją pierwszej transakcji. Nasze oczekiwana dotyczące rynku hiszpańskiego są bardzo ambitne. Dostrzegamy duży popyt na finansowanie zobowiązań wynikających z dostaw towarów i usług do szpitali publicznych. Chcemy odpowiedzieć na olbrzymi potencjał tego rynku, zbudowaniem istotnego z punktu widzenia Grupy portfela aktywów. Natomiast, aby ta ekspansja powiodła się konieczne będzie w krótkiej perspektywie zbudowanie odpowiedniej struktury finansowania tej działalności. Jeżeli chodzi o prawne aspekty funkcjonowania na rynku hiszpańskim, to nie ma tam ograniczeń w obrocie wierzytelnościami służby zdrowia, natomiast za płatności szpitali bezpośrednio odpowiadają Regiony.

Podobnie jak w poprzednim kwartale, w wynikach Magellana widoczny jest dynamiczny rozwój na Słowacji i cały czas słabe wyniki w Czechach. Czym spowodowane są te różnice i jakie mają Państwo plany poprawy rentowności na rynku czeskim?

Na obu rynkach mamy duży wzrost portfela aktywów i wyniku netto po trzech kwartałach tego roku. O ponad 80 proc. wzrosła wartość portfela, a zysk netto o 38 proc. w porównaniu rok do roku. Tak ja wspominałem wcześniej rynki te charakteryzują się sporą ilością synergii na poziomie sprzedaży. W chwili obecnej na rynku czeskim zauważalny jest niższy popyt na usługę finansowania zobowiązań, ze względu na udzieloną pomoc państwa w stosunku do szpitali publicznych. Natomiast na Słowacji z kolei jesteśmy w fazie po oddłużeniowej. Obserwujemy spory problem z terminową płatnością zobowiązań przez szpitale, ze względu na permanentny deficyt wpływów w stosunku do wydatków. Obecnie aktywa zagraniczne stanowią 12 proc. portfela całej Grupy i przynoszą 8 proc. przychodów. Kontrybucja do wyniku Grupy ze strony spółek zagranicznych jest na poziomie 6 proc. całego wyniku Grupy po trzech kwartałach 2014 roku.

Dziękuję za rozmowę.

 

Powiadom znajomego
E-mail:
Podaj kod z obrazka:
Komentarze
do wpisu
Komentarze (0)
Kanał
RSS
Subskrybuj komentarze
Wersja
do druku
druk
Bezpośredni link
do tej strony:

Podobne artykuły

Komentowanie jest nieaktywne. Wymagane jest zalogowanie się.

Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

LogowanieZapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3d

Najnowsze publikacje

Technologia chmury zwiastuje obfity deszcz zyskówRating: 3 / 6, Komentarzy: Comments: 0

Grupa Azoty inwestuje i obniża koszty działalnościRating: 3 / 6, Komentarzy: Comments: 0

Mamy ambitne plany w HiszpaniiRating: 3 / 6, Komentarzy: Comments: 0

Inwestycje w drodze na technologiczny szczytRating: 2.2 / 6, Komentarzy: Comments: 0

Spokojny model biznesowy i wysoka dywidendaRating: 3.3 / 7, Komentarzy: Comments: 0

Nowy model P.R.E.S.C.O. pozwala oczekiwać wyższych odzyskówRating: 2.6 / 9, Komentarzy: Comments: 0

Świetna koniunktura na rynku pożyczek pozabankowychRating: 2 / 4, Komentarzy: Comments: 0

KBJ oczekuje rekordowych przychodów w IV kwartaleRating: 3.3 / 7, Komentarzy: Comments: 0

Szybka diagnoza dla CormayRating: 2.1 / 13, Komentarzy: Comments: 0

Ostatnia w tym roku szansa na obligacje Echo InvestmentRating: 2.6 / 5, Komentarzy: Comments: 0