pixelg
Prezentacja inwestorska oraz czat z Anną Suchodolską, co-CEO i CFO White Stone Development
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Prezentacja inwestorska oraz czat z Anną Suchodolską, co-CEO i CFO White Stone Development

Dyskusja odbyła się dnia: 01.02.2021, godziny 13:30
Anna Suchodolska, co-CEO i CFO White Stone Development: W tym roku będziemy obserwowali dalszy wzrost cen mieszkań Anna Suchodolska, co-CEO i CFO White Stone Development

W poniedziałek, 01.02.2021 o godz. 13.30 zapraszamy na prezentację inwestorską oraz czat z Anną Suchodolską, co-CEO i CFO White Stone Development. Tematem spotkania będzie m.in. trwająca emisja obligacji spółki.

White Stone Development działa jako deweloper od 2012 r., a od 2015 r. jest spółką dominującą w utworzonej Grupie Kapitałowej. Grupa ta koncentruje swoje działania na rynku warszawskim i szczecińskim realizując inwestycje mieszkaniowe i komercyjne. Do tej pory White Stone sprzedał przeszło 1,3 tys. lokali mieszkalnych realizowanych w ramach 5 pięciu wieloetapowych projektów. W swoim portfolio firma posiada aktualnie dwa projekty biurowe (kompleks HOL 7.7 oraz budynek Celebro) i 1 biurowo-komercyjny (Fort Mokotów) o łącznej powierzchni najmu przekraczającej 32 tys. mkw. Zarówno w zakupionym w 2019 r. kompleksie przy ul. Cybernetyki 7 i 7a, jak i w historycznym warszawskim obiekcie Fort Mokotów trwa proces rekomrecjalizacji. W skład Grupy wchodzi także SPS Construction, generalny wykonawca dla budownictwa kubaturowego oraz MAAT4, spółka zajmująca się generalnym wykonawstwem instalacji elektroenergetycznych.

Do tej pory w ramach czterech emisji obligacji deweloper pozyskał od 2015 r. łącznie 56 mln zł. Od 26 stycznia br. obligacje spółki obecne są na rynku Catalyst.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na prezentacji i czacie inwestorskim z Anną Suchodolską, co-CEO i CFO White Stone Development. Tematem spotkania będzie m.in. trwająca emisja obligacji spółki.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać po prezentacji wideo. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony. Uczestników zachęcamy też do udostępniania czatu i komentowania jego przebiegu w mediach społecznościowych z hasztagiem #czatStockWatch
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Anna Suchodolska: Dzień dobry, witam Państwa na chacie i zapraszam do zadawania pytań!
 • Gość: Jaki poziom wydatków na grunty jest planowany w kolejnych latach do momentu wykupu obligacji?
  Anna Suchodolska: W odniesieniu do gruntów pod zabudowę mieszkaniową planowane wydatki wynoszą ok. 40 mln zł do dnia wykupu obligacji. Wielkość nakładów na grunty pod budownictwo komercyjne będzie uzależniona od bieżącej sytuacji na tym rynku.
 • sasky: Witam, mam pytanie o rynek deweloperski. Czego WSC oczekuje po rynku w tym roku? Czy nadal będziemy obserwowali wzrost cen mieszkań?
  Anna Suchodolska: W naszej ocenie popyt się nie zmieni i w konsekwencji będziemy obserwowali dalszy wzrost cen mieszkań.
 • Maciej: W jakim stopniu wasze nieruchomości inwestycyjne są skomercjalizowane?
  Anna Suchodolska: Średnio jest to ok. 70 proc. Szczegóły znajdziecie Państwo w prezentacji dostępnej w ramach czatu.
 • pasha: Jaki obecnie procent majątku jest zabezpieczeniem zobowiązań? Ile macie działek i nieruchomości wolnych od hipotek?
  Anna Suchodolska: Nieruchomości komercyjne są obciążone hipoteką zabezpieczającą kredyty inwestycyjne z terminami spłaty ok. 5 lat. Jedynymi nieruchomościami z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe obciążonymi hipotecznie są te stanowiące zabezpieczenie obligacji serii D o wartości ok. 30 mln zł.
 • Gość: Czy Grupa planuje stałą obecność na rynku Catalyst?
  Anna Suchodolska: Tak, planujemy stałą obecność na rynku Catalyst.
 • SW-fan: Witam uprzejmie. Niestety dane historyczne nie nadają się do niczego, nawet backlog niewiele mówi - w aktualnej sytuacji coraz mniej będą potrzebne obiekty biurowe. Natomiast w mieszkaniówce przychodzi jednoznaczny kryzys z powodu rosnącego bezrobocia i utraty zdolności kredytowej przez ludzi. Proszę o komentarz.
  Anna Suchodolska: Roczna sprzedaż nowych mieszkań na sześciu największych rynkach przekroczyła 53 tys., a zaledwie 19-proc. r/r spadek w dobie pandemii jest wynikiem wyjątkowo dobrym i z naszych obserwacji wynika, że to efekt bardziej utrudnień w procesach administracyjnych niż ze spadku popytu. My zanotowaliśmy 4 proc. wzrostu sprzedaży r/r.

  Umiarkowany poziom zadłużenia Grupy pozwala jej elastycznie reagować na ewentualny spadek popytu w sektorze mieszkaniowym. A w odniesieniu do sektora biurowego aktualny poziom komercjalizacji obiektów Grupy pozwala na obsługę kredytów inwestycyjnych zabezpieczonych na tych projektach. Jednocześnie Grupa w IV kw. 2020 r. obserwowała pierwsze oznaki, od wybuchu pandemii, ożywienia na rynku biurowym widoczne we wzroście liczby zapytań.
 • Grzegorz: Ile mieszkań macie obecnie w ofercie, jaki jest czas wyprzedaży czyli oferty w stosunku do sprzedaży zrealizowanej w ciągu ostatnich 12 miesięcy?
  Anna Suchodolska: Obecnie mamy w ofercie ok. 430 mieszkań (razem z Novo w Józefosławiu), a do lipca powiększymy te pule o kolejnych prawie 300 mieszkań.
  W ostatnich dwóch latach wszystkie nasze inwestycje były wyprzedane do czasu uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
 • Gość: Jaka jest długoterminowa strategia Grupy dotycząca struktury zaangażowania w projekty mieszkaniowe i komercyjne?
  Anna Suchodolska: Nasza strategia opiera się na trzech filarach: budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym oraz na działalności jako główny wykonawca i wykonawca rozwiązań technologicznych. Staranny dobór projektów i zrównoważona struktura finansowania pozwalają nam elastycznie dostosowywać się do warunków rynkowych. Aktualnie większy ciężar kładziemy na projekty mieszkaniowe oraz rozwój działalności jako wykonawcy.
 • Portal Analiz: Dzień dobry, prośba o dodatkowe informacje odnośnie nieruchomości komercyjnych. Jakie podmioty dokonują wyceny tych nieruchomości na potrzeby banków? Jak wygląda ich obecna komercjalizacja i jej perspektywy?
  Anna Suchodolska: Wyceny naszych obiektów komercyjnych dokonuje firma Acons. Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości, nieruchomości inwestycyjne wyceniane są po cenie nabycia pomniejszonej o umorzenie. Natomiast ich wartość rynkowa znacznie przewyższa wartość księgową.
 • Gość: Czy Grupa planuje zrobić IPO w najbliższym czasie?
  Anna Suchodolska: Na dzień dzisiejszy nie ma takich planów.
 • Gana: Dzień dobry Obecne czasy kiedy wielu najemców rezygnuje z najmu, albo próbuje renegocjować umowy najmu to chyba najgorszy możliwy moment na rekomercjalizację. Proszę powiedzieć jaki był poziom najmu na koniec 2020 r. i jaki średni czas obowiązywania umowy?
  Anna Suchodolska: Średnio na koniec roku poziom komercjalizacji wyn. 70 proc. Szczegóły znajdziecie Państwo w prezentacji. Dla Celebro vault to ponad 5 lat. Dla Fortu Mokotów ponad 4 lata średnio. W przypadku HOL 7.7 to ok. 3 lat średniego vault.
 • Portal Analiz: Czy w dalszej perspektywie spółka rozważa debiut na GPW (emisja akcji itp.)?
  Anna Suchodolska: Na ten moment nie mamy planów giełdowych.
 • Gość: Z czego wynika relatywnie duży poziom należności w Waszym bilansie? One dotyczą głównie segmentu budowlanego?
  Anna Suchodolska: Tak, należności w bilansie dotyczą przede wszystkim segmentu budowlanego.
 • inwestor: Dzień dobry. Ile zapłaciliście za działki, które mają być zabezpieczeniem obligacji?
  Anna Suchodolska: Planowana emisja serii E nie będzie zabezpieczona.
 • Gość: W jaki sposób można dokonać zapisu na obligacje? Czy jeżeli popyt będzie większy niż podaż, zapisy zostaną objęte redukcją? Wszystkie, czy z ostatniego dnia zapisów?
  Anna Suchodolska: W sprawie zapisów zapraszamy na stronę: https://michaelstrom.pl/oferta/white-stone-e

  Planowana jest redukcja proporcjonalna. Stopień redukcji nie zależy od dnia składania zapisów.
 • obligacje4life: Spółka PCC Rokita ostatnio emitowała obligacje na 5,5 proc., a to znacznie bardziej rozpoznawalny podmiot, z dłuższą historią kredytową, znacznie większy i posiadający niemieckiego, dużego inwestora. Uważa Pani, że premia w wysokości 0,5 pkt proc. rekompensuje ryzyko?
  Anna Suchodolska: W ciągu ostatnich 6 lat naszej obecności na rynku obligacji nie wystąpił ani jeden przypadek naruszenia warunków emisji, a wszystkie emisje zostały wykupione w terminie. Skala działalności Spółki PCC Rokita jest istotnie większa, ale podmiot ten emituje obligacje siedmioletnie. Obligacje White Stone Development serii E z terminem wykupu poniżej trzech lat oferują oprocentowanie o 1,1 p.p. wyższe niż wspomniane obligacje PCC Rokita.
 • Gość: Jakie zmiany na rynku biurowym Państwo obserwują?
  Anna Suchodolska: Do najważniejszych zmian przez nas obserwowanych należy inne podejście do powierzchni biurowej – powrót do mniejszych pokoi zamiast open-space i zmniejszenie stref socjalnych. A także zwiększone zainteresowanie lokalizacjami poza centrum, blisko tzw. sypialni miast.
 • Soulek: Dlaczego w zasadzie emitujecie obligacje, skoro w gotówce mieliście ponad 80 mln zł? Część dotychczasowego długu będziecie refinansować?
  Anna Suchodolska: Nie mamy planów refinansowania dotychczasowego długu obligacjami. Natomiast stan gotówki 80 mln zł to dane z końca 2019 r., natomiast po pierwszym półroczu 2020 r. było to ok. 60 mln zł.
 • Gość: Dlaczego wybieracie obligacje? Kredyt nie byłby tańszy?
  Anna Suchodolska: Obligacje dają większą elastyczność, której nie dają kredyty bankowe. Banki w Polsce nie finansują zresztą zakupu gruntów.
 • KAcper: Witam Pani Prezes, ile macie w tej chwili lokali sprzedanych do rozpoznania w latach kolejnych?
  Anna Suchodolska: 330 lokali.
 • mih83: Witam W skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych pokazujecie istotne przychody odsetkowe od jednostek powiązanych. Skoro w większości spółek zależnych macie kontrolę to z czego wynikają te odsetki?
  Anna Suchodolska: Jest to nadwyżka przychodów z odsetek nad kosztami odsetkowymi w Grupie Kapitałowej. Nie jest ona eliminowana z uwagi na niemożność ustalenia marży na tym segmencie działalności. Drugostronnie odsetki te znajdują się w zapasach, zatem ta nadwyżka jest niwelowana na etapie rozliczenia sprzedawanych lokali. Jest to podejście stosowane konsekwentnie od początku istnienia grupy kapitałowej i zaakceptowane przez audytora.
 • Revo: Dzień dobry Jaka część usłgu budowlanych jest sprzedawana spółkom powiązanym, które nie są konsolidowane metodą pełną?
  Anna Suchodolska: W Grupie Kapitałowej nie mamy spółek powiązanych, które nie są konsolidowane metodą pełną. Proszę o doprecyzowanie pytania.
 • Revo: Dlaczego nieruchomości inwestycyjne wyceniacie w koszcie historycznym, a nie wartości godziwej?
  Anna Suchodolska: Była to decyzja podjęta w momencie tworzenia Grupy Kapitałowej. Rozważamy zmianę polityki w tym zakresie.
 • Gość: Z czego wynikały zobowiązania przeterminowane na półrocze? Chyba nie z braku gotówki, bo tej w spółce było całkiem sporo...
  Anna Suchodolska: Tabela w nocie nr 8 półrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego odnosi się do terminów wymagalności zobowiązań, a nie do ich przeterminowania.
 • Zienia: Jakie są planowane marże na sprzedawanych obecnie projektach i jaką macie marże na projektach sprzedanych, do rozpoznania w kolejnych latach?
  Anna Suchodolska: Na obecnie realizowanych projektach średnia marża to obecnie ok. 25 proc.
 • Gość: Dlaczego zdecydowaliście się na oprocentowanie stałe? RPP nie wyklucza cięć stóp procentowych. Dla inwestorów oprocentowanie stałe będzie więc pozytywne, niekoniecznie dla spółki.
  Anna Suchodolska: Z naszych analiz emisji obligacji spółek niepublicznych działających w skali zbliżonej do White Stone Development, większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się obligacje z oprocentowaniem stałym.
 • Gość: Jaka jest minimalna kwota na jaką można złożyć zapis?
  Anna Suchodolska: Minimalna kwota zapisu to 25 tys. zł.
 • Gość1: Na co będą przeznaczone środki pozyskane z obligacji? Działalność operacyjna to za ogólny cel.
  Anna Suchodolska: Na realizację projektów mieszkaniowych.
 • Gość: Czy organizacja czatu oznacza, że kierujecie tę emisję do innego grona inwestorów niż w poprzednich emisjach? Dlaczego wcześniej nie komunikowaliście się z inwestorami indywidualnymi?
  Anna Suchodolska: Ostatnia emisję (serii D) prowadziliśmy w trybie uniemożliwiającym szeroką komunikację (max. do 149 inwestorów). Tym razem emisja obligacji bazuje na memorandum informacyjnym. Jej maksymalna wartość nie przekroczy 2,5 mln euro. W związku z tym możemy już szeroko komunikować parametry tej emisji.
 • Zienia: Jakich yieldów użył w ostatniej wycenie nieruchomości rzeczoznawca i kiedy to było?
  Anna Suchodolska: Stopa kapitalizacji użyta przez rzeczoznawców wahała się pomiędzy 7,25 a 8 proc. Wycena Fortu Mokotów oraz HOL 7.7 pochodzi z IV kw. 2020 r., a wycena Celebro z I kw. 2020 r.
 • Gość: 25 tys, zł to niemała kwota, którą trzeba przeznaczyć na obligacje jednego emitenta. Czy można oczekiwać od Państwa kontynuacji otwartej polityki informacyjnej np. poprzez organizację kolejnych czatów, aby inwestorzy byli na bieżąco z działalnością firmy?
  Anna Suchodolska: Obligacje serii D są już notowane na Catalyst. W przypadku serii E spółka zobowiązała się do wprowadzenia ich również na ten rynek. W związku z tym będzie zobowiązana do komunikowania się z inwestorami w formie raportów bieżących i okresowych. Dodatkowo nie wykluczamy dalszej komunikacji między innymi za pośrednictwem czatów.
 • Mako: Skąd pomysł na zaangażowanie się na rynku Szczecińskim? Jesteście z Warszawy i działanie na rynku warszawskim jest normalne. Inni deweloperzy wchodzą do dużych miast, ale nie kojarzę dewelopera działającego w Szczecinie. To Waszym zdaniem wyjątkowo perspektywiczny rynek?
  Anna Suchodolska: Jesteśmy obecni na rynku szczecińskim od 2015 r. Uważamy, że rynek ten niesłusznie jest niedoceniany przez deweloperów. Sprzedaż oraz marże realizowane na tym rynku pokazują, że nasza decyzja o wejściu do Szczecina była słuszna.
 • Anna Suchodolska: Dziękujemy serdecznie za udział w spotkaniu! Jeżeli pojawią się kolejne pytania o emisję, zapraszamy do kontaktu z Domem Maklerskim Michael/Ström. W sprawie działalności White Stone Development - możecie się Państwo kontaktować z Magdaleną Ossowską, magdalena.ossowska@linkleaders.pl.
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +165,79% +33 158,26 zł 53 158,26 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy