pixelg
Czat: Arkadiusz Wójcik - Country Manager w Exante - start 18 listopada o 11:00

Czat inwestorski z Arkadiuszem Wójcikiem, Country Managerem w Exante

Dyskusja odbyła się dnia: 18.11.2020, godziny 11:00
Arkadiusz Wójcik - Country Manager w Exante: Dajemy bezpośredni dostęp do 50 giełd i ponad 300 tys. instrumentów finansowych Arkadiusz Wójcik - Country Manager w Exante

Zapraszamy na czat z Arkadiuszem Wójcikiem, Country Managerem w Exante. Spotkanie rozpocznie się 18 listopada o godz. 11:00.

Exante jest międzynarodowym przedsiębiorstwem usług inwestycyjnych założonym w 2011 roku, które oferuje globalne usługi finansowe, w tym bezpośredni dostęp do szerokiej gamy rynków finansowych w USA, Unii Europejskiej, Azji i Pacyfiku. Exante oferuje aktualnie ponad 300 000 instrumentów finansowych na ponad 50 rynkach, a to wszystko z jednego konta. Sieć 750 serwerów na całym świecie zapewnia najmniejsze opóźnienia i bezpieczny transfer danych.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Arkadiuszem Wójcikiem, Country Managerem w Exante. Tematem spotkania będzie oferta oraz możliwości inwestycyjne w Exante.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 11:00. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony. Uczestników zachęcamy też do udostępniania czatu i komentowania jego przebiegu w mediach społecznościowych z hasztagiem #czatStockWatch
 • Arkadiusz Wójcik: Dzień dobry, bardzo miło mi Państwa przywitać na czacie inwestorskim. Zapraszam do zadawania pytań dotyczących firmy i oferty Exante
 • Rafał Z.: Dzień dobry, Exante to borker ECN, STP czy market maker?
  Arkadiusz Wójcik: Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż różnimy się przede wszystkim jako broker. Nasza oferta jest zdecydowanie inna. Dajemy bezpośredni dostęp do 50 giełd i ponad 300 tys. instrumentów finansowych. Nie jesteśmy Market Makerem. Nie oferujemy w zastępstwie akcji i ETF - CFD. Nasze prowizje są oparte głównie o transakcje, nie pobieramy dodatkowych opłat za prowadzenie konta, depozyt, notowanie etc. Trudno znaleźć lepszą ofertę dla klienta chcącego zainwestować minimum 10 tys. EUR.
 • Gość: na podstawie jakiej licencji działacie w Polsce?
  Arkadiusz Wójcik: Aby działać w Unii Europejskiej posiadamy dwie licencje brokerskie: cypryjską, wydaną przez CYSEC i maltańską, wydaną przez MFSA. Dodatkowo posiadamy jeszcze licencję brytyjską SEC i z Hongkongu. Działamy w Polsce na podstawie paszportyzacji w UE.
 • player_one: Jaki jest minimalny kapitał do otwarcia konta?
  Arkadiusz Wójcik: Równowartość 10 tys. EUR.
 • Gość: Czy jest dostęp do IPO, np. Airbnb, AntGroup?
  Arkadiusz Wójcik: Tak, można uczestniczyć w IPO.
 • nowy trader: Czy Exante oferuje możliwość handlowania na amerykańskim rynku akcji? Jakie macie prowizje na akcje z NYSE?
  Arkadiusz Wójcik: Tak, za akcje i ETF na rynku amerykańskim jest prowizja 0,02 USD, przy czym warto dodać, że nie ma limitu i można kupić jedną akcję i zapłacić tylko 2 centy.
 • inwestor_2k: Witam. Jak wyglądają wasze prowizje względem XTB, czy plus500?
  Arkadiusz Wójcik: Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż różnimy się przede wszystkim jako broker. Nasza oferta bardzo się różni. Dajemy bezpośredni dostęp do 50 giełd i ponad 300 tys. instrumentów finansowych. Nie jesteśmy money makerem. Nie oferujemy zamiast akcji lub ETF CDS-ów. Nasze prowizje są oparte głównie o transakcje, nie pobieramy dodatkowych opłat za prowadzenie konta, depozyt, notowanie etc... Trudno znaleźć lepszą ofertę dla klienta chcącego zainwestować minimum 10 tys. EUR.
 • Gość: Jakie są opłaty za użytkowanie konta, czy są dodatkowe opłaty np. za depozyt, notowania, brak aktywności?
  Arkadiusz Wójcik: W większości już odpowiedziałem wcześniej. Dodam tylko, że za brak aktywności jest u nas uznawane, gdy klient jednocześnie spełnia 3 warunki: ma saldo poniżej 5K EUR, nie dokonał żadnej transakcji przez 180 dni i nie ma kupionego żadnego aktywa. Więc jeżeli ma chociaż jedną akcję, to jest uznawany za klienta aktywnego.
 • XyZ: Witam, o Exante słyszę pierwszy raz. Dlaczego nie ma was w najpopularniejszych zestawieniach brokerów?
  Arkadiusz Wójcik: W dużym skrócie to wynika to ze strategii marketingowej. Nasza oferta nie jest skierowana do masowego klienta. Działalność Exante wywodzi się od obsługi profesjonalnych inwestorów, takich jak domy maklerskie, fundusze inwestycyjne, doradcy inwestycyjni czy banki. Wraz z rozwojem firmy rozwijamy także grupę docelową klientów. Obecnie oferta skierowana jest do osób, które w Polsce uznawane są za zamożne. Klienci którzy są zainteresowani inwestowaniem, szczególnie na zagranicznych rynkach, znają nas i wiedzą jak do nas trafić.
 • Gość: Dzień dobry! Czy broker zapewnia obsługę w języku polskim?
  Arkadiusz Wójcik: Tak, platforma transakcyjna jest w języku polskim, obsługa także. Każdy klient ma przypisanego do siebie Account Managera, z którym zawsze może się bezpośrednio skontaktować i prosić o wsparcie.
 • Tomi: Gdzie jesteście zarejestrowani i czy ktoś gwarantuje depyzyty?
  Arkadiusz Wójcik: O rejestracji i licencjach pisałem wcześniej. Klienci z Polski są rejestrowani na Cyprze i depozyt gotówkowy w banku zgodnie z regulacjami UE jest objęty funduszem gwarancyjnym do kwoty 20 tys. EUR. Aktywa klientów są oddzielone od aktywów Exante i są zabezpieczone w całości przez banki depozytariusze. Aktywa przypisane są do klientów i ich nie "pożyczamy" jak robią to inni brokerzy.
 • Ewa: Ilu klientów z Polski macie w tej chwili?
  Arkadiusz Wójcik: Nie mogę bezpośrednio odpowiedzieć, gdyż jest to tajemnica handlowa, ale jesteśmy zadowoleni z tempa rozwoju w Polsce :)
 • Gość: Wydaje się, że rynek brokerów jest już przesycony. Częściej słyszy się o firmach rezygnujących z tej działalności, niż nowych markach na rynku. Jak Pan ocenia sytuację rynkową?
  Arkadiusz Wójcik: Rzeczywiście mam podobne wrażenie, ale dotyczy to według mnie rynku forex. Brokerów typu DMA jest dosłownie kilku na rynku i patrząc na rosnące zainteresowanie klientów, także korporacyjnych i rozwój technologii to zawsze znajdzie się miejsce dla firmy z szeroką ofertą i konkurencyjnymi cenami.
 • Gość: czy jest bezpośredni dostęp do azjatyckich giełd? Szanghaj, Hongkong?
  Arkadiusz Wójcik: Tak, mamy bezpośredni dostęp do giełd w Szanghaju i Hongkongu.
 • Mazur: Czy platforma posiada API do którego da się podpiąć handel algorytmiczny?
  Arkadiusz Wójcik: Tak.
 • Gość: Czy muszę zainwestować całą kwotę dopozytu (10tys. euro)?
  Arkadiusz Wójcik: Nie trzeba inwestować całej kwoty depozytu. Klient decyduje kiedy i ile i w co chce zainwestować.
 • Lewy: Dzień dobry Czy jest dostęp do wszystkich amerykańskich akcji, czy tylko wybranych, płynnych?
  Arkadiusz Wójcik: Dzień dobry, jest pełen dostęp do aktywów na rynku amerykańskim. Jeżeli nie ma jakiegoś instrumentu dostępnego na platformie w danej chwili z giełdy, z którą współpracujemy, to w przeciągu maksymalnie 24 godzin udostępniamy instrument na życzenie klienta (bez dodatkowych opłat oczywiście).
 • Lewy: Czy handlując w EXANTE moje akcje mogą być pożyczone jak w DEGIRO?
  Arkadiusz Wójcik: Jak wcześniej wspominałem, nie pożyczamy aktywów.
 • Gość: Witam Kto można nazwać Waszym konkurentem w Polsce?? Celujecie w klienta Xtb, Tmsu, DeGiro, czy cypryjskich brokerów, a może polskich domów maklerskich?
  Arkadiusz Wójcik: To nie jest nasza bezpośrednia konkurencja. Mamy inną ofertę, skierowaną do innych klientów z innymi potrzebami. Wraz z rozwojem wiedzy, umiejętności i potrzeb potencjalni klienci trafiają do nas. Domy maklerskie też często są naszymi klientami. Ja bym to określił, jako wzajemne uzupełnianie się na rynku inwestycyjnym.
 • Hax: Czy kupując u Was akcje mam takie same prawa jak przy zakupie w domu maklerskim? Chodzi mi np. o dywidendę, prawo poboru, głos na walnym…
  Arkadiusz Wójcik: Tak, kupując aktywa, klientowi przysługują wszystkie prawa wynikające np. z bycia akcjonariuszem danej firmy.
 • Gość: Na jakich rynkach posaidacie licencje?
  Arkadiusz Wójcik: Posiadamy licencje brokerskie z Cypru, Malty, Hongkongu i Wielkiej Brytanii.
 • Eclipse: Co jest waszą przewagą konkurencyjną? Czym chcecie zawalczyć o polskich klientów?
  Arkadiusz Wójcik: Ofertą ;) Dostęp do 300 tys. instrumentów, bezpośredni dostęp do 50 giełd na całym świecie, największy wybór ETF-ów i obligacji, wszystko na jednej bardzo nowoczesnej i wielofunkcyjnej platformie i w dodatku w bardzo konkurencyjnej cenie.
 • RayBan: Każdy klient ma przypisanego do siebie Account Managera - czyli Exante to taki premium broker?
  Arkadiusz Wójcik: Tak chwielibyśmy być postrzegani, jakość obsługi jest jedną z naszych strategicznych przewag konkurencyjnych i nie są to puste słowa.
 • Gość: Na czym zarabia exante? Jaki jest model biznesowy?
  Arkadiusz Wójcik: Na prowizjach, skala liczby transakcji powoduje, że niewielkie kwoty prowizji generują przychody odpowiedniej wielkości, a nowoczesna technologia ogranicza koszty.
 • Gość: Czytając prezentację i teraz pytania inwestorów, odnoszę wrażenie że przyzwyczailiśmy się do ofert Market Makerów i nie rozumiemy że można inaczej. Czyli jeżeli dobrze rozumiem, bliżej Wam do domu maklerskiego, który daje bezpośredni dostęp do GPW (ale wy dajecie do 50 rynków), niż brokera MM który prowadzi zakłady o to czy kurs danego instrumentu wzrośnie czy spadnie. Zgadza się?
  Arkadiusz Wójcik: Lepiej bym tego nie ujął ;)
 • Daniel D. : A jak z kryptowalutami? Planujecie dalszy rozwój w tym kierunku?
  Arkadiusz Wójcik: Jest to jeden z naszych obszarów zainteresowań, cały czas się rozwijamy w tym zakresie widząc również zainteresowanie klientów
 • Gość: Jak wygląda u Was handel walutami? Jest jakaś dźwignia, można grać na spadki, czy to bardziej jak wymiana złotówek na euro, bez dźwigni itd.?
  Arkadiusz Wójcik: Są dwie możliwości w Exante: dokonujemy wymian walutowych bezpośrednio na rynku walutowym albo korzystamy z Forex.
 • Gość: "nie ma limitu i można kupić jedną akcję i zapłacić tylko 2 centy" Jak to możliwe? Giełdy też pobierają opłaty. Dlatego od transakcji w naszych domach maklerskich pobierane jest zwykle 3 zł minimalnej prowizji. Dokładacie do takich transakcji? :)
  Arkadiusz Wójcik: Skala biznesu. Proszę nas porównać do takiego kantoru walutowego, który swego czasu przestraszył wszystkie banki w Polsce ;)
 • Mgro: Czy od exante otrzymamy PIT? Jak ulatwiacie rozliczenie podatków ?
  Arkadiusz Wójcik: Nie doradzamy w kwestiach podatkowych. Klient na koniec roku generuje dokument, gdzie są podane wszystkie transakcje wraz z informacją o zyskach, stratach, dywidendach, a także pobranych już podatkach np. przez IRS w USA i następnie samodzielnie lub z pomocą biura księgowego rozlicza podatek. Jako przykład dodam tylko, że np. od dywidendy z rynku amerykańskiego, z której IRS pobrał już 15 proc. podatku, w Polsce należy dopłacić 4 proc. (wynika z umowy o braku podwójnego opodatkowania pomiędzy USA a Polską). Są brokerzy którzy w podobnym przypadku naliczają 30 proc. podatku.
 • Piko: Poza obsługą zleceń oferujecie jakieś usługi dodatkowe - szkolenia, doradztwo inwestycyjne?
  Arkadiusz Wójcik: Posiadamy jedynie licencję brokerską i nie możemy doradzać, szkolimy jedynie z użytkowania platformy.
 • Gość: Czy umowa jest zawierana z jakimś polskim oddziałem, czy spółką zagraniczną?
  Arkadiusz Wójcik: Umowa jest zawierana ze spółką zarejestrowaną na Cyprze i posiadającą licencję brokerską wydaną przez CySec.
 • Gość: Czy przyjmujecie przelewy w walucie, a jeśli nie to z jakim spreadem macie konwersję?
  Arkadiusz Wójcik: Przyjmujemy przelewy w 7 walutach, w tym w PLN. Można też przelewać m.in. w EUR, USD, CHF, GBP. Przy czym rachunek jest wielowalutowy i jednocześnie można mieć kilkanaście walut na rachunku. Wymiany waluty dokonuje się bezpośrednio na rynku walutowym i spread jest taki jak na rynku. Przy konwersji EUR/USD nie ma naliczanych kosztów, przy wymianie PLN/EUR lub PLN/USD prowizja wynosi 0,4 proc. i jest zbliżona do polskich kantorów internetowych.
 • Gość: Czy macie Państwo dostęp do amerykańskich ETFów lub do ich odpowiedników (CDS)?
  Arkadiusz Wójcik: Mamy w ofercie kilkadziesiąt tysięcy amerykańskich ETF-ów. Codziennie pojawiają się nowe i są to ETF-y, a nie ich odpowiedniki.
 • Gość: Czy Exante jest Money Makerem i "Gra przeciwko swoim klientom" jak niektórzy brokerzy?
  Arkadiusz Wójcik: Jako firma z branży finansowej jesteśmy "money makerem", ale jeżeli chodziło Pani/Panu czy jesteśmy "Market Makerem", to nim nie jesteśmy. Nie oferujemy własnych produktów, oferujemy wyłącznie dostęp do giełd.
 • Gość: Ile trwa procedura założenia konta? Jakie dokumenty są wymagane?
  Arkadiusz Wójcik: Założenie konta trwa kilkanaście minut zazwyczaj. Należy uzupełnić formularz rejestracyjny online, załączyć dokument tożsamości i dokument potwierdzający adres zamieszkania, po sprawdzeniu przez dział rejestracji otrzymujemy potwierdzenie otworzenia rachunku inwestycyjnego, gdy dokonamy przelewu i środki zostaną zaksięgowane na rachunku, otrzymujemy potwierdzenie i możemy zacząć inwestować.
 • sly231: Czy można u was handlować CFD na jakieś polskie akcje lub indeksy?
  Arkadiusz Wójcik: Dajemy włącznie dostęp do GPW.
 • Gość: Kto jest Waszym dostawcą płynności?
  Arkadiusz Wójcik: Mamy ich wielu, obsługujemy 50 giełd i na różnych giełdach są wymagani rożni dostawcy płynności.
 • Gość: Co jest powodem organizowania czatu dla polskich inwestorów? Przyznam, że wcześniej nie słyszałem o marce Exante. Otwieracie się bardziej na ten rynek? Dlaczego?
  Arkadiusz Wójcik: Polska jest jednym z największych krajów w UE, w dodatku Polacy są coraz bardziej zamożni, a także coraz bardziej zainteresowani aktywnym inwestowaniem. Stopy procentowe, oferta banków, rozwój GPW spowodował, że wielu klientów z Polski szuka alternatywy. Giełdy takie jak choćby NYSE dają dużo większe możliwości i większy wybór.
 • Gość: Do jakich instrumentów w Polsce dajecie dostęp? Są firmy, które oferują np. tylko spółki z WIG20. Mnie interesują małe spółki z New Connect, czy obligacje z Catalyst.
  Arkadiusz Wójcik: Oferujemy jedynie dostęp do rynku głównego na GPW.
 • Mgro: Czy EXANTE przysyła PIT w złotówkach? Czy mamy jakieś wsparcie/informacje ułatwiające rozliczenie i zapłacenie podatków ?
  Arkadiusz Wójcik: O podatkach dość obszernie pisałem już wcześniej.
 • Gość: Czy macie Państwo biuro w Polsce? Ilu macie polskojęzycznych konsultantów?
  Arkadiusz Wójcik: Pandemia trochę nam pokrzyżowała plany z otworzeniem biura w Polsce, ale wciąż mamy to w planach. Jesteśmy jednak firmą fintechową i dostęp do nas jest przez wszystkie zdalne kanały takie jak Internet.
 • Tomi: Jakie spółka ma obecnie współczynniki adekwatności kapitałowej?
  Arkadiusz Wójcik: Aktywa własne spółki to 60 mln USD i spełniają wszystkie wymagania regulatora.
 • Gość: Czy notowania są w czasie rzeczywistym np.GPW?
  Arkadiusz Wójcik: wszystkie notowania są w czasie rzeczywistym i dostęp do nich jest darmowy, jedynie na Platformie Demonstracyjnej jest przesunięcie 30 minut w stosunku do rzeczywistych notowań.
 • Dragon: Czy oferujecie ochronę przed ujemnym saldem konta? Można u Was stracić tylko tyle ile się włożyło, czy w skrajnym scenariuszu narobić sobie długów np. uwolnienie kursu franka?
  Arkadiusz Wójcik: Tak, klienci mogą się zabezpieczyć przed ujemnym saldem na rachunku.
 • Arkadiusz Wójcik: Bardzo dziękuję za dzisiejszą rozmowę. Jeżeli mają Państwo jeszcze jakieś pytania, to proszę o bezpośredni kontakt ze mną aw@exante.eu. Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia życzę.
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +159,06% +31 812,36 zł 51 812,36 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy