pixelg
Czat: Paweł Łapiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty i Marek Czyż, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Polyolefins SA - start 1 czerwca o 14:00
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Czat inwestorski z Pawłem Łapińskim, wiceprezesem zarządu Grupy Azoty i Markiem Czyżem, wiceprezesem zarządu Grupy Azoty Polyolefins SA

Dyskusja odbyła się dnia: 01.06.2020, godziny 14:00
Grupa Azoty: Mamy potwierdzone pełne finansowanie Projektu Polimery. Instalacja ruszy w 2022 r. Logo Grupy Azoty
GRUPAAZOTY

W poniedziałek 1 czerwca o godz. 14:00 odbędzie się czat z Pawłem Łapińskim, wiceprezesem zarządu Grupy Azoty SA oraz Markiem Czyżem, wiceprezesem zarządu Grupy Azoty Polyolefins SA. Tematami spotkania będą wyniki spółek z Grupy Azoty po I kwartale 2020 roku oraz projekt „Polimery Police”.

Grupa Azoty jest jedną z rozpoznawalnych europejskich grup z branży chemicznej, obecną w sektorze nawozów mineralnych, tworzyw konstrukcyjnych, a także produktów OXO i melaminy. Grupa Azoty zgromadziła komplementarne spółki o różnych tradycjach i specjalizacjach, aby wykorzystać ich potencjał do realizacji wspólnej strategii. W ten sposób powstała największa w Polsce i jedna ze znaczących w Unii Europejskiej grup chemicznych. W 2018 roku Grupa Azoty nabyła 100% udziałów w spółce Goat TopCo GmbH (obecnie COMPO EXPERT Holding GmbH) w Niemczech. Grupa COMPO EXPERT jest producentem nawozów specjalistycznych o wysokiej wartości dodanej, o zasięgu globalnym sprzedającym swoje produkty do blisko 100 krajów.

Grupa Azoty Polyolefins SA jest spółką celową Grupy Kapitałowej Grupa Azoty odpowiedzialną za realizację projektu „Polimery Police” - jedną z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle, polegającą na budowie zintegrowanego kompleksu petrochemicznego. Projekt przewiduje wybudowanie dwóch produkcyjnych instalacji: do wytwarzania propylenu w procesie odwodornienia propanu („PDH”) - 429 tys. ton rocznie oraz do wytwarzania polipropylenu z propylenu – 437 tys. ton rocznie. Ponadto w zakresie projektu znalazła się budowa terminalu przeładunkowo-magazynowego (gazoportu), zdolnego przyjąć do 500 tys. ton propanu rocznie, infrastruktury logistycznej i instalacji pomocniczych.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Pawłem Łapińskim, wiceprezesem zarządu Grupy Azoty oraz Markiem Czyżem, wiceprezesem zarządu Grupy Azoty Polyolefins SA. Tematami spotkania będą wyniki spółek z Grupy Azoty po I kwartale 2020 roku oraz projekt Polimery Police.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gości czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasi Goście zaczną odpowiadać o 14:00. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony. Uczestników zachęcamy też do udostępniania czatu i komentowania jego przebiegu w mediach społecznościowych z hasztagiem #czatStockWatch
 • Grupa Azoty: Dzień dobry. Witamy serdecznie wszystkich użytkowników, zapraszamy do zadawania pytań. W obszarze wyników finansowych spółek z Grupy Azoty, wydarzeń oraz sytuacji rynkowej do Państwa dyspozycji pozostaje Paweł Łapiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty SA. Na pytania dotyczące Projektu „Polimery Police” odpowie Marek Czyż, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Polyolefins SA.
 • pasha: Witam! Kiedy zostaną zamknięte umowy na finansowanie eqiuty w polimerach?
  Paweł Łapiński: Z dużą satysfakcją Grupa Azoty SA i Grupa Azoty Police poinformowały wczoraj, 31 maja 2020 roku, o zawarciu umów na finansowanie Projektu Polimery, w tym umów kredytów z konsorcjum polskich i międzynarodowych instytucji finansowych oraz dokumentacji transakcyjnej dotyczącej warunków inwestycji equity oraz finansowania z Grupą Lotos SA, Hyundai i KIND.

  Dzięki zawarciu tych umów mamy potwierdzone pełne finansowanie Projektu Polimery.
 • akcjonariusz: Witam, czy Police będą konsolidować spółkę polimerową metodą pełną, czyli czy będą ją kontrolować, czy będzie to raczej współkontrola i metoda praw własności?
  Paweł Łapiński: Będzie to wycena metodą praw własności od momentu wejścia współsponsorów i zmniejszenia udziału Polic poniżej 50 proc..
 • gość: Finansowanie jest. Jaki będzie kolejny krok w realizacji projektu? Kiedy wszystko będzie gotowe pod klucz?
  Marek Czyż: Dzięki osiągnięciu tego ważnego kamienia milowego, jakim jest zawarcie umów na finansowanie dłużne i equity, możemy już w pełni skoncentrować się na realizacji kontraktu EPC. Obecnie jesteśmy na etapie pozyskiwania kolejnych pozwoleń na budowę. Hyundai prowadzi intensywne prace na wszystkich podprojektach.

  Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji instalacji jest planowane na 4Q 2022 roku.
 • inwestor_2k: Dzień dobry, przede wszystkim gratulacje za dopięcie finansowania dla Polic. Miało być do końca maja i jest do końca maja. Nurtuje mnie tylko pytanie dlaczego część kredytu jest w EUR a część w USD? Wykonawca instalacji zażyczył sobie płatności w tych dwóch walutach?
  Paweł Łapiński: Struktura walutowa finansowania była przedmiotem głębokiej analizy i jej obecny kształt odzwierciedla warunki panujące na rynku polipropylenu.
 • Tomasz Stępień: Czy mogą Panowie powiedzieć na temat planowanej struktury zakupów propanu: ilu dostawców, jak długie kontrakty, jakie kierunki dostaw? Na jakim etapie jest obecnie podpisywanie umów?
  Marek Czyż: Obecnie prowadzone są rozmowy handlowe z dostawcami propanu. Potencjalni Partnerzy Grupy Azoty Polyolefins SA w zakresie dostaw surowców to wiodące podmioty z rynku europejskiego, azjatyckiego i amerykańskiego. W efekcie prowadzonych rozmów, podpisane zostały listy intencyjne, wstępnie zapewniające, bezpieczeństwo dostaw propanu na łączną wielkość znacznie przekraczającą możliwości produkcyjne kompleksu Polimery Police. Strategia kontraktowania propanu przez Grupę Azoty Polyolefins ma na celu zabezpieczenie dostaw w formie krótkoterminowych (1-2 letnich) kontraktów, jak i zakupów spotowych. Ostateczne negocjacje kontraktów zaplanowano na 2021 rok, a więc na długo przed rozpoczęciem produkcji.
 • Gość: Dzień Dobry. Zrobił nam Pan prezent na dzień dziecka tymi kredytami :) Kiedy dopięcie finansowania przez KIND, Hyundai i Lotos?
  Paweł Łapiński: Cieszymy się zarówno z zamknięcia finansowania, jak i z zadowolenia akcjonariuszy :)

  Umowy finansowania zostały właśnie dopięte. Poinformowaliśmy, że wczoraj została zawarta umowa kredytów z konsorcjum polskich i międzynarodowych instytucji finansowych, jak również o zawarciu umów z Grupą Lotos, Hyundai i KIND – zarówno w zakresie warunków inwestycji equity, jak i finansowania Projektu Polimery.
 • policki_inwestor: Czy budowany terminal portowy będzie służył także przeładunkowi surowców które aktualnie są transportowane przez terminal "Mijanka"?
  Marek Czyż: Planowany do budowy terminal propanu i etylenu, ze względu na zastosowane rozwiązania technologiczne, będzie służył wyłącznie przeładunkowi tych surowców.
 • Tomasz Stępień: Jak Covid 19 wpływa na harmonogram realizacji inwestycji Polimery Police
  Marek Czyż: Obecnie spółka nie zidentyfikowała istotnego wpływu pandemii koronawirusa na realizację projektu Polimery Police. Spółka wraz z generalnym wykonawcą, firmą Hyundai Engineering na bieżąco monitorują sytuację dostaw i zamówień, przede wszystkim elementów instalacji o długim terminie dostaw. Obecnie nie są przewidywane opóźnienia mogące mieć wpływ na harmonogram projektu.

  Kluczowym wyzwaniem stojącym przed generalnym wykonawcą będzie pozyskanie wysoko wykwalifikowanej kadry. Hyundai Engineering obecnie intensywnie analizuje możliwości krajowego rynku pracy oraz nawiązuje współpracę z podwykonawcami, w tym przede wszystkim krajowymi.

  Hyundai od rozpoczęcia pandemii wdrożył restrykcyjne procedury bezpieczeństwa, które umożliwiły prowadzenie prac konstrukcyjnych na wszystkich podprojektach.
 • Gość: Ile zamierzacie wydać na prace badawcze w tym roku, bo budżety jak widzę w prezentacji spore...
  Paweł Łapiński: Nasze plany prac badawczo-rozwojowych formułujemy właśnie tak, jak budżety. W szczególności pamiętamy nasz cel przeznaczania do 1 proc. przychodów ze sprzedaży Grupy na innowacyjność (w tym instalacje pilotowe, nie tylko usługi badawcze i badania własne). Ostatnio komunikowaliśmy sukcesy w pozyskiwaniu dotacji NCBiR na projekty badawczo-rozwojowe. Nasze wnioski konkursowe zostały przed miesiącem docenione aż w czterech przypadkach.
 • Gość: Panie Prezesie, z układu cen propylenu i tworzyw oraz OXO wynikałoby, że wyniki powinny być gorsze. Czy ich poprawa w tym segmencie w ZAK to efekt przebudowy energetyki czy czegoś jeszcze?
  Paweł Łapiński: Nie, nie tylko. Lepsze wyniki pierwszego kwartału 2020 r. w segmencie OXO są efektem także wyższych wolumenów, które udało nam się ulokować na rynku, jak również niższych cen gazu ziemnego. Jest to dla nas wynik bardzo zadowalający w kontekście złego roku 2019 dla tego segmentu.
 • Andy: Czy jest możliwe, że spółka zmieni podejście co do paliwa w EC Puławy? Czy obecne ceny praw do emisji i ceny gazu nie skłaniają Państwa do weryfikacji technologii, czy to że projekt będzie węglowy jest pewne 100 proc. i nie ma mowy o żadnych zmianach?
  Paweł Łapiński: Projekt inwestycyjny "Elektrociepłownia Puławy" już się rozpoczął. Na ten moment nie ma dostatecznych przesłanek do zatrzymania go. Zakład produkcyjny w Puławach potrzebuje zbilansowania i niezależności energetycznej. Niezależność zaś jest możliwa jedynie przy konkurencyjnym dostępie do surowca.
 • Gość: Spółka oddała ostatnio instalację compoundów, a patrząc na wolumeny r/r nie ma progresu w sprzedaży tworzyw modyfikowanych. Dlaczego?
  Paweł Łapiński: Wolumen sprzedaży compoundów wzrasta w tempie niższym od planowanego. Przyczyną jest ograniczenie popytu związane z COVID-19 oraz przedłużającym się spowolnieniem w branży motoryzacyjnej.
 • policki_inwestor: Czy Grupy Azoty Polyolefins SA będzie współpracowała z firmami z branży wydruku 3D?
  Marek Czyż: Polipropylen co do zasady nie jest powszechnym materiałem stosowanym w technologii wydruku 3D, który głównie opiera się na użyciu tworzyw inżynieryjnych, takich jak np.: ABS, PLA, PET, PVA, PA itp. Jednocześnie spółka, na obecnym etapie bada zapotrzebowanie rynku i w przypadku pojawienia się zapotrzebowania na polipropylen w druku 3D, rozważy współpracę w potencjalnymi odbiorcami w tym zakresie.
 • Gość: Dzien dobry. W wywiadziecie dla gazety Parkiet Pan Prezes Wardacki wspomnial o realizowanej akcji redukcji kosztow. Czy moga Panstwo okreslic skale (rzad wielkosci w mln badz %) oszczednosci kosztow przewidzianych na ten rok w wyniku ww dzialan w stosunku do roku ubieglego? Czy oszczednosci beda mialy charakter staly czy raczej ograniczajacy wydatki ogolnegozarzadu?
  Paweł Łapiński: Na tak postawione pytanie bardzo trudno odpowiedzieć. Pytanie, co jest punktem odniesienia. Jeśli rok poprzedni, należy pamiętać, że w 2020 r. dochodzi nam wiele kosztów, które określamy w Grupie mianem kosztów „mandatowych”, czyli niezarządzalnych z naszej perspektywy, wymuszonych np. przepisami prawa. Jest to np. wzrost kosztów usług obcych spowodowany wzrostem płacy minimalnej, wprowadzenie PPE/PPK, zmiana podstaw wycen niektórych rezerw itd. W efekcie redukcja kosztów, jaką przeprowadziliśmy w odniesieniu do oczyszczonego poziomu roku poprzedniego, zostaje skonsumowana kosztami mandatowymi. Niemniej jednak, "efektywnie" staramy się utrzymywać koszty stałe na racjonalnym poziomie.
 • Gość: Czy w kolejnych latach też raczej zarząd będzie rekomendował zostawienie zysku w spółce?
  Paweł Łapiński: Każdorazowo decyzja o rekomendacji w sprawie podziału zysku jest szczegółowo analizowana. Zarząd musi mieć na względzie zapewnienie długoterminowego bezpieczeństwa finansowego oraz spójności wewnętrznej całości finansowania Grupy Azoty.

  Dostosowujemy rekomendacje do prowadzonych inwestycji, sytuacji rynkowej i planów związanych z przepływami gotówkowymi w grupie kapitałowej. W tym momencie wiążąca deklaracja w sprawie podziału przyszłych zysków Grupy Azoty byłaby na wyrost.
 • Gość: Jak długo będziecie spłacać te kredyty? Ile będzie maksymalnie wynosić dług finansowy netto do EBITDA? Czy banki, które nie finansowały tego projektu będą to obciążenie wliczać do kowenantów czy nie?
  Paweł Łapiński: Kredyty uprzywilejowane będą spłacane przez spółkę Grupa Azoty Polyolefins do grudnia 2030 roku z możliwością przedłużenia za zgodą konsorcjum bankowego o dodatkowe 5 lat, co zmniejszy ostatnią ratę spłaty (rata balonowa).

  Wskaźnik długu netto do EBITDA dla Grupy Kapitałowej Grupa Azoty (skorygowany o wyłączenie spółki Grupa Azoty Polyolefins) będzie się kształtował na poziomie poniżej 3,5. Na poziomie finansowania korporacyjnego Grupy Kapitałowej Grupa Azoty zarówno dług netto spółki celowej, jak i jej EBIITDA będą wyłączone z wyliczenia wskaźników bankowych, co zostało odpowiednio zapisane w umowach kredytowych.
 • anty_teresa: Czy w II kwartale obserwowany jest wzrost cen nawozów wieloskładnikowych?
  Paweł Łapiński: Zawsze w drugim kwartale na rynku krajowym w nawozach wieloskładnikowych następuje sezonowa obniżka cen, a w kolejnych miesiącach ceny wzrastają - podobnie jest w tym roku.

  Na rynkach zagranicznych nie widzimy dużych zmian cen - tutaj wyznacznikiem są ceny DAP, które są w trendzie bocznym.
 • Misio : Panowie, wyniki cieszą, polimery cieszą, ale co dalej? Jak wygląda teraz sytuacja w nawozach? Kiedy spodziewacie się odbudowania Tworzyw?
  Paweł Łapiński: Podstawową przyczyną spadków w obszarze tworzyw jest ograniczenie popytu spowodowane głównie niepewnością konsumencką w sektorach końcowych zastosowań. Poprawa sytuacji powinna nastąpić z chwilą ożywienia się gospodarki.

  W segmencie nawozy rozpoczęliśmy już nowy sezon - rozpoczyna się on w czerwcu i kończy w maju kolejnego roku. Uściślając, w tym momencie dopięliśmy umowy z Autoryzowanymi Dystrybutorami na sprzedaż nawozów azotowych i wieloskładnikowych na rynku krajowym. Także na rynkach zagranicznych podpisujemy umowy krótkoterminowe i spotowe – głównie na rynku Unii Europejskiej.

  Co do cen nawozów azotowych i przewidywań na kolejne miesiące, to jesteśmy optymistami – wydaje się, że wpływ suszy będzie umiarkowany na produkcję rolniczą, a ceny zbóż i rzepaku średnioterminowo wyglądają obiecująco.
 • księgowy: Czemu postanowiliście zamienić faktoring odwrotny na kredyt? Jeśli kredyt to tańsza forma finansowania, to czemu nie stosowaliście jej od razu?
  Paweł Łapiński: Grupa Kapitałowa Grupa Azoty korzysta z wielu form finansowania obrotowego, zarówno z kredytów w rachunku bieżącym, jak również faktoringu należności i faktoringu odwróconego. Koszt finansowania jest porównywalny, Grupa wykorzystuje ten mechanizm w zależności od uwarunkowań bieżących.
 • Marek: Dlaczego finansowanie przez Grupę Azoty, KIND czy Lotos ma się częściowo odbyć przez pożyczki podporządkowane a nie tylko przez kapitał własny i emisje akcji? Jakie będą proporcje tych dwóch form w przypadku zewnętrznych partnerów?
  Marek Czyż: Struktura finansowania projektu Polimery Police jest wynikiem uzgodnień pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w finansowanie. Częściowy udział pożyczek podporządkowanych w tej strukturze jest typowy dla formuły project finance i był preferowany przez niektóre strony transakcji, m.in. ze względu na dużą elastyczność dystrybucji wolnych środków do inwestorów. W przypadku Lotosu pożyczka podporządkowana stanowi 200 mln zł, czyli 40 proc. całej kwoty inwestycji równej 500 mln zł. W wypadku KIND kwota pożyczki wyniesie 52 mln USD przy inwestycji w emisję akcji na poziomie 5 mln USD. Hyundai zainwestuje 73 mln USD wyłącznie w kapitał z emisji akcji spółki Grupa Azoty Polyolefins.
 • Gość: Na jakim wykorzystaniu zdolności produkcyjnych pracuje nowa linia do compoundów?
  Paweł Łapiński: Nowa linia compoundów jest w fazie testowania produkcji różnych gatunków tworzyw. Wiąże się to z częstymi zmianami struktury produkcji i przezbrajaniem linii. Analizę stopnia wykorzystania zdolności będzie można przeprowadzić po zakończeniu roku.
 • Gość: To inaczej. Czy racjonalnym jest oczekiwanie, że dywidendy do ukończenia polimerów nie będzie?
  Paweł Łapiński: Każdy scenariusz jest możliwy.
 • Gość: Panie Prezesie, jak to możliwe, że przy tak niskich cenach gazu Police pokazały taki słaby wynik?
  Paweł Łapiński: Wynik Polic w dużym stopniu zdeterminował wynik na nawozach wieloskładnikowych. Proszę pamiętać, że w przypadku NPK-ów, inaczej niż w przypadku nawozów azotowych, gaz nie jest czynnikiem tak zdecydowanie determinującym wynik na tym segmencie. Dodatkowo, w segmencie NPK, zwłaszcza w zakresie DAP-u (nawozu z fosforem), odnotowaliśmy zalew rynku towarem z importu, co przełożyło się na istotne spadki nie tylko cenowe (istotne obniżki cenowe jeszcze w październiku 2019), ale i wolumenowe (w zasadzie efekt wolumenowy zdominował wynik NPK r/r). Dodatkowo odnotowane zostały wzrosty cen fosforytów (+11 proc.), soli potasowej (+3 proc.), czyli głównych surowców w segmencie nawozów wieloskładnikowych.
 • brutalp: Jak widzicie popyt na nawozy w 2Q tego roku, czy w chemii dalej widoczny jest duzy spadek popytu?
  Paweł Łapiński: Mamy dobrą sytuację wyjściową dla nawozów wieloskładnikowych i bardzo dobrą dla nawozów azotowych.

  Majowe deszcze poprawiły kondycję upraw w Polsce i Unii Europejskiej. Rolnicy do obecnej chwili stosują jeszcze nawozy azotowe pod kukurydzę, użytki zielone i zboża ozime (trzecia dawka).

  Generalnie notujemy niskie zapasy w rynku, co powinno pobudzić rolników do zakupów nawozów na kolejny sezon.

  Pomaga nam także kurs PLN/EUR i PLN/USD, gdzie na rynkach eksportowych możemy uzyskiwać wyższe ceny za sprzedaż nawozów.
 • Andy: Nieco martwi słaby wynik Polic w najlepszym sezonowo kwartale. Czy nie powtórzy się sytuacja sprzed lat, po kryzysie finansowym? Nie trzeba będzie tam wsparcia w szczególności w obliczu dzwigania częściowo takiej inwestycji jak polimery?
  Paweł Łapiński: Na wyniku Polic zaważyły wyniki segmentu nawozów wieloskładnikowych. W IQ 2020 r. odnotowaliśmy istotny napływ towaru z importu, głównie DAP-u, co mocno ograniczyło nie tylko cenę produktów Polic, ale także sprzedawane wolumeny. Odnotowaliśmy także wzrosty po stronie kosztowej - cen kluczowych surowców, czyli soli potasowej i fosforytów. Na plus działają natomiast bardzo dobre wyniki w azocie (amoniak i mocznik). Mamy tu duży popyt przy atrakcyjnej marży, zwłaszcza w kontekście bardzo niskich cen gazu ziemnego. Oczywiście monitorujemy sytuację wynikową na bieżąco, ale nie spodziewamy się poważnych zakłóceń w rocznym poziomie wyniku Polic.
 • Gość: Proszę przypomnieć, dlaczego dla Projektu Polimery wybrano lokalizację w Policach? Jakie są synergie ze spółką Police?
  Marek Czyż: Lokalizacja projektu w Policach jest strategicznie korzysta dla projektu pod kątem możliwości zaopatrzenia (dostawy surowców drogą morską) oraz bliskość i łatwość dystrybucji produktu na kluczowe rynki zbytu.

  Bliskość projektu i istniejącego zakładu GA ZCh Police (jednego z pierwotnych akcjonariuszy spółki GA Polyolefins realizującej projekt) będzie skutkować szeregiem synergii z infrastrukturą GA ZCh Police, w tym m.in.: dostarczanie mediów (np. energii elektrycznej, pary, wody demi, ect.) oraz usług (np. oczyszczanie ścieków). Dodatkowo GA ZCh Police będzie odbiorcą wodoru - produktu ubocznego powstałego w procesie odwodornienia propanu na instalacji PDH.
 • brutalp: Dzien dobry. Jaki capex na projekt PDH zostanie wydany w tym roku i jakeigos capexu w calej grupie mozemy sie spodziewac? Czy nastapila rewizja budzetu na caly projekt vs poczatkowe zalozenia (czy moglby Pan przypomniec jakich wydatkow na PDH w calosci sie spodziewacie?
  Marek Czyż: Całkowita kwota wydatków inwestycyjnych poniesionych na projekt Polimery Police (PDH+PP) do końca 2020 r. wyniesie ponad 600 mln EUR z ok. 1,5 mld EUR całkowitych prognozowanych kosztów. Nie było istotnych rewizji budżetu dla projektu Polimery Police.
 • Gość: Jaką macie średnią zabezpieczoną cenę praw do emisji CO2?
  Paweł Łapiński: Jest to tajemnica handlowa Grupy. Transakcje zabezpieczenia zakupu uprawnień do emisji CO2 są dokonywane sukcesywnie zgodnie z przyjętą polityką zabezpieczenia, dlatego ceny zakupu uwzględniają średni poziom cen rynkowych w danym okresie.
 • Gość: Czy w tym roku będzie jakaś korekta/dopłata cen do energii? Ile przychodów z dopłat zaksięgowaliście w zeszłym roku?
  Paweł Łapiński: Spółki Grupy Kapitałowej Grupa Azoty mają prawo do uzyskania pomocy publicznej z tytułu przenoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorach lub podsektorach energochłonnych. Ze względu na niepewność odnośnie podziału kwoty puli rekompensat w 2019 roku, Grupa nie ujmowała przychodów z tytułu rekompensat. Łączna kwota rekompensat szacowana do uzyskania za 2019 rok wynosi ok. 83,4 mln zł i została ujęta jako aktywo warunkowe (pozabilansowo). W wypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosków spółek Grupy przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki kwota ta wpłynie do spółek Grupy w II półroczu br. Dodatkowo spółki Grupy będą miały możliwość uzyskania rekompensat za 2020 rok w 2021 roku w zbliżonej wysokości. W wypadku, gdy wartości te zostaną uznane za prawdopodobne, Grupa rozpozna je memoriałowo w rachunku zysków i strat za 2020 rok.
 • Gość: Kiedy oczekujecie wzrostu w tworzywach? Jak w tej chwili wyglądają zamówienia r/r?
  Paweł Łapiński: Sytuacja w branży tworzywowej jest mocno powiązana z gospodarką. Poziom zamówień spadł znacząco. Obecnie trudno jest określić termin powrotu do regularnych odbiorów. Spodziewamy się, że nastąpi to z chwilą ożywienia się gospodarki.
 • Gość: Jaką część z nawozów wieloskładnikowych plasujecie w kraju, a jaką eksportujecie? Czy relacja ta jest różna od nawozów azotowych?
  Paweł Łapiński: Generalnie priorytetem jest dla nas rynek krajowy, gdzie sprzedajemy około 70 proc. produkcji jako suma nawozów azotowych i wieloskładnikowych.

  Więcej eksportujemy nawozów azotowych niż wieloskładnikowych, a to wprost uzależnione jest od zdolności produkcyjnych.
 • Gość: Dlaczego ZA Puławy nie płacą wyższej dywidendy, skoro mają tak dużo gotówki?
  Paweł Łapiński: Rekomendowana przez zarząd Grupy Azoty Puławy kwota dywidendy stanowi 36,7 proc. wypracowanego zysku spółki w roku 2019. Przyjęta w Strategii Grupy Azoty polityka dywidendowa przewiduje dzielenie się z akcjonariuszami zyskiem maksymalnie do 60 proc. zysku netto, natomiast należy pamiętać o prowadzonych w spółce inwestycjach i konieczności zapewnienia finansowania.
 • Gość: Na jakich rynkach zamierzacie sprzedawać produkty, albowiem w Polsce rynek jest już bardzo nasycony: spory import praktycznie z całego świata + dominacja BOP.
  Marek Czyż: Zgodnie z danymi Grupy Azoty Polyolefins, w 2017 roku popyt na świecie na polipropylen wyniósł 80 mln ton, zaś w samej Europie wyniósł około 10 mln ton. Zapotrzebowanie rynku europejskiego osiągalnego przez spółkę (włączając Turcję) przekroczy według doradców rynkowych 12 mln ton PP w 2022 roku. W tym samym roku prognozowany jest import ok. 3 mln ton PP spoza Europy na rynek docelowy. Rynek ten stanowią kraje: Polska, Niemcy, Austria, Szwajcaria, kraje skandynawskie, Czechy, Słowacja, Węgry. Według doradców popyt na tym rynku przekroczy w 2022 r. 4,3 mln ton PP. Wielkość krajowego rynku polipropylenu wynosiła 700 tys. ton w 2017 roku, z czego około 2/3 pochodzi z importu.

  Przewaga importu produktu na rynek krajowy i europejski, z odległych rynków, tworzy warunki do sprzedaży produktu przez producenta zlokalizowanego w centrum Europy, jakim będzie Grupa Azoty Polyolefins.
 • księgowy: Puławy zmieniły układ segmentów, żeby dostosować się do grupy, dzięki czemu teraz melaminę mamy w przychodach agro. Czy żeby zwiększyć transparentność nie należałoby jej pokazać osobno?
  Paweł Łapiński: Zmiana ta wynika z kolejnych etapów wdrażania zarządzania segmentowego w Grupie Kapitałowej Grupa Azoty. Przeniesienie produkcji melaminy do Segmentu Agro wynika z powiązań technologicznych, w tym oparcia produkcji na tych samych surowcach, jak również z umiejscowienia organizacji handlu tymi produktami w ramach Segmentu Agro. Zgodnie z MSSF 8 prezentacja segmentów winna odzwierciedlać sposób monitorowania poszczególnych rodzajów działalności przez zarząd jednostki i dokonana zmiana adresuje ten wymóg.
 • Alone in the Dark: Czy spółka jest już po słowie z odbiorcami tworzyw z nowej linii?
  Paweł Łapiński: Spółka dysponuje własnym portfelem odbiorców. Prowadzone są również rozmowy z nowymi partnerami.
 • Gość: Ile osób będzie zatrudnionych przy polimerach?
  Marek Czyż: Po uruchomieniu instalacji, w Grupie Azoty Polyolefins, spółce celowej realizującej projekt Polimery Police znajdzie zatrudnienie do 400 osób.

  Jednocześnie spółka oczekuje, że wraz z powstaniem nowych instalacji w otoczeniu może zostać wykreowanych dodatkowo nawet 3 razy więcej nowych miejsc pracy.
 • Gość: Wczorajsze raporty bieżące wspominają o opcjach kupna i sprzedaży akcji Polyolefins posiadanych przez Hyundai i KIND. Na której konkretnie spółce z Grupy Azoty ciąży zobowiązanie z tytułu opcji sprzedaży? Rozumiem, że ze strony Koreańczyków, to nie jest żadna inwestycja equity, skoro cena wykonania opcji jest równa (w USD) cenie pierwotnie uiszczonej.
  Marek Czyż: Zobowiązanie z tytułu opcji sprzedaży ciąży wspólnie na Grupie Azoty oraz Grupie Azoty ZCh Police. Nie dotyczy ono wszystkich akcji posiadanych przez Hyundai i KIND, ale akcji o łącznej pierwotnej wartości do 70 mln USD. Wykonanie opcji kupna lub opcji sprzedaży jest jednym ze sposobów wyjścia partnerów koreańskich z inwestycji, innym sposobem przewidzianym w dokumentacji jest m.in. możliwość przeprowadzenia oferty publicznej. Poza inwestycją w emisję akcji spółki GA Polyolefins, KIND udzieli też spółce pożyczki podporządkowanej, również rozumianej przez grupę podmiotów finansujących Projekt jako inwestycja equity.
 • Alone in the Dark: Czy Panów zdaniem jest możliwe w tym roku zrobienie wyników powyżej 5 letniej średniej?
  Paweł Łapiński: Nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiem, że ten rok będzie dla nas wymagający. Sytuacja epidemiczna wpływa jednak na niektóre z naszych segmentów. Nie unikniemy skutków załamania rynku automotive (co determinuje pogarszający się wynik tworzyw), ani na rynku meblarskim (co uderza w melaminę). Niezależnie od tego, zarząd podejmuje działania zmierzające do uzyskania jak najlepszych wyników ekonomicznych, co pokazał I kwartał tego rok. Czy uda się "pobić" średnią 5-letnią? Będzie to na pewno wyzwaniem, ale nie nieosiągalnym.
 • księgowy: Czy rozważacie przejęcia innych podmiotów? Chyba teraz byłby dobry czas (niskie ceny) na akwizycję takich spółek jak Compo?
  Paweł Łapiński: Akwizycja COMPO EXPERT wprowadziła do oferty Grupy Azoty nawozy wysokospecjalistyczne, dzięki czemu możemy oferować obecnie szerokie portfolio nawozowe. Niezależnie od realizowanego ambitnego programu inwestycyjnego przez Grupę Azoty bacznie obserwujemy sytuację rynkową, także pod kątem ewentualnych okazji inwestycyjnych. Natomiast w tym momencie skupiamy się na realizacji programu inwestycyjnego, w tym Projektu Polimery – o czym dzisiaj szczegółowo opowiadaliśmy.
 • Gość: Dzień Dobry, finansowanie Polyolefins miało być projektowe, a z tego co widzę musieliście wystawić gwarancję udzielenia pożyczki podporządkowanej na kwotę ponad 100 mln EUR?
  Paweł Łapiński: Finansowanie projektu Polimery Police ma charakter project finance i jest wyłączone z finansowania korporacyjnego Grupy Kapitałowej Grupa Azoty.

  Zakres zaangażowania finansowego Grupy Kapitałowej Grupa Azoty jest ściśle określony i zalimitowany do kwoty 1.832 mln zł, zgodnie z raportem bieżącym z 31 maja 2020 r. Natomiast kwota 105 mln EUR dotyczy gwarancji finansowania awaryjnego zapewnianego poprzez zawarcie umowy gwarancji udzielenia pożyczki wspierającej, która może być uruchomiona w ściśle określonych przypadkach, w szczególności w przypadku nieprzewidzianej eskalacji nakładów inwestycyjnych, dodatkowego zapotrzebowania na kapitał obrotowy lub wystąpienia trudności w obsłudze zobowiązań finansowych przez spółkę celową. Aktualnie model finansowy projektu „Polimery Police” nie przewiduje konieczności wykorzystania tej kwoty. Gwarancja taka była wymagana przez instytucje finansowe udzielające finansowania uprzywilejowanego.
 • Gość: Ile łącznie wydaliście na przeciwdziałanie pandemii i wsparcie lokalnych szpitali? Pytam o jednorazowe koszty w I kw. i dotychczasowe w II kw.
  Paweł Łapiński: Nasze wsparcie miało charakter nie zawsze wprost finansowy (np. wypożyczenie samochodów, pomoc w zakupach sprzętu), ale jeśli pytanie dotyczy kwot wprost wyasygnowanych na walkę z pandemią, to dotąd jest to kwota 3,2 mln zł.
 • Gość: Panowie, co waszym zdaniem było najważniejszym powodem rozjechania się oczekiwań analityków z wynikami?
  Paweł Łapiński: Myślę, że przede wszystkim większość analityków nie spodziewała się tak dobrego pod względem wolumenowym wyniku w segmencie nawozów azotowych. Zdecydowanie lepsze wyniki odnotowało także Compo Expert na swoim zróżnicowanym mixie produktowym. Nie można zapominać też o wynikach naszej chemii, w tym przede wszystkim OXO. To główne drivery w mojej ocenie pozytywnego rozminięcia się wykonania od oczekiwań rynkowych.
 • Gość: Żeby zrozumieć co się dzieje w Azotach to wydaje się, że trzeba być chemikiem. Może warto na którąś konferencję przygotować co produkujecie na jakiej linii, jakie zużywane są surowce i półprodukty i w jakich ilościach?
  Paweł Łapiński: Dziękuję za pomysł, postaramy się przedstawić Państwu chemię od kuchni. W naszych prezentacjach inwestorskich pokazujemy slajd od surowca do produktu, który obrazuje schemat produkcyjny. Przypomnę, że to uproszczona wersja.
 • Gość: Kto jest największym producentem propylenu i polipropylenu w regionie?
  Marek Czyż: W regionie rozumianym jako rynek krajowy, największym i jedynym na chwilę obecną producentem polipropylenu jest Basell Orlen Polyolefins, zaś propylenu PKN Orlen. W regionie rozumianym jako Europa, w pierwszej trójce największych producentów polipropylenu są: Lyondell Basell, Borealis, Total, zaś propylenu: BASF, Sabic, Naphtachimie, Shell.
 • Gość: Czy pigmenty zaliczą w II kw. stratę w związku z sytuacją we Włoszech?
  Paweł Łapiński: Segment bieli jest z całą pewnością pod presją obecnej sytuacji rynkowej w związku z pandemią, ale nic nie wskazuje na to, żeby drugi kwartał zakończył na minusie.
 • Gość: Która ze spółek jest Panów zdaniem najbardziej niedoszacowana na rynku? A może któraś jest przeszacowana?
  Paweł Łapiński: Generalnie, ostatnie miesiące nie były najlepsze dla rynków kapitałowych, także dla polskiej giełdy, stąd też notowania spółek lokowały się daleko poniżej oczekiwań. W ostatnich tygodniach, gdy giełdy zaczynają się przyzwyczajać do sytuacji pandemicznej, odżywa także chemia. Proszę trzymać za nas kciuki.
 • Gość: Czy te kontrakty na propan (1-2 letnie) będą ze stałą ceną dostawy czy zmienną zależną od rynkowych?
  Marek Czyż: Propan, podobnie jak wszystkie produkty z branży produktów pochodnych ropy naftowej. charakteryzuje się zmienną ceną rynkową. Stąd na rynku propanu nie są stosowane kontrakty oparte na cenach stałych.
 • Gość: Czy na kluczowej inwestycji trwają już jakieś prace budowlane?
  Marek Czyż: Obecnie generalny wykonawca prowadzi prace konstrukcyjne już na wszystkich podprojektach. Przede wszystkim prowadzone są prace fundamentowe, tzn. przygotowanie wylewek oraz zbrojenie (instalacja PDH oraz port). Na terenie przyszłej instalacji polipropylenu rozpoczęto już roboty ziemne.

  Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są na obszarze terminalu portowego - zostało już wykonane zbrojenie płyt fundamentowych pod zbiorniki na propan i etylen
 • Paweł Łapiński i Marek Czyż: Szanowni Państwo, nasze dzisiejsze spotkanie dobiega końca. Bardzo dziękujemy Państwu za udział w czacie i za zadane pytania. Życzymy dużo zdrowia i do zobaczenia przy okazji następnego czatu.
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +127,36% +25 472,82 zł 45 472,82 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy