pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - wiadomości, analizy, inwestycje i finanse
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 20.11.2014, godziny 10:00
Ireneusz Węgłowski i Marcin Szewczykowski - Członkowie Zarządu Orbis SA Ireneusz Węgłowski i Marcin Szewczykowski - członkowie zarządu Orbis SA
ORBIS
W czwartek, 20 listopada 2014 r., o godz. 10:00 odbędzie się czat inwestorski z przedstawicielami zarządu Orbis SA: Ireneuszem Węgłowskim, Wiceprezesem Spółki oraz Marcinem Szewczykowskim, CFO. Czat będzie poświęcony stanowisku Orbisu w sprawie oferty Accor oraz omówieniu wyników Orbisu w 3 kw. 2014 r.

Grupa Hotelowa Orbis to największa sieć hoteli nad Wisłą, oferująca prawie 12.000 pokoi w 63 obiektach zlokalizowanych w 30 miastach w Polsce i 5 w Krajach Bałtyckich. Hotele działają pod markami Sofitel, Novotel, Mercure, ibis, ibis Styles i ibis budget, a także Orbis Hotels. Rozpoznawalne na świecie marki gwarantują jakość usług o zróżnicowanym standardzie od luksusowych hoteli 5-gwiazdkowych po ekonomiczne 1-gwiazdkowe. Orbis rozwija sieć hoteli w Polsce i w krajach bałtyckich poprzez umowy franczyzy i o zarządzanie, oferuje partnerom swoją wiedzę, doświadczenie i wsparcie w osiągnięciu sukcesu biznesowego. Strategicznym inwestorem Orbisu jest Accor, wiodący na świecie operator hotelowy, który oferuje swoim gościom oraz partnerom biznesowym wiedzę oraz doświadczenie operatora hoteli i franczyzodawcy (HotelServices), a także właściciela hoteli i inwestora (HotelInvest). Celem ich działania jest zapewnienie długoterminowego i harmonijnego rozwoju Grupy Accor w interesie jej interesariuszy. Accor oferuje swoje usługi biznesmenom i turystom w 92 krajach, w których dysponuje ponad 3.600 hotelami z 470.000 pokoi

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na dzisiejszym spotkaniu z Członkami Zarządu dobrze znanej spółki Orbis SA. Tematem spotkania jest omówienie wyników za niedawno zaraportowany III kwartał 2014 roku, sytuacji w branży, planów Spółki, a także ważnej dla wszystkich inwestorów kwestii stanowiska Orbisu w sprawie oferty złożonej przez spółę Accor.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gości czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Ireneusz Węgłowski i Marcin Szewczykowski: Dzień dobry, witamy na czacie poświęconym stanowisku Orbisu w sprawie oferty Accor oraz omówieniu wyników Spółki w 3 kw. 2014 r. Zapraszamy do zadawania pytań.
 • inwestor: Dzień dobry, niedawno na forum SW czytałem, ze ta transakcja to wcale nie taki zły interes, a mimo to kurs akcji zareagował panicznie. Dlaczego tak się stało? Co jest w tej transakcji ryzykiem dla spółki?
  Ireneusz Węgłowski: Inwestorzy zareagowali na informację o ofercie, która nie zawierała wielu szczegółów. Stąd początkowa niepewność rynku co do jej oceny.
 • Gość niepotwierdzony: Witam, czy wspomniana transakcja wpłynie na wysokość dywidendy?
  Ireneusz Węgłowski: Intencją Zarządu jest utrzymanie charakteru Orbisu, jako spółki dywidendowej. Zapewniamy, że wykorzystamy nasze możliwości dla utrzymania poziomu dywidendy z ubiegłych lat.
 • MZK: Witam, kiedy przewidywana jest finalizacja transakcji z Accor i jaka będzie jej wartość?
  Ireneusz Węgłowski: Przewidujemy podpisanie umowy i przejęcie aktywów w styczniu 2015 roku. Wartość transakcji wyniesie 142,3 m EUR.
 • MZK: Jak zakup hoteli od Accoru przełoży się na wyniki Orbisu?
  Ireneusz Węgłowski: Prognoza wyniku EBITDA za 2014 rok dot. transakcji wynosi 18,1 m EUR, co oznacza wzrost EBITDY Grupy Orbis o 37 proc.
 • Gość niepotwierdzony: Ile dokładnie pokoi hotelowych odkupi Orbis na własność a ile z nich będzie dzierżawiona lub objęta franczyza?
  Ireneusz Węgłowski: Na własność przejmiemy prawie 2 000 pokoi w 11 hotelach, prawie 3 600 to pokoje w 17 leasingowanych hotelach, a w 18 zarządzanych i franczyzowanych obiektach - 2 500 pokoi.
 • picollo: czy transakcja nie przyciągnie czasem uwagi urzędu skarbowego?
  Ireneusz Węgłowski: Mimo, że jest to duża transakcja dla Spółki, jesteśmy przekonani o jej prawidłowym przygotowaniu.
 • Sergey niepotwierdzony: Witam, przypominam sobie ostatni czat z przedstawicielami grupy Orbis/Accor sprzed około roku - Panowie, co się udało przez ten rok osiągnąć, czy są jakieś nowe ciekawe informacje dla drobnych akcjonariuszy, czy może grupa skupiła się na utrzymaniu poziomu rentowności z działalności?
  Ireneusz Węgłowski: Spółka nadal jest liderem w branży hotelowej w Polsce, poprawia standard swoich hoteli (modernizacje takie jak: Sofitel Warsaw Victoria, Novotel Warszawa Centrum, Novotel Katowice Centrum, hotel Orbis Gdynia i wiele innych). Przygotowujemy także budowę hotelu Mercure (200 pokoi) w Krakowie. 14 listopada poinformowaliśmy rynek o przejęciu działałalności hotelowej pod markami Accor w 12 dodatkowych krajach.
 • płotka: Jakie korzyści z tej transakcji będzie miał Orbis? Czy nie lepszym rozwiązaniem dla spółki byłoby utrzymanie statusu quo?
  Ireneusz Węgłowski: 1. Spółka ma dobrą pozycję finansową (jest niezadłużona).
  2. Rynek hotelowy w Polsce jest dość dobrze nasycony w dużych miastach.
  3. Poziom ekspertyzy jest wystarczający do zarządzania większą grupą hoteli, poza granicami kraju.
  Oferta, którą otrzymaliśmy dobrze wpisuje się w naszą strategię. Od jakiegoś czasu szukaliśmy możliwości rozwoju w regionie.
 • Guille niepotwierdzony: Jak sytuacja na wschodzie (mam na myśli napięte stosunki między Ukrainą i Rosją) wpływa na działalność i zyski grupy?
  Ireneusz Węgłowski: Nie zaobserwowaliśmy w tej chwili negatywnego wpływu na wyniki Spółki.
 • SW-fan: Czy przejmowane hotele wymagają remontów, dokapitalizowania albo dodatkowych inwestycji? Badaliście co macie kupić pod względem nadawania się do wykorzystania od zaraz?
  Ireneusz Węgłowski: Przejmowane hotele mają dobre wyniki operacyjne i nie stwierdziliśmy konieczności natychmiastowych inwestycji modernizacyjnych. Przewidywane nakłady w 2015 roku wynoszą 5-6 mln EUR.
 • Gość niepotwierdzony: Jakie jest ARPU is RevPAR przejmowanych hoteli
  Ireneusz Węgłowski: Frekwencje i średnie ceny w przejmowanych hotelach są zbliżone do poziomów notowanych w Grupie Orbis.
 • SW-fan: Jakie ciekawe przejęcia, tym razem po okazyjnej cenie, rozpatrujecie na rynku? Co na przykład ze słynnym hotelem Gromada w Krakowie?
  Ireneusz Węgłowski: Obecnie skupiamy się na zakończeniu transakcji, kontynuowaniu projektów modernizacyjnych i przygotowaniu do budowy kilku hoteli w PL. Jednym z nich jest Mercure (200 pokoi) w Krakowie. W związku z tym nie jesteśmy zainteresowani nabyciem hotelu Gromada.
 • Gość niepotwierdzony: Jakie wysokosci oszczednsci spolka oczekuje na 2015 i nastepne lata zwiazane z nowa umowa licencyjna
  Ireneusz Węgłowski: Korzyści związane z MLA są elementem transakcji, jednak z uwagi na ich handlowy charakter, opłaty pomiędzy licencjodawcą i licencjobiorcą nie mogą być upublicznione.
 • MZK: Co z dywidendą z tegorocznych zysków w kontekscie planowanej transakcji?
  Ireneusz Węgłowski: Transakcja będzie miała miejsce w 2015 roku, w związku z tym nie przełoży się na wyniki za 2014 i nie zmieni naszej polityki dywidendy.
 • MZK: Jak wygląda obecenie zadłużenie i jak będzie przedstawiało się po planowanej transakcji z Accorem?
  Ireneusz Węgłowski: Spółka aktualnie nie jest zadłużona, przewidywana wartość kredytu to ok. 120 mln EUR z możliwością zastąpienia go emisją obigacji.
 • SW-fan: Na ile kupno hoteli wyczerpie Państwa program inwestycyjny? Jak sfinansujecie zakup i jakie jeszcze inwestycje planujecie na przestrzeni najbliższych 3 lat?
  Marcin Szewczykowski: Nadal zamierzamy modernizować własne hotele, a także zrealizować już zaplanowane projekty inwestycyjne, m. in. w Krakowie. Transakcja będzie finansowana środkami własnymi i kredytem bankowym.
 • Timon: Witam Jak przyjęta została oferta gastronomiczna NOVO2?
  Ireneusz Węgłowski: To kolejna po WineStone w sieci Mercure, nowa koncepcja gastronomiczna, która z sukcesem została wprowadzona w hotelach Novotel. Mamy wiele pozytywnych opinii od osób korzytających z gastronomii hotelowej.
 • MZK: A jaka będzie rekomendacja zarzadu w sprawie dywidendy z zysku za 2014 ?
  Ireneusz Węgłowski: Zwyczajowo przekazujemy rekomendację dot. dywidendy, po zakończeniu pierwszego kwartału. Chcielibyśmy utrzymać dotychczasowy poziom wypłacanej dywidendy.
 • Gość niepotwierdzony: Jaka jest wartość księgowa przejmowanych aktywów?
  Marcin Szewczykowski: Co najmniej 100 mln EUR.
 • sasky: Czy w IV kwartale w Polsce odbywają się jakieś duże imprezy/wydarzenia, które w znaczący sposób przełożyłyby się na wyniki?
  Ireneusz Węgłowski: W tym roku nie organizowane są w Polsce duże, międzynarodowe imprezy na miarę COP 19.
 • anty_terasa: Czy na wyniki spółki w III kwartale miały wpływ MŚ w siatkówce? Potraficie ocenić wpływ na obłożenie w związku z tym wydarzeniem?
  Ireneusz Węgłowski: Tak miały, lokalnie w miastach, w których odbywały się rozgrywki, ale nie wpłynie to w istotnym stopniu na wyniki Spółki w całym roku.
 • anty_teresa: Czy może Pan podać parametry ostatnich dużych transakcji na rynku hotelowym i pokazać jak to się ma do nabywanych aktywów od Accor? Chodzi mi o wskaźniki EV/EBITDA, przychód na pokój itd.
  Ireneusz Węgłowski: W związku z przejmowaniem grupy hoteli o różnym statusie własności, trudno znaleźć na rynku porównywaną transakcję w tym regionie. Nasi konsultanci porównali 12 transakcji na pojedynczych hotelach i uwzględnili to w wycenie. EV/EBITDA dla tej transakcji wynosi 7.9X, jest na atrakcyjnym poziomie w porównaniu do 8.3X dla Orbisu (średnia z 12 M).
 • Gość niepotwierdzony: Czy oczekuja panstwo wzrostu ARR i frekwencji w 2015 vs 2014?
  Marcin Szewczykowski: Trend ostatnich miesięcy był pozytywny, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość.
 • frequent flyer: Właśnie, czy planujecie emisję obligacji publicznych? Macie taką silną markę że na pewno udałoby się śladem Kruka, Echo czy Rokity uplasować sporą emisję przy nie za dużym oprocentowaniu.
  Marcin Szewczykowski: Potencjalną emisję obligacji bierzemy bardzo poważnie pod uwagę.
 • Gość niepotwierdzony: Rozumiem ze nie mozecie panstwo podac wysokosci MLA, ale czy racjonalne jest oczekiwanie ze jako % sprzedazy lub w przeliczeniu na pokuj ta oplata spadnie wzgledem 2013/2014
  Marcin Szewczykowski: Tak, opłata licencyjna będzie niższa dla całej nowej Grupy.
 • Gość niepotwierdzony: Jakiej wielkosci oszczednosci mozna oczekiwac po przylaczeniu nowych hoteli (jesli jakichkolwiek). Czy integracja systemow rezerwacji, ksiegowych it itp. moze byc zwiazana z dodatkwymi kosztami czy wrecz odwrotnie. Czy moga panstwo podac tu jakiekolwiecz liczby?
  Marcin Szewczykowski: Ponieważ przejmujemy hotele działające w ramach tych samych marek, większość sytemów rezerwacyjnych i raportowych jest zintegrowana.
 • Timon: Co znaczy, ze NOVO2 zostało przyjęte z sukcesem? Czy wprowadzenie tej oferty przyczyniło się do zwiększenia ilości klientów hotelowych restauracji?
  Marcin Szewczykowski: Po 4 miesiącach od wprowadzenie NOVO2 zanotowaliśmy kilkunastoprocentowy wzrost przychodów z F&B w październiku.
 • AT: Czy w którymś z hoteli są obecnie prowadzone prace remontowe, które wyłączają z oferty część pokojów?
  Marcin Szewczykowski: Tak, 50 proc. pokoi jest wyłączonych w hotelu Orbis Gdynia, w związku z modernizacją.
 • AT: Jak wygląda rozliczenie z Accor za używanie brandu? Jest to koszt stały, zmienny, mieszany? Jeśli ten ostatni to w jakich proporcjach?
  Marcin Szewczykowski: W dużej części jest to koszt uzależniony od poziomu przychodu w hotelach.
 • Gość niepotwierdzony: Kiedy planujecie zagospodarować te nowe kraje, na które będziecie mieli licencję, a nie ma w nich teraz żadnych hoteli? Będziecie tam budować sami, czy działać w modelu franczyzy? Kiedy i jakie nakłady będą na to ponoszone?
  Ireneusz Węgłowski: W zdecydowanej większości będziemy tam rozwijać sieć zaczynając od miast stołecznych w oparciu o model "asset light" (franczyza i zarządzanie), które nie wymagają angażowania własnych środków.
 • Gość niepotwierdzony: Witam, mam pytanie do tranzkacji styczniowej, w ilu % bedzie ona finalizowana ze środków własnych w ilu będzie kredytowana?
  Marcin Szewczykowski: Ok. 22 mln EUR ze środkó własnych + ok. 120 mln EUR kredytu z możliwością zamiany na obligacje w przyszłości.
 • Gość niepotwierdzony: Prosze o odpowiedz na pytanie dotyczace wzrostu APPi frekwencj jak rowniez dotyczace potentjalych oszczednosciu lub kosztow wynikajacych z przejecia
  Marcin Szewczykowski: Transakcja ma dość złożony charakter i nie publikujemy, również ze względów handlowych, informacji o prognozie wskaźników operacyjnych. Potwierdzamy, że są one zbliżone do obecnych poziomów Grupy Orbis. Najważniejszym wskaźnikiem chrakteryzującym transakcję jest poziom EV/EBITDA poniżej 8X.
 • Gość niepotwierdzony: Czy Accor ma w planach ogłoszenie wezwania na resztę akcji Orbisu?
  Ireneusz Węgłowski: To pytanie powinno być skierowane do Accor. Nie mamy informacji na ten temat.
 • anty_teresa: Jaki procentowo w tym roku spółka ma poziom kosztów stałych? I ile jest tych kosztów na pokój?
  Marcin Szewczykowski: Wszystko zależy od definicji kosztów stałych, ale struktura ta nie powinna się znacząco różnić od poziomów w roku ubiegłym.
 • Ireneusz Węgłowski i Marcin Szewczykowski: Dziękujemy bardzo za zainteresowanie i uczestnictwo w czacie.
 • moderator: Ja również dziękuję za dzisiejsze spotkanie i zapraszam na kolejne czaty w StockWatch.pl
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +132,30% +26 459,17 zł 46 459,17 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy