pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - notowania, dywidendy, wiadomości, analizy
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 22.02.2019, godziny 09:30
 Ireneusz Węgłowski i Marcin Szewczykowski - członkowie zarządu Orbis: Rok 2018 zakończył się rekordowym wynikiem grupy w historii Ireneusz Węgłowski i Marcin Szewczykowski - członkowie zarządu Orbis SA

W piątek 22 lutego 2019 r., o godz. 9:30, odbędzie się czat inwestorski z przedstawicielami zarządu Orbis SA poświęcony wynikom spółki w 2018 r.

Grupa Hotelowa Orbis to największa sieć hoteli w Polsce i w Europie Wschodniej oferująca ponad 21 600 pokoi w 133 hotelach. Orbis jest wyłącznym licencjodawcą marek AccorHotels w 16 krajach w tym w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie, w Macedonii, Mołdawii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech. Hotele działają pod markami Sofitel, MGallery by Sofitel, Pullman, Novotel, Mercure, adagio, ibis, ibis Styles i ibis budget. Rozpoznawalne na świecie marki gwarantują jakość usług o zróżnicowanym standardzie od luksusowych hoteli 5-gwiazdkowych po ekonomiczne 1-gwiazdkowe.

Od 1997 roku Orbis SA jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Strategicznym inwestorem Orbisu jest AccorHotels, wiodący na świecie operator hotelowy.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z przedstawicielami zarządu Grupy Orbis: Ireneuszem Węgłowskim oraz Marcinem Szewczykowskim. Tematem spotkania będzie omówienie wyników za 2018 r.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gości czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasi Goście zaczną odpowiadać o 9:30. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony.
 • Ireneusz Węgłowski i Marcin Szewczykowski: Dzień dobry, zapraszamy do zadawania pytań.
 • DT: Jakie przyjmujecie okresy amortyzacji hotelu?
  Marcin Szewczykowski: Dzień dobry, to pytanie wymaga doprecyzowania. W zależności od komponentu amortyzujemy od roku do 40 lat.
 • berroh: jak oceniacie Państwo ostatnie wezwanie na akcje Orbis - jaki był tego cel? jeżeli spółka dalej zostaje na GPW - proszę o komentarz i podanie korzyści jakie firma ma z tego wezwania.
  Marcin Szewczykowski: Decyzja została podjęta przez właścicieli. Jedni wyrazili chęć zakupu, inni zaś sprzedaży. Rolą zarządu jest dbanie o interes spółki i wszystkich właścicieli. Spółka nie jest aktywną stroną w tego typu transakcjach.
 • berroh: jak się patrzy na ostatnie wyniki firmy to porównując je z poprzednimi okresami można zauważyć przychody spadek , zysk spadek, itd. - jaki był cel skupowania akcji Orbisu - duża konkurencja na rynku - czy wyniki będą dalej spadały. i drugie pytanie - po co Panowie zgodzili się na udział w tym spotkaniu skoro nie zależy Wam na inwestorach indywidualnych i wykluczyli ich Państwo z akcjonariatu woje firmy - czy nie szkoda Wam czasu - jakie jest cel tego spotkania dla firmy???
  Marcin Szewczykowski: Chcemy zwrócić uwagę, że rok 2018 zakończył się rekordowym wynikiem grupy w historii. Co do drugiej części pytania, spółka jest przedmiotem wezwania, a nie aktywnym jej uczestnikiem.
 • DT: W Prezentacji użyto sformułowania - Osiągnięcia w WYJĄTKOWYM 2018 r. Prosiłbym o zdefiniowanie pojęcia wyjątkowość. Czy to oznacza, że wynik jest w tym roku nie do powtórzenia?
  Marcin Szewczykowski: Rok 2018 był rokiem rekordowym z punktu widzenia wielu strategicznych aspektów, np. wyników, reputacji klientów, zaangażowania pracowników i rozwoju. Rok poprzedni także był rekordowy. Ale kto powiedział, że następny nie może być lepszy? :)
 • DT: Spółka osiąga przychody z zarządzania hotelami i franczyzy. Czym tak naprawdę się te obydwie formy współpracy różnią?
  Ireneusz Węgłowski: Umowa franczyzy jest dedykowana dla partnerów, którzy chcą samodzielnie decydować o codziennej działalności operacyjnej hotelu. Umowa o zarządzanie skierowana jest do inwestorów, którzy chcą powierzyć codziennie zarządzanie profesjonalnemu podmiotowi, jakim jest Orbis. W umowie o zarządzanie partycypujemy w części zysku, który wygeneruje zarządzany hotel.
 • Gość: Co było głównym motorem wzrostu przychodów w 2018? Czy można wyróżnić jakieś brandy, miasta lub konkretne transakcje, które w głównej mierze przyczyniły się do wzrostu przychodów?
  Marcin Szewczykowski: Motorem wzrostu sprzedaży była dobra koniunktura ekonomiczna oraz efekty modernizacji naszych hoteli dokonywanych w ostatnich latach. Na tym tle szczególnie wyróżniały się rynki: Budapeszt, Poznań, Wrocław i Warszawa. Największa poprawa była widoczna w segmencie midscale.
 • inwestor_2k: Gratulacje za udany rok. Czy zarząd spółki będzie rekomendował na walne zgromadzenie wypłatę dywidendy? Jest szansa, że będzie ona wyższa niż w ubiegłym roku?
  Marcin Szewczykowski: Dziękujemy. Zwyczajowo prezentujemy nasze stanowisko pod koniec pierwszego kwartału.
 • Gość: Czy zgodnie z wiedzą zarządu Accor będzie dążył do przekroczenia progu 90 proc. kapitału zakładowego spółki?
  Marcin Szewczykowski: Nasza wiedza bazuje na oficjalnym stanowisku grupy Accor w ogłoszonym w listopadzie ubiegłego roku wezwaniu, gdzie zadeklarował chęć skupienia 100 proc. udziałów. Decyzja o ewentualnej dalszej zmianie struktury akcjonariatu leży po stronie właścicieli.
 • akcjonariusz: Witam, domyślam się, że rozmawiacie Państwo z przedstawicielami Accoru, znacie ich nastawienie do obecności Orbisu na GPW. Jaka jest ich determinacja do skupienia całego pakietu i wycofania spółki z rynku? Czy kolejne wezwanie jest tylko kwestią czasu?
  Marcin Szewczykowski: Nie komentujemy decyzji właścicielskich. Jak wyżej.
 • akcjonariusz: Pięć lat poprawy wyników, brawo! Czy na 2019 r. patrzycie z optymizmem, czy może to być trudny rok?
  Ireneusz Węgłowski: Ostatnie lata były wyzwaniem choćby ze względu na rosnącą konkurencję, presję płacową, trudności z pozyskaniem pracowników, a mimo to dzięki aktywnemu zarządzaniu udało się osiągnąć rekordowe rezultaty. Patrząc na 2019 rok i obiecujące prognozy wzrostu gospodarczego jesteśmy optymistycznie nastawieni na to, co przyniesie ten rok.
 • Analytyk: W tym roku wykazaliście duży zysk na sprzedaży nieruchomości. Czy w aktywach posiadacie nadal takie perełki, które mogą dać ekstra wysokie zyski?
  Ireneusz Węgłowski: W 2019 roku nie planujemy tego typu transakcji na tak znaczących aktywach, co nie wyklucza sprzedaży niestrategicznych aktywów.
 • inwestor_2k: Orbis do tej pory cechował się transparentnością. Dlaczego zarząd spółki nie udostępnił pełnej wyceny spółki, a jedynie opinię?
  Marcin Szewczykowski: Zgodnie z przepisami zarząd spółki miał wyrazić opinię na temat proponowanej ceny wyzwania, co też uczynił.
 • miko: Czego się Panowie spodziewają po 2019 r.? Co będzie driverem wyników, a co największym wyzwaniem?
  Ireneusz Węgłowski: Widzimy przestrzeń do wzrostu średniej ceny, a wyzwaniem będzie utrzymanie frekwencji na podobnych poziomach, biorąc pod uwagę wzrost podaży na rynku noclegowym oraz utrzymanie zatrudniania ze względu na wciąż trudny rynek pracy.
 • Alex: Czy będzie drugie wezwanie na sprzedaż akcji Orbis?
  Ireneusz Węgłowski: Zarząd spółki nie jest adresatem tego typu pytań.
 • Analytyk: W IV kw. EBITDAR wzrósł o 20 mln zł. Co było czynnikiem, który miał największy wpływ na poprawę wyniku? To zarządzanie przychodem czy kosztem? A może największym plusem jest zarządzanie portfelem aktywów?
  Marcin Szewczykowski: Oba czynniki miały wpływ na poprawkę wyniku. 7-proc. wzrost sprzedaży like-for-like oraz aktywne zarządzanie strukturą kosztów.
 • Gość: Przyznam, że spółka sobie znakomicie radzi w trudnym otoczeniu rynku pracownika. Czy w biznesie hotelarskim jest duże pole do automatyzacji procesów?
  Ireneusz Węgłowski: W hotelarstwie to ludzie tworzą atmosferę i emocje. Nie wszystko należy automatyzować, są jednak pewne sfery, których automatyzacja ułatwi pracę nie przynosząc szkody dla jakości usług.
 • traveler: Czy nie obawiają się Państwo spadku obłożenia w związku z ewentualnym niekontrolowanym Brexitem?
  Ireneusz Węgłowski: To nie powinno wpłynąć na spadek frekwencji, jednak na niektórych rynkach może dojść do nieznaczącej dla wyników hoteli zmiany struktury gości.
 • ubi: Do kiedy trwa umowa z Accorem?
  Ireneusz Węgłowski: Umowa zawarta w 2015 roku jest na 20 lat.
 • Gość: W związku z jakimi zdarzeniami spółka zawiązała odpis na środkach trwałych w budowie w kwocie 8,3 mln zł? Wartość ekonomiczna któregoś z budowanych hoteli będzie niższa niż koszty budowy?
  Marcin Szewczykowski: Jest to głownie związane z reklasyfikacją nieruchomości zlokalizowanej w Toruniu (niedokończony budynek hoteli ibis), który został przeniesiony z linii aktywa przeznaczone do sprzedażny do linii środki trwałe w budowie.
 • Pasha: Czy w 2019 r. na rynkach na których działa Orbis odbędą się jakieś szczególne wydarzenia, które wpłyną na frekwencję w hotelach?
  Marcin Szewczykowski: Nasze hotele mają blisko 80-proc. obłożenie, dlatego zdarzenia jednorazowe mają marginalny wpływ na całościowy wynik.
 • Kwiatkowski_Inwestycje: Czy jeszcze warto inwestować w akcje Orbisu? Perspektywy dobre, branża ciekawa, wyniki coraz lepsze... ale wezwanie, ryzyko delistingu - to zniechęca
  Ireneusz Węgłowski: Zarząd nie może rekomendować decyzji inwestycyjnych.
 • BearHand: Czy są Państwo zadowoleni z wyniku na gastronomii? Jaki macie pomysł na dalszy rozwój tej części biznesu?
  Marcin Szewczykowski: Jesteśmy zadowoleni z wyników i czekamy na dalsze wzrosty w tej części biznesu.
 • drobny inwestor: Jaki planujecie Capex na 2019 r. i jaka jego część będzie dotyczyć projektów rozwojowych?
  Marcin Szewczykowski: Tradycyjnie przewidujemy, że CAPEX będzie w przedziale między 150-170 mln zł. Powyższy przedział nie uwzględnia potencjalnych akwizycji lub wykupu hoteli z leasingu.
 • Analityk: Czy dobrze rozumiem, że po wprowadzeniu MSSF 16 audytor spółki przestanie zgłaszać zastrzeżenia?
  Marcin Szewczykowski: Tak, Grupa Orbis w styczniu 2019 r. rozpoczęła wdrażanie MSSF16.
 • Gość: Jakie są aktualne plany rozwojowe? W jakich krajach i w jakich miastach chcecie modernizować i budować hotele, a które są tymi niestrategicznymi aktywami?
  Marcin Szewczykowski: Aktualny pipeline zawiera 47 hoteli, w tym 6 hoteli własnych, 23 hotele w zarządzaniu i 18 we franczyzie. Główne rynki to Polska, Rumunia i Węgry.
 • Kwiatkowski: Czy cena pokojonocy nie rośnie zbyt wolno w stosunku do pozostałych cen towarów i usług? Wszędzie dookoła ceny galopują. Jak Państwo widzą pole do podwyżek?
  Ireneusz Węgłowski: Aktywnie zarządzamy ceną uwzględniając aktualną frekwencję w hotelu i w najbliższym otoczeniu konkurencji.
 • akcjonariusz: Co z nowymi formatami hoteli?
  Marcin Szewczykowski: W planie rozwojowym (poprzednie pytanie) przewidujemy nowe lifestylowe marki, o których jeszcze za wcześnie mówić.
 • kuracjusz: Jak wygląda sytuacja na polskim rynku hotelowym? Wciąż mamy braki w bazie hotelowej? Z moich obserwacji wynika, że w ostatnich latach hotele wyrastają jak grzyby po deszczu, także tych dużych, znanych, zagranicznych marek
  Ireneusz Węgłowski: Zgadzamy się. Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost bazy hotelowej w Polsce. Należy jednak pamiętać, że znacząco wzrosła liczba podróżujących, czego dowodem są dwucyfrowe wzrosty pasażerów na głównych portach lotniczych w Polsce.
 • pyk: Kiedy poznamy prognozę finansową na 2019 r?
  Marcin Szewczykowski: Zwyczajowo publikujemy prognozę wraz z wynikami za I półrocze.
 • Ireneusz Węgłowski i Marcin Szewczykowski: Dziękujemy za aktywność i wszystkie pytania. Do usłyszenia wkrótce.
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +160,29% +32 058,65 zł 52 058,65 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy