Janusz Bigus - Wiceprezes MIKROKASA SA - czat inwestorski - StockWatch.pl - portal informacyjno-analityczny poświęcony inwestycjom na polskiej giełdzie i rynkach globalnych.
AD.bx ad0a
StockWatch.pl
AD.bx ad0b

Janusz Bigus - Wiceprezes MIKROKASA SA

Dyskusja odbyła się dnia: 03.09.2014, godziny 10:00
Janusz Bigus - Wiceprezes MIKROKASA SA Janusz Bigus - Wiceprezes MIKROKASA SA
W środę, 3 września 2014 r. odbędzie się czat inwestorski z Januszem Bigusem, Wiceprezesem MIKROKASA SA.

Dla tych, którzy chcieliby zainwestować w szybko rosnący rynek pożyczek konsumenckich, będzie to okazja do zaczerpnięcia informacji na temat trwającej publicznej emisji obligacji serii „J“ spółki MIKROKASA. Podczas rozmowy będzie można również dowiedzieć się o planach rozwoju spółki oraz perspektywach rynku pożyczek konsumenckich w Polsce.

MIKROKASA to dynamicznie rozwijająca się gdyńska spółka, działająca w segmencie pożyczek konsumenckich do 5 tys. zł. Od początku działalności, czyli od 2006 roku, firma odnotowuje rokrocznie skokowy wzrost liczby udzielanych pożyczek, lojalnych klientów, a w ślad za tym wyników finansowych.

Sukces MIKROKASY opiera się na konserwatywnym modelu biznesowym, który przede wszystkim ma zapewnić maksimum bezpieczeństwa zainwestowanego kapitału. Skuteczny system weryfikacji wniosków – umowa z Biurem Informacji Kredytowej na pełną i wzajemną wymianę informacji o pożyczkobiorcach dają wysoką gwarancję jakości portfela pożyczkowego oraz odpowiednio wysokie zwroty z inwestycji spółki.

Zapis dyskusji

 • moderator: Serdecznie witam na dzisiejszym czacie ze spółką MikroKasa SA, która prowadzi publiczną emisję obligacji. Spółka działa na rynku pożyczek konsumenckich i planuje dalszy dynamiczny rozwój. Dzisiejsze spotkanie jest okazją do bliższego poznania Spółki oraz rozmowy z przedstawicielem Zarządu.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie powiadamiając o tym Użytkownika.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Janusz Bigus: Serdecznie witam Państwa na dzisiejszym spotkaniu i cieszę się na możliwość przybliżenia Państwu naszej działalności, planów rozwojowych oraz sposobów finansowania. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania, zapraszam do dyskusji.
 • nesszln: jaki jest przewidywany wynik w III kwartale- czy dotąd kwartał był udany sprzedażowo?
  Janusz Bigus: Na tę chwilę mamy podliczony wynik za lipiec i wygląda następująco: 2 531 tys. zł przychodów ze sprzedaży, 516 tys. zł zysku netto. Spodziewamy się, że będzie to kolejny udany kwartał w tym roku.
 • MZK: Witam, czy spólka jest notowana na giełdzie?
  Janusz Bigus: Dwie serie naszych obligacji (G i I) są notowane na rynku Catalyst. Spółka nie jest jeszcze upubliczniona.
 • nesszln: Czy planujecie Państwo przejęcia innych mniejszych firm z branży lub fuzje?
  Janusz Bigus: Bierzemy pod uwagę każdy scenariusz biznesowy, jednak na pewno nie w tej chwili. Nasze najbliższe działania skupione będą na szybkim wzroście MIKROKASY i rozwoju biznesu.
 • sasky: jakie są parametry emisji obligacji i gdzie można się zapisać?
  Janusz Bigus: Są to papiery dwuletnie na okaziciela, oprocentowane na 9,5 proc. w skali roku (stała stopa), z kuponem płatnym kwartalnie, które będą zabezpieczone na zmiennym zbiorze wierzytelności. Wartość zabezpieczenia wynosi 170 proc. wartości emisji.
 • SW-fan: Gdzie można składać zapisy na Państwa obligacje?
  Janusz Bigus: Oferującym jest Dom Maklerski Ventus, adres strony http://www.mikrokasa.ventusam.pl/ . Podaję też numer telefonu: 22 668 85 58.
 • obligatariusz: na co konkretnie Mikrokasa potrzebuje gotówki z obligacji?
  Janusz Bigus: Spływa do nas bardzo dużo wniosków o pożyczki, tak więc aby móc ich udzielić, wyemitowaliśmy kolejną, tym razem publiczną serię obligacji J, która pomoże nam wykorzystać tę szansę rozwoju Spółki.
 • stan111: Ilu ludzi pracuje na etacie Mikrokasy
  Janusz Bigus: Zespół MIKROKASY liczy dziesięć osób, łącznie z zarządem. Wiele usług jest outsource'owane, takich jak księgowość, obsługa informatyczna itp. Nasz zespół skupia się na sprzedaży oferowanych usług.
 • Gość niepotwierdzony: W jaki sposób sprawdzacie klientów i ile wynosi przeciętny współpczynnik braku spłaty pożyczek?
  Janusz Bigus: Mamy konserwatywny model weryfikacji Klientów i zawartą umowę z Biurem Informacji Kredytowej na pełną i wzajemną wymianę informacji, wymieniamy się na tej zasadzie co banki. Posiadamy też informacje z Biura Informacji Gospodarczej. Weryfikujemy także oczywiście zatrudnienie Klienta, wysokość dochodów. Środki są przelewane na rachunek, więc jest to dodatkowa forma weryfikacji. Dzięki temu średni współczynnik spłat pożyczek jest na poziomie 90 proc. i znacznie przekracza średnie wartości w tym segmencie rynku.
 • MZK: Jakie są wyniki finansowe spółki i jak wyglada obecne zadłużenie spółki?
  Janusz Bigus: Wyniki finansowe na koniec czerwca 2014 r. znajdują się w memorandum informacyjnym i zostały przekazane do systemu EBI na Catalyst i wynoszą: przychody ze sprzedaży 2 030 tys. zł, wynik netto 452 tys. zł. Na koniec czerwca zadłużenie krótkoterminowe to 1 267 tys. zł, zobowiązania długoterminowe 8 777 tys. zł. W lipcu tak jak podawałem, zwiększyliśmy przychody narastająco do 2 531 tys. zł, a zysk netto do 516 tys. zł. Suma bilansowa spółki to 12 278 tys. zł.
 • Paweł niepotwierdzony: Jakie będzie źródło spłaty obligacjji?
  Janusz Bigus: Obligacje będziemy spłacać z wpływów z bieżącej działalności operacyjnej.
 • obligatariusz: czy zamierzacie skorzystać z opcji kolejnych emisji na podstawie samego memorandum inwestycyjnego?
  Janusz Bigus: Przepisy dotyczące emisji publicznych pozwalają na taki ruch, bardzo poważnie bierzemy to pod uwagę.
 • player1: jak są zabezpieczone te obligacje?
  Janusz Bigus: Obligacje będą zabezpieczone na zmiennym zbiorze wierzytelności. Odpowiednie dokumenty zostały już złożone w sądzie i czekamy na decyzję o wpisie do rejestru zastawów - jest to tylko techniczny wymóg.
 • nesszln: Czy w najbliższym czasie planujecie Państwo debiut na GPW?
  Janusz Bigus: Rozważamy debiut na rynku NewConnect, jednakże w najbliższej przyszłości zamierzamy przede wszystkim pozyskiwać kapitał z emisji obligacji. Na dzień dzisiejszy nie zapadły żadne decyzje co do konkretnych dat upublicznienia akcji.
 • Timon: Czy zapisy można składać wyłącznie w Domu Maklerskim Ventus?
  Janusz Bigus: Tak, w ramach emisji publicznej DM Ventus jest oferującym - zapraszamy do kontaktu. Więcej informacji jest na stronie http://www.mikrokasa.ventusam.pl/ .
 • Gość niepotwierdzony: Jakie są zamiary Leonidas Capital w stosunku do Mikrokasy? Kiedy zamierza sprzedać akcje?
  Janusz Bigus: W chwili obecnej nie ma skonkretyzowanych planów dotyczących wyjścia Leonidas Capital z akcjonariatu Spółki. Strategia Leonidas Capital zakłada dokapitalizowanie przedsiębiorstw, a następnie - w przeciągu kilku lat - wyjście z inwestycji z zyskiem, tak więc w perspektywie kilku lat na pewno należy się spodziewać zmian w akcjonariacie MIKROKASY. Moim zdaniem jednak poprawiające się wciąż wyniki finansowe MIKROKASY oraz jej dynamiczny rozwój powinny skłaniać inwestora do niesprzedawania akcji Spółki. Podkreślam jednak, że to tylko moje osobiste rozważania.
 • remix1977: Witam, mam pytanie odnosnie wypłaconych pożyczek członkom zarządu w kwocie ponad 2 mln PLN. Proszę o ustosunkowanie się dlaczego pożyczki zostały wypłacone skoro spółka potrzebuje środków na rozwój. Dlaczego odsetki od pożyczek nie są spłacane na bieżąco tylko na koniec okresu?
  Janusz Bigus: Sprawa pożyczek sięga 2012 roku i jest dokładnie opisana w memorandum oraz dokumentach złożonych na Catalyst odnośnie emisji obligacji G i I. W tamtym okresie strategia Spółki nie zakładała tak szybkiego wzrostu, aby sięgać po kapitał z rynku publicznego. Przy emisji zadbaliśmy, żeby ta informacja była znana wszystkim inwestorom i rynkowi oraz samej Giełdzie. Środki wrócą do Spółki zgodnie z umową, pod koniec 2016 roku, wraz z należnymi odsetkami. Zarząd to jednocześnie najwięksi akcjonariusze oraz założyciele Spółki od samego początku, a intencją jest działanie w interesie wszystkich. Pożyczki są zabezpieczone na całym majątku osobistym członków zarządu.
 • stan111: Jaki obszar- region- obejmuje działalnośc Mikrokasy
  Janusz Bigus: Spółka prowadzi działalność na terenie całego kraju, za pośrednictwem niezależnych pośredników finansowych, którzy oferują pożyczki swoim Klientom.
 • Gość niepotwierdzony: Czy zostały wykupione obligacje, których termin wykupu przypadał w tamtym tygodniu?
  Janusz Bigus: Tak, były to obligacje serii C. Cała seria została wykupiona w terminie, informowaliśmy o tym rynek komunikatem EBI na Catalyst.
 • Gość niepotwierdzony: Jak wygląda struktura akcjonariatu i czy planowane są jakies zmiany?
  Janusz Bigus: Struktura akcjonariatu przedstawiona jest w memorandum - mamy trzech głównych akcjonariuszy i na dzień dzisiejszy nie planujemy żadnych zmian w tym zakresie.
 • Timon: Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na emisję ze stałą stopą procentową? Można założyć, że w okresie dwóch lat stopy procentowe wzrosną. Dla spółki stałe oprocentowanie jest w tej sytuacji dobrym wyborem, ale dla inwestorów już nie.
  Janusz Bigus: Zaproponowaliśmy na tyle wysokie oprocentowanie obligacji, bo 9,5 proc. w stali roku, że nawet w sytuacji podwyżki stóp procentowych, marża cały czas będzie duża, a nasze obligacje będą zapewniać inwestorom godziwy zysk. Od strony Emitenta stałe oprocentowanie pozwala natomiast lepiej planować przepływy pieniężne. Chciałbym też zaznaczyć, że już od dawna prognozowane są podwyżki stóp procentowych, ale stan gospodarki i obawa przed jej schłodzeniem skłaniają polityków raczej do ich obniżania.
 • stan111: Chce zainwestować około 50 tyś w emisje obligacji serii J, pytanie czy mam sie czuć bezpiecznie
  Janusz Bigus: Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Proszę o samodzielną ocenę na podstawie memorandum informacyjnego, na ile jesteśmy transparentni i jeżeli będziemy mogli odpowiedzieć na dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu. Proszę też pamiętać o dywersyfikowaniu portfela inwestycji.
 • stan111: Czy zabezpieczenie emisji obligacji serii J nie jest za słabe -?
  Janusz Bigus: Uważam, że obligacje serii J będą dobrze zabezpieczone - formalnie czekamy na decyzję sądu o wpisie do rejestru zastawów. Wyceniona część naszego portfela pod emisję publiczną opiewa na kwotę 4,5 mln zł, przy wartości emisji do 2 mln zł. Proszę zatem zauważyć, że nawet przy objęciu całej emisji pozostaje dodatkowy bufor bezpieczeństwa. Szczegóły wyceny, która uwzględnia też dyskonto, znajdują się w memorandum. Zwracam też Państwa uwagę, że zbiór wierzytelności stanowiących zabezpieczenie będzie aktualizowany co kwartał na podstawie bieżących zmian w portfelu wierzytelności.
 • Gość niepotwierdzony: Kiedy Spółka zamierza wprowadzić obligacje z emisji publicznej na Catalyst? Dziękuję za odpowiedź.
  Janusz Bigus: Do działań przystąpimy niezwłocznie po zamknięciu emisji, tak żeby obligacje pojawiły się jak najszybciej na rynku Catalyst.
 • Gość niepotwierdzony: Wartosc emisji 2,000,000. Koszt przeprowadzenia emisjiL 200,000 (10%). Czy to ma sens?
  Janusz Bigus: Koszt przeprowadzenia emisji będziemy znali dopiero po jej zamknięciu, ale podkreślam że emisja publiczna to dla nas coś więcej niż tylko pozyskanie kapitału. Chcemy zadbać o dobrą rozpoznawalność naszej marki i budować świadomość inwestorów, szczególnie że na tle niełatwej branży jesteśmy wyjątkowo transparentni. Dlatego zadbaliśmy o działania promocyjne, które mają procentować w przyszłości.
 • gość niepotwierdzony: jak wygląda konwersja gotówki w Spółce?
  Janusz Bigus: Cykl spłaty pożyczek wynosi przeciętnie 18 do 20 miesięcy. W odniesieniu do zapadalności obligacji daje to pewien bufor bezpieczeństwa. Aktualnie jesteśmy w fazie szybkiego wzrostu i inwestujemy, ale ściśle pilnujemy przepływów pieniężnych i jak pokazują wyniki roku 2013, cash flow operacyjny bilansuje się dodatnio.
 • Gość niepotwierdzony: Czym Mikrokasa wyróżnia się na tle konkurencji? Ostatnio jest duży napływ firm oferujących kredyty pozabankowe
  Janusz Bigus: Klienci czują się z nami bezpiecznie. Na rynku są różne praktyki, szczególnie jeśli Klient ma problemy ze spłatą. My dopracowaliśmy w tym zakresie przyjazne metody działania. Najlepszym dowodem na skuteczność naszego modelu jest to, że ok. 70 proc. Klientów wraca do nas po kolejne pożyczki.
  Chciałbym też podkreślić, że taki produkt jak nasz - pożyczki od roku do 36 miesięcy - oferuje na rynku tylko kilka firm. Większość konkurencji to pożyczki krótkoterminowe, którymi MIKROKASA się nie zajmuje.
 • Gość niepotwierdzony: Jakie sa zrodla finansowania dzialnosci spolki ? Czy spolka ma kredyty bankowe, czy bazuje tylko na obligacjach ?
  Janusz Bigus: Emisje obligacji pozostają naszym głównym źródłem finansowania, który się sprawdził i chcemy z niego korzystać na przyszłość. Koszty kredytów bankowych są de facto porównywalne. Rynek obligacji korporacyjnych jest w fazie dynamicznego wzrostu i chcemy wykorzystać koniunkturę dla szybszego budowania wartości naszej Spółki.
 • Timon: Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na emisję obligacji? Czy to tańszy sposób finansowania niż kredyt? Czy spółka miała problemy z otrzymaniem kredytu? Czy oceniacie Państwo, że warunki rynkowe sprzyjają emisji?
  Janusz Bigus: Nigdy nie aplikowaliśmy o kredyt inwestycyjny do żadnego banku. Obligacje są dla nas strategicznym źródłem kapitału.
 • Paweł niepotwierdzony: Czy rynek pożyczek będzie nadal rósł? Jaki wzrost rynku przewidujecie?
  Janusz Bigus: Szacunki mówią, że w tym roku wartość rynku pozabankowego może przekroczyć 4 mld zł. Ale można zauważyć, że w porównaniu do krajów rozwiniętych nasz rynek jest ciągle niewielki i spodziewamy się w kolejnych latach widocznych wzrostów. Bazuję tutaj na danych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, będącej członkiem europejskiej organizacji Eurofinance, do której należy także MIKROKASA.
 • Gość niepotwierdzony: Z czym jest związany wzrost przychodów ze sprzedaży, a zo za tym idzie zysku? Ze zwiększeniem skali działalności?
  Janusz Bigus: Koniunktura się poprawia i spływa do nas coraz więcej wniosków o pożyczki. Udzielając ich, naturalnie się rozwijamy i nasza skala rośnie, a biznes rozwija się dając wzrost wyników i budowanie wartości Spółki.
 • Gość niepotwierdzony: Jak będzie wyglądać uruchomienie zabezpieczenia w przypadku default'u Mikrokasy?
  Janusz Bigus: Nie przewidujemy takiej sytuacji, jednak zadbaliśmy o wypełnienie wszystkich wymagań proceduralnych na okoliczność prawidłowego zabezpieczenia obligacji. Administratorem zastawu jest Kancelaria Prawna Dega Koroluk i Partnerzy z Warszawy, tel. 22 625 04 16, strona internetowa www.degakoroluk.pl - proponuję kontakt z administratorem zastawu, który wyjaśni wszelkie sprawy proceduralne z tym związane.
 • stan111: Czy mógłby pan odniesć sie do artykułu Samcika na blogu o Mikrokasie i emisji obligacji serii J,
  Janusz Bigus: Cieszymy się, że poczytny dziennik i znany dziennikarz piszą o rynku pożyczek pozabankowych, ponieważ jest to duży, rosnący i ważny społecznie segment rynku usług finansowych. Zależy nam, żeby nasza oferta obligacji była jak najbardziej przejrzysta i zależy nam na świadomych inwestorach. Zapraszamy też do otwartej dyskusji o tym, w którym kierunku powinien zmierzać cały rynek i szanujemy opinię wszystkich stron zaangażowanych w dialog.
 • Janusz Bigus: Szanowni Państwo, serdecznie dziękuję za tak liczny udział w czacie i interesujące pytania. Zapraszam do bliższego poznania naszej i Spółki śledzenia oferty obligacji. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w razie pytań pod adresem email: k.kopka@baddog.pl
 • moderator: Ja także dziękuję za dzisiejsze spotkanie i zapraszam na kolejne czaty w StockWatch.pl

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com
AD.bx ad3a

PORTFEL STOCKWATCH

Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +49,28% +9 856,26 zł 29 856,26 zł

Logowanie


Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło

Ostatnio zaktualizowane dane

AD.bx ad3b
AD.bx ad3d