pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - notowania, dywidendy, wiadomości, analizy

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 02.09.2014, godziny 14:00
Krzysztof Witoń - prezes zarządu HAWE SA Krzysztof Witoń
We wtorek, 2 września o godzinie 14:00 odbędzie się czat inwestorski z Krzysztofem Witoniem, prezesem zarządu spółki HAWE. Spotkanie będzie poświęcone omówieniu wyników za I połowę 2014 r.

Grupa HAWE to czołowy infrastrukturalny operator telekomunikacyjny w Polsce. W jej skład wchodzą notowane na rynku głównym HAWE SA oraz Mediatel SA, a także HAWE Telekom, HAWE Budownictwo i Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (ORSS). Ostatnia z tych spółek realizuje projekty budowy sieci szerokopasmowej w województwach warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. Wartość tych projektów realizowanych w latach 2013-2015 wyniesie 627 mln zł.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na dzisiejszym czacie z prezesem HAWE SA, którego przedmiotem jest omówienie wyników osiągniętych w pierwszym półroczu oraz wszystkiego co dotyczy działalności i planów Spółki. Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać równo o 14.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie powiadamiając o tym Użytkownika.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Krzysztof Witoń: Serdecznie witam wszystkich uczestników czatu. Od kiedy zajmuję stanowisko prezesa HAWE staram się komunikować w ten sposób z inwestorami indywidualnymi regularnie. Dziś chcę omówić przede wszystkim wyniki finansowe Grupy HAWE za I półrocze oraz bieżącą sytuację spółki. Według Zarządu pokazują one, że Grupa jest w dobrej formie, generuje zysk i przede wszystkim gotówkę. Oczywiście postaram się odpowiedzieć na jak najwięcej pytań.
 • SW-fan: Panie Prezesie, wygląda że ciężkie czasy dla Hawe. Problemy pana Falenty, duże zmiany w Radzie Nadzorczej, doniesienia o sprzedaży Spółki innemu inwestorowi, czas leci, niepewność rośnie. Jak to wygląda w biznesie - jak Wasze fundamenty, wyniki i sytuacja finansowa?
  Krzysztof Witoń: "Nie z takimi sprawami miałem do czynienia", tak chciałbym odpowiedzieć, ale niestety nie mogę. Operacyjnie nic się nie zmienia i pod tym względem w ogóle spółka nie czuje wpływu afer, to będzie zresztą widać w jej wynikach. Natomiast oczywiście wpływ na działanie HAWE, zwłaszcza na poziomie zarządu jest. Byliśmy zaangażowani w wyjaśnienie sytuacji naszym partnerem (PIR), pojawiła się też kwestia zmian właścicielskich. To nie są sprawy, które ułatwiają nasze funkcjonowanie, ale jak widać po wynikach, biznes HAWE jest stabilny.
 • Gość niepotwierdzony: Czy Zarząd Hawe posiada wiedzę na temat bieżącej sytuacji w sprawie sprzedaży pakietu akcji Hawe przez pana M. Falentę?
  Krzysztof Witoń: Zgodnie z informacjami medialnymi, pan Marek Falenta miał sprzedać akcje do końca lipca. W ogłoszonej przez niego transakcji Spółka jest tylko i wyłącznie przedmiotem, a nie podmiotem transakcji. Z tego też względu nie mam wiedzy na temat przyczyn braku zamknięcia transakcji z upływem lipca.
  W celu umożliwienia jej przeprowadzenia, co w opinii zarządu jest w najlepszym interesie Spółki, w ramach wyznaczonych przez przepisy narzędzia do udostępniania informacji. Zainteresowani inwestorzy mogą się do nas zgłaszać i zgłaszają się w celu przystąpienia do ogłoszonego przez Spółkę procesu poszukiwania inwestora strategicznego. Proces jest prowadzony, uwzględniając interes wszystkich – bez wyjątku – akcjonariuszy.
 • francuz niepotwierdzony: Czy istnieje ryzyko utraty kontraktów w związku z afera taśmową?
  Krzysztof Witoń: Nie straciliśmy żadnych kontraktów. Nie ma do tego podstaw, co więcej to długoletnie umowy, bardzo ważne dla funkcjonowania naszych partnerów. Oczywiście cała sytuacja jest dla nas trudna, na pewno też dla naszych akcjonariuszy, ale operacyjnie wszystko odbywa się normalnie. Informacje o tym, że rzekomo mieliśmy jakiś kontrakt stracić, nie są prawdą.
 • MZK: Spółka w I połroczu zanotowała wysoką dynamikę przychodów, ale pogubiła marże, z czego wynika spadek zysków?
  Krzysztof Witoń: Rzeczywiście w ujęciu rok do roku pokazywane marże są niższe. Nie oznacza to jednak braku kontroli nad kosztami. Różnica wynika z innego charakteru osiąganych przychodów. Podkreślam, że nawet po rozwodnieniu osiąganych marży, za całe pierwsze półrocze nasza marża na poziomie EBITDA to 22 proc., co jest nieosiągalne dla wielu innych podmiotów.
 • SW-fan: Dzisiaj pojawiła się informacja że ludzie m.in. z RN HAWE pojawili się w spółce Teleakces.com. Na ile realne jest ryzyko konkurowania z HAWE?
  Krzysztof Witoń: Z informacji nam dostępnych, wspomniana spółka zajmuje się sprzedażą akcesoriów do telefonów komórkowych, czym HAWE się nie zajmuje, ani nie planuje takiej działalności.
 • korin: Panie Prezesie, gratuluję wyniku. Czy podobne wyniki są do utrzymania w kolejnych okresach rozliczeniowych? Jakie zagrożenia dla spółki niesie sytuacja na wschodzie, oraz przejęcie pakietu Pana Falenty przez Pana Sołowowa?
  Krzysztof Witoń: Potwierdzam wszystkie swoje deklaracje. Pod względem przychodów ten rok na pewno będzie dla Grupy historyczny. To wiedział każdy, kto interesował się Spółką, bo to wynika choćby z kalendarza realizacji wielkich projektów infrastrukturalnych realizowanych we współpracy z ORSS, Orange i Alcatel-Lucent. Co do informacji dotyczącej transakcji, to - jeśli ma ona miejsce (o czym nie mam wiedzy) - to dzieje się poza Spółką.
 • janek70: Witam . Panie prezesie co z refinansowaniem zadłużenia na długoterminowe.
  Krzysztof Witoń: Proces, który prowadzimy, ma na celu obniżenie kosztów prowadzonej działalności. Obecna sytuacja, szczególnie medialna, spowalnia ostateczne zamknięcie refinansowania. Pragnę podkreślić, że spółka na bieżąco obsługuje wszystkie zobowiązania finansowe.
 • Solka: Swojego czasu krążyły pogłoski o Pana rezygnacji ze stanowiska prezesa spółki. Czy mógłby Pan jednoznacznie odnieść się do tych informacji?
  Krzysztof Witoń: Pogłoski o mojej śmierci zdecydowanie dementuję, oczywiście odniesienie się do tych informacji jest jednoznaczne: były one nieprawdziwe.
 • Solka: Czy spółka ma w planie skup akcji własnych?
  Krzysztof Witoń: Nie ma takich planów.
 • Solka: Na jakim etapie jest współpraca z PIR?
  Krzysztof Witoń: PIR dobrze rozumie szanse wiążące się z Projektem FTTH. Wysłaliśmy do tego partnera pismo, w którym wyjaśniliśmy jak sprawa wygląda z punktu widzenia HAWE. A wygląda tak, że spółka nie jest w żaden sposób związana z aferą, z którą wiąże się jednego z jej akcjonariuszy. PIR zaakceptował te wyjaśnienia.
  Natomiast oczywiście fakty są takie, że jesteśmy w procesie szukania inwestora i że istotny akcjonariusz szuka kupca na swój pakiet. W związku z tym formalne prace związane z FTTH są wstrzymane, zarówno z naszej strony – jak i ze strony PIR. Mówił o tym prezes Grendowicz, który równocześnie widzi ogromne znaczenie tego projektu i w niego wierzy.
 • Gość niepotwierdzony: Panie Prezesie, ponad rok temu mówił Pan o uruchomieniu projektu FTTH, w tym celu podpisał Pan z władzami Ursynowa stosowne porozumienie, jak wygląda realizacja projektu oraz kiedy odbędą się testy FTTH?
  Krzysztof Witoń: Chcemy czy nie, przyszłość należy do technologii FTTH. Wariant, który proponuje HAWE, z niezależnym operatorem strukturalnym, umożliwia ogromne prokonsumenckie zmiany w rynku. Jego realizacja oznaczałaby, że podłączony do naszej sieci konsument mógłby wybierać dowolnych dostawców i dowolne usługi. Bardzo wierzymy w nasz Projekt i zamiarem zarządu jest jego realizacja. Wierzę, że można go zrealizować zgodnie ze wstępnym porozumieniem z PIR jako partnerem. Wiemy, że PIR nadal bardzo dobrze go ocenia.
 • SW-fan: Jak Pan ocenia zadłużenie Spółki i perspektywy płynnościowe do konca roku?
  Krzysztof Witoń: Nasze zadłużenie jest stosunkowo wysokie i naszym celem jest jego stopniowe zmniejszanie. Zgodnie z naszymi wewnętrznymi planami, całe zadłużenie przypadające do zapłaty w bieżącym roku zostanie obsłużone z wpływów z działalności operacyjnej. Efektem tego będzie spadek poziomu zadłużenia na koniec 2014 r. w stosunku do stanu na koniec 2013 r.
 • endo niepotwierdzony: Czy HAWE poda prognozę?
  Krzysztof Witoń: Pomimo tego, że nie planujemy podania prognozy, pragnę Panstwa zapewnić, że konsekwentnie przekraczamy nasze założenia biznesowe.
 • francuz niepotwierdzony: Czy w związku z poszukiwaniem inwestora ktoś prowadzi due diligence w spółce?
  Krzysztof Witoń: Przede wszystkim bardzo proszę o zrozumienie. Nie o wszystkim możemy dziś mówić publicznie. Mogę tylko powiedzieć, że są zainteresowani rolą strategicznego inwestora w HAWE, odpowiadamy na pytania w tej sprawie i spółce przygląda się kilka grup potencjalnych inwestorów. Kiedy będziemy mogli podać oficjalny komunikat niewątpliwie to zrobimy i poinformujemy wszystkich inwestorów w stosownej do tego formie. Nie udzielamy więcej informacji w chwili obecnej ze względu na dobro całego procesu.
 • dj niepotwierdzony: A jak wygląda realizacja projektów szerokopasmowych na Mazurach i Podkarpaciu - czy są jakieś opóźnienia?
  Krzysztof Witoń: W czerwcu w województwie warmińsko-mazurskim osiągnęliśmy drugi kamień milowy czyli 15 proc. zaawansowania projektu. Zakładamy, że we wrześniu osiągniemy poziom 30 proc. zaawansowania, czyli trzeci kamień milowy. Przez to zrealizowaliśmy progi, które zostały podwyższone w trakcie realizacji projektu, w efekcie porozumienia z Zamawiającym. Do 15 sierpnia br. wybudowane zostało 470 km kompletnej sieci co stanowi 21 proc. całego zakresu planowanego do budowy, a 300 km sieci jest w trakcie budowy. Obecnie dysponujemy prawomocną dokumentacją projektową na ponad połowę całej sieci. Uruchomione zostały już oba Centra Zarządzania Siecią – Podstawowe i Zapasowe wraz z urządzeniami serwerowymi, na których pracować będzie System Paszportyzacji Sieci oraz Systemy Zarządzania Siecią i Usługami.
  W województwie podkarpackim, na koniec czerwca 2014 złożyliśmy dokumentację projektową dla 25 proc. relacji sieci światłowodowej. Wrześniowy kamień milowy zakłada zakończenie odbiorami przejściowymi projektów dla 50 proc. relacji.
  Zatwierdzenie i odebranie projektów umożliwia rozpoczęcie faktycznych robót budowlanych i uruchamianie poszczególnych odcinków sieci. Naszym celem jest wybudowanie 25 proc. długości sieci do końca tego roku.
 • dj niepotwierdzony: Czy, biorąc pod uwagę obecną sytuację w spółce, wyobraża Pan sobie, że HAWE może być jeszcze czynną stroną w konsolidacji rynku? Np. złożyć ofertę na TK Telekom??
  Krzysztof Witoń: Tak, w tym celu prowadzimy proces poszukiwania inwestora strategicznego, który ostatecznie określi wektory strategii w zakresie konsolidacji. Moim zdaniem integracja tej infrastruktury TK Telekom, która da synergie jednej i drugiej sieci oraz przyczyni się do wzrostu wartości Grupy i przepustowości, miałaby sens.
 • Kamil niepotwierdzony: Proszę podać czy w tym roku zostaną oddane do użytku nowe odcinki sieci, które potencjalnie wpłyną na przychody spółki??
  Krzysztof Witoń: W tym roku zostały oddane dwie strategiczne relacje Warszawa-Sochaczew i Warszawa-Biała Podlaska. Obecnie skupiamy się na ich komercjalizacji, równie istotne są inwestycje w systemy transmisyjne, które realizujemy oraz systemy nadzoru nad siecią w celu polepszenia jakości świadczonych usług.
 • Gość niepotwierdzony: Panie Prezesie chwali pan wyniki a w raporcie za Ipółrocze 2014 zysk netto wynosi 17755 czyli przeszło połowę mniej niż za I półrocze 2013r proszę o bliższe wytłumaczenie
  Krzysztof Witoń: Wyniki za I połowę roku są dobre, nawet nieco lepsze od naszych wewnętrznych założeń. Zyski są niższe niż w I połowie zeszłego roku, ale pamiętajmy, że wtedy podpisaliśmy istotną umowę sprzedaży włókien światłowodowych. Pracujemy nad kolejnymi takimi umowami, ale ich negocjacje to długotrwały proces. Co dla nas najważniejsze, HAWE jest rentowne i generuje gotówkę. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły 5,252 mln zł wobec 1,288 mln zł przed rokiem. To bardzo cieszy i to jest osiągnięcie, z którego jesteśmy dumni. Pokazuje, że wyniki które osiągnęliśmy mają wysoką jakość, zyski nie są tylko księgowe i idzie za nimi gotówka. I jeśli wziąć pod uwagę terminowe płatności za projekty realizowane za środki publiczne, to naprawdę wygląda to bardzo dobrze.
 • zak niepotwierdzony: Panie PREZESIE z pana odpowiedzi wynika ,że jest bardzo dobrze ,wszystko jest cacy,to dlaczego nie doceniają tego inwestorzy ?
  Krzysztof Witoń: Wydaje mi się, że działalność operacyjna spółki jest tylko jednym z elementów, które wpływają na jej wycenę. Jest też szereg elementów, na które nie mamy wpływu, w tym zmiany w systemie emerytalnym, sytuacja na Ukrainie lub sytuacja wokół Akcjonariusza.
 • Kamil niepotwierdzony: Panie Prezesie, wobec podanej informacji o braku nowych odcinków w 2014r. trudno doszukiwać się argumentów, które miałyby generować progresywny wynik w raportach. Z tego co pamiętam w tym roku miały być ogłoszone informacje o kluczowych współpracach z największymi operatorami w kraju.
  Krzysztof Witoń: Jak już wspominałem, oddaliśmy dwa kluczowe odcinki sieci Warszawa- Biała Podlaska oraz Warszawa-Sochaczew. Mamy już kilka podpisanych umów i duże zainteresowanie ze strony operatorów stacjonarnych, komórkowych oraz międzynarodowych.
 • Krzysztof Witoń: Bardzo ciepło dziękuję wszystkim za liczny udział w spotkaniu i za wiele merytorycznych pytań. Cieszę się, że mogłem Państwu zaprezentować dobre wyniki spółki, które udowadniają, że HAWE prowadzi stabilny i rosnący biznes. Jesteśmy w specyficznej sytuacji, formalny proces poszukiwania inwestora, sprawia że nie na wszystkie tematy możemy dziś swobodnie rozmawiać. Mam nadzieję, że to się szybko zmieni. Pozdrawiam Państwa i zapewniam, że będziemy chcieli nadal kontaktować się i rozmawiać ze wszystkimi inwestorami. Akcjonariuszy zapraszamy do zadawania pytań na adres piotr.owdziej@hawesa.pl
 • moderator: Ja także dziękuję za udział w dzisiejszym spotkaniu i zapraszam na kolejne czaty w StockWatch.pl
Spółka Cena emisyjna Wart. oferty Koniec zapisów
Shoper SA 47,00 zł 363,39 mln zł 2021-06-28
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,30% +33 660,31 zł 53 660,31 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy