Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA - czat inwestorski - StockWatch.pl - portal informacyjno-analityczny poświęcony inwestycjom na polskiej giełdzie i rynkach globalnych.
AD.bx ad0a
StockWatch.pl
AD.bx ad0b

Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA

Dyskusja odbyła się dnia: 31.07.2013, godziny 11:45
Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA
HAWE

31 lipca o godzinie 12:00 zapraszamy do czat inwestorski z Krzysztofem Witoniem, prezesem zarządu Hawe SA. Tematem spotkania będzie strategia oraz plany rozwoju spółki.

Grupa Hawe to czołowy infrastrukturalny operator telekomunikacyjny w Polsce. Świadczy usługi wykorzystując własną Ogólnopolską Sieć Światłowodową o długości ponad 3,5 tys. km. Ponadto dysponuje 500 km własnej sieci dystrybucyjnej. Przez dedykowaną spółkę ORSS realizuje projekt budowy, a następnie eksploatacji i zarządzania siecią szerokopasmową o długości ponad 2.200 km w województwie warmińsko-mazurskim. Wartość projektu realizowanego w latach 2013-2015 wyniesie 316 mln zł. W czerwcu spółka przedstawiła strategię zakładającą m.in. zbudowanie do 2017 r. ok. 700 tys. linii światłowodowych bezpośrednio do użytkownika końcowego.

Zapis dyskusji

 • moderator: Witam wszystkich na czacie z prezesem Hawe SA. Tematem spotkania będzie strategia spółki i plany rozwoju działalności. Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 12:00.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez gości czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach. Goście w ciągu 1,5 godziny postarają się odpowiedzieć na jak najwięcej zadanych przez Państwa pytań.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Krzysztof Witoń: Witam serdecznie wszystkich uczestników spotkania. Bardzo proszę o zadawanie pytań. Mam nadzieję, że będę mógł na nie wyczerpująco odpowiedzieć.
 • Gość niepotwierdzony: Huawei ma współfinansować plany Hawe? Czy chiński kapitał może jakoś wejść bezpośrednio do spółki?
  Krzysztof Witoń: Współpraca z Huawei odnosi się do finansowania dłużnego na realizację projektu FTTH oraz wsparcia technologicznego. O ile mi dobrze wiadomo, Huawei w swojej strategii nie zakłada inwestycji w operatorów telekomunikacyjnych.
 • Maciej niepotwierdzony: Czy została wczoraj ogłoszona decyzja w sprawie odwołania spółki ORSS dotyczącej woj. mazowieckiego?
  Krzysztof Witoń: Wciąż czekamy na decyzję w tym zakresie.
 • Gość niepotwierdzony: Jakie są pana zasługi dla TP SA?
  Krzysztof Witoń: To bardziej pytanie do Prezesa Wituckiego i Prezesa Muszyńskiego. Ostatnie kilka lat pełniłem funkcje pełnomocnika zarządu ds. rozwoju sieci szerokopasmowych. W tym czasie podpisaliśmy umowy na realizację regionalnych sieci szerokopasmowych w dwóch województwach oraz stworzenia platformy inwestycyjnej z Hawe, TPSA i Alcatel-Lucent - na niej realizujemy projekt warmińsko-mazurski.
 • zbyszek1 niepotwierdzony: Czy w dobie rozwijającego się szerokopasmowego internetu LTE jest jeszcze przyszłość przed internetem przesyłanym za pomocą " drutu ".
  Krzysztof Witoń: Te technologie są komplementarne i LTE jest dopełnieniem światłowodów. Po to by społeczeństwo i gospodarka mogły się rozwijać i być konkurencyjne, potrzebne są inwestycje w sieci szerokopasmowe szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które teraz i w przyszłości muszą konkurować z resztą Europy i nie tylko. LTE będzie technologią dopełniającą między miejscem zamieszkania a pracy.
 • Maciej niepotwierdzony: Czy spółka nadal rozważa powrót do planów przejęcia TK Telekom?
  Krzysztof Witoń: W ogłoszonej strategii nie przewidujemy tego przejęcia, poza tym nie mamy wciąż potwierdzenia, że TK Telekom będzie prywatyzowane. W strategii zarządu dużo bardziej obiecująca jest realizacja projektu FTTH, aniżeli tego rodzaju przejęcia.
 • Gość niepotwierdzony: Czy wyniki 2 kwartału będą zbliżone do tych z 1 kwartału 2013r?
  Krzysztof Witoń: Jesteśmy w okresie zamkniętym, prosimy więc jeszcze o chwilę cierpliwości. Odsyłamy do naszych poprzednich optymistycznych komentarzy, które pozostają aktualne.
 • SW-fan: Onegdaj było głośno na temat rzekomych planów Carlosa Slima zainwestowania w polską telekomunikację i wymieniano m.in. Hawe jako cel przejęcia. Jak Pan skomentuje możliwość pozyskania tego kalibru inwestora na nasz rynek.
  Krzysztof Witoń: Wprawdzie miałem przyjemność poznać 11 lat temu w Portugalii pana Carlosa Slima, ale wtedy jeszcze nie zapowiadał się na takiego giganta, który byłby zainteresowany wykupem operatorów z Europy Środkowo-Wschodniej. Myślę, że spokojnie gdzieś wypoczywa i ma inne problemy. Jako Hawe skupiamy się na tych propozycjach projektowych, które mają realność wdrożenia i są celowe z punktu widzenia rozwoju grupy kapitałowej Hawe SA.
 • Gość niepotwierdzony: Jak Pan Prezes ocenia aktualną wycenę spółki na GPW?
  Krzysztof Witoń: To co dzieje się z naszym kursem w niczym nie odpowiada sytuacji firmy. Od mojego przyjścia do spółki, zespół grupy kapitałowej zrealizował: spłatę krótkoterminowego zadłużenia, z sukcesem zrealizował program obligacji oraz podpisał kilka ważnych umów strategicznych (Huawei, Alcatel Lucent) oraz biznesowych (Polkomtel, Netia, Multimedia Polska, TK Telekom). Jesteśmy przekonani, że w krótkim czasie inwestorzy dostrzegą nas potencjał i rzeczywistą wartość spółki.
 • Gość niepotwierdzony: Dzień dobry, w strategi HAWE planuje wybudowanie sieci dostepowej FTTH, łącznie 700 tys linii. Jaki będzie koszt tej inwestycji, jak rozłożą się wydatki w każdym roku do 2017 roku i jakie będzie źródło finansowanie tej inwestycji.
  Krzysztof Witoń: Projekt FTTH będzie realizowany fazami. Obecnie jesteśmy na etapie aranżowania finansowania i prowadzimy rozmowy z partnerami, w tym z operatorami telekomunikacyjnymi oraz telewizji kablowej - kolejnym etapem będzie stworzenie harmonogramu finansowo-rzeczowego odnoszącego się do realizacji tego projektu w szczegółach. Na dziś nie wykluczamy szerszego kręgu inwestorów, ponieważ zainteresowanie udziałem w realizacji tego projektu rośnie, czego przykładem umowy z Huawei oraz Alcatelem. Podejmiemy decyzję, która będzie najbardziej efektywna z punktu widzenia realizacji tego projektu.
 • sake_kl: Jak wygląda sytuacja z przetargiem na Podkarpaciu??
  Krzysztof Witoń: Na Podkarpaciu wciąż oczekujemy na ostateczną decyzję Zamawiającego. Hawe złożyło tam jedyną ofertę i mamy nadzieję realizować ten projekt przez spółkę celową ORSS z Alcatelem i Orange Polska. Z powodów formalnych podpisanie umowy może nastąpić nie wcześniej niż połowa września.
 • sasky: Jaką rolę w realizacji strategi spółki ma odegrać Jarosław Bauc?
  Krzysztof Witoń: Pan Jarosław Bauc będzie pełnił funkcję dyrektora ds. finansowych. Rada nadzorcza postawiła jasno określone cele. Głównym z nich jest dostosowanie horyzontu finansowania do potrzeb projektów grupy kapitałowej Hawe. Pan Jarosław Bauc będzie też odpowiadać za kontakty z przedstawicielami rynku finansowego.
 • PRISM niepotwierdzony: Czy zamierzacie Państwo rozwijać sieć światłowodową na terenie całego kraju równocześnie, czy skupicie się na wybranych województwach?
  Krzysztof Witoń: Hawe posiada i modernizuje lub rozwija szkieletową sieć na terenie całego kraju, natomiast w najbliższych 5 latach będziemy mieć ca 12 tys. km sieci dystrybucyjnej - wszystko to światłowód.
 • SamUnca niepotwierdzony: Panie prezesie, czy użytkownik końcowy (jeden z 700 tys. do pozyskania) oznacza klienta korporacyjnego czy przeciętnego Kowalskiego?
  Krzysztof Witoń: Każdy, czy to klient biznesowy, czy indywidualny będzie mógł skorzystać z naszego rozwiązania. Ponieważ poza sprzedażą pośrednią i zleceniami wynikającymi z umów partnerskich z operatorami telekomunikacyjnymi uruchomimy stronę internetową, na którą można zgłosić swoje zainteresowanie na łącze światłowodowe, co będzie traktowane jako pierwszy krok do oficjalnego, formalnego zamówienia na realizację tego łącza. Spodziewamy się i mamy potwierdzenie ogromnego zainteresowania tymi usługami w miastach, przez które przebiega nasza infrastruktura sieciowa.
 • Łukasz niepotwierdzony: Dlaczego biura maklerskie omijają medialnie spółkę np. w wydawaniu rekomendacji? Czy to jest następstwo nieszczęsliwego wejścia Generalli OFE? Dlaczego spólką nie interesują się fundusze inwestycyjne?
  Krzysztof Witoń: Jest dokładnie odwrotnie. Dwa ostatnie dni spędziłem na rozmowach z największymi polskimi TFI i OFE oraz przedstawicielami domów maklerskich. Uważam, że te spotkania były bardzo pouczające dla obu stron, jako prezes chcę je powtarzać cyklicznie, żeby zwiększać wiedzę o spółce oraz FTTH. Oczywiście będziemy też pamiętać o inwestorach indywidualnych. Myślę, że w następnych kwartałach pokrycie analityczne naszej spółki poprawi się.
 • korin: Czy losy przetrgów na sieci w mazowieckim i podkarpaciu mają wpływ na podjęcie współpracy i finansowania przez Hyuawei przy FTTH?
  Krzysztof Witoń: Absolutnie nie mają żądnego wpływu. Projekty te są realizowane rozdzielnie, do projektu FTTH będzie realizowany przez jedną ze spółek grupy kapitałowej Hawe.
 • Marek niepotwierdzony: Co dokładnie zdecydowało o tym, że Hawe nie kupiło jednak Mediatela?
  Krzysztof Witoń: Wstępne deklaracje zarządu Mediatela, posiadane środki i umowy zapowiadały możliwość przeprowadzenia tej transakcji i wykorzystania efektów synergii. Natomiast wyniki due diligence nie dawały szans na osiągnięcie zakładanych synergii.
 • darecki522: Jak sie przedstawia zadsluzenie spolki i kiedy zostanie ono zmniejszone
  Krzysztof Witoń: Spłata krótkoterminowego zadłużenia była jednym z pierwszych strategicznych celów po moim przyjściu. To zostało osiągnięte i obecna struktura zadłużenia jest bardzo bezpieczna. Dzięki sukcesowi programu obligacji mamy otwartą drogę do wydłużenia horyzontu inwestycyjnego zgodnego z harmonogramem programu FTTH. Chcę dodać, że spółka czuje się bezpiecznie z aktualną obsługą zadłużenia.
 • inwestor 46 niepotwierdzony: Kiedy Hawe poda wyniki finansowe za 2-gi kw.2013 r.
  Krzysztof Witoń: Planujemy publikację wyników na 30 sierpnia.
 • zbyszek1 niepotwierdzony: Panie prezesie czy spółka będzie mogła podawać w najbliższej przyszłości tak dobre informacje ( oczywiście prawdziwe )które wpłyną na dynamiczny wzrost kursu akcji?
  Krzysztof Witoń: Jako prezes zarządu mogę zagwarantować, że będziemy podawać tylko rzetelne informacje, jeśli prześledzą Państwo raporty spółki od objęcia przeze mnie stanowiska prezesa zarządu, to w zdecydowanej większości były to informacje pozytywne. Jestem przekonany, że dalsza realizacja strategii będzie generowała kolejne tego typu informacje.
 • TVN48 niepotwierdzony: Jak ocenia Pan zniknięcie z rynku kanału CNBC? Jakimi kanałami docieracie Państwo do potencjalnych nowych akcjonariuszy?
  Krzysztof Witoń: Mam nadzieję, że zmiana formuły tego kanału nie przyniesie negatywnych skutków dla tego kanału i pozwoli dalej komunikować się dynamicznie z rynkiem.
 • Patryk niepotwierdzony: Rynek bardzo dobrze zareagował na powołanie na stanowisko wiceprezesa spółki Jarosława Bauca proszę powiedzieć jakie najtrudniejsze zadania czekają nowego wiceprezesa?
  Krzysztof Witoń: Nawiązując do poprzednich wypowiedzi, chciałbym uzupełnić, że zaangażowanie Jarosława Bauca w naszym zespole przyniesie ogromne korzyści dla Grupy Kapitałowej Hawe SA, szczególnie w zakresie finansowania dalszego rozwoju.
 • akcjonariusz niepotwierdzony: Oczywiście nie powinno się komentować konkurencji, ale jaki wpływ na rynek telekomunikacyjny będą miały zmiany w Orange i odejście prezesa Wituckiego?? Pan był długo związany z tą firmą i z pewnością ją Pan zna.
  Krzysztof Witoń: Zawsze podziwiałem prezesa Wituckiego, zrobił bardzo dużo dla grupy TP. Zostaje on w grupie Orange, więc zmiana jego pozycji nie będzie miała wpływu na naszą współpracę.
 • Maciej niepotwierdzony: Czy projekt FTTH nie jest "spóźniony" o kilka lat. W wielu rozwiniętych miastach operatorzy kablowi oferuja już przesył FTTH?
  Krzysztof Witoń: Po pierwsze jest spóźniony, wystarczy popatrzyć na dane dotyczące penetracji FTTH w Europie. Polska jest pustynią w tym zakresie. W żadnym polskim mieście nie ma stabilnego, symetrycznego i stabilnego dostępu do sieci szerokopasmowej i HAWE chce otworzyć świadomość rynku telekomunikacyjnego na te rozwiązania technologiczne.
 • Maciej niepotwierdzony: Czy jest rozważane otrzymanie dofinansowania z UE na rozwój projektu FTTH ?
  Krzysztof Witoń: Nie wykluczamy tego. W przyszłej transzy 2014-2020 z pewnością będziemy ubiegać się o dofinansowanie. Mamy ogromne szanse w tym zakresie.
 • Łukasz niepotwierdzony: Planowana jest jakaś emisja akcji?
  Krzysztof Witoń: Nie planujemy emisji akcji w Hawe SA.
 • Gość niepotwierdzony: jak wygląda sytuacja w biznesie głównym HAWE, czyli dzierżawie światłowodów? jak duża część infrastruktury jest wydzierżawiona, czy spółka będzie podpisywała kolejne kontrakty?
  Krzysztof Witoń: To stabilny biznes, charakteryzujący się wieloletnią użytecznością sieci, co potwierdzają umowy zawarte przez nas w II kwartale.
 • korin: Czy w przypadku fiaska rozmow z Hyuawei przy finansowaniu projektu FTTH rozwaza Pan jakies alternatywne zrodla finansowania? Jeżeli tak, to jakie?
  Krzysztof Witoń: Mamy podpisaną główną umowę, która gwarantuje realizację tego projektu, ale oczywiście nie zamykamy sobie dróg to pozyskania dodatkowych źródeł finansowania.
 • Gość niepotwierdzony: Czy marże na usługach spółki będą nadal spadać? Czy wzrost wolumenu będzie na tyle duży żeby to zrównoważyć?
  Krzysztof Witoń: Na podstawowej usłudze, jaką jest dzierżawa światłowodów, marże są bardzo stabilne i na przestrzeni lat niewiele się zmieniają. Marża się utrzyma, bo dziś budowa sieci ogólnopolskiej od zera byłaby wielkim wyzwaniem.
 • Beti niepotwierdzony: Jak rozumiem wasza strategia ma polegać na budowie sieci dostępowych, w tym dla partnerów? Kto ma być takim partnerem? Dlaczego Wam ma się opłacać budowa własnej sieci, a np. TPSA już nie?
  Krzysztof Witoń: Wszyscy operatorzy bez wyjątków mogą stać się naszymi aktywnymi partnerami. Oznacza to też operatorów lokalnych działających na terenie gminy albo miasta. Co istotne, to ja oferuję moim partnerom CAPEX oraz służebność infrastruktury przez 30 lat, a od nich oczekuję miesięcznej płatności za jej użytkowanie. Nie będę konkurować w zakresie usługi końcowej (głos, obraz, przesył danych). Będę dostarczać przepustowość gwarantującą najwyższą jakość i symetryczny dostęp do sieci międzynarodowych i krajowych, a zatem nie konkuruję z Orange, Netią, Polkomtelem, Multimedia Polska, UPC i innymi - to oni dzięki naszej infrastrukturze będą dostarczać swoje usługi. A poza tym to większość z nich to nasi dzisiejsi klienci i znamy ich potrzeby.
 • Dumadło niepotwierdzony: Czy realizacja waszej strategii i tak dużej sieci nie zdecyduje o tym, że UKE zacznie was regulować? Czy to będzie duży problem dla spółki?
  Krzysztof Witoń: Życzyłbym sobie, by w ciągu 5 lat pani prezes UKE wezwała mnie do swojego gabinetu i oznajmiła, że będę operatorem regulowanym. Oznaczałoby to słuszność naszej strategii i przełożyłoby się na wycenę spółki.
 • Gość niepotwierdzony: Sieci światłowodowe między miastami są standardem od kilkunastu lat, obecnie jest duża konkurencja w przesyle danych, czy powstanie kolejnych sieci może doprowadzić do serii bankructw firm świadczących dzierżawę łączy i przesyłanie sygnału?
  Krzysztof Witoń: Polska była krajem o dużym deficycie w zakresie wypełniania światłowodami, Hawe wypełnia tę niszę. Liczne kontrakty są potwierdzeniem, że jest zapotrzebowanie na tę infrastrukturę, co dotyczy zarówno operatorów krajowych jak i międzynarodowych. Wielkie instytucje prowadzą projekty o zakresie światowym, strategiczne położenie Polski, w zakresie tranzytu na Bliski i Daleki Wschód, również może się przełożyć na zwiększenie zapotrzebowania na transmisję danych przez Polskę.
 • moderator: Zostało 10 minut, w ramach których nasz Gość odpowie na jeszcze kilka pytań czekających w kolejce.
 • MYT niepotwierdzony: Czy, a jeżeli tak to kiedy możemy spodziewać się pojawienia w akcjonariacie Spółki HAWE dużych instytucji finansowych, które z pewnością zwiększyłyby wiarygodność w ocenie firmy na rynku kapitałowym?
  Krzysztof Witoń: Co widać śledząc raporty o aktywach TFI i OFE, część z nich jest obecna w naszym akcjonariacie. Cały czas pracujemy, żeby ich zaangażowanie rosło, czego jest dowodem ostatnie dwudniowe roadshow.
 • Gość niepotwierdzony: Czy niepowodzenie transakcji z Mediatelem jakoś wpłynie na realizacje strategii. Czy ja opóźni?
  Krzysztof Witoń: Absolutnie nie. Konsekwentnie realizujemy strategię, którą ogłosiliśmy.
 • Gość niepotwierdzony: Dostawcy internetu jak np. upc wprowadzają od lat światłowody do swoich sieci. W wielu domach jest kilku dostawców konkurujących ofertą i dających możliwość podłączenia światłowodu. Czy w sieciach FTTH nie ma jeszcze większej konkurencji niż w przesyle danych między miastami?
  Krzysztof Witoń: Raz jeszcze odnoszę się do statystyk penetracji FTTH w naszym kraju. Polska reprezentowana w nich jest z penetracją na poziomie 0,5%. Jak powiedziałem rozwiązania proponowane przez telewizje kablowe nie są porównywalne od strony nieograniczonej przepustowości i symetryczności kanału przesyłowego.
 • Krzysztof Witoń: Ciepło i serdecznie dziękuję Państwu za udział w tym spotkaniu, które było możliwe dzięki protokołowi IP. Mam głęboką nadzieję, że przynajmniej część moich wypowiedzi zaspokoiła Państwa ciekawość, a największą moją radością byłoby, gdyby przeniosło Państwa w obszar poszerzonej edukacji nt. FTTH i niezawodności tej technologii na rynku telekomunikacyjnym. Po to by nasza gospodarka była konkurencyjna, tworzyła miejsca pracy przyszłym i obecnym pokoleniom, musimy być otwarci na dostosowywanie niezbywalnej infrastruktury XXI wieku do naszych polskich, nieodwracalnych potrzeb związanych z przeobrażeniami, w których jesteśmy obecni. Nie ma od nich odwrotu. Ale sieci szerokopasmowe to nie tylko gospodarka, to też możliwość nieograniczonego dostępu społeczeństwa w zakresie edukacji, e-medycyny, e-administracji i wielu innych usług wspomagających rozwój społeczny. Dziękuję wszystkim za dotychczasowe zaufanie i zaangażowanie w spółkę. Mam nadzieję, że razem będziemy tworzyć nasz wielki projekt.
 • moderator: Ja również w imieniu StockWatch.pl serdecznie dziękuję za gorącą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com
AD.bx ad3a

PORTFEL STOCKWATCH

Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +55,90% +11 179,83 zł 31 179,83 zł

Logowanie


Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło

Ostatnio zaktualizowane dane

AD.bx ad3b
AD.bx ad3d