Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA - czat inwestorski - StockWatch.pl - portal informacyjno-analityczny poświęcony inwestycjom na polskiej giełdzie i rynkach globalnych.
AD.bx ad0a
StockWatch.pl
AD.bx ad0b

Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA

Dyskusja odbyła się dnia: 15.11.2013, godziny 12:45
Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA
HAWE

W piątek 15 listopada o godzinie 13:00 zapraszamy na czat inwestorski z Krzysztofem Witoniem, prezesem zarządu Hawe SA. Tematem spotkania będzie omówienie wyników finansowych spółki za trzy kwartały 2013 roku oraz realizacja strategii.

Grupa Hawe to czołowy, infrastrukturalny operator telekomunikacyjny w Polsce. W skład Grupy wchodzą notowane na rynku głównym Hawe SA oraz Mediatel SA, a także Hawe Telekom, Hawe Budownictwo i Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (ORSS). Ostatnia z tych spółek realizuje projekty budowy sieci szerokopasmowej w województwach warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. Wartość tych projektów realizowanych w latach 2013-2015 wyniesie 627 mln zł. W czerwcu Hawe przedstawiło strategię, która zakłada m.in. przekształcenie spółki z operatora sieci szkieletowej w największego w Polsce otwartego operatora infrastruktury światłowodowej.

Zapis dyskusji

 • moderator: Witam wszystkich na czacie z prezesem Hawe SA. Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 13:00.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez gości czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach. Goście w ciągu 1,5 godziny postarają się odpowiedzieć na jak najwięcej zadanych przez Państwa pytań.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Krzysztof Witoń: Serdecznie Państwa witamy! Wczoraj Grupa HAWE opublikowała wyniki finansowe. Dziś chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, zarówno poświęcone wynikom jak i strategii naszej Spółki.
 • Gość niepotwierdzony: jak Pan ocenia wyniki?
  Krzysztof Witoń: Wyniki są zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami. Mówiłem, że Grupa Kapitałowa HAWE zrealizuje przychody, które będą najlepszymi w dotychczasowej działalności gospodarczej. Jak pamiętacie Państwo, mówiłem o tym w czasie szeregu występów publicznych i dziś zdania nie zmieniam. Wręcz przeciwnie, wyniki je potwierdzają. Daje mi to również okazję by podziękować zespołowi HAWE Telekom, HAWE Budownictwo i ORSS za ogromne zaangażowanie i efektywną pracę.
 • Gość niepotwierdzony: Jak bedzie wyglądała kwestia długoterminowego finansowania spółki, Co ze sprawą TK Telekom
  Krzysztof Witoń: W tej chwili pracujemy nad projektem dostosowania naszego finansowania do charakterystyki aktywów i horyzontów inwestycyjnych. Mówiąc wprost, chcielibyśmy zamienić nasze dotychczasowe średnioterminowe finansowanie na jeden, długoterminowy instrument finansowy. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z kilkoma instytucjami finansowymi. Chcielibyśmy sfinalizować ten proces najpóźniej w I kwartale 2014 r. I uważam, że to jest realne.
  TK Telekom to dla nas jeden z najważniejszych sojuszników biznesowych i w tym zakresie nasza współpraca rozwija się i będzie się rozwijała. Co się tyczy prywatyzacji, kiedy ten temat powróci, to będziemy go szczegółowo analizować, wykorzystując również wiedzę z poprzedniego procesu.
 • Gość niepotwierdzony: Jakiej wysokości (czy wogóle) dywidendy można spodziewać się za 2012 rok
  Krzysztof Witoń: Odnośnie dywidendy za 2013 r. zarząd nie będzie rekomendować jej wypłaty, ponieważ w naszej opinii pozostawienie tych środków w spółce i ich reinwestycja przełoży się na większy wzrost wartości dla akcjonariuszy.
 • decho niepotwierdzony: witam,czy trend wzrostowy będe otczymany,pozdrawiam
  Krzysztof Witoń: Raz jeszcze wracam do tego, co już powiedziałem. Rok 2013 będzie rekordowy. Podpisane kontrakty zapewniają nam dynamiczny wzrost przychodów również w przyszłym roku.
 • MZK: Witam, jakich wyników spółka spodziewa się w IV Q?
  Krzysztof Witoń: Już informowaliśmy o dwóch nowych umowach, negocjujemy kolejne kontrakty. Oczekujemy bardzo dobrego czwartego kwartału. Ten okres powinien być potwierdzeniem zdecydowanej poprawy w zakresie cash flow.
 • Paweł niepotwierdzony: Czy stosunkowo niski zysk netto w III kwartale to skutek jakiegoś jednorazowego większego kosztu czy zmniejszyła się rentowność kontraktów ?
  Krzysztof Witoń: Warto zaznaczyć, że rok do roku zanotowaliśmy wzrost skonsolidowanego zysku netto o 365% (III kw. do III kw). Grupa HAWE składa się z dwóch dużych komponentów: telekomunikacyjnego i budownictwa oraz projektowania. Mają one inną sezonowość, charakterystyką III kwartału jest dominujący wpływ sektora budowlanego (który charakteryzuje się niższą rentownością niż dział telekomunikacyjny) na wynik.
 • Paweł niepotwierdzony: Czy spółka w najbliższym czasie opublikuje prognozy finansowe na rok 2014 ?
  Krzysztof Witoń: Nie planujemy publikacji prognoz finansowych.
 • sasky: W ilu obecnie przetargach na budowę sieci startuje Hawe?
  Krzysztof Witoń: Duże przetargi na budowę sieci zostały zakończone. Skupiamy się na realizacji dwóch dużych przedsięwzięć: Warmia i Mazury oraz Podkarpacie.
 • Paweł niepotwierdzony: czy przejęcie mediatela przyniesie efekty synergii w 2014 roku, jeśli tak to w jakieś kwocie ?
  Krzysztof Witoń: Oczywiście. Pragnę przypomnieć, że zakup Mediatela to realizacja strategii związana z dopełnieniem usług operatorskich. Jesteśmy w fazie integracji Mediatela w ramach procesów w Grupie Kapitałowej HAWE.
 • Ciekawski niepotwierdzony: Czy wczorajsza informacja o przejęciu Polkomtela przez Cyfrowy Polsat ma znaczenie dla spółki Hawe?
  Krzysztof Witoń: Skupiła uwagę inwestorów i rynku. Na bieżącą współpracę z tymi spółkami nie ma to wpływu.
 • Milioner niepotwierdzony: Panie Prezesie jak wygląda sprawa płynności firmy?
  Krzysztof Witoń: Nigdy wcześniej nie było tak dobrej sytuacji płynnościowej jak dziś. Oczekujemy dalszej poprawy w kolejnych okresach, wynikającej z nowych kontraktów oraz realizacji już podpisanych projektów budowlanych.
 • Kuba Rzeszowiak niepotwierdzony: Dzień dobry Panie Prezesie. Większość inwestorów indywidualnych takich jak, nie prowadzących spółki giełdowej z trudem odnajduje się w roli osoby interpretującej wyniki publikowane w raportach kwartalnych, jednak ja staram się je czytać. Każdy z nas ma swoje osobiste odczucia po wczorajszej publikacji raportu i właśnie o takie wewnętrzne odczucia chciałem się Pana zapytać. Panie prezesie jaka wg Pana przyszłość rysuje się dla HAWE?
  Krzysztof Witoń: Przede wszystkim chcemy systematycznie polepszać jakość informacji, które udostępniamy rynkowi, w tym sprawozdań. Na bieżąco utrzymujemy kontakt ze wszystkimi inwestorami, temu służy ten czat, ale także nasze kontakty z mediami. Wszystko to po to, żeby dać Państwu możliwie pełny obraz sytuacji naszej spółki. HAWE posiada jak mało który operator infrastrukturalny, najnowocześniejsze zasoby oraz praktycznie nieograniczoną przepustowość. Funkcjonujemy w unikalnym modelu operatora operatorów, który daje naszym klientom komfort współpracy z kimś, kto w żadnym stopniu nie jest ich konkurentem bo nie konkurujemy usługą końcową. Posiadana przez nas infrastruktura i zgromadzone w Grupie komptetencje są idealną bazą do realizacji modelu telekomunikacyjnego sieci otwartej, gdzie klient podejmuje decyzje, a nie jest na stałe związany umową z operatorem.
 • Gość2013 niepotwierdzony: Jakie przychody w przyszłym roku osiągnie ORSS z realizacji projektów na Podkarpaciu i Mazurach?
  Krzysztof Witoń: ORSS z tytułu realizacji kontraktów w województwach warmińsko-mazurskim i podkarpackim odnotuje w latach 2014-15 odnotuje przychody w wysokości ok. 500 mln zł. Szacujemy, że te przychody zostaną podzielone mniej więcej w stosunku 40% w 2014 do 60% w 2015 r., ale zaznaczam, że są to wstępne szacunki, ponieważ harmonogram rzeczowo-finansowy dla województwa podkarpackiego jest jeszcze przygotowywany.
 • Gość niepotwierdzony: Jaki wpływ miały wyniki Mediatela i jego obecna wycena na wyniki Hawe za III kwartał?
  Krzysztof Witoń: Ponieważ Mediatel został przejęty 17 września, jego wpływ na wyniki Grupy są pomijalne, mają jedynie charakter bilansowy. Wycena rynkowa Mediatela nie ma wpływu na wyniki, bo konsolidujemy tę spółkę metodą pełną.
 • Etol niepotwierdzony: Czy można się spodziewać wreszcie jakiś dużych kontraktów z operatorami międzynarodowymi?
  Krzysztof Witoń: Na przełomie roku, najpóźniej do połowy przyszłego roku oddamy do użytku kluczowy z tego punktu widzenia odcinek łączący Białą Podlaską z Warszawą i Warszawę z Sochaczewem. Jest to kluczowe połączenie z punktu widzenia oczekiwań operatorów międzynarodowych ze Wschodu i Zachodu w kontekście jakości oraz otwarcia najkrótszej drogi między Frankfurtem a Wschodem i odwrotnie.
 • On z BIELSKA-BIAŁEJ niepotwierdzony: Moje pytanie dotyczy przyszłości firmy w horyzoncie 2-3 lat. Tendencje niższych stawek za usługi teleinformatyczne sprawiają że biznes wydaję się małorozwojowy.
  Krzysztof Witoń: Faktycznie na rynku występuje tendencja do saturacji przychodów i obniżki cen jednostkowych. Natomiast ilość przesyłanych danych rośnie w tempie geometrycznym. Po to żeby nasi klienci utrzymali przychody, muszą dostarczać więcej przepustowości. Nasza służebna rola to poprawa jakości dla operatorów, co da im możliwość świadczenia nowych i lepszych usług. A to ma bezpośredni wpływ na perspektywy naszego rozwoju. W ciągu ostatnich lat nie widziałem żadnej analizy, która przewidywałaby zatrzymanie trendu zwiększenia transferu danych. Dla przykładu, według Cisco, w USA zanotowano 100-proc. wzrost ruchu IP w 2012 r.
 • Gość niepotwierdzony: Czy jest szansa na wzrost kursu hawe na GPW w najbliższym roku? Jakie jest Pana zdanie?
  Krzysztof Witoń: Również jestem jednym z akcjonariuszy HAWE SA i na razie nie planuję ich sprzedawać, co można odebrać jako jasną interpretację z mojej strony.Zwracam też uwagę, że zarząd posiada w sumie około 2,5 proc. akcji Spółki. To świadczy, że jesteśmy przeświadczeni o ich potencjale wzrostowym.
 • Tadeusz niepotwierdzony: Dzień dobry. Czy nie obawiacie się konkurencji ze strony rozwoju nowych technologii radiowych.
  Krzysztof Witoń: Nie ma nowoczesnych technologii radiowych bez bardzo nowoczesnej infrastruktury światłowodowej. Funkcjonalne LTE jest wtedy, kiedy stacja bazowa jest podłączona do światłowodu. Internet radiowy jest dopełnieniem najbardziej stabilnych usług opartych o sieci szerokopasmowe łącznie z ostatnią milą.
 • prawnik akcjonariusz niepotwierdzony: Jak to było ze sprawą sądową Internetu dla Mazowsza? Czy to prawda, że spółka utopiła 5 mln opłaty sądowej?
  Krzysztof Witoń: Nie, to nie jest prawdą. Przyczyną odrzucenia naszego zażalenia był właśnie brak opłacenia pozwu. Wspólnie z naszymi partnerami nie zdecydowaliśmy się na kontynuowanie tego sporu, między innymi ze względu na kosztowne postępowanie. Chciałbym jednocześnie nadmienić, że pomimo odrzuconego odwołania w KIO, decyzji o niekontynuowaniu sprawy sądowej, oraz podpisaniu umowy przez inne konsorcjum, prolongowaliśmy ważność naszej oferty do 13 grudnia. Jeżeli z jakichś przyczyn zamawiający dojdzie do wniosku, że założenia biznesowe naszego konkurenta są trudne do zrealizowania, my wciąż podtrzymujemy chęć partycypowania w tym projekcie.
 • moderator: Zostało niecałe 10 minut spotkania - Prezes spróbuje odpowiedzieć na jeszcze kilka pytań.
 • Gość niepotwierdzony: Jak wyglada realizacja projektu ftth na Ursynowie ?
  Krzysztof Witoń: Wybraliśmy Ursynów na miejsce pilotażu projektu FTTH, bo doskonale pasował do naszego modelu. To oczywiście trudne konkurencyjnie miejsce, gdzie w wielu rejonach sieć jest rozwinięta, ale z drugiej strony zwarta zabudowa pozwala na obniżenie kosztu oddania pojedynczej linii. Co więcej, chcemy tu zbudować docelowo sieć w modelu otwartym, czyli takim w którym każdy zainteresowany operator będzie mógł za pośrednictwem naszej infrastruktury oferować swoje usługi mieszkańcom, a Ci będą mogli dowolnie korzystać z wybranych usług. To idealne miejsce na ten test, bo tu mamy wyedukowanych i świadomych konsumentów gotowych do przyjęcia tego modelu. Ogromną wagę przykładamy do edukacji przyszłego klienta, szczególnie w sytuacji w której posiada już usługi telekomunikacyjne świadczone przez innego operatora. Nasza infrastruktura to przepustowość, stabilna i symetryczna, dająca klientowi swobodę wyboru usługi końcowej, operatora i ceny. A zatem dzięki naszemu FTTH klient będzie mógł stworzyć sobie - od jednego lub wielu operatorów - usługę na miarę swoich potrzeb. Co ważne dla mnie, HAWE nie konkuruje z żadnym z operatorów - dostawców usługi końcowej. HAWE pełni rolę służebną w stosunku do operatorów telekomunikacyjnych i kablowych - bez wyjątku małych i dużych.
 • prawnik akcjonariusz niepotwierdzony: Jak będą kształtować się wyniki za ten rok? Co będzie decydowało o tym wyniku?
  Krzysztof Witoń: Oczywiście HAWE nie publikuje prognoz finansowych, ale podtrzymujemy deklarację, że ten rok przyniesie rekordowo dobre wyniki. W ciągu trzech kwartałów zysk netto wzrósł o 174 proc. rok do roku, zysk operacyjny o 135 proc., EBITDA o 120 proc., a przychody o 67 proc. Ta dynamika to przede wszystkim efekt skupienia się na podstawowej działalności operacyjnej, wykorzystanie i umocnienie relacji z naszymi klientami oraz optymalizacji wielu procesów.
  W żadnej mierze nie jest to efekt jednorazowych czynników, ale rozwoju naszego biznesu, pracy nad nowymi umowami i poszerzaniu zakresu obecnych. Zapotrzebowanie na infrastrukturę światłowodową ze strony operatorów telekomunikacyjnych nadal rośnie, o czym świadczą umowy, które podpisywaliśmy w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy. Wśród partnerów z którymi rozszerzaliśmy współpracę znajdowały się m.in. Netia, Multimedia Polska, Polkomtel czy całkiem ostatnio TK Telekom.
 • Krzysztof Witoń: Szanowni Państwo, ciepło i serdecznie dziękuję wszystkim! Tym bardziej, że dziś mamy potwierdzenie, że komunikowało się z nami ponad trzystu inwestorów. Serdecznie wszystkich zapraszam do wsparcia projektu FTTH Ursynów. Otwarty model tego projektu będzie początkiem zmian na całym rynku telekomunikacyjnym. Nie zdążyliśmy odpowiedzieć na wszystkie pytania, można je przesyłać na adres md@innervalue.pl
 • moderator: Ja również dziękuję za udział w czacie i zapraszam na kolejne spotkania w StockWatch.pl

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com
AD.bx ad3a

PORTFEL STOCKWATCH

Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +50,97% +10 194,00 zł 30 194,00 zł

Logowanie


Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło

Ostatnio zaktualizowane dane

AD.bx ad3b
AD.bx ad3d