Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA - czat inwestorski - StockWatch.pl - portal informacyjno-analityczny poświęcony inwestycjom na polskiej giełdzie i rynkach globalnych.
AD.bx ad0a
StockWatch.pl
AD.bx ad0b

Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA

Dyskusja odbyła się dnia: 09.12.2013, godziny 12:45
Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA Krzysztof Witoń, prezes HAWE SA
HAWE

W poniedziałek 9 grudnia o godzinie 13:00 zapraszamy na czat inwestorski z Krzysztofem Witoniem, prezesem zarządu spółki HAWE. Spotkanie będzie poświęcone głównie planom wniesienia HAWE Telekom, które zostało wycenione na 527 mln zł, do Mediatela.

Grupa HAWE to czołowy infrastrukturalny operator telekomunikacyjny w Polsce. W skład Grupy wchodzą notowane na rynku głównym HAWE SA oraz Mediatel SA, a także HAWE Telekom, HAWE Budownictwo i Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (ORSS). Ostatnia z tych spółek realizuje projekty budowy sieci szerokopasmowej w województwach warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. Wartość tych projektów realizowanych w latach 2013-2015 wyniesie 627 mln zł. W czerwcu HAWE przedstawiło strategię, która zakłada m.in. przekształcenie spółki z operatora sieci szkieletowej w największego w Polsce otwartego operatora infrastruktury światłowodowej. Na początku grudnia spółka poinformowała, że wniesie do notowanego Mediatela aport w postaci 100 proc. akcji HAWE Telekom. Dzięki temu połączy swoje aktywa i kompetencje operatorskie Grupy i stworzy platformę, w oparciu o którą będzie realizować projekt FTTH, który ma zrewolucjonizować polski rynek telekomunikacyjny.

Zapis dyskusji

 • moderator: Serdecznie witam na czacie z panem Krzysztofem Witoniem, prezesem zarządu spółki Hawe. Spotkanie będzie poświęcone głównie planom wniesienia Hawe Telekom, które zostało wycenione na 527 mln zł, do Mediatela. Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 13:00.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Krzysztof Witoń: Szanowni Państwo, serdecznie witamy na czacie. To kolejne nasze spotkanie z Państwem w tej formie w dość krótkim czasie. Zdecydowaliśmy się na nie, ponieważ w ostatnich dniach otrzymywaliśmy sporo zapytań od Państwa, a także wiemy, że czaty cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów – pozwalają nam spotkać się równocześnie z dużą grupą osób zainteresowanych naszą spółką. Co więcej w ostatnich dniach poinformowaliśmy o bardzo ważnym, strategicznym ruchu z naszej strony – czyli planie wniesienia HAWE Telekom do Mediatela, w zamian za akcje tej spółki. Na pytania dotyczące tej decyzji postaramy się odpowiedzieć w pierwszym rzędzie, ale oczywiście prosimy pytać o wszystkie zagadnienia, które są dla Państwa ciekawe.
 • daniell niepotwierdzony: Witam pana prezesa. Warto inwestowac w spółke hawe?
  Krzysztof Witoń: Zawsze powtarzałem, że warto. Sam zainwestowałem i moja decyzja opierała się na wieloletnim doświadczeniu i znajomości rynku telekomunikacyjnego i zrozumieniu zmian na tym rynku, które w sposób oczywisty odnoszą się do priorytetowego traktowania infrastruktury światłowodowej w dobie rosnącego zapotrzebowania na przepustowość. Każde rozwiązanie zdążające do modelu 3.0 możliwe będzie wyłącznie z wykorzystaniem infrastruktury światłowodowej.
 • kuba_rzeszowiak niepotwierdzony: Panie Prezesie w poprzednim czacie wspomniał Pan o tym, że zarząd nie będzie rekomendować wypłaty dywidendy. Jak można było zauważyć od ostatniej rozmowy kurs HAWE zanurkował o 20%! Jako akcjonariusz czułbym się znacznie bezpieczniej gdyby HAWE rozważyło wypłatę choćby symbolicznej dywidendy np. 1%. Z pewnością miało by to znaczny wpływ na stabilność kursu spółki i jej wizerunek na GPW jednocześnie nie hamowało by wydatków na inwestycje. Zapytam jakie jest Pana osobiste zdanie na temat wypłaty symbolicznej dywidendy? Jak sam Pan prezes zauważył Rok 2013 jest rekordowy. Czy nie jest to najlepszy okres do wynagrodzenia cierpliwości akcjonariuszy?
  Krzysztof Witoń: HAWE jest rentowne i generuje zyski (tegoroczny będzie rekordowo wysoki). Zadaniem zarządu jest zaproponowanie Walnemu Zgromadzeniu takiego rozwiązania, które przyniesie największą korzyść akcjonariuszom. W mojej opinii, takim optymalnym rozwiązaniem jest obecnie reinwestowanie zysku.
 • kuba_rzeszowiak niepotwierdzony: Panie Prezesie w poprzednim czacie wspomniał Pan o tym, że negocjowane są kolejne kontrakty, które znacznie poprawią cash flow. Jak przebiegają negocjacje? Czy udało się już podpisać kontrakty o których jeszcze nie wie rynek? Jakiego są to typu kontrakty skoro mają wpływ na cash flow?
  Krzysztof Witoń: Podtrzymuję to co wielokrotnie deklarowałem, że wyniki roku 2013 będą historycznie najlepsze. Dotyczy to zarówno rachunku wyników jak i silnych przepływów gotówkowych, czego najlepszym przykładem jest umowa podpisana z Vectrą, o której poinformowaliśmy dziś rano. Reasumując, kontrakt na poziomie 22 mln zł netto obejmuje zarówno infrastrukturę jak i jej serwis. Ale to nie tylko Vectra. Podpisaliśmy wcześniej umowy m.in. z TK Telekom, Aldesą i Acisa. Nie bez znaczenia są kontrakty już podpisane, które będą miały wpływ na wyniki dwóch następnych lat. Ustabilizowaliśmy sytuację finansową refinansując krótkoterminowe zadłużenie, silne przepływy operacyjne w III kwartale (ponad 11 mln zł cash flow operacyjnego), będą potwierdzone wynikiem w IV kwartale. Konsekwentnie realizujemy strategię.
 • kuba_rzeszowiak niepotwierdzony: Panie Prezesie w poprzednim czacie wspomniał Pan o zamianie dotychczasowego średnioterminowego finansowania na jeden długoterminowy instrument finansowy. Jak wygląda status rozmów prowadzonych z instytucjami finansowymi? Czy nadal uważa Pan, że uda się sfinalizować ten proces najpóźniej w I kwartale 2014r.?
  Krzysztof Witoń: Zdecydowanie zamierzamy zamknąć proces refinansowania w I kwartale 2014 r. Finansowanie będzie dostosowane do horyzontu inwestycyjnego związanego z rozwojem i służebnością naszej infrastruktury. Na chwilę obecną zainteresowanie banków jest duże, do końca roku powinniśmy wybrać ostateczny skład konsorcjum, które zaprosimy do udziału w finansowaniu.
 • daniell niepotwierdzony: Hawe bedzie miało korzysci z wejscia hawe telekom do mediatele ?
  Krzysztof Witoń: Wniesienie HT do Mediatela ma na celu uporządkowanie struktury Grupy Kapitałowej HAWE. Po tej transakcji będziemy mieli w jednym miejscu skupione kompetencje operatorskie. W efekcie, w Mediatelu będą świadczone dotychczasowe usługi HT, czyli leasing ciemnych włókien, usługi kolokacji, utrzymania sieci oraz te usługi, które obecnie świadczy samodzielnie Mediatel, czyli obsługa hurtowego ruchu głosowego. W ten sposób w Mediatelu zostanie tylko dojrzały infrastrukturalny biznes telekomunikacyjny, który jak widać nawet po ostatniej transakcji M&A (Emitel – transakcja, jak podają media, na poziomie 3,4 mld zł), jest wyceniany bardzo wysoko.
 • perszing: W jaki sposób będą w przyszłości wyceniane akcje mediatela w wynikach Hawe ? po wartości rynkowej na koniec danego okresu sprawozdawczego ?
  Krzysztof Witoń: Nie, konsolidacją pełną. Wartość rynkowa Mediatela nie będzie miała wpływu na wyniki HAWE.
 • kuba_rzeszowiak niepotwierdzony: Panie Prezesie w poprzednim czacie wspomniał Pan o prolongowaniu oferty Internet dla Mazowsza do 13 grudnia. Czy zamawiający jednak doszedł do wniosku, że jednak wybiera HAWE?
  Krzysztof Witoń: Na tę chwilę nie mamy żadnych informacji na ten temat.
 • daniell niepotwierdzony: Co wpłyneło na spadki hawe w ostatnim czasie?
  Krzysztof Witoń: Nie komentuję działań inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych. Właściwie to ja powinienem Państwa zapytać, skąd takie wahania. Ja swoich akcji nie sprzedawałem.
 • perszing: czy są obecnie prowadzone rozmowy zmierzające do podpisania kolejnych umów na dzierżawę łączy ? jeśli tak to czy uda się je sfinalizować do końca roku ?
  Krzysztof Witoń: Oczywiście, prowadzimy rozmowy. Najlepszym przykładem niech będzie fakt, że podpisany w piątek kontrakt z Vectrą miał swój początek w negocjacjach rozpoczętych w kwietniu. Horyzonty negocjacyjne są tu kilkumiesięczne.
 • daniell niepotwierdzony: Nie uwaza pan ze spekulanci kreca kursem hawe?
  Krzysztof Witoń: Zajmujemy się budową i rozwijaniem biznesu. Nie zajmujemy się spekulacjami.
 • MZK: Jak spółka ocenia swoje perspektywy na 2014 r, i czy zamierzacie opublikować prognozy na przyszły rok?
  Krzysztof Witoń: Rok 2013 ponad wszelką wątpliwość jest rokiem przełomowym o najlepszych historycznie wynikach. 2014 r., jak już wspominałem, będzie realizacją pierwszych przychodów z projektów dofinansowywanych przez UE, a także zaznaczy się wykorzystaniem najszybszego połączenia między Wschodem a Zachodem i współpracą z operatorami międzynarodowymi, którym umożliwi nie tylko transmisję Wschód-Zachód, ale terminowania ruchu w Warszawie z możliwością osiągnięcia kierunków Mińsk, Moskwa, Kijów. Nie zapominamy, że w tym samym czasie realizujemy projekt FTTH Ursynów a także analizujemy wszystkie korzystne lokalizacje korzystne z punktu realizacji tego projektu w modelu partnerskim i otwartym.
 • kp niepotwierdzony: Czy wniesienie Hawe Telekom do Mediatela za 527 mln PLN będzie oznaczać zaksięgowanie zysku z tej operacji na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym ? Jeśli tak to w jakiej wysokości?
  Krzysztof Witoń: Na poziomie skonsolidowanym nie odnotujemy zysku z tej transakcji.
 • daniell niepotwierdzony: Akcjonariusze dzis na mikołaja dostali jak na razie +5% na hawe, a co pan prezes dostał na mikołaja?
  Krzysztof Witoń: Dla mnie Mikołaj był bardzo pracowity i zakończył się podpisaniem umowy z Vectrą.
 • Gość niepotwierdzony: mam pytanie o komunikat co do sprzedaży części sieci spółki, czy na sprzedanym odcinku nadal pozostajecie tzn,czy sprzedaliście część par światłowodów dla vectry a zostaly wam na tym odcinku inne pary światłowodów do wykorzystania?bo jeśli sprzedaliście cały ten odcinek i tam was już nie ma to czy to jest korzystne dla spółki i akcjonariuszy?
  Krzysztof Witoń: Podkreślam, że przedmiotem umowy była jedna para włókien, a maksymalna pojemność naszych rurociągów teletechnicznych to ponad 1000 par. Tak więc jest to monetyzacja naszego potencjału bez uszczerbku na jakości naszych zasobów. Przedmiotem umowy są też kompleksowe usługi operatorskie, czyli serwis włókien i kolokacja oraz prace dodatkowe związane z obsługą tych włókien i z tego tytułu w przyszłości będziemy mieć przychody.
 • cezarylee: Macie ambitne plany budowy sieci światłowodowej na Warmii-Mazurach, w 2014 planujecie wybudowac ponad 2tys km linii, ile z tego jest realne..nie oszukujmy sie ze uda się zrealizować wszystko zgodnie z planem. Póki co zima Wam sprzyja...budowy powinni isc pełną parą...Chodz mi głównie o okolice Lidzbark - Lubawa
  Krzysztof Witoń: W województwie warmińsko-mazurskim trwa w tej chwili faza projektowania, która jest najbardziej pracochłonną częścią tego typu prac (konieczność skompletowania dokumentacji: zgody i zezwolenia). Dziś nie mamy opóźnień, projekt realizujemy zgodnie z przyjętym harmonogramem. Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami to odsyłamy do strony internetowej ORSS.
 • kp niepotwierdzony: W poprzednim pytaniu chciałem skorygować. Oczywiście chodzi o Podkarpacie: Witam, jaki jest stan zaawansowania realizacji kontraktów na budowę sieci na Mazurach i Podkapaciu? Czy spółka napotyka na problemy z ich realizację? Czy kontrakty są rentowne? Jakie są ryzyka?
  Krzysztof Witoń: Co do Podkarpacia, sytuacja jest analogiczna. Prace idą zgodnie z harmonogramem.
 • kikan123 niepotwierdzony: Jak wyglada rentowność kontraktów regionalnych sieci światłowodowych (% ?) bo na rynku mówi się, że sporo firm na nich "popłynie"
  Krzysztof Witoń: Nasze oferty były dokładnie doszacowane, uwzględniające wymogi realizacji tych projektów. Na Podkarpaciu nasza oferta przekroczyła budżet zamawiającego, co świadczy, że nie była ofertą "za wszelką cenę"!
 • pstaniszewski: Ile pieniędzy trzeba "wpompować" w Mediatel aby nie było ryzyka niewypłacalności, braku płynności czy też bankructwa tej spółki?
  Krzysztof Witoń: Sam proces przejęcia był związany z oddłużeniem tej spółki. Mediatel nie potrzebuje obecnie dofinansowania na prowadzenie bieżącej działalności operacyjnej.
 • radwer niepotwierdzony: Kto jest dla spółki Hawe największa konkurencją?
  Krzysztof Witoń: Na polskim rynku nie ma spółki działającej w takim modelu operacyjnym. Nasi potencjalni konkurenci są jednocześnie naszymi partnerami. Chciałbym podkreślić, że nikt nie ma infrastruktury, która została zaprojektowana i wybudowana po to żeby udostępniać ją innym operatorom.
 • Ryszard niepotwierdzony: Panie Prezesie czy spolka Hawe przewiduje emisje akcji w 2014r-Pozdrawiam
  Krzysztof Witoń: Nie.
 • moderator: Za 15 minut kończymy spotkanie, Gość odpowie na jeszcze kilka pytań czekających w kolejce
 • Gość niepotwierdzony: Jak postępuje realizacja projektu FTTH?
  Krzysztof Witoń: Zgodnie z planem rozpoczynamy od realizacji pilota na Ursynowie. Jesteśmy po rozmowach i uzgodnieniach z pierwszymi spółdzielniami i zarządcami nieruchomości, dokumentacja jest już na ukończeniu, pierwsze prace zaczną się w drugiej połowie stycznia przyszłego roku, równolegle jesteśmy w trakcie edukacji i promocji FTTH, z uwzględnieniem w przyszłości takich elementów jak showroom, strona internetowa, wizualizacja z wykorzystaniem autokaru wyposażonego w najnowsze technologie i tym podobne. Nasze podejście będzie niekonwencjonalne.
 • Antonio niepotwierdzony: Czytałem artykuł, którego autor twierdzi, że FTTH wcale nie będzie się tak szybko rozwijać. I rzeczywiście po co przeciętnemu klientowi internet w jakiejś bardzo wielkiej prędkości?
  Krzysztof Witoń: To musiał być artykuł sponsorowany przez dostawców lub operatorów przestarzałych i nierozwojowych technologii, niesymetrycznych, ograniczonych przepustowości. FTTH to nie tylko internet. FTTH to telewizja, video on demand, inteligentne budynki, monitoring i wiele aplikacji interaktywnych wymagających symetrycznych, nieograniczonych przepustowości.
 • Antonio niepotwierdzony: Czym wasze FTTH będzie różnić od oferowanego przez telewizje kablowe?
  Krzysztof Witoń: Wolnością wyboru dostawcy usługi dla klienta końcowego, symetrycznością, stabilnością łącza i niezawodnością.
 • Krzysztof Witoń: Dziękujemy ponad 300 osobom za udział w czacie. Chciałbym Państwu już złożyć życzenia z okazji zbliżających się Świąt. Życzę wspaniałych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, i oczywiście udanych decyzji inwestycyjnych. Niestety nie byliśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Te, na które nie udało nam się odpowiedzieć można kierować do piotr.owdziej@hawesa.pl lub md@innervalue.pl.
 • moderator: Ja również w imieniu StockWatch.pl serdecznie dziękuję za tak liczny udział w dyskusji i zapraszam na kolejne czaty.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com
AD.bx ad3a

PORTFEL STOCKWATCH

Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +50,97% +10 194,00 zł 30 194,00 zł

Logowanie


Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło

Ostatnio zaktualizowane dane

AD.bx ad3b
AD.bx ad3d