Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA - czat inwestorski - StockWatch.pl - portal informacyjno-analityczny poświęcony inwestycjom na polskiej giełdzie i rynkach globalnych.
AD.bx ad0a
StockWatch.pl
AD.bx ad0b

Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA

Dyskusja odbyła się dnia: 12.03.2014, godziny 12:15
Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA
HAWE

W środę 12 marca o godzinie 12:30 zapraszamy na czat inwestorski z Krzysztofem Witoniem, prezesem zarządu spółki HAWE. Spotkanie będzie poświęcone omówieniu wyników za 2013 rok, a także realizacji strategii rozwoju Spółki i sytuacji na polskim rynku telekomunikacyjnym.

Grupa HAWE to czołowy infrastrukturalny operator telekomunikacyjny w Polsce. W jej skład wchodzą notowane na rynku głównym HAWE SA oraz Mediatel SA, a także HAWE Telekom, HAWE Budownictwo i Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (ORSS). Ostatnia z tych spółek realizuje projekty budowy sieci szerokopasmowej w województwach warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. Wartość tych projektów realizowanych w latach 2013-2015 wyniesie 627 mln zł. W czerwcu zeszłego roku HAWE przedstawiło strategię, która zakłada m.in. przekształcenie spółki z operatora sieci szkieletowej w największego w Polsce otwartego operatora infrastruktury światłowodowej. Spółka, w partnerstwie z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi (PIR), będzie realizować projekt budowy otwartej infrastruktury światłowodowej FTTH.

Zapis dyskusji

 • moderator: Serdecznie witam na kolejnym już czacie z panem Krzysztofem Witoniem, prezesem HAWE SA. Tematem spotkania jest omówienie wyników za 2013 rok oraz działań strategicznych spółki i sytuacji w jej otoczeniu biznesowym.
 • moderator: Zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Krzysztof Witoń: Witam serdecznie wszystkich uczestników, zarówno tych którzy regularnie śledzą nasze czaty, jak i tych z którymi spotykamy się po raz pierwszy. Bardzo cenimy tę formę komunikacji, bo daje nam ona możliwość bezpośredniego kontaktu ze wszystkimi zainteresowanymi naszą Spółką. Głównym tematem są oczywiście nasze wyniki za 2013 r. Są one dla nas powodem do dużej satysfakcji. Zysk netto zwiększyliśmy o ponad 200 proc. a przychody o ponad 60 proc. Te wyniki są poparte bardzo solidnymi przepływami pieniężnymi. Oczywiście postaramy się odpowiedzieć na wszystkie zadane pytania.
 • Gość niepotwierdzony: Na jakim etapie są negocjacje z PiR ?
  Krzysztof Witoń: W najbliższych dniach nastąpi uszczegółowienie harmonogramu. Wczorajsza publikacja wyników była ostatnim elementem, na które czekał PIR. Cały czas poruszamy się w ramach harmonogramu, który opublikowaliśmy przy podpisaniu umowy.
 • inwestor niepotwierdzony: Dzień dobry, czy jest szansa na utrzymanie wyników powyżej 50 mln zł w kolejnych latach?
  Krzysztof Witoń: Tak, zdecydowanie tak. Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę analizę aktualnych i przyszłych potrzeb operatorów telewizji kablowej, telekomunikacyjnych i wielkich korporacji. Dominacja procesów cyfryzacji produkcji i usług jest konwergencja technologii w oparciu o ICT, czyli informatykę. Wszystkie sieci infrastruktury krytycznej: energia, gaz plus procesy produkcyjne i usługowe dla społeczeństwa zaczynają się i będą się kończyć w sieci. Zatem wciąż potrzebna jest nasza infrastruktura.
 • Gość niepotwierdzony: Dlaczego pozwala Pan na mafijne działania na wartości akcji a nie zaproponuje np. skup akcji .Cena jest tragiczna
  Krzysztof Witoń: Moim celem nie jest bezpośrednie wpływanie na wartość notowanych akcji poprzez ich skup lub inne działania. Ja skupiam się na celach operacyjnych i strategicznych. Obecne wyniki są potwierdzeniem słuszności przyjętej strategii.
 • Gość niepotwierdzony: czy perspektywy firmy są tak złe jak kurs akcji
  Krzysztof Witoń: Od objęcia przeze mnie funkcji prezesa zarządu wyniki spółki z kwartału na kwartał ulegają poprawie. Widocznie odbudowa wiarygodności spółki na rynku kapitałowym zajmuje więcej czasu.
 • Rob niepotwierdzony: Panie Prezesie, kiedy Mediatel zacznie generować zyski dla Grupy Hawe?
  Krzysztof Witoń: Już... niedługo. Dokonaliśmy restrukturyzacji podstawowych procesów w Grupie Mediatel. Teraz jesteśmy na etapie ostatecznych zmian związanych z infrastrukturą i kolokacją, która będzie miała duży wpływ na przyszłe wyniki. Już teraz Mediatel generuje pozytywne przepływy gotówkowe i ma pozytywny zysk EBITDA.
 • Haweusz niepotwierdzony: Panie prezesie cieszę się bardzo, że znowu jesteście Państwo na czacie. Moje pytanie jest następujące - jak wygląda Wasza płynność i zadłużenie? Czy wszystko jest pod kontrolą?
  Krzysztof Witoń: Nigdy dotąd sytuacja gotówkowa spółki nie była tak dobra. Obecnie prowadzimy proces refinansowania całego naszego zadłużenia i rozłożenia jego spłaty na 7 lat. Zainteresowanie instytucji finansujących utwierdza mnie w przekonaniu, że ten proces uda się zamknąć w najbliższym czasie. Ta sytuacja sprawia, że po refinansowaniu przestanę skupiać się na relacjach z bankami.
 • akcjonariusz niepotwierdzony: Po rekordowych wynikach mamy dzisiaj ok. 2-3% spadek cen akcji. Wydaje się, że inwestorzy liczyli na jeszcze lepsze wyniki. Widać też, że nawet dobre informacje nie mają dużego wpływu na notowania akcji. Co Pan jako akcjonariusz Hawe sądzi o giełdowej wycenie spółki i czy wierzy Pan we wzrosty w najbliższych miesiącach?
  Krzysztof Witoń: Wszystko co do tej pory powiedziałem publicznie, co również potwierdzają wyniki, utwierdzić powinno w przekonaniu inwestycje w Hawe, jako spółkę infrastruktury XXI wieku, są inwestycjami niezwykle korzystnymi i obiecującymi na przyszłość (służebność infrastruktury 30 lat). Trudno komentować mi zachowanie rynku. Jeszcze raz chciałbym podkreślić, że jako prezes skupiam się na działalności operacyjnej spółki i rozwoju projektów. Jako akcjonariusz mam przekonanie, że podejmowane działania przełożą się na wzrost kursu akcji. Nie bez znaczenia jest nadal wpływ sytuacji geopolitycznej na nastroje inwestorów.
 • Gość niepotwierdzony: Czy planowane jest wypłacenie dywidendy za 2013 rok?
  Krzysztof Witoń: Decyzja ws. dywidendy należy do akcjonariuszy. Mamy pomysł na rozwój Hawe i reinwestowanie wolnych środków w strategiczne projekty spółki.
 • akcjonariusz niepotwierdzony: Jak Pan ocenia dotychczasowy stan realizacji nowej strategii Grupy Hawe?
  Krzysztof Witoń: Oceniam bardzo dobrze. Strategia jest realizowana zgodnie z założeniami zarówno od strony sprzedażowej (m.in. Vectra) jak również umowa z PIR-em, o której nie wspominałem w strategii. Dzięki projektom Warmii i Mazur oraz Podkarpacia spółka nie tylko odzyskuje zaufanie, ale wejdzie na inne poziomy przychodowe w 2014 i 2015 roku. Zrealizowaliśmy poszerzenie portfolio usług dla operatorów w zakresie terminowania ruchu głosowego krajowego i międzynarodowego. Zrealizowaliśmy również zamknięcie ringu na odcinku Biała Podlaska-Sochaczew, otwierające drogę ze Wschodu na Zachód i odwrotnie. Poradziliśmy sobie z kwestią krótkoterminowego zadłużenia i jesteśmy bliscy zamknięcia finansowania na okres 7 lat.
 • Bartek niepotwierdzony: Jak Pan uważa, dlaczego w Polsce tak małym zainteresowaniem w porównaniu do krajów Europy Zachodniej cieszy się dotychczas FTTH?
  Krzysztof Witoń: Ponieważ penetracja FTTH w Polsce jest na poziomie 0,5 proc., pod tym względem jesteśmy pustynią. Dodatkowo operatorzy czekają na amortyzację dotychczasowego sprzętu. Ten scenariusz pojawiał się również w Holandii, Izraelu i innych krajach. Do tej pory klienci nie mający szansy doświadczyć usługi FTTH, nie bardzo wiedzą co tracą. Po części wyzwaniem jest również strona edukacyjna rynku.
 • Gość niepotwierdzony: Czy Hawe planuje emisję akcji w związku z nowymi projektami?
  Krzysztof Witoń: Hawe SA nie planuje emisji akcji.
 • MZK: Jakie wyniki spólka miała w samym IV kwartale 2013 r. i jak to się ma do IV kwartału 2012?
  Krzysztof Witoń: W czwartym kwartale 2013 r. spółka wypracowała rekordowe przepływy gotówkowe. Natomiast szczegóły zawiera sprawozdanie finansowe.
 • tomcichy: Jakie prognozy finansowe prognozujecie na 2014 rok?
  Krzysztof Witoń: Nie będziemy publikowali prognoz wyników na 2014 r. Natomiast spółka odnotuje wyraźny wzrost przychodów związany z realizacją projektów na Warmii i Mazurach oraz Podkarpaciu. Na wyniki przełoży się również rozbudowa ringu (Biała Podlaska - Sochaczew).
 • Kuba_Rzeszowiak niepotwierdzony: Moje drugie i ostanie pytanie: Czy odbędzie się, jeśli można wiedzieć to kiedy i jak będzie wyglądał skup akcji własnych?
  Krzysztof Witoń: Na dzisiaj nie ma planów przeprowadzenia skupu akcji.
 • Zulus niepotwierdzony: Jak postępuje realizacja projektu FTTH na Ursynowie?
  Krzysztof Witoń: Mamy gotową dokumentację. W najbliższych tygodniach rozpoczniemy prace wykonawcze, jeżeli pogoda będzie dopisywała tak jak dziś.
 • Gość MAREK niepotwierdzony: Co dalej z MEDIATELEM , obecnie wykazuje ta spółka straty , czy ma to wpływ na plany HAWE ? Czy TK Telekom jest nadal interesującym podmiotem do przejęcia dla HAWE?
  Krzysztof Witoń: Tak jak mówiliśmy, Mediatel jest po wstępnej restrukturyzacji i już generuje pozytywne przepływy pieniężne i zysk EBITDA. Odnośnie TK Telekom czekamy na konkretne oferty i decyzje ws. prywatyzacji.
 • Janek70: Witam. Jak wygląda zaawansowanie projektu z PIR, czy jest zagrożenie braku realizacji, skąd będą środki.
  Krzysztof Witoń: Jesteśmy zgodnie z harmonogramem. Tak jak wspominałem, kolejne robocze spotkanie odbędzie się w przyszłym tygodniu.
 • Wujo niepotwierdzony: Panie Prezesie prosze o Panską ocene tego co obecnie dzieje si z kursem Hawe? wyniki rekordowe lepsze od tych z 2011 roku gdzie kurs był na poziomie ok. 7zł Obecna wycena to 3zł? a perspektywy ogromne. o co chodzi?
  Krzysztof Witoń: Dzisiejszy dzień utwierdza mnie w przekonaniu, że dotychczasowe relacje wartości kursu do bieżących wyników zostały krótkoterminowo zachwiane, w średnim terminie musi to wrócić do równowagi, a perspektywy Spółki zostaną odzwierciedlone w kursie. Jako Zarząd pokazaliśmy, że wartość fundamentalna Hawe rośnie z kwartału na kwartał.
 • grodi: Czy są prowadzone rozmowy z jakimś operatorem komórkowym w celu wydzierżawienia lub odsprzedania części sieci światłowodowej?
  Krzysztof Witoń: W naszej strategii realizujemy stały kontakt ze wszystkimi operatorami w tym z mobilnymi i nie wykluczamy sprzedaży naszej infrastruktury lub dzierżawy dla jednego z nich. Ponieważ coraz bardziej popularne jest współdzielenie infrastruktury (przykład Networks: T-mobile i Orange) nie wykluczamy oferty dla tego operatora.
 • Gość niepotwierdzony: Witam Pana i uczestnikow! Pytanie dotyczy strony popytowej na uslugi/produkty HAWE,. Jak wiemy to co spolka oferuje jest popytem pochodnym wynikajacym z popytu na inne nowowczesne technologie informatyczne. Jakie Pana zdaniem technologie mogace uzytkowac infrastrukture HAWE beda w przyszlosci napedzac popyt na produkty / uslugi
  Krzysztof Witoń: Mówiąc hasłowo jest to: rozwój technologii LTE, światłowodu do domu, kontent wideo na żądanie, wideo wysokiej rozdzielczości i cała telekomunikacja w świecie Smart i M2M. Z czynników nietechnologicznych jest to napewno słabnąca chęć telekomów do wydawania własnych środków na inwestycje w infrastrukturę.
 • Gość niepotwierdzony: Czy trwają jakieś rozmowy z funduszami inwestycyjnymi?Co Pan robi,żeby przywrócić zaufanie inwestorów do spółki,którą Pan zarządza?
  Krzysztof Witoń: Spółka prowadzi bardzo otwartą politykę informacyjną. Staramy się regularnie spotykać z przedstawicielami funduszy inwestycyjnych i domów maklerskich. Naszym celem jest przede wszystkim pomoc w zrozumieniu modelu biznesowego i sposobu funkcjonowania spółki. W ciągu kwartału odbywamy kilkadziesiąt takich spotkań. Nawet dzisiaj po wynikach zorganizowaliśmy spotkanie dla dziennikarzy i przedstawicieli rynku finansowego. Spotkało się ono z bardzo dużym zainteresowaniem wiodących analityków rynkowych.
 • michal niepotwierdzony: Po co ten czat skoro prezes wybiera sobie pytania na ktore latwo odpowiadac?
  Krzysztof Witoń: Jest bardzo duże zainteresowanie czatem. Obecnie jest ponad 300 osób na czacie. Staramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, zachęcam do przesłania pytań na piotr.owdziej@hawesa.pl
 • Piotr uczestnik czatu niepotwierdzony: Czyli nawiazujac do pytania dot popytu pochodnego nie stnieje zagrozenie ze strony alternatywnych technologii dostarczania pzresylu danych jak np LTE, a co z segmentem rynku dotyczacym rozwoju e-medycyny - diagnozowanie nowotworow, czy tez nawet drobne zabiegi medyczne na odleglosc z konsultacja specjalisty - czy tu swiatlowod zda egzamin?
  Krzysztof Witoń: Nie widzę zagrożenia dla światłowodu ze strony innych technologii. Szczególnie gdy bierze się pod uwagę nieograniczoną przepustowość oraz symetryczność przekazu, a także stabilność transmisji.
 • Analityk niepotwierdzony: Jak wygląda realizacja projektów publicznych przez ORSS?
  Krzysztof Witoń: Realizacja idzie zgodnie z harmonogramem. Na Warmii i Mazurach mamy pełną dokumentację i odbiór 5 proc. progu zaangażowania projektu. Na Podkarpaciu etap zbierania dokumentacji niezbędnej do realizacji projektu.
 • Bankier niepotwierdzony: Jak Pan oceni sytuację Netii i decyzje w sprawie podziału biznesu? Czy HAWE mogłoby przejąć jego część?
  Krzysztof Witoń: Netia jest naszym bardzo dużym partnerem biznesowym. W naszej ocenie ten podział nie bedzie miał żadnego wpływu na nasze relacje.
 • wiwa niepotwierdzony: Jak to jest z księgowaniem 20 letniego lizingu światlowodu do przychodów w bilansie spólki. Jak się to ma do miedzynarodowych standardów księgowych .
  Krzysztof Witoń: Przyjęty przez nas sposób rozpoznawania przychodów wynika z MSR 17 dotyczącego leasingu finansowego.
 • Miras: Publikacja wyników została ewidentnie wykorzystana do wysypania akcji. Czy spółka ma jakieś " trupy w szafie " ?
  Krzysztof Witoń: Publikowane wyniki zostały zaudytowane. Kondycja Hawe jest najlepsza w historii Spółki. Od początku sesji obroty wyniosły ok. 2 mln zł, w historii Spółki bywały nawet 10 razy większe. Zachowanie kursu wiązać należy raczej z czynnikami zewnętrznymi niezależnymi od Zarządu. Jako akcjonariusz także chciałbym, aby kurs był odporny na te zawirowania.
 • Krzysztof Witoń: Serdecznie dziękuję wszystkim za udział w czacie. Zapraszam do aktywnego kontaktowania ze spółką ( piotr.owdziej@hawesa.pl ) i deklaruję pełną otwartość na komunikację z inwestorami. Wierzę, że obecna sytuacja na giełdzie jest przejściowa.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com
AD.bx ad3a

PORTFEL STOCKWATCH

Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +50,97% +10 194,00 zł 30 194,00 zł

Logowanie


Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło

Ostatnio zaktualizowane dane

AD.bx ad3b
AD.bx ad3d