Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA - czat inwestorski - StockWatch.pl - portal informacyjno-analityczny poświęcony inwestycjom na polskiej giełdzie i rynkach globalnych.
AD.bx ad0a
StockWatch.pl
AD.bx ad0b

Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA

Dyskusja odbyła się dnia: 20.05.2014, godziny 14:00
Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA Krzysztof Witoń - prezes zarządu Hawe SA
HAWE

We wtorek, 20 maja o godzinie 14:00 zapraszamy na czat inwestorski z Krzysztofem Witoniem, prezesem zarządu spółki HAWE. Spotkanie będzie poświęcone omówieniu wyników za I kwartał 2014 r., a także realizacji strategii rozwoju całej Grupy, w tym transakcji wniesienia HAWE Telekom do spółki Mediatel.

Grupa HAWE to czołowy infrastrukturalny operator telekomunikacyjny w Polsce. W jej skład wchodzą notowane na rynku głównym HAWE SA oraz Mediatel SA, a także HAWE Telekom, HAWE Budownictwo i Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (ORSS). Ostatnia z tych spółek realizuje projekty budowy sieci szerokopasmowej w województwach warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. Wartość tych projektów realizowanych w latach 2013-2015 wyniesie 627 mln zł. W czerwcu zeszłego roku HAWE przedstawiło strategię, która zakłada m.in. przekształcenie spółki z operatora sieci szkieletowej w największego w Polsce otwartego operatora infrastruktury światłowodowej. Spółka, w partnerstwie z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi (PIR), będzie realizować projekt budowy otwartej infrastruktury światłowodowej FTTH.

Zapis dyskusji

 • moderator: Serdecznie witam na czacie z Krzysztofem Witoniem, prezesem zarządu spółki Hawe. Spotkanie będzie poświęcone omówieniu wyników za I kwartał 2014 r., a także realizacji strategii rozwoju całej Grupy, w tym transakcji wniesienia HAWE Telekom do spółki Mediatel. Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać równo o 14:00.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Krzysztof Witoń: Szanowni Państwo, bardzo serdecznie witam Państwa na kolejnym czacie inwestorskim Hawe. Spotykamy się po publikacji raportu za I kwartał. Podkreślam, że wyniki są zgodne z naszymi oczekiwaniami i dają nam duży potencjał optymizmu w perspektywie całego roku. W kolejnych miesiącach naszą Grupę czeka wiele ważnych wydarzeń. Cieszymy się bardzo z jednogłośnej zgody Walnego Zgromadzenia Mediatel na propozycje wniesienia do tej Grupy spółki HAWE Telekom. W oparciu o ten podmiot będziemy realizować Projekt FTTH, który będzie miał ogromne znaczenie dla naszego rozwoju. Zapraszam też do odwiedzin naszej strony internetowej. Będzie też możliwość spotkania z naszą spółką na konferencji Wall Street w Karpaczu. Nasze ostatnie spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem z Państwa strony, ale w miarę możliwości postaramy się odpowiedzieć na jak najwięcej pytań.
 • Kuba Rzeszowiak niepotwierdzony: Panie Prezesie w dzisiejszej prasie pojawiły się spekulacje na temat rozmów z nowymi klientami z Rosji”, nie wdając się w szczegóły chciałem zapytać jak bardzo zaawansowane są rozmowy z nowymi klientami, czy jest to rzecz w miarę pewna i kiedy mogło by dojść do podpisania ewentualnych umów.
  Krzysztof Witoń: Infrastruktura granica - Biała Podlaska - Sochaczew została oddana do użytku z myślą o międzynarodowych klientach zarówno zza wschodniej jak i zachodniej granicy. Jest to pod względem jakości najlepsze i najnowocześniejsze przejście z wykorzystaniem infrastruktury światłowodowej. Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi kluczowymi operatorami. O efektach tych rozmów będziemy w stanie poinformować w najbliższym czasie.
 • Kuba Rzeszowiak niepotwierdzony: Panie Prezesie. Co obecnie się dzieje z PIR. Wiemy, że był list intencyjny w Grudniu. Minęło prawie pół roku od tamtego momentu. Wiemy, że po badaniu due diligence ma zostać powołana spółka SPV. Akcjonariuszy interesuje kiedy to nastąpi. Prosimy o jakieś konkretniejsze informacje.
  Krzysztof Witoń: Z naszego punktu widzenia kluczowym wydarzeniem w tym procesie jest planowane zamknięcie finansowania projektu. Zgodnie z harmonogramem powinno wydarzyć się w IV kwartale 2014 r. Częścią tego procesu było zwołane NWZ Mediatela i decyzja o wniesienie HAWE Telekom do tej spółki.
 • MZK: Witam, jakie główne czynniki zdecydowały, że I kwartale 2014 mocno spadły marze, przy zachowaniu przychodów na zblizonym poziomie do I kw. 2013 r.?
  Krzysztof Witoń: Wynika z innego podziału przychodów. Wielokrotnie już wskazywaliśmy, że wpływ na wyniki będzie miało budowanie infrastruktury i przychody z tego segmentu były widoczne w pierwszym kwartale. Budowana infrastruktura będzie nam służyła w przyszłości do generowania przychodów z usług telekomunikacyjnych.
 • LokalnyWataszka niepotwierdzony: Witam Pana Prezesa. Mam do Pana krótkie pytanie. Kiedy polityka informacyjno/marketingowa Hawe stanie się na tyle PROFESJONALNA i uczciwa, że zaisteresują się nią instytucje finansowe? Spółka jest omijana szerokim łukiem tak jakby wizje zarządu nie miały nic spolnego z rzeczywistością.
  Krzysztof Witoń: Zarząd Hawe przykłada dużą wagę do polityki informacyjnej. Jesteśmy oczywiście otwarci na konstruktywną krytykę. Od mojego przyjścia do spółki, staramy się bardzo konsekwentnie budować politykę informacyjną. Zgodnie z ostatnimi raportami dotyczącymi zaangażowania OFE i TFI, te instytucje znajdują się w akcjonariacie Hawe SA, a my regularnie się z nimi spotykamy.
 • MZK: Kiedy mozna spodziewac się poprawy wyników?
  Krzysztof Witoń: Wyniki Hawe systematycznie się poprawiają. Rok 2013 był dla nas najlepszy w historii. Liczymy, że również 2014 r. pod wieloma względami będzie rekordowy. Przypominam, że jest to zgodne z tym, co mówiłem w połowie zeszłego roku i mówić będę, a także z założeniami dotyczącymi sprzedaży. Po pierwszym kwartale, który z reguły jest wyzwaniem, jestem bardzo zadowolony.
 • jarząbek niepotwierdzony: kiedy Pana zdaniem nastąpi powrót do telefonii stacjonarnej i internetu stacjonarnego?
  Krzysztof Witoń: Wbrew pozorom ma Pan trochę racji. Wrócimy do usług zbliżonych do stacjonarnych, "pamiętających" kabel miedziany - tylko tenże zamienimy na światłowód doprowadzony do klienta końcowego, który da nam symetryczną transmisję i nieograniczoną przepustowość a także neutralność technologiczną. Cały świat zmierza w tym kierunku. W tym kontekście usługi bezprzewodowe (jak LTE) będą dopełniały podstawową usługę, jaką jest FTTH.
 • mflaszka: Czy Hawe ma w planach kolejne akwizycje czy ten rok to bedzie raczej usprawnienie funkcjonowania grupy i starania o jak najlepsza rentownosc realizowanych projektow?
  Krzysztof Witoń: Nie prowadzimy żadnych rozmów na temat przejęć, czy innych inwestycji lub projektów niż te zakomunikowane. Oczywiście nie możemy całkowicie wykluczyć, że gdyby taki interesujący projekt się pokazał, to nie bylibyśmy zainteresowani. Natomiast wciąż analizujemy synergię w zarządzaniu zasobami w Grupie HAWE SA.
 • zbitymiś: Czy sprzedajecie jakąś część Grupy?
  Krzysztof Witoń: W tym momencie nie mamy żadnych takich planów.
 • Marek niepotwierdzony: Czy oprócz projektu FTTH spółka szykuje jeszcze jakieś niespodzianki?
  Krzysztof Witoń: Spółka pracuje nad dużymi kontraktami, które wymagają wielomiesięcznych negocjacji. W najbliższych miesiącach okaże się, które z nich zostaną zrealizowane. Dodatkowo, jakbym ogłosił jakąś niespodziankę, to już by nią nie była.
 • odi niepotwierdzony: Czy spółka może prezentować wyniki finansowe w bardziej dogodnej godzinie? Zazwyczaj pojawiają się tuż przed północą, a przecież mogłyby się pojawić np. między 17:30-20
  Krzysztof Witoń: Przyjmuję tę uwagę i obiecuję, że dołożę staranności, by wyniki pojawiały się bezzwłocznie po formalnej akceptacji zarządu.
 • Gość niepotwierdzony: Kiedy HAWE planuje traktować swoich akcjonariuszy poważnie i wypłacać dywidendy.
  Krzysztof Witoń: Oczywiście, że traktujemy poważnie naszych Akcjonariuszy, czego dowodem jest komunikacja, choćby w postaci tego czatu oraz spotkania z analitykami i dziennikarzami po każdym z okresów raportowych. Co do dywidendy, to decyzja należy oczywiście do WZA. Zarząd ma plany na zagospodarowanie środków finansowych spółki tak, żeby przyniosły wzrost wartości Akcjonariuszom. Pamiętajmy, że planujemy realizację dużych projektów, w tym FTTH.
 • Wigfan niepotwierdzony: Jak przeniesienie HAWE Telekom do Mediatela wpłynie na wyniki?
  Krzysztof Witoń: Na poziomie skonsolidowanym transakcja nie będzie miała wpływu na wyniki. Hawe SA nadal będzie w pełni konsolidować wyniki Mediatel i HAWE Telekom (które w 100 proc. będzie należeć do Mediatela).
 • Wigfan niepotwierdzony: Z iloma operatorami rozmawiacie o umowach na transfer przez Polskę i kiedy możemy się spodziewać pierwszych umów?
  Krzysztof Witoń: Dzisiaj prowadzimy w tym zakresie rozmowy z wszystkimi liczącymi się operatorami. Efekty tego procesu widoczne będą w ciągu najbliższych miesięcy.
 • Mariusz niepotwierdzony: Witam. Jakie jest zainteresowanie Projektem FTTH wśród osób prywatnych? Czy ludzie chcą masowo kupować tego typu łącze?
  Krzysztof Witoń: Od początku, kiedy mieliśmy okazję zaprezentować naszą strategię, a w szczególności po rozmowach z mieszkańcami Ursynowa, potwierdzamy ogromne zainteresowanie tym rozwiązaniem. W szczególności zainteresowani doceniali fakt, że będzie to infrastruktura, która podniesie wartość ich nieruchomości dając symetryczne łącze z możliwością instalacji na posesji lub w mieszkaniu wszelkich nowych technologii. Nade wszystko cenili sobie wolność wyboru usługi i operatora.
 • Kuba Rzeszowiak niepotwierdzony: Panie Prezesie. Czy będzie czwarty etap programu wykupu akcji własnych? Jeśli tak to prosimy o szczegóły.
  Krzysztof Witoń: Nie planujemy skupu akcji własnych. Odsyłam do pytania o dywidendzie.
 • Gość niepotwierdzony: świadłowody Wam zamokły ? co jest z tym czatem ?
  Krzysztof Witoń: Światłowody nie zamakają i to też jest ich szczególna wartość. Staramy się wyczerpująco odpowiedzieć na pytania.
 • Gość niepotwierdzony: Czy uważa Pan, że aktualna cena akcji odzwierciedla wartość spółki?
  Krzysztof Witoń: Uważam, że akcje Hawe są mocno niedowartościowane i nie znam nikogo, kto godziłby się z tą ceną.
 • Wehawe niepotwierdzony: Oglądałem film o FTTH na waszej stronie. Jeśli FTTH jest tak dobre, to dlaczego nikt inny nie chce go budować?
  Krzysztof Witoń: Istniejąca infrastruktura jest bez przerwy eksploatowana, ze względu na poniesione wcześniej nakłady inwestycyjne. Jej modernizacja jest łatwiejsza i tańsza aniżeli nowe inwestycje tym bardziej, że wszyscy operatorzy zdają sobie sprawę, że zmienia się model rynku telekomunikacyjnego i docelowo infrastruktura pasywna będzie rozdzielona od usługi ostatecznej. Satysfakcjonujące stopy zwrotu można osiągnąć tylko w modelu otwartym, a w takim jesteśmy jedyni na rynku.
 • Gość niepotwierdzony: Jak wygląda realizacja projektu na Warmii i Mazurach? Prace są zgodne z harmonogramem?
  Krzysztof Witoń: Oba projekty (Warmia i Mazury oraz Podkarpacie), na chwilę obecną, idą zgodnie z harmonogramami i będziemy informować o osiągnięciu kolejnych kamieni milowych.
 • zbitymiś: Panie Prezesie, jakiego spadku rynku telekomunikacyjnego oczekujecie w tym roku - czy mimo niego będziecie w stanie poprawić wyniki?
  Krzysztof Witoń: Tak, to jest związane z naszą infrastrukturą, która wciąż jest poszukiwana przez operatorów w celu poprawy jakości świadczonych usług.
 • odi niepotwierdzony: Kiedy szacuje Pan, że Mediatel zacznie wspierać wyniki finansowe całej grupy dodatnim zyskiem netto? Czy Q2 już będzie in plus?
  Krzysztof Witoń: Zakładając, że minęło kilka miesięcy od wycofania wniosku od upadłość, a procesy restrukturyzacyjne przynoszą oczekiwane efekty, Mediatel będzie rentowny w ostatnim kwartale tego roku.
 • Tambor niepotwierdzony: Czy Hawe też bedzie emitować akcje czy tylko Mediatel?
  Krzysztof Witoń: Nie – zdecydowanie nie planujemy emisji akcji Hawe SA.
 • Leszcz niepotwierdzony: Czy HAWE planuje pozyskiwać finansowanie w ramach grantów infrastrukturalnych UE.
  Krzysztof Witoń: Tak, w kolejnych środkach pomocowych Unii Europejskiej zamierzamy również wziąć udział. Analizujemy sytuację i czekamy na ostateczne propozycje instytucji rządowych.
 • nik7 niepotwierdzony: Sz.P. Prezesie, jaki jest planowany przychód brutto grupy Hawe na 2014 i 2015? To samo pytanie o zysk netto.
  Krzysztof Witoń: Nie podajemy prognozy, ale wyniki za I kwartał są zdecydowanie zgodne z naszymi oczekiwaniami i założeniami budżetowymi. Pozwalają nam patrzeć na ten rok z dużym optymizmem.
 • Gość niepotwierdzony: Panie Prezesie, Co mógłby Pan przekazać akcjonariuszom długoterminowym, którzy powoli traca cierpliwość co do wyboru Hawe na taka właśnie inwestycję (długoterminowo)?
  Krzysztof Witoń: Inwestorzy długoterminowi nie kierują się bieżącą wyceną tylko wynikami i perspektywami rozwoju spółki. Te są zgodne z planami, a nawet je przewyższają.
 • Kuba Rzeszowiak niepotwierdzony: Panie Prezesie obliczyłem, że operatorzy LTE a w niedalekiej przyszłości LTE Advanced muszą zwiększyć przepustowość swoich łącz o około 6800% aby w pełni wykorzystać tę technologię. Chciałem się zapytać jakie są prognozy HAWE co do przyszłego zapotrzebowania na przepustowość łącz i chodzi mi o ogólne prognozy nie tylko LTE.
  Krzysztof Witoń: Rozwój LTE i innych technologii bezprzewodowych jest jedynie składową wpływającą na wzrost wolumenów przesyłanych danych. Duży wpływ na wzrost całego rynku transmisji danych mają też inne technologie i rozwój wysokiej jakości usług. Niezależnie od źródła generowanego ruchu, musi być on „skanalizowany” i przejść przez kolejne etapy sieci – backhaul i backbone. Odzwierciedleniem tej sytuacji jest popyt ze strony operatorów telekomunikacyjnych na usługi świadczone przez Hawe. Nasze prognozy są zgodne z danymi prezentowanymi m.in. przez Cisco VNI i wskazują na dalszy wzrost popytu na naszą infrastrukturę.
 • moderator: Mamy bardzo dużo pytań, nasz Gość postara się odpowiedzieć na jak najwięcej z nich. Zostało jeszcze 15 minut.
 • Kuba Rzeszowiak niepotwierdzony: Panie Prezesie. Już w pierwszym czacie z inwestorami w 2013 roku zapowiedział Pan rychłe rozwiązanie kluczowej sprawy pozyskania finansowania dla grupy hawe, projekty na lata 2014/17, minęło już ładnych parę miesięcy i prosimy o konkretniejsze informacje na ten temat.
  Krzysztof Witoń: Jesteśmy w trakcie procesu pozyskania refinansowania. Faktycznie zajmuje on trochę dłużej niż zakładaliśmy. Wynika to z tego, że nasz profil działalności jest trochę nietypowy dla części instytucji, z którymi rozmawiamy. Cały czas jesteśmy optymistyczni i uważamy, że w najbliższych miesiącach ten proces domkniemy.
  Podkreślamy, że nie jest to konieczność – to działania optymalizacyjne, mające na celu obniżenie kosztów finansowych. Dlatego właśnie proces może potrwać – możemy sobie na to pozwolić i negocjować tak, żeby otrzymać najlepsze warunki.
 • MAGnetic: Witam, nie będę oryginalny - dziękujemy za dobre wyniki. Zamiast pytać co spółka zamierza zrobić z pieniędzmi i jak je będzie pomnażać, zapytam o wyzwania, o ewentualne przeszkody, czego się możemy lub powinniśmy obawiać w niedalekiej przyszłości?
  Krzysztof Witoń: Dla nas największym wyzwaniem a z drugiej strony szansą jest realizacja projektu FTTH. Jest to wyzwanie finansowe i operacyjne. Budowa 1,2 mln łącz jest gigantycznym projektem. Na obecnym etapie skupiamy się na domknięciu finansowania tego projektu następnie przystąpimy do fazy realizacji. W najbliższych miesiącach będziemy wychodzili z emisją akcji w Mediatelu. Naszym zadaniem będzie przekonanie inwestorów, żeby uwierzyli w FTTH i nasz model biznesowy, który proponujemy i komunikujemy naszym partnerom.
 • Gość niepotwierdzony: Czy podacie prognozę finansową?
  Krzysztof Witoń: Nie planujemy obecnie podania prognozy.
 • ważny niepotwierdzony: Czy zaksięgujecie jakieś zyski/straty jednorazowe z tytułu transakcji wniesienia HAWE Telekom do Mediatela?
  Krzysztof Witoń: Nie.
 • Tambor niepotwierdzony: Kiedy chcecie zamknąć transakcję wniesienia Telekom do Mediatela?
  Krzysztof Witoń: Zgodnie z podjętymi uchwałami mamy trzy miesiące na to, aby podpisać umowę subskrypcyjną. O postępach w tym procesie będziemy informowali.
 • bob niepotwierdzony: Witam Panie Prezesie, Jestem w akcjonariacie juz parę lat. Ostatni rok był pod wieloma względami rekordowy. Jakie uczucia towazyszą Panu, równiez akcjonariuszowi spółki, kiedy patrzy Pan na kurs?
  Krzysztof Witoń: W mojej opinii, kurs akcji nie odzwierciedla faktycznej wartości Grupy Kapitałowej. Wierzę w strategię tej spółki i infrastrukturę XXI wieku, bez której nie może nastąpić skuteczna ewolucja modelu ekonomicznego i społecznego tego kraju.
 • Ciekawy niepotwierdzony: Z czym Pana zdaniem związane są silne wahania na kursie akcji HAWE. Cena zachowuje się jak w przypadku spółek spekulacyjnych a przecież mamy tu realny biznes.
  Krzysztof Witoń: Od samego początku nie mogę zrozumieć relacji pomiędzy bardzo dobrymi wynikami i odbudową credibility, jakie posiada spółka, a wyceną akcji. Najwyraźniej to, co dzieje się w spółce nie ma decydującego wpływu dla naszych inwestorów.
 • Krzysztof Witoń: Szanowni Państwo, ciepło i serdecznie dziękuję za wszystkie pytania oraz – tradycyjnie już – duże zainteresowanie spotkaniem z nami. Staraliśmy się odpowiedzieć na wszystkie merytoryczne pytania. Ci z Państwa, którzy czują niedosyt proszę o kontakt z nami na adres piotr.owdziej@hawesa.pl lub md@innervalue.pl Mam też ogromną nadzieję, że część Państwa spotka się z nami na nadchodzącej konferencji Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych w Karpaczu. Życzę Państwu udanych decyzji inwestycyjnych i zapewniam, że będziemy nadal starać się z Państwem aktywnie komunikować. Na koniec zachęcam też do obejrzenia filmu dot. FTTH na naszej stronie www pod linkiem http://hawesa.pl/?p=2826
 • moderator: Ja również w imieniu StockWatch.pl serdecznie dziękuję za tak liczny udział w dyskusji i zapraszam na kolejne czaty.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com
AD.bx ad3a

PORTFEL STOCKWATCH

Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +55,90% +11 179,83 zł 31 179,83 zł

Logowanie


Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło

Ostatnio zaktualizowane dane

AD.bx ad3b
AD.bx ad3d