Marcin R. Kiepas - główny analityk Fundacji FxCuffs - czat inwestorski - StockWatch.pl - akcje i notowania giełdowe, informacje raporty analizy i wyceny spółek, GPW i New Connect
AD.bx ad0a
StockWatch.pl
AD.bx ad0b

Marcin R. Kiepas - główny analityk Fundacji FxCuffs

Dyskusja odbyła się dnia: 14.03.2017, godziny 09:00
Marcin R. Kiepas - główny analityk Fundacji FxCuffs Marcin R. Kiepas - główny analityk Fundacji FxCuffs
Serdecznie zapraszamy na czat inwestorski z Marcinem Kiepasem, który odbędzie się 14 marca, o godz. 11:30.

Tematem rozmowy będzie aktualna sytuacja na rynkach finansowych, to gdzie zmierzają giełdy, główne waluty i surowce. Co w najbliższym czasie będzie absorbować uwagę inwestorów i gdzie powinni oni szukać okazji inwestycyjnych.

Od prawie 20 lat związany z rynkami finansowymi (głównie rynkiem walutowym). W tym od 15 lat zawodowo. Jako analityk walutowy pracował m.in. w X-Trade Brokers i Admiral Markets. Obecnie związany z Fundacją FxCuffs i portalem macroNEXT.

W swoich analizach łączy elementy analizy technicznej i fundamentalnej. I jakkolwiek zajmuje się prognozowaniem trendów, danych makroekonomicznych i przewidywaniem innych wydarzeń mogących mieć wpływ na decyzje inwestorów, to jako najskuteczniejszą metodę wygrania z rynkiem uważa podążanie za trendem.

Z Marcinem Kiepasem będzie można również spotkać się osobiście podczas marcowej konferencji FxCuffs w Krakowie.

>> Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie fundacji

Zapis dyskusji

 • moderator: Serdecznie witam na czacie z Marcinem Kiepasem, głównym analitykiem Fundacji FxCuffs.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata. Pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gości czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biurostockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 11:30. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony.
 • Marcin R. Kiepas: Dzień dobry. Chciałbym serdecznie powitać wszystkich uczestników dzisiejszego czatu. Poświęcony on będzie aktualnej sytuacji na rynkach finansowych. Nie tylko na forexie, który jest moją domeną, ale również na giełdach i surowcach. Szczególnie, że jesteśmy w dość ciekawym tygodniu, gdzie o nastrojach będzie decydował mix decyzji banków centralnych, polityki i danych makroekonomicznych. Zapraszam więc do zadawania pytań.
 • Gość: Czy może Pan opowiedzieć dokładniej, co znaczy dla Pana łączenie analizy technicznej i fundamentalnej w inwestycjach?
  Marcin R. Kiepas: Łączenie AT i AF to jednoczesne posługiwanie się tymi dwoma narzędziami. AF zwykle to wyznaczania długo- i średnioterminowych trendów i AT w przypadku wyznaczenia tendencji o znacznie krótszym terminie. Ostateczne wnioski wyciągam dopiero, gdy wskazania obu analiz są zbieżne.
 • SW-fan: Witam serdecznie. Lata lecą, włosy rosną, a Pan znów w nowym miejscu. Najbardziej pamiętam komentarze ze STOOQ ale przyznaję się porzuciłem ten portal jak zaczęli pisać o astrologii.
  Marcin R. Kiepas: Również Pana witam. Teraz to już włosy siwieją ;-)
 • wunderbar: No właśnie, mamy hossę czy nie mamy. Dokąd zmierzają giełdy, ale konkretnie jakie poziomy docelowe dla WIG20, DJI, SPX i NDX?
  Marcin R. Kiepas: W klasycznym ujęciu mamy hossę na wszystkich wymienionych w pytaniu indeksach. Również na WIG20, który tylko od początku roku zyskał 15%, a od listopadowego minimum 30%. W przypadku WIG20 od kilku miesięcy powtarzam, że cel to 2300 pkt. Jest on do osiągnięcia w najbliższych dniach.
 • agentka: Panie Marcinie czy warto jeszcze wchodzić na rynek teraz?
  Marcin R. Kiepas: Proszę sprecyzować o który rynek Pani pyta. Jeżeli o giełdy, to obarczone jest to już sporym ryzykiem. W mojej opinii indeksy są już blisko średnioterminowych (a być może nawet długoterminowych szczytów).
 • SW-fan: Chciałem zadać pytanie i zapomniałem, to teraz zadam. Jaka jest Pana taktyka dla gry na walutach, to znaczy jaką pozycją Pan się porusza, z jakim lewarem, gdzie stop lossy. Aha no i może najważniejsze, na jakiej platformie, bo wiadomo jedna drugiej nie równa.
  Marcin R. Kiepas: Może Pana rozczaruję, ale aktualnie nie handluję. Tylko analizuję. Ktoś może powiedzieć, że co to za analizowanie, jak się nie ponosi konsekwencji swoich decyzji. Ja jednak uważam, że zajęte pozycje mogą wypaczać spojrzenie na rynek. Jesteśmy tylko ludźmi. I wtedy zamiast analizy mamy myślenie życzeniowe. Nie zawsze, ale to się zdarza.
 • wunderbar: Bardziej filozoficznie, czy da się żyć tylko z tradingu? Zakładam że na utrzymanie siebie i rodziny potrzebuję 15 tys. miesięcznie. To mam do wyboru trzy rzeczy: praca dyrektorska w korporacji na ostro, własny biznes na jeszcze bardziej ostron, albo trading. Da się? Ile to wymaga poświęcenia czasu i czego jeszcze?
  Marcin R. Kiepas: Znam przykłady z życia, że da się. To jednak nie są łatwe pieniądze. To ciężka i stresująca praca, wymagająca ciągłego pogłębiania wiedzy i dużo samodyscypliny.
 • Gość: Dlaczego zdecydował się Pan na pracę związaną z rynkami finansowymi? Czy powody są nadal aktualne i warto iść w tym kierunku?
  Marcin R. Kiepas: Podobnie jak w każdej innej dziedzinie życia. Zdecydowały zainteresowania, pasja, predyspozycje. Ja po prostu to lubię robić. Rynki finansowe są też sexi ;-)
 • agentka: Jak jest duży rynek FX w Polsce? Tak duży jak akcje, mniejszy, większy? Chodzi mi dla ułatwienia o wszystkie platformy też CFD ale wiadomo że produkty FX dominują.
  Marcin R. Kiepas: Zdecydowanie większy i przez to bardziej płynny. Płynność to niewątpliwa jego duża zaleta. Inną sprawą jest to, że polski rynek FX (rynek brokerów) jest obecnie na mocnym zakręcie. Zarówno jeżeli chodzi o model biznesowy, jak i system prawny. To co się stało z HFT nie było przypadkiem. Zakładam, że w perspektywie kilku lat dużo małych brokerów wypadnie z rynku, a ten zostanie zagospodarowany przez kilku dużych graczy.
 • Marek: Tematem czatu jest m.in. sytuacja na rynkach. Pozostaje więc postawić pytanie qou vadis? Osobiście interesuje mnie głównie polski rynek akcyjny.
  Marcin R. Kiepas: Ostatnie miesiące przyniosły poprawę sentymentu do rynków wschodzących. Skorzystała na tym również giełda w Warszawie. Akcje małych i średnich spółek poszybowały jeszcze mocniej w górę, a tych dużych wreszcie zaczęły rosnąć. Sądzę jednak, że powoli zbliżamy się do zakrętu. Do giełdowego szczytu. Na horyzoncie już tlą się ryzyka, których obecnie inwestorzy nie zauważają. To główne związane jest z rynkami wschodzącymi. Rosnące rentowności długu, ale też pierwsze kroki w kierunku odwracania procesów globalizacji prawdopodobnie przyniosą kryzys gospodarczy na tych rynkach. Zagrożone są Chiny, Meksyk, Brazylia, Rosja, Turcja. W praktyce będzie to oznaczało kryzys w globalnej gospodarce. Na pocieszenie napiszę, że początek takiego kryzysu widziałbym najwcześniej na przełomie 2017/2018.
 • qq: Jak ocenia Pan ostatnie zachowanie indeksu WIG20? Na przełomie lutego i marca wydawało się, że bańka pęka, ale korekta nie była zbyt głęboka. Poniedziałkowe wzrosty pokazały że nadal są chętni do zakupów. Czy to właśnie tu warto podążać za trendem, aby wygrać z rynkiem ?
  Marcin R. Kiepas: Tak jak napisałem już wcześniej. Moim celem dla WIG20 jest poziom 2300 pkt. Dlatego obecnie wsiadanie do tego pociągu jest już ryzykowne.
 • Marcin R. Kiepas: Uzupełniając jeszcze odpowiedź, to zakładam wiosną korektę na giełdach i powrót wzrostów latem. Dlatego w połowie roku WIG20 jeszcze raz mógłby przetestować 2300 pkt. Gdyby chcieć wykorzystać tę wiosenną korektę do kupna akcji to raczej szukałbym wśród małych spółek.
 • Gość: Jakie książki/autorów poleciłby Pan początkującym inwestorom?
  Marcin R. Kiepas: Wszystkie. Należy dużo czytać i stale pogłębiać wiedzę. I to jak najszerzej. Jak ktoś wykorzystuje tylko AT, to powinien przeczytać także książki o AF. Nie po to, żeby zacząć ją stosować. Tylko po to, żeby wyrobić sobie pogląd na jej temat.
 • inwestor: Dzień dobry, WIG20 broni się na 2.200 pkt. spadnie poniżej, czy po płaskiej korekcie powtórka rajdu z początku roku?
  Marcin R. Kiepas: W zeszłym tygodniu WIG20 miał moment zawahania. Spadek poniżej 2200 pkt. oznaczał podwójny szczyt. Formacja ta została jednak zanegowana. To otwiera drogę do wzrostów. Jeszcze raz powtarzam, że mój target dla tego indeksu to 2300 pkt. A jak będzie to zobaczymy. Nie ma co zafiksowywać się na konkretnych poziomach. Trend trwa do czasu, aż nie pojawią się sygnały jego zakończenia.
 • inwestor: Czy Pana zdaniem giełda oswoiła się z rządami PiS? Czynnik polityczny ma jeszcze jakieś znaczenie dla rynku?
  Marcin R. Kiepas: Polityka miała wpływ na GPW o tyle, o ile decyzje polityków wpływały na wyniki spółek. Nie był to też czynnik decydujący. Podstawowe trendy wyznaczane były przez sentyment do rynków wschodzących. Polityka jedynie sprawiała, że na tym tle GPW zachowywała się gorzej.
 • inwestor: Rafał Antczak zrezygnował z funkcji prezesa zarządu GPW przed jej objęciem. Kto Pana zdaniem jest najlepszym kandydatem i powinien zasiąść w fotelu?
  Marcin R. Kiepas: Funkcję powinna dalej pełnić pani Małgorzata Zaleska.
 • nowy: Witam. Obowiązuje wrażenie że wszyscy dookoła zarabiają, tylko ja nie. To prawda czy fałsz z punktu widzenia zawodowca? A gdybym chciał zarobić to od czego zacząć? Dodam że nie znam angielskiego i nie rozumiem walut, już bardziej polskie spółki albo jakieś znane zagraniczne. Tylko od czego zacząć.
  Marcin R. Kiepas: Zawsze trzeba zacząć od edukacji. Tak samo jak nie można być dobrym kierowcą bez znajomości znaków i praktyki, tak nikt nie zostanie inwestorem bez posiadania odpowiedniej wiedzy.
 • GośćMario niepotwierdzony: Co pan sadzi o debiucie Unimot?
  Marcin R. Kiepas: Nie przyglądałem się spółce Unimot.
 • Snax: Co Pan myśli o obecnej cenie złota w okolicach poziomu 1.200 USD za uncję. To dobry moment na wejście?
  Marcin R. Kiepas: Zakładam dalsze spadki cen złota. Na początku marca mieliśmy dynamiczne wybicie dołem z 2,5 mies. kanału wzrostowego. Później przełamanie szczytów ze stycznia. Wprawdzie poziom 1200 USD powstrzymał spadki, ale podaż wciąż ma przewagę. Dodatkowo rosnące rentowności amerykańskiego długu ograniczają atrakcyjność inwestycyjną złota jako bezpiecznego aktywa. Podsumowując, złoto powinno być jeszcze tańsze.
 • mam kredyt: Pytanie roku.... to samo od lat... co dalej z CHF?
  Marcin R. Kiepas: Warto zadać pytanie SNB. W najbliższy czwartek posiedzenie banku.
 • Marcin R. Kiepas: Dużo ciekawego ostatnio działo się na wykresie EUR/CHF. Najpierw wybicie górą z 2,5 mies. kanału spadkowego i wzrost do oporów na 1,08. Wczoraj potężne odbicie od nich. Zanosi się na powolny powrót w kierunku 1,06. W długim terminie widziałbym powolne osuwanie się EUR/CHF z okresowymi próbami mocnej korekty w górę.
 • Marcin R. Kiepas: Na CHF/PLN na początku lutego mieliśmy przesilenie. Poziom 4 zł został uznany za atrakcyjny do kupna franka. Gdybym miał obstawić jakąś strategię dla tej pary to kupno CHF/PLN blisko 4 zł z TP w okolicach 4,114,12 zł. Oczywiście przełamanie 4 zł to szybki spadek poniżej 3,90 zł. Temu scenariuszowi nie daję obecnie więcej niż 25 proc. szans na realizację.
 • inwestor: Kryzys imigracyjny, zmiana wachty w europejskich rządach, Brexit, napięcia na linii Unia Turcja i Unia Rosja.. Czy to aby na pewno dobry moment na inwestowanie?
  Marcin R. Kiepas: Ryzyk znajdujących się na horyzoncie jest znacznie więcej. Giełdy póki co jednak nie chcą ich dostrzegać. Taki urok hossy, że ignoruje się złe wieści. Kiedyś jednak inwestorzy zdadzą sobie sprawę, że paliwa do wzrostów brakuje, a "za zakrętem" czają się te wszystkie ryzyka. Ten czas powoli się zbliża.
 • Pasha: Dzień dobry, mam troche gotówki i zastanawiam się nad kupnem dolarów. Warto? Po decyzji FOMC kurs wzrośnie?
  Marcin R. Kiepas: Analizując aktualną sytuację na wykresach dolarowych par i rynkowy sentyment, większe jest prawdopodobieństwo, że po FOMC dolar paradoksalnie się osłabi. Mówiąc inaczej, zakłady przeciwko dolarowi są mniej ryzykowne.
 • gik: Ma Pan konto na Twiterze?
  Marcin R. Kiepas: Nie mam konta na TT, ale moje wpisy pojawiają się na @Macronextcom i @analitycyFX
 • byłem widziałem: Analizowanie to nie wszystko. Potrzebny jest jeszcze money management. Jakieś wskazówki może?
  Marcin R. Kiepas: Ma Pan rację. Niektórzy twierdzą nawet, że spokojnie można o zajęciu pozycji decydować przez rzut monetą, a dzięki właściwemu money management (MM) sprawić, że taka strategia okaże się zyskowna. W dużej mierze podzielam ten pogląd (tylko po co oddawać losowi decyzję o zajęciu pozycji ;-) Sam MM to temat na tyle szeroki, że trzeba by mu poświęcić oddzielny czat.
 • AF: Przepraszam ale jak się analizuje fundamentalnie waluty??? jakieś wskaźniki cena zysk albo cena wartość księgowa?? Coś mi się tu nie zgadza.
  Marcin R. Kiepas: Analiza danych makro, decyzji banków centralnych, polityki itp.
 • MArk niepotwierdzony: Jakie jest Pana zdanie na temat wpływu Donalda Trumpa na rynki finansowe? Poza bujaniem na parze z peso, jego zachowanie będzie istotnym czynnikiem dla rynków, czy z dużej chmury, mały deszcz?
  Marcin R. Kiepas: Wpływ Donalda Trumpa na rynki już od wielu tygodni jest widoczny gołym okiem. Tu kłania się psychologia tłumu. Początek jego prezydentury przypadł na okres hossy, więc pomimo początkowego strachu, wszystkie jego zapowiedzi interpretowane są na plus. Giełdy rosną. Mam jednak obawy, czy te obietnice zostaną ostatecznie zrealizowane. Dlatego spodziewam się okresu rozczarowania Trumpem.
 • zdecydowany: Szukam okazji inwestycyjnych i podobno miał Pan takie podać. Okej proszę propozycję trzech par walutowych i kierunek. Bez obaw, ryzyko jest moje.
  Marcin R. Kiepas: Aktualnie mocno przyglądam się sytuacji na USD/JPY, USD/MXN, XAG/USD, cukrze (sugar), kakao (cocoa) i kukurydzy (corn).
 • gpwbankrut: Panie Marcinie, przecież polska giełda to spekulacja i insider trading plus dodajmy od lat dramatyczne dojenie inwestorów plus skandale, upadłości ze złodziejstwa albo z frajerstwa, jak w tym inwestować jak żyć!
  Marcin R. Kiepas: Dla inwestora wybór nie ogranicza się tylko do GPW. Istnieje duża dostępność do innych rynków i innych giełd. Wybór rynków i instrumentów jest ogromny. Ważne, żeby wybrać taki z którym "dobrze się czujemy".
 • SW-fan: Dziękuję za szczere odpowiedzi. Czyli nie jest tak pięknie. Dobrze, załóżmy że nie chcę sam inwestować bo nie umiem albo nie mam czasu. Chcę iść do fachowca. Tylko do którego?! nie chodzi mi o nazwy tylko czy wybrać TFI, Asset, co jeszcze?
  Marcin R. Kiepas: Sam musi Pan zdecydować w oparciu o to jaki profil ryzyka Pan preferuje. Niestety, albo i na szczęście, nikt za Pana nie podejmie tej decyzji.
 • Gość niepotwierdzony: Czy można gdzieś znaleźć w sieci aktualne notowania kontraktów FRA, bez posiadania terminala?
  Marcin R. Kiepas: Stałego miejsca w sieci chyba nie ma. Chyba najłatwiej będzie znaleźć to na TT.
 • Long: Ostatnio zainteresował mnie schemat cyklu inwestycyjnego, który uwzględnia aktywa: gotówka, obligacje, akcje, surowce oraz stany gospodarki: max i min inflacji, max i min wzrostu PKB. W jakim punkcie jesteśmy Pana zdaniem? Mi wydaje się, że w dołku inflacji co sugeruje przejście z akcji na surowce. Co Pan o tym sądzi?
  Marcin R. Kiepas: Jesteśmy w inflacyjnej fazie cyklu. Aczkolwiek proszę zwrócić uwagę, że klika elementów do tej teorii nie pasuje. Np. zachowanie złota. Gdyby trzymać się jednak tej teorii to obecnie należy odchodzić od akcji na rynkach rozwiniętych na rzecz akcji na rynkach wschodzących oraz surowców.
 • Marcin R. Kiepas: Dziękuję wszystkim użytkownikom portalu StockWatch za uczestnictwo w czacie. Pozdrawiam i życzę zysków.
 • moderator: Ja również w imieniu portalu serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.

Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com
AD.bx ad3a

Logowanie


Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło

Ostatnio zaktualizowane dane

AD.bx ad3b
AD.bx ad3d