Marek Falenta - czat inwestorski - StockWatch.pl - portal informacyjno-analityczny poświęcony inwestycjom na polskiej giełdzie i rynkach globalnych.
AD.bx ad0a
StockWatch.pl
AD.bx ad0b

Marek Falenta

Dyskusja odbyła się dnia: 18.09.2013, godziny 11:45
Marek Falenta Marek Falenta - akcjonariusz m.in. Hawe i ZWG
HAWE

W środę 18 września o 12:00 zapraszamy do czat ze znanym inwestorem Markiem Falentą, który m.in. jest wiodącym akcjonariuszem spółek Hawe oraz ZWG.

Marek Falenta w 2000 r. utworzył spółkę Electus, która zajmowała się finansowaniem szpitali samorządowych i publicznych. Sprzedał ją w 2006 r. za 450 mln zł. W 2010 r. założył fundusz Falenta Investments, który stawia na spółki innowacyjne. Jest wiodącym akcjonariuszem giełdowych spółek Hawe oraz ZWG. Hawe to czołowy polski dostawca hurtowych usług telekomunikacyjnych (operator operatorów) realizujący wielkie projekty infrastrukturalne finansowane ze środków unijnych. ZWG to spółka realizująca skokowy wzrost biznesu przez akwizycje w sektorze usług dla górnictwa, w przyszłym roku przejdzie z NewConnect na rynek główny. Poza tym M. Falenta zainwestował w firmę Lead Bullet, która realizuje projekt Krajowej Bazy Medycznej. W 2012 r. założył także firmę Umbrella Institute, która ma pozyskiwać nowe technologie i wdrażać je w biznesie.

Zapis dyskusji
 • moderator: Serdecznie witam na czacie z panem Markiem Falentą. Trudno o lepszy moment na spotkanie z inwestorem, którego spółki idą ostatnio przebojem i szybko się rozwijają. Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 12:00.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Marek Falenta: Szanowni Państwo, witam bardzo serdecznie na czacie. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.
 • Jac19751: Czy zamierza Pan sprzedawać akcje Zwg w najbliższym czasie w związku z wysokim kursem?
  Marek Falenta: Perspektywy dalszego rozwoju ZWG są tak ogromne, że zatrzymuję te akcje i dlatego do tego samego namawiam wszystkich znających się na giełdzie. Zdecydowałem się jedynie na sprzedaż małej części akcji, do ING OFE. Ale nie jest to sprzedaż, ale inwestycja na rzecz wszystkich akcjonariuszy ZWG, bo jest to silny inwestor, który pomoże nam dodatkowo uwiarygodnić ten projekt.
 • mflaszka: witam! Czy Bumech pasuje do waszeg omodelu biznesowego? jakie efekty synergii moglibyscie osiagnac?
  Marek Falenta: ZWG tworzy aktywnie grupę, która będzie największym podmiotem na rynku usług dla firm wydobywczych. Kontynuując długoterminową strategię, wybieramy do naszej grupy najlepsze podmioty z branży. Dzięki temu poszerzymy zakres świadczonych usług i obszar działalności, co bezpośrednio wpłynie na zyski jej aktualnych i przyszłych akcjonariuszy.
 • Marek Falenta: Widzę, że dołączają do nas nowe osoby. Witam serdecznie naszych aktualnych i przyszłych akcjonariuszy, oraz wszystkie osoby zainteresowane współpracą z nami.
 • Miras: Jaki jest dalekofalowy pomysł na rozwój firmy ? Jakie są największe zagrożenia dla tego rozowju ?
  Marek Falenta: Zarówno w HAWE i ZWG realizujemy konsekwentnie nasze długofalowe plany. Realizujemy w tych spółkach innowacyjne na skalę światową projekty, dobieramy najbardziej kompetentnych ludzi, którzy wkładają w swoją pracę zarówno wybitną jakość jak i serce.
 • mflaszka: Jak ZWG zamierza pozyskac fundusze na przejecia? Czy w gre wchodzi również emisja akcji?
  Marek Falenta: Przejmując Kobud ZWG pokazało, że potrafi efektywnie zwiększać skalę działalności bez rozwadniania swoich akcjonariuszy. Zarówno ZWG jak i przejmowane spółki są obecnie na fali i mogą bez żadnego problemu pozyskać atrakcyjne finansowanie, głównie z banków. W tak dobrej koniunkturze w jakiej znajdują się zarówno ZWG i HAWE, przy obecnej wycenie nie zamierzamy emitować nowych akcji - bo konsekwentnie realizujemy nasz model rozwoju i kierujemy się maksymalną korzyścią dla inwestorów.
 • moderator: Mamy bardzo dużo pytań, nasz Gość postara się odpowiedzieć na jak najwięcej z nich. Zostało jeszcze bardzo dużo czasu.
 • Gość niepotwierdzony: Jak Pan ocenia sytuację na giełdzie. Czy po sprawie OFE mamy jeszcze jakąś szansę na hossę?
  Marek Falenta: Tak jak ostatnim razem, gdy wraz z zespołem przewidywaliśmy rozpoczęcie silnego trendu wzrostowego (i to się sprawdziło), tak i teraz przewidujemy dobre perspektywy, szczególnie dla najlepszych spółek z sektora telekomunikacyjnego i przemysłowego. Tak jak jeden z inwestorów zauważył, czynnikiem zagrożenia może być sprawa OFE, ale mądry inwestor weźmie to pod uwagę i wyciągnie właściwe wnioski - inwestując w najbezpieczniejszych partnerów.
 • Gość niepotwierdzony: Na jakie branże Pan teraz stawia? Jakim warto się szczególnie przyjrzeć?
  Marek Falenta: Najlepszą przyszłość mają spółki, które będą liderami innowacji w swoich branżach. Z takimi firmami się wiążemy. Obok telekomunikacji i przemysłu, gdzie jesteśmy obecni, przyglądamy się spółkom z branży internetowej, gdzie w najbliższym czasie będziemy bardzo aktywni. Bardzo atrakcyjne obecnie są też wyceny spółek związanych w branżą nieruchomości, jak i samych nieruchomości. Tutaj również jesteśmy obecni.
 • Gość niepotwierdzony: czy warto inwestować na giełdzie w HAWE
  Marek Falenta: Oczywiście, że tak. HAWE jest obecnie w fazie dynamicznego wzrostu, wierzymy w tę firmę i to najlepszy moment na inwestycję w jej akcje.
 • Marek Falenta: Serdecznie witamy kolejnych inwestorów do nas dołączających.
 • B l a c k niepotwierdzony: Czy kupnem akcji Hawe są zainteresowane OFE? ma Pan jakieś przesłanki?
  Marek Falenta: Zgłaszają się do nas zarówno inwestorzy prywatni jak i największe instytucje finansowe z propozycjami inwestycji w HAWE. Zarząd spółki w trakcie ostatniego kwartału odbył kilkadziesiąt spotkań z przedstawicielami tego typu instytucji. Po zachowaniu kursu można wnioskować, że spotkania te wypadły dobrze i coraz więcej inwestorów do nas dołącza.
 • Gość888 niepotwierdzony: I jaki jest horyzont pańskiej inwestycji w Hawe i ZWG???
  Marek Falenta: Zarówno HAWE jak i ZWG są moimi flagowymi, długoterminowymi inwestycjami. Obie spółki bardzo dynamicznie się rozwijają i planuję w nich w najbliższym czasie pozostać.
 • B l a c k niepotwierdzony: Czy Pańska wiedza zdobyta podczas wieloletnich inwestycji pozwala przewidywać wzrost kursu akcji Hawe do ceny 5,6 jaką rekomendował Kalliwooda?
  Marek Falenta: Ta wycena uwzględnia jedynie część realizowanych przez HAWE planów. Kiedy uda nam się zrealizować strategiczne projekty, wycena spółki powinna być znacznie wyższa.
 • Gość niepotwierdzony: Czy w Hawe pojawią się jeszcze jakieś znane twarze?
  Marek Falenta: Obecnie mamy w HAWE świetny i kompletny zespół, który w wielu aspektach posiada najlepsze na rynku kompetencje. Zespół jest kompletny, ale jeśli pojawi się ktoś, kto będzie mógł nam pomóc w realizacji strategii, to chętnie zaprosimy go do współpracy.
 • Gość niepotwierdzony: Jak Pan ocenia przyszłość technologi FTTH. Jakie szanse upatruje Hawe w tej dziedzinie?
  Marek Falenta: Zgodnie z prognozami analityków, do 2015 r. wielkość transferu danych potroi się. FTTH jest jedyną technologią, która jest w stanie skutecznie obsłużyć rosnące zapotrzebowanie na przesył danych. Rozwój infrastruktury FTTH przyczyni się nie tylko do dynamicznego wzrostu HAWE, ale też do wsparcia wzrostu gospodarczego kraju.
 • Gość niepotwierdzony: czy hawe zamierza przeprowadzić emisję akcji w celu dokapitalizowania mediatela
  Marek Falenta: Jako największy akcjonariusz jestem i będę przeciwny przeprowadzaniu emisji w HAWE i takich planów nie ma. Natomiast nie wykluczałbym takiego ruchu w Mediatelu.
 • Jacek niepotwierdzony: Jak widzi Pan przyszłość rozwoju innowacyjnych spółek takich jak LeadBullet?
  Marek Falenta: Obecnie do debiutu na amerykańskiej giełdzie przymierza się spółka Outbrain. To amerykański odpowiednik LeadBullet, który jest wyceniany na około 1 miliard dolarów. To pokazuje gigantyczny potencjał naszej spółki, tym bardziej, że planuje ona dynamiczny rozwój, o czym będzie głośno w najbliższym czasie.
 • przemcio79: Jaki efekt ekonomiczny i biznesowy ma przynieść zaangażowanie się w Mediatel?
 • greq niepotwierdzony: Witam Czy ZWG planuje przejęcia w 2014r
  Marek Falenta: Długoterminowa strategia ZWG zakłada konsolidację rynku usług dla sektora wydobywczego. Tak - planujemy kilka atrakcyjnych przejęć.
 • Analityk niepotwierdzony: - Wyniki Hawe nie znajdują potwierdzenia w przepływach gotówkowych. Od początku 2008 roku spółka wygenerowała 220 mln EBITDA przy -50 mln PLN CFO powodując silny wzrost zadłużenia (o 200 mln PLN !) i kłopoty płynnościowe. Kiedy spółka zacznie generować powtarzalny CFO i na jakim poziomie ?
  Marek Falenta: Dziękujemy za merytoryczne pytanie i dokładną obserwację. Patrząc na to przez taki pryzmat, faktycznie mogłoby się wydać nie takim wynikiem, jakiego byśmy wszyscy oczekiwali. Natomiast biorąc pod uwagę długoterminową strategię i charakter umów zawieranych przez spółkę, rozpoznane przychody przekładają się na stałe i rosnące przepływy pieniężne w kolejnych okresach, co daje już konkretne wyniki. Odzwierciedla to kwota należności na rzecz spółki: 189 000 000 zł długoterminowych i 40 000 000 zł krótkoterminowych.
 • GośćNumerJeden niepotwierdzony: Pan Prezes Sutkowski wycenia potencjał ZWG na miliard złotych. Czy zgadza się Pan z tą oceną i czy np. to jest poziom, przy którym Pan wyjdzie z tej inwestycji????
  Marek Falenta: Podzielam optymizm pana prezesa i bardzo mnie on cieszy! Dodatkowo, biorąc pod uwagę czynniki historyczne i analityczne, jest to bardzo realny poziom. Podobnie jak my wszyscy jestem zainteresowany budową wartości tej spółki, bo ma ona ogromny potencjał.
 • wasilewski niepotwierdzony: Panie Marku, wiem, że wspiera Pan innowacyjne przedsięwzięcia oraz osoby, które mają plan na rozwój sektorów niezagospodarowanych. Czy istnieje szansa, że któryś z takich pomysłów mógłby przykuć Państwa uwagę? i jak wygląda ewentualna współpraca z Państwem. Dodam, iż "człowiek z ulicy" ma nikłą szansę nawet na samo spotkanie z inwestorem ;)
  Marek Falenta: Drogi Panie Wasilewski. Każdy z nas w jakiejś mierze zaczynał jako człowiek z ulicy i każdy z nas ciężką pracą może dojść do pozycji dużego inwestora odnoszącego sukcesy. Dlatego też, z ogromną przyjemnością, zapraszamy Pana na bezpośrednie spotkanie byśmy mogli wymienić się poglądami na temat inwestowania. Zaopiekuje się Panem osobiście pan Wojciech, proszę odezwać się na jego maila wi@innervalue.pl . Gratuluję odwagi i pozdrawiam serdecznie.
 • Gość888 niepotwierdzony: Czy w Hawe może pojawić się znaczący inwestor?
  Marek Falenta: Tak! - każdy z Państwa :) Do czego serdecznie zapraszamy i dziękujemy bardzo za dzisiejsze spotkanie!
 • moderator: Serdecznie dziękuję panu Markowi za znalezienie czasu oraz wszystkim uczestnikom za ożywioną dyskusję. Niestety nie udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania z powodu ograniczonego czasu. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu pod w/w emailem ze współpracownikiem pana Marka Falenty, oraz oczywiście na kolejne czaty w StockWatch.pl

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +71,06% +14 211,70 zł 34 211,70 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
Ostatnio zaktualizowane dane
AD.bx ad3b
AD.bx ad3d