pixelg
Czat: Michał Zasępa, CFO KRUK SA - strat 19 sierpnia godz. 10:30
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Czat: Michał Zasępa, CFO KRUK SA - strat 19 sierpnia godz. 10:30

Dyskusja odbyła się dnia: 19.08.2019, godziny 10:30
Michał Zasępa, CFO grupy Kruk: W naszym interesie leży utrzymywanie zdywersyfikowanych źródeł finansowania Michał Zasępa CFO KRUK SA
KRUK
W poniedziałek 19 sierpnia br. o godz. 10.30 rozpocznie się czat inwestorski z Michałem Zasępą, CFO KRUK SA. Tematami rozmowy będą emisja obligacji oraz perspektywy rozwoju firmy.

KRUK jest liderem rynku zarządzania wierzytelnościami. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności, z małej kilkunastoosobowej firmy, stał się międzynarodową grupą finansową, wyspecjalizowaną w szeroko pojętym obszarze zarządzania należnościami.

Głównym obszarem działalności Grupy jest zarządzanie wierzytelnościami nabytymi na własny rachunek oraz na zlecenie innych podmiotów instytucjonalnych w trzech segmentach: wierzytelności konsumenckich (niezabezpieczonych), wierzytelności hipotecznych oraz wierzytelności korporacyjnych.

W 2007 roku Grupa rozpoczęła działalność na rynku rumuńskim, a w 2011 na rynku czeskim oraz słowackim. W 2015 roku KRUK założył spółki we Włoszech oraz Hiszpanii. KRUKowi udało się nabyć pierwszy portfel na rynku włoskim jeszcze w 2015 roku, a na hiszpańskim na początku 2016 roku. W 2019 roku KRUK przejął działającą na rynku pożyczek konsumenckich firmę Wonga.

KRUK w swojej strategii planuje dalszy wzrost przy zachowaniu konserwatywnego poziomu zadłużenia i wypłaty dywidendy. Spółka planuje uruchomienie nowych linii biznesowych oraz wejście na nowe rynki geograficzne a także znaczący wzrost inwestycji w portfele wierzytelności.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Michałem Zasępą, CFO grupy Kruk. Tematami rozmowy będą emisja obligacji oraz perspektywy rozwoju firmy.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 10:30. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony.
 • Michał Zasępa: Dzień dobry Państwu. Dziękuję za zainteresowanie i bardzo dużą obecność. Zapraszam do zadawania pytań.
 • inwestor_2k: Dzień dobry, dlaczego Kruk emituje teraz obligacje, skoro ma prawie 1 mld zł dostępnych kredytów?
  Michał Zasępa: W naszym interesie leży utrzymywanie zdywersyfikowanych źródeł finansowania.
 • inwestor_2k: Z czego wynika wyższy oferowany kupon dla obecnej serii względem choćby KRU0321 czy KRU1120? Taka była rekomendacja doradców spółki? Przecież to mała seria jest.
  Michał Zasępa: To wynik zestawienia naszej oceny rynku i warunków alternatywnych źródeł finansowania dla Kruka.
 • Gość: Jaki poziom cash EBITDA w relacji do długu netto uznałby Pan za niebezpieczny?
  Michał Zasępa: To zależy od krzywej spłat z portfeli własnych i naszej zapadalności długu, ale w uproszeniu można przyjąć, że poziom przekraczający 4x to jest poziom wysokiego zadłużenia i wysokiego ryzyka. Od tego poziomu jesteśmy w tej chwili daleko.
 • pasha: Witam, dlaczego obecna transza obligacji jest tak mała?
  Michał Zasępa: Nie potrzebujemy w tej chwili więcej finansowania.
 • Gość: Czy oprócz zakupu firmy Wonga planujecie Państwo jeszcze jakież zakupy w najbliższym czasie?
  Michał Zasępa: Nie planujemy w najbliższym czasie akwizycji. Chcemy skupić się na naszej podstawowej działalności, czyli zarządzaniu portfelami własnymi, oraz naszych pozostałych liniach biznesowych, w tym na rozwoju zakupionej Wongi.
 • Gość: Czy planujecie Państwo w okresie najbliższych 2 lat wejście na jeszcze jakiś rynek wierzytelności, czy będziecie się skupiać na tych na których już jesteście?
  Michał Zasępa: Nie wykluczamy tego, ale priorytetem pozostaje dalszy rozwój na rynku włoskim i hiszpańskim.
 • inwestor: Czy nabyliście jakiś portfel po GetBacku?
  Michał Zasępa: Tak, informowaliśmy o tym raportem bieżącym na początku czerwca: https://pl.kruk.eu/relacje-inwestorskie/raporty/raporty-biezace/raport-biezacy-nr-30-2019-zawarcie-umowy-cesji-wierzytelnosci-na-rynku-rumunskim. Jest to portfel wierzytelności niezabezpieczonych w Rumunii o cenie ok. 37 mln zł.
 • Gość: Czemu trzymacie wysokie tanie niewykorzystane limity kredytowe a robicie emisję obligacji z wyższym kyponem?
  Michał Zasępa: Utrzymywanie pewnej wartości limitów kredytowych umożliwia nam szybkie i pewne zamykanie transakcji zakupu portfeli w przyszłości. Chcemy mieć pewien niewykorzystany limit kredytowy.
 • drobny akcjonariusz: Witam, czy obecnie emitowana seria obligacji posłuży także do spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań, czy na to macie już zabezpieczone finansowanie?
  Michał Zasępa: Nie musimy emitować tej serii obligacji po to, żeby spłacić wcześniej zaciągnięte zobowiązania.
 • Inwestor: Jak wygląda sprawa zmiany prawa w Rumunii dotycząca maksymalnej wartości odzysku w wysokości dwukrotności zapłaconej ceny? Wiem, że trybunał tę ustawę uchylił, ale czy toczą się tam dalsze prace nad tą ustawą, które miałby doprowadzić do jej konstytucyjności?
  Michał Zasępa: Ta inicjatywa ustawodawcza nie jest dalej procedowana, ale nie mamy pewności, czy nie zostanie zaproponowana w innej formie. Monitorujemy sytuację.
 • Mtr: W jakim stopniu, ostatnie zmiany ustawowe dotyczące m.in. ograniczenia okresu przedawnienia, ograniczeń w egzekucji, obciążania wierzycieli kosztami egzekucji, wpłynęły na strukturę portfela i plany spółki?
  Michał Zasępa: Dostosowaliśmy się do nowych warunków prawnych. Liczymy, że w przyszłości zwiększą one chęć banków do sprzedaży portfeli.
 • Akcjonariusz: Czy model działalności Wongi będziecie powielać we Włoszech i Hiszpanii?
  Michał Zasępa: Na razie koncentrujemy się na Polsce i na tym, żeby uzyskać satysfakcjonującą rentowność.
 • Gość: Dzień dobry, w komunikacie dotyczącym podsumowania I poł. 2019r. podaliście Państwo znaczny spadek nakładów inwestycyjnych r/r - z czego wynika spadek (w szczególności na rynku polskim) i czy na II poł. roku planujecie zintensyfikowanie zakupów?
  Michał Zasępa: W pierwszym półroczu podaż portfeli była relatywnie niska. Chcielibyśmy zainwestować więcej w drugiej części roku.
 • Mr. Catalyster: Czy Pan Panie Michale posiada obligacje Kruka, a jeśli tak to ile?
  Michał Zasępa: Nie posiadam w tej chwili obligacji Kruka.
 • Gość: Jak ocenia Pan rynek obrotu wierzytelności w Polsce w perspektywie najbliższych 3 lat ? Jakie kluczowe dla spółki zmiany mogą nastąpić ?
  Michał Zasępa: Mam nadzieję, że większość istotnych zmian rynek wierzytelności ma już za sobą. Liczymy na wzrost rynku w perspektywie trzech lat w Polsce.
 • Michał Zasępa: Szanowni Państwo, dziękuję za wszystkie pytania i okazane zainteresowanie. Nie na wszystkie z nich udało się odpowiedzieć w ciągu ostatniej godziny, ale wrócimy do Państwa niebawem. Na część pytań, które dotyczyły najbardziej aktualnych wyników, będziemy mogli odpowiedzieć dopiero po publikacji sprawozdania za pierwsze półrocze. W razie dodatkowych pytań, proszę o kontakt z zespołem relacji inwestorskich pod adresem ir@kruksa.pl. Bardzo dziękuję.
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +127,37% +25 474,43 zł 45 474,43 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy