pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - wiadomości, analizy, inwestycje i finanse
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 14.11.2016, godziny 06:00
Paweł Łapiński - wiceprezes zarządu - Grupa Azoty Paweł Łapiński - wiceprezes zarządu - Grupa Azoty
GRUPAAZOTY
W poniedziałek, 14 listopada 2016 roku o godz. 14:00 odbędzie się czat z przedstawicielem Grupy Azoty – wiceprezesem zarządu odpowiedzialnym za finanse - Pawłem Łapińskim. Zapraszamy do zadawania pytań związanych z aktualną sytuacją Grupy Azoty oraz perspektywami jej rozwoju w kontekście opublikowanych wyników za 3 kwartał 2016 roku.

Grupa Azoty to jedna z kluczowych europejskich grup w branży chemicznej. Dzięki przemyślanej architekturze Grupa Azoty proponuje swoim klientom zdywersyfikowany portfel produktów – od nawozów mineralnych i tworzyw konstrukcyjnych przez alkohole OXO i plastyfikatory po pigmenty.

Grupa Azoty SA od 30 czerwca 2008 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, od 19 lutego 2013 roku należy do portfela indeksu MSCI Emerging Markets, natomiast od 23 marca 2015 roku także do indeksu FTSE Emerging Markets. Z dniem 23 września 2013 roku Grupa Azoty SA została włączona do indeksu WIG30, grupującego największe spółki GPW. Od 19 listopada 2009 roku spółka jest nieprzerwanie notowana w Respect Index, czyli pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej indeksie spółek przestrzegających zasad odpowiedzialnego biznesu.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z wiceprezesem zarządu Grupy Azoty odpowiedzialnym za finanse, Pawłem Łapińskim. Tematem przeodnim spotkania jest aktualna sytuacja fundamentalna Grupy Azoty po wynikach za III kwartał oraz perspektywy rozwoju.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 14:00. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony klawiszem F5.
 • Paweł Łapiński: Gorąco witam na dzisiejszym czacie. Pogoda nie zachęca do zadawania pytań, ale liczę na Państwa aktywność.
 • M.S J.S B.Z niepotwierdzony: Dzień dobry. Szanowny Panie Prezesie. Jesteśmy studentkami III roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Przygotowujemy zrównoważoną kartę wyników na zaliczenie przedmiotu controlling strategiczny. Do projektu wybrałyśmy Grupę Azoty S.A i nie jesteśmy w stanie uzyskać pewnych danych, informacji, które są nam potrzebne do projektu, dlatego postanowiłyśmy wziąć udział w tym czacie. Wiemy, że część danych może nie być udostępniana publiczne, ze względu na tajemnice handlową, ale liczymy, że chociaż na część pytań udzieli nam Pan odpowiedzi. 1. Jak wygląda struktura klientów w Grupie Azoty, to znaczy kto oprócz rolników należy do grup klientów? Firmy zagraniczne? 2. Co Państwo robią, aby osiągnąć wyznaczone cele strategiczne ? 3. Z racji, że musimy przygotować kartę BSC, chciałybyśmy zapytać również jak wygląda u Państwa procedura /perspektywa procesów wewnętrznych oraz perspektywa badań i rozwoju Z góry dziękujemy za Pana odpowiedź.
  Paweł Łapiński: Na tak bardzo złożone pytanie bardzo polecamy nasz świeżo opublikowany Raport Roczny 2015 – jest bardzo cennym źródłem informacji o Grupie Kapitałowej.
 • Gość niepotwierdzony: Strategia podlega rewizji ale pewne projekty zapewne już są rozpoczęte i ich harmonogram jest znany. Czy wydatki inwestycyjne w przyszłym roku będą zbliżone do prognozowanych na ten rok 1,6 mld złotych? Jakie projekty mogą pochłonąć najwięcej gotówki w roku 2017?
  Paweł Łapiński: Jak już publicznie informowaliśmy, na rok 2017 przygotowujemy inwestycje rzeczowe, tj. projekty rozwoju organicznego, na podobnym poziomie, jak spodziewane wykonanie roku 2016. Będziemy finiszować finansowanie m.in. takich dużych projektów jak nowa linia poliamidu w Tarnowie, elektrociepłowni w Kędzierzynie-Koźlu, modernizacji elektrociepłowni w Policach, rozpoczniemy budowę i modernizację instalacji kwasu azotowego w Puławach.
 • Gość niepotwierdzony: Jaki jest planowany bezpośredni udział Grupy Azoty bez pośrednictwa Polic, a jaki bezpośredni udział Grupy Police w projekcie PDH?
  Paweł Łapiński: Na dziś nie jest znany docelowy podział akcjonariuszy w PDH. Jak wspomniał Pan Prezes Włodzimierz Zasadzki (GA ZCh Police) podczas konferencji, rozmawiamy kilkoma potencjalnymi chętnymi do udziału w tym projekcie. Na ten moment nie mogę udzielić bardziej szczegółowych informacji.
 • icemann: Witam, Panie Prezesie obserwuje że Grupa Azoty rozwija nawozy azotowe, saletrzane, a mniej na bazie mocznika również w odniesieniu do promocji. Moje pytanie brzmi, dlaczego tak się dzieje? Dlaczego na nawozy na bazie mocznika Grupa Azoty kładzie mniejszy nacisk?
  Paweł Łapiński: Grupa skupia się na nawozach ważnych dla klienta. Klient na korzystnych dla roślin. Nasze uwarunkowania klimatyczne mają największy wpływ na roślinę, a nasza oferta nawozowa jest uszyta właśnie na te potrzeby. Nawozy saletrzane granulowane zwierają dwie formy azotu (amonową - dobrze zatrzymywana w glebie i saletrzaną – łatwo uwalnianą, szybko przyswajana) przez co stają się najbardziej uniwersalną formą nawozów azotowych. Tu możemy wymienić saletrę amonową i saletrzak. Dodatkowo, ze względu na pojawiające się coraz większy niedobór siarki w glebie, Grupa rozwija portfel nawozów azotowych z siarką zarówno granulowanych jak i ciekłych takich jak Saletrosan, Salmag z siarka czy RSMS. I te nawozy dla Grupy są i będą kluczowe.
  Co do nawozów na bazie mocznika, to kładziemy ogromny nacisk na rozwój RSMu, który jest produkowany na bazie mocznika i lepiej przyswajalny przez rośliny w suche okresy roku (których w Polsce i Europie ostatnio jest coraz więcej). Widoczne to jest również w obszarze promocji – np. wakacyjna kampania reklamowa w telewizji.
 • Beata niepotwierdzony: Witam. Możliwe iż nie na temat, ale chciałabym zapytać jaka jest struktura klientów? Jaka jest liczba klientów korzystajacych z usług, produktów w ciągu roku? W jaki sposób określajają Państwo poziom satysfakcji klienta? Czy są wykorzystywane do tego okreslone sposoby, metody? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam
  Paweł Łapiński: Struktura klientów w Grupie w głównej mierze zależy od segmentu. Możemy naszych klientów podzielić na B2C – segment nawozy oraz na B2B – segment tworzywa i chemia.
  Liczbę klientów możemy podać w setkach dla B2C i w tysiącach dla segmentu B2B, który jest mocno rozproszony.
  Poziom satysfakcji klienta określany jest metodą ankietową raz w roku.
  Grupa wykorzystuje wskaźnik CSI jako miarę satysfakcji konsumenckiej. Główne mierniki formułowane są w zależności od kluczowych kwestii dla poszczególnych segmentów. Zawsze pojawia się kwestia jakości produktu.
 • Obywatel niepotwierdzony: Jakie wyniki GA ZAK w trzecim kwartale ?
  Paweł Łapiński: W największym skrócie - Grupa Azoty Kędzierzyn w trzecim kwartale 2016 roku odnotowała przychody w wysokości prawie 380 mln zł, EBITDA wyniosła ponad 18 mln zł, spółka wygenerowała stratę netto -2,7 mln zł. Szerzej o wynikach Kędzierzyna mówiliśmy podczas konferencji wynikowej, zapraszam do obejrzenia nagrania na naszym kanale YouTube.
 • agronom: Skąd GA zdobędzie dodatkowe środki na szeroki program inwestycyjny? Które inwestycje będą ograniczane a które wygaszane ?
  Paweł Łapiński: Nie przewidujemy ani wygaszania, ani ograniczania naszych planów rozwoju organicznego.
  Jak szczegółowo można prześledzić w naszych raportach okresowych, Grupa Azoty legitymuje się bardzo bezpieczną, wręcz konserwatywną strukturą finansowania. Cieszymy się dobrą reputacją w instytucjach finansujących, co owocuje wystarczającymi limitami kredytów i linii kredytowych oraz bardzo otwartą postawą instytucji finansujących jeśli chodzi o inne instrumenty finansowania.
 • Agronom niepotwierdzony: Jakie są największe zagrożenia dla realizacji programu obrony poziomu udziału GA w krajowym rynku nawozów azotowych NPKów?
  Paweł Łapiński: Polska jest trzecim w UE rynkiem zużycia nawozów azotowych i wieloskładnikowych, co czyni nasz kraj bardzo atrakcyjnym pod kątem lokowania dużych wolumenów.
  Nasz rynek leży na szklaku tranzytowym z Azji, a szczególnie Rosji oraz od południa mamy producentów (importerów) z Węgier, Słowacji i Czech.
  Jako największy producent nawozów w kraju mamy wypracowane mechanizmy obrony rynku m.in. bazy magazynowe oraz długoletnie umowy handlowe.
  Największym zagrożeniem dla Grupy są jednak zagrożenia kosztowe, gdzie główny surowiec, czyli gaz – dla nawozów azotowych, a fosforyty/apatyty i sól potasowa dla nawozów wieloskładnikowych są tańsze, łatwiej dostępne lub subsydiowane przez państwo. Utrudnieniem może stać się również liberalne podejście Unii Europejskiej w zakresie polityki handlowej.
 • Gość niepotwierdzony: Czy w ramach wspierania i rozwoju innowacyjności, Azoty SA wykorzystuje programy wsparcia ze srodków UE?
  Paweł Łapiński: Podmioty Grupy Azoty śledzą wielkie programy wsparcia i uczestniczą jako wnioskodawcy zarówno w projektach o charakterze dotacji, jak w projektach finansowania zwrotnego.
 • Gość niepotwierdzony: CO Z NAGRODĄ ZA III KWARTAŁ
  Paweł Łapiński: Rozliczenie będzie zgodne z wewnętrznymi regulaminami.
 • agronom: Zainteresowanie zewnętrznych producentów nawozów i polskich importerów polskim rynkiem nawozowym jest ogromne. Czy GA rozważa dalszą presję na wzrost np. ceł z uwagi na zaniżone ceny nośników energii zużywanych do produkcji importowanych nawozów ?
  Paweł Łapiński: Polska nie rozważa presji na wzrost ceł – funkcjonujemy na rynku starając się konkurować jakością nawozów oraz szybką reakcją na zmieniające się potrzeby rolników.
  W Polsce jesteśmy w stanie sprawnie dostarczać nawozy poprzez autoryzowanych dystrybutorów. Rolnicy mają dostęp do pełnego portfolio nawozów przez cały rok.
 • bullit niepotwierdzony: witam, czy dzieje się coś w temacie konsolidacji ZAKu w ramach Grupy Azoty? czy jest ustalony jakiś harmonogram działań ?
  Paweł Łapiński: Konsolidacja wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy Azoty jest w toku. To długotrwały proces dotyczący podstawowych aspektów działalności od zakupów surowców poprzez produkcję po sprzedaż. Wielokrotnie mówiliśmy, że chcemy działać jak jedna firma.
 • Gość niepotwierdzony: Dlaczego w tym roku spadł wolumen sprzedaży nawozów i jak wygląda obłożenie mocy produkcyjnych?
  Paweł Łapiński: W tym roku były dłuższe cykle postojów remontowych, co w oczywisty sposób musiało przełożyć się na realizowane wolumeny. Aktualnie realizowana produkcja winna być bliska założeń planowych.
  Warto też zwrócić uwagę, że w III kwartale rynek oczekiwał spadków cen, w związku z tym zakupy nawozów były opóźniane. W IV kwartale sytuacja wydaje się być odmienna.
 • Gość niepotwierdzony: Jakie wyglądają według dostępnych danych zasoby fosforytów w Senegalu na koncesjach posiadanych przez spółkę? Jakiego rzędu nakładów należy się spodziewać aby rozpocząć komercyjne wydobycie?
  Paweł Łapiński: Informacje dotyczące posiadanych koncesji publikowane są na bieżąco w raportach bieżących. Obecnie przeprowadzany jest audyt weryfikujący. Spodziewamy się, że wyniki audytu będą dostępne na początku przyszłego roku.
 • usa: Witam Na jakie kluczowe dla spółki rynki i w jaki sposób wpływa wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA? Bilans będzie pozytywny, czy negatywny?
  Paweł Łapiński: To zmiana niewątpliwie o zasięgu globalnym. Nie przeceniałbym tego faktu, chociaż okresowo obserwujemy duże wahania kursów na rynkach walutowych. Generalnie wzrosty cen walut nam sprzyjają.
 • Kamil: Czy planujecie opuścić parkiet Warszawski?
  Paweł Łapiński: Skąd ten pomysł? Nie mamy takich planów, wręcz przeciwnie – jako jeden z celów w Strategii Grupy Azoty zapisaliśmy notowanie w podstawowym indeksie giełdowym.
 • FB: Czy nie uważa Pan, że sytuacja w Tarnowie pod względem zdolności do sprzedaży produktów oraz ich nowoczesności i rentowności, jest niepokojąco słaba i wymaga zdecydowanych przedsięwzięć rozwojowych, nie tylko inwestycyjnych?
  Paweł Łapiński: Strategia Grupy Azoty zawiera kierunkowe zapisy dotyczące strategii innowacyjności. We wszystkich Spółkach Kluczowych Grupy prowadzimy planowe, kilkuletnie prace badawczo-rozwojowe. Z natury przedsięwzięć rozwojowych wynika, że nie publikujemy szczegółowych planów w tej dziedzinie. Będziemy się chwalić na kolejnych etapach rozwoju projektów.
 • epresso: Dzień dobry, pytania o perspektywy jakiejkolwiek spółki czy branży w chwili obecnej chyba niewiele pomogą w podejmowaniu decyzji ale podpytam tylko, jak Państwo planujecie utrzymać lub "dowieźć" planowane wyniki nie tylko w tym roku ale i w przyszłym?
  Paweł Łapiński: Znaczące korekty cenowe obserwowane są na światowych rynkach nawozów od kilku miesięcy. To szersze tendencje, które zachodzą na rynku rolnym, a także na rynku podstawowych surowców do produkcji nawozów. Mając to na uwadze, kierujemy wysiłki nad wypracowaniem optymalnej marży Grupy Azoty. Dokładamy starań, aby jak dotychczas, nasza aktywność pozwoliła nam uplasować się powyżej konkurentów i pozwalała płynnie realizować założenia inwestycyjne pomimo okresu dekoniunktury.
 • Gość niepotwierdzony: Jak generalnie oceniacie wyniki III Q?
  Paweł Łapiński: Generalnie wyniki IIIQ oceniamy dobrze, porównywalnie z oceną jaka płynie z rynku (patrz konsensus analityków). Funkcjonujemy na rynku globalnym, gdzie działają globalne mechanizmy rynkowe. Obserwując dynamikę wyników światowych konkurentów możemy powiedzieć, że plasujemy się górnym pułapie, co potwierdza, iż obrana ścieżka zarządzania ryzykiem rynkowym (w sytuacji dekoniunktury) pozwala elastycznie reagować na pojawiające się wyzwania presji na ceny i marże, przy zachowaniu elastyczności w realizowaniu zamierzeń inwestycyjnych i wydatków z nimi związanych.
 • Ozzy niepotwierdzony: Czy są jakieś prognozy, dotyczące eksportu i poziomu w przyszłym roku? Który z rynków jest dla Państwa najbardziej atrakcyjny, poza Europejskim?
  Paweł Łapiński: Oczywiście, takowe plany są poczynione. Rozwój sprzedaży eksportowej nakierowany jest poza rynkiem europejskim na rynek Afryki i Ameryki Południowej.
 • Dominik niepotwierdzony: Czy planujecie Państwo zmianę głównej siedziby np. na Warszawę ?
  Paweł Łapiński: Nic mi o tym nie wiadomo.
 • niepotwierdzony: Jak wygląda sytuacja w IV kwartale, czy widać symptomy poprawy na rynku nawozowym w porównaniu do III kwartału?
  Paweł Łapiński: Otoczenie w Q4 zaczyna wyglądać obiecująco. Ceny mocznika wzrastają od kilku tygodni, co będzie miało przełożenie na wzrost cen nawozów saletrzanych.
  Od 17 października do 30 listopada 2016 r. wypłacane są także zaliczki (70 proc.) na poczet płatności bezpośrednich. Suma wypłat dla rolników ma wynieść prawie 10 mld zł.
  Osłabienie się złotego do euro i dolara nawet w krótkim okresie czasu będzie wpływało na wskaźniki eksportowe (przypomnijmy, że około 30 proc. wolumenu nawozów eksportujemy).
 • mm niepotwierdzony: Czy coś się zmieniło w kwestii projektu zgazowania węgla, czy nadal nie ma decyzji odnośnie budowy instalacji w Kędzierzynie?
  Paweł Łapiński: Czyste technologie węglowe, w szczególności projekt Zgazowanie węgla, są przedmiotem więcej niż drobiazgowych analiz, studiów i wczesnego etapu projektowania. Dodatkowo „zagospodarowania” wymagają kwestie rozwoju produktów pobocznych.
  Po zakończeniu tzw. pre-FEED w I kwartale 2017 roku będziemy mogli mówić o kalendarzu decyzji.
 • Gość niepotwierdzony: Panie Prezesie z informacji dostępnych na innych forach, ponoć w Tarnowie buduje się drugą linię do granulacji mechanicznej Saletrosanu. Chciałbym zatem zapytać, czy przewiduje się zwiększenie produkcji Saletrosanu o inne formuły?
  Paweł Łapiński: Rozpoczęliśmy budowę w Tarnowie drugiej, bliźniaczej linii do granulacji mechanicznej nawozów saletrzanych. Jedną z podstawowych korzyści, jakie spodziewamy się osiągnąć, jest właśnie elastyczność komponowania nowych formuł nawozowych.
 • olek niepotwierdzony: Jakie wyniki miał Siarkopol w trzecim kwartale, czy w związku ze znacznymi spadkami ceny siarki, była strata?
  Paweł Łapiński: Wyniki Siarkopolu, jako jednej z kluczowych spółek, są ważne, jednakże ich waga w skonsolidowanym wyniku jest poniżej 3 proc. (dokładnych informacji nie udzielamy). Ważnym dla nas oprócz wyników Siarkopolu jest w dużej mierze dostęp do wysokiej jakości surowca po jak najniższej cenie i to wspólnymi siłami udaje nam się realizować.
 • marcin niepotwierdzony: Czy zaliczki na dopłaty bezpośrednie dla rolników spowodowały zwiększony popyt na nawozy Azotów w IVkw?
  Paweł Łapiński: Jeszcze tego nie możemy zauważyć.
  Produkujemy nawozy przez cały rok dostarczając je do autoryzowanej sieci sprzedaży.
  Tempo wypłat nie wpływa bezpośrednio na sprzedaż nawozów produkowanych w grupie. Kreujemy politykę popytową w dłuższych horyzontach czasowych.
 • H2NO4 niepotwierdzony: Panie Pawle, wykres, od kwietnia, ma tendencję o charakterze silnego oddziaływania grawitacji na kurs... chciałbym zapytać, co Państwo robicie, aby to przyciaganie trochę zmniejszyć. Co prawda kurs spadł tylko o 10 punktów procentowych ale chwilowo nie widzę, gdzie i kiedy, odbicie może nastąpić.
  Paweł Łapiński: Niestety, tendencja spadkowa kursów akcji dotyczy całej branży chemicznej. Na świecie obserwujemy analogiczne zniżki notowań naszych konkurentów, adekwatnie do giełdy na której notowane są spółki oraz do free float danej spółki.
 • mm niepotwierdzony: Od dłuższego czasu Zarząd zapowiada przejęcia, czy w tym roku jakaś akwizycja jest jeszcze możliwa?
  Paweł Łapiński: Akwizycje wpisane są w strategiczne działania mające realizować rozwój Grupy Azoty. Nieustannie analizujemy okazje inwestycyjne, co więcej – przeanalizowaliśmy ich już wiele, to oczywiste, branża chemiczna zmienia się przecież i przekształca dynamicznie. Zgodnie z obowiązkami informacyjnymi oficjalnie będziemy mogli Państwa poinformować w momencie, gdy projekty przejdą wewnętrzną weryfikację i zostaną przyjęte do realizacji.
 • Gość niepotwierdzony: Jak prognozuje Pan ceny nawozów na najbliższe miesiące? Wzrost czy spadek?
  Paweł Łapiński: Powiem bardzo przekonująco – widzimy wzrosty.
  Dlaczego? Po pierwsze, mieliśmy już do czynienia z mocnymi spadkami w czerwcu, lipcu. Dodatkowo wchodzimy w okres zwiększonego zainteresowania odbiorców końcowych, czyli rolników.
  Mamy także coraz więcej zapytań od kontrahentów zagranicznych także spoza Unii Europejskiej. O cenach mocznika mającym wpływ na nawozy azotowe już wspominałem.
 • olek niepotwierdzony: Czy szykują się zmiany w Zarządzie w związku ze zwołaniem Walnego Zgromadzenia na 2 grudnia?
  Paweł Łapiński: Sprostuję – proszę zwrócić uwagę, że najbliższe Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, zwołane na 2 grudnia 2016 r., ma w swoim porządku obrad zmiany w składzie rady nadzorczej.
 • Gość niepotwierdzony: Czy Zakłady podjęły już decyzję w sprawie finalnego kształtu Elektrowni w Puławach? Takie informacje według zapowiedzi prezesa Mariusza Bobera miały zostać podane pod koniec października
  Paweł Łapiński: Do spółki celowej Grupa Azoty ZA Puławy wpłynęły oferty w postępowaniu przetargowym na wykonanie elektrowni. Oferty te podlegają ocenie zgodności ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia. W następnej kolejności do końca listopada br. wyjaśnimy różnice i rozbieżności w postrzeganiu przedmiotu zamówienia oraz zarząd pozyska od zespołu roboczego rekomendację – w grudniu br. Można założyć, że decyzja o realizacji projektu zapadnie w końcówce roku.
 • marek niepotwierdzony: Czy ktoś z obecnych władz Zarządu zasiada w Fertilizers Europe?
  Paweł Łapiński: Tak, prezes Mariusz Bober oraz ja.
 • marcin niepotwierdzony: Czy nie uważa Pan że tak rozdmuchany plan inwestycyjny przy słabych wynikach Grupy, powinien być dostosowany do warunków rynkowych?
  Paweł Łapiński: Podejmujemy działania korygujące dotyczące planowanego poziomu CAPEX realizując w pierwszej kolejności inwestycje mandatowe (wymagane prawem głownie na energetyce) oraz te o najwyższej stopie zwrotu.
  W sposób szczegółowy analizujemy możliwości finansowania powyższego planu starając się utrzymać bezpieczny poziom gotówkowy na wypadek przedłużającej się dekoniunktury, która jak widać po najnowszych notowaniach mocznika, niekoniecznie musi trwać długo.
 • wally niepotwierdzony: Z czego wynika spadek środków pieniężnych w Grupie o ponad 100 mln w relacji kwartał do kwartału? Czy Grupa miała ujemny przepływy i "spalała" gotówkę?
  Paweł Łapiński: Podejrzewam, że pytanie dotyczy porównania stanu środków pieniężnych na koniec września 2016 do września 2015 r.
  Spadek środków pieniężnych w okolicy 100 mln zł jest efektem w głównej mierze spadku wyników w stosunku do roku 2015 r.
  Pomimo spadku rentowności przepływy pieniężne netto za 3 kwartał okazały się wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co pokazuje, iż w sposób odpowiedzialny podchodzimy do zarządzania gotówką i długiem w grupie.
 • Gość niepotwierdzony: Czy zamierzają Państwo, a jeśli tak to w jaki sposób poszerzyć swój udział w rynku?
  Paweł Łapiński: Zamierzamy! Grupa Azoty buduje wartość dla akcjonariuszy opierając ją na trzech filarach: na codziennym doskonaleniu operacyjnym, na rozwoju organicznym, czyli inwestycjach rzeczowych, i na fuzjach i przejęciach (M&A). Te trzy filary operacjonalizacji strategii Grupy Azoty opisujemy na użytek procesów decyzyjnych między innymi w wymiarze rynku i zdobywanego oraz utrzymywanego udziału w rynku. Wyróżniamy tu decyzyjnie pięć strategicznych segmentów biznesu: Nawozy, Tworzywa, Oxoplast, Pigmenty, Melamina.
 • marcin niepotwierdzony: Czy Spółka wypłaci dywidendę za rok 2016, skoro plany inwestycyjne są takie szerokie?
  Paweł Łapiński: Polityka dywidendowa spółki nie uległa zmianie. Zarząd deklaruje rekomendowanie wypłaty dywidendy w granicach 40-60 proc. wypracowanego rocznego jednostkowego zysku netto. Zarząd zastrzega jednocześnie, że przed przedłożeniem radzie nadzorczej rekomendacji każdorazowo kierować się będzie koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu wskaźników finansowych, standingu finansowego czy kapitału do dalszego rozwoju grupy. Ostateczną decyzję o wypłacie dywidendy i jej wysokości podejmują nasi akcjonariusze podczas Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
 • marek niepotwierdzony: Spółka zakomunikowała zerwanie rozmów z PKN Orlen o przejęciu Anwilu. Rozumiem, że to definitywnie zamyka temat tej akwizycji.
  Paweł Łapiński: Na dziś, jak komunikowaliśmy, rzeczywiście sprawa jest zamknięta. Na dziś nie znaczy, że kiedyś ta koncepcja nie powróci w ten czy w inny sposób.
 • marek niepotwierdzony: Dzisiaj w GDP jest artykuł że na stanowisku Prezesa Spółki Pana Bobera zastąpi wiceminister skarbu Pan Grzegorczyk, czy to prawda że szykują się takie duze zmiany w Zarządzie Grupy?
  Paweł Łapiński: Nic mi na ten temat nie wiadomo. Zgodnie ze statutem spółki, organem uprawnionym do zmian w zarządzie jest rada nadzorcza...
 • marcin niepotwierdzony: Panie Prezesie, obecna cena jest bliska parytetowi wymiany, tj. 45PLN przy przejęciu Puław. Tak więc Grupa jest wyceniana prawie na takim poziomie jak sprzed przejęcia Puław, o co chodzi z tym dramatycznym spadkiem kursu?
  Paweł Łapiński: Aktualnie kurs akcji wynosi około 53 zł. Trudno, abyśmy byli zadowoleni z tego poziomu. Jak nadmieniłem wcześniej – sentyment dla chemii nie jest najlepszy w skali globalnej.
 • marek niepotwierdzony: Na jakie przychody liczy Grupa ze sprzedaży grafenu w przyszłym roku?
  Paweł Łapiński: Nasze zainteresowanie innowacjami produktowymi, a w szczególności projektami dywersyfikującymi obecną domenę Grupy Azoty, znajduje wyraz w projektach badawczych i inwestycyjnych. Nie publikujemy natomiast szczegółowych prognoz przychodowych nowych produktów.
 • MK niepotwierdzony: Jak ocenia Pan wyniki w segmencie Tworzyw?
  Paweł Łapiński: Segment Tworzyw w dalszym ciągu zmaga się z bardzo silną presją cenową ze strony nabywców, co znajduje odzwierciedlenie w pogarszających się wynikach segmentu głównie z tytułu sprzedaży kaprolaktamu.
  Z tego też tytułu branża powoli doświadcza pierwszych działań ograniczających podaż kaprolaktamu na rynku europejskim (np. BASF), co wskazuje, że rynek wymusił na producentach działania ograniczające produkcję. W kontekście solidnego popytu wolumenowego ze strony rynku automotive, branży budowlanej, odzieżowej i spożywczej (opakowania) powinno się to przełożyć na odbicie niekorzystnych tendencji marżowych całej branży, wspartej w przypadku Grupy Azoty przechodzeniem na wyższe poziomy przetworzenia produktu.
 • agronom: Czy obecna polityka odnośnie monitorowania cen na rynku i wyznaczania kierunku i poziomu zmian cen jest wydajna? Czy polityka cenowa odpowiada skutecznie na dynamiczną sytuację na rynku?
  Paweł Łapiński: Pytanie jest mało precyzyjne, nie wskazuje jednoznacznie czy chodzi o produkty czy o surowce.
 • Gość: Czy może Pan już zdradzić Capex na kolejny rok?
  Paweł Łapiński: Jak wspomniałem wcześniej, na rok 2017 przygotowujemy inwestycje rzeczowe, tj. projekty rozwoju organicznego, na podobnym poziomie wartościowym i złożoności technicznej oraz organizacyjnej, jak spodziewane wykonanie roku 2016.
 • Gość niepotwierdzony: Jak w obecnie trwającym kwartale zachowują się ceny i marże w nawozach i chemii?
  Paweł Łapiński: Polecamy lekturę raportu za III kwartał, w szczególności część dotyczącą wyników segmentów.
  Doskonale z niej widać, jak Grupa elastycznie reaguje na zmiany na rynkach alokując posiadane zasoby (surowce) do przetworzenia na produkty o wyższej marzy (kwasy, melamina itp.).
  Takowa polityka pozwoliła wygenerować marżę EBITDA w segmencie Chemia na poziomie 12 proc. w stosunku do 3 proc. za IIIQ 2015 w momencie zauważalnych spadków marż w nawozach.
 • marko: Co było głównym driverem poprawy wyników w segmencie chemicznym?
  Paweł Łapiński: Kluczowe czynniki wzrostu wyniku i marży w segmencie Chemia to:
  Elastyczna alokacja surowców (gaz) na produkty mocznikowe (melamina).
  Wyższe parametry marz w segmencie OXO z tytułu tańszych zakupów propylenu oraz wyższych cen nowego produktu Oxoviflex.
  Poprawa parametrów ekonomicznych w biznesie Pigmenty w głównej mierze wynikająca z wyższej relacji cen do głównych surowców (ilmenit i szlaka).
 • Gość niepotwierdzony: Co z CETA? Czy Kanada jest producentem nawozów z tanim gazem? Czy przez NAFTA i CETA grozi nam zalew nawozów z USA?
  Paweł Łapiński: Na chwilę obecną nie widzimy zagrożeń ze strony Kanady, jako konkurencyjnego producenta nawozów.
  Aktualnie Grupa Azoty eksportuje nawozy do Kanady i widzimy tutaj również perspektywy rozwoju.
 • antek: W tworzywach macie już ponad 100 mln straty EBIT LTM. Kiedy planujecie wyjść operacyjnie na plus? Czy utrzymywanie segmentu w tej formie pochłania realną gotówkę?
  Paweł Łapiński: Konstruując wniosek dotyczący pochłaniania gotówki należy mieć na uwadze koszty biznesu oraz koszty administracyjne (pośrednie) alokowane na biznes wg grupowego klucza.
  Wg takiej analizy, segment Tworzyw generuje wyniki dodatnie, które w momencie rozpoczęcia przerobu nierentownego kaprolaktamu (którego wyniki w głównej mierze pogarszają wyniki segmentu) na bazie nowej fabryki Poliamidów powinny pokryć także istniejące koszty pośrednie ogólne i wygenerować dodatkową marżę. Kwestii kosztów poświęcamy szczególną uwagę, czego dowodem są pierwsze symptomy obniżki tych kosztów na poziomie całej grupy (koszty zarządu) za IIIQ w relacji do IIIQ 2015 r.
 • modest niepotwierdzony: Panie Prezesie. Co się dzieje z kursem spółki dzisiaj kolejne minima poniżej 53 zł, czy spółce jest jakiś trup w szafie, bo przecena ze 113 zł to dzisiejszych poziomów wygląda nieciekawie.
  Paweł Łapiński: W uzupełnieniu do poprzedniej wypowiedzi o notowaniach dodam, że dokładamy wszelkiej staranności w rzetelnym informowaniu rynku o wszelkich istotnych zdarzeniach mogących mieć wpływ na cenę, jak na przykład zdarzenia jednorazowe. Bacznie obserwujemy otoczenie, natomiast z sentymentem rynku trudno polemizować.
 • marek niepotwierdzony: Czy osłabienie złotego wpływa znacznie na ceny gazu nabywanego spotowo i ceny innych surowców typu, fosforyty,ilmenit...
  Paweł Łapiński: Na poziomie skonsolidowanym Grupa Azoty wykazuje dodatnią ekspozycję walutową zarówno na parze EUR/PLN i USD/PLN, co przekłada się na wzrost wyniku przy każdorazowym spadku wartości złotego w relacji do wspomnianych walut.
 • Gość: Jaka notowana na zachodzie spółka jest do Azotów podobna w największym stopniu?
  Paweł Łapiński: W odniesieniu do benchmarku spółek światowych możemy powiedzieć, że nasz zdywersyfikowany biznes można porównać w jakimś stopniu do Borealis.
  Wielu ekspertów widzi porównanie do spółek nawozowych (choćby ze spółką Yara), aczkolwiek Yara operuje jedynie w biznesie nawozowym, co nie do końca odzwierciedla nasze główne odnogi biznesu (nawozy u nas po przychodach stanowią 60 proc. biznesu).
 • Gość niepotwierdzony: Czy gwałtowny wzrost cen gazu we wrześniu z EUR12 do EUR18 za MWh nie spowoduje znaczącego pogorszenia wyników w IV kwartle?
  Paweł Łapiński: Dogłębnym analizom poddawany jest również obszar kosztowy. Zmiany trendu cenowego gazu dotyczą wszystkich producentów w UE.
  Obecny trend wzrostowy cen nawozów azotowych powinien zrekompensować podwyżki cen gazu.
 • Gość: Jaką część kaprolaktamu zużywacie obecnie we własnym zakresie, a jaką sprzedajecie?
  Paweł Łapiński: Grupa zmierza do całkowitego przerobu kaprolaktamu na poliamid (z obecnych 100 tton na 170 tton ), dzięki realizacji nowej fabryki PA6 w Tarnowie o zdolnościach 80 tton, co pozwoli nam zagospodarować ilość kaprolaktamu z Puław.
 • MZK niepotwierdzony: Jak wygląda w IV Q otoczenie i czy dalej nie ma odbicia w nawozach, a jeśli tak to kiedy można się spodziewać poprawy koniunktury w tym segmencie?
  Paweł Łapiński: Otoczenie w IV kwartale zaczyna wyglądać obiecująco. Ceny mocznika wzrastają od kilku tygodni, co będzie miało przełożenie na wzrost cen nawozów saletrzanych. Od 17 października 2016 do 30 listopada 2016 r. wypłacane są także zaliczki (70 proc.) na poczet płatności bezpośrednich. Suma wypłat ma wynieść prawie 10 mld złotych.
  Osłabienie się złotego do euro i dolara nawet w krótkim okresie czasu będzie wpływało na wskaźniki eksportowe (przypomnijmy, że około 30 proc. wolumenu nawozów eksportujemy).
 • Gość: Dlaczego odpis na zapasach fosforytów został zrobiony na raty?
  Paweł Łapiński: Zgodnie z osądem zarządu AFRIG SA, znajdujący się zapas fosforytów nie stanowi wartości handlowej. Dlatego podjęto decyzję o spisaniu pozostałej wartości w koszty.
 • Ozzy niepotwierdzony: Panie Wiceprezesie, poproszę o krótki i zwięzły komunikat na temat dzisiejszej Pana wiedzy, odnośnie Afrykańskich "aktywów". Czy zakład w Policach i jego zdolność i wydajność operacyjna, nie są zagrożone?
  Paweł Łapiński: Tak jak mówiłem, obecnie przeprowadzany jest audyt weryfikujący. Spodziewamy się, że wyniki audytu będą dostępne na początku przyszłego roku.
 • agronom: Poziom cen sprzedaży głównych produktów GA gwałtownie spadł. Ceny gazu i energii rosną. Na powrót do poziomu cen sprzedaży nawozów z lat ubiegłych nie ma co liczyć. Jakie działania należy podjąć aby zabezpieczyć środki na inwestycje i dywidendę dla inwestorów?
  Paweł Łapiński: Obecnie doświadczamy odwrotnej sytuacji do tej, którą obserwowaliśmy w 2015 r., kiedy to zrealizowaliśmy historyczne maksima wynikowe (w głównej mierze było to wynikiem realizowanej premii surowcowej przy stabilnych poziomach cen sprzedaży). Sytuacja podobna do naszej dotyczy całej branży. Obecnie mamy do czynienia ze spadkiem cen dostosowujących się swym poziomem do niższych poziomów surowca oraz także dominacją strony podażowej na rynku. Skala jednak odnotowanych spadków na rynku w długim horyzoncie nie daje gwarancji realizowania dużych marż, co będzie skutkować presją producentów na ceny, które już dostrzegaliśmy w notowaniach choćby mocznika w III kwartale 2016 r. Tak też podchodzimy do tematu, aby w sposób elastyczny alokować surowce do produktów, żeby uzyskać najwyższą możliwą marżę na poziomie naszych kluczowych segmentów.
  Oczywiście nieustannie pilnujemy także kosztów stałych, co między innymi objawia się w niższych kosztach zarządu za IIIQ o ponad 5 proc. Pozwala nam to optymistycznie patrzeć na perspektywę wydatkową związaną z planem inwestycyjnym, pamiętając o istniejących obostrzeniach wskaźników bankowych i wskaźników płynności. Przypomnę, że obecnie mamy gotowy do wykorzystania limit finansowania na ponad 1,6 mld zł.
 • Gość niepotwierdzony: Może Zarząd pomyślałby o skupie akcji własnych w celu ograniczenia dalszych spadków kursu? I może również ktoś z Zarządu mógłby nabyć jakiś pakiet, żeby pokazać że Spółka jest obecnie notowana z dyskontem.
  Paweł Łapiński: Jeśli chodzi o pierwszą część pytania, nie było to przedmiotem rozważań obecnego zarządu, natomiast co do części drugiej – być może pomyślę o tym.
 • Paweł Łapiński: Dziękuję za pytania, cieszę się widząc Państwa zainteresowanie Grupą Azoty. Dzisiejsze spotkanie było dla mnie prawdziwym wyzwaniem, a spektrum przesyłanych pytań imponujące. Czas w zasadzie już nam się skończył, więc pozostaje mi się pożegnać się z Państwem. Dziękuję za uczestnictwo, do zobaczenia na następnym czacie.
 • moderator: Ja również w imieniu StockWatch.pl serdecznie dziękuję za aktywny udział w dyskusji i zapraszam na kolejne czaty.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +134,05% +26 809,18 zł 46 809,18 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy