pixelg
Czat: Paweł Łapiński - wiceprezes zarządu Grupy Azoty
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Czat inwestorski z Pawłem Łapińskim, wiceprezesem zarządu Grupy Azoty

Dyskusja odbyła się dnia: 23.04.2020, godziny 10:00
Paweł Łapiński - wiceprezes Grupy Azoty: Dzięki współpracy z Compo Expert pozyskaliśmy wielu nowych zagranicznych klientów Paweł Łapiński - wiceprezes zarządu Grupy Azoty
GRUPAAZOTY

W czwartek 23 kwietnia 2020 roku o godz. 10:00 odbędzie się czat z przedstawicielem Grupy Azoty, panem Pawłem Łapińskim, wiceprezesem zarządu odpowiedzialnym między innymi za relacje inwestorskie i finanse. Zapraszamy do zadawania pytań związanych z wynikami wypracowanymi w 2019 roku przez spółki z Grupy Azoty.

Grupa Azoty jedną z rozpoznawalnych europejskich grup z branży chemicznej, obecną w sektorze nawozów mineralnych, tworzyw konstrukcyjnych, a także produktów OXO i melaminy. Grupa Azoty zgromadziła komplementarne spółki o różnych tradycjach i specjalizacjach, aby wykorzystać ich potencjał do realizacji wspólnej strategii. W ten sposób powstała największa w Polsce i jedna ze znaczących w Unii Europejskiej Grup chemicznych. W 2018 roku Grupa Azoty nabyła 100% w spółce Goat TopCo GmbH (obecnie COMPO EXPERT Holding GmbH) w Niemczech. Grupa COMPO EXPERT jest, producentem nawozów specjalistycznych o wysokiej wartości dodanej, o zasięgu globalnym sprzedającym swoje produkty do blisko 100 krajów. Grupa Azoty S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 30 czerwca 2008 r. Wchodzi w skład indeksów WIG-CHEMIA, WIG30, mWIG 40, WIG, WIG-Poland, InvestorsMS WIG.MS-PET, WIG-ESG oraz w indeksie giełd regionu Trójmorza – CEEplus. Grupa Azoty S.A. od 2013 roku jest notowana w indeksach MSCI, a od 2015 roku w indeksach FTSE.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Pawłem Łapińskim, wiceprezesem Grupy Azoty odpowiedzialnym m.in. za relacje inwestorskie i finanse. Tematem przewodnim spotkania będą wyniki finansowe spółki za 2019 rok.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 10:00. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony. Uczestników zachęcamy też do udostępniania czatu i komentowania jego przebiegu w mediach społecznościowych z hasztagiem #czatStockWatch
 • Paweł Łapiński: Dzień dobry. Cieszę się, że będę mógł po raz kolejny porozmawiać z Państwem, tym razem za pośrednictwem czatu. Chętnie odpowiem na pytania i przekażę informacje związane z naszą działalnością, z obecną sytuacją rynkową Grupy Azoty. Każda dotychczasowa edycja czatu za pośrednictwem StockWatch.pl cieszyła się sporym zainteresowaniem. Liczę na to także tym razem. Zapraszam do zadawania pytań.
 • abcabc: Dzień dobry. Jaki wpływ na spółkę ma susza? Czy raczej zwiększa zużycie nawozów, czy zmniejsza Czy spółka skorzysta na niskich cenach gazu?
  Paweł Łapiński: Susza działa negatywnie na rynek nawozów - zwłaszcza azotowych. Zauważamy to już dzisiaj. Widać to w Polsce, gdzie rolnicy zaprzestali aplikacji nawozów pod zboża ozime (2-iej lub 3-ej dawki) i zastanawiają się jaką technologię nawożenia wybrać pod uprawę kukurydzy. Z tej perspektywy Grupa Azoty może zyskać, ponieważ rolnicy mocznik mogą zastąpić nawozem płynnym RSM. Mamy też w Polsce inne uprawy jak użytki zielone, buraki cukrowe – tutaj deszcz w maju i czerwcu może radykalnie poprawić sytuację.

  Z niskich cen gazu w segmencie nawozów Grupa Azoty korzysta w sposób umiarkowany, ponieważ już na przełomie roku ceny nawozów azotowych zarówno w Polsce jak i głównych rynkach w Unii Europejskiej spadły o ponad 10 proc.
 • inwestor_2k: Dzień doby! Jak wyglądają ceny nawozów w Polsce w pierwszym kwartale r/r?
  Paweł Łapiński: Ceny nawozów azotowych i wieloskładnikowych w Q1 2020 r. były niższe o około 8-15 proc. w stosunku do Q1 2019 r. Największe spadki notowaliśmy na nawozach saletrzanych typu Pulan, Zakasn, najmniejsze na nawozach azotowych z siarką typu Saletrosan. Wyjaśniając przyczyny, chciałbym podkreślić, że mieliśmy zdecydowanie inną sytuację kosztową po stronie gazu - mimo niższych cen realizacji w Q1 2020 na marżach nie straciliśmy.
 • Gość: Czy będzie wypłacona, jeśli tak to kiedy nagroda z zysków za 2019 rok dla pracowników Azotów S.A. Tarnów?
  Paweł Łapiński: Wyniki ubiegłego roku dają powody do zadowolenia, nie widzę więc przeszkód, aby nagroda roczna dla pracowników Grupy Azoty SA miała nie zostać uchwalona przez zarząd.
 • akcjonariusz: Witam, czy w związku z pogorszeniem koniunktury gospodarczej zmieniliście założenia budżetowe do projektu w Policach?
  Paweł Łapiński: Grupa 11 instytucji finansowych zgodziła się pożyczyć na projekt Polimery Police ponad 1 mld dolarów. Chcemy w najbliższych tygodniach podpisać wszystkie umowy. Zgoda kredytowa od tak dużej liczby banków, które analizowały model inwestycji i wszelkie ryzyka, także to związane z epidemią, to odpowiedź dla tych wszystkich, którzy kwestionowaliby ten projekt i wątpili w jego realizację. Obecnie negocjujemy ostateczne wersje umów inwestycyjnych ze wszystkimi inwestorami.

  Pragnę zwrócić uwagę, że budowa instalacji ma trwać jeszcze nieco ponad 2 lata. Na dziś Inwestycja Polimery Police przebiega zgodnie z harmonogramem. Prace przy bazie paliwowej, czyli w porcie, jak również wszystkie prace przygotowawcze pod główną instalację odbywają się na szeroką skalę.
 • PJ: Dzień dobry na wstępie chciałbym Panu prezesowi i wszystkim uczestnikom życzyć dużo zdrowia w tych czasach. Chciałbym poruszyć tematy związane z rynkiem gazu. Czy grupa Azoty planuje w najbliższym czasie dywersyfikować dostawy tego surowca i korzystać z nadpodaży z amerykańskiego LNG np. poprzez sprowadzanie go z USA do Świnoujścia lub na Litwę? Dodatkowo proszę o informację czy grupa Azoty wykorzystuje obecne niskie poziomy i zabezpiecza cenę dostaw w kolejnych latach?
  Paweł Łapiński: Bardzo dziękuję za życzenia zdrowia, przyda się ono nam wszystkim. Dlatego też z przyjemnością je odwzajemniam.

  Przechodząc do meritum pytania. Grupa Azoty w najbliższym czasie nie planuje dywersyfikacji dostaw, ani też samodzielnego sprowadzania gazu skroplonego z USA. Mimo dużego zużycia, statek z LNG i tempo regazyfikacji przekracza nasze bieżące możliwości. Dużą część musielibyśmy zmagazynować, co mocno podraża operację. Po drugie wszystkie moce w gazoporcie w Świnoujściu są już zarezerwowane. Zaś sprowadzanie LNG przez Litwę wiązałoby się z obowiązkiem tworzenia zapasów obowiązkowych, co jeszcze bardziej podraża koszt gazu. Wreszcie tanie LNG docierające do Europy wpływa bezpośrednio na ceny giełdowe, na których mamy oparte formuły cenowe. Zatem choć pośrednio korzystamy z nadpodaży na rynku LNG.

  Jeżeli zaś chodzi o zabezpieczanie cen gazu na lata następne to gaz obecnie jest tani na rynku spotowym, ale nie na terminowym. Na przyszły rok gaz można teraz kupić za cenę mniej więcej dwukrotnie wyższą niż na spocie. Poza tym zabezpieczenie ceny wiąże się z obowiązkiem jego systematycznego odbioru przez cały okres, co stwarza spore ryzyko. Zabezpieczamy ceny gazu, ale w krótszych horyzontach czasowych.
 • pasha: Czy zarząd będzie rekomendował na walne wypłatę dywidendy, czy świetle dużych nakładów inwestycyjnych to nierealne?
  Paweł Łapiński: Zarząd nie wydał jeszcze rekomendacji dotyczącej podziału wypracowanego w 2019 roku jednostkowego zysku netto wypracowanego przez Grupę Azoty. Uchwała powinna zostać podjęta w maju, o czym niezwłocznie Państwa poinformujemy raportem bieżącym.

  Przypomnę jednak, że aktualizacja strategii Grupy Azoty na lata 2013-2020 zakłada, iż celem nadrzędnym struktury finansowej jest zapewnienie długoterminowego bezpieczeństwa finansowego oraz spójności wewnętrznej całości finansowania. Strategia przewiduje też sytuacje, w których w uzasadnionych przypadkach jak na przykład proces wdrożenia kompleksowego programu inwestycyjnego czy ryzyko pogorszenia się koniunktury, dywidenda może nie być rekomendowana przez zarząd. Oczywiście ostateczną decyzję jak zawsze w sprawie wysokości dywidendy podejmie Walne Zgromadzenie.
 • Gość: Czy w IV kwartale instalacja compoundów wygenerowała jakiś przychód, czy obciażyła wyniki choćby kosztami amortyzacji?
  Paweł Łapiński: Przychód w IV kwartale został wygenerowany, amortyzacja jest naliczana od stycznia 2020 r.
 • Picasso797: Pytanie odnosnie sprzedazy za granice - czy wystepuja problemy z logistyka?
  Paweł Łapiński: W zakresie sprzedaży zagranicznej logistyka lądowa funkcjonuje poprawnie, logistyka morska również, choć zdarzają się krótkie opóźnienia. Wzrastają opłaty za usługi logistyczne.
 • Gość: Czy dynamiczny wzrost wynagrodzeń jaki obserwowaliśmy w IV kw. wynikał z premii pracowniczych, wzrostu rezerw aktuarialnych, czy wzrostu płac?
  Paweł Łapiński: Wzrost kosztów pracy w 4Q2019 wynikał w głównej mierze z zawartego porozumienia w zakresie nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych i rentowych w Grupie Azoty Police oraz zwiększenia rezerw aktuarialnych i urlopowych. Zwiększona jest też rezerwa na nagrody roczne w związku z dobrymi wynikami grupy.
 • Matan: Dlaczego nie widać w rachunku przepływów wpływu gotówki z tytułu faktoringu odwrotnego, a są tam tylko wypływy?
  Paweł Łapiński: Faktoring odwrotny w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych prezentowany jest w szyku rozwartym, tj. wypływy z tytułu spłaty prezentowane są w działalności finansowej, natomiast jego zaciągnięcie w działalności operacyjnej.
 • Ludwix: Kiedy spodziewają się Państwo odbicia cen na rynku bieli tytanowej?
  Paweł Łapiński: Rynek bieli tytanowej charakteryzuje się sezonowością i przy zachowaniu standardowych czynników rynkowych oczekiwalibyśmy tego w 2Q. Jednak z uwagi na panującą sytuację i wynikające z tego zmienność i niepewność rynków, na odbicie cen oczekujemy w 3Q jednak przy założeniu ustępowania pandemii.
 • Totmes: Czy Grupa Azoty zabezpiecza ceny nabywanej energii kontraktami na TGE, a jeśli tak to jaką część?
  Paweł Łapiński: Grupa Azoty dla wszystkich spółek ma zabezpieczone dostawy energii elektrycznej na 2020 r.

  Głównymi partnerami w tym obszarze są największe spółki energetyczne obrotu w Polsce.

  Zakupy na TGE realizowane są na bieżąco w niewielkich ilościach w celu skorygowania bieżących potrzeb zakupowych.
 • PJ: Panie prezesie czy oczekujecie negatywnego wpływy Covid 19 na wyniki generowane z segmentu nawozowego? Władze lokalne szukają oszczędności, a część już zapowiedziała cięcie w budżetach na utrzymanie terenów zielonych. Czy w związku z tym należy oczekiwać zauważalnego spadku popytu czy raczej marginalnego?
  Paweł Łapiński: Grupa Azoty w segmencie nawozów obsługuje przede wszystkim gospodarstwa rolne zajmujące się uprawą podstawowych roślin czyli: zbóż ozimych i jarych, rzepaku, kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, pastwisk pod opas bydła. Poprzez Compo Expert obsługujemy także rynek warzywniczy i sadowniczy. Utrzymanie terenów zielonych to dla Grupy Azoty marginalna sprawa.
 • Miron: Jaki będzie koszt elektrowni fotowoltaicznej w Osieku?
  Paweł Łapiński: Typowy dla najnowocześniejszych profesjonalnych mikro-farm fotowoltaicznych (instalacja o mocy ok. 5 MW i rocznej produkcji ok. 5 GWh, na potrzeby jednego odbiorcy przemysłowego – Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” SA). To zbyt wczesny etap, aby mówić o szczegółach bez uzgodnienia z partnerem, PGE Energia Odnawialna.
 • Miron: Dzień dobry Kiedy spodziewacie się zakończenia projektu zgazowywania węgla i jego komercyjnego wdrożenia?
  Paweł Łapiński: Projekt zgazowania węgla od dawna ma dla nas priorytet chemiczny, a nie energetyczny, ale nie obędzie się bez partnera energetycznego ze stabilnym źródłem węgla kamiennego jako surowca. Jest nim Tauron Polska Energia.

  Restrykcje regulacyjne w UE i niepewność na rynku surowców energetycznych wzbraniają odpowiedzialnie wypowiadać się dziś o harmonogramie przedsięwzięcia.
 • Pedro: Czy nowa elektrownia w Puławach zastąpi tylko obecne bloki czy zmniejszy także zakup energii z rynku?
  Paweł Łapiński: Nowa elektrociepłownia na terenie GA ZA Puławy jest zaprojektowana i zbilansowana z potrzebami zakładu produkcyjnego w Puławach. Nie planujemy, jak konsekwentnie od kilku lat raportujemy, wejścia w profesjonalną, energetykę ani konkurować z koncernami energetycznymi. Przewidujemy tylko drobne, okazjonalne zakupy i sprzedaż energii „do sieci”.
 • Pedro: Czy Państwa zdaniem w tym roku ceny gazu nadal pozostaną niskie? Czy spadek kwotowań niweluje nieco ryzyko importu nawozów ze wschodu?
  Paweł Łapiński: Aktualnie ceny gazu są korzystne i przy utrzymaniu się silnego wpływu tych czynników ceny w 2020 roku powinny pozostać na relatywnie niskich poziomach. Jednak niewiadomym pozostaje aktualna sytuacja na rynku ropy oraz czynniki geopolityczne.
 • Gość: Ile gazu zużywa się mniej więcej na wyprodukowanie jednej tony mocznika, a ile mocznika do wytworzenia melaminy? Czy zużycie jednostkowe gazu bardzo mocno się różni pomiędzy nawozami NPK i azotowymi?
  Paweł Łapiński: Parametry instalacji nawozowych w Grupie Azoty funkcjonują w zakresach przewidzianych w BAT (Best Available Techniques).

  W procesach produkcyjnych dążymy do maksymalizowania efektywności kosztowej, poprzez modernizację i intensyfikację kluczowych instalacji, przy optymalizacji zużycia surowców.
 • Gość: Czy dzięki Compo otworzyliście jakieś nowe kierunki sprzedaży dla polskich zakładów nawozowych?
  Paweł Łapiński: Tak, dzięki współpracy z organizacją handlową Compo Expert pozyskaliśmy wielu nowych zagranicznych klientów - bezpośrednich lub pośrednich - na nawozy produkowane przez Grupę w Polsce. Było to możliwe dzięki dotychczasowym relacjom handlowym grupy Compo Expert z tymi odbiorcami oraz obecności Compo Expert na rynkach międzynarodowych.
 • Gość: Czy Azoty występowały o dopłatę do cen energii w zeszłym roku w związku z ustawą prądową, a jeśli tak to w którym miejscu sprawozdania ją zaprezentowano?
  Paweł Łapiński: Grupa Azoty występowała o dopłatę do cen energii, która zaprezentowana została w przychodach ze sprzedaży.
 • Gość: Niedawno cena ropy osiągnęła ujemne poziomy. Jest to sytuacja bez precedensu, więc chciałbym zapytać, czy i w jaki sposób sytuacja na rynku ropy oddziałuje na Wasz biznes. Dziękuję.
  Paweł Łapiński: Wahania na rynku ropy naftowej w znacznym stopniu przekładają się na łańcuch produktowy tworzyw. W kwietniu odnotowaliśmy gwałtowny spadek notowań benzenu i fenolu. Ceny kontraktowe spadły o ponad 400 EUR/t w odniesieniu do notowań marcowych. Również ceny spotowe PA6 odnotowały znaczące spadki.
 • Gość: Witam Takie pytanie Nakłady na instalację nawozów granulowanych sięgnęły już prawie budżetu - 363/385, a projekt ma zostać oddany dopiero w 2021 r. Czy należy spodziewać się większych nakładów niż zakładane, czy może wcześniejszego oddania instalacji do produkcji?
  Paweł Łapiński: W Puławach budujemy dwie linie granulacji mechanicznej nawozów saletrzanych i infrastrukturę logistyczną wspólną dla obu. Zatem inwestycja jest zorganizowana etapowo. Rozważamy dodatkowy węzeł, stąd racjonalne jest wydłużenie harmonogramu i dodatkowe nakłady.
 • Trawiak: W strategii wspominacie o zakończeniu procesu konsolidacji w grupie. Od przejęcia Puław minęło już chyba z 6 lat, a konsolidacja i synergie jeszcze nie zostały dokonane? Dlaczego to tyle trwa?
  Paweł Łapiński: Oczywiście, że konsolidacja została dokonana, a synergie osiągnięte, raportowaliśmy o tym rynkowi. Mamy apetyt na więcej, a obecna dokumentacji strategiczna jest na lata do 2020 roku, więc niż dziwnego, że jako przewidująca organizacja rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem strategii grupy do 2030 roku.
 • Gość: Jak funkcjonuje firma w czasie epidemii? Czy ograniczyliście liczbę pracowników na zmianach? Czy odbija się to na efektywności działania? Czy ktoś z pracowników firmy jest chory na koronawirisa?
  Paweł Łapiński: Grupa Azoty funkcjonuje bez istotnych zakłóceń, przy wdrożeniu w spółkach wszelkich rygorów bezpieczeństwa i działań zapobiegających rozpowszechnianiu się korona wirusa. Nie zaobserwowaliśmy większej absencji pracowników, która mogła by skutkować zaburzeniem efektywności produkcji. Odnotowaliśmy trzy przypadki zachorowania na COVID - 19 bez istotnego wpływu na działalność grupy. W obszarach gdzie jest to możliwe, praca świadczona jest zdalnie.
 • Paweł Łapiński: Dziękuję za ciekawe pytania, cieszę się widząc Państwa zainteresowanie Grupą Azoty. Czas w zasadzie już nam się skończył, więc pozostaje mi się pożegnać się z Państwem. Życzę wszystkim dużo zdrowia. Dziękuję za uczestnictwo, do zobaczenia na następnym czacie.
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +151,61% +30 321,53 zł 50 321,53 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy