Piotr Krupa, prezes Kruk SA: Inwestorzy indywidualni to dla nas bardzo ważna grupa interesariuszy - czat inwestorski - StockWatch.pl - portal informacyjno-analityczny poświęcony inwestycjom na polskiej giełdzie i rynkach globalnych.
AD.bx ad0a
StockWatch.pl
AD.bx ad0b

Piotr Krupa, prezes Kruk SA: Inwestorzy indywidualni to dla nas bardzo ważna grupa interesariuszy

Dyskusja odbyła się dnia: 24.01.2019, godziny 10:00
Piotr Krupa, prezes Kruk SA: Inwestorzy indywidualni to dla nas bardzo ważna grupa interesariuszy Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK SA
KRUK
W czwartek 24 stycznia br. o godz. 10.00 rozpocznie się czat inwestorski z Piotrem Krupą, prezesem zarządu KRUK SA. Tematem rozmowy będzie publiczna emisja obligacji KRUK SA oraz plany rozwoju grupy.

KRUK SA jest liderem rynku zarządzania wierzytelnościami. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności, z małej kilkunastoosobowej firmy, stał się międzynarodową grupą finansową, wyspecjalizowaną w szeroko pojętym obszarze zarządzania należnościami.

Głównym obszarem działalności Grupy jest zarządzanie wierzytelnościami nabytymi na własny rachunek oraz na zlecenie innych podmiotów instytucjonalnych w trzech segmentach: wierzytelności konsumenckich (niezabezpieczonych), wierzytelności hipotecznych oraz wierzytelności korporacyjnych.

W 2007 roku Grupa rozpoczęła działalność na rynku rumuńskim, a w 2011 na rynku czeskim oraz słowackim. W 2015 roku KRUK założył spółki we Włoszech oraz Hiszpanii. KRUKowi udało się nabyć pierwszy portfel na rynku włoskim jeszcze w 2015 roku, a na hiszpańskim na początku 2016 roku.

KRUK planuje dalszy wzrost i osiągnięcie 700 mln zł zysku netto w 2024 roku przy zachowaniu konserwatywnego poziomu zadłużenia i wypłaty dywidendy. Spółka planuje uruchomienie nowych linii biznesowych oraz wejście na nowe rynki geograficzne a także znaczący wzrost inwestycji w portfele wierzytelności.

Szczegóły strategii spółki na lata 2019-2024 przedstawiamy tutaj >>Strategia spółki na lata 2019-2024

Zapis dyskusji

 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Piotrem Krupą, prezesem Kruka. Tematem przewodnim dzisiejszego spotkania będą szczegóły publicznej emisji obligacji oraz plany rozwoju grupy.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 10:00. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony.
 • Piotr Krupa: Dzień dobry Państwu. Dziękuję za tak duże zainteresowanie i zapraszam do zadawania pytań.
 • SW-fan: Witam i dziękuję za regularny kontakt z drobnicą. Tak to widzę że zaufaliśmy Panu na debiucie i mimo różnych dołków po drodze, było warto. Tylko jednego nie mogę zrozumieć po co był niesławny przegląd opcji strategicznych? Może Pan teraz z perspektywy zdradzić o co biegało, i czy na pewno się to nie powtórzy?
  Piotr Krupa: Bardzo dziękuję za Państwa zaufanie. Po niespełna ośmiu latach na giełdzie z pełnym przekonaniem również stwierdzam, że była to dobra decyzja. Pozyskaliśmy środki na rozwój i wspólnie zbudowaliśmy lidera branży w naszym regionie. Wyniki i tempo rozwoju Kruka w ciągu tych ośmiu lat zawsze przykuwały zainteresowanie inwestorów - nie tylko indywidualnych, ale również funduszy typu private equity. W ubiegłym roku postanowiliśmy sprawdzić, na ile to zainteresowanie mogłoby oznaczać dla Kruka wejście na jeszcze większą skalę działalności. Ze względu na nowe obowiązki informacyjne dla spółek giełdowych, musieliśmy formalnie poinformować o tym rynek. To był dla nas intensywny i bardzo wartościowy czas, który wykorzystaliśmy do przeanalizowania opcji strategicznych i wytyczenia kierunków dalszego rozwoju Kruka.
 • Inwestor: Skoro według informacji z prezentacji dotyczącej strategii uznaliście, że wezwanie nie oddawałoby wartości Kruka, to na ile obecnie wyceniacie akcje spółki? Może wobec tego przydałby się skup akcji?
  Piotr Krupa: W trakcie przeglądu opcji strategicznych potwierdziliśmy, że wypracowany scenariusz dalszego rozwoju, ma szansę na realizację w ramach dotychczasowej struktury właścicielskiej. Mamy zdrowe fundamenty biznesowe oraz nie potrzebuje dodatkowego kapitału właścicielskiego, aby realizować wyznaczoną strategię. Chcemy rosnąć i utrzymywać konserwatywny poziom zadłużenia, a jeśli pozwoli na to sytuacja finansowa oraz otoczenie, wypłacać dywidendę akcjonariuszom firmy.
 • inwestor_2k: Witam, proszę powiedzieć, jak wygląda krajobraz rynku wierzytelności po upadku GetBack? Krukowi dużo łatwiej jest kupować nowe portfele tylko w Polsce czy na pozostałych rynkach też?
  Piotr Krupa: To nadal bardzo konkurencyjny rynek, z dużą ilością podmiotów, ale zauważamy, że otoczenie rynkowe coraz bardziej nam sprzyja, a presja jest istotnie niższa niż w poprzednich kwartałach. Miniony rok zamknęliśmy z nakładami na poziomie niemal 1,4 mld złotych, z czego 45 proc. tylko w Polsce. Dodatkowo naszą przewagą jest dobry dostęp do zdywersyfikowanego finansowania.
 • Analityk Fundamentalny: Kapitalizacja spółki spadła od jej szczytów o 50%. W jaki sposób Zarząd zamierza odbudować wartość spółki - niestety przedstawienie jednej cyfry - 700 mln zł zysku za 5 lat - to trochę mało.
  Piotr Krupa: Niezmiennie budujemy wartość Kruka od 20 lat. Proszę zwrócić uwagę, że 2018 rok był kolejnym, w którym osiągnęliśmy rekordowe nakłady i spłaty, odpowiednio 1,4 mld zł i prawie 1,6 mld zł. Liczymy, że mimo niesprzyjającego otoczenia, rynek znów doceni spółki z długoterminową perspektywą. My w tym czasie skupiamy się na tym, co robimy najlepiej - na rozwoju biznesu.
 • łodzianinn: Witam Panie Prezesie. W mediach pojawiła się wypowiedź, że Kruka podtrzymuje zainteresowanie kupnem portfeli wierzytelności na rynku wtórnym. Czy portfele GetBacku są w kręgu zainteresowania Kruka? Czy spółka prowadzi rozmowy z zarządem GB w tej sprawie? Ile Kruk na zakupy na rynku wtórnym chce przeznaczyć, jest jakiś budżet?
  Piotr Krupa: Od kilku lat stale sygnalizujemy, że jesteśmy gotowi rozmawiać z każdym podmiotem, który chce sprzedać portfele wierzytelności - zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Kruk posiada doświadczenie w transakcjach na rynku wtórnym. Zawsze oczekujemy przy tym takiego procesu, który pozwala na przeprowadzenie rzetelnej wyceny portfela a także dokładną ocenę wszystkich czynników ryzyka. To wielomiesięczny i trudny proces - tak wynika z naszych doświadczeń.
 • Pawelo73: Witam Czy wprowadzenie w połowie 2018 r. przepisów dot. uwzględniania z urzędu przez sąd przedawnienia wierzytelności konsumenckich i to w zasadzie z datą wsteczną (także w prowadzonych w dacie wejścia w życie przepisów postępowaniach) odbiło się na pracy grupy, w jaki sposób, jak udało się uniknąć strat, w końcu większość obsługiwanych wierzytelności ma charakter konsumencki i to co było na BTE w banku jest z automatu po cesji przedawnione z góry dziękuje pozdr
  Piotr Krupa: Czekaliśmy na nowe przepisy o przedawnieniu i popieramy je co do podstawowych założeń. Przygotowywaliśmy się do nich od dłuższego czasu i po kilku miesiącach od ich wprowadzenia widzimy, że nie miały one negatywnego wpływu na poziom spłat. Jesteśmy obecnie w okresie przejściowym, ale w długim terminie oczekuję, pozytywnie wpłyną na nasz rynek, przyspieszając obrót wierzytelności w gospodarce.
 • Robert: Panie Prezesie , jakie jest Pana uzasadnienie tak niskiej wyceny akcji spółki Kruk?
  Piotr Krupa: Ja również jestem akcjonariuszem Kruka i również życzyłbym sobie nieustannych wzrostów. Mam też świadomość, że giełdową wyceną rządzą różne czynniki, również niezależne od nas. Powtórzę więc poprzednią odpowiedź - skupiamy się na tym, co robimy najlepiej, czyli na rozwoju biznesu i doskonaleniu naszych zdolności operacyjnych.
 • Gość: Uważnie analizując komunikaty spółek, które w ubiegłych latach były aktywnymi emitentami obligacji, można zauważyć odwrót w stronę finansowania bankowego. Czy oznacza to, że oczekiwane rynkowe stopy zwrotu z obligacji korporacyjnych aż tak wzrosły, że taniej finansować się w banku? Jak to wygląda w Kruku? Tu dochodzi jeszcze elastyczne dopasowanie terminu wykupu do zakupu portfela wierzytelności...
  Piotr Krupa: Kruk od wielu lat pozyskuje finansowanie w formie zarówno kredytów bankowych, jak i obligacji. Uważamy, że najbardziej efektywny jest system opierający się na reinwestycjach, finansowaniu bankowym i obligacjach - chcemy go rozwijać w zależności od dostępności i warunków. Dziś rozpoczęły się zapisy w ofercie 5-letnich obligacji serii AG2 dla inwestorów indywidualnych - to dla nas bardzo ważna grupa interesariuszy.
 • Pawelo73: Witam Czy wprowadzenie w połowie 2018 r. przepisów dot. uwzględniania z urzędu przez sąd przedawnienia wierzytelności konsumenckich i to w zasadzie z datą wsteczną (także w prowadzonych w dacie wejścia w życie przepisów postępowaniach) odbiło się na pracy grupy, w jaki sposób, jak udało się uniknąć strat, w końcu większość obsługiwanych wierzytelności ma charakter konsumencki i to co było na BTE w banku jest z automatu po cesji przedawnione z góry dziękuje pozdr
  Piotr Krupa: Od wielu lat przygotowywaliśmy się na wprowadzenie tych przepisów, stąd ich wprowadzenie nie odbiło się na wynikach finansowych Kruka. Niemniej, część naszych procesów musiała ulec istotnej zmianie. Przepisy te w długim terminie postrzegamy jednak jako szansę. Banki nie będą mogły zostawić wierzytelności niepracujących na bilansie i będą dążyły do tego, żeby sprzedać je przed terminem przedawnienia, co przyspieszy rotację NPL-i.
 • obs: Kupujecie drożej pakiety. Czy to tylko lepsza jakość czy inne czynniki?
  Piotr Krupa: Proszę pamiętać, że cena w relacji do wartości nominalnej nie jest dobrym wyznacznikiem rentowności. Obecnie widzimy, że na rynku pojawiają się portfele o wyższej jakości, co odpowiada wyższym spodziewanym przepływom w przyszłości.
 • Piotr: Szanowny Panie Prezesie, jak ocenia Pan perspektywy Kruka na najbliższe lata w kontekście zwiększenia kosztu kapitału (podwyżki stóp) oraz spowolnienia gospodarczego, które może wpłynąć negatywnie na kondycję gospodarstw domowych. Czy te czynniki mogą w istotny sposób wpłynąć na rentowność Kruka?
  Piotr Krupa: Jeżeli taki scenariusz się spełni, a stopy pójdą w górę, to oczywiście nasz koszt finansowania się zwiększy. Równocześnie podwyżka stóp będzie miała wpływ na sytuację gospodarczą konsumentów oraz innych firm, co może w efekcie zmienić jakość portfeli banków. Obserwowaliśmy już taką sytuację w latach 2007-2009 i później, która następnie tworzyła rynek podaży dla firm kupujących wierzytelności, a tym samym dla nas szansę rozwoju.
 • gość: Dlaczego Kruk nie brał udziału w postępowaniu sprzedaży portfela wierzytelności GetBacku? Teraz zarząd tej spółki planuje sprzedaż portfeli w częściach. Czy taką opcją jesteście zainteresowani?
  Piotr Krupa: Jesteśmy zainteresowani każdą możliwością inwestycyjną. Proces musi być przy tym transparentny i dawać nam komfort w ocenie ryzyka - to wymaga wielomiesięcznej pracy i zaangażowania obu stron ewentualnej transakcji.
 • Gość: Panie Piotrze, jak to jest, że Kruk w zasadzie co kwartał pokazuje dodatni wynik na przeszacowaniu portfela mimo tego, że w otoczeniu prawnym zachodzą niekorzystne zmiany dla windykatorów? Dlaczego te wyższe spłaty od oczekiwanych nie są ujmowane już przy nabyciu portfela? Rozumiem wstrzemięźliwość, ale potem wielu inwestorów i analityków wyłącza z prognoz te przeszacowane kwoty. Czy nie należałoby dostosować tych prognoz do realiów?
  Piotr Krupa: Pozytywne aktualizacje są efektem generowania większych spłat niż w początkowych prognozach. Tak jak Państwo wiedzą, jesteśmy w tym zakresie konserwatywni i tacy wolelibyśmy pozostać. Odnosząc się do pozornie niekorzystnych zmian w prawie - obserwatorzy rynku często głoszą, że zmiana jest niekorzystna dla branży, podczas gdy my postrzegamy to inaczej. Po czasie, „niekorzystne” zmiany w istocie takimi nie są.
 • Analityk: W ostatnim raporcie spółka pomimo spłat mniejszych od prognozowanych pokazała dodatni wynik na wycenie portfela. Jak to możliwe?
  Piotr Krupa: Spadek spłat w Q3 vs. Q2 2018 to wynik głównie niższych spłat z portfela korporacyjnego w Polsce i Rumunii - wynika to z natury tego typu procesów, niektóre spłaty mogą ulegać przesunięciu na późniejsze okresy. Jednocześnie wciąż widzimy pozytywne odchylenia na części portfela konsumenckiego w tych krajach - to one determinują dodatnie aktualizacje. Preferujemy spojrzenie długoterminowe, minimum roczne.
 • Gość: Jakie są teraz najważniejsze wyzwania dla Pana i spółki?
  Piotr Krupa: Rok 2019 będzie tym, w którym chcemy mocno skoncentrować się na naszej efektywności operacyjnej. W dłuższym terminie widzę Kruka jako aktywnego uczestnika trwającej rewolucji technologicznej - firmę nowoczesną i maksymalnie efektywną.
 • catalyst_fan: Spółka finansuje się głównie długiem o zmiennym oprocentowaniu. Według RPP stopy procentowe zostaną podniesione najwcześniej w II połowie 2019 r. Czy zamierzacie zabezpieczyć ryzyko stopy w jakimś większym stopniu?
  Piotr Krupa: Zabezpieczamy się przed ryzykiem zmiany stóp procentowych, ale robimy to w adekwatnej, w naszej ocenie, skali. O szczegółach można przeczytać w naszych sprawozdaniach finansowych.
 • SW-fan: Serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Czuć troskę i chcę wierzyć, że trzymając akcje Kruka pieniądze są po prostu bezpieczne, na tyle na ile to możliwe w tego typu instrumentach. Jednak giełda to nie sentymenty i większość inwestorów poszuka innego targetu jeśli Kruk przestanie stabilnie rosnąć. To nie znaczy, że ma być całkowicie wolny od ryzyka, a czasem aż prosi się o przysłowiowy rzut na taśmę. Więc co miało być takim nowym akceleratorem dla biznesu, na który szukaliście pieniędzy?
  Piotr Krupa: Kruk nigdy nie był sprinterem, który wykonywał rzut na taśmę. Ważne jest dla nas, żeby utrzymywać stabilne tempo, które w dłuższym terminie pozwoli nam osiągnąć długoterminowe cele. Robimy to, w czym czujemy się najlepiej - budujemy wartość biznesu w perspektywie wieloletniej. Tacy pozostaniemy.
 • obs: "uczestnik rewolucji technologicznej" brzmi intrygująco O co konkretnie chodzi?
  Piotr Krupa: Chcemy w coraz większym stopniu opierać nasze operacje o automatyzację procesów, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Kruk powinien w większym stopniu korzystać z narzędzi wspierających poprawę efektywności.
 • Look: Proszę o wyjaśnienie swoich transakcji na giełdzie. Wygląda to, co najmniej dziwnie i pomniejsza wiarygodność spółki.
  Piotr Krupa: Jak prześledzą Państwo historię mojej aktywności, to co jakiś czas sprzedaję niewielki pakiet akcji. Kruk jest moim jedynym biznesem, któremu w stu procentach poświęcam czas. Analizując lata 2016-2019, to cały czas więcej kupiłem niż sprzedałem. Moja wiara w Kruka jest niezmienna.
 • Piotr Krupa: Dziękuję za wszystkie pytania i naprawdę ogromne zainteresowanie Krukiem. W razie dodatkowych pytań, zachęcam do kontaktu. Pozdrawiam i życzę udanych inwestycji w nowym roku.
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i liczną obecność. W dzisiejszym spotkaniu udział wzięło ponad 500 inwestorów. Dodam, że prezes Piotr Krupa zasygnalizował gotowość do udzielenia odpowiedzi na resztę pytań, jakie padły podczas spotkania. Jak tylko je otrzymamy, zaktualizujemy zapis czatu.
 • Piotr: Szanowny Panie Prezesie, chciałbym zapytać o efektywność operacyjną na rynkach zagranicznych. Czy w sprawozdaniu za 2018 rok zobaczymy odpisy? Jakie są Pana oczekiwania odnośnie tego zagadnienia na 2019 rok?
  Piotr Krupa: Nie mamy tutaj wiele do zakomunikowania - przed nami audyt sprawozdania, wyniki zostaną opublikowane 7 marca 2019 roku.
 • Edzio: Dlaczego fundusze graja na spadki Kruka? Trzy duże fundusze maja otwarte krótkie pozycje....?
  Piotr Krupa: Nie udało nam się skontaktować z tymi funduszami i nie poznaliśmy argumentów. Jak rozumiem, wynika to z przyjętej strategii inwestycyjnej. My mamy inną - chcemy budować wartość Kruka w dłuższym terminie.
 • Obligatariusz: KRUK to jedna z niewielu wiarygodnych firm na rynku długu korporacyjnego. Dlaczego emisja jest tak mała? A może wartoby spróbować obniżyć kupon tak aby stał się on bardziej atrakcyjny względem kredytów, a obligacje bardziej dostępne dla Kowalskiego?
  Piotr Krupa: Emisja odpowiada naszym aktualnym potrzebom, a proponowane warunki aktualnej sytuacji na rynku, której z uwagą się przyglądamy. W mojej opinii najlepszym modelem finansowania jest połączenie reinwestycji, kredytów bankowych i emisji obligacji. I ten model chcemy wzmacniać.
 • Gość: Panie Prezesie powtarza Pan, iż przy inwestycjach w portfele "proces musi być przy tym transparentny i dawać nam komfort w ocenie ryzyka - to wymaga wielomiesięcznej pracy i zaangażowania obu stron ewentualnej transakcji." czy znaczy że w przypadku GetBacka, nie był on transparentny i komfortowy i nie wzieliście udziału, czy raczej jest wielomiesieczny i wciąż w nim jesteście?
  Piotr Krupa: Obecnie nie prowadzimy rozmów w sprawie przejęcia aktywów konkurencji na rynku polskim. Od kilku lat powtarzamy, że zawsze jesteśmy gotowi do rozmów, gdyby ktoś chciał upłynnić swoje aktywa.
 • waryat09: Witam serdecznie. Tak jednym krótkim żołnierskim zdaniem: w Pana opinii ile procent kapitału są w stanie kiedykolwiek odzyskać akcjonariusze i obligatariusze Getbacku.
  Piotr Krupa: Nie potrafię odpowiedzieć – mam nadzieję, że jak najwięcej.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com
AD.bx ad3a

PORTFEL STOCKWATCH

Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +70,10% +14 020,16 zł 34 020,16 zł

Logowanie


Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło

Ostatnio zaktualizowane dane

AD.bx ad3b
AD.bx ad3d