pixelg
Czat: Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA - start 12 września o godz. 10:30
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Czat: Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA - start 12 września o godz. 10:30

Dyskusja odbyła się dnia: 12.09.2019, godziny 10:30
Piotr Krupa: Nigdy nie chciałem pozbyć się spółki i zawsze będę szukał najlepszego sposobu wzrostu dla Kruka Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK SA
KRUK
W czwartek 12 września br. o godz. 10:30 rozpocznie się czat inwestorski z Piotrem Krupą, prezesem KRUK S.A. Tematami rozmowy będą wyniki za pierwsze półrocze 2019 oraz perspektywy rozwoju.

KRUK jest liderem rynku zarządzania wierzytelnościami. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności, z małej kilkunastoosobowej firmy, stał się międzynarodową grupą finansową, wyspecjalizowaną w szeroko pojętym obszarze zarządzania należnościami.

Głównym obszarem działalności Grupy jest zarządzanie wierzytelnościami nabytymi na własny rachunek oraz na zlecenie innych podmiotów instytucjonalnych w trzech segmentach: wierzytelności konsumenckich (niezabezpieczonych), wierzytelności hipotecznych oraz wierzytelności korporacyjnych.

W 2007 roku Grupa rozpoczęła działalność na rynku rumuńskim, a w 2011 na rynku czeskim oraz słowackim. W 2015 roku KRUK założył spółki we Włoszech oraz Hiszpanii. KRUKowi udało się nabyć pierwszy portfel na rynku włoskim jeszcze w 2015 roku, a na hiszpańskim na początku 2016 roku. W 2019 roku KRUK przejął działającą na rynku pożyczek konsumenckich firmę Wonga.

KRUK w swojej strategii planuje dalszy wzrost przy zachowaniu konserwatywnego poziomu zadłużenia i wypłaty dywidendy. Spółka planuje uruchomienie nowych linii biznesowych oraz wejście na nowe rynki geograficzne a także znaczący wzrost inwestycji w portfele wierzytelności.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Piotrem Krupą, prezesem Kruka. Dziś porozmawiamy o wynikach grupy za pierwsze półrocze 2019 oraz perspektywach rozwoju.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 10:30. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony.
 • Piotr Krupa: Dzień dobry, miło mi powitać Państwa na kolejnym czacie z inwestorami indywidualnymi. Zachęcam do zadawania pytań, jestem do Państwa dyspozycji.
 • kakarotto: Czy w nadchodzącej kolejnej emisji będzie brało udział biuro maklerskie od Aliora?
  Piotr Krupa: W ostatniej ofercie, która zakończyła się olbrzymim sukcesem i 55-proc. redukcją, było zaangażowanych sześciu dystrybutorów. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie. Nie wykluczamy jednak poszerzenia tego składu o inne domy maklerskie.
 • Ktoś: Kruk zakupił niedawno zagraniczne portfele Getback. Czy rozpatrywane są także zakupy krajowych portfeli od Getbacka ?
  Piotr Krupa: W Rumunii transakcja nie jest jeszcze domknięta, ale oczekujemy, że tak się stanie. Jesteśmy zainteresowani wszystkimi portfelami wierzytelności wystawionymi na sprzedaż, które dają szansę osiągnięcia atrakcyjnej stopy zwrotu. Naszym wymogiem zawsze jest przeprowadzenie odpowiedniego badania prawnego, które potwierdzi podstawy prawne dochodzenia wierzytelności. Jesteśmy otwarci na rozmowy i nie wykluczamy zakupu jakichkolwiek portfeli, które spełniałyby nasze oczekiwania.
 • Tom: W kontekście wprowadzenia płacy minimalnej na poziomie 4000 tys. zł i związanych z tym większych kwot do pozostawienia przez komorników osobom zadłużonym należy zapytać ile spłat obecnie pochodzi na rynku polskim z windykacji komorniczej?
  Piotr Krupa: Proponowany wzrost płacy minimalnej nie dotknie negatywnie Kruka jako pracodawcy. Natomiast dla Kruka, jako wierzyciela, ewidentnie przyczynia się do zwiększenia możliwości spłaty zadłużenia przez klientów.
 • Gość: Czy jesteście zadowoleni z egzekucji sądowo-komorniczej we Włoszech?
  Piotr Krupa: Kruk rozpoczął kierowanie spraw na etap sądowy w 2018 r., ale to w tym roku została skierowana znaczna liczba spraw. Na efekty musimy jeszcze poczekać, szczególnie na etap egzekucyjny - czas procesowania spraw w sądach włoskich jest dłuższy niż w Polsce. Co jest ważne, to kierując sprawę do sądu nie wstrzymujemy możliwości zawarcia ugody i tu obserwujemy dobre efekty - taki proces hybrydowy zaczyna się sprawdzać.
 • miniboss: Panie Prezesie. Co z przeglądem opcji strategicznych który zszokował rynek swego czasu. Chce się Pan nadal pozbyć spółki i tylko cena jest blokerem? Teraz powinno być dużo taniej dla PE jak kurs tak znacznie spadł. Czy to oni dołują?
  Piotr Krupa: Nigdy nie chciałem pozbyć się spółki i zawsze będę szukał najlepszego sposobu wzrostu dla Kruka, czy to w domenie publicznej, czy w prywatnej.
 • SW-fan: Witam serdecznie. Panie Prezesie, śledzę Kruka od początku giełdowych przygód, a nawet trochę przed. Bardzo ubolewam że jest coraz bardziej pod górę i liczę, że Pan jako człowiek zawsze transparentny i rzetelny po prostu w odpowiedniej chwili powie rynkowi jeśli Kruk nie będzie miał dalej jak rosnąć, albo zacznie tracić rentowność. Moment jest newralgiczny, bo patrząc na kurs jesteśmy w punkcie ponad 4 lata do tyłu i gdyby nie dywidendy, ten czas byłby stracony. Czy może Pan skomentować hipotezę, czy mamy do czynienia z przejściem do kolejnej fazy cyklu powiedzmy Dojna Krowa, co może być dobre dla dywidendowców ale już niekoniecznie dla wzrostowców. Dziękuję.
  Piotr Krupa: Nie podzielam tej tezy. Zawsze powtarzałem, że najlepsze spółki nie tylko rosną na wyniku, ale potrafią też wypłacać dywidendę. My chcemy być taką spółką w długim terminie. Cieszę się, że inwestorzy doceniają dywidendę. Była to piąta wypłata z rzędu, po raz pierwszy podzieliliśmy się z akcjonariuszami zyskiem za 2014 rok. Łącznie spółka wypłaciła już 287,6 mln zł. Przez cały ten okres spółka rosła.
 • SW-fan: Jeśli można mam pytanie o Wongę. Dla mnie był to pokerowy ruch, niedoceniany przez rynek i analityków. I nie chodzi o Polskę, ale o otwarcie drzwi na nowe rynki, w tym bardzo lukratywne, gdzie da się zarobić trzymając koszty nisko. Jaki jest Pana tajny plan i kiedy następny duży ruch z Wongą?
  Piotr Krupa: Zakup Wongi nie był dużą transakcją w skali całej grupy, jej aktywa stanowią też niewielki odsetek sumy bilansowej Kruka. Nie oczekuję, żeby w najbliższych latach coś się zmieniło. W długim terminie naszą ambicją jest osiągnięcie podium na rynku firm pożyczkowych w Polsce. W pewnym momencie, chcielibyśmy wyjść na rynki zagraniczne. To jest oficjalna narracja, a mój plan nadal pozostanie tajny :)
 • oiuytre: Panie Prezesie, jaki jest status potencjalnych zmian prawnych w Rumunii ograniczających rentowność Państwa działalności?
  Piotr Krupa: Trybunał Konstytucyjny odrzucił projekt. Monitorujemy sytuację, na ten moment nie są prowadzone prace wznawiające zmiany w prawie. Biznes rumuński jest rentowny, a zakupy wierzytelności, jakie miały miejsce w 2019 r., są na lepszych oczekiwanych stopach zwrotu niż w latach ubiegłych.
 • Edward: Kiedy Pan i członkowie Zarządu będą mogli sprzedać akcje przyznane 2 dni temu
  Piotr Krupa: Nie spodziewam się, że taka możliwość pojawi się szybciej niż za dwa lata. Proszę pamiętać, że zarówno ja, jak i zarząd, traktujemy Kruka jako inwestycję długoterminową.
 • oiuytre: Dzień dobry, czy dobrze zakładam, że po 2 latach współpracy z biegłym rewidentem KPMG kolejne sprawozdanie będzie audytowane już przez inną firmę? Pozdrawiam,
  Piotr Krupa: Decyzję o wyborze audytora podejmuje rada nadzorcza. Na rok 2020 nie mamy jeszcze wybranego podmiotu audytującego.
 • Gość: Z czego wynika dynamiczny wzrost pozycji podatki i opłaty?
  Piotr Krupa: W tej pozycji księgowane są między innymi koszty związane z naszym procesem sądowym i egzekucyjnym. Wzrost w dużej mierze wynika z ponoszenia wyższych kosztów w związku z przekazywaniem większej liczby spraw do sądu, przede wszystkim we Włoszech.
 • Gość: Czy ogłoszona strategia rozwoju na lata 2019 - 2024 jest nadal realna do zrealizowania?
  Piotr Krupa: Utrzymujemy, że obecna strategia jest aktualna. Pracujemy niezmiennie intensywnie nad jej realizacją.
 • księgowy: Jaki procent pożyczek które wiszą na bilansie jest przeterminowany?
  Piotr Krupa: Jeśli pytanie dotyczy biznesu portfeli wierzytelności nabytych, to wartość godziwa naszego portfela uwzględnia ryzyko przeterminowania w całości.
 • Gość: Czy opłaty sądowe obciążają kosztowo marżę nabytych pakietów wierzytelności czy koszty ogólne?
  Piotr Krupa: Opłaty sądowe obciążają marżę. W aktualnych wycenach przy nabyciu portfela uwzględniamy ich wyższy poziom.
 • Gość: Kruk wypłacił dywidendę piąty rok z rzędu, czy Pan Prezes rozważa zakomunikowanie akcjonariuszom corocznej wypłaty dywidendy w jakiejś określonej minimalnej wysokości lub nie mniejszej niż za ostatni rok?
  Piotr Krupa: Nie przyjęliśmy polityki dywidendowej. Analizujemy aktualną sytuację i nasze plany inwestycyjne w każdym roku. Powtórzę, że moim zdaniem, dobre spółki to takie, które potrafią rosnąć i dzielić się z akcjonariuszami zyskiem.
 • gość: Co dalej z portfelem niemieckim?
  Piotr Krupa: Zakupione portfele obsługiwane są przez partnera biznesowego. Obserwujemy rynek i w najbliższym czasie nie planujemy inwestycji na tym rynku.
 • generator: Witam. Czy słabszy wynik będący chyba wprost skutkiem niskich przeszacowań jest sygnałem górki na rynku? Czy może sugestią że za mocno ciągnęliście w górę wyceny w poprzednich okresach?
  Piotr Krupa: Na wynik półrocza złożyły się zarówno aktualizacje negatywne, jak i pozytywne. Nie jest to nowość, dokonujemy przeglądu portfeli w każdym kwartale. W tym kwartale złożyło się kilka negatywnych aktualizacji na rynkach zagranicznych - na rynku włoskim, hiszpańskim, słowackim oraz na części zabezpieczonej rynku rumuńskiego. Równocześnie rozpoznaliśmy dodanie aktualizacje portfeli detalicznych na rynku polskim i rumuńskim.
 • Gość: Dzień dobry Jestem obligatariuszem spółki. Jak ostatnie słabsze wyniki wpłynęły na wskaźniki wypłacalności spółki i czy mam się czym martwić?
  Piotr Krupa: Spółka osiągnęła w I półroczu 2019 r. ponad 170 mln zł zysku, co stanowi ponad połowę wyniku poprzedniego roku. Jesteśmy mało zalewarowaną spółką z naszej branży z bardzo mocnym cash flowem.
 • Gość: Dzień dobry, Jednym z ważnych elementów strategii 2019-2024 jest transformacja technologiczna oraz transformacja Lean. Jak pan ocenia obecny postęp realizacji tych elementów strategii. Dzisiaj wiele instytucji finansowych - szczególnie banki - adoptuje zwinne podejście organizacji pracy - Agile. Czy podejście Lean bardziej popularne w fabrykach sprawdza się?
  Piotr Krupa: Źródłem sukcesu w naszym biznesie jest doskonałość operacyjna, a lean jest drogą, która pomaga nam w jej osiągnięciu. Jest już wiele pozytywnych przykładów wdrożenia lean w firmach finansowych. My podzielamy te doświadczenia.
 • Gość: Czy podpisana w poniedziałek przez Prezydenta nowelizacja prawa upadłościowego zakładająca poszerzenie dostępności tzw. "upadłosci konsumenckiej" wpłynie na wyniki Spółki?
  Piotr Krupa: Działamy na rynkach, na których upadłość konsumencka jest popularna i nasze doświadczenia są dobre, i w tym kontekście Polska nie będzie wyjątkiem - nadal będziemy w stanie realizować nasze procesy i osiągać zakładane wyniki. Oceniamy ten krok pozytywnie.
 • Wiceprezes: Jakie są prognozy jeśli chodzi o NPL zabezpieczone hipotekami? Czy ich sprzedaż istotnie wzrośnie w świetle zmieniającego się prawa?
  Piotr Krupa: Core’owym biznesem Kruka jest inwestowanie w niezabezpieczone portfele detaliczne. W historii zrealizowaliśmy też kilka transakcji portfeli hipotecznych, ale ich skala nie była istotna w całej działalności. Nie uważam żebyśmy istotnie przesunęli się w tym kierunku w najbliższym czasie, niezależnie od zmian na rynku.
 • Gość: Jaki jest Pana ulubiony rodzaj windykacji?
  Piotr Krupa: Ten, który stworzyliśmy w Kruku, czyli polubowny. Od 2008 roku rozkładamy zadłużenie naszych klientów na raty, które byłyby możliwe do spłaty. Rozwijamy proces polubowny do dzisiaj i wdrożyliśmy go na naszych wszystkich rynkach. Oczywiście, nie zawsze windykacja polubowna jest możliwa i często musimy iść do sądu. Ale nawet na etapie sądowym, dajemy osobom zadłużonym możliwość powrotu do rozmów.
 • Gość: Czy wartość spłat z tytułu nabytych wierzytelności w drugim półroczu 2019 powinna być większa niż w pierwszym półroczu, czy możliwy jest ich dalszy wzrost w tempie większym niż wzrost kosztów obsługi portfeli?
  Piotr Krupa: Nie chcę komentować wartości spłat w drugim półroczu, ale pracujemy by były jak najlepsze. Co do kosztów obsługi portfeli, to należy pamiętać o przesunięciu pomiędzy poniesionymi kosztami sądowymi a spłatami z tego źródła - dobrym przykładem mogą być Włochy, gdzie już ponosimy koszty związane z inicjacją procesu sądowego, a na wpłaty musimy poczekać.
 • ArturG: Jakie szanse/zagrożenia dla Kruka widzi Pan w perspektywie 1-3-5 lat?
  Piotr Krupa: Chcemy robić to, co robimy od 21 lat i umiemy najlepiej. W perspektywie pięciu lat, Kruk pozostanie więc na rynkach, gdzie jest obecnie. Będziemy realizowali inwestycje w detal niezabezpieczony banków i instytucji finansowych. Motorem rentowności będzie Polska. Oczekuję, że ten rynek będzie rósł. Liczę również na Włochy i Hiszpanię, które stopniowo powinny kontrybuować do wyniku. Nie zamierzamy wejść w żadne egzotyczne dla Kruka biznesy i aktywa. Uważam, że w tym zakresie będziemy w stanie realizować wzrost firmy i silny cash flow. Uważam także, że w przyszłości wejdziemy na nowy rynek, wyciągając też wnioski z naszej dotychczasowej ekspansji geograficznej.
  Co do zagrożeń - w praktyce nie da się ich przewidzieć. Przykładem może tu być działanie nieuczciwej konkurencji, z czym zetknęliśmy się na rynku polskim.
 • Piotr Krupa: Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za czas, który poświęciliście dla Kruka.
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +126,27% +25 254,60 zł 45 254,60 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy