pixelg
Radosław Solan - wiceprezes Milton Essex

Czat z Radosławem Solanem, wiceprezesem Milton Essex SA

Dyskusja odbyła się dnia: 19.05.2021, godziny 14:00
Radosław Solan - wiceprezes Milton Essex: Świat poniósł ogromne koszty w związku z COVID-19 i należy spodziewać się zmian w stosunku do bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej Radosław Solan, wiceprezes Milton Essex

Zapraszamy na prezentację inwestorską oraz czat z Radosławem Solanem, wiceprezesem Milton Essex SA, które odbędą się w środę, 19 maja, o godz. 14:00. Tematem spotkania będzie omówienie działalności spółki i jej wyników finansowych oraz przedstawienie planu na nadchodzące kwartały.

Milton Essex SA jest spółką z sektora med-tech specjalizującą się w tworzeniu innowacyjnych systemów medycznych wykorzystujących sztuczną inteligencję, optoelektronikę i termodynamikę.

Spółka prowadzi badania i gromadzi ponad dwadzieścia lat doświadczeń badaczy, które pozwoliły na opracowanie innowacyjnego systemu diagnostycznego SkinSENS™. Produkt ten służy do zautomatyzowanego odczytu wyników skórnych testów alergicznych i cechuje się zgodnością ze wszystkimi obecnymi na rynku zestawami do wykonywania skórnych testów alergicznych.
Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na prezentacji i czacie inwestorskim z Radosławem Solanem, wiceprezesem Milton Essex SA. Tematem spotkania będzie omówienie działalności spółki i jej wyników finansowych oraz przedstawienie planu na nadchodzące kwartały.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać po prezentacji wideo. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony. Uczestników zachęcamy też do udostępniania czatu i komentowania jego przebiegu w mediach społecznościowych z hasztagiem #czatStockWatch
 • Radosław Solan: Witamy wszystkich zainteresowanych na naszym czacie. Zapraszam do zadawania pytań!
 • Łukasz: Kiedy spodziewacie się Państwo rejestracji SkinSense ?
  Radosław Solan: SkinSENS zostanie zarejestrowane w ciągu 2-3 miesięcy.
 • Łukasz: Czy prezentacja SkinSens nastąpi na targach w Niemczech czy planujcie Państwo w Polsce wcześniej pokazać urządzenie ?
  Radosław Solan: Oficjalnie planujemy pokazać urządzenie na targach w Niemczech. Wcześniej SkinSENS zostanie pokazane użytkownikom, którzy będą brali udział w badaniach pilotażowych.
 • Łukasz: FaceCov - czy w związku z tym, ze pandemia pomału wygasa gdzie widzicie Państwo szanse na sprzedaż tego rozwiązania i czy jest jakieś wstępne zainteresowanie tego typu rozwiązaniem?
  Radosław Solan: To, że pandemia wygasa nie oznacza, że przejdziemy nad nią do porządku dziennego. Świat poniósł ogromne koszty w związku z COVID-19 i należy spodziewać się zmian w stosunku do bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Spodziewamy się, że to, że pandemia gaśnie nie zmieni zainteresowania urządzeń typu FaceCOV. Poruszanie się po obiektach typu lotniska czy duże urzędy zmieni się już na zawsze. Zainteresowanie jest ciągłe - wiele krajów zablokowało ostatnio używanie urządzeń z Dalekiego Wschodu, które nie spełniały wszystkich norm. Nasze urządzenie takie normy i standardy spełnia.
 • Łukasz: Czy może macie Państwo jakiś plan żeby poprawić płynność swoich akcji na NC ? Czy może jakieś fundusze interesują się już spółką ?
  Radosław Solan: Nie mamy planu na czysto techniczną poprawę płynności naszych akcji. Jesteśmy zdania, że musimy jak najszybciej osiągnąć kamienie milowe naszych projektów - i to przyciągnie inwestorów instytucjonalnych. Skupiamy się na jak najsprawniejszym prowadzeniu projektów i komercjalizacji urządzeń, a nie technicznej poprawie płynności.
 • Medyk80: Jaki jest plan sprzedaży SkinSense? Czy własna sprzedaż do poradni lekarskich, czy sprzedaż praw / licencji urządzenia do dużej firmy medycznej?
  Radosław Solan: Urządzenie SkinSENS będzie używane wraz z testami na obecność alergii, dla których istnieją terapie odczulające. Tego typu urządzenie powinno być więc przede wszystkim atrakcyjne dla producentów leków, z którymi chcielibyśmy współpracować przy dystrybucji i ofercie. Największy sens finansowy będzie miało połączenie testów i terapii z diagnostyką. To combo jest w stanie lewarować sprzedaż i leków i urządzenia. Do skutecznej terapii potrzebna jest przede wszystkim skuteczna diagnoza.
 • Jan Kamil: Czy spółka prowadzi aktualnie wszystkie trzy projekty przedstawione na stronie?
  Radosław Solan: Spółka prowadzi obecnie dwa projekty - SkinSENS i FaceCOV. Musimy priorytetyzować projekty, które mają szanse zaistnieć komercyjnie.
 • Jan Kamil: Jakie są konkurencyjne produkty na rynku polskim i światowym do waszych?
  Radosław Solan: Jeśli chodzi o SkinSENS nie ma konkurencji ani dla urządzenia, ale także dla całej infrastruktury informatycznej. Jeśli chodzi o FaceCOV, to urządzeń pomiarowych jest kilka albo dużo - w zależności, czy spełniają normy pomiarowe. Nasze spełnia, więc konkurencji jest mało. Patrząc na urządzenia zarejestrowane jako wyrób medyczny, to tej konkurencji praktycznie nie ma.
 • Jan Kamil: Komercjalizacja projektów - ile czasu i pieniędzy potrzebują poszczególne projekty?
  Radosław Solan: SkinSENS potrzebuje ok. półtora roku na komercjalizację. Po rejestracji przeprowadzimy program pilotażowy, a następnie będziemy przygotowywać wersję finalną, ofertę rynkową i podpisać szereg umów z partnerami, co będzie wymagało czasu. Jeśli chodzi o FaceCOV, to system można postawić w przestrzeni publicznej tuż po wyprodukowaniu. Prawdopodobnie na komercyjną wersję tego produktu możemy oczekiwać krócej. Finalna wersja komercyjna może pojawić się już za rok.
 • Wykres: urządzeń mierzących zdalnie temperaturę i dających obraz cieplny jest już sporo. W czym Wasze ma być lepsze?
  Radosław Solan: Tak jak powiedziałem, najważniejszym elementem takich urządzeń jest powtarzalność pomiaru, rozdzielczość i możliwość wykonania dokładnego pomiaru. Takich urządzeń jest na rynku bardzo mało i są zazwyczaj bardzo drogie. Większość urządzeń dostępnych na rynku zostało zaadaptowanych z systemów obserwacyjnych do pomiarowych i nie spełniają wielu norm. FaceCOV jest urządzeniem pomiarowym, dedykowanym i jest w stanie wykonywać pomiary dokładne, powtarzalne i o wysokiej rozdzielczości.
 • Wykres: Urządzenie diagnostyczne jak SkinSense jest chyba całkowitą nowością i nie było nigdzie stosowane w diagnozach alergii. Na jakiej podstawie jesteście przekonani, że lekarze będą to stosować, że to się w ogóle przyjmie na rynku? Co im to będzie dawało w stosunku do zwykłych oględzin skóry, które też przecież zawsze muszą robić?
  Radosław Solan: Jak zostało zauważone - obecnie odczyt testów alergicznych wykonywany jest na podstawie oględzin skóry. SkinSENS zagląda "pod skórę", mierząc zmiany temperatury. Tego lekarz nie widzi. Urządzenie będzie wspierać diagnostykę lekarzy. Lekarz nie będzie musiał wykonywać oględzin skóry, więc odczyt będą mogli wykonywać lekarze innych specjalizacji, mający kontakt z alergiami, czy inni pracownicy medyczni. Im więcej informacji lekarze posiadają o chorobie czy zjawisku, tym łatwiej jest im postawić diagnozę. I te dodatkowe informacje SkinSENS oferuje.
 • Gość: Jaki jest "Plan B" jeśli targi w Niemczech się nie odbędą ?
  Radosław Solan: Targi w Niemczech się odbędą - fizycznie lub online, tak jak w zeszłym roku.
 • Gość: jakie przychody są szacowane z poszczególnych produktów w przypadku sukcesu ?
  Radosław Solan: Nie publikujemy prognoz.
 • Ciekawski_Inwestor : FaceCOV to bardzo intrygujący projekt. W jakich miejscach, placówkach czy zawodach chcielibyście go zastosować?
  Radosław Solan: FaceCOV ma przede wszystkim szanse zaistnieć w obiektach strategicznych - na dworcach, lotniskach, urzędach, ale także w halach widowiskowych czy wszędzie tam, gdzie pojawia się dużo ludzi, a właścicielom obiektu zależy na bezpieczeństwie.
 • yodyod: Proszę przypomnieć jak docelowo szacujecie Państwo potencjał rynku jeśli chodzi o sprzedaż Skinsense i jak będzie wyglądać komercjalizacja jeśli chodzi o kategorie odbiorców
  Radosław Solan: W pierwszej kolejności system SkinSENS przeznaczony jest dla szpitali, przychodni i placówek specjalizujących się w diagnostyce alergii. W drugiej - do placówek, gdzie lekarze mają kontakt z pacjentami z alergiami, np. implantolodzy czy protetycy.
 • Wykres: na jakie rynki zagraniczne liczycie?
  Radosław Solan: Liczymy głównie na rynek europejski, gdzie rejestrujemy nasz produkt. W drugiej - jeśli pojawią się lokali partnerzy biznesowi - stawiamy na kraje azjatyckie i USA.
 • Ciekawski_Inwestor : Projekty, projektami, ale co z urządzeniami i systemami? Będziecie udostępniać licencję czy planujecie rozpoczęcie własnej produkcji?
  Radosław Solan: System SkinSENS to przede wszystkim system - urządzenie i baza danych. Jeżeli znajdzie się partner, który będzie chciał zaangażować się we wspólną pracę na bazach danych, to rozważymy licencję. Nie jesteśmy w stanie sami produkować i instalować urządzenia FaceCOV, więc nie widzimy problemu w udzielaniu licencji innym podmiotom.
 • Gość: W 2020 r. istotną częścią kosztów były usługi obce. Na co wydaliście ponad 400 tys. zł?
  Radosław Solan: Oba nasze projekty są prowadzone w taki sposób, że korzystamy z pomocy naszych partnerów. W dużej mierze są to partnerzy zewnętrzni - PW, PŁ, WAT i inne podmioty, konsultanci, projektanci przemysłowi, UX designerzy. Stąd poziom kosztów usług obcych jest u nas stosunkowo wysoki.
 • Gość: Jeśli dobrze rozumiem, to SkinSens jest efektem współpracy z WAT w ramach projektu Fotonica. Jaką część przychodów po komercjalizacji będzie otrzymywać uczelnia?
  Radosław Solan: Pracujemy w konsorcjum z WAT i projekt się jeszcze nie zakończył. Kwestia podziału przychodów zostanie ostatecznie ustalona po zakończeniu projektu. Spółka ma też prawo do wykupu praw do poszczególnych rozwiązań. Podstawowe rozwiązania w SkinSENS wynikają z patentu, który złożyła spółka.
 • Gość: W pierwszym kwartale wydaliście 1,4 mln zł. Przy tym tempie gotówki w kasie nie starczy nawet do końca roku. Czy należy się liczyć z kolejną emisją akcji jeszcze w tym roku, czy dopiero w następnym?
  Radosław Solan: Wynik z cash flow nie jest związany z wydatkowaniem pieniędzy na projekty. 1,4 mln zł dotyczy przede wszystkim zmiany należności spółki oraz zmiany rozliczeń międzyokresowych kosztów. O ile ta zmiana będzie dobrym wskaźnikiem, ile wydaliśmy w Q1, o tyle zmiana zobowiązań i należności, to wynika ona przede wszystkim z przekazania zaliczki dla Wojskowej Akademii Technicznej.
 • Gość: Czy można się ubiegać o certyfikację medyczną zanim powstanie gotowy i ostateczny wzór mający być podstawą do produkcji?
  Radosław Solan: Tak, można. Jak najbardziej. Po przeprowadzeniu pilotażu każdy z systemów może ulec recertyfikacji.
 • Gość: Czy planujecie Państwo w tym roku emisję akcji?
  Radosław Solan: Nie planujemy emisji akcji w tym roku. Najprawdopodobniej będziemy chcieli ją zrobić w przyszłym roku. Proszę zwrócić uwagę, że oba prowadzone przez nas projekty posiadają dofinansowanie z NCBiR.
 • Wonka: Witam Czy pilotaż SkinSens będzie się wiązał z jakimiś przychodami po stronie spółki, czy to właściwie tylko walidacja przydatności urządzenia?
  Radosław Solan: To walidacja przydatności urządzenia przy współpracy z praktykami. Nie spodziewamy się z tego tytułu przychodów.
 • yodyod: Czy zamierzacie Państwo informować o kolejnych zrealizowanych krokach ku komercjalizacji w komuniktach bieżących czy raczej w raportach okresowych badx takich spotkaniach jak dzisiejsze
  Radosław Solan: Wiele z naszych działań nie będzie podlegało raportom bieżącym. Informacje o postępach w pracach będą przekazywane w czasie podobnych spotkań. Informacje niezbędne dla inwestorów będziemy też przekazywać w komunikatach giełdowych.
 • Trooper: Czy praca nad FaceCov ma sens patrząc na skuteczność i poszerzającą się dostępność szczepionek? W Izraelu jest w zasadzie po pandemii…
  Radosław Solan: Gdyby szczepionki mogły w całości wyeliminować szansę na pojawienie się pandemii, to do pandemii SARS-COV-19 nie powinno dojść. W związku z kosztami poniesionymi na całym świecie należy spodziewać się dodatkowych inwestycji w zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Po to powstaje system FaceCOV.
 • Gość: Czy do pilotażu Skin Sens macie już wybranego partnera?
  Radosław Solan: Jesteśmy w trakcie wyboru partnerów klinicznych do pilotażu SkinSENS.
 • Baca: Czy spółka już wybrała wykonawcę urządzeń SS? Jesteście już z kimś “po słowie”, albo macie listy intencyjne?
  Radosław Solan: Nie, na tym etapie nie planujemy rozmów nt. produkcji seryjnej. Urządzenie do programu pilotażowego wykonamy we własnym zakresie.
 • Baca: Czy wyjście poza krajowy rynek uzależniacie od jakiegoś milestona sprzedaży w kraju, czy to procesy rozłączne?
  Radosław Solan: Nie uzależniamy wyjścia poza rynek krajowy od sprzedaży w kraju. Będzie to zależne od sieci dystrybucji i sprzedaży poza Polską.
 • Gość: Czy zamierzacie sami produkować aparaty diagnostyczne, czy raczej udzielić komuś licencji?
  Radosław Solan: Nie zamierzamy budować zaplecza produkcyjnego. Z ekonomicznego punktu widzenia nie zwróci się to w krótkim ani średnim terminie. Produkcja będzie opierać się na zlecaniu wykonania poszczególnych komponentów.
 • Grzegorz86: Czytałem raport roczny, teraz kwartalny. Ani w jednym, ani w drugim nie ma żadnej informacji na temat InfraSkin… Jaki jest status tego projektu? Pracujecie nad nim, czy to przyszłość, bo w sumie można przeczytać o dwóch zespołach…
  Radosław Solan: Nad projektem InfraSKIN będziemy pracować w drugiej kolejności. Priorytetem jest FaceCOV oraz SkinSENS.
 • Yagoda: Spółka oczywiście nie podaje prognoz, ale z pewnością wewnętrznie spodziewacie się jakiejś daty osiągnięcia rentowności. Kiedy się tego spodziewacie?
  Radosław Solan: Pierwsze przychody mamy nadzieję osiągnąć w przyszłym roku - głównie za sprawą FaceCOV. Jeśli chodzi o osiągnięcie rentowności - najwcześniej w 2023 r.
 • Ciekawski_Inwestor : Tematyka alergenów oraz alergii będzie przewodząca w spółce? Czy po zakończeniu projektu SkinSENSE zostanie porzucona?
  Radosław Solan: W żaden sposób nie zamierzamy porzucać tematu alergii po zakończeniu projektu SkinSENS. Planujemy rozwój tego systemu, wraz z liczbą sprzedanych urządzeń i szerokiego zastosowania wspomagania diagnostyki.
 • Speedy_Gonzales: Czy spółka bierze pod uwagę, że jej metoda może nie otrzymać pozytywnej opinii w środowisku medycznym? Jakie wówczas kroki zostaną podjęte?
  Radosław Solan: Od samego początku braliśmy pod uwagę, że możemy nie uzyskać przychylnych opinii w środowisku medycznym. Dlatego staramy się pracować blisko z lekarzami i pokazywać im korzyści ze stosowania naszego urządzenia i dodatkowych informacji, które mogą dzięki niemu mieć.
 • Gość: Gdzie spółka powinna być Pana zdaniem za 3 lata i w jaką kapitalizacje mierzycie ?
  Radosław Solan: Za trzy lata powinniśmy mieć dwa w pełni funkcjonalne komercyjne projekty. Skala przychodów będzie miała wpływa na kapitalizację spółki. Nie chcemy przedstawiać konkretnych prognoz i oczekiwań na kapitalizację.
 • Medyk80: Jak z waszą płynnością / sytuacją finansową, na jaki czas jesteście zabezpieczeni pod tym względem?
  Radosław Solan: Mamy zabezpieczoną płynność na najbliższe 12 miesięcy.
 • Medyk80: Czy macie w planach przenieść notowania na główny rynek GPW?
  Radosław Solan: Jeśli skala naszej działalności oraz pojawienie się przychodów na to pozwolą, to jak najbardziej.
 • kilkenny: czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia konieczności zwrotu środków z UE?
  Radosław Solan: Na tę chwilę nic nie wiemy, o takich zagrożeniach.
 • Gość: Jakiej procentowej marży po stronie spółki spodziewacie się ze sprzedaży jednego urządzenia? Jaki prognozujecie jednostkowy koszt produkcji, bez naliczania na niego kosztu prac rozwojowych?
  Radosław Solan: Mamy wewnętrzne prognozy w tym zakresie. Nasza decyzja o niepublikowaniu prognoz i szczegółów dotyczących jednostkowych kosztów komponentów jest świadoma. Marża będzie zależna od tego, jaki partner zostanie wybrany do dalszej produkcji urządzenia i jak bardzo zaangażuje się w jego dystrybucję.
 • Ynwestor: Jakie są zasady rozliczeń w ramach przyznanych dotacji? Czy spółka dostaje jakieś zaliczki i pokazuje je na bilansie czy może finansowanie otrzymujecie po pokazaniu dowodów księgowych na wydatki?
  Radosław Solan: W obu projektach jesteśmy finansowani z zaliczek, stąd w bilansie pokazujemy także środki, które otrzymaliśmy z zaliczek. Okresowo są to także środki, które przekazujemy naszemu konsorcjantowi, czyli WAT.
 • Radosław Solan: Dziękujemy za udział w czacie i wszystkie pytania. Mam nadzieję, że zaspokoiliśmy państwa ciekawość. Zapraszamy do śledzenia komunikatów na temat postępów w pracach spółki!
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
Spółka Cena emisyjna Wart. oferty Koniec zapisów
Shoper SA 47,00 zł 363,39 mln zł 2021-06-28
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,25% +33 649,63 zł 53 649,63 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy