pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - wiadomości, analizy, inwestycje i finanse
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 14.03.2014, godziny 11:45
Rafał Tomasiak - prezes zarządu Zortrax Sp. z o.o. Rafał Tomasiak, prezes zarządu Zortrax Sp. z o.o.

W najbliższy piątek 14 marca 2014 r. o godz. 12:00 przeprowadzimy pierwszy czat z Rafałem Tomasiakiem, prezesem zarządu spółki Zortrax, która właśnie przeprowadza publiczną emisję obligacji. Spotkanie będzie dotyczyć zarówno oferty, jak i działalności spółki oraz rynku druku 3D, na którym działa Zortrax.

Zortrax jest polskim dostawcą kompleksowych rozwiązań w obszarze druku 3D. Spółka z powodzeniem działa na rynkach międzynarodowych, sprzedając swoje produkty m.in. w największych krajach europejskich oraz w USA i Kanadzie. Niedawno Zortrax podpisał kontakt z międzynarodową korporacją Dell na dostawę 5.000 drukarek 3D Zortrax M200, i prowadzi rozmowy handlowe z kolejnymi znanymi koncernami.

W maju 2013 r. za pomocą kampanii crowdfundingowej na amerykańskim portalu kickstarter.com, spółka pozyskała finansowanie w wysokości prawie 180 tys. dolarów. Z kolei w styczniu br. Zortrax pozyskał w prywatnej emisji obligacji 1,2 mln zł, skracając okres trwania emisji i redukując zapisy.

W spotkaniu będą także brali udział pozostali założyciele i udziałowcy spółki – Karolina Bołądź i Tomasz Drosio oraz przedstawiciel Oferującego – Jarosław Ostrowski, prezes zarządu Invista Dom Maklerski SA.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam serdecznie na czacie z prezesem spółki Zortrax, polskiego producenta rozwiązań druku 3D, działającego na rynku globalnym. Tematem spotkania jest publiczna emisja obligacji Spółki.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Rafał Tomasiak: Witam serdecznie wszystkich uczestników. Zapraszam do zadawania pytań.
 • MZK: Witam spółka jest bardzo młoda i tym samym bez wyników, czym chcecie do siebie przekonać inwestorów?
  Rafał Tomasiak: Jesteśmy przekonani, że ta emisja będzie sukcesem podobnie jak emisja styczniowa. Wtedy zaufało nam kilkudziesięciu polskich inwestorów i zakończyliśmy zapisy przed czasem. Przede wszystkim jednak stoi za nami unikalny koncept biznesowy, który odpowiada na potrzeby klientów z segmentu półprofesjonalnego. Redefiniujemy rynek druku 3D, co potwierdza skala zainteresowania i zamówień na nasz produkt.
 • MZK: Jakie macie prognozy wyników na ten rok i kolejne lata?
  Rafał Tomasiak: Kluczowe jest zrozumienie, że Zortrax to spółka, która niedawno skomercjonalizowała projekt, nad którym przez kilka lat pracował zespół programistów i inżynierów. Pierwsze sprawozdania w postaci raportu półrocznego opublikujemy na rynku Catalyst. Natomiast z tygodnia na tydzień obserwujemy skokowy wzrost sprzedaży, dlatego podawanie jakichkolwiek liczb w tym szacunków czy prognoz byłoby nieracjonalne.
 • łodzianin: Witam, Panie Rafale, czy planujecie debiut na rynku akcji (np. na NewConnect)? Jeśli tak to kiedy można się spodziewać pierwszych informacji?
  Rafał Tomasiak: Rozwijamy się tak dynamicznie, że nie wykluczamy żadnego wariantu.
 • in-westor: Jaką marże daje sprzedaż jednej drukarki w ramach kontraktu z Dellem?
  Rafał Tomasiak: Marża jest satysfakcjonująca dla obu stron. Ze względu na konkurencję oraz poufność kontraktu nie będziemy podawać marż na poszczególnych kontraktach.
 • sasky: Na jakim etapie są negocjacje z Boschem? Kiedy można się spodziewać informacji o efektach? Kontrakt z Boschem będzie większy niż z Dellem?
  Rafał Tomasiak: Rozmawiamy z kilkoma dużymi firmami, ale do momentu, w którym nie będziemy mieli potwierdzonych zamówień nie będziemy informować o szczegółach prowadzonych negocjacji.
 • obligatariusz: Dlaczego spółka nie ma patentu na filament, zamierzacie to zmienić i wystąpić o ochronę?
  Rafał Tomasiak: Prowadzimy obecnie prace nad wieloma procesami patentowymi, wśród których są także patenty na filamenty. Zwracamy uwagę, że nasz filament współpracuje tylko z naszą drukarką, więc nie ma tutaj ryzyka jego wykorzystania przez konkurencję.
 • monika niepotwierdzony: Z państwa perspektywy... czy koszty wydruków 3D i materiałów eksploatacyjnych mają szansę spaść na tyle, by każdy mógł wykorzystywać dobrodziejstwa tej technologii?
  Rafał Tomasiak: Tak. Już w tej chwili koszt druku jest bardzo atrakcyjny dla naszych klientów.
 • Grzegr niepotwierdzony: Czy planujecie w międzyczasie (rozumiem, że dla Della na bieżąco produkujecie drukarki) tworzyć nowe modele urządzeń?
  Rafał Tomasiak: Tak, pracujemy nad nowymi modelami drukarek i nowymi materiałami do druku. Pracujemy nad mniejszą wersją drukarki M200, która będzie nosiła nazwę M120 oraz nad nową drukarką, która będzie wykorzystywała technologię druku z płynnej żywicy.
 • Tomek niepotwierdzony: Kontrakt z Dellem jest obiecujący, ale jak poradzilibyście sobie bez niego? Czy umowa z Dellem ma posłużyć jako dźwignia przy pozyskiwaniu funduszy z emisji obligacji?
  Rafał Tomasiak: Nie, umowa z Dellem jest jednym z kontraktów, które realizujemy, ale kluczem do naszego sukcesu jest pozyskiwanie jak największej ilości klientów, także indywidualnych. Do tego dążymy i dzięki temu mamy bardzo zdywersyfikowany portfel zamówień - z całego świata i z różnych branż.
 • anty_teresa: Witam serdecznie. Na początku chciałbym pogratulować Państwu jako młodej polskiej firmie której udało się stworzyć unikatowy produkt. Chciałbym jednak zapytać czy działalność www.gadgets3d.com nie jest konkurencyjna wobec Zortax? Czy nie ma konfliktu interesów Pana Prezesa lub innego człona zarządu?
  Rafał Tomasiak: Gadgets3d był pewnym etapem w naszej działalności zawodowej, ale teraz jesteśmy w 100% skupieni na wzroście i budowaniu wartości Zortraxu. Nie ma żadnych transakcji pomiędzy tymi podmiotami, a działalność Gadgets3d jest w naturalny sposób wygaszana.
 • anty_teresa: Skoro środki z emisji obligacji mają być zainwestowane głównie w badania i rozwój produktów, to czym sfinansujecie potrzebny kapitał obrotowy na kontrakt z Dellem?
  Rafał Tomasiak: Ze środków z pierwszej emisji oraz z bieżących przepływów finansowych.
 • bekerro: Dlaczego obligacje, a nie akcje?
  Rafał Tomasiak: Obecna forma prawna nie zezwala na emisję akcji.
 • SW-fan: Skoro rozwój jest tak szybki i potrzebujecie kapitału, rozumiem że banki mogą nie chcieć dać kredytu przez zbyt krótką historię i brak zabezpieczenia, ale dlaczego nie poszliście najpierw na rynek VC/PE?
  Rafał Tomasiak: Idziemy swoją drogą. Przeanalizowaliśmy wszystkie możliwe formy finansowania i wybraliśmy obligacje, bo jest to opcja najlepsza dla spółki i jej rozwoju. Nie zawsze szablonowe rozwiązania są najlepsze.
 • anty_teresa: Czy drukarka była testowana na awaryjność? Macie jakieś oczekiwania co do poziomu usterek i kosztów ich usunięcia? Kto będzie dokonywał napraw? Zakład w Chinach, czy planujecie jakieś europejskie, albo amerykańskie centrum serwisowe?
  Rafał Tomasiak: Awaryjność jest na poziomie 3%, co jest bardzo niskim wskaźnikiem. Drukarka została zaprojektowana w taki sposób, żeby koszty serwisowe były jak najniższe. W związku z budową sieci dystrybutorów pojawią się nowe punkty serwisowe, co dodatkowo obniży koszty gwarancji.
 • anty_teresa: Czy spółka ma zamiar zabezpieczyć swoją ekspozycję walutową? Czy jest w spółce ktoś, kto zna się na hadgingu? Jakich instrumentów zamierzacie użyć? Spółka oferuje stałą stopę procentową przy oczekiwanym wzroście stóp procentowych, więc biznesplan wygląda na dopięty na ostatni guzik,stąd pytanie o zabezpieczenie marży dolarowej i przepływów.
  Rafał Tomasiak: Tak. Nasza marża na produkcie powoduje, że to ryzyko jest niewielkie. W naszej strategii uwzględniliśmy zabezpieczenie ekspozycji walutowej. Mamy odpowiedniego eksperta.
 • SW-fan: Czy spółka planuje uruchomienie sklepu internetowego globalnego?
  Rafał Tomasiak: Sklep jest uruchomiony pod adresem www.zortrax.com
 • niemiec niepotwierdzony: Planowane IPO niemieckiego SLM Solutions GmbH postrzega Pan w kategoriach zagrożenia (ryzyka) czy szansy dla swojej firmy?
  Rafał Tomasiak: Im więcej mówi się o branży druku 3D w tym na rynku kapitałowym tym lepiej. Liczymy, że w Europie stanie się dokładnie to co w Stanach Zjednoczonych, czyli branża będzie mocno reprezentowana na rynku.
 • anty_teresa: Czy planujecie wzrost zatrudnienia? Ile ono wynosi na dzień dzisiejszy? Jak macie zamiar docierać do klientów? Czy większość kontaktów biznesowych opiera się na Panu Prezesie?
  Rafał Tomasiak: Tak, aktualnie prowadzimy rekrutację na kilkanaście nowych stanowisk, z czego większość stanowić będą wysokiej klasy specjaliści - inżynierowie i programiści. W naszej opinii bardzo ważna jest dobra sieć dystrybucji oraz promocja. Kluczową kadrę stanowimy we trójkę - poza mną również Karolina Bołądź i Tomasz Drosio.
 • Gość niepotwierdzony: Kiedy obejmiecie dystrybucją takie sieci jak Saturn czy Media Markt? Chyba dopiero wejście do takich sieci da wam szeroki dostęp do masowego klienta?
  Rafał Tomasiak: Teraz koncentrujemy się na segmencie małych i średnich przedsiębiorstw, do których dociera się za pomocą innych kanałów sprzedaży. W przyszłości nie wykluczamy mocniejszego wejścia na rynek konsumencki.
 • oro niepotwierdzony: Drukarki 3D, ze względów konstrukcyjnych nie są proste w montażu, jak szacujecie Państwo wydolność produkcyjną, jaką zamierzacie osiągnąć?
  Rafał Tomasiak: W tej chwili nie mamy żadnych ograniczeń. Jest to wynikiem wykorzystania outsourcingu, który daje nam bardzo szerokie możliwości.
 • anty_teresa: Ile urządzeń do tej pory udało się spółce sprzedać? Jaki będzie model biznesowy? Tania drukarka drogi filment jak to ma miejsce w przypadku klasycznego druku? Gdzie jest źródło oczekiwanego sukcesu finansowego w modelu biznesowym?
  Rafał Tomasiak: Pozyskane finansowanie umożliwi nam zmianę skali dostaw z kilkudziesięciu sztuk na miesiąc do poziomu liczonego w tysiącach sztuk rocznie. Nie obejmuje to oczywiście jednorazowych, dużych kontraktów.
  Obecnie koncentrujemy się na utrzymaniu niskich kosztów eksploatacji, czyli cena za filament jest stosunkowo niska (zarabiamy na efekcie skali). Już w tym roku nasz model biznesowy zostanie poszerzony o droższe rodzaje filamentów, na których marża będzie wyższa.
 • Roger niepotwierdzony: Jaki jest cykl życia produktu w przypadku drukarek 3D? Po jakim czasie aktualny model jest zastępowany nowszym?
  Rafał Tomasiak: Szacujemy, że, tak jak w przypadku komputerów i telefonów - 2 lata. Według nas rynek druku 3D będzie się rozwijał tak jak rynek komputerów w latach 80-tych.
 • anty_teresa: Skoro spółka chce pozyskać gotówkę na rozwój z przepływów finansowych, to o jakich kwotach kredytów jeszcze mówimy?
  Rafał Tomasiak: Obecnie nie planujemy dodatkowego zadłużenia spółki - na teraz jedyne zadłużenie jest wynikiem styczniowej emisji obligacji.
 • bekerro: Jaki udział posiadacie obecnie Państwo w rynku drukarek 3D?
  Rafał Tomasiak: Na rynku polskim jesteśmy zdecydowanym liderem w naszej kategorii - jako producenci nie widzimy konkurencji. Jako jedyni dostarczamy kompleksowe środowisko druku 3D, tj. drukarka, oprogramowanie, filamenty i wsparcie serwisowe.
 • anty_teresa: Czy sieć dystrybutorów budujecie jako część grupy? Czy to ma być forma współpracy? Ile punktów jest w tej chwili i jaki jest koszt utrzymania?
  Rafał Tomasiak: Nie będzie to część grupy, ale forma współpracy. Obecnie sprzedajemy za pośrednictwem naszych sklepów internetowych.
 • Gość niepotwierdzony: Ile trwa wydrukowanie kota (takiego jak w reklamie emisji)? Ile mozna ich wydrukowac na jednej rolce materialu?
  Rafał Tomasiak: Wydrukowanie tego modelu trwa ok. 10 h, a przybliżony koszt druku to kilka-kilkanaście zł. Wykonanie tego modelu w każdej innej technologii niż druk 3D będzie dużo dłuższe i droższe. Jedna rolka czyli jeden kg filamentu wystarczy na wydrukowanie od kilku do kilkunastu takich modeli (w zależności od parametrów druku).
 • Rafał Tomasiak: Bardzo dziękuję za udaną rozmowę i wszystkie zadane pytania. Przepraszam, że nie udało się odpowiedzieć na wszystkie. Zapraszam do kontaktu także na ir@zortrax.com
 • moderator: Ja także dziękuję za spotkanie i zapraszam na kolejne czaty w StockWatch.pl
Spółka Cena emisyjna Wart. oferty Koniec zapisów
People Can Fly 46,00 zł 189,75 mln zł 2020-12-03
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +125,63% +25 125,37 zł 45 125,37 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy