Wiesław Żywicki - wiceprezes zarządu TelForceOne SA - czat inwestorski - StockWatch.pl - portal informacyjno-analityczny poświęcony inwestycjom na polskiej giełdzie i rynkach globalnych.
AD.bx ad0a
StockWatch.pl
AD.bx ad0b

Wiesław Żywicki - wiceprezes zarządu TelForceOne SA

Dyskusja odbyła się dnia: 24.03.2014, godziny 11:00
Wiesław Żywicki - wiceprezes zarządu TelForceOne SA Wiesław Żywicki - wiceprezes zarządu TelForceOne SA
TFONE

24 marca o godz. 11:00 zapraszamy na czat z Wiesławem Żywickim, wiceprezesem TelForceOne SA, w którym wezmą też udział przedstawiciele zarządów spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej: Adam Kowalski -członek zarządu TelForceOne SA, Paweł Jankowski - prezes spółek Teletorium Sp. z o. o. i RedDog Sp. z o. o. oraz Radosław Trzeba, wiceprezes myPhone Sp. z o. o. W trakcie czatu odpowiedzą oni na pytania dotyczące wyników za 2013 rok oraz planów i nowych produktów spółek z Grupy Kapitałowej TelForceOne.

Grupa Kapitałowa TelForceOne jest liderem rynku akcesoriów do urządzeń mobilnych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej (m. in. marek własnych Forever i GreenGo) oraz producentem elektroniki użytkowej (myPhone, myTAB). W 2013 roku udanie zadebiutowały nowe produkty spółek z Grupy Kapitałowej, m. in. smartfony myPhone oraz e-papierosy FOOF i Tabaque. Telefony myPhone dominują w sektorze aparatów GSM o uproszczonej obsłudze. W portfolio Grupy Kapitałowej TelForceOne są również produkty z branży oświetlenia LED oraz alternatywne materiały eksploatacyjne do drukarek. W skład Grupy wchodzi m.in. spółka Teletorium – specjalistyczna sieć sprzedaży detalicznej. Grupa Kapitałowa TelForceOne obecna jest w 32 krajach.

Zapis dyskusji
 • moderator: Serdecznie witam na czacie z Wiesławem Żywickim, wiceprezesem TelForceOne SA, w którym wezmą też udział przedstawiciele zarządów spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej: Adam Kowalski -członek zarządu TelForceOne SA, Paweł Jankowski - prezes spółek Teletorium Sp. z o.o. i RedDog Sp. z o.o. oraz Radosław Trzeba, wiceprezes myPhone Sp. z o.o. W trakcie czatu odpowiedzą oni na pytania dotyczące wyników za 2013 rok oraz planów i nowych produktów spółek z Grupy Kapitałowej TelForceOne. Już można zadawać pytania, na które nasi Goście zaczną odpowiadać równo o 11:00.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gości czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Wiesław Żywicki: Serdecznie witamy Państwa na czacie po prezentacji satysfakcjonujących - mamy nadzieję - wyników za 2013 r. Prosimy o zadawanie pytań ;)
 • Inwestor niepotwierdzony: Jaka jest polityka dywidendowa spółki?
  Wiesław Żywicki: Dla spółki istotny jest kapitał obrotowy, bo jest konieczność angażowania środków w kolejne duże zamówienia. Koncentrujemy się na bardzo intensywnym wzroście, ale temat dywidendy jest ważny dla akcjonariuszy i będzie rozważany przez zarząd.
 • Inwestor niepotwierdzony: Jak wygląda sprzedaż e-Papierosów? Jakie sa perspektywy?
  Paweł Jankowski: Sprzedaż e-papierosów osiągnęła w 2013 r. zamierzony poziom. Plany na 2014 r. są bardzo poważne, prowadzimy zaawansowane rozmowy z partnerami sieciowymi oraz równolegle rozwijamy sprzedaż na rynku tradycyjnym.
 • MZK: Na jakich produktach spółka osiąga najwyższe marże?
  Adam Kowalski: Spółka osiąga najwyższe marże na produktach sprzedawanych pod markami własnymi.
 • Zainteresowany niepotwierdzony: Jak wygląda sytuacja płynnościowa spółki? Jaki jest stan zadłużenia?
  Wiesław Żywicki: Wysoka płynność, zadłużenie pod kontrolą: D/E = 3,76.
 • barca100: Jakie jest zapotrzebowanie spółki na kapitał? Czy planowane są emisje akcji lub obligacji?
  Wiesław Żywicki: Program emisji obligacji jest otwarty, ale na razie nie jest materializowany. W najbliższym czasie nie przewidujemy emisji akcji.
 • Piotr niepotwierdzony: Czy spółka kiedykolwiek analizowała możliwość wejścia w segment produkcji drukarek 3D?
  Adam Kowalski: Jest to jeden z wielu kierunków rozwoju rozważanych przez spółkę.
 • Marc niepotwierdzony: Gratuluję udanego roku! Mam pytania dot. naelżności od spółki Vratislawia Investment na 5 mln zł, które przewijają się w raportach rocznych od kilku lat i co roku ich spłata jest przesuwana. 1. Co to za podmiot i Wratislavia Investment jest w jakiś sposób powiązana z akcjonariuszami TFO lub z osobami zasiadającymi w Zarządzie/Radzie Nadrorczej TFO. 2. Czy TFO otrzymuje z tyt. tych należności odsetki? 3. Co jest powodem corocznej rpolongaty spłąty tego zadłużenie? 4. I wreszczie czy TFO zawiązywała na tę należność rezerwę na złe długi? Pozdrawiam
  Wiesław Żywicki: Ad. 1 Jest to podmiot niepowiązany. Ad 2. Tak, otrzymuje. Ad. Charakter systematycznych spłat. Ad 4. Należność jest obsługiwana i monitorowana.
 • Piotr niepotwierdzony: Czy spółka rozważa rozwój przez przejęcia lub fuzje z innymi podmiotami? Czy prowadzone były/są tego typu rozmowy z innymi podmiotami?
  Wiesław Żywicki: Aktywnie obserwujemy rynek.
 • Piotr niepotwierdzony: Czy Spółka rozważa debiut Myphone na giełdzie?
  Wiesław Żywicki: W przyszłości jest to niewykluczone, myPhone bardzo się rozwija.
 • Piotr niepotwierdzony: Z czego wynikają odsetki budżetowe i od zobowiązań handlowych w 2013 r.?
  Wiesław Żywicki: Zobowiązania handlowe w dotychczasowej historii grupy nie stanowiły źródła istotnych obciążeń odsetkowych. Zwiększenie pozycji zobowiązań handlowych, przy jednoczesnym wzroście stanu zapasów, oznacza uzupełnienie stoków magazynowych celem zapewnienia dostaw w nowym roku obrotowym.
 • FIX niepotwierdzony: Dzień dobry, chciałbym zapytać kiedy nastąpi aktualizacja wartości spółek zależnych, jak i nieruchomości należących do grupy? Czy były przeprowadzone testy na utratę wartości?
  Wiesław Żywicki: Aktualizacja następuje na bieżąco, zgodnie z wymogami ustawowymi.
 • Klakier niepotwierdzony: Wyniki za 2013... całkiem obiecujące, jakie plany na obecny rok? Czy utrzymacie Państwo tempo?
  Wiesław Żywicki: Zgodnie z Planem Rozwoju Grupy na 2014 rok uważamy, że nadal będzie bardzo wysokie.
 • Piotr niepotwierdzony: Czy spółka ma nowe pomysły na wykorzystanie sieci Teletorium do dystrybucji produktów lub usług innych firm?
  Paweł Jankowski: Na dzień dzisiejszy spółka koncentruje się na rozwoju sieci. Wprowadzenie nowych produktów odbywa się na bieżąco. Są to jednak produkty związane ściśle z branżą GSM.
 • Gość niepotwierdzony: Chciałbym zapytać jakie jest zabezpieczenie kredytów długoterminowych i jakiej wielkości kredytów dotyczy hipoteka kaucyjna w wys. niemal 40 mln?
  Wiesław Żywicki: Kredyt inwestycyjny i obrotowy zabezpieczone są na nieruchomości spółki.
 • zjablik66 niepotwierdzony: Gratulacje wyników !!! Pytanie, wg Panów jak będzie się kształtowała marża netto na sprzedaży w przyszłosci (w 2013 roku ładna poprawa - czy bedzie szansa na utrzyamnie w 2014) oraz czy są jakieś przewidywania odnośnie dynamiki przychodów?
  Adam Kowalski: Planujemy zwiększenie dynamiki przychodów, m.in. poprzez rozwój dystrybucji elektroniki renomowanych producentów światowych, co spowoduje brak możliwości utrzymania wysokiego poziomu marży.
 • AT niepotwierdzony: Co spółka ma zamiar zrobić z nieruchomościami inwestycyjnymi?
  Wiesław Żywicki: W zależności od rozwoju rynku nieruchomości. Aktualnie jest on coraz bardziej obiecujący.
 • Piotr niepotwierdzony: czy spółka planuje na biezaco informować inwestorów o sytuacji spółki (komentarze dla mediów, informacje o sprzedazy kwartalnej etc.), tak aby wyniki nie oznaczały gwaltownych wahań kursu +/-10-20%? :)
  Wiesław Żywicki: Zdecydowanie tak, prowadzimy otwartą politykę informacyjną i będziemy ją utrzymywać.
 • Gość niepotwierdzony: Czy spółka rozważa skup akcji własnych?
  Wiesław Żywicki: Dobre pytanie, będziemy podejmować wszelkie działania zwiększające wartość spółki.
 • marcin niepotwierdzony: Jako dystrybutor e-papierosów, macie silną konkurencję. Pisze Pan o osiągnięciu zamierzonego poziomu... ale czy możecie pokusić sie o prognozy waszego udziału w tym rynku?
  Paweł Jankowski: Konkurencja na rynku e-papierosów jest bardzo silna, jednak podjęte działania pozwoliły na wprowadzenie naszych e-papierosów na stałe lub w postaci akcji gazetowych w wielu sieciach m.in. Selgros, Kaufland, Auchan, Polo Market, Biedronka, co dało bardzo satysfakcjonujące wyniki. W obecnym roku chcemy znacznie powiększyć nasz udział w rynku, ale o prognozach tego udziału na razie nie chcemy się wypowiadać, ponieważ grupa nie publikowała prognoz.
 • easy5: Czy główny akcjonariusz rozważa odsprzedaż częściową swojego pakietu na rzecz inwestora strategicznego lub funduszowi inwestycyjnemu.
  Wiesław Żywicki: Główny akcjonariusz nigdy nie wyrażał takiego zainteresowania, natomiast deklarował zwiększenie stanu posiadania.
 • Foniatra niepotwierdzony: Czy TFONE podąża w kierunku bycia butikiem dla innych marek, czy będzie się skupiało przede wszystkim nad markami własnymi?
  Adam Kowalski: Spółka osiąga wysoki poziom sprzedaży na produktach pod własnymi markami, co stanowi bazę dla działalności. Jednym z kierunków rozwoju jest wprowadzanie do oferty renomowanych marek światowych. Już w 2013 roku spółka wprowadziła kilka zewnętrznych marek do oferty. Rozmowy o kolejnych są prowadzone i z pewnością oferta w tym zakresie będzie się w kolejnych miesiącach zwiększać.
 • Gość niepotwierdzony: Czy według zarządu obecna dynamika wzrostu przychodów ze sprzedaży będzie możliwa do utrzymania w 2014 roku?
  Wiesław Żywicki: Jesteśmy pełni determinacji i optymizmu.
 • Grzegorz niepotwierdzony: Do Pana Kowalskieg - proszę o uściślenie odpowiedzi co do marży - pytanie było jasne na których produktach firma osiąga najwyższe marże a odpowiedź wymijająca - proszę o podanie grup produktów
  Adam Kowalski: Przepraszamy, ale tak szczegółowe pytanie zahacza o tajemnicę handlową.
 • astroBoy niepotwierdzony: Czy segment oświetleń LED jest wciąż atrakcyjny dla spółki?
  Adam Kowalski: Jak najbardziej. Aktualnie spółka podejmuje intensywne działania ukierunkowane na rozwój sprzedaży zagranicznej w ramach tej kategorii.
 • Gość niepotwierdzony: pytanie jednak, czy odsetki od zobowiązań handlowych i od zobowiąząń budżetowych nie są efektem zaległości w ich spłacie?
  Wiesław Żywicki: Spółka regulując płynność, przy maksymalizacji sprzedaży w 2H 2013, okresowo wchodziła w dług w stosunku do dostawców. Aktualnie płynność jest satysfakcjonująca.
 • easy5: Jak Państwo oceniają kończący się obecnie kwartał br?
  Wiesław Żywicki: Potwierdza nasz optymizm i strategię rozwoju.
 • anty_teresa: Jakie działania są prowadzone w celu zwiększenia marży handlowych?
  Adam Kowalski: Bazą sprzedaży spółki są produkty sygnowane markami własnymi i w tych ramach będziemy stale rozwijać ofertę zarówno urządzeń jak i akcesoriów.
 • anty_teresa: Czy spółka odczuwa presję na ceny?
  Adam Kowalski: Tak, spółka działa na bardzo konkurencyjnym rynku.
 • Foniatra niepotwierdzony: Czy obecność światowych marek jak Samsung, Nokia, LG czy SONY, ma jedynie efekt wizerunkowy, czy może przekłada się na wyniki finansowe?
  Adam Kowalski: Jak już wcześniej wspomniałem, odpowiadając na inne pytanie, będziemy rozwijać sprzedaż produktów renomowanych producentów. Dotychczas sprzedaż produktów marek zewnętrznych nie stanowiła istotnego udziału w przychodach.
 • zjablik66 niepotwierdzony: Dotychczas widać było mocną kontrolę kosztów - jak to będzie wyglądało w przyszłości?, jak będzie się kształtował CAPEX?
  Wiesław Żywicki: Koszty będą wzrastały, ale w sposób kontrolowany i skorelowany ze wzrostem przychodów. Nie przewidujemy aktualnie istotnego wzrostu CAPEXu.
 • AT niepotwierdzony: Jakiej stopy dyskontowej użyto przy testach na utratę wartości firmy?
  Wiesław Żywicki: Stopa dyskontowa 7,29 proc.
 • Exciter niepotwierdzony: Jakie są plany dotyczące tabletów? Asortyment jak i "odświerzanie" modeli jest mocno opóźnione w stosunku do konkurencji i wydaje się, że firma odpuszcza ten segment. Czy w najbliższym czasie wyjdą tablety o wyrzszej rozdzielczości i jakości ekranu?
  Radosław Trzeba: Spółka zdecydowała się na realizację indywidualnych zamówień z poszczególnych sieci handlowych kosztem oferty na rynku open marketowym. Taki rodzaj współpracy gwarantuje odbiorcy bardzo atrakcyjną cenę, a spółce niskie ryzyko stocku magazynowego. Już w 2H 2014 r. produkty wyprodukowane przez spółkę pojawią się w sieciach handlowych.
 • zjablik66 niepotwierdzony: A jakie plany odnośnie Teletorium - chodzi o liczbę placówek i czy są jakieś szacunki (zakładam, że pewnie będzie zwiększana)?
  Paweł Jankowski: W roku 2014 spółka chce osiągnąć wynik 200 placówek w kraju.
 • Szymon niepotwierdzony: w 2014 chcą Państwo zwiększyć udział eksportu, na jakie kraje są Państwo nastawieni w szczególności?
  Adam Kowalski: Spółka osiąga dobre wyniki na rynku Europy Środkowej. Planujemy zwiększać nasze udziały na rynkach Europy Zachodniej.
 • Szymon niepotwierdzony: Witam, czy w bieżącym roku spółka będzie podawać wynik sprzedaży po zakończeniu kwartału jak miało to miejsce w roku ubiegłym?
  Wiesław Żywicki: Przedstawiliśmy plan rozwoju i poza sprawozdaniami kwartalnymi nie przewidujemy częstszych informacji o przychodach.
 • anty_teresa: Kto w spółce podjął decyzję o udzileniu pożyczki podmiotowi zewnętrznemu? Jak sprawdzono wiarygodność kredytową?
  Wiesław Żywicki: Decyzje o kredytach i pożyczkach podejmowane są zgodnie ze statutem spółki i kodeksem spółek handlowych.
 • Gość niepotwierdzony: Czy Zarzad zamierza kupowac akcje?
  Wiesław Żywicki: Główny akcjonariusz deklarował zwiększenie stanu posiadania.
 • Gość niepotwierdzony: Czy spółka planuje opublikować prognozy finansowe na rok 2014?
  Wiesław Żywicki: Opublikowaliśmy właśnie Plan Rozwoju, który nie jest prognozą.
 • Gość niepotwierdzony: Co jest powodem krótkiego "życia" smartfonów myPhone na rynku? Ledwie spółka wypuściła modele Next i Fun, a tu już mamy ich następców. Telefony uznanych marek mają cykl nawet 2-letni...
  Paweł Zwoliński: Spółka planuje, aby obecne i przyszłe smartfony z oferty były sprzedawane co najmniej przez kilka kwartałów. To jednak będzie uzależnione od różnych czynników.
 • Gość niepotwierdzony: Jak poziom kurs akcji TFO Pan prezes typuje na koniec 2014 roku?
  Wiesław Żywicki: Bardzo duży, bardziej trzycyfrowy niż kilkudziesięcioprocentowy wzrost
 • Jazz niepotwierdzony: Wskazik C/wk to tylko 0,43. Biorac pod uwage ze wskaznik C/Z to bardzo dobre 8 i dalsze pozytywne perspektywy rozwoju Spolki w czym upartuje Pan tak niska wycene akcji i czy w Pana odczuciu ma ona jakies uzasadnienie?
  Wiesław Żywicki: W moim przekonaniu nie ma ekonomicznego uzasadnienia.
 • MZK: Czy spółka zamierza opublikować prognozę finannsową na ten rok?
  Wiesław Żywicki: Opublikowaliśmy właśnie Plan Rozwoju, niebędący prognozą. Nie przewidujemy publikowania prognozy finansowej.
 • MZK: Jak obecnie wygląda zadłużenie spółki?
  Wiesław Żywicki: Zadłużenie odsetkowe 43,1 mln zł, dług netto 38 mln - stan na 31.12.2013 r.
 • anty_teresa: Czy spółka rozważa lub rozważała emisję akcji celem poprawy płynności?
  Wiesław Żywicki: Aktualnie nie ma takiego planu.
 • Szymon niepotwierdzony: w jakiej perspektywie czasowej można spodziewać się informacji na temat współpracy z dużymi sieciami komórkowymi? czy będzie to Q2/2014?
  Paweł Zwoliński: Odpowiedź została udzielona już wcześniej: Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi operatorami w kraju. Z jednym z operatorów rozmowy są bardzo zaawansowane i być może w II kwartale 2014 roku zostanie podpisana umowa o współpracy.
 • MZK: W jaki sposób chcecie rozwijać Teletorium ?
  Paweł Jankowski: Rozwój Teletorium odbywa się przez zwiększenie liczby placówek. Otwieramy nowe punkty sprzedaży zarówno w istniejących już galeriach handlowych oraz aktualnie otwieranych. Prowadzimy również rozmowy z zarządcami powierzchni galerii będących w budowie.
 • pio355: czy z wg Pana to rozsądne zabiegać o jak największy kapitał obrotowy, a jednocześnie udzielać kredytu podmiotowi zewnętrznemu?
  Wiesław Żywicki: Warunki są zawsze rynkowe, a decyzje wynikają z aktualnych stosunków handlowych.
 • Szymon niepotwierdzony: czy zawirowania polityczne na Ukrainie będą miały negatywny wpływ na wyniki w kolejnych kwartałach?
  Radosław Trzeba: Udział sprzedaży produktów na rynku ukraińskim jest marginalny i spółka nie zakłada negatywnego wpływu. Nie mamy wpływu na makroekonomiczny aspekt. W chwili ograniczenia importu produktów z Rosji na rynek ukraiński, spółka i jej produkty mogą być alternatywą.
 • Gość niepotwierdzony: Czy spółka planuje akwizycje innych firm?
  Wiesław Żywicki: Odpowiedź wcześniej udzielona. Prowadzimy aktywną obserwację rynku.
 • anty_teresa: Rynek wyraźnie nie darzy spółki zaufaniem. Jak Pan myśli- dlaczego?
  Wiesław Żywicki: Spełniamy nasze deklaracje, prowadzimy otwartą politykę informacyjną, a co najważniejsze realizujemy systematyczne wzrosty. Liczymy, że rynek to doceni.
 • moderator: Za 15 minut kończymy spotkanie, Goście odpowiedzą na jeszcze kilka pytań czekających w kolejce
 • AT: czy nie lepiej byłoby wyemitowac obligacje zamiast płacić odsetki ustawowe od przeterminowanych zobowiązań?
  Wiesław Żywicki: W tym roku nie przewidujemy takiego poziomu odsetek od zobowiązań. Jesteśmy znacznie lepiej przygotowani do obsługi kontraktów.
 • marc niepotwierdzony: Czy w ocenie Pana Prezesa spółce udało sięodbudować zaufanie inwestorów instutucjonalnych po wpadce z opcjami walutowymi? Czy w chwili obecnej dostrzega Pan zainteresowanie ze strony funduszy inwestycją w akcje TFO?
  Wiesław Żywicki: Spełniamy nasze deklaracje, prowadzimy otwartą politykę informacyjną, a co najważniejsze realizujemy systematyczne wzrosty. Liczymy, że rynek to doceni. Jesteśmy w systematycznym kontakcie z instytucjami.
 • Gość niepotwierdzony: czy zamierzają Państwo zwiekszać zatrudnienie? jeśli tak to w jakich działach/na jakich staniowiskach?
  Adam Kowalski: Tak, w ramach planowanych projektów rozwojowych, spółka planuje wzrost zatrudnienia specjalistów i w zespołach handlowych.
 • AT: Czy prowadzone są jakieś działania celem poprawy efektywności i skracania cyklu konwersji gotówki?
  Wiesław Żywicki: Cykl konwersji gotówki systematycznie się skraca i proces ten będzie kontynuowany.
 • Gość niepotwierdzony: Czy inwestorzy instytucjonalni np. TFI zaczynają interesować się spółką? Czy przedstawiciele spółki prowadzą rozmowy/telekonferencje z zarządzającymi TFI?
  Wiesław Żywicki: Jesteśmy w systematycznym kontakcie z Instytucjami. Tego rodzaju działania są systematycznie podejmowane.
 • Gość niepotwierdzony: Czy spółka myPhone bierze pod uwagę uruchomienie produkcji smartfonów w Polsce?
  Radosław Trzeba: Spółka posiada doświadczenie w tworzeniu nowych produktów z wykorzystaniem polskich inżynierów od designu i aplikacji. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości powstanie projekt całkowicie realizowany w Polsce lub składany pod ścisłą kontrolą w Chinach.
 • anty_teresa: ile na dzis jest przeterminowanych zobowiązań?
  Wiesław Żywicki: Dostawy są realizowane w trybie przedpłat, przy dostawach krajowych stosowane są limity kupieckie, uzgadniane z firmą ubezpieczeniową Euler Hermes.
 • Wiesław Żywicki: Dziękujemy bardzo wszystkim zainteresowanym za udział w czacie. W razie jakichkolwiek dalszych pytań prosimy o kontakt pod adresem: relations@telforceone.com Jednocześnie przypominamy o możliwości spotkania z przedstawicielami spółki na konferencji WallStreet w Karpaczu.
 • moderator: Ja również w imieniu StockWatch.pl serdecznie dziękuję za liczny udział w dyskusji i zapraszam na kolejne czaty.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +71,06% +14 211,70 zł 34 211,70 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
Ostatnio zaktualizowane dane
AD.bx ad3b
AD.bx ad3d