pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

niedźwiedź

niedźwiedź

Ostatnie 10 wpisów
absmak
może czytamy inne komunikaty, ale z tego co wiem to segment okien rozwijają, stworzyli nową markę, nowe linie i rozbudowują portfel zamówień.
https://www.slonawy.pl/
dodaktowo chciałbym zwrócić uwagę, że fundusze dobrały ostatnimi czasie prawie 2 mln akcji, a sam prezes 164 tyś

zaczyna się robić z Pozbudu całkiem ciekawa spółka

Dewelopowanie elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych i hybrydowych oraz sprzedaż i produkcja magazynów energii (segment OZE), a także obsługa dużych kontraktów na modernizację wagonów kolejowych (segment przemysłu kolejowego) to obszary działalności, w których chce zaistnieć Grupa Pozbud. Oprócz wzrostu skali działalności inwestorzy będą mogli liczyć również w przyszłości na bezpośrednie wypłaty z zysków – jak poinformowała dzisiaj Spółka, publikując politykę dywidendową.

pandl.pl/projekty-oze-i-przemy...

Patrząc fundamentalnie widziałbym tu cenę w okolicach 65 zł za akcję. Kolejną grę zrobią za 5 - 6 lat, a monetaryzacja tego co mają na chwilę obecna da im zysk średnioroczny na poziomie 200 - 300 mln zł. Koszty ich niszczą.

to kiedy te dodatkowe 4.8 mln będzie, lub było księgowane?
wynik rewelacja
ja osobiście liczyłem na okolice 6 mln
dodatkowo coś się ruszyło w ich inwestycji mieszkaniowej
http://www.zacisze-strzeszyn.pl/
ubyło w 2q mieszkań i są rezerwacje

W poniedziałek wyniki
to ustawi AT

Też uważam, ze trakcja wypadnie z rynku.
Po dokończeniu kontraktów PKP PLK, w mojej ocenie, dokona wyprzedaży aktywów trakcji i wyjdzie z tej inwestycji. Teraz chodzi tylko o dokończenie tego co jest rozpoczęte.

Odpowiedź wygląda dosyć jednoznacznie
"Szanowny Panie,
w odpowiedzi na pytanie uprzejmie informuję, że nie ma żadnych planów objęcia jakichkolwiek akcji czy wzięcia udziału w emisji organizowanej przez firmę Trakcja."

1ketjoW napisał(a):
Myślę że to Torpol kupi akcje Trakcji. Płynność na to wskazuje.

nie kupi
dostałem w tej kwestii maila z ich działu IR

vanbandit napisał(a):
W ogole to ciekawa sytuacja powstaje, jak będzie wyglądało rozstrzyganie przetargów? skoro PLK je ogłasza a jednocześnie jest udziałowcem w spółce biorącej udział w tychrze przetargach to jak to sie odbije na rozstrzyganiu? Magicznie TRK będzie oferowała "lepsze" ceny? PLK będzie przyznawałą kontrakty z pominięciem przetargu i realizowała niejako "wewnętrznie"?

Będac PLK to ja bym dążył do przejęcia TRK i zdjęcia z GPW - wydaje się to być najoptymalniejsze dla PLK.

jak dla mnie to zaistniało ryzyko bankructwa trakcji i zaprzestania realizacji kontraktów
pkp nie tyle ratuje trakcję co kontrakty, które mają termin realizacji i pewnie są finansowane z UE i trzeba je rozliczyć w określonym terminie
zakładam, że trakcja ostatecznie zostanie zbankrutowana i majątek będzie podzielony
nie sądzę by startowała w nowych przetargach pod wodzą pkp plk, to byłby konflikt interesów.

Torpol spodziewa się marży na poziomie 7%
inwestycje.pl/biznes/torpol-sp...
"Marża będzie bliższa 7%, a nawet 7% z ‚kawałeczkiem’ w tym roku” – powiedział Grabowski podczas konferencji prasowej. (...)Poinformował także, że złożone oferty spółki w przetargach jeszcze nierozstrzygniętych mają wartość ok. 1,6 mld zł na rynku prac kolejowych PKP PLK i 300-400 mln zł na innych rynkach (w tym prac tramwajowych)."

Torpol chce wejść na rynek Niemiecki
inwestycje.pl/biznes/torpol-ro...
"Analizujemy wyjście poza granice Polski, szczególnie na rynek niemiecki (...)Obszarem działania Torpolu w Niemczech miały by być – zgodnie ze słowami Grabowskiego – modernizacja linii kolejowych i rynek tramwajowy – czyli te obszary, w których Torpol jest już dziś najmocniejszy.(...)„I kwestie akwizycyjne są niewykluczone w Polsce, szczególnie w budownictwie ogólnym i na rynku tramwajowym” – kontynuował prezes."

W jaki sposób?
Przecież ta transakcja to rozpaczliwe ratowanie trakcji i realizacji jej zamówień. W sytuacji bankructwa trakcji, wszystkie jej rozgrzebane kontrakty byłby zamrożone na długi czas. Torpol ma bezpieczna sytuację finansową, a prawo przetargowe jest tak skonstruowane, ze zamawiający nie może być jednocześnie drugą stroną zamówienia. Innymi słowy nie można jednocześnie organizować przetargu i do niego stawać. Tu raczej trakcja wpadnie w konflikt interesów i w razie odwołań jest duża szansa na to, że to trakcja nie będzie mogła brać udziału w przetargach. Te 200 mln, które uzyskuje trakcja jest na dokończenie bieżących kontraktów i ratunek przed utratą płynności.
p.s.
Jedyne ryzyko jakie widzę dla Torpolu w tej transakcji to, by z czasem PKP nie chciało wcisnąć odkupionej trakcji Torpolowi, który ma wystarczająco dużo gotówki bo to łyknąć.

Nie ograniczyli stolarki tylko przebudowują model biznesowy. Nie wiem czy przypadkiem już nie jest skończona, ta przebudowa i w następnych kwartałach powinniśmy widzieć tego efekt.

przetarg na remont 14 wagonów
konsorcjum pozbud mag train z najlepszą ofertą
info z portalu zamówień pkp plk
pkpintercity.eb2b.com.pl/aucti...
uzupełniam o link

Patrząc na perspektywy jakie ma kolej w europie i jakie finansowanie na rozwój linii kolejowych jest przewidziany w najbliższych latach, to o kolej jestem spokojny.
Nikt nie wychodzi. Ze spółek dywidendowych fundy nie wychodzą, co najwyżej przerzucają je do innych subfunduszy.
dzisiaj kolejny przetarg
www.rynek-kolejowy.pl/wiadomos...

arystokrata dywidendy

dywidenda 1.53 zł

mi to raczej wygląda na emocje i skakanie na wyścigi drobnych

Torpol podał wstępne wyniki
biznes.pap.pl/espi/pl/reports/...
zysk za 1q = 6.5 mln zł
gotówka na koniec okresu 476 mln zł
może ktoś mi wyjaśnić jak to jest, ze zysk netto to tylko 6.5 mln zł, a wygenerowana gotówka w 1q to 65 mln zł.
Dlaczego ta gotówka nie liczy się do zysku? Czym jest w takim razie, skoro wynika ona z rozliczenia kontraktów?

" środki pieniężne i ich ekwiwalenty: 468,2 mln zł na 31 marca 2021 roku _403,1 mln zł na 31 grudnia 2020 roku"

Należności istotnie spadły w relacji do 3g, istotnie spadły też zobowiązania długoterminowe, nieznacznie wzrosły zobowiązania krótkoterminowe
nie jestem w stanie znaleźć takiej kwoty gotówkowej, która pojawiła się w spółce

Potraficie zidentyfikować skąd w spółce znalazło się 47 mln gotówki na koniec 2020 roku, wobec 3 mln w 3q 2020?
Nie ogarniam też różnic w należnościach miedzy 3q a wynikiem rocznym.

Bardzo dobry wynik. Widać, że zarząd ma pomysł na spółkę. Teraz, niech odpalą kontrakty kolejowe.

twitter.com/PawelMalik_GG/stat...
konkurencja pokazała bardzo dobre wyniki

Tu raczej wynik jest wyceniany i efekt bazy.

Pozbud zrobił sobie nową stronę WWW. Wygląda dużo lepiej. Teraz dobrze by było gdyby regularnie ją aktualizowali ;)

Wzrosty cen materiałów są teraz uwzględniane w kontraktach i podlegają waloryzacji.

faraquet napisał(a):
Ale nikt ich nie deprecjonuje. Po prostu nie można ich traktować mnożnikowo. Te powtarzalne i owszem i je trzeba oszacować. Zysk z pandemii natomiast dorzucić do wyceny jako one off. Takie moje zdanie, nie zamierzam nikogo przekonywać. Dodam, że jeśli zakładacie po pandemii np 300mln powtarzalnie rocznie, to uważam spółkę za niedowartościowaną.
czy bardziej jednorazowe jak gra na cdr?

kompletny nonsens
dlaczego 2024
a co w takim razie z innymi spółkami czy allegro będzie zarabiać miliardy w 2024, czy cdr zrobi 5 gier w 2024. tam c/z jest w kosmosie

le rom napisał(a):
angry3 .. a wiec mamy Eps=2,1; BVpS=11zł, CashpS=17,5 zł, DebtpS=34 zł Pm=12 zł n=22,97 ma, a zatem P/E=5,7; P/BV=1,1.
Jeśli spółka wypłaci dywidendę z zakresu Div=0,7-1,5 zł - to cena obecna jest adekwatna.
A o sabotażu UE i ekologów - to permamentny problem natury politycznej skierowany przeciwko Polsce (piasek w szprychy) i czynnik hamulcowy trzeba wkalkulować i jechać dalej.
Byłoby nie tylko karygodne, ale też niemoralne, aby w kryzysie covid-owym, gdzie każda działalność gospodarcza ( a ta na świeżym powietrzu w szczególności) jest pożądana dla kraju, UE i świata.
Róbmy swoje, a wsadzony klin, trzeba klinem wysadzać- robót w Polsce jest ci dostatek. A ostateczne
podsumowania zysków i korzyści czekają na decyzje. Już nam branża energetyczna coś dowiedzie.
Jeżeli dywidenda będzie w okolicach 1.5 zł to spodziewam się wzrostów, nawet do okolic 20 zł. Historycznie Torpol daje dywidendę średnio koło 5% (3,2 - 6.9%) - do takich wartości dywidendy zmierzał kurs.

Zakładam, ze KE lobbuje w czyimś interesie by ten mógł wejść w wielkie inwestycje jakie szykują się w Polsce. Ew szukają sposobu by blokować CPK. Ale to raczej nie jest problem. Tego typu naciski są ciągle i raczej nikt nie zaryzykuje zatrzymania inwestycji na 55mld. Poza tym tworzenie możliwości blokowania inwestycji przez jakieś organizacje ze względów środowiskowych brzmi co najmniej niepoważnie

Teoretycznie na dniach powinna być podpisana umowa z grudnia.

Grubo d'oh!

Mnie ciekawi czy Berdyczów jest jeszcze w grze.

Dzisiaj wygrany kontrakt na 211 mln
biznes.pap.pl/pl/news/search/i...(9-2021)-zlozenie-oferty-z-najnizsza-cena-w-postepowaniu-przetargowym-organizowanym-przez-gmine-miasto-szczecin

"Rozpoczęliśmy budowę trzeciego zakładu produkcyjnego wysokomarżowych rękawic industrialnych o mocach wytwórczych ponad 0,8 mld rękawic rocznie. Jego koszt to około 150 mln zł, a uruchomienie pierwszych linii planowane jest na koniec tego roku. Nowy zakład to jednak dopiero pierwszy, mały krok w realizacji naszej strategii rozwoju, w której jest miejsce na projekty o dużej skali, oddające potencjał i ambicje Grupy Mercator Medical."
www.wnp.pl/chemia/krakowski-i-...

Ten kontrakt na GSM ma do rozliczenia w 3 lata coś pod 500 mln, a prezes wspominał, że wchodzi on w finalną fazę rozliczeń. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby ten skok gotówki wynikał właśnie z tych rozliczeń. Ulica nie widzi jeszcze Pozbudu.

krewa napisał(a):
A mógłbyś podać liczbę tych kontenerów? Po co mowić zagadkami, skoro można konkret wyłożyć?

konkret
importkey.com/i/mercator-medic...

Czy ktoś z was policzył ile akcji zostałoby skupione z rynki, gdyby prezes z rodziną nie zgłosili się do skupu. Jak wzrósłby im udział w spółce i ile by im brakowało by ściągnąć spółkę z GPW?

a czy akcje imienne nie dostałby dywidendy?
co to za różnica. kwotowo wyjdzie to samo.
przecież gdyby była dywidenda to wszystkie akcje prezesa by ją brały.

ups....i co na to analiza techniczna - widzieliście to w kreskach?
Moderator:
Usunięto fragment wpisu - kłania się regulamin forum

To oni nie powinni zaraportować takiego wydarzenia? Przecież teoretycznie do spółki wpłynęło - w najbardziej optymistycznym wariancie ponad 80 mln zł, zakładając, że wzrost zobowiązań krótkoterminowych wynika z rozpoczęcia jakiegoś kolejnego etapu umowy z 2018 roku, a wzrost gotówki i spłata zobowiązań długoterminowych wynikają z rozliczenia zakończonej części tej umowy. Nie wiem ile oni mieli jeszcze lokali mieszkalnych w Poznaniu na sprzedaż, ale może to też ważyć w tych wyliczeniach.
Po co w takim razie im te obligacje? Chyba, ze przygotowują się finansowo do dużego kontraktu kolejowego, co ostatnio raportowali.

Poczytaj dokłądnie raport za 3q. Ciężko tam znaleźć taką kwotę pieniędzy. Zobowiązania krótkoterminowe mogły też wzrosnąć od wzięcia kredytu, co zwiększyłoby też ilość gotówki. Nie tłumaczy to jednak całek kwoty i obniżenia zobowiązań długoterminowych. Na pewno musieli mieć też keszowy dopływ gotówki z jakiegoś kontraktu. Tu moje spekulacje - czy mogli rozwiązać jakieś rezerwy długoterminowe i stąd uwolnić gotówkę jednocześnie obniżając zobowiązania?

Nie do końca spłacili dług
Tu by się musiał wypowiedzieć jakiś księgowy.
wzrosły im zobowiązania krótkoterminowe o 29 mln
zobowiązania długoterminowe spadły o 46 mln i pojawiło się 47 mln gotówki w kasie względem 3 mln w 3q.
Nie wiem czy można zastosować takie proste analogie ze zobowiązaniami krótkoterminowymi i długoterminowymi. Inna przyczyna może być wzrostu jednych i spadku drugich. Pytanie też co jest źródłem gotówki i jak nadpłacili 46 mln zobowiązań długoterminowych.

bardzo dobrze wygląda zmiana zobowiązań długoterminowych i wzrostu środków finansowych w relacji do 3 kwartału. na podstawie dzisiejszych raportów. Zadziwiająco dobrze.

Ty nie zakładaj końca pandemii
Ty zakładaj trzy kolejne pandemie w przód
Pandemia to jak gra w cdr - co 6 lat
Not talking

Lista przetargów na ten rok na podstawie tego co podał PKP PLK
Do końca marca mają zostać ogłoszone trzy duże przetargi (o wartości powyżej 80 mln zł) – na rewitalizację tunelu w km 118,700 linii nr 274 na szlaku Wojanów – Janowice, roboty na linii nr 171 na odcinku podg. Dorota – Sosnowiec Dańdówka oraz na prace budowlane na odcinku Padew – Mielec linii nr 25.
W drugim kwartale dużych przetargów ma być sześć: na prace liniowe na odcinkach Zbąszynek – Czerwieńsk, Marcinkowice – Nowy Sącz i Chabówka – Rabka Zaryte (te dwa pierwotnie miały zostać ogłoszone dopiero w II półroczu), modernizację stacji Zawiercie w zakresie przebudowy urządzeń srk, stacji Ostróda oraz przebudowę mostu kolejowo-drogowego w Grudziądzu
Na kolejne kwartały przesunięto m.in. przebudowę toru nr 1 na odcinku Ścinawka Średnia – Kłodzko Główne oraz rewitalizację toru nr 2 na stacji Kłodzko Główne; zmniejszono planowany zakres prac na przejściu Medyka – Mościska czy na linii 96 Tarnów – Muszyna.
Na trzeci kwartał planowane są trzy duże przetargi na przebudowę odcinków Kościerzyna – Somonino oraz Somonino – Kartuzy, kolejowej obwodnicy Poznania oraz stacji Słupsk. Najwięcej – aż 10 przetargów planowanych jest na ostatni kwartał tego roku.
PKP Polskie Linie Kolejowe złożyły deklarację, że do końca 2021 roku ogłoszą postępowania przetargowe na roboty budowlane na łączną kwotę ponad 17 mld zł
Torpol chce pozyskać w tym roku kontrakty na 1.5 mld zł

yellowshadow napisał(a):
Tutaj ciekawą opcją mogłoby być wykorzystanie skupionych przez spółkę akcji do przejęcia innego podmiotu. Gdyby udało się kupić dodatkową sporą część akcji w rozsądnej cenie teraz i kurs w dłuższym terminie by wzrósł, to, nawet biorąc pod uwagę dużo wyższe ceny aktywów produkcyjnych z uwagi na pandemię, przejęcie za akcje MRC mogłoby właśnie zostać skompensowane tańszym zakupem swoiuch akcji i przejęciem akcjami wycenionymi wyżej.
przecież jest napisane, ze akcje będą umorzone

Dodać można, ze akcje będą skopione w celu umorzenia, co jeszcze bardziej poprawi wskaźniki.

Joker napisał(a):
Ja obstawiam, ze w ciagu roku oglosza wezwanie jak z rynku okaze sie ze niewiele skupuja. Widac, ze Prezsesowi zalezy na dobrym postrzeganiu Spolki pod katem inwestycyjnym i uparcie wierzy, ze najlepsze w budowaniu warrtosci wciaz przed nimi.
Ta spółka ma odpowiednią płynność by udało się skupić z rynku. Kryterium płynności jest tu chyba kluczowe, z tego co pamiętam.
Choć ten zapis można różnie interpretować:
"Zarząd będzie także zobowiązany do nabycia akcji własnych z zapewnieniem równego i proporcjonalnego dostępu akcjonariuszy do realizacji prawa sprzedaży akcji."

Jest tu kilku smerfów marudów
czytam i nie wierzę
spółka zarobiła 930 mln, przy kapitalizacji 4.15 mld, co daje p/e nieco ponad 4
niska baza kwartałów zeszłoroczny spowoduje, że przy obecnej wycenie i powtórzeniu wyników w 1 i 2 q 2021, cena do zysku, przy obecnej kapitalizacji wyniesie około 2.
Mówimy o spółce z wigu20 z potencjalną ceną do zysku 2 w przeciągu pół roku, przy założeniu, ze kurs nie urośnie. O "urealnianiu i domykaniu starych luk nie wspominając"
Jest duże prawdopodobieństwo, oparte na analizie zysków konkurencji i popytu na rękawice, ze dwa najbliższe kwartały przyniosą kolejny 1 mld zł zysku.
Spółka chce rozwijać biznes, budować fabryki i rozpoczynać kolejne biznesy.
Co tu nie pasuje, ze kurs ma domykać jakieś luki, czy urealniać się, do "zdrowego rozsądku".

Pytanie czy będą zapisy, czy będą brali z rynku. Rok to dużo na skup akcji.

ale ściągną między 4 a 7% wszystkich akcji, między 10 a 20% ff

Raczej ten fragment jest istotny:

"Rozwiniemy naszą dystrybucję w Europie Środkowo-Wschodniej i Zachodniej oraz w wybranych miejscach poza kontynentem. Wprowadzimy nowy asortyment, segmenty rynkowe i sposoby sprzedaży. W 2021 roku w Mercator Medical Thailand opracujemy plany i przygotujemy się do budowy następnych fabryk, a także oddamy do użytku pierwsze linie produkcyjne w trzeciej fabryce. (...) W 2021 roku z dużym prawdopodobieństwem zdecydujemy się na rozwój nowego biznesu i poczynimy pierwsze kroki w celu jego stworzenia. Biznes ten oczywiście będzie wyrastać z dotychczasowego potencjału – w tym kompetencji, finansów i wizerunku – Mercatora. Będzie on tworzył synergiczną całość z naszym obecnym biznesem, aczkolwiek powinien zarazem otwierać nowe możliwości – zwłaszcza w zakresie innowacyjności i skalowalności."

To nie jest spółka do rozgrywania. Za mały obrót. To defensywna spółka dywidendowa i raczej nikt tu nie siedzi pod spekulacyjne wzrosty. Tu dywidenda jest celem, coroczna dywidenda. Informacja była o 16.44, a na fixie jeszcze pociągnęli w górę. Nie było widać podaży.

NN raczej nie sypie tylko przesuwa akcje
nie widać sypania.
NN sprzedało akcje 8 marca, od tego czasu kurs urósł prawie 10%
Na wielu spółkach widać przesunięcia związane z PPK i likwidacją OFE
spółka która wypłaci dywidendę w okolicach 1.5 - 2 zł nie jest spółką, którą oddaje się w rynek.

xMateusZx napisał(a):
widze że masz szklaną kule i wyczytałeś że zgromadzi 3-4mld zł. Póki co ma 0,5 mld w kasie na grudzień także jeszcze brakuje do Twoich wyliczeń conajmniej 3 miliardów. Skąd one się wezmą ? Okej niech zarobią ten miliard za 2021, brakuje nam 2 miliardów. Ceny w 2022 roku będą znacznie niższe. Skąd to wiem? Ojej chińczycy zaleją rynek rękawiczkami. Podaż ma wzrosnąć 2 krotnie. Popyt wzrośnie 2 krotnie? Raczej spadnie. Więc sam sobie odpowiedz co się stanie z cenami. już nie mówie o perspektywach tego biznesu w długiej perspektywie... No ale ja rozumiem takie spekulacyjne naganianie, jak rośnie to jest rakieta 1200 i etc ;) co głupszy to się nabierze na takie teksty.

akurat to nie moje szacunki tylko trigona
zakładam, ze wynik 400 - 500 mln zł utrzyma się przez kilka najbliższych kwartałów - trigon szacuje do 3 lat.
Chiny nie zaleją rynku rękawicami - skąd to wiem - ojej - to niemożliwe.
Jakbyś czytał raporty to wiedziałbyś jaka jest różnica między popytam a podażą i jak oceniane są perspektywy przez branżę, na najbliższe lata i o ile trzeba zwiększyć moc by podaż i popyt się zrównoważyły. Mercator zwiększając o 30% produkcje dzięki nowej fabryce jest w stanie utrzymać przychody na obecnym poziomie nawet przy 30% spadku cen, co jak szacują specjaliści może nastąpić w 2023 roku.

micmak napisał(a):
LPP ma czterokrotnie więcej gotówki w kasie i co... i jest 4x wyżej wyceniana. Spółki handlowo/produkcyjna.

LPP_MV 15,7mld w kasie około 2mld pln*
MRC_MV 4.2mld w kasie około 0,5mld pln*.

*Stany gotówki na grudzień.

LPP jest wyceniana w realiach lockdownu i zawieszenia istotnej części biznesu
mimo to utrzymuje kapitalizację na poziomie 15 mld zł przy cenie do zysku na poziomie 80
allegro utrzymuje p/e=150 mając 6 mld zadłużenia i generując zysk na poziomie mercatora
mercator nie posiada w tym momencie zadłużenia, generuje gotówkowy zysk i jest zapowiedz rozszerzenia biznesu
nie widzę powodu dla którego, będąc w wig20, spółka miałby utrzymywać cenę do zysku na poziomie 4, a w perspektywie najbliższych kwartałów, na poziomie 2, przy kapitalizacji 4 mld zł.

xMateusZx napisał(a):
niedźwiedź napisał(a):

zakładam, ze przy tej wartości kursu p/e=17 będzie już dyskontować wyniki następnych kwartałów, które sprowadzą p/e w okolice 8 - 10, co w wig20 nie będzie wcale wartością zawyżoną.
w przedziale 1500 - 1650 zakładam konsolidacje. w zależności jak zagospodarowane zostaną pieniądze firmy, uważam, ze kurs może iść dalej w górę.

[/i]

chyba Ci się przez pomyłke jedno zero za dużo wpisało w tych przedziałach. Albo ktoś już zupełnie odleciał chyba od realiów, albo to wyższy poziom naganiania... albo w sumie 3 rzeczy na raz.

a ja myślę, że nie rozumiesz jak działa giełda
fundamenty zawsze pokonują AT
spółka, która zgromadzi w najbliższych latach ok 3- 4 mld zł nie może być wyceniana na 3 - 4 mld zł, szczególnie będąc w wig20.

kliknij, aby powiększyć

tak to widzę do wyników za 2q
w końcu rynek musi zacząć dyskontować potężny napływ gotówki
będzie już wiadomo na co pójdą pieniądze
obrazek mały się zrobił
w każdym razie 1650 zł za akcje
uzupełniając jeszcze
zakładam, ze przy tej wartości kursu p/e=17 będzie już dyskontować wyniki następnych kwartałów, które sprowadzą p/e w okolice 8 - 10, co w wig20 nie będzie wcale wartością zawyżoną.
w przedziale 1500 - 1650 zakładam konsolidacje. w zależności jak zagospodarowane zostaną pieniądze firmy, uważam, ze kurs może iść dalej w górę.

Dzisiaj też UE uchwaliła stworzenie rezerw materiałowych na poczet przyszłych epidemii, więc to też mogło zagrać.

To raczej mocna reakcja ulicy na ten wpis ze stooq.
https://stooq.com/mol/?id=17727
Co nie zmienia faktu, że spółka jest tania i najwyższy czas by zwielokrotniła swoja wycenę.

To jedno z tych mądrości ludowych.
Niezmiennie mnie fascynuje fakt, ze każda działalność prowadzi do redukcjonizmu w myśleniu, sprowadzając najbardziej złożone układy do prostych ludowych powiedzonek.

Widzę, ze kwestia kontraktu nasunęła szereg wątpliwości czy Pozbud da radę. Pozbud sam oczywiście nie da rady, dlatego do przetargu wystartował w konsorcjum z Mag- Train - firmą specjalizującą się w naprawach taboru kolejowego. Skoro konsorcjum zostało dopuszczone do przetargu, oznacza to, ze spełnia warunki formalne. Uważam, ze cała dyskusja jest bezpodstawna. Konsorcium Pozbudu wygra ten przetarg i zapewne kolejne też, gdyż ma przewagę kosztową w postaci zaplecza zakładów, gdzie samodzielnie, bez zlecania do podmiotów zewnętrznych, może realizować kontrakt.

Dzisiejszy raport kwartalny Top Glove
www.topglove.com/App_ClientFil...
Mimo zamknięcia części fabryk zysk poprawili niemalże o 1/4
To pokazuje czego można spodziewać się po zyskach na Mercatorze

Top Glove
www.theedgemarkets.com/article...
Top Glove’s net profit to remain strong in 2QFY21, say analysts
Rekomendacje w tabelce

the special one napisał(a):
niedźwiedź napisał(a):
... i dopiero jak poznamy co zadecydowali w ramach opcji strategicznych, nastąpi wzrost kursu.

albo spadek

jeżeli postanowią zainwestować w poszukiwanie ropy naftowej w kazachstanie to spadek jest murowany
jeśli jednak przejmą jakąś firmę w USA lub Francji z dziedziny nowoczesnych technologii to raczej spadku się nie psodziewam

"Branża jest przegrzana" - to jest jeden z tekstów racjonalizujących obecny stan i zawsze tego typu teksty są skorelowane z nastrojami i kursem.
Jak kurs zacznie rosnąc, pojawią się teksty w stylu "rynek wycenia to i tamto", by w mądrych słowach wyjaśnić dany stan.
Prawda jest taka, ze rynek nic nie wycenia. Rynek to stado owiec kierowane przez pasterza. Jakby duży fundusz szarpnął kursem w górę - racjonalizowano by dlaczego, jakby szarpnął w dół, to i to byłoby racjonalizowane.
Tak jak na Top glove czytałem całe stosy analiz jaka to przegrzana branża, dlaczego spada itp. A prawda jest banalna. Algorytm JP Morgana szortuje akcje, zbija i jednocześnie je zbiera. Wystarczy spojrzeć na ilość krótkich pozycji jakie ma Morgan i ile akcji udało mu się już zebrać. Jak już zbierze to algorytm zostanie zmieniony i kurs ruszy do góry. Bo nie zbiera raczej by na tym stracić.

Spójrzcie na to inaczej
Spółka do końca roku będzie miała na koncie ok 1.5 mld zł, które obecnie wyceniane jest na 3.7 mld. Nie wiemy jeszcze na co to pójdzie, ale pomijając cały działający biznes Mercatora, sama tylko gotówka i zarząd, który już udowodnił, ze zna się na biznesie wyceniony jest dosyć skromnie. Niejeden start up chciałby mieć taki start.

Jak tani jest Mercator i jakie ma możliwości tłumaczy fakt, że za samą gotówkę jaką posiada, mógłby kupić w całości torpol, mirbud - dwie firmy na raz
zapewne ma tyle by kupić po obecnej kapitalizacji Amicę
mógłby przejąć Apatora czy PKP Cargo
A gotówki będzie przybywało jeszcze długo i dopiero jak poznamy co zadecydowali w ramach opcji strategicznych, nastąpi wzrost kursu.

Jest to o tyle nieprawdziwe, ze Mercator kontraktuje już na drugą połowę roku w cenach znacznie wyższych niż zeszłoroczne.
Odnoszę wrażenie, ze fundusze nie załapały się na wzrosty w tej branży i tworzą negatywny PR wokoło tego tematu, jednocześnie zwiększając zaangażowanie, tak jak Morgan Stanley w Top Glove i Hartalega w ostatnim miesiącu
www.bloomberg.com/quote/JFMALA...:HK
Poza tym zarząd Top Glove też dobiera akcje
www.theedgemarkets.com/article...
Jednocześnie jest koncepcja przeniesienia Top Glove na giełdę w Hong Kongu
asia.nikkei.com/Business/Compa...
Ta branża ma jeszcze sporo przed sobą, a gotówka jaka zostanie zgromadzona, nie została jeszcze odpowiednio wyceniona.

To taka sytuacja gdy rynek skupiony na AT nie widzi fundamentów.

1ketjoW napisał(a):
Według zgrubnych wyliczeń stopa brutto dywidendy przy kursie 12,8 zł wyniesie około 6,2%.

dywidenda będzie pewnie w okolicach 1.6 zł na akcję, więc przy obecnym kursie to jakieś 13%

technicznie korekta skończona i zaczynamy kolejny ruch w trendzie

Zobaczcie gdzie idzie trend, jak chcecie skakać. ja mam strategię na takich spółkach - kup i zapomni.

kliknij, aby powiększyć

moja rada to inwestujcie, a nie grajcie.

To raczej nie jest spółka spekulacyjna. Rzeczy dzieją się tu powoli. Na bankierze ma 164 pozycję w rankingu zainteresowań. Nie ma tu ulicy. Ulica nie kupuje takich spółek, więc nie będzie tu raczej spektakularnych rajdów, a trzymanie trendu. Cierpliwość to klucz do zarobku na tej spółce.

Wywiad z prezesem Pozbud

www.bankier.pl/wiadomosc/Pozbu...

"W 2021 r. Pozbud spodziewa się zwiększonego w przychodach grupy udziału kontraktu budowlanego GSM-R, który w tym roku wchodzi w zasadniczą fazę, a w perspektywie dwóch, trzech lat Pozbud chciałby również zająć silną pozycję na rynku odnawialnych źródeł energii."

Dix22 proponuję kilka głębokich oddechów, zanim zaczniesz porównywać budimex z pozbudem.
To porównywanie słonia z myszą. Inne firmy, na innym etapie rozwoju.
Na razie Pozbud przebudowuje filozofię firmy. Rozwija kolejne kierunki i obstawiam, ze dobrze im idzie. Nie ma co jednak tworzyć jakiś niepoważnych porównać. Rynek zaakceptuje wysokie p/e budimexu bo zna portfel zamówień i wie, ze spółka jest na przedprożu w20. Pozbud jest maleńką spółką, która ma szansę na rozwój. Pozbud kupuje się pod marzenia. Dostali świetny kontrakt kolejowy, wygrali (na razie bez konkretów) kolejny, dużo mniejszy, zostało im jeszcze 16 mieszkań do sprzedaży w Poznaniu i może ruszą z kolejnymi projektami, mają kompetencje w światłowodach, przekształcają i rozwijają zakład produkujący okna i drzwi w kierunku wyższej jakości, co się chwali, bo akurat mamy boom w mieszkaniówce i mogą sporo towaru sprzedać w dobrej cenie. Na razie nie udaje się zbudować elektrociepłowni w Berdyczowie. OZE i kierunek inżynierii hydrotechnicznej nie odkryły jeszcze kart. Tu jest jeszcze sporo niewiadomych i jeszcze więcej ryzyk. Aczkolwiek jest pod co trzymać te akcje na długi termin. Generalnie idzie boom w budownictwie i liczę na to, że Pozbud z tego skorzysta. Proponuję jednak tonować emocje, bo tu jeszcze wiele wody w rzece upłynie zanim Pozbud będzie wielki.
pozdrawiam
p.s.
tymczasem szykuje nam się chłodzenie wskaźników

szkoda tylko, ze wyniki za 2020 rok poznamy......30 kwietnia, 4 miesiące po 4q 2020 i jeden miesiąc po 1q 2021. trochę przeginają z kalendarium.

Andrzej Raubo 88 na liście najbogatszych Polaków w 2005 roku po sprzedaży udziałów w sieci Komfort, któremu szefował. W Pozbudzie odpowiedzialny za Pozbud OZE - spółkę zależną. Dla mnie najważniejsze, ze spółka ma wizję rozwoju i dobiera pod to ludzi. Jeszcze rynek tej spółki nie dostrzega.

Zatrudnienie Andrzeja Raubo w spółce zależnej Pozbud OZE i efekt jego pracy to będzie czarny koń tej inwestycji. Widać, ze mają pomysł na rozwój, teraz tylko czekać na efekty.

Tego typu spółki mogą sporo zyskać na obecnym boomie mieszkaniowym. W ogóle uważam, że, szeroko rozumiana budowlanka jest wystarczająco zapomniana i lekceważona przez ulicę by po cichu zacząć rosnąć. To jedna z najtaniej wycenianych branż, generująca spore gotówkowe zyski.

Miloszdobro napisał(a):
marcin12333 napisał(a):

Dyrektor Kruszewski pytany o reko BOS w ktorym jest spadek cen w QII, odpowiedzial ze oni uwazają inaczej. A co do kontraktow, to raczej oczywistym jest ze nie beda 100% sprzedawac spot.

Prezes Kruszewski też zapewniał o rewelacyjnych wynikach za Q4, pobudzając wyobraźnie inwestorów i rozdmuchał oczekiwania tak, że dowiezienie super wyniku pt. 370mln zysku netto zostało odebrane jako rozczarowanie.
Dla mnie to oczywiste że nie będą sprzedawać spot w nieskończoność i to właśnie chce podkreślić, do tej pory na kontraktację były zawierane mniejsze kontrakty których nie widać w raportach. Teraz dwa duże w kilka dni które odpowiadają za 15% potencjalnego przychodu. Pewnie mają jeszcze jakieś kontrakty pokrywające sprzedaż na 2021 które ciężko oszacować, ale to daje obraz że pokrywają teraz sporo sprzedaży przeznaczonej na kontraktacje (przypominam, że według zapewnień chcą pokryć ok 1/3 produkcji w kontraktach). Jeśli wyciągnęliście inne wnioski to chętnie je usłyszę.
Dla mnie jednoznacznie pokazuje, że uważają że obecne ceny są dobre na kontraktacje i chcą jak najwięcej pokryć teraz bo np. za 3 miesiące mogą już nie wynegocjować tak dobrych warunków na roczny kontrakt.
tworzysz rzeczywistość której nie ma. prezes jasno mówił, że spadek cen będzie powolny i dopiero w przyszłym roku. popyt jest niezaspokojony i przez wiele kwartałów nie będzie równowagi między podażą a popytem. to sa słowa prezesa, który siedzi w branży. To co ty piszesz to wymyślanie bzdur. kolejne kontrakty kończą się w lutym , marcu i będą wskakiwać nowe po lepszych cenach, co było powiedziane w wywiadzie. przesuwają również sprzedaż z kontraktów na spot bo to się bardziej opłaca, a kontrakty zabezpieczają jedynie stabilność biznesu i podtrzymują dobre relacje z dawnymi kontrahentami. Firma będzie rozwijać moce produkcyjne, a te wcale nie tak łatwo i nie tak szybko można zwiększyć. To są fakty na bazie wywiadu vs twoje domysły i nadinterpretacje.

Miloszdobro napisał(a):
Do tej pory na wideokonferencjach podkreślane było, że chcą jak najwięcej sprzedawać na spocie bo widzą tendencję wzrostową i lepsze marże. Druga tak duża umowa, również na okres do końca roku pokazuje zmianę podejścia i chca na jak najwyższych marżach zakontraktować dużą część produkcji (oczywiście pewnie późniejsze dostawy, te pod koniec 2021 roku według ramowej umowy mają gorsze marże niż to co jest na spocie). Także wszystko wskazuje na to, że podaż w końcu dogoniła popyt i Q12021 będzie szczytowym kwartałem wyników.
Czy ty słuchałeś tej konferencji. Przecież tam całkowicie zaprzeczyli temu co Ty tu piszesz.

absmak napisał(a):
Niektórzy widzę odkryli, że giełda to przede wszystkim emocje i psychologia. Widać też panikę u kolegi antagonisty byka, 5 wpisów o tym samym.

Dokładnie sprawdza się to, co pisałem parę miesięcy temu. Kupowanie tej spółki powyżej 300-400 zł to kasyno i trzeba się liczyć ze wszystkimi scenariuszami.

Nie chodzi o to, że wyniki są słabe, bo są świetne. Ale liczą się oczekiwania. Piszecie, że obstawiano 400, a jest 370 i jest źle - z reguły jeżeli publicznie podaje się własne typy, to się je zaniża, aby był efekt pozytywnego zaskoczenia i by nie wyjść na błazna. Więc jeżeli ktoś tu pisał o 400 mln., to zapewne w głębi duszy liczył np. na 430-450. Więcej takich osób = spadki od poniedziałku.

No i wiadomo, kwestia szczepionki, itd.

nie mogę mieć paniki, zważywszy, że nie posiadam tych akcji. zamierzam je nabyć.
giełda to owszem emocje i psychologia - tylko dlaczego tak prymitywna. To by mogło świadczyć, ze większość inwestorów to skończeni..."użytkownicy forum bankiera"......
Robienie założeń na własnej, niczym nie podpartej imaginacji, a następnie poczucie zawodu, ze owa imaginacja była błędna to nawet nie gra nerwów, tylko infantylizm. czy z takimi graczami mamy do czynienia?

yodyod napisał(a):
niedźwiedź napisał(a):
Czy ja żyję w jakiejś innej rzeczywistości. Jak można uznać ten wynik za słaby.

Niedźwiedź wiele osób będzie zwracało uwagę na spadek marż na poziomie netto i EBITDA w IV kwartale versus III. Na poziomie netto to spadek z 60 na 56,5℅. Będzie pytanie czy zatem już został osiągnięty peak, bo jeśli tak, to dalszy wzrost zysku kwatal do kwartału wymagać będzie dalszej dynamicznej zwyżki przychodów. Czy to realne?
no ale to może wynikać z wielu kwestii
np kwestia transportu, który siadł w grudniu na kierunku azja europa, a który obecnie odkorkował i ruszył z kopyta. tu mogły obowiązywać jeszcze stare kontrakty zaniżający ogólny obraz marż - te kontrakty z początku roku. Prezes mówił, ze udział kontraktów w stosunku do spota cały czas spada, co potwierdzałoby to założenie. Patrząc na nasilenie się transportów w styczniu i założenie, ze to spotowe ceny w większości, to obraz tych suchych liczb bez komentarza zarządu nie podlega prostym interpretacjom. Poczekajmy na komentarz prezesa. Pewnie będzie jakiś webinar i wszystko zostanie wyjaśnione. Patrząc jak ruszył transport morski mercatora to spokojny jestem o wyniki za kolejne kwartały.
Mnie przeraża jak reaktywni są inwestorzy, jak emocjonalni. Stworzą sobie wyobrażenie ceny i jak się nie spełni to wpadają w defetyzm, mimo, ze obiektywnie Mercator jest obecnie najbardziej atrakcyjną spółką z mwig40, a nawet z zestawieniem spółek z wig20.

Czy ja żyję w jakiejś innej rzeczywistości. Jak można uznać ten wynik za słaby.

Nigdy nie zrozumiem mentalności gracza giełdowego. Reaktywni jak pies Pawłowa. Zakładali 400, jest 370 i są gotowi sprzedać akcje....bo czują się zawiedzeni, ze nie ma 4 z przodu. Spółka zarobiła prawie 1 mld w 2020 i pewnie tyle samo zarobi w 2021.
ponad 500 mln gotówki w kasie. cena do zysku najniższa w mwig40 z perspektywą dalszej poprawy jeśli spojrzy się na kwartały rok do roku.
Pokażcie mi drugą taką spółkę. Gdyby Mercator miał mieć wycenę Allegro to jedna akcja powinna kosztować ok 12 tyś zł. za sztukę.
Brak długów, cały zysk keszowy, dywidenda....a to pesymizm
.......kupcie allegro

Jakby wiedzieli, to raczej by nie sypali tylko brali. Przecież to świetny wynik.
370 mln zysku. To mało........przecież to kosmos.

biznes.pap.pl/espi/pl/reports/...
Prognoza wyników Mercatora 369.7 mln
956 mln zysku netto w tym roku
cena do zysku = 4.6
jeżeli podobny wynik będzie w 1q 2021 to przy obecnej cenie cena do zysku będzie równa 3.4

przy obecnej cenie akcji za pół roku p/e będzie poniżej 2

Mam pytanie w kwestii pozwu. Czy jak kancelaria złoży pozew, w którym określi kwotę roszczeń, to czy CDR będzie musiał zawiązać na tę okoliczność rezerwę finansową, ne ewentualne pokrycie owej kary.

Sentyment do spółki upadł. Technicznie idzie na dołek w okolicach 200 zł.
Ta spółka już nie będzie miała tak wyciągniętych wartości ceny do zysku jak do tej pory.

ceny rękawic można śledzić na stronie sklepu mercatora
156 dolarów za 1000 sztuk na dzisiaj

W ostatnim webinarze, w sesji pytań i odpowiedzi

Z tego co mówił prezes to oni mają już zabezpieczony surowiec na przyszły rok i wzrost cen nie ma dla nich znaczenia.

Krewa
Nie zrozum mnie źle, ale czasami AT idzie w kierunku piramidalnych absurdów. Tak jak ostatnio u Szutnika na Mercatorze, ze zacytuję:
"Proszę zauważyć, że między szczytem ze stycznia 2017 na poziomie 21,925 PLN (opisanym błędnie na wykresie jako 21,6) a szczytem z października 2020 minęło 193 tygodnie i ostatnie 2 cyfry tej wartości rymują się dokładnie z 2 cyframi po przecinku w historycznym minimum kursu MRC (4,93 PLN). To nie jest przypadek! To jest wibracja Kairos w układzie triangulacyjnym"

Można sobie jakieś tam kreski postawić, bo to jakoś racjonalizuje emocje, ale popadanie w magię analizy technicznej, to lekka przesada.
Jak wynik będzie dobry to urośnie i pod to zrobi się AT i tak samo jak spadnie też znajdą się kreski tłumaczące dlaczego leci.

Jak czytam coś takiego to mam pewność że AT to stek bzdur.
Ja do określania cykli spółek używam numeru buta.

Cenna informacja dla XTB w kwestii dywidendy
"KNF dopuszcza wypłatę na dywidendę nawet 100% zysków domów maklerskich"
stooq.pl/n/?f=1394555&c=1&...

Nie dało rady kupić. Jak poszła informacja o ABB to już było pozamiatane.

Do moderatora-jak pisać o analizie technicznej nie wskazując poziomów cenowych?
Mam pisać, ze kurs dojdzie do dwójki z dwoma zerami gdyż tam mamy duże wsparcie?

Moderator:
1. Podstawą analizy technicznej jest wykres.
2. Opcjonalnie - tak jak uczynił to @mlutek68.
W Twoim poście nie było ani wykresu, ani uzasadnienia

Nie wynik finansowy rozczarował. Emocje w około spółki rozczarowały. Ta spółka rosła pod tę grę kilka lat. W cenie są emocje i marzenia o rekordowych sprzedażach i niebywałej grze. Okazało się, ze gra nie jest doskonała. Teraz tą niedoskonałość rynek wyceni.
Moderator:
Regulamin w kwestii poziomów cenowych kłania się

Informacje
Stopień: Krasomówca
Ostatnia wizyta: 16 czerwca 2021 15:29:16
Liczba wpisów: 510
[0,13% wszystkich postów / 0,22 postów dziennie]
Punkty respektu: 43

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,113 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,27% +33 853,81 zł 53 853,81 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło