pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

niedźwiedź

niedźwiedź

Ostatnie 10 wpisów
technicznie korekta skończona i zaczynamy kolejny ruch w trendzie

Zobaczcie gdzie idzie trend, jak chcecie skakać. ja mam strategię na takich spółkach - kup i zapomni.

kliknij, aby powiększyć

moja rada to inwestujcie, a nie grajcie.

To raczej nie jest spółka spekulacyjna. Rzeczy dzieją się tu powoli. Na bankierze ma 164 pozycję w rankingu zainteresowań. Nie ma tu ulicy. Ulica nie kupuje takich spółek, więc nie będzie tu raczej spektakularnych rajdów, a trzymanie trendu. Cierpliwość to klucz do zarobku na tej spółce.

Wywiad z prezesem Pozbud

www.bankier.pl/wiadomosc/Pozbu...

"W 2021 r. Pozbud spodziewa się zwiększonego w przychodach grupy udziału kontraktu budowlanego GSM-R, który w tym roku wchodzi w zasadniczą fazę, a w perspektywie dwóch, trzech lat Pozbud chciałby również zająć silną pozycję na rynku odnawialnych źródeł energii."

Dix22 proponuję kilka głębokich oddechów, zanim zaczniesz porównywać budimex z pozbudem.
To porównywanie słonia z myszą. Inne firmy, na innym etapie rozwoju.
Na razie Pozbud przebudowuje filozofię firmy. Rozwija kolejne kierunki i obstawiam, ze dobrze im idzie. Nie ma co jednak tworzyć jakiś niepoważnych porównać. Rynek zaakceptuje wysokie p/e budimexu bo zna portfel zamówień i wie, ze spółka jest na przedprożu w20. Pozbud jest maleńką spółką, która ma szansę na rozwój. Pozbud kupuje się pod marzenia. Dostali świetny kontrakt kolejowy, wygrali (na razie bez konkretów) kolejny, dużo mniejszy, zostało im jeszcze 16 mieszkań do sprzedaży w Poznaniu i może ruszą z kolejnymi projektami, mają kompetencje w światłowodach, przekształcają i rozwijają zakład produkujący okna i drzwi w kierunku wyższej jakości, co się chwali, bo akurat mamy boom w mieszkaniówce i mogą sporo towaru sprzedać w dobrej cenie. Na razie nie udaje się zbudować elektrociepłowni w Berdyczowie. OZE i kierunek inżynierii hydrotechnicznej nie odkryły jeszcze kart. Tu jest jeszcze sporo niewiadomych i jeszcze więcej ryzyk. Aczkolwiek jest pod co trzymać te akcje na długi termin. Generalnie idzie boom w budownictwie i liczę na to, że Pozbud z tego skorzysta. Proponuję jednak tonować emocje, bo tu jeszcze wiele wody w rzece upłynie zanim Pozbud będzie wielki.
pozdrawiam
p.s.
tymczasem szykuje nam się chłodzenie wskaźników

szkoda tylko, ze wyniki za 2020 rok poznamy......30 kwietnia, 4 miesiące po 4q 2020 i jeden miesiąc po 1q 2021. trochę przeginają z kalendarium.

Andrzej Raubo 88 na liście najbogatszych Polaków w 2005 roku po sprzedaży udziałów w sieci Komfort, któremu szefował. W Pozbudzie odpowiedzialny za Pozbud OZE - spółkę zależną. Dla mnie najważniejsze, ze spółka ma wizję rozwoju i dobiera pod to ludzi. Jeszcze rynek tej spółki nie dostrzega.

Zatrudnienie Andrzeja Raubo w spółce zależnej Pozbud OZE i efekt jego pracy to będzie czarny koń tej inwestycji. Widać, ze mają pomysł na rozwój, teraz tylko czekać na efekty.

Tego typu spółki mogą sporo zyskać na obecnym boomie mieszkaniowym. W ogóle uważam, że, szeroko rozumiana budowlanka jest wystarczająco zapomniana i lekceważona przez ulicę by po cichu zacząć rosnąć. To jedna z najtaniej wycenianych branż, generująca spore gotówkowe zyski.

Miloszdobro napisał(a):
marcin12333 napisał(a):

Dyrektor Kruszewski pytany o reko BOS w ktorym jest spadek cen w QII, odpowiedzial ze oni uwazają inaczej. A co do kontraktow, to raczej oczywistym jest ze nie beda 100% sprzedawac spot.

Prezes Kruszewski też zapewniał o rewelacyjnych wynikach za Q4, pobudzając wyobraźnie inwestorów i rozdmuchał oczekiwania tak, że dowiezienie super wyniku pt. 370mln zysku netto zostało odebrane jako rozczarowanie.
Dla mnie to oczywiste że nie będą sprzedawać spot w nieskończoność i to właśnie chce podkreślić, do tej pory na kontraktację były zawierane mniejsze kontrakty których nie widać w raportach. Teraz dwa duże w kilka dni które odpowiadają za 15% potencjalnego przychodu. Pewnie mają jeszcze jakieś kontrakty pokrywające sprzedaż na 2021 które ciężko oszacować, ale to daje obraz że pokrywają teraz sporo sprzedaży przeznaczonej na kontraktacje (przypominam, że według zapewnień chcą pokryć ok 1/3 produkcji w kontraktach). Jeśli wyciągnęliście inne wnioski to chętnie je usłyszę.
Dla mnie jednoznacznie pokazuje, że uważają że obecne ceny są dobre na kontraktacje i chcą jak najwięcej pokryć teraz bo np. za 3 miesiące mogą już nie wynegocjować tak dobrych warunków na roczny kontrakt.
tworzysz rzeczywistość której nie ma. prezes jasno mówił, że spadek cen będzie powolny i dopiero w przyszłym roku. popyt jest niezaspokojony i przez wiele kwartałów nie będzie równowagi między podażą a popytem. to sa słowa prezesa, który siedzi w branży. To co ty piszesz to wymyślanie bzdur. kolejne kontrakty kończą się w lutym , marcu i będą wskakiwać nowe po lepszych cenach, co było powiedziane w wywiadzie. przesuwają również sprzedaż z kontraktów na spot bo to się bardziej opłaca, a kontrakty zabezpieczają jedynie stabilność biznesu i podtrzymują dobre relacje z dawnymi kontrahentami. Firma będzie rozwijać moce produkcyjne, a te wcale nie tak łatwo i nie tak szybko można zwiększyć. To są fakty na bazie wywiadu vs twoje domysły i nadinterpretacje.

Miloszdobro napisał(a):
Do tej pory na wideokonferencjach podkreślane było, że chcą jak najwięcej sprzedawać na spocie bo widzą tendencję wzrostową i lepsze marże. Druga tak duża umowa, również na okres do końca roku pokazuje zmianę podejścia i chca na jak najwyższych marżach zakontraktować dużą część produkcji (oczywiście pewnie późniejsze dostawy, te pod koniec 2021 roku według ramowej umowy mają gorsze marże niż to co jest na spocie). Także wszystko wskazuje na to, że podaż w końcu dogoniła popyt i Q12021 będzie szczytowym kwartałem wyników.
Czy ty słuchałeś tej konferencji. Przecież tam całkowicie zaprzeczyli temu co Ty tu piszesz.

absmak napisał(a):
Niektórzy widzę odkryli, że giełda to przede wszystkim emocje i psychologia. Widać też panikę u kolegi antagonisty byka, 5 wpisów o tym samym.

Dokładnie sprawdza się to, co pisałem parę miesięcy temu. Kupowanie tej spółki powyżej 300-400 zł to kasyno i trzeba się liczyć ze wszystkimi scenariuszami.

Nie chodzi o to, że wyniki są słabe, bo są świetne. Ale liczą się oczekiwania. Piszecie, że obstawiano 400, a jest 370 i jest źle - z reguły jeżeli publicznie podaje się własne typy, to się je zaniża, aby był efekt pozytywnego zaskoczenia i by nie wyjść na błazna. Więc jeżeli ktoś tu pisał o 400 mln., to zapewne w głębi duszy liczył np. na 430-450. Więcej takich osób = spadki od poniedziałku.

No i wiadomo, kwestia szczepionki, itd.

nie mogę mieć paniki, zważywszy, że nie posiadam tych akcji. zamierzam je nabyć.
giełda to owszem emocje i psychologia - tylko dlaczego tak prymitywna. To by mogło świadczyć, ze większość inwestorów to skończeni..."użytkownicy forum bankiera"......
Robienie założeń na własnej, niczym nie podpartej imaginacji, a następnie poczucie zawodu, ze owa imaginacja była błędna to nawet nie gra nerwów, tylko infantylizm. czy z takimi graczami mamy do czynienia?

yodyod napisał(a):
niedźwiedź napisał(a):
Czy ja żyję w jakiejś innej rzeczywistości. Jak można uznać ten wynik za słaby.

Niedźwiedź wiele osób będzie zwracało uwagę na spadek marż na poziomie netto i EBITDA w IV kwartale versus III. Na poziomie netto to spadek z 60 na 56,5℅. Będzie pytanie czy zatem już został osiągnięty peak, bo jeśli tak, to dalszy wzrost zysku kwatal do kwartału wymagać będzie dalszej dynamicznej zwyżki przychodów. Czy to realne?
no ale to może wynikać z wielu kwestii
np kwestia transportu, który siadł w grudniu na kierunku azja europa, a który obecnie odkorkował i ruszył z kopyta. tu mogły obowiązywać jeszcze stare kontrakty zaniżający ogólny obraz marż - te kontrakty z początku roku. Prezes mówił, ze udział kontraktów w stosunku do spota cały czas spada, co potwierdzałoby to założenie. Patrząc na nasilenie się transportów w styczniu i założenie, ze to spotowe ceny w większości, to obraz tych suchych liczb bez komentarza zarządu nie podlega prostym interpretacjom. Poczekajmy na komentarz prezesa. Pewnie będzie jakiś webinar i wszystko zostanie wyjaśnione. Patrząc jak ruszył transport morski mercatora to spokojny jestem o wyniki za kolejne kwartały.
Mnie przeraża jak reaktywni są inwestorzy, jak emocjonalni. Stworzą sobie wyobrażenie ceny i jak się nie spełni to wpadają w defetyzm, mimo, ze obiektywnie Mercator jest obecnie najbardziej atrakcyjną spółką z mwig40, a nawet z zestawieniem spółek z wig20.

Czy ja żyję w jakiejś innej rzeczywistości. Jak można uznać ten wynik za słaby.

Nigdy nie zrozumiem mentalności gracza giełdowego. Reaktywni jak pies Pawłowa. Zakładali 400, jest 370 i są gotowi sprzedać akcje....bo czują się zawiedzeni, ze nie ma 4 z przodu. Spółka zarobiła prawie 1 mld w 2020 i pewnie tyle samo zarobi w 2021.
ponad 500 mln gotówki w kasie. cena do zysku najniższa w mwig40 z perspektywą dalszej poprawy jeśli spojrzy się na kwartały rok do roku.
Pokażcie mi drugą taką spółkę. Gdyby Mercator miał mieć wycenę Allegro to jedna akcja powinna kosztować ok 12 tyś zł. za sztukę.
Brak długów, cały zysk keszowy, dywidenda....a to pesymizm
.......kupcie allegro

Jakby wiedzieli, to raczej by nie sypali tylko brali. Przecież to świetny wynik.
370 mln zysku. To mało........przecież to kosmos.

biznes.pap.pl/espi/pl/reports/...
Prognoza wyników Mercatora 369.7 mln
956 mln zysku netto w tym roku
cena do zysku = 4.6
jeżeli podobny wynik będzie w 1q 2021 to przy obecnej cenie cena do zysku będzie równa 3.4

przy obecnej cenie akcji za pół roku p/e będzie poniżej 2

Mam pytanie w kwestii pozwu. Czy jak kancelaria złoży pozew, w którym określi kwotę roszczeń, to czy CDR będzie musiał zawiązać na tę okoliczność rezerwę finansową, ne ewentualne pokrycie owej kary.

Sentyment do spółki upadł. Technicznie idzie na dołek w okolicach 200 zł.
Ta spółka już nie będzie miała tak wyciągniętych wartości ceny do zysku jak do tej pory.

ceny rękawic można śledzić na stronie sklepu mercatora
156 dolarów za 1000 sztuk na dzisiaj

W ostatnim webinarze, w sesji pytań i odpowiedzi

Z tego co mówił prezes to oni mają już zabezpieczony surowiec na przyszły rok i wzrost cen nie ma dla nich znaczenia.

Krewa
Nie zrozum mnie źle, ale czasami AT idzie w kierunku piramidalnych absurdów. Tak jak ostatnio u Szutnika na Mercatorze, ze zacytuję:
"Proszę zauważyć, że między szczytem ze stycznia 2017 na poziomie 21,925 PLN (opisanym błędnie na wykresie jako 21,6) a szczytem z października 2020 minęło 193 tygodnie i ostatnie 2 cyfry tej wartości rymują się dokładnie z 2 cyframi po przecinku w historycznym minimum kursu MRC (4,93 PLN). To nie jest przypadek! To jest wibracja Kairos w układzie triangulacyjnym"

Można sobie jakieś tam kreski postawić, bo to jakoś racjonalizuje emocje, ale popadanie w magię analizy technicznej, to lekka przesada.
Jak wynik będzie dobry to urośnie i pod to zrobi się AT i tak samo jak spadnie też znajdą się kreski tłumaczące dlaczego leci.

Jak czytam coś takiego to mam pewność że AT to stek bzdur.
Ja do określania cykli spółek używam numeru buta.

Cenna informacja dla XTB w kwestii dywidendy
"KNF dopuszcza wypłatę na dywidendę nawet 100% zysków domów maklerskich"
stooq.pl/n/?f=1394555&c=1&...

Nie dało rady kupić. Jak poszła informacja o ABB to już było pozamiatane.

Do moderatora-jak pisać o analizie technicznej nie wskazując poziomów cenowych?
Mam pisać, ze kurs dojdzie do dwójki z dwoma zerami gdyż tam mamy duże wsparcie?

Moderator:
1. Podstawą analizy technicznej jest wykres.
2. Opcjonalnie - tak jak uczynił to @mlutek68.
W Twoim poście nie było ani wykresu, ani uzasadnienia

Nie wynik finansowy rozczarował. Emocje w około spółki rozczarowały. Ta spółka rosła pod tę grę kilka lat. W cenie są emocje i marzenia o rekordowych sprzedażach i niebywałej grze. Okazało się, ze gra nie jest doskonała. Teraz tą niedoskonałość rynek wyceni.
Moderator:
Regulamin w kwestii poziomów cenowych kłania się

400zł dobra cena. Deal dogadany, to i kurs powinien się uspokoić i ruszać ostro na północ.
Moderator:
usunięto fragment niezgodny z regulaminem forum

boś co chwilę zmienia tą rekomendację
tu na podstawie analogii można zobaczyć co czeka Mercatora w 4 kwartale
www.topglove.com/financial-inf...

Mercator jest na drugim miejscu listy rezerwowej do wig20 (za biomedem, który raczej nie jest widziany w wigu20)
Sprzedaż akcji to zwiększenie ff i fundusze w akcjonariacie:

"(...)mając na uwadze zarówno zwiększenie free floatu, jak również obecności funduszy w akcjonariacie, co jest ważnym aspektem dla inwestorów oraz komitetów indeksowych – wskazuje dr Wiesław Żyznowski, Prezes Zarządu Mercator Medical S.A."

Szykują Mercatora do wigu20 na marzec. Przed Mercatorem dwa rekordowe kwartały, gdzie może firma zarobić ponad 1 mld zł. Przy obecnym kursie w marcu mercator będzie miał p/e=2

bankrucik napisał(a):
jutro wyniki poda TOPGLOVER , niektóre szacunki mówią o ponad 60% lepszych wynikach kwartał do kwartału ... to byłby kosmos...

www.theedgemarkets.com/article...
poprawili o 84%

"Malezja
Top Glove notuje kolejny rekordowy kwartalny zysk

KUALA LUMPUR (Reuters) - Malezja Top Glove Corp odnotowała w środę ponad 20-krotny wzrost zysku netto w pierwszym kwartale, pokonując rekordowe zyski sprzed trzech miesięcy dzięki wysokiemu popytowi na rękawice, wydajności produkcji i wyższym cenom sprzedaży.

Stało się tak pomimo rosnących cen surowców spowodowanych mniej korzystnymi warunkami pogodowymi i ograniczeniami dostaw.
Zysk netto za okres wrzesień-listopad wzrósł o 2030% do 2,38 miliarda ringgitów (585,49 miliona dolarów) z 111,4 miliona ringgitów rok temu, poinformował największy na świecie producent rękawiczek w raporcie na giełdę w Malezji.
Przychody wzrosły o 294% do 4,76 miliarda ringgitów.

„Rok obrotowy 2021 rozpoczął się dobrze i zdrowo, co nadaje pozytywny ton na pozostałą część roku” - powiedział w oświadczeniu dyrektor zarządzający Lee Kim Meow.

Top Glove powiedział, że wyższe zamówienia sprzedaży, budowanie potencjału i poprawa wydajności poprawią wyniki grupy w przyszłości.

Top Glove zamknęło kilka swoich fabryk w Malezji w kilku etapach w zeszłym miesiącu po wybuchu epidemii, w wyniku którego ponad 5000 pracowników uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.

Firma stwierdziła, że ​​tymczasowe zamknięcia mogą spowodować opóźnienia w dostawach i zmniejszyć sprzedaż w tym roku finansowym o około 3%.

Mimo to pozostawał optymistyczny w swoich perspektywach.

Firma szacuje, że popyt na rękawice wzrośnie w tym roku o 20%, w przyszłym o 25%"


ciekawe jaka cena
ewidentnie wchodzi jakiś fund

Po takim infie ceny rękawiczek powinny wystrzelić w kosmos. Szaleństwem jest zamykać fabrykę rękawiczek w takim momencie.
Mercator nie sprzedaje rękawiczek Top Glove.
Wynik Mercatora może mocno zyskać na tej informacji.

9 listopada (17:23)
Szczepionka firmy Pfizer... Dr Scott Gottlieb tonuje nastroje

wydarzenia.interia.pl/raporty/... … Id,4845063

Stany Zjednoczone będą musiały przejść przez "najtrudniejszy etap" pandemii koronawirusa bez szczepionki - ostrzegł w rozmowie z CNBC dr Scott Gottlieb, były szef Agencji Żywności i Leków, jeden z dyrektorów firmy Pfizer.Dr Gottlieb zwrócił uwagę, że temat szczepionki tak naprawdę dotyczy 2021 roku. - Jeśli chodzi o to, kiedy będzie ona szeroko dostępna, myślę, że nadal istnieje nadzieja, że możemy mieć szczepionkę w zasadzie pod koniec drugiego kwartału, być może w trzecim kwartale. Chcielibyśmy mieć dostępną szczepionkę przed jesiennym sezonem covid w 2021 roku - wyjaśniał dr Scott Gottlieb.

patrząc po wykresie S&P to chyba euforia szczepionkowa mija
jak się okaże, ze jutro Mercator wchodzi do MSCI Poland small cap to będzie wariactwo w drugą stronę

Na chłodno biorąc temat. Rynek zareagował jakby szczepionka miała być jutro, pojutrze koniec epidemii i wracamy do latania samolotami i ruszamy z gospodarką z kopyta. Tymczasem mamy sezon grypowy i przed nami serie zamknięć gospodarek. Reżimy sanitarne pozostaną na bardzo długo, a płyn dezynfekcyjny i rękawiczki (być może też maski) wejdą do naszego świata na bardzo długo. Pewnie powstanie "nowa świecka tradycja". Zagrożeniem dla Mercatora nie jest szczepionka, tylko konkurencja, która wcześnie, czy później powstanie. Mercator ma zakontraktowany cały przyszły rok i raczej nikt nie zrezygnuje z zamówień z tego powodu, że być może pojawi się szczepionka. Ani wystrzał na ropie, ani spadek na mercatorze nie mają innego uzasadnienia jak emocje. Szalone wzrosty na ccc, czy lpp przy zamkniętych galeriach, to kwintesencja emocji...o jsw nie wspominając.

dzisiaj to euforia
efekt szczepionki to końcówka 2021 roku
zanim to zadziała to mercator zaliczy jeszcze sporo dobrych kwartałów
masowe szczepienie zacznie sie zapewne w połowie kwietnia, wtedy gdy kończy się sezon grypowy. Inaczej nie udałoby się udowodnić, ze szczepionka działa.

Nawiązując do wypowiedzi sasky'ego
Idąc kontr - logiką
Uważam, ze wynik nie jest w cenie, a kurs powinien wynosić 400 zł - stosując analogię do allegro (w kwestii wyników w relacji do kapitalizacji)
.
to oczywiście prowokacyjny wpis, ale bardzo nie lubię takich założeń, że coś jest, albo nie jest w cenie.

spółka ma 0.45gr zysku na akcje
p.s.
ktoś z was odkłada pieniądze na PPK Shame on you
Allegro pozdrawia przyszłych emerytów Boo hoo!

Oczywiście, ze tak. Zatrudnili Murinho by przykryć słabe wyniki. W następnym kwartale, by przykryć kiepskie wyniki, będzie je podawał Sylwester Stallone. W kolejce czeka Andrzej Gołota i Nicolas Cage.
Boo hoo!

Też chciałbym wierzyć w prawo podaży i popytu na naszej giełdzie. Naprawdę. Niestety nasz rynek ustawia kilku dużych graczy i to w większości z za oceanu. Skromny udział drobnych inwestorów w zasadzie wyklucza ich wpływ na indeksy, a tym samym na ceny akcji. Drobni dołączają się do ruchów dużych graczy. Pewnego dnia na XTB kurs ruszy do góry i wtedy drobni zaczną wchodzić w walor, sami nie są jednak w stanie nadać kierunku kursowi. Nowy animator, to bardzo dobra informacja dla XTB. Jest szansa, że wchodząc do mwig40 nie będziemy w ogonie wyceny i będzie komu podciągnąć kurs do średniej indeksu. Drobni na pewno tego nie zrobią. Prawo podaży i popytu zakłada dążenie do równowagi, a na giełdzie to temat dyskusyjny.

Czas żniw dla XTB właśnie się zaczyna. Należy cierpliwie czekać na wyniki. Zaczyna się czas zmienności.

"XTB is in the process of getting a license for its South Africa Entity and UAE."

https://comparebrokers.co/xtb-review/
Wygląda na to, ze tajemniczym drugim krajem będą Emiraty Arabskie.

Również uważam, że porównywanie kapitalizacji GPW i XTB jest nonsensem. CD Projekt też ma większa kapitalizację od GPW...i co z tego. To trzy różne firmy.

@Krewa
Podobnie jak autor tego artykułu stoję na stanowisku, że XTB ma duży potencjał i to całe "łubu dubu" ma swoje uzasadnienie. To spółka, która fundamentalnie, płynnościowo i pod względem wyceny, szykuje się do WIG20 w przyszłym roku.

Podobnie jak rezygnowanie z inwestycji w daną spółkę, na podstawie niepochlebnych komentarzy.
XTB ma wszelkie podstawy by być wysoko wycenianą spółką. Wymaga to jednak trochę cierpliwości, a tego najczęściej brakuje inwestorom.
Artykuł na comparic pojawił się w dniu wyznaczenia przez spółkę podwójnego dna, a jednym z redaktorów tego portalu jest Przemysław Kwiecień, główny analityk XTB. Nie sądzę by puścili tendencyjny artykuł o XTB bez wiedzy głównego analityka XTB.
Wyniki jakie tam są przedstawione są w mojej ocenie przesadzone, ale jeśli spółka zrobi choć 60% tego co tam przewidują to wynik będzie fenomenalny.
Tylko cierpliwości.

nieśmiało chciałbym zauważyć, że mamy dopiero pierwszy miesiąc 3q za sobą, przed nami cały sierpień i wrzesień, a xtb wystarczą dobre dwa tygodnie by nabić wynik powyżej 100 mln. prezes mówił, ze pomimo wakacji zainteresowanie jest duże. proponuję poczekać z ferowaniem wyników do końca września.

Dzisiaj znowu reakcja emocjonalna, na wypowiedz Prezesa, ze nie powtórzą 1Q. Prezes w zasadzie powiedział jakiego wyniku się spodziewa. 2razy 4q 2019 czyli coś pod 75 mln, co byłoby rewelacyjnym wynikiem. 20 tyś nowych klientów daje bazę do wyników i ich powtarzalności.

ciekawe przy jakich wartościach pojawi się entuzjazm
5 sierpnia czat z prezesem na pulsie biznesu
www.pb.pl/akcja-inwestor-czat-...

Teraz kurs zaliczył silną korektę, więc i komentarze są adekwatne do emocji. Tak silna reakcja na, skądinąd, bardzo dobry wynik, jest zaskakująca i raczej nie była do przewidzenia w swoim zasięgu. Uważam, ze takie korekty to najlepsza okazja do zwiększenia pozycji. Sentyment jest fatalny, krew się leje, przy dobrym wyniku i solidnych wskaźnikach. Odwrócenie emocji to tylko kwestia czasu.


cena do zysku wynosi obecnie 6.1
czy to balon, czy okazja inwestycyjna
p.s.
w kwestii zajmowania pozycji chodzi mi o to, że przy takim obrocie, gdzie już kilkukrotnie obrócił się ff gracz instytucjonalny może zarówno dystrybuować akcje jak i akumulować. tu zdecydowanie istotną część transakcji generują komputery i handel odbywa się pod algorytm. nie znamy jego założenia.

zajmowanie pozycji może się odbywać zarówno na spadkach jak i na wzrostach

Akurat w przypadku tej spółki, jak i w zasadzie każdej innej, uważam, że fundamenty i tak się ostatecznie obronią, a kurs wróci w okolice średnich p/e dla sektora. Był mocny wzrost, teraz jest mocne odreagowanie. Kurs ostatecznie będzie szukał równowagi, a p/e w okolicach 6 raczej jest nie do utrzymania w sytuacji wejścia do mwig40. Wystarczy spojrzeć jakie tam są średnie p/e. Panika jest najgorszym doradcą, tak samo jak entuzjazm. Spółka zarabia, płaci dywidendę, ma solidną pozycję gotówkową, rozwija się, ma silną pozycję rynkową, zdobywa nowe rynki, poszerza bazę klientów, co jest jej największym atutem, bo to daje podstawy do powtarzalności wyników.

@Kakarotto
Pewnie nijak. Jak xtb nie zrobi 500 mln w jeden kwartał to kurs wali -30% ;)
Na poważnie, to każda zmienność jest tu istotna. Kto wie na czym teraz jechali inwestorzy. Może grali na metalach i parkach dolarowych i wynik będzie rewelacyjny. Na wielu aktywach zmienność była spora. Poza tym na indeksach korekta wisi w powietrzu, a przed nami jeszcze dwa kwartału 3Q wiec zmienność będzie na pewno, a 55 tyś klientów stanowi solidną bazę pod zyski brokera.

krewa
tylko, ze górna wartość to popyt i podaż po ruchu w górę i ruchu powrotnym
tam wartości się sumują
gdyby oczyścić to z dzisiejszej sesji obraz byłby inny
poza tym do ilu to ma spaść do p/e=3?

Zwróć uwagę, ze po dzisiejszych wynikach i po spadkach cena do zysku spadła do okolic 6.5.
Zanim zaczniesz łamać głowę nad tym gdzie popełniłeś błąd, może warto poczekać kilka dni na opadniecie emocji. Uważam, że rynek zachował się nieracjonalnie, jak to czasami ma miejsce na giełdzie. Tu w perspektywie dwóch kolejnych kwartałów, ta wartość jest nie do utrzymania. Rynek ochłonie, spółka wejdzie do mwig40, otworzą się na nowe rynki i kurs zacznie to dyskontować. Mamy lipiec. Uważam, ze w grudniu kurs będzie w okolicach 45 zł.

przy okazji dzisiaj licznik pokazał, ze jestem 2000 dni jako uczestnik serwisu StockWatch :)
pozdrawiam ekipę SW :)

Nie sądzę by za ruchami na XTB, stali zwykli inwestorzy. Tylko na cdr był dzisiaj większy obrót. Tu gra jakiś gracz instytucjonalny. Jestem przekonany, ze to fundusze zajmują pozycję na tych akcjach przed wejściem do mwig40........no chyba, ze to XTB gra na akcjach XTB.

Jak dla mnie to doskonała okazja by dobrać akcje. Dzisiaj i może jutro.

@ABSMAK
To nie zakładanie że spółka wejdzie do mwig40
to jest na stronach giełdy
są na pierwszy miejscu na liście rezerwowej,
tu nie ma dyskusji, to po prostu się stanie

XTB jest pierwsze na liście rezerwowej do mwig40, więc wejdzie na pewno
weryfikacja jest 3 września, czasu mało
wynik w 3q nie będzie na poziomie 4q2019 bo jest większa baza klientów
można założyć, ze przy podobnej zmienności w obu kwartałach, baza jest dwukrotnie większa, więc wynik 80 mln w 3q 2020 jest niezwykle realny. do tego trzeba zwrócić uwagę, ze mamy dopiero pierwszy miesiąc kwartału. nie wiadomo co będzie w kolejnych miesiącach, szczególnie we wrześniu. specyfiką wyników xtb jest to, ze wystarczy jeden dobry miesiąc, ba nawet jeden dobry tydzień i wyniki windują się w sposób znaczący.

nie ma potrzeby 175 mln
wystarczy 4x 100 mln, a to jest realne na bazie obecnych klientów

www.youtube.com/watch?v=J48Mze...
omówienie wyników przez XTB - konferencja wynikowa

@Absmak to policz to w relacji do spokojnego 4q 2019.
Wtedy rentowność na lota wynosiła 227, a naprawdę niewiele się działo w 4q 2019 roku, jeśli chodzi o zmienność. w 2q 2020 mieli 255 na lota, więc wartości są mniej więcej zbliżone. Tylko, ze wtedy mieli 26 tyś aktywnych klientów, a teraz mają 52 tyś. Nie stawiam tu jakiś niewyobrażalnych wartości, ale uważam, ze na bazie swoich klientów i zmienności jaka ma obecnie miejsce rejon 80 - 100 mln zysku netto w 3q jest bardzo realny. W 3q planują mniejszy przyrost klientów, ale też mniejsze koszty. Uważam również, zę wejście do indeksu pozwoli tej spółce na osiągniecie wyższego p/e niż 7. Przy p/e=12 - bo tak mniej więcej kształtuje się p/e brokerów, to przy 500 mln netto kurs powinien wynosić 51 zł, dla 400 mln netto przy tych samych założeniach kurs powinien wynosić 40 zł, dla 300 mln netto kurs powinien wynosić 30.6. W zależności od kolejnych kwartałów oczekuje takich wartości kursu do końca roku.
To co się dzisiaj dzieje to w mojej ocenie okazja do dobrania akcji.

Wiesz jaka jest różnica miedzy ETF a CFD. Klienci XTB grają na CFD na indeksy, a nie w ETFy.

Dodam jeszcze jedną kwestię, która obecnie ma miejsce w moje ocenie. Wszystko wskazuje na to, ze do mwig40 we wrześniu wejdzie XTB. Z p/e=7 byłby to jeden z niżej wycenianych walorów. Średnia dla mwig40 p/e= 19. Uważam, ze obecnie fundusze zajmują pozycję na XTB, stąd takie obroty i zmienność

@absmak
bezprecedensowe wydarzenie na ropie, to było coś, tak bezprecedensowego, że większość brokerów, którzy nie zabezpieczali pozycji, straciło na tym. Paradoksalnie ten ruch na ropie wcale nie był szansą do zarobku, dla xtb. Oni bardzo przytomnie zrolowali kontrakty na kolejne serie. Szansą do zarobku n 3q jest ruch na dolarze, srebrz i złocie. Tam są wysokie spready i ew zyski dla brokera na metalach są wysokie. Tu liczy się przede wszystkim baza klientów i to wcale nie są klienci, jak to nazwałeś, pasywni. Wykonali oni w tym kwartale obrót na lotach równy 829 tyś w stosunku do 784 tyś w pierwszym kwartale. Grali natomiast na indeksach zamiast na towarach gdzie jest mniejsza zyskowność z lota. Baza klientów jest i są to klienci aktywni. Uważam, że realne jest powtarzanie wyników na poziomie 100 mln i wyżej.
Trzeba dokładnie przeanalizować raport. Dodatkowo ich pozycja gotówkowa jest imponująca wynosząca 812 mln zł.

Zakładanie, ze wybory w USA nie będą miały wpływu na zmienność jest mylne. Będą miały ogromny wpływ. Przed samymi wyborami, jak i po wyborach, w zależności kto wygra, będą miały miejsca olbrzymie ruchy. Tu z resztą nie chodzi o jakieś wielkie ruchy, bo drugi kwartał został zrobiony na ruchach mocnych ale nie nadzwyczajnych. Dlatego zrobiono 117 a nie 176. Dla mnie wyniki co kwartał na tym poziomie to rewelacja. Jakby ta spółka była w stanie kręcić 450 mln netto i płacić z tego dywidendę to nic mi więcej nie potrzeba, w moim portfelu.
Dlaczego ktoś ma inwestować w XTB zamiast Plus500. Pewnie dlatego, ze XTB jest notowane na GPW, a Plus500 w Londynie.

Uważam, że przejście na rynek akcyjny to jeden z ruchów inwestycyjnych, który zdarza się ale nie jest czymś stałym. XTB to broker, gdzie konto akcyjne nie jest docelowe dla użytkowników tej platformy. Inwestorzy zagrali na indeksach i akcjach bo tu dostrzegli zmienność. Ruch na ropie był olbrzymi, ale w tym czasie akurat inwestorzy nie postawili na to aktywo. Tylko 25% ruchów to cfd na towary. Poza tym XTB dokonał podwójnego rolowania serii na ropę, co stanowiło zabezpieczanie pozycji klientów i zapewne uchroniło ich przed stratą. Plus500 na ruchu na ropie musiał uzupełniać depozyty za klientów, którzy osiągnęli ujemne wartości portfela. XTB tego uniknął rolując kontrakty. Tak więc należy się liczyć z tym, ze klienci będą szukać okazji na róznych aktywach, na mniej i bardziej dochodowych dla XTB. Ważne jest to, że przy tej bazie klientów, są w stanie, przy obecnej zmienności robić wyniki jak w 1 i 2q. Zmienność natomiast jest cały czas duża i wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie przez dłuższy czas.

@absmak
pozwól, ze rozwinę swoje wyliczenia co do xtb.

Najważniejszą informacją z raportu, jest w mojej ocenie fakt, ze baza aktywnych klientów urosła z 45 do 58 tyś osób. Ten przedział, co pokazał zarówno pierwszy jak i drugi kwartał, pozwala osiągać wyniki powyżej 100 mln zł. Przyjmuję to jako punkt odniesienia. Oczywiście spółka będzie robiła wszystko by bazę klientów zwiększać, ale ja przyjmuję jako średnią 50 tyś klientów. W 2q zdecydowanie przesunął się punkt ciężkości z inwestowania w cfd na towary, na cfd na indeksy, przy których marże są niższe. Istotne jest jednak co innego. Duża część klientów w ogóle zrezygnowała z cfd i przeszła na rynek akcyjny. W pierwszym kwartale obrót akcjami wyniósł 157 mln, w drugim kwartale 363 mln. W przypadku tego rynku prowizje są jeszcze niższe. Trzeci kwartał zaczyna się solidną bazą klientów, silnymi ruchami na dolarze i olbrzymią zmiennością na metalach szlachetnych. Nie wiadomo do końca jak zachowają się inwestorzy, gdyż za nami dopiero pierwszy miesiąc drugiego kwartału, ale zmienność na rynku jest nadal i uważam, ze 80 mln jest realnym wynikiem, zakładając, ze przez okres wakacyjny część inwestorów odpocznie od giełdy.
Czwarty kwartał natomiast ma szansę powtórzyć sukces pierwszego, ewentualnie drugiego kwartału. W USA będą wybory prezydenckie, co przełoży się z całą pewnością na silne ruchy na dolarze, a co za tym idzie na części towarów. 4Q będzie też zapewne nową odsłoną Covida 2.0 i dalszymi nerwowymi ruchami w gospodarce i na indeksach. Nie żyjemy w spokojnych czasach, a to co się dzieje podtrzymuje zmienność na różnych klasach aktywów. Tu jednak też przyjmuję 80 mln jako punkt odniesienia do wyliczeń ceny do zysku i potencjalnej dywidendy. Uważam, ze 176+117+80+80 to bardzo realny - konserwatywny scenariusz na ten rok. Do tego zakładam we wrześniu wejście XTB do mwig40.

cena do zysku po wynikach wcale nie wskazuje na przewartościowanie. jak dla mnie dzisiejsza sesja to pozwolenie wyjścia tym, którzy liczyli na setki milionów zysku. gdyby doliczyć do wyceny wskaźnika c/z przyszłe dwa kwartały np. po 80 mln zł to dla 23 zł c/z=5
uważam, ze dzisiejsza sesja jest emocjonalna i nie ma nic wspólnego z wyceną spółki. trzeba poczekać kilka dni na uspokojenie emocji i pojawienie się chłodnych wycen.
chciałbym zauważyć, ze przy 80 mln za dwa kolejne kwartały, to dla c/z=10 kurs powinie dojąć w okolice 45 zł. to tak na chłodno licząc.

Jak dla mnie wynik jest powtarzalny. Jeżeli utrzymają obecną bazę klientów, a zapewne będą ją zwiększać, to stanowi to solidny fundament do powtarzalności wyniku. Zysk z lota wrócił w okolice średniej z lat wcześniejszych, co wskazuje, że ta baza klientów, przy standardowym zysku z lota daje ponad 100 mln netto. W 3q mamy dużą zmienność na walutach, szczególnie dolar, mamy rajd na metalach szlachetnych, a zmienność na indeksach jest porównywalna do 2q, na której to zmienności klienci zrobili ładny zysk dla brokera. Przed nami na pewno gorący 4Q i wybory w USA co za pewne spowoduje trochę zmienności i nerwów na indeksach. Obecnie rząd USA tworzy kolejną edycję czeków dla obywateli na kolejne miesiące, uchwalą to lada moment, co na pewno będzie miało wpływ na dolara, także o zmienność możemy być spokojni.

Dlaczego negatywnie? Przecież to bardzo dobry wynik. P/E spadło poniżej 10. Rośnie baza klientów. Niech robią po to 100 mln co kwartał i płacą z tego dywidendę to będzie rewelacja.

29 to środa
historycznie wyniki były albo w ostatnią środę lipca, albo pierwszą środę sierpnia

Gerda
Skoro zmienność była większa w 2Q to i wynik powinien być większy. Jeżeli tak będzie to pojawi się materiał do analizy i ew wyliczeń potencjału na kolejne kwartały, biorąc pod uwagę fakt, ze w 3Q mamy dużą zmienność na parach dolarowych i metalach szlachetnych. Jeżeli wynik będzie mniejszy, to będzie wskazywało na brak istotnych korelacji między ponadprzeciętną zmiennością, a wynikami. Teraz w zasadzie to gdybanie i pełen hazard. Postawiliśmy na konia, który w pięknym stylu wygrał jeden wyścig. Teraz wystartował w drugim wyścigu i zaraz przekonamy się czy to był jednorazowy przebłysk geniuszu, czy też mamy nowego championa.
pozdrawiam

Gerda
Napisałeś, ze 100 mln dla wielu będzie tragicznym wynikiem. Z psychologicznego punktu widzenia, dla części rozgorączkowanego akcjonariatu widzącego setki milionów zysku, być może. Ale fundamentalnie będzie to bardzo dobry wynik, wskazujący na pewne tendencje w wynikach. Na szczęście to nie drobni robią obrót na XTB, tylko jakaś/jakieś instytucje bazujące na transakcjach generowanych komputerowo. Przyjmując określone wskaźniki za punkt odniesienia, w tym wypadku np p/e = 12. Średnie p/e dla brokerów, wynik 100 mln daje potencjał do wzrostu kursu. Przyjmując uśredniony zysk roczny na poziomie 400 mln mamy zysk ok 3.5 zł na akcje co daje obecnie dywidendę na poziomie kilkunastu procent. Eliminując ruchy emocjonalne, które mogą wystąpić na poszczególnych sesjach, to sama przestrzeń do wzrostów istnieje - w mojej ocenie do okolic 35 - 40 zł, przy założeniu - tak jak pisałeś - 100 mln zysku za 2Q.
Co do wig20 nie rozumiem dlaczego z taką łatwością eliminuje się tu XTB jako kandydata, ze względu na szereg założeń, które musi spełnić do końca roku, a z góry zakłada się wejście do w20 allegro, które, o ile wejdzie, to moim zdaniem, najszybciej w grudniu ale 2021 roku. Przypominam, że allegro musi spełnić dokładnie te same założenia co XTB.

Dokładnie jak napisał kolega powyżej.
Jak podadzą wynik podobny jak w 1Q, to liczyć się będzie tylko urealnienie wyceny i ew rynek może wycenić powtarzalność wyników i wynikająca z tego dywidendę.
Jak wynik będzie znacząco niższy niż w 1Q, wtedy kurs również się urealni. Tak czy inaczej analiza techniczna, w tak krytycznym dla spółki momencie nie ma znaczenia.

Patrząc po obrotach, to wydaje się pewniak do wig20.
lotos wyleci - połączy się z orlenem, ccc, jsw pewnie też wylecą.


Dla mnie ważne jest by spółka płaciła dywidendę. W obliczu realnych negatywnych stóp procentowych, dywidenda chroni kapitał. Ważne jest by spółka generowała gotówkę. Dług to narzędzie. Dopóki idzie na inwestycje i bieżącą produkcję i jego obsługa nie stanowi problemu, dług nie ma znaczenia. Ważny jest zwrot z kapitału.

Kłopoty tych spółek nie wynikały ze zbyt dużego zadłużenia, tylko z błędów w zarządzaniu i niedoszacowaniu ryzyka. Zadłużenie było wynikiem tych błędów. W przypadku budowlanki dług jest narzędziem, a nie konsekwencją błędów. Każda spółka budowlana posługuje się długiem. Ten dług ma pokrycie w wysokości zamówienia. Obecnie przy waloryzowanych kontraktach budowlanych (budownictwo infrastrukturalne) ryzyko jest znacznie ograniczone. W budowlance ważna jest marża. Jeżeli spółka jest dochodowa, to dług nie stanowi problemu. Szczególnie gdy zamawiającym jest państwo, które bardzo dobrze wywiązuje się z opłacania faktur.

Rozwijając temat. Istotne jest to gdzie kierowane są pieniądze. W tym przypadku kolej ma olbrzymie finansowanie w najbliższych latach, zarówno ze strony naszego rządu, jak i UE.
To kwoty rzędu dziesiątek miliardów zł, co już widać w portfelu zamówień Torpolu.

Tylko, ze zasady inwestowania zależą od branży.
Spółki, które robią inwestycje wielomiliardowe, zawsze będą bazowały na kredycie, co będzie rzutować na wysoki wskaźnik zadłużenia. Zadłużenie to znika w momencie zakończenia inwestycji. Oczywiście w tym czasie realizowane są kolejne inwestycje i wskaźnik ten utrzymywany jest na określonym poziomie. Skoro spółka wypłaca corocznie dywidendę, znaczy to, ze ma finanse pod kontrolą. Podobnie, a nawet bardziej zadłużony jest Mirbud. Mając jednak coś pod 6 mld w kontraktach, spokojnie obsługuje ten dług. Np spółki bazujące na usługach, np, księgowe, ale też gaming, mają wysokie c/wk. Banki mają za to bardzo niskie c/wk, ale tam inne czynniki są istotne. Przykładanie jednych zasad do różnych branż jest błędne.

Zadłużenie jak to w budowlance.
Taka branża.
Akurat ten wskaźnik nie jest tu najważniejszy.

Jak znam życie to te akcje po 11 puszczone na słupa będą skupowane po 35 i kasa pójdzie tam gdzie ma pójść.
klasyka drenowania spółki z kasy.

90 gr dywidendy
naprawdę solidna

bardzo zadowalający wynik

jakiego rzędu straty może mieć mirbud na ostrudzie i galerii handlowej?

Krótkoterminowo PKO BP jest ryzykownym aktywem. Z perspektywy kilku lat uważam, ze cena jest już atrakcyjna. W tym roku nie będzie dywidendy. Za rok może być mega kumulacja.

Za jakiś czas stopy procentowe zaczną podnosić. Teraz jest faza dołowania kursu i negatywnego sentymentu. Widziałbym to 16 - 13 zł. Zobaczcie jak niska jest wycena aktywów banków. Kupić tanio i poczekać na kolejna falę hossy.

beggus napisał(a):
dokładnie tak jak pisze kolega kurt. To jest zupełnie inny model biznesowy niż gaming czy inne modne aktualnie spółki.
Co do pensji to Piećko dostał najwięcej pieniążków, bo jest twórcą platformy i na jego kodzie wszystko się opiera. Bez niego nie ma DataWalk.
Dla mnie jest tylko jeden model biznesowy - spółka zarabia
Fajna spółka z przełomowym pomysłem, ale do zysku to tu jeszcze wiele wody upłynie - o ile w ogóle zachcą go wykazywać.

Ta spółka nie będzie zarabiać bo niszczą ją koszty
tu wszystko idzie w pensje
oni sobie solidnie płacą niezależnie od tego czy spółka zarabia czy nie
dla mnie to balon nadmuchany do granic mozliwoiści

Mogę Ci odpowiedzieć dlaczego kurs jest tak nisko i dalej się osuwa. Wartość księgowa nie ma znaczenia gdy zwrot z kapitału jest na poziomie......0.65%, a zwrot z aktywów.....1.33%. To nie ma prawa rosnąć.

Poproszę o AT spółki.

jak dla mnie to zasięg spadku okolice 14 - 16 zł

ale pompują balona. gratulacje dla tych co załapali się na rajd.
przy tej cenie to już by musieli mieć wynik roczny na poziomie 15 - 17 mln zł netto i to powtarzalny

poproszę o AT
gdzie to może zawędrować?

biznes.pap.pl/espi/pl/reports/...
kolejne info nawiązujące do poprzedniego
poproszę o wyjaśnienie jak powyższe infa - transakcje - wpłyną na wyniki

biznes.pap.pl/espi/pl/reports/...
mógłbym prosić o komentarz do tej informacji.
Czy to forma odpisu?
Jak to wpłynie na wynik spółki za 4Q?

Informacje
Stopień: Elokwentny
Dołączył: 6 lutego 2015
Ostatnia wizyta: 25 lutego 2021 09:15:26
Liczba wpisów: 433
[0,12% wszystkich postów / 0,20 postów dziennie]
Punkty respektu: 36

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,838 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,43% +33 685,15 zł 53 685,15 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d