pixelg
PHOENIX - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

PHOENIX [PHO]

AKTUALNY KURS: 0,14 zł (-6,67%) 13-01-2014 16:49
anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 653
Wysłane: 16 lutego 2011 14:22:08 przy kursie: 5,29 zł
Moim zdaniem w ogóle wskaźniki są do d.
Co one mówią? Nic...
Część zysku netto powstaje z uwolnienia rezerwy, albo np ujemnej wartości firmy. Czy jest to zysk powtarzalny? Nie, więc należałoby go wyłączyć, bo wskaźnik teoretycznie ma pokazać coś w rodzaju powtarzalnego zysku... A jest w C/Z...

Tak samo jest z całkowitym dochodem. Tam też raportuje się np przeszacowania zabezpieczeń. Czy to zysk powtarzalny? Ano nie. Dziś może być 100 baniek plus, jutro 100 minus. Plus tego taki, że waha się tylko C/WK jak np na lotosie, a nie C/Z taka była intencja wprowadzenia TCI. Zauważ, że to tak naprawdę oddawanie zysku z przyszłości...

O ile spółki mają takie same standardy rachunkowości, działają w takim samym biznesie i na podobnym modelu to można to porównywać. W każdym innym przypadku jest to moim zdaniem błąd. Spółkę trzeba wypatroszyć i tyle. Wartość księgowa oddaje teoretycznie wartość rynkową na chwilę obecną. Aby zapłacić za to premię trzeba niestety, albo stety zrobić sobie jakiś prosty model wyceny. NP oszacować WK w przyszłości i zdyskontować do dziś... Albo już normalnie DCFa.

Na pytanie nie bardzo umiem odpowiedzieć. Jeszcze raz powtórzę, że wycena aktywów nie ma za bardzo związku z leasingiem. Wycena jest prowadzona o zdyskontowane przepływy pieniężne z tytułu posiadania aktywa, czyli podobnie jak np wyceny nieruchomości inwestycyjnych. Są jakieś założenia rynkowe, na dziś jak cena najmu, zajętość itd i na tej podstawie szacuje się zwrot z odpowiednią stopą dyskontową.
W Photonie jest pewnie podobnie. Jest jakaś określona świetność, moc dopłaty gwarantowane itd

PS: Nie mam głupich pytań, są tylko takie odpowiedzi.

noise
0
Wpisów: 280
Wysłane: 16 lutego 2011 14:52:09 przy kursie: 5,29 zł
Anty to i ja się dorzucę z pytaniem Angel bo nie jestem zbyt biegły w rachunkowości i sprawozdawczości.

1.Czy TCI zamiast zysku netto pozwala na ominięcie fiskusa? Czy i w którym momencie ten podatek (od zysku) trzeba zapłacić? Czy można tak w nieskończoność budować kapitały własne i rolować zyski?
2.Jeżeli nie ma żadnego popularnego wskaźnika, który oddaje szybkość rozwoju w Photonie (a nie każdy może być księgowym Angel) to czy widzisz szansę (w związku z MSR) na popularyzację medialną wskaźnika C/TCI?

mrk
20
Wpisów: 1 956
Wysłane: 16 lutego 2011 15:04:08 przy kursie: 5,29 zł
to i ja dorzucę 3 grosze:
Podane liczby są przypadkowe. Photon buduje elektrownię za 8 mln. Na podstawie przyszłych przepływów wycenia, że jej wartość godziwa wynosi 10 mln. I teraz jeśli nie ma leasingu to mają poprostu tą elektrownie i księgują +2mln TCI. Jeżeli jest leasing to od instytucji leasingującej dostają 10 mln i mogą je przeznaczyć na następną elektrownię, mają tak samo jak wcześniej +2 mln TCI a raty leasingowe są pokrywane z części dopłat. Czy tak to mniej więcej wygląda?

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

Gorbashow
Gorbashow PREMIUM
6
Wpisów: 271
Wysłane: 16 lutego 2011 15:18:13 przy kursie: 5,29 zł
Jasne, wycena nie ma nic wspolnego z leasingiem jako takim. Rozumiem to, chyba zle troche sformulowalem.d'oh!

Co do wskaznikow to oczywiscie rozumiem, jako fundamentalista tez patrosze spolke, a wskazniki to jedynie maly skrawek w calej analizie.
Po prostu jestem ciekaw, jak ta sytuacje w Photon widzi "ksiegowy praktykujacy" i jednoczesnie inwestor fundamentalny.

Wczorajszy dzien potwierdzil, ze wiekszosc patrzy na spole i widzi: C/Z spada, bo w Q4 strata netto 6mln i sprzedaje/ucieka w panice...a wiersz nizej stoi +68mln TCI i KW rosna z 27mln w Q3 do 80mln w Q4.
"No ale" TCI to nie zysk netto, wiec smieciuch, uciekaaac blackeye

Przy tym wszystkim zastanawiam sie, czy istnienie wskaznika c/TCI np tu na SW w przypadku Photona nie byloby uzasadnione? Think

O widze, ze chlopaki juz poruszyli to co chcialem w sumie zapytac, to skracam posta thumbright
Edytowany: 16 lutego 2011 15:19

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 16 lutego 2011 15:33:34 przy kursie: 5,29 zł
noise napisał(a):
Anty to i ja się dorzucę z pytaniem Angel bo nie jestem zbyt biegły w rachunkowości i sprawozdawczości.

1.Czy TCI zamiast zysku netto pozwala na ominięcie fiskusa? Czy i w którym momencie ten podatek (od zysku) trzeba zapłacić? Czy można tak w nieskończoność budować kapitały własne i rolować zyski?
2.Jeżeli nie ma żadnego popularnego wskaźnika, który oddaje szybkość rozwoju w Photonie (a nie każdy może być księgowym Angel) to czy widzisz szansę (w związku z MSR) na popularyzację medialną wskaźnika C/TCI?

TCI jest niczym innym niż zyskiem netto pomniejszonym o pewne przeszacowania. Podatek od zysków w sf finansowym składa się z dwóch części. Bieżącej i odroczonej. A dzieje się tak dlatego, że fiskus inaczej traktuje zysk niż sprawozdanie i standardy. To co mówi skarbówka jest w bieżącym. Różnica pomiędzy bieżącym i całkowitym to uzgodnienie wynikające z różnych metod księgowania. Inaczej kwalifikuje się koszty i przychody. Samo przeszacowanie nie rodzi skutków podatkowych. Jest tylko księgowym odwzorowaniem wartości bieżącej. Trzeba pamiętać też, że kapitał własny nie jest rynkową wartością spółki. To tylko księgowy zapis aktywa - zobowiązania. A już sami widzicie, ze aktywa mogą i są najczęściej różnie prezentowane...

W uproszczeniu w Photonie można mierzyć szybkość wzrostu np jako średnią zmianę wk w czasie. I jeśli to średnie tempo jest większe niż na lokacie to za to płacić premię.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 16 lutego 2011 15:39:21 przy kursie: 5,29 zł
mrk napisał(a):
to i ja dorzucę 3 grosze:
Podane liczby są przypadkowe. Photon buduje elektrownię za 8 mln. Na podstawie przyszłych przepływów wycenia, że jej wartość godziwa wynosi 10 mln. I teraz jeśli nie ma leasingu to mają poprostu tą elektrownie i księgują +2mln TCI. Jeżeli jest leasing to od instytucji leasingującej dostają 10 mln i mogą je przeznaczyć na następną elektrownię, mają tak samo jak wcześniej +2 mln TCI a raty leasingowe są pokrywane z części dopłat. Czy tak to mniej więcej wygląda?

Mniej więcej. Raty leasingu są pokrywane z przychodów leasingowanego aktywa w tym dopłat.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 16 lutego 2011 15:46:02 przy kursie: 5,29 zł
Gorbashow napisał(a):

Po prostu jestem ciekaw, jak ta sytuacje w Photon widzi "ksiegowy praktykujacy" i jednoczesnie inwestor fundamentalny.

To źle trafiłeś :) Ja nie jestem księgowym, ani audytorem :) Fundamentalny tylko w części, choć tego akurat na SW nie widać :) Trzeba zaczepić Kasię albo RafSty'ego choć mój zacny kolega też chyba nie spełnia wymagań, bo też nie jest stricte księgowym :)))

Gorbashow napisał(a):

Wczorajszy dzien potwierdzil, ze wiekszosc patrzy na spole i widzi: C/Z spada, bo w Q4 strata netto 6mln i sprzedaje/ucieka w panice...a wiersz nizej stoi +68mln TCI i KW rosna z 27mln w Q3 do 80mln w Q4.
Przy tym wszystkim zastanawiam sie, czy istnienie wskaznika c/TCI np tu na SW w przypadku Photona nie byloby uzasadnione? Think

Na NC działają głównie indywidualni i spółdzielnie. Dlatego tutaj podejmując decyzję inwestycyjną należy mieć horyzont naprawdę długi... Edukacja ulicy pozostawia wiele do życzenia, ale po to jest SW, aby te braki nadrabiać :P

Gorbashow
Gorbashow PREMIUM
6
Wysłane: 16 lutego 2011 15:57:54 przy kursie: 5,29 zł
oo to zes mnie zaskoczyl. Nie wiem czemu mi sie tak skojarzylo kurka blackeye
To czekam na Rafstego, w ocenie tego c/z vs c/TCI itd salute

Danke za wklad, a nawet dwie Danki!
Edytowany: 16 lutego 2011 15:58

noise
0
Wysłane: 16 lutego 2011 16:39:19 przy kursie: 5,29 zł
anty_teresa napisał(a):

W uproszczeniu w Photonie można mierzyć szybkość wzrostu np jako średnią zmianę wk w czasie. I jeśli to średnie tempo jest większe niż na lokacie to za to płacić premię.

Anty, ale z tą miarą to chodzi mi o takiego typowego drobnego inwestora, który wchodzi na jakąś stronę i patrzy c/wk i c/z i to wszystko. Sądzisz, że bedzie śledził zmiany c/wk w czasie - to prędzej odkryje, że istnieje coś takiego jak ROE Angel

I ponowię jeszcze pytanie - myślisz, że jest szansa aby kiedyś C/TCI stał się takim wskaźnikiem "pierwszego kontaktu" Angel jak c/z i c/wk?

loook
0
Wpisów: 42
Wysłane: 16 lutego 2011 21:50:12 przy kursie: 5,29 zł
Stooq podal zaktualizowana wycene spolki.

http://stooq.pl/q/g/?s=pho

Wyglada na to ze C/Z jednak mozna traktowac jak C/TCI.

Cytat:
Kapitalizacja 122 mln
C/Z (ttm) 1.80
EPS (ttm) 2.939
Wartość księgowa 79.9 mln
C/WK 1.52
Edytowany: 16 lutego 2011 21:57

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 16 lutego 2011 22:10:49 przy kursie: 5,29 zł
wszystko można...
Najważniejsze jednak, aby ocenić jaki to ma sens ekonomiczny co oznacza i o czym mówi. Prześpię się z tym aby szerzej odpowiedzieć, poza to co już powiedziałem. To, że tak podał jakiś serwis nie powinno być wyznacznikiem. Żaden nie podaje kapitału własnego przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej a ma to dla pewnych spółek duże znaczenie. Porównywanie C/WK tak sporządzonych nie ma sensu.

Kasia Stefanska
0
Wpisów: 1 246
Wysłane: 17 lutego 2011 00:58:08 przy kursie: 5,29 zł
anty_teresa napisał(a):
Moim zdaniem nie. Niezależnie co się zrobi z aktywem trwałym, czyli dokona leasingu zwrotnego czy nie, to przeszacowanie aktywów do wartości godziwej zawsze pojawi się w pozycji inne całkowite dochody(TCI), czyli niżej w rachunku wyników niż zysk netto. W aktywach zwiększy się wartość rzeczowego środka trwałego, a w kapitałach własnych zwiększy się wartość pochodząca z przeszacowania.

Anty Teresa ma moim zdaniem rację.

Ja zwracam uwagę na coś takiego:

Jeśli przeszacowujemy, to tworzymy wartość (przynajmniej taką na papierze). Są sytuacje, w których lepiej przepuścić przeszacowanie przez wynik. Bo jak chcemy kreować wartość spółki, to się nią podzielmy z innymi akcjonariuszami w formie dywidendy! Żeby na koniec dnia nie powstała fajna spółka z dużym kapitałem, która nagle może okazać się bankrutem, bo wartość zbudowana została na przeszacowaniach.

Czuję się wywołana do tablicy headbang , mimo iż nie jestem księgowym i już nie audytorem king Nie wiem też, czy dobrze rozumiem problem. Ale w związku z ostatnimi zmianami w moim życiu zawodowym mogę powiedzieć co następuje: Jak ktoś musi edukować rynek, żeby odbiorcy go zrozumieli i kupili tę informację o nowym wskaźniku, to albo mamy do czynienia z Google/Facebook albo bootyshake Skoro dotychczas żadna spółka nie odczuwała potrzeby tworzenia specjalnej kategorii zysku do prezentowania, jak świetna jest jej działalność, to czemu Photon się w to ładuje? Bo zysku nie ma ale chce pokazać, że coś ma? Coś innego (ale czy lepszego?) od pozostałych?

Pamiętajmy, że na koniec dnia ze spółki zostaje kapitał własny. Jeśli są to wartości (aktywa) przeszacowane, z których nie można lub trudno będzie odzyskać gotówkę, to są one "troszkę mniej" warte niż te dające twardy cash. Ja wierzę w cash. flower

Gorbashow
Gorbashow PREMIUM
6
Wysłane: 17 lutego 2011 01:11:05 przy kursie: 5,29 zł
A jezeli maja gwarancje rzadow panstw UE na to co te przeszacowania tworzy (DCF gwarantowanych przez rzady dotacji do produkcji energii solarnej na 20lat), to sa blisko tego cashu prawda? No blizej niz dalej? Czy Europa to nie cywilizacja jednak? Think

Poczekam na opinie rafsty, bo on robil analizy i troche sie juz w spolke wgryzl.
Edytowany: 17 lutego 2011 01:12

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 17 lutego 2011 08:12:39 przy kursie: 5,29 zł
No to przespałem się z problemem i może zrozumiale uda mi się wyartykułować thumbright

Czy TCI traktować jako zysk czy nie jako zysk?
Odpowiedź: To zależy blah5

Zależy od spółki. Swoje rozumowanie przedstawię na podstawie deweloperów, ale nieruchomości. Na początek trzeba sobie zadać pytanie co przedstawia prosty wskaźnik C/Z. Z definicji po ilu latach zwróci się kapitał zainwestowany w spółkę, bez żadnego dyskontowanie ect o ile oczywiście zysk jest powtarzalny. Dobrym przykładem w tym przypadku będzie Gant. To deweloper, który buduje w swojej normalnej działalności mieszkania do sprzedaży. W pewnym momencie postanowił jednak zbudować na własną potrzebę nieruchomość inwestycyjną Marino. Tak jak Photon, w czasie jej budowy raportował ją w koszcie historycznym, a po zakończeniu przeszacował do wartości godziwej. Ta operacja wpłynęła korzystnie na C/Z. No i powstało pytanie, czy ten zysk jest powtarzalny. Gant nie miał zamiaru stać się deweloperem powierzchni komercyjnych, więc należałoby to wyłączyć i samemu obniżyć C/Z, jako zdarzenie jednorazowe. Oczywiście z tej nieruchomości czerpie zyski, ale nie takie jak z przeszacowania wartości. Racjonalny inwestor powinien ten C/Z sobie sam skorygować o przeszacowanie. Co zrobiła ulica to fali bańki to zupełnie inna sprawa.

Teraz jeśli chodzi o Photon i jego TCI oraz NP. 2010 rok wydaje się, że był dla spółki szczególny, podobnie jak dla wszystkich podmiotów działających na rynku czeskim. Wiadomo zmiana prawa i koniec konfitur. Z tego względu wybudowano dużo dla siebie. To ma dać stabilny CF i zysk w przyszłości. No właśnie, ale nie zysk z przeszacowania tylko ze sprzedaży prądu z własnych projektów i dofinansowań do produkcji. Jak potraktować TCI zależy od planów spółki. Jeśli położy nacisk na budowanie własnego portfela i zysk z przeszacowań będzie stabilny, tak jak np GTC, to można wziąć TCI potraktować jako zysk netto. Jeśli jednak działalność Photona będzie się teraz koncentrować na budowie projektów na sprzedaż, to należałoby wziąć do oceny czysty zysk netto, a efekt TCI potraktować jako zdarzenie jednorazowe w roku 2010. W sumie pogrzebałem troszkę w spółce i na razie jeśli chodzi o ekspansję to chyba nie jest do końca jasny profil działalności.
Edytowany: 17 lutego 2011 08:13

noise
0
Wysłane: 17 lutego 2011 09:34:25 przy kursie: 4,90 zł
Anty_ a jeżeliby ostrożnie założyć, że 30% z planowanych 100MWp (do końca 2012) będzie zbudowane dla siebie, czyli dla równego rachunku po 15 MWp na rok. To jest mniej więcej tyle ile było przeszacowanych w 2010 (słowacja 2010 dopiero w Iq 2011), to można to potraktować jako zysk powtarzalny? Oczywiście te liczby są wyssane z palca, ale Photon ma skopiować model czeski i będzie trochę EPC i trochę proprietary. Proporcji podejrzewam jeszcze sami nie znają do końca.

I jeszcze pytanie o fiskusa. Skoro przeszacowanie nie rodzi skutków podatkowych to można upraszczając powiedzieć, że w równaniu TCI = zysk netto + OCI, podatek CIT jest tylko od zysków netto?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 17 lutego 2011 09:45:20 przy kursie: 4,90 zł
Można przyjąć, że jest powtarzalny, ale nie dominujący.
Jak miałbym na mękach piekielnych wyrazić opinię to zastosowałbym metodę średniej ważonej ze wskaźnika C/Z oraz C/TCI z wagami takimi ile projektów będzie dla jednej działalności, a ile dla drugiej.

Podatek CIT jest od dochodu, który nie jest równoznaczny z zyskiem netto, ani TCI

Edytowany: 17 lutego 2011 09:50

bB86
0
Wpisów: 744
Wysłane: 17 lutego 2011 09:58:45 przy kursie: 4,90 zł
No i właśnie, tak to dokładnie jest jak pisze anty.
Zysk (netto) bierzemy do wyliczeń wartości firmy giełdowej, ponieważ z przyzwyczajenia uznajemy go za powtarzalną podstawę. Opieramy się na c/z, bo tak jest łatwo i dla większości firm przełożenie jest proste. A w rzeczywistości każdy inwestor, który prawidłowo chce korzystać z analizy fundamentalnej powinien sam sobie "oczyszczać" ten zysk, tzn. dodawać lub odejmować niektóre komponenty, które normalnie będą lub nie będą w przyszłości przysparzać nam powtarzalnych zwrotów w postaci przepływów gotówki do akcjonariuszy firmy (czyli właścicieli firmy, jednak reinwestowanych, a nie wypłacanych w postaci dywidendy).
Czyli: ile z tego zysku będzie się powtarzać, o ile ta powtarzalna część może rosnąć rocznie, etc. Jak kryzys bądź boom gospodarczy może wpływać na ten powtarzalny zysk itp.

Przeszłe wyniki i zapowiedzi nt. przyszłości stanowią dla nas jedne z pierwszych punktów odniesienia do określania powtarzalności i potencjału wzrostowego zysków.

Spójrzmy teraz znowu na PHO:
W 2010 podjął decyzję o praktycznie całkowitym skupieniu się na budowaniu dla siebie, ze względu na otoczenie prawne, tzn. ostatni rok "supersłodkich konfitur" o nazwie FIT w Czechach. Korzyści ekonomiczne z budowania dla siebie to zagwarantowany, stabilny strumień przepływów pieniężnych, oraz tworzenie bazy aktywów (kapitałów własnych), pod które w przyszłości można dostawać finansowanie (w przypadku PHO - leasing zwrotny). Budowanie dla siebie, jak dobitnie pokazał Q4, w pierwszym roku generuje stratę netto (koszty rozwoju projektu, koszty osobowe, koszty ubezpieczeń). W kolejnych latach te stabilne przepływy pieniężne posłużą obsłudze kosztów finansowania (leasingu). Jednak przede wszystkim budowa dla siebie to tworzenie sobie przez ten rok potężnej gotówkowej poduszki powietrznej, z której może korzystać, aby w tempie geometrycznym rozwijać swój biznes (pho ma do dyspozycji 80 mln equity na wkłady własne w porównaniu do 10mln rok temu). Photon zidentyfikował dziś przyszłe zwroty ze swoich elektrowni (w postaci przeszacowań) i biorąc pod tę powiększoną fair value leasing zwrotny może teoretycznie rozwijać w 2011 zdecydowanie więcej projektów, zwiększać kapitał obrotowy na trading etc. Teoretycznie, bo wszystko zależy od umiejętności pozyskiwania atrakcyjnych kontraktów i projektów we Włoszech, Niemczech, Słowacji, oraz klientów na towary handlowe.

Wiemy, że przyszła proporcja to na pewno nie będzie 18MWp dla siebie, 12 MWp EPC, i z pięć milionów netto z tradingu na krzyż. W 2009 mieliśmy proporcję ~0,8 MWp dla siebie, ~3+ MWp EPC, i większy udział tradingu w ogólnym zysku. Myślę, że spokojnie można zakładać proporcję swoje:EPC na poziomie między 1:1 a 1:3. Dopóki istnieją atrakcyjne FITy to budowy dla siebie będzie stosunkowo dużo. W kolejnych latach powinno być jednak coraz mniej swojego, a coraz więcej EPC, ze względu na globalne wygaszanie FIT'ów i dążenie do grid parity. Cała pula biznesu z kolei prawie na pewno, znając kompetencje ludzi z Photona, będzie rosnąć szybciej niż rynek, tzn. szybciej niż 20% rocznie.

Można dość konserwatywnie założyć, że w kolejnych latach zysk z przeszacowań (other comprehensive income) będzie się stopniowo zmniejszał (w 2010 ok. 60mln zł + niezaksięgowana jeszcze Słowacja, z której w Q1 będzie ok. 15mln), a przynajmniej na pewno będzie się zmniejszać w proporcji do całkowitych przychodów/dochodów. Zmniejszać się będzie też pula związanych z tym kosztów na poziomie netto. Rosnąć będą natomiast zyski netto z EPC, wierzę w PHO i myślę, że z handlu też.

Zatem kluczowe pytanie ile z tych 60+mln (75+mln z SLO) OCI z 2010 jest powtarzalne?
Odpowiedź: Pewnie między 50 a 100%, ile dokładnie, niech każdy sobie odpowie.
Zatem nawet konserwatywnie patrząc, powtarzalnego zysku (powiększającego kapitał własne i możliwości inwestycyjne firmy) mieliśmy w 2010 przynajmniej te 30-40 milionów polskich złotych.
I to wg mnie można wziąć jako podstawę do wskaźnika oczyszczony c/z.
Oczyszczony C/z 2010 wg bB to w tej chwili ok. 3-4 ;-).
A jaki powinien być rynkowy c/z dla firmy, która ma wszelkie szanse rosnąć powyżej 20% rocznie? Heh..
• Diehard modern value investor (with a Mungerish twist) ;) •
Edytowany: 17 lutego 2011 10:01

Kasia Stefanska
0
Wpisów: 1 246
Wysłane: 17 lutego 2011 10:55:31 przy kursie: 4,90 zł
Gorbashow napisał(a):
A jezeli maja gwarancje rzadow panstw UE na to co te przeszacowania tworzy (DCF gwarantowanych przez rzady dotacji do produkcji energii solarnej na 20lat), to sa blisko tego cashu prawda? No blizej niz dalej? Czy Europa to nie cywilizacja jednak? Think

Poczekam na opinie rafsty, bo on robil analizy i troche sie juz w spolke wgryzl.

Jeśli mamy gwarancje, to ryzyko nam się zmniejsza i dyskontowaniee też powinno być prostsze. To jednak powoduje tyle, że mamy wartość zdyskontowaną bliższą tej rzeczywistej. Cashu jak nie mieliśmy tak nie mamy.

Gorbashow
Gorbashow PREMIUM
6
Wysłane: 17 lutego 2011 11:01:46 przy kursie: 4,90 zł
Ano...gotowke z nich odzyskiwac beda co roku, z gwarancjami rzadowymi, stad moj post, w odpowiedzi na te: z ktorych nie mozna lub trudno bedzie odzyskac gotowke ponizej.

Cytat:
Jeśli są to wartości (aktywa) przeszacowane, z których nie można lub trudno będzie odzyskać gotówkę, to są one "troszkę mniej" warte niż te dające twardy cash. Ja wierzę w cash.

Fakt to wciaz nie jest cash, tym nie mniej o ile blizej jestesmy wlaczenia ich w C/Z.

Pozdrawiam

Edytowany: 17 lutego 2011 11:02

bB86
0
Wpisów: 744
Wysłane: 17 lutego 2011 11:11:09 przy kursie: 4,90 zł
Cash w pewnym sensie nie jest swój, bo w końcu nie sprzedają tych elektrowni po FV (fair value) tylko biorą pod FV leasing. Z drugiej strony stopę zwrotu na tym cash'u mają dużo wyższą niż koszt leasingu, co pozwala im błyskawicznie powiększać ilość wykonywanych projektów dla siebie/EPC. Nadwyżka wraca do firmy, w 2010 dużo było tej nadwyżki ;-)
• Diehard modern value investor (with a Mungerish twist) ;) •

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26