pixelg
Przychody z obligacji a rozliczenia podatkowe - Obligacje dla początkujących - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

Przychody z obligacji a rozliczenia podatkowe

VirginGuard
1
Wpisów: 37
Wysłane: 25 marca 2009 15:10:11
Mam nadzieję nie zostanę zrugany za pisanie nie w tym miejscu co trzeba blackeye

Mam pytanie: w ubiegłym roku, wkładając na chwilę oszczędności w obligacje zarobiłem całą niebotyczną sumę 19 zł, więc czy teraz muszę rozliczyć się z tej kwoty na podstawie "podatku belki", prosząc jeszcze bank o wydanie stosownego dokumentu o uzyskaniu przychodów?
Orientuje się ktoś w sytuacji prawnej dotyczącej takich przypadków?

Pozdrawiam :)

kozalesz
0
Wpisów: 79
Wysłane: 26 marca 2009 11:21:47

Bank powinien sam przysłać do końca lutego PIT-8C, na podstawie którego mógłbyś się rozliczyć.
Do kosztów uzyskania doliczasz opłaty za prowadzenie rachunku i prowizje za zakup i sprzedaż papierów.
Powinieneś rozliczyć się na PIT-38. Z tym, że jeśli się nie rozliczysz, możliwe że urząd nie będzie Cię ścigał o te 4 zł podatku.

VirginGuard
1
Wpisów: 37
Wysłane: 26 marca 2009 16:06:17
ok dzięki wielkie :)
w sumie bank nic nie przesłał, dla mnie też śmieszne by było jakby mnie za te 3,8 ścigali, ale można się tu pośmiać przy bardziej absurdalnych sprawach ;)
Jakby zamknęli to napiszę co i jak zza kratek ;)
Pozdrawiam :)

kozalesz
0
Wysłane: 1 kwietnia 2009 13:47:57
Gazeta Prawna 2009-04-01
Każdy PIT do wpłaty
Ewa Matyszewska
Jak wyjaśnia Adam Allen z Ernst & Young, co do zasady zobowiązanie podatkowe powinno zostać uregulowane w pełnej wysokości, nawet jeżeli kwota podatku do zapłaty wynosi kilka złotych. Przepisy nie określają minimalnej kwoty podatku, jaka może stać się przedmiotem egzekucji organów podatkowych. Oznacza to, że organ może wezwać podatnika nawet do zapłaty 1 zł zaległego podatku. - Z naszej praktyki wynika, że organy podatkowe rzadko wzywają do zapłaty kwot nieprzekraczających kosztów upomnienia, które obecnie wynoszą 8,80 zł. Warto pamiętać także, że organ podatkowy może z urzędu umorzyć zobowiązanie podatkowe nieprzekraczające 44 zł. Niestety, w praktyce fiskus rzadko korzysta z tej możliwości - stwierdza Adam Allen.

kozalesz
0
Wysłane: 8 maja 2009 12:02:33
I jeszcze jeden artykuł:

www.rp.pl/artykul/5,301708_Fis...

Fiskus chce poprawić ściągalność
Elżbieta Glapiak 07-05-2009, ostatnia aktualizacja 07-05-2009 01:20

Urzędy skarbowe masowo egzekwują od podatników nawet po kilkanaście złotych zaległych podatków. Doradcy podatkowi uważają, że w ten sposób minister finansów chce zmniejszyć dziurę budżetową. Urzędnicy tłumaczą zaś, że żadnej zorganizowanej akcji nie zlecali.

– Nigdy wcześniej takiej aktywności urzędów nie obserwowaliśmy – tłumaczy doradca podatkowy Przemysław Jakub Hinc. – Kilku moich klientów otrzymało upomnienia. W kilku przypadkach wszczęto postępowanie egzekucyjne, a urząd ściągnął z konta podatnika zaległą sumę łącznie z kosztami wysłania upomnienia i odsetkami za zwłokę.

Ministerstwo Finansów zaprzecza, jakoby prowadziło akcję mającą poprawić ściągalność podatków. – Nie prosiliśmy izb skarbowych, by przeprowadzały taką akcję – zapewnia Szymon Milczanowski z MF.

– Po prostu system egzekucji działa znacznie sprawniej niż kiedyś. Mamy nowoczesne systemy informacyjne i tak naprawdę to komputer załatwia całą sprawę – dodaje Ryszard Błaszyk, naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald.

Dotąd fiskus skrupulatnie ściągał od podatników większe kwoty zaległości. W przypadku drobnych co najwyżej wysyłał upomnienie. Teraz nawet jeśli zaległość wynosi 10,70 zł – jak to było w jednym z przypadków – dłużnik może się spodziewać egzekucji z konta, o ile sam wcześniej nie ureguluje zaległości.

– To nie jest żadna zorganizowana akcja – Hinc dziwi się jednak, że fiskusowi opłaca się

wszczynać całą procedurę w przypadku kilkunastozłotowych zaległości. – Wysłanie upomnienia kosztuje 6,60 zł. Biorąc więc pod uwagę koszty, jakie ponosi urząd, aby ściągnąć dług, efekt takiego działania jest niewielki – mówi. – Chyba że ministerstwo chce wykazać poprawę ściągalności podatków, nawet za cenę ponoszonych kosztów.

Okazuje się jednak, że w myśl przepisów urząd może obciążyć podatnika całością kosztów poniesionych dla ściągnięcia zaległości. I robi to. – Z punktu widzenia prawa każda zaległość, nawet groszowa, jest zaległością wobec budżetu państwa – tłumaczy Błaszyk. – Mamy prawo upomnieć podatnika, a jeśli w ciągu siedmiu dni nie wpłaci zaległej kwoty, wydać tytuł egzekucyjny i zająć jego konto w celu ściągnięcia głównej należności wraz z odsetkami i kosztami upomnienia. Wylicza też, że najniższe koszty dodatkowe, jakimi urząd może obciążyć podatnika przy ściąganiu długu, wynoszą 12,20 zł.

– Koszt egzekucji sięga 5 proc. wartości należności, nie mniej niż 4,20 zł. Razem z opłatą manipulacyjną daje to 5,60 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty wysyłki upomnienia – mówi urzędnik. – Doradzam więc podatnikom, którym nie chce się iść do banku, by wpłacić np. 10 zł, aby to jednak zrobili, bo inaczej przyjdzie im zapłacić dużo więcej. Błaszyk zdradza jednak, że urzędy nie wysyłają upomnienia, gdy kwota zaległości przekracza jego koszty.

Według resortu finansów na koniec 2007 r. podatnicy byli winni państwu 19,1 mld zł (z tego 2,9 mld z tytułu PIT). Nie wiadomo jeszcze, jak było w 2008 r.
Rzeczpospolita

Marcin Osiecki
0
Grupa: SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 855
Wysłane: 24 listopada 2010 14:20:29
Podatek od dyskonta z obligacji

Ostatnio udało mi się empirycznie sprawdzić jak dokładnie wygląda pobór podatku od zysku z obligacji w przypadku, gdy kupujemy je z dyskontem i trzymamy do wykupu. Pierwsza ważna rzecz jest taka, że niestety jest to podatek zryczałtowany i nie możemy tego dochodu kompensować z innymi. Trochę tak, jak jest z dywidendami dla akcji oraz kuponami odsetkowymi wypłacanymi z obligacji. Podatek jest pobierany przez płatnika (czyli DM) i już jego zapłatą nie musimy się martwić. Jest on pobierany od razu przy wykupie, a więc jeśli kupiliśmy obligacje z dyskontem i zarobimy na tym przyroście (do ceny nominalnej), to otrzymujemy na końcu nominał minus podatek.

Ważna kwestia dotyczy pytania: kiedy tak naprawdę kupujemy obligacje z dyskontem? Czy jeśli kupiliśmy obligacje po kursie np. 98,50% wartości nominalnej to oznacza, że zapłacimy ten podatek trzymając je do wykupu? Jedyna prawidłowa odp. brzmi w tym przypadku: to zależy. Zależy od tego jakie były narosłe odsetki w momencie kupna. Ostatecznie liczy się cena brudna (z narosłymi odsetkami). A więc jeśli zakup dotyczyłby sytuacji: kurs = 98,50, cena brudna (wyrażona w procentach nominału) = 100,50, to nie zapłacimy żadnego podatku.

Nie da się ukryć, że byłoby znacznie lepiej, gdyby ten podatek nie był zryczałtowany. Można byłoby wtedy kompensować tego rodzaju dochody z innymi ewentualnymi stratami, aby obniżać kwotę podatku do zapłacenia. Jeszcze jednym minusem jest fakt, że prowizja zapłacona z tytułu nabycia takiej obligacji na GPW nie jest kosztem uzyskania przychodu (mówimy o tej konkretnej sytuacji trzymania papieru do wykupu). Podatek jest liczony po prostu od dochodu rozumianego jako różnica nominału i zapłaconej ceny brudnej. Zgodnie z obowiązującym sposobem zaokrąglania wynikającym z ordynacji podatkowej.

W niektórych sytuacjach rozsądne może być nie trzymanie obligacji do wykupu, tylko ich sprzedaż na GPW np. miesiąc przed wykupem. Trzeba ponieść koszty dodatkowej prowizji, ale za to rozliczamy się przez PIT-38 oraz prowizje stają się kosztem uzyskania przychodu. Poza tym jeśli kupilibyśmy obligacje z dużą premią to sprzedając taki papier po cenie bliskiej nominałowi możliwe jest nawet uzyskanie straty podatkowej, którą można wykorzystać do zmniejszenia należnego podatku (jeśli mamy inne zyski). To wszystko jednak rozważania bardzo teoretyczne, ponieważ w praktyce ciężko sprzedać jakieś obligacje na miesiąc przed wykupem po rozsądnej cenie. Zazwyczaj trzeba zaoferować kupującemu niższą cenę, aby doszło do transakcji, a wiec ostatecznie wychodzi na to samo. Oczywiście okazji na rynku zawsze warto szukać.
Edytowany: 24 listopada 2010 14:27

magnumator
0
Wpisów: 75
Wysłane: 25 marca 2011 15:38:10
Nigdzie nie znalazłem wyceny podatku w sytuacji odwrotnej, np. kupuję obligację po cenie wyższej od nominalnej i nie będę już sprzedawał do wykupu (niech to będzie 1000 zł), czyli 101%, narosłe odsetki wynoszą 30 zł, zatem płacę 1010 + 30 = 1040 zł (i do tego prowizję, ale jej nie da się potraktować jako koszt do odzyskania). Załóżmy, że co pół roku jest wypłata odsetek (oprocentowanie roczne niech wynosi 10%), czyli 5% w skali 6 miesięcy to 50 zł odsetek.

I teraz pytanie, od jakiej kwoty liczyć podatek? Od 50 zł, czyli 9,5 zł podatku?
Czy może jednak powinienem najpierw pomniejszyć 50 zł o te 10 zł, które musiałem nadpłacić, bo teoretycznie sprzedającemu potraktowali to jako zysk między ceną kupna i sprzedaży obligacji i od razu potrącili podatek od tych 10 zł?

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 25 marca 2011 16:41:36
Podatek od odsetek zawsze jest płacony od wartości odsetek przypadających danemu posiadaczowi. W Twoim przypadku płacisz 9,5 zł podatku od 50 zł odsetek. Może nawet źle się wyraziłem - nie Ty płacisz tylko dom maklerski płaci bo on jest płatnikiem podatku od odsetek, dlatego nie ma tutaj znaczenia po ile kupisz dany papier. Kupony są wypłacane netto po już potrąconym podatku.

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 25 marca 2011 17:06:44
Magnumator, to jest właśnie to o czym mówił Kamil w CNBC. System tak jest zrobiony, że często inwestor indywidualny płaci podatek nie od swojego zysku. I to nie jest tak, że płaci się go za kogoś. Tak naprawdę to ten system jest tak zbudowany, że fiskus pobiera dwa razy podatek od tego samego zysku. A z kolei jak kupimy z premią to faktyczna strata kapitałowa jaka następuje w trakcie trzymania tego papieru do wykupu, nie staje się nawet stratą podatkową.
Edytowany: 25 marca 2011 17:07

dymny
0
Wpisów: 2
Wysłane: 26 marca 2011 11:10:18
Witam Panie Marcinie!!
Czytałem Pana artykuł w poradniku inwestora o obligacjach banków spółdzielczych i mam pytanko.Czy mógłby Pan podać mi wzory jak Pan obliczył marżę efektywną brutto i rentowność netto dla BS Ostrów Mazowiecka?
Z góry dziękujei pozdrawiam,
Damian

Kamil Gemra
0
Wysłane: 26 marca 2011 12:38:17
Proszę zachowywać porządek forum i pytać o tą sprawę tutaj: www.stockwatch.pl/forum/defaul...

plota
0
Wpisów: 92
Wysłane: 2 kwietnia 2011 21:29:16
Szanowny Panie Marcinie,
przeczytałem Pana wpis z 24 listopada 2010 i mam pewne wątpliwości czy dobrze go zrozumiałem. W związku z powyższym proszę o wyjaśnienie następującego przypadku.

Kupiłem z dyskontem obligację kuponową po kursie 96,00 % i narosłymi odsetkami w wysokości 20 PLN. Obligacji pozostał ostatni okres odsetkowy po którym wypłacony zostanie kupon w wysokości 5% wartości nominalnej obligacji oraz wartość nominalna obligacji, która wynosi 1000 PLN.

Czy w związku z tym zapłacę podatek w formie zryczałtowanej w wysokości 13,30 PLN ((1050-980)*0,19)? – bo tak zrozumiałem Pański wpis.
Czy zapłacę podatek w formie zryczałtowanej w kwocie 9,50 PLN (50*0,19) a do tego na koniec roku w PIT-38 zapłacę 7,32 PLN podatku ((1000-960-1,5)*0,19) (1,5 PLN prowizja).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Kamil Gemra
0
Wysłane: 2 kwietnia 2011 22:16:48
Podatek potrąci Ci biuro maklerskie w wysokości 50*0,19 = 9,5 zł. To zapłaci za Ciebie biuro. Jeżeli sprzedasz papier w tak zwanym między czasie powiedzmy za 1000 zł to na PIT8C będziesz miał zysk 40 zł. Nie wiem jak to jest z wykupem czyli jak potrzymasz obligację i otrzymasz 1000 zł. Pewnie będzie tak samo jak przy sprzedaży czyli na PIT8C będziesz miał wykazany zysk.

Zobaczyłem to odpisuję :)

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 2 kwietnia 2011 22:26:56
plota napisał(a):
Kupiłem z dyskontem obligację kuponową po kursie 96,00 % i narosłymi odsetkami w wysokości 20 PLN. Obligacji pozostał ostatni okres odsetkowy po którym wypłacony zostanie kupon w wysokości 5% wartości nominalnej obligacji oraz wartość nominalna obligacji, która wynosi 1000 PLN.

Czy w związku z tym zapłacę podatek w formie zryczałtowanej w wysokości 13,30 PLN ((1050-980)*0,19)? – bo tak zrozumiałem Pański wpis.
Czy zapłacę podatek w formie zryczałtowanej w kwocie 9,50 PLN (50*0,19) a do tego na koniec roku w PIT-38 zapłacę 7,32 PLN podatku ((1000-960-1,5)*0,19) (1,5 PLN prowizja).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Będą dwa podatki pobrane automatycznie przez płatnika, czyli biuro maklerskie. Standardowo od odsetek 19%, czyli 50 zł * 19% = 9,50 zł. Drugi podatek będzie od dyskonta. Jeżeli obligacje zostaną przetrzymane do wykupu to nie będzie żadnego PIT-38, a podatek od dyskonta będzie pobrany tak (1000 - 980) * 19% = 3,80 zł. W kalkulacji dyskonta liczy się cena brudna, ale prowizja nie jest kosztem uzyskania przychodu. Prowizje są kosztem uzyskania przychodu tylko wtedy, jeśli sprzeda się ten papier na GPW przed terminem wykupu. Łączna wartość jest w tym przypadku właśnie taka jak podałeś, czyli 13,30 zł. Ale warto pamiętać, że są to jednak dwa podatki.
Edytowany: 2 kwietnia 2011 22:30

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 2 kwietnia 2011 22:39:48
Kamil Gemra napisał(a):
Podatek potrąci Ci biuro maklerskie w wysokości 50*0,19 = 9,5 zł. To zapłaci za Ciebie biuro. Jeżeli sprzedasz papier w tak zwanym między czasie powiedzmy za 1000 zł to na PIT8C będziesz miał zysk 40 zł.

Co do sprzedaży przed terminem wykupu to podatek trzeba będzie rozliczać przez PIT-38 w taki sposób. {[Cena brudna sprzedaży] - [Cena brudna kupna] - [prowizje za kupno i za sprzedaż]} * 19%. Przy założeniu oczywiście, że nie było podczas roku obrotowego żadnych innych transakcji, a więc nie ma możliwości, aby dorzucić tutaj jakieś straty i nie zapłacić w ogóle żadnego podatku. Angel

plota
0
Wpisów: 92
Wysłane: 2 kwietnia 2011 22:55:37
Dzięki za wyjaśnienia!!!

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 7 kwietnia 2011 21:57:35
W powyższych przykładach pokazaliśmy jak wygląda opodatkowanie odsetek i dyskonta, nie uwzględniając zaokrągleń. Generalnie chciałem pokazać zasadę kalkulacji tych podatków i nie dorzucać jeszcze dodatkowej kwestii w tym samym momencie, aby nie utrudniać odbioru. Gdyby inwestycja dotyczyła dokładnie jednej obligacji to zgodnie z obowiązującymi zasadami, podatki wyglądałyby tak:

Podatek od odsetek: 50 zł * 19% = 9,5 zł, czyli 10 zł.

Podatek od dyskonta: (1000 - 980) * 19% = 3,8 zł, czyli 4 zł. Niestety płacimy więcej przez niekorzystne zaokrąglenia. Powinno być 13,30 zł, a jest łącznie 14 zł.

Tutaj jeszcze warto pamiętać, że do celów obliczenia podatku zaokrągla się także wartość odsetek lub obliczonego dyskonta do pełnych złotych. Czyli np. gdyby odsetki wynosiły 50,59 zł, to należałoby liczyć podatek od kwoty 51 zł.

Jest tu jeszcze pewna pułapka, w którą może wpaść początkujący inwestor. Proszę nie pomyśleć, że jeśli ktoś posiada np. 10 powyższych papierów z przykładu to zapłaciłby wtedy podatek równy 10 * 14 zł = 140 zł. Innymi słowy można się błędnie zasugerować, że każda obligacja jest opodatkowana oddzielnie. W rzeczywistości opodatkowanie dla 10 obligacji z naszego przykładu wyglądałoby tak:

Podatek od odsetek: 10 * 50 zł * 19% = 95 zł, czyli 95 zł (nie ma co zaokrąglać).

Podatek od dyskonta: 10 * (1000 - 980) * 19% = 38 zł, czyli 38 zł (nie ma co zaokrąglać). Łącznie 133 zł.

Widać zatem, iż im jest większa kwota naszej inwestycji w obligacje, tym zaokrąglenia mają mniejsze znaczenie. A więc w wielu przypadkach wystarczy zrobić sobie symulację dla jednej obligacji bez zaokrągleń, a następnie przemnożyć otrzymaną wartość przez ilość posiadanych papierów. Tego rodzaju sposób zazwyczaj powinien dać bardzo dobre przybliżenie, a akurat w naszym przykładzie dałby wynik idealny, czyli 13,30 zł * 10 szt. = 133 zł. Mam nadzieję, że do końca rozjaśniłem sprawę. Oby się nie okazało, że bardziej skomplikowałem. Angel
Edytowany: 12 kwietnia 2011 22:06

wincenty9
0
Wpisów: 25
Wysłane: 9 czerwca 2011 17:21:53
Cytat:
Co do sprzedaży przed terminem wykupu to podatek trzeba będzie rozliczać przez PIT-38 w taki sposób. {[Cena brudna sprzedaży] - [Cena brudna kupna] - [prowizje za kupno i za sprzedaż]} * 19%. Przy założeniu oczywiście, że nie było podczas roku obrotowego żadnych innych transakcji, a więc nie ma możliwości, aby dorzucić tutaj jakieś straty i nie zapłacić w ogóle żadnego podatku.

Nie wiem czy dobrze to rozumuje, ale jeżeli w danym roku obrotowym odnotowałem stratę z akcji to wtedy nie płacę odpowiednio zysku z obligacji. Czyli ewentualny zysk/strata z obligacji i akcji się kompensują w tym przypadku?

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 9 czerwca 2011 22:12:30
Tak, można w takiej sytuacji to kompensować.
Edytowany: 9 czerwca 2011 22:12

1morda1
0
Wpisów: 19
Wysłane: 19 marca 2012 16:32:37
Witam wszystkich!!!

Panie Marcinie mam takie 2 pytania:
1)jaki jest pana zdaniem najlepszy okres na sprzedaż obligacji(w pobliżu wypłaty kuponu odsetkowego?czy może po wypłacie kuponu?
2)jak wygląda wyliczenie podatku od sprzedaży obligacji gdy cena brudna sprzedaży jest niższa od ceny brudnej kupna?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4