pixelg
IZOSTAL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

IZOSTAL [IZS]

AKTUALNY KURS: 2,60 zł (+0,39%) 25-05-2020 12:21
Gim
Gim PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 292
Wysłane: 16 grudnia 2010 22:31:07
Krótki opis działalności spółki Izostal

Izostal specjalizuje się w produkcji zaawansowanych technologicznie izolacji antykorozyjnych na rurach stalowych. Głównym odbiorcą firmy jest sektor gazowy, posiadający ponad 90 proc. udział w wartości sprzedaży spółki. Izostal to jedyne przedsiębiorstwo w Polsce dysponujące technologią wykonywania izolacji wewnętrznej rur stalowych na skalę przemysłową. Zdolności produkcyjne Izostalu wynoszą rocznie 400 tys. m kw. izolacji wewnętrznej i 1 mln m kw. izolacji zewnętrznej.

Proces przydziału akcji

Przedział cenowy akcji Izostalu ustalony na 5,0-5,5 zł. Zapisy na akcje Izostalu w transzach inwestorów instytucjonalnych oraz inwestorów indywidualnych potrwają od 21 do 23 grudnia. Transza inwestorów instytucjonalnych obejmie do 10 mln sztuk akcji, a transza inwestorów indywidualnych do 2 mln akcji.
Proces book-builingu będzie trwał od 17 do 20 grudnia i w ostatnim dniu tego procesu zostanie podana cena emisyjna.

Cel emisji

Z oferty publicznej od 3 mln do 12 mln akcji serii K Izostal zamierza pozyskać około 63,2 mln zł. Zarząd firmy planuje wykorzystać pozyskane środki na dofinansowanie budowy Centrum Badawczo Rozwojowego, w kwocie 12,7 mln zł oraz na podwyższenie kapitału obrotowego o 50,5 mln zł.

Akcjonariat

Główny akcjonariusz Izostalu - Stalprofil - zobowiązał się do niesprzedawania posiadanych przez siebie akcji, w ramach realizacji umowy lock-up, przez okres 12 miesięcy od daty pierwszego notowania na GPW akcji Izostalu.

Prognozy

Spółka w 2009 roku osiągnęła 90,2 mln zł przychodów, ponad 7 mln zł zysku operacyjnego, 9,2 mln zł EBITDA oraz ponad 5 mln zł zysku netto. Izostal prognozuje, że w 2010 roku przychody wzrosną do 122,5 mln zł, zysk operacyjny wyniesie 12,5 mln zł, EBITDA 16 mln zł, a zysk netto ponad 7 mln zł. Prognoza na 2011 rok zakłada osiągnięcie ponad 193 mln zł przychodów, 26,9 mln zł zysku operacyjnego, 30,5 mln zł EBITDA oraz 19 mln zł zysku netto.

Źródła:
www.gpwinfostrefa.pl
www.izostal.com.pl

Oferującym akcje Izostalu jest Dom Maklerski BDM SA

Gim
Gim PREMIUM
Wysłane: 16 grudnia 2010 22:39:56
Spółka zapowiada się całkiem obiecująco, jeśli tylko prognozy się sprawdzą :) A tu jeszcze coś z ploteczek:

Procesy wiceprezesa

Cytat:
W prospekcie czytamy, że przeciw wiceprezesowi ds. finansowych Markowi Mazurkowi toczą się dwa procesy. W obu menedżera uniewinniły sądy I instancji, jednak w wyniku apelacji sprawy są rozpatrywane ponownie. Pierwsza dotyczy działania Mazurka na szkodę spółki Texlen (był jej wiceprezesem, a później prezesem) przez zawieranie fikcyjnych umów i zaniechanie nadzoru nad działalnością inwestycyjną, co miało skutkować wyprowadzeniem z firmy co najmniej 46,5 tys. zł. Druga dotyczy działania na szkodę Lenteksu (Mazurek był szefem działu finansowego i dyrektorem ds. wykładzin) przez zakup za 227 tys. zł urządzeń, o których było wiadomo, że nie da się ich wykorzystać w firmie.

Źródło: www.parkiet.com

kampus
Wpisów: 94
Wysłane: 29 grudnia 2010 15:53:38
Wg. parkietu nieoficjalnie emisja zakończyła się sukcesem - link

Załączam jeszcze link do wywiadu na TVN CNBC z prezesem, wato obejrzeć - link

kampus
Wpisów: 94
Wysłane: 3 stycznia 2011 20:09:00
Ktoś ma jakieś info oficjalne jak zakończyły się zapisy? Czy była spora redukcja? Miał być komunikat 30 grudnia podsumowujący IPO.

thorin61
Wpisów: 47
Wysłane: 3 stycznia 2011 20:51:53
Z tego co mi wiadomo , a ja zapisałem się na walory spółki. Redukcja jest koło 75% czyli bardzo duża. Zobaczymy jakie będzie otwarcie. Debiut ma być na początku stycznia czyli w tym tygodniu. Mimo to wszystkie żródła milczą na ten temat , to ciekawe :D.Myślę że otwarcie będzie bardzo udane, firma ma olbrzymi potęciał i jej papier powinien przynieść daleko idący zysk.

19r20
Wpisów: 497
Wysłane: 4 stycznia 2011 09:35:13
redukcja wyniosła 85,24%
debiut będzie chyba pod koniec stycznia a nie na początku - zbyt krótki okres

duża redukcja nie zawsze oznacza udany debiut np. ZUE...
Edytowany: 4 stycznia 2011 09:35

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 559
Wysłane: 11 stycznia 2011 20:11:37 przy kursie: 7,07 zł
Wskaźniki, wyceny i zautomatyzowana analityka dzisiejszego debiutanta dostępna jest w nowym module serwisu pod adresem
www.stockwatch.pl/ipo/izostal-...

wkm3
Wpisów: 468
Wysłane: 10 lutego 2011 22:41:48 przy kursie: 7,56 zł
- podoba mi się przewaga technologiczna + standing i perspektywy inwestycyjne głównych odbiorców: ,, jedyne przedsiębiorstwo w Polsce dysponujące technologią wykonywania izolacji wewnętrznej rur stalowych na skalę przemysłową''
- podoba mi zatrzymanie spadków na znacznym obrocie z przed kilku dni
- podoba mi się, że AVIVA i BPH są w akcjonariacie
- niskie ceny stali - pozytyw ( to mnie boli akurat na Stalku...).

Takich średnich dobrze rokujących spółek z solidnymi kapitałami i solidnym operating cash flow szukam, dlatego dołączyłem dziś do AVIVy i BPH, jak poszczęści się popularnym ostatnio KOV i Petrol, to może i u IZSL wave trochę rurek zamówią?

Gim
Gim PREMIUM
Wysłane: 18 marca 2011 16:24:15 przy kursie: 7,60 zł
Wgryzł się już może ktoś w sprawozdanie za IV kwartał? Wyniki całkiem przyzwoite, ale działalność operacyjna lekko kuleje.

wkm3
Wysłane: 20 marca 2011 11:18:40 przy kursie: 7,60 zł
WD czy możemy prosić o alanizę 2010? mamy tu ładny wzrost zysku operacyjnego i odwrotnie proporcjonalny wynik w operacyjnym cash flow.Anxious
Edytowany: 20 marca 2011 11:19

Szczepan Łangowski
Wpisów: 446
Wysłane: 22 marca 2011 23:06:24 przy kursie: 7,68 zł
Omówienie sprawozdania finansowego Izostal S.A. za IV kwartał 2010

To był dobry rok dla Izostalu, dodatkowo zakończony udaną emisją na GPW. Co ciekawe jeszcze kilka lat temu firma musiała ratować się postępowaniem układowym w związku z utratą płynności. Po pozyskaniu inwestora strategicznego i spłacie wszystkich wierzycieli wyłonił się całkiem zdrowy podmiot ze sporymi zasobami gotówki, dodatkowo z dobrymi perspektywami na rok 2011.

Na początek przypomnienie, iż nie jest to pełny raport za 2010. Sprawozdanie za IV kwartał zawiera ograniczone informacje, nie ma tutaj raportu audytora. Szczegółowa analiza możliwa będzie dopiero po 29 kwietnia 2011, czyli po pierwszym kwartale br. – to strasznie późno, więc nie ma co narzekać i przyjrzyjmy się danym zawartym w raporcie.

Przychody w 2010 w porównaniu do 2009 wzrosły o ponad 50%, spółka w raporcie struktury przychodów nie przedstawiła, z tego powodu nie ma możliwości pełnej weryfikacji dynamiki poszczególnych segmentów. W mojej ocenie tak wysoki wzrost jest pochodną dwóch czynników: po pierwsze spółka w 2009 zakończyła budowę Centrum Izolacji Antykorozyjnych, co przyczyniło się do poszerzenie oferty produktów, po drugie 2010 to początek sporego zapotrzebowania na rury w związku z realizacją projektów nadzorowanych przez Gaz System (Operatora Gazociągów Przesyłowych). Tutaj upatrywałbym dla Izostalu sporej szansy na wykrojenia części tortu – dla przypomnienia spółka podpisała umowę ramową z Gaz-System na dostarczania rur na kwotę ok. 800 TPLN (oprócz Izostalu do konsorcjum przystąpili IMPEXRUR S.A.; ArcelorMittal Tubular Products Ostrava a.s.). Spółka o konkretne zlecenie będzie konkurowała m.in. z giełdowym Ferrum oraz spółkami z Turcji oraz Niemiec.

W zakresie rentowności zdecydowana poprawa na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat. Operacyjnie wzrost z 7 MPLN w 2009 do ponad 11 MPLN. Główny powód to pozytywny efekt skali, jednym słowem koszty stałe rosną zdecydowanie wolniej niż przychody. Martwić może spadek marż na sprzedaży, tutaj upatrywałbym dwóch powodów. Po pierwsze rozruch nowej linii, ciągle nie jest wykorzystywana w 100% co znacznie obniża efektywność spółki. Drugi potencjalny powód o zdecydowanie bardziej negatywnym oddźwięku, czyli niskie marże na umowach realizowanych z Gaz-System. Małe przypomnienie – oprócz wartości kontraktu liczy się również jego rentowność, czyli marże jakie założył sobie zarząd. Umowę ramową z Gaz – System podpisały cztery konsorcja, co może powodować sporą presję cenową.

W rachunku zysków i strat należałoby jeszcze zwrócić uwagę na spore pozostałe przychody operacyjne, na które głównie składa się rozliczenie dotacji z UE prezentowanej w długoterminowych rozliczeniach międzyokresowych oraz spore koszty finansowe, które wynikają z utrzymującego się do momentu emisji znacznego poziomu zadłużenia.

W bilansie na pierwszy plan wybija się znaczny wzrost kapitałów własnych i gotówki, tutaj widać efekty przeprowadzonej emisji na GPW. Spółka pozyskała ponad 62 MPLN, które zgodnie z prospektem mają być głównie przeznaczone na kapitał obrotowy (50 MPLN) oraz na realizację projektu budowy Centrum Badawczo Rozwojowego technologii i produktów stalowych (12 MPLN). W bilansie po stronie aktywów istotną pozycją są należności handlowe, w porównaniu do 2009 nastąpił ich dwukrotny przyrost. To dużej mierze jest pochodna dynamicznie rosnących przychodów, ale w mojej opinii wynika też z przedłużania płatności przez odbiorców. W prospekcie emisyjnym zarząd informował, iż w branży której operuje spółka terminy płatności ok. 100 dni to standard, dodatkowo realizacja sporych kontraktów z Gaz System i dość mocna pozycja przetargowa tego podmiotu może powodować dalsze mrożenie środków pieniężnych w należnościach. Po stronie zobowiązań pozytywną zmianą jest spadek zadłużenia, aktualnie to ok. 25 MPLN z czego 17 MPLN to długoterminowy kredyt inwestycyjny prawdopodobnie przeznaczony na budowę Centrum Izolacji Antykorozyjnych.

Do rachunków przepływów pieniężnych jednej z użytkowników SW miał zastrzeżenia – głównie chodzi o dziurę w przepływach na działalności operacyjnej pomimo znacznej poprawy wyników. Tutaj jako główny powód należy wskazać sporą kwotę ponad 24 MPLN zamrożoną w należnościach, do momentu spływu będą one negatywnie oddziaływać na przepływy na działalności operacyjnej. Wpływ z emisji ponad 62 MPLN widoczny już w przepływach z działalności finansowej odpowiada za znaczą poprawę gotówką spółki w ostatnim roku.

Jeszcze kilka słów na temat realizacji prognoz na 2010 oraz planowanego wyniku na 2011. Na 2010 zgodnie z prospektem emisyjnym Izostal prognozował ponad 122 MPLN przychodu, 12 MPLN zysku na poziomie operacyjnym oraz 7 MPLN zysku netto. Pierwsze założenie zostało zrealizowane ze sporą nadwyżką, zysk na poziomie operacyjnym jest niższy o 1 MPLN głównie ze względu na zawiązanie rezerw kosztowych, zysk netto w granicach przedstawionego planu. Na 2011 zarząd założył jeszcze ambitniejsze wyniki tj. 193 MPLN przychodu, 27 MPLN zysku na poziomie operacyjnym oraz 19 MPLN zysku netto, to daje wzrost przychodów o 40% oraz zysku netto o 155%. Głównym powodem dalszej poprawy ma być realizacja umów m.in. z Gaz- System oraz pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych Centrum Izolacji Antykorozyjnych.

Podsumowując, przez kilka ostatnich lat Izostal przeszedł długą drogę od spółki ze sporymi problemami płynnościowymi do na dzień dzisiejszy stabilnego fundamentalnie podmiotu. Spółka rok 2010 kończy ze sporą ilością gotówki na koncie oraz z dobrymi prognozami na 2011 w związku z potencjalną realizacją umów z Gaz-System. Tak jak pisałem w przypadku Ferrum dla mnie kwestią otwartą pozostają marże na poszczególnych zleceniach i ten trend trzeba monitorować w kolejnych kwartałach.

www.stockwatch.pl/ipo/izostal-...
www.stockwatch.pl/gpw/izostal,...

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Gim
Gim PREMIUM
Wysłane: 23 marca 2011 23:22:45 przy kursie: 7,67 zł
Dziękuję za analizę. Czy mógłby mi ktoś pomóc w wyliczeniu wskaźników dla spółki? Czy do wskaźnika C/Z mam brać cały zysk z wszystkich działalności? Z góry dziękuje.

Gim
Gim PREMIUM
Wysłane: 23 marca 2011 23:31:28 przy kursie: 7,67 zł
Czy wynik na chwilę obecną C/Z - 8,73 jest prawidłowy (cena akcji 7,67)?

Gim
Gim PREMIUM
Wysłane: 23 marca 2011 23:38:39 przy kursie: 7,67 zł
Poszperałem trochę i dzięki SW znów się czegoś nauczyłem. Dzięki za artykuły.

www.stockwatch.pl/artykuly/pos...

Szczepan Łangowski
Wpisów: 446
Wysłane: 24 marca 2011 08:20:33 przy kursie: 7,67 zł
Gim napisał(a):
Dziękuję za analizę. Czy mógłby mi ktoś pomóc w wyliczeniu wskaźników dla spółki? Czy do wskaźnika C/Z mam brać cały zysk z wszystkich działalności? Z góry dziękuje.

Ostateczny zysk :)

wkm3
Wysłane: 13 maja 2011 22:56:56 przy kursie: 7,55 zł
obrot i zyskowność operacyjna mocno do przodu/ oby tak dalej i nawet ładne obroty dziś mieliśmyDancing

wkm3
Wysłane: 4 czerwca 2011 22:03:04 przy kursie: 8,20 zł
coś się ruszyło i obroty nawet ostatnio się pojawiają, spółka fundamentalna ze zdrowym bilansem i potencjałem dalszego zwiększania zysków - powinna być przedmiotem zainteresowania fundów, może wreszcie...

Gim
Gim PREMIUM
Wysłane: 21 listopada 2011 22:54:23 przy kursie: 6,79 zł
Spółka przedstawiła już 4 sprawozdania. Można prosić o aktualizację bazy.

frahi
Wpisów: 45
Wysłane: 1 grudnia 2011 11:10:48 przy kursie: 6,54 zł
dołączam się do prośby.
miło byłoby też zobaczyć analizę raportu który nawet nieźle się prezentuje
Edytowany: 1 grudnia 2011 11:11

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 559
Wysłane: 1 grudnia 2011 21:16:34 przy kursie: 6,54 zł
Dane Izostalu są wrzucone i przetworzone.
Czy aktualna jest potrzeba w kwestii omówienia raportu?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2