pixelg
MCI - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

MCI [MCI]

AKTUALNY KURS: 18,70 zł (+0,00%) 13-04-2021 16:03
1Kris
0
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2011-11-20
Wpisów: 4
Wysłane: 2 kwietnia 2014 11:47:41 przy kursie: 9,65 zł
Sporo się ostatnio działo w spółce więc myślę, że dobrze jest odświeżyć wątek. Zastanawiam się czego może być wynikiem słabość kursu spółki? Od ponad pół roku drepcze w miejsce podczas gdy wskaźniki, zwłaszcza na tle wielu innych spółek, wydają się zachęcające (WK 0,77 C/ZO 3,10). Zarówno zysk netto, jak i przepływy pieniężne w 13' znacznie wyższe niż w 12'. Dodatkowo bardzo dobre perspektywy rozwoju e-commerce w Polsce i w regionie (udział w ogólnej sprzedaży na znacznie niższym poziomie niż na zachodzie, więc jest potencjał do wzrostu) a i informacja o objęciu przez C. Smorszczewskiego funkcji prezesa zarządu też powinna być przecież raczej dobrze odebrana przez rynek. Więc gdzie może tkwić problem? Czy nie jest tak że po prostu inwestorzy nie rozumieją biznesu spółki i boją w nią angażować w tak niepewnych czasach?

konris
0
Dołączył: 2009-06-21
Wpisów: 1 249
Wysłane: 3 kwietnia 2014 10:10:48 przy kursie: 9,53 zł
Moze odpowiedź tkwi w... ABC DATA? MCI nie znalazło inwestora dla ABC DATY, a niedawno pojawiło się info o zamiarze zmniejszania zaangażowania MCI w ABC DATA. Osobno zaś - nieznana wielkość obecnych i przyszłych strat w inwestycje rosyjskie.
Edytowany: 3 kwietnia 2014 10:12

del-201508101
0
Dołączył: 2009-09-09
Wpisów: 200
Wysłane: 3 kwietnia 2014 19:47:45 przy kursie: 9,53 zł
@konris
przestań siać ferment !
Po primo
W tym roku nikt Daty nie sprzeda,gdyż MCI będzie musiało wypłacić sweetener - taka klauzula i dotyczy końca 2014r. Więc po co sprzedawać i dzielić się kasą z poprzednim właścicielem Artur GMBH
Po due
Nowy prezes coś tam bąknął bo nie było to żadne oficjalne info, podejrzewam, że mógł jeszcze o tym nie wiedzieć więc jego początki są niezbyt udane.
Po tre
O jakich stratach w Rosji piszesz? Skąd masz takie dane i czy znasz zaangażowanie MCI w KupiVip i Travelata.ru
Po quatro
Warto dodać ciągnący się spór ze SP o odszkodowanie za JTT


Pozdrawiam szkoda że nie wspomniałeś o wydzieleniu PEM-u i PRE-IPO tegoż tworu wave

Poniżej masz tekst dotyczący sprzedaży Daty
Cytat:

Zgodnie z założeniami umowy o sweetener MCI Fund Management Spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością MCI.PrivateVentures SKA (zgodnie z zapisami umowy z 25 maja 2010 r.) będzie
zobowiązana do wypłaty Arthur Holding GmbH kwoty Premii Sweetener opartej na różnicy pomiędzy
przychodami wynikającymi ze sprzedaży każdej akcji ABC Data S.A. będącej w posiadaniu przez Grupę
MCI a średnim kosztem zakupu jednej akcji ABC Data S.A.
Premia Sweetener będzie należna Arthur wyłącznie w odniesieniu do tych akcji ABC Data S.A. które były
w posiadaniu przez jakikolwiek podmiot należący do Grupy MCI i MCI.PrivateVentures FIZ bezpośrednio
przed rozpoczęciem obrotu akcjami ABC Data S.A. na GPW S.A., czyli do łącznej ilości 71.062.600 akcji.
Powyższe zobowiązanie dotyczy transakcji sprzedaży akcji ABC Data S.A. dokonanych przed dniem 31 grudnia 2014 r., do podmiotów spoza Grupy MCI. Maksymalna wysokość Premii Sweetener nie może przekroczyć 28 mln PLN.


konris
0
Dołączył: 2009-06-21
Wpisów: 1 249
Wysłane: 3 kwietnia 2014 20:02:54 przy kursie: 9,53 zł
Daruj sobie ten protekcjonalny ton, bo:
!. Nie sieję fermentu, tylko wyrazam swe przypuszczenia, do czego mam prawo, nawet jesli sie mylę.
2. Dobrze wiesz, ze MCI od wielu miesiecy szukało inwestora dla daty i konczyło sie stwierdzeniem "przychodzili, ogladali i odchodzili".
3. Gdyby nowy prezes "bąknął" cos przeciwnego (czyli korzystnego dla akcjonariuszy), pewnie bys napisał, ze "sam prezes oficjalnie powiedział,że..."
4. O stratach w rosyjskie inwestycje pisałem pytajaco i przypuszczajaco. Wspomniałem o tym w kontekscie wypowiedzi jakiegos analityka, który po aferze z Krymem wymienił m.in. MCI jako spółke zaangazowana w jakies aktywa rosyjskie, które w rózny sposób mogą byc zagrozone/zamrozone.

O innych sprawach dot. MCI nie pisałem, bo akurat intersesowało mnie to, co napisałem.

Co do abcdaty - rynek jasno pokazuje zainteresowanie walorem (cena, obroty, trend), z MCI - podobnie.
Edytowany: 3 kwietnia 2014 20:04

del-201508101
0
Dołączył: 2009-09-09
Wpisów: 200
Wysłane: 3 kwietnia 2014 20:33:23 przy kursie: 9,53 zł
Tak wiem, że szukało, ale to nie znaczy, że chcieli sprzedać w tym roku, wręcz przeciwnie Tomek wspominał właśnie o tej klauzuli.
Co by było gdyby prezes powiedział coś odwrotnego- hmmm gratuluję zmysłu skoro wiesz co bym powiedział/napisał.
Mylić się w wielu rzeczach można ale nie w podawaniu faktów, nie widzę znaku zapytania w zdaniu o aktywach rosyjskich, a niestety nie umiem inaczej odczytywać o co chodzi piszącemu.
No właśnie to jakie mamy trendy wg ciebie i na Dacie i na MCI.


O innych sprawach napisałem od siebie bo wydają mi się niemniej ważne niż te które ty podałeś, to tak żeby było trochę bardziej obiektywnie wg mnie.
salute
Edytowany: 3 kwietnia 2014 20:35

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 551
Wysłane: 4 kwietnia 2014 13:52:34 przy kursie: 9,60 zł
Skasowałęm parę postów. Także moderatora thumbright

Panowie, nikt do MCI nie jest uprzedzony. Spółka jak spółka. Zarzut jest jeden, no może dwa. Od lat nic się tutaj nie zmieniło. Nie konsolidowanie spółek zależnych. Druga obiekcja, to częste emisje pracownicze. Do samego Pana Czechowicza nikt nic nie miał i nie ma. Nie widzę związku. Jeśli zaś chodzi o datę, to przecież nikt nie miał nigdy żadnych zastrzeżeń.

abdomen
0
Dołączył: 2011-01-04
Wpisów: 34
Wysłane: 4 kwietnia 2014 14:44:18 przy kursie: 9,60 zł
Emisje pracownicze nie byłyby takie złe, gdyby nie fakt, że idą w rynek. Słabo to świadczy o zarządzających utrzymujących, że akcje są tanie...

Ja bym jeszcze dołożył do zastrzeżeń brak dywidendy (choć to chyba wymuszają ci co objęli obligacje). Niemniej spółka już jest sądzę na tym etapie, że powinna dzielić się zyskiem, chociażby w niewielkim wymiarze.

Deogracias
Deogracias PREMIUM
6
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 469
Wysłane: 7 kwietnia 2014 01:01:03 przy kursie: 9,60 zł

Omówienie wyników oraz sytuacji finansowej i rynkowej Grupy Kapitałowej MCI Managment (dalej MCI) za okres od 1 października do 31 grudnia 2013 roku


Popularny wśród inwestorów fundusz venture capital po opublikowaniu rekordowych wyników za zeszły rok (zysk netto 188 mln zł) kusi inwestorów wskaźnikiem cena/zysk na poziomie 3,2, dodatkowo przy umiarkowanym wskaźniku zadłużenia. Dla całego rynku jest on prawie sześciokrotnie wyższy (18,4), więc na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z okazją inwestycyjną. Czy tak faktycznie jest, i co kryje się w raportowanym zysku netto - na to pytanie będę poszukiwał odpowiedzi w poniższej analizie.

Analiza sprawozdania finansowego

Analizę rozpoczniemy od weryfikacji przychodów i zysków spółki.


kliknij, aby powiększyć


Jak widać na wykresie - przychody są generalnie stabilne i kształtują się na poziomie kilku milionów złotych. Wyraźny strzał w górę widać w ostatnim kwartale (przychody za 2013Q4 to ponad 63 mln zł). Był on spowodowany naliczeniem success fee (57 mln zł) za zarządzanie funduszem MCI.Euroventures.
W przypadku zarządzających funduszami inwestycyjnymi mamy często do czynienia z dwuskładnikową strukturą opłat. składa się ona w części ze stałej opłaty za zarządzanie, liczonej zazwyczaj jak procent od aktywów, i części zmiennej, naliczanej w przypadku przekroczenia wyznaczonego benchmarku.

W przypadku funduszu MCI.Euroventures wynagrodzenie za sukces jest liczone jako 25% nadwyżki ponad referencyjną stopę zwrotu w wysokości 10%. Wartość subfunduszu (liczona wg NAV) wzrosła o około 30% - stąd i pokaźne przychody z tytułu wynagrodzenia za sukces.

Zupełnie inną drogą niż przychody biegnie linia obrazująca zyski operacyjne. Zysk brutto oraz zysk netto w zasadzie poruszają się bardzo blisko zysku operacyjnego. Przede wszystkim - zyski operacyjne są znacząco wyższe niż osiągane przychody.

Kluczowe dla zrozumienia źródeł zysku jest zrozumienie co się dzieje na poziomie pomiędzy wynikiem na sprzedaży a wynikiem operacyjnym. Pozycją odpowiedzialną za tak wysokie wyniki operacyjne jest aktualizacja wartości inwestycji MCI.

W 2013 wartość tej pozycji wyniosła 135 mln zł. Jeszcze w sprawozdaniu za 3 kwartały 2013 wynosiła ona prawie 178 mln zł, ale w wyniku wypłaty success fee przychody „przemieściły się” do linii przychodów operacyjnych i zmniejszyły wartość inwestycji. Generalnie, naliczenie bądź nie, success fee nie ma wpływu na wynik MCI, z uwagi na fakt kontroli przez fundusz 100% certyfikatów MCI.Euroventures.

Drugą inwestycją, która jest wyceniana poprzez rynek publiczny jest turecka spółka Indeks – dystrybutor sprzętu IT (działalność podobna do ABC DATA).

Tu dochodzimy do 2 głównych kontrowersji dotyczącej wartości zysków MCI – czyli sposobów konsolidacji posiadanych projektów inwestycyjnych oraz sposobów wyceny inwestycji MCI.

Część inwestycji jest wyceniana na zasadzie rynkowej (wg ceny akcji) - dotyczy to największych elementów portfela - ABC DATA i tureckiego Indeksu. Pozostała część inwestycji jest wyceniana różnymi metodami porównawczymi - z tym, że nie ma praktycznej możliwości zweryfikowania przyjmowanych założeń ani rzeczywistych wyników spółek posiadanych przez fundusze inwestycyjne zamknięte, których certyfikaty posiada MCI Managament. Dla jasności dodajmy od razu, że MCI posiada zdecydowaną większość certyfikatów tych funduszy, a są one zarządzane przez MCI Capital TFI, należący w 100% do MCI Managament.
Oczywiście - fundusze inwestycyjne zamknięte działają pod nadzorem audytorów, depozytariuszy i KNF-u, ale jest on raczej nakierowana na weryfikację zgodności z przepisami prawa, wymogami formalnymi i przyjętymi procedurami, niż na weryfikację poprawności wyceny aktywów niepublicznych (a zwłaszcza przyjmowanych przy tej wycenie założeń).

Na przykładzie MCI bardzo dobrze można zobrazować jaki wpływ ma rodzaj konsolidacji na raportowane przez spółkę wyniki.

Można to zobrazować na przykładzie poniższego przykładu teoretycznego (kursywa). Można go oczywiście opuścić i przejść do dalszej części omówienia.

Wyobraźmy sobie spółkę A, które w 80% należy do spółki B i w 20% do spółki C.

Spółka C ma następujące (istotne z punktu widzenia omawianego przykładu parametry finansowe:
- Przychody w okresie - 100
- Zysk netto w okresie - 20
- Wartość rynkowa na początku okresu - 200
- Wartość rynkowa na początku okresu - 300
- Suma bilansowa na początku okresu - 100
- Wartość rynkowa na koniec okresu - 120

Zakładamy brak długu oraz, że spółka nie wypłacała dywidendy w omawianym okresie.

Spółka C traktuje spółkę A jako finansowe aktywo inwestycyjne, nad którym nie sprawuje kontroli.
W przypadku spółki C akcje spółki A są ujmowane wg kursu rynkowego:
- na początek okresu są warte w bilansie 40 (20%x200)
- na koniec okresu są warte w bilansie 60 (20%x300)
- różnica 20 jest pokazywana jako przychód z inwestycji i zwiększa zysk spółki C o 20 (pomijamy kwestię opodatkowania tego zysku).

Spółka B sprawuje kontrolę nad działalnością spółki A i konsoliduje ją metodą pełną.
W przypadku spółki B akcje spółki A są ujmowane wg wartości księgowych:
- na początek okresu są warte w bilansie 100 (100%x100)
- na koniec okresu są warte w bilansie 120 (100%x120)
- różnica 20 jest pokazywana jako zysk i zwiększa zysk spółki C o 20 (pomijamy kwestię opodatkowania tego zysku)
Zwróćmy uwagę, że spółka B posiada tylko 80% akcji spółki A. W związku z tym:
- 20% wartości bilansowej jest ujmowane po stronie pasywów jako tzw. kapitały mniejszości
- 20% zysku jest traktowane jako zyski mniejszości
- zysk należny udziałowcom spółki B wzrośnie o 16 (20 - 20%x20)

Pominiemy transakcje wzajemne między podmiotem dominującym i zależnym, dla uproszczenia rozważań. W pełnym modelu konsolidacji są jeszcze eliminowane transkacje pomiędzy podmiotami z grupy kapitałowej.

Mimo sprawowania kontroli nad działalnością np. ABC DATA (MCI posiada 100% certyfikatów MCI.Euroventures oraz 100% akcji MCI Capital TFI zarządzającego tym funduszem, który posiada 61,53% akcji ABC DATA) - inwestycja w tą spółkę jest prezentowana jak inwestycja portfelowa (opisany wyżej model spółki C). Czyli w tym konkretnym przypadku zostałby pokazany zysk w wysokości 80 (zamiast 16 wynikających z poprawnej konsolidacji).


MCI w każdym ze sprawozdań wyjaśnia dlaczego nie konsoliduje inwestycji prowadzonych za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych, próbując udowodnić, że nie sprawuje kontroli nad tymi inwestycjami.
Co roku audytor w swojej opinii dystansuje się od takiego sposobu ujmowania inwestycji MCI. W mojej opinii postępowanie MCI nie jest poprawne i nie daje pełnego obrazu tego co dzieje się w portfelu inwestycyjnym spółki. Warto zwrócić uwagę np. na sprawozdanie finansowe PZU, które od 2013 roku rozpoczęło pełną konsolidację funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez PZU TFI, w których ma ponad 50% aktywów.

Co taki sposób ujmowania inwestycji daje MCI? Są 2 główne skutki:
- w przypadku inwestycji wycenianych na rynku publicznych – bezpośrednie odniesienie zysków i strat kapitałowych na wynik spółki
- w przypadku inwestycji niepublicznych – potencjalnie dużą dowolność w kształtowaniu ujawnianej wyceny inwestycji i związanego z tym wyniku finansowego.

Możemy wykonać eksperyment w postaci obliczenia jakie byłyby zyski MCI w przypadku konsolidacji metodą pełną ABC DATA:
- w 2013 wartość pakietu ABC DATA należącego pośrednio do MCI wzrosła o 171 mln. Taką sumę należałoby odjąć od zysków MCI (zostaje 15 mln zysku)
- zysk ABC DATA w 2013 wyniósł 59 mln zł, z czego akcjonariuszom MCI przypada 61,53% - czyli 36 mln zł. Taką sumę należałoby dodać do skorygowanego wcześniej zysku MCI (15 + 36 = 51 mln).

W ten sposób z raportowanego zysku MCI w kwocie 186 mln zrobiło się 55 mln zł. Wskaźnik C/Z spadł z wartości 3,2 do 11,6. Zwróćmy uwagę, że urealniliśmy dopiero zysk w oparciu o 35% wartości portfela MCI.

Co ważne, w przypadku ABC DATA poruszamy się w obszarze inwestycji na rynku publicznym, mając dostęp do giełdowej wyceny spółki zależnej oraz do jej wyniku finansowego. Nie mamy żadnej możliwości dokonania analogicznej weryfikacji dla inwestycji niepublicznych. Powyższy eksperyment myślowy pokazuje, że sposób podejścia do wyceny inwestycji przez MCI ma bardzo duży wpływ na raportowane wyniki.

Należy zwrócić uwagę, że przy takim podejściu księgowym MCI jest w stanie pokazywać zyski z inwestycji niepublicznych, niezależnie od rzeczywistych wyników kontrolowanych przez niego przedsięwzięć. Następuje tu, niezgodne z duchem przepisów rachunkowości, samodzielne kreowanie papierowych zysków przez spółkę, które tylko czasem przy wyjściu z inwestycji możemy zweryfikować.

Ekonomicznie patrząc – zysk MCI nie jest zyskiem w sensie ekonomicznym, bo jego skonsumowanie wymagałoby sprzedaży części portfela i naruszyłoby źródło zysku na kolejne okresy. Wypłata dywidendy (która jest zabroniona przez warunki emisji obligacji MCI) wymagałaby sprzedaży części portfela inwestycyjnego.

Generalnie cały ten powyższy wywód daje dość jasną odpowiedź czemu wskaźnik C/Z na poziomie 3,2 nie jest traktowany przez rynek jako okazja inwestycyjna.

W przypadku MCI tradycyjna metoda wyceny w oparciu o zysk/przepływy pieniężne jest zawodna. Spróbujmy dokonać skrótowej wyceny metodą majątkową.


kliknij, aby powiększyć


Powyższa tabelka przedstawia największe wartościowo inwestycje MCI.
Wartość księgowa majątku MCI (czyli NAV) to około 763 mln zł (940 mln zł aktywów pomniejszone o kapitał obcy). Wartość rynkowa (czyli kapitalizacja MCI) to około 595 mln zł (co daje wskaźnik C/WK na poziomie 0,79).
Z tego aktywa wyceniane rynkowo to ABC DATA oraz Indeks – w sumie około 396 mln zł. Oczywiście notowania giełdowe, a cena sprzedaży dużego pakietu akcji to 2 różne kwestie, ale jest to mimo wszystko dobre przybliżenie (zwróćmy uwagę, że jesienią rynek wchłonął 10% pakiet akcji ABC DATA bez istotnego wpływu na kurs).

MCI raportuje około 200 mln zł w gotówce i innych elementach kapitału obrotowego. 67 z tej kwoty to środki pieniężne. Około 100 mln to należności od podmiotów powiązanych od funduszy MCI.Euroventures i MCI.Techventures z tytułu success fee. Tych kwot nie widać w zobowiązaniach MCI z uwagi na brak konsolidacji funduszy inwestycyjnych. Pamiętajmy jednak, że przy prawidłowym sposobie konsolidacji inwestycji żadna spółka nie jest w stanie pokazywać zysku na zarządzaniu swoimi podmiotami zależnymi – takie transakcje znoszą się wzajemnie.

Pozostała część aktywów (344 mln zł) to różne inwestycje w przedsięwzięcia oraz w spółkę Private Equity Managers (PEM), zarządzającą funduszami należącymi do MCI. Oszacowanie rzeczywistej wartości tych inwestycji dla inwestora z zewnątrz jest trudne, a często wręcz niemożliwe. Największe pozycje widać w tabeli powyżej. Z widniejących w niej pozycji dla Invia zostało dokonane w ostatnim czasie częściowe wyjście (8% akcji), co można uznać za potwierdzenie prezentowanej wyceny.

Podsumowanie

Najistotniejsze wydarzenia w Grupie MCI w ciągu ostatnich miesięcy to:
- zmiana prezesa MCI – funkcję tę objął Cezary Smorszczewski – manager z bardzo bogatym CV. Ten ruch zapewne ma w założeniu poprawić wizerunek spółki na rynku instytucjonalnym. Nie oznacza to mniejszego zaangażowania w sprawy spółki Tomasza Czechowicza – główny akcjonariusz i spiritus movens MCI pozostaje w dalszym ciągu w zarządzie spółki.
- inwestycja w Grupę o2.pl – MCI objął 20% udziałów w tej spółce, która z kolei pod koniec 2013 roku nabyła 100% akcji portalu wp.pl
- oferta PRE-IPO oraz IPO na GPW półki zarządzającej aktywami Private Equity Managers – tu należy mieć na uwadze, czy w wyniku tych ofert interesy akcjonariuszy mniejszościowych nie zostaną naruszone.

W przypadku MCI jest kilka czynników, które mogą mieć wpływ na wyniki spółki i na kurs akcji w 2014:
- kurs akcji ABC DATA – punktem odniesienia jest kurs na koniec 2013 – 4,30. Patrząc na pierwszy kwartał MCI ponosi tutaj stratę w wysokości około 8 mln zł. Każdy wzrost/spadek o 1 grosz powyżej/poniżej ceny 4,30 to 0,8 mln zysku/straty w wyniku MCI.
- Kurs akcji Indeks – wartość pozycji na początek roku to 65 mln zł. Do ryzyka zmiany kursu dochodzi ryzyko walutowe związane ze zmianami kursu TRL.
- potencjalna sprzedaż ABC DATA – miałaby pozytywny wpływ na wynik, jeśli byłaby dokonana powyżej ceny na początek roku (4,30). Dodatkowym ograniczeniem jest tzw. sweetener wynikający z umowy z Arthur Holding, zapewniający temu podmiotowi dodatkowe wynagrodzenie w przypadku sprzedaży po cenie przekraczającej 2,61 za akcję ABC DATA. Nie znamy % dodatkowego wynagrodzenia, ale jego wysokość jest ograniczona do 28 mln zł. To dość poważny argument za przełożeniem sprzedaży ABC DATA na 2015 rok, zwłaszcza, że poszukiwania inwestora strategicznego póki co nie przyniosły sukcesu.
- prowadzone spory sądowe związane ze sporem z byłym członkiem zarządu Anną Hejka oraz ze Skarbem Państwa w związku z JTT Computer oraz VAT z 2007.

Na koniec warto zwrócić uwagę na 2 czynniki ryzyka związane z MCI. Pierwszym z nich jest ryzyko związane z optymalizacją podatkową stosowaną przez MCI. Zyski księgowe MCI są opodatkowane w bardzo nikłym stopniu (186 mln zysku netto i 4 mln podatku). Z jednej strony wynika to z „papierowej” natury tych zysków, ale warto zwrócić uwagę, że spółka intensywnie korzysta z różnych narzędzi optymalizacji podatkowej (spółki komandytowo-akcyjne, fundusze zamknięte). Zmiany prawne w tym obszarze mogą spowodować pojawienie się obciążeń dla wyniku netto.
Drugim zagrożeniem dla kursu akcji jest istotna ekspozycja na rynki wschodnie – co może zarówno wpłynąć negatywnie na wartość już poczynionych inwestycji, jak i ograniczyć ten kierunek dla nowych projektów. Choć z drugiej strony może to być również odpowiedni moment na znalezienie prawdziwych perełek po cenie „wyprzedażowej”.

Twardą granicą dolną dla wartości MCI jest wartość netto inwestycji wycenianych za pośrednictwem giełdy i posiadanej gotówki, górną – wartość księgowa aktywów. To, bliżej której z nich będzie się ona kształtowała, zależy od sentymentu rynkowego.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj


Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki
Edytowany: 7 kwietnia 2014 01:02

Energo
0
Dołączył: 2013-02-22
Wpisów: 17
Wysłane: 7 kwietnia 2014 01:56:05 przy kursie: 9,60 zł
sęk w tym że spółka raczej niepopularna, kurs zachowuje się słabo na tle WIG - od dołka bessy z trudnością ledwo nadąża za indeksem stooq.com/q/?s=wig&d=20140...
Skoro ma takie świetne wyniki, tak dużo zarabia - to niech podzieli się zyskiem z inwestorami ... A jeśli nie, to po co kupować MCI, skoro jego kurs zależy głównie od kursu ABC Data, a jej kurs zachowuje się lepiej niż kurs MCI a do tego wypłaca sowite dywidendy ...
Edytowany: 7 kwietnia 2014 01:56

del-201508101
0
Dołączył: 2009-09-09
Wpisów: 200
Wysłane: 7 kwietnia 2014 09:11:12 przy kursie: 9,38 zł
A po co ta dywidenda ? Skoro spółka ma IRR na poziomie 20%. Więc niech inwestuje dalej, a że nie popularna ? Hehe jak będzie popularna to będzie czas na jej sprzedaż a nie kupno.king

Kod:
mod: spółka *mówi* że ma IRR 20%.
zwracam uwagę aby nie sugerować nabycia bądź sprzedaży akcji w jakiejkolwiek formie na tym forum
Edytowany: 7 kwietnia 2014 09:25


abdomen
0
Dołączył: 2011-01-04
Wpisów: 34
Wysłane: 7 kwietnia 2014 14:46:52 przy kursie: 9,38 zł
Nikt nie twierdzi, że cały zysk, ma iść na dywidendę. Może to być nawet niewielki ułamek. MCI wydaje się spółką, która chętnie korzysta z atutów bycia na rynku publicznym - pozyskiwanie kapitału (emisje), "keszowanie" akcji otrzymanych w postaci premii przez Zarząd i inne, a nie bardzo wypełnia obowiązki i dobre obyczaje, które z publicznym notowaniem spółki się wiążą - wspomniane przez anty_teresa brak konsolidacji, czy też podzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. Takie postępowanie zwiększa ryzyko inwestycyjne, co pewnie znajduje odzwierciedlenie w kursie.

konris
0
Dołączył: 2009-06-21
Wpisów: 1 249
Wysłane: 7 kwietnia 2014 15:25:30 przy kursie: 9,38 zł
Nie znalazłem żadnego komunikatu - było jakieś info, które spowodowało ten nagły spadek na 9,04?

del-201508101
0
Dołączył: 2009-09-09
Wpisów: 200
Wysłane: 7 kwietnia 2014 16:42:29 przy kursie: 9,38 zł
Odnośnie podziału zysku, to warto sprawdzić czy spółka chce i kiedy to zrobi. O ile mnie pamięć nie myli to przy 4% PKB będzie dywidenda, to chyba jeden z warunków.
http://gpwmedia.pl/entries/11218/
54min 10sec do 56min(przy okazji o 20% IRR) pytanie odnośnie tego czy MCI stanie się spółką dywidendową, zresztą całą prezentację warto obejrzeć. W końcu struktura MCI i działanie jest przedstawione w bardziej zrozumiały sposób.
Edytowany: 7 kwietnia 2014 17:00

del-201508101
0
Dołączył: 2009-09-09
Wpisów: 200
Wysłane: 14 maja 2014 10:07:15 przy kursie: 9,59 zł
Wiele dobrego wydarzyło się w MCI ,nowy prezes który ma pomóc uporządkować strukturę grupy, nowa jakość w kontaktach z drobnymi inwestorami, nowy program motywacyjny dla zarządu. A dodatkowo rozwój ABC Daty, skup około 1% tureckiego INDEKSU po cenie około 3,5 TRY pomimo niskiej wyceny nie było chętnych do oddawania po 4TRY na mini wezwaniu, do Windeln.de dołącza DB w kolejnej rundzie finansowania chyba na kwotę 15 mln euro,udane wezwanie na Travelplanet. Ogromne zainteresowanie PRE-IPO PEM. Planowane IPO PEM na IVQ 2014, rekordowa dywidenda z ABC DATY i prawdopodobnie INVII.Zatrudniona dodatkowa osoba do kontaktów TFI.
Tak trzymać thumbright

milion_dolars
0
Dołączył: 2010-08-13
Wpisów: 21
Wysłane: 10 czerwca 2014 17:29:33 przy kursie: 10,19 zł
W końcu wybicie na MCI potwierdzone obrotem 350K i techniczny sygnał kupna. Sforsowanie bariery 10zł dobrze wróży walorowi. Widze że trochę tu zapomniano o MCI, a szkoda bo jak napisał kolega powyżej wiele dobrego wydarzyło się w spółce.

pozdr
Edytowany: 10 czerwca 2014 17:48

del-201508101
0
Dołączył: 2009-09-09
Wpisów: 200
Wysłane: 11 lipca 2014 13:19:23 przy kursie: 9,99 zł
MCI nabyło pakiet Netii ponad 7% http://http://www.bankier.pl/wiadomosc/MCI-zwiekszyl-zaangazowanie-w-Netii-do-7-15-proc-3127763.htmli okazało się, że oprócz MCI jeszcze Vectra ma chrapkę na pakiecik i ogłosiła wezwanie, zresztą nie tylko ona bo znowu ktoś powiązany z członkiem rady nadzorczej dokupił pakiecik http://http://www.bankier.pl/wiadomosc/NETIA-Informacja-o-nabyciu-akcji-Netii-przez-osobe-blisko-zwiazana-z-czlonkiem-Rady-Nadzorczej-3160506.html a więc robi się ciekawie, bardzo ciekawie.
A teraz MCI zaczęło walkę i wyścig o pakiet akcji Hawe, który chce sprzedać p.Falenta http://http://www.parkiet.com/artykul/1380992-Hawe--MCI--Solowow-i-Investors---moga-odkupic-akcje-od-Marka-Falenty.html tylko czy wygrają tą czasówkę, bo ostatnio dołączył do tego wyścigu p.Sołowow.
Piękne efekty synergii by były gdyby się udało.Wiele, wiele zmian w funduszu MCI, ale czekamy na poprawę wizerunku spółki co obiecał nowy prezes p. Smorszczewski
Edytowany: 11 lipca 2014 18:25

del-201508101
0
Dołączył: 2009-09-09
Wpisów: 200
Wysłane: 15 sierpnia 2014 20:31:29 przy kursie: 8,85 zł
Kolejna dobra wiadomość może nadejść w każdej chwili
Cytat:
Fundusz MCI, Michał Sołowow i Investors, który jest oferującym instrumenty finansowe Hawe to potencjalni inwestorzy, którzy mogą odkupić 35 proc. akcji światłowodowej firmy od Marka Falenty.

http://http://www.parkiet.com/artykul/1380992.html
Cytat:
Marek Falenta poinformował w komunikacie prasowym, że jeden z inwestorów otrzymał do końca lipca wyłączność na negocjacje w sprawie odkupienia od niego udziałów w spółce Hawe.

http://http://www.parkiet.com/artykul/1381068.html
A więc tak MCI posiada sklepy internetowe i dystrybutorów IT w Polsce,Turcji i Rosji.
Następnie kupuje 20% grupy o2 właściciela między innymi Wirtualnej Polski i ma dostęp do około 17,4 miliona użytkowników,a następnie nabywa pakiet Netii no moim zdaniem to właśnie MCI miało wyłączność na zakup akcji Hawe od M. Falenty. Ale powtarzam to tylko moje zdanie.
Tomuś z Czarkiem widzą tu ciekawe synergie o których większość przeciętnych ludzi nawet nie śni.
A więc coraz więcej staje się jasne. Już wkrótce wyniki,wg. mnie rekordowe wyniki, zobaczymy co tam się znajdzie odnośnie PEM-u.
Edytowany: 15 sierpnia 2014 20:51

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 551
Wysłane: 15 sierpnia 2014 21:25:41 przy kursie: 8,85 zł
Cytat:
wg. mnie rekordowe wyniki

A z czego będą te niegotówkowe przeszacowania?

Deogracias
Deogracias PREMIUM
6
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 469
Wysłane: 15 sierpnia 2014 23:36:29 przy kursie: 8,85 zł
anty_teresa napisał(a):
Cytat:
Cytat:
wg. mnie rekordowe wyniki


A z czego będą te niegotówkowe przeszacowania?


Normalnie jak w reklamie ING-u:
- a ile z tych wyników jest na koncie?
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

del-201508101
0
Dołączył: 2009-09-09
Wpisów: 200
Wysłane: 16 sierpnia 2014 07:53:52 przy kursie: 8,85 zł
no no brawo panowie, czujni jesteście.
Dywidenda z Netii to jak w reklamie ING,rozumiem ?
Dywidenda z ABC Daty to też tylko zapisy ksiegowe podobnie jak w ZUS-ie?
Dywidenda z tureckich kebabów czyli z INDES-u, a może to jets podobne jak w reklamie ING ?
Sprzedaż 30% akcji PEM-u po wycenie 100% wartość spółki (Enterprise Value) na poziomie ponad 270 mln zł.( fakt, ze część poszła jeszcze 31.03 a reszta 1.04) to też tylko księgowe zabiegi wg was? W księgach było chyba wycenione na 100mln, o ile mnie pamięć nie myli.
Sprzedaż 30% akcji PEM-u podczas II rundy PRE-IPO.


Czyli 60% z 170mln to ile wynosi panowie? Liczę na waszą czujność wave

A reszta to faktycznie z przeszacowań panowie.

p.s. Warto by było aby w profilach o spółce znajdowało się więcej informacji niż tylko suche wyniki, a nie przepraszam macie to pod nosem.

Jeśli się gdzieś pomyliłem to przepraszam, nie uczyniłem tego specjalnie i świadomiebinky
Edytowany: 16 sierpnia 2014 08:13

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,009 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +156,86% +31 371,74 zł 51 371,74 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d