pixelg
SMSKREDYT - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

4 5 6 7 8 9 10 11 12

SMSKREDYT [SMS]

AKTUALNY KURS: 0,246 zł (+0,00%) 13-07-2020 11:24
bankrucik
bankrucik PREMIUM
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 045
Wysłane: 12 czerwca 2013 10:49:25 przy kursie: 1,06 zł
bardzo ciekawy dokument przygotowany przez KNF, można się z tezami zawartymi w artykule zgadzać lub nie ale wg mnie ten dokument będzie stanowił swego rodzaju parasol bezpieczeństwa przez pokusami ograniczenia oprocentowania pożyczek przez ustawodawcę. temat ten chyba umiera śmiercią naturalną.. i główne ryzyko dla działalności takich spółek czyli wprowadzenia niekorzystnych regulacji prawnych maleje w ostatnim czasie. najlepszy jest ten fragment który zacytowałemthumbright

www.pb.pl/3172995,89873,nie-ta...

Dalej jest jeszcze lepiej, bo nadzór ściąga z firm pożyczkowych odium lichwiarzy. Nadzór zwraca uwagę, że wysokie oprocentowanie wynika z wyższego ryzyka pożyczkodawców, kosztów związanych z wynagradzaniem pośredników, lub kosztów obsługi w domu klienta. „Jednocześnie względnie stałe dodatkowe koszty pożyczek odnoszone są do niższych kwot oraz znacznie krótszych okresów, niż w przypadku typowych kredytów bankowych, co powoduje silny wzrost RRSO. W związku z tym należy zachować ostrożność, przy analizie RRSO tego rodzaju pożyczek, które nie są właściwą miarą w przypadku pożyczek udzielanych na bardzo krótkie okresy”.
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

bankrucik
bankrucik PREMIUM
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 045
Wysłane: 22 lipca 2013 23:33:11 przy kursie: 1,10 zł
www.wirtualnemedia.pl/centrum-...

po przeczytaniu tego artykułu mam mieszane uczucia...... z jednej strony potencjał rynku jest ogromny, a z drugiej widzę jak sms kredyt przespał sprawę... choć fakt, że nie dysponował taką bazą kapitałową jak vivus,
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

zjk
Dołączył: 2009-02-06
Wpisów: 920
Wysłane: 22 lipca 2013 23:51:02 przy kursie: 1,10 zł
Problemem dla tego typu firm jest dość drogi kapitał a samych firm mamy wiele, banki są w stanie pożyczać duże sumy płacąc względnie niewysokie koszty [obecnie około 3-4% jeśli pożyczają - a tak można nazwać lokatę - od klientów]. Natomiast instytucje takie jak SMS Kredyt, Marka, Wierzyciel i wiele innych:
- pożyczają o kilka procent drożej niż banki [czasem nawet na poziomie 14%]
- udzielają pożyczek znacznie bardziej ryzykownych
- posiadają znacznie mniejsze sieci sprzedaży

Przez co rentowność tych biznesów często ma problemy. Vivus chce sprzedać ale czas pokaże ile uda mu się z tego osiągnąć; Patrząc na przykład Marka S.A. duża ilość sprzedaży nie koniecznie musi przełożyć się na rentowność tej operacji.


Wirtualny
Dołączył: 2010-01-29
Wpisów: 269
Wysłane: 30 lipca 2013 13:29:40 przy kursie: 1,13 zł
sms kredyt chyba już zdobył wiarygodność, bo ostatnia emisja obligacji jest oprocentowana na 12% a poprzednie były oprocentowane na 14%.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 30 lipca 2013 14:08:57 przy kursie: 1,13 zł
ale uważasz, że spadek rynkowych stóp nie miał tutaj znaczenia?

Wirtualny
Dołączył: 2010-01-29
Wpisów: 269
Wysłane: 30 lipca 2013 22:16:59 przy kursie: 1,13 zł
Obniżka stóp procentowych NBP na pewno miała wpływ, ale zauważyłem, że czerwcowa emisja obligacji była oprocentowana jeszcze w wysokości 14%, a lipcowa już jest 2% rocznie niżej.

bankrucik
bankrucik PREMIUM
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 045
Wysłane: 6 sierpnia 2013 11:51:25 przy kursie: 1,19 zł
Zarząd SMS Kredyt Holding S.A. ("Emitent") informuje, iż spółka zależna SMS Invest Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SMS Kredyt S.K.A. w lipcu 2013 r. udzieliła pożyczek na łączną kwotę 4,1 mln PLN. W porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku, wzrost sprzedaży wynosi 44,5%. Względem czerwca 2013 r. sprzedaż uległa zwiększeniu o 50,4%.

Zarząd podkreśla, że jest to najwyższy dotychczas odnotowany poziom wartości udzielonych pożyczek. Ponadto Emitent oczekuje utrzymania się zbliżonego poziomu w nadchodzących miesiącach.


www.newconnect.pl/?page=1045&a...

no takiego wyniku się nie spodziewałem, udzielili więcej pożyczek niż w szczytowych miesiącach świątecznych..thumbright hello1 jeśli uda im się tak jak zapowiada zarząd utrzymać taką dynamikę w następnych miesiącach to będzie bardzo ciekawie3some
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 9 sierpnia 2013 20:49:00 przy kursie: 0,99 zł
Omówienie sprawozdania za drugi kwartał GK SMS Kredyt S.A.
Chciałbym w tym omówieniu dodać czytelnikom nieco inny punkt widzenia niż postrzeganie samych wyników przez wielkość zysku netto. Ten ma całkiem sporo punktów swobodnych, więc wyciąganie wniosków tylko na tej podstawie może być nieco mylące.

SMS niewątpliwie zwiększa skalę działalności. Do oferty wprowadzane są nowe produkty, sprzedawane przez coraz szerszą ilość dystrybutorów, a ostatnio spółka także sprzedaje portfele wierzytelności, niekoniecznie przeterminowanych, nawet przed pierwszą spłatą.
Profil działalności nieco się zmienia w czasie. Czy są to zmiany korzystne? Moim zdaniem odpowiedź na to pytanie może przynieść poniższy wykres:


kliknij, aby powiększyć


Zamieściłem na nim średni portfel pracujący netto(średnie należności netto plus średni stan gotówki), generowane przez ten portfel przychody i kwartalną rentowność.(przychody kwartalne podzielone przez średni stan portfela). Ostatni parametr pokazuje de facto produktywność aktywów pracujących, która niestety wykazuje tendencję spadkową. Doskonale to widać w dwóch ostatnich kwartałach kiedy aktywa pracujące rosną, a przychody niestety spadają. Można powiedzieć, że spółka coraz mniej efektywnie wykorzystuje swoje zasoby kapitałowe, co może mieć przyczyny zarówno wewnętrzne jak też zewnętrzne. Te drugie to poziom niższych uzyskiwanych marż w stosunku do takiego samego ryzyka kredytowego, lub podobne marże ale przy większym ryzyku. Tak się składa, że spółka dość jasno określiła warunki w jakich dokonuje odpisów aktualizacyjnych(dla pożyczek jedno-ratalnych odpis powstaje przy przeterminowaniu powyżej 30 dni, natomiast wielo-ratalnych powyżej 90 dni.), co pozwala nam spróbować ocenić ponoszone ryzyko. Za odpisy uznam pozostałe przychody operacyjne netto ponieważ dla danych inne niż roczne nie mamy rozbicia na poszczególne koszty.


kliknij, aby powiększyć


Wiedząc o tym, że mamy wynik obarczony błędem można wysnuć hipotezę, że ryzyko spółki wzrasta. To jeszcze dokładniej widać jeśli odniesiemy poziom odpisów do przychodów. Z tego wniosek, że coraz większa ilość pożyczek nie zostaje spłacona i w związku z tym przez wynik nie przechodzi oprocentowanie naliczane na tych wierzytelnościach.

Za plus trzeba uznać poprawiającą się rentowność zysku ze sprzedaży:


kliknij, aby powiększyć


Świadczy to o tym, że spółka prawdopodobnie coraz taniej prowadzi sprzedaż i windykację. To może mieć związek z sekurytyzacją i eliminacją kosztów windykacji należności.

Na koniec rzut oka na poszczególne linie sprawozdania w ujęciu historycznym:

kliknij, aby powiększyć


Zysk ze sprzedaży wykazuje się cały czas dodatnią dynamiką, natomiast jeśli chodzi o zysk operacyjny to dynamika także jest dodatnia, ale ze znacznie mniejszym nachyleniem. Na tyle małym, że wykazywany zysk brutto spada, bo EBIT obciążany jest rosnącym poziomem kosztów finansowych, gdzie dominują odsetki od coraz większego zadłużenia kredytowego i obligacyjnego. Na koszty finansowe wchodzi także ujemna wycena opcji na stopę procentową, która w zamiarze zabezpiecza zaciągnięty kredyt.

Roczny zysk brutto to zaledwie 823 tyś złotych, natomiast wycena giełdowa spółki dochodzi prawie do 15M, co daje estymowany C/Z w okolicy 18. W cenach mamy zatem istotną poprawę wyników. Czy taka nastąpi nie mamy pewności. Wypada oczywiście wyjaśnić dlaczego przyjąłem zysk brutto jako zysk netto. Spółka dzięki nowej strukturze kapitałowej wykazuje dodatni podatek dochodowy, co powinno być zjawiskiem przejściowym. W związku z tym dokonując wyceny powinniśmy uznać przychody podatkowe za jednorazowe, choć przez pewien czas powtarzalne.

Spóła cały czas zmienia swój charakter, w związku z czym przedstawione wnioski mogą nie być prawidłowe. Niepewność wzmacniana jest przez niedostateczny poziom informacji, choć i tak większy niż zwykle dla newconnect. Tak czy owak wydaje się, że najważniejszy parametr przedstawiony na samym początku wskazuje, że kierunek zmian nie jest do końca prawidłowy, w efekcie czego zwiększenie skali działania nie przekłada się do końca na wynik finansowy. W komentarzu zarządu do wyników możemy przeczytać, że wynik tego kwartału obciążony jest przez koszty zmiany lokalizacji, ale niestety nie jestem w stanie powiedzieć jaki to może być koszt.
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

bankrucik
bankrucik PREMIUM
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 045
Wysłane: 15 października 2013 20:23:41 przy kursie: 1,30 zł
bankrucik napisał(a):
[b][i]Zarząd SMS Kredyt Holding S.A. ("Emitent") informuje, iż spółka zależna SMS Invest Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SMS Kredyt S.K.A. w lipcu 2013 r. udzieliła pożyczek na łączną kwotę 4,1 mln PLN. W porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku, wzrost sprzedaży wynosi 44,5%.

Zarząd podkreśla, że jest to najwyższy dotychczas odnotowany poziom wartości udzielonych pożyczek. Ponadto Emitent oczekuje utrzymania się zbliżonego poziomu w nadchodzących miesiacach

no takiego wyniku się nie spodziewałem, udzielili więcej pożyczek niż w szczytowych miesiącach świątecznych..thumbright hello1 jeśli uda im się tak jak zapowiada zarząd utrzymać taką dynamikę w następnych miesiącach to będzie bardzo ciekawie3some


no i udało im się utrzymać dynamikę a nawet dynamikę w kolejnych miesiącach zwiększaćthumbright
wyniki ( udzielone pożyczki )
czerwiec 2013 - 2,72 mln zł - wzrost o 21% r/r ( czyli w stosunku do czerwca "12)
lipiec 2013- 4,1 mln zl - wzrost o 44,5% r/r
sierpień 2013 - 4,1 mln zł - wzrost o 47 % r/r
wrzesień 2013- 4,2 mln zł - wzrost o 54 % r/r
hello1 thumbright

przez ostatnie dni ktoś z uporem maniaka sprzedając 1 bądź kilka akcji na fixie dołował kurs. ale rynek w dłuższej perspektywie nie dał się oszukać.

wreszcie też przyszły jakieś informacje z PROFESKASY ( czyli spółki zależnej), zaczynają tam sprzedawać mikropożyczki w 135 punktach.

a wracając do dzisiejszej sesji to kurs ładnie się wybił..wybicie potwierdzone obrotami.
natomiast mam pytanie na które nie znam odpowiedzi na razie.. "dlaczego na fixingu nie puszczono notowań spółki, tylko nie otworzyła się już dzisiaj w ogóle?" może mi to ktoś wyjaśnić....
czy to ma jakiś związek np z wielkością nierównowagi popytu do sprzedaży czy zależy od innych czynników??

Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

magellan
Dołączył: 2009-02-06
Wpisów: 120
Wysłane: 16 października 2013 08:30:49 przy kursie: 1,30 zł
Oczywiście sprzedaż jest ważna, ale w tej branży i w tym segmencie klienta, najistotniejsze jest szacowanie ryzyka i relacja udzielonych pożyczek do spłacanych w terminie.
Kasę się łatwo rozdaje, bo to najlepszy towar w każdych czasach, ale już nie tak samo łatwo odzyskuje, źle dobrane parametry "scoringu" czy innych weryfikatorów mogą zmienić każdą instytucję z udzielającej pożyczek w rozdająca pożyczki.
A co gorsza efekt widać zawsze z opóźnieniem, najpierw szampan pod dynamikę udzielonych, później może byc płacz

moze przeoczyłem, ale jak wygląda jakościowo portfel - ile jest niespłacanych, z jakim opóźnieniami, i co najistotniejsze - czy są rolowane nie spłacane i w jakim wolumenie - bo metodę rolowania często stosują nawet banki - pożyczka niespłacona w terminie- jest zamieniana na rożne sposoby ..na nowiutką świeżutka pożyczkę, co znakomicie poprawia jakość portfela.


bankrucik
bankrucik PREMIUM
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 045
Wysłane: 16 października 2013 22:17:20 przy kursie: 1,37 zł
@magellan

sms w raportach kwartalnych opisuje jaką stosuje politykę odnośnie tworzenia rezerw i ile ma pożyczek zagrożonych albo utraconych
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

bankrucik
bankrucik PREMIUM
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 045
Wysłane: 16 lutego 2014 23:53:21
po lekturze raportu za 4 kwartał.... ciśnie się na usta jedno słowo WRESZCIE !!! Idea Idea
WRESZCIE widać efekty restrukturyzacji.... spółki i jej modelu działalności...
praktycznie co miesiąc rekord udzielonych pożyczek...

przychody ponad 30 % wzrost 4 kwartał 2013 /4 kwartał 2012thumbright
zysk operacyjny ponad 100 % wzrostthumbright
zysk netto ponad 120 % wzrost...thumbright

www.newconnect.pl/?page=1045&a...
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com
Edytowany: 16 lutego 2014 23:53

saturas
Dołączył: 2009-07-15
Wpisów: 115
Wysłane: 17 lutego 2014 00:32:54
Podstawowe pytanie, to jest, czy spółka w końcu złapała odpowiednią rentowność czy to jednorazowy wyczyn. Dużo się wyjaśni dopiero po wynikach za pierwszy kwartał i żadne miesięczne rekordy sprzedaży pewnie nie będą tu grały większej roli.

Jeśli ZN za 1 kw. będzie większy niż za IV kw. 2013(a powinien być zakładając dynamikę sprzedaży ze stycznia) to SMS może zacząć się turlać do góry, na razie niska wiarygodność na to pewnie nie pozwoli.

malarz
Dołączył: 2014-04-25
Wpisów: 97
Wysłane: 10 maja 2014 22:26:08 przy kursie: 0,67 zł
Ale to spadło. Dziwne, bo sprzedaż im cały cały czas rośnie, o czym napisali w RB 20/2014 (http://www.newconnect.pl/?page=1045&ph_main_content_start=show&ncc_index=SMS&id=63368&id_tr=1)

Bardzo ciekawie wygląda ten komunikat: www.newconnect.pl/?page=1045&a...

Może ktoś chciał tanio kupić i wystraszyć innych?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 10 maja 2014 23:08:39 przy kursie: 0,67 zł

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 562
Wysłane: 11 maja 2014 11:33:36 przy kursie: 0,67 zł
Nie linkowano tej informacji.

Cytat:
08.05. Warszawa (PAP) - Rząd w czwartek przyjął projekt założeń do noweli ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz Prawa bankowego. Nowe przepisy mają m.in. ukrócić lichwiarskie odsetki pobierane przez firmy pożyczkowe.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, najważniejszym celem projektu jest większa ochrona klientów instytucji finansowych. Wcześniej resort finansów informował, że koszty pożyczek i kredytów konsumenckich będą niższe.
Projekt rozszerza na wszystkie sektory rynku finansowego uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego do prowadzenia postępowania wyjaśniającego wobec podmiotów, co do których zachodzi podejrzenie, że działają bez zezwolenia. Zwiększa sankcje karne za prowadzenie działalności bankowej bez wymaganego zezwolenia i wprowadza wymogi wykonywania działalności polegającej na udzielaniu kredytów konsumenckich i ograniczenie możliwości pobierania nadmiernych opłat, prowizji i odsetek w umowach pożyczek i kredytów.

Miras
Dołączył: 2009-01-05
Wpisów: 270
Wysłane: 13 maja 2014 18:52:58 przy kursie: 0,67 zł
Głównym postulatem legalnej części branży pożyczkowej było stworzenie "listy firm pożyczkowych" czyli spółek które mają zarejestrowaną działalność do udzielania pożyczek i poddanie ich kontroli KNF.
To pozwoliłoby :
1/ Z automatu wyłowić i wyeliminować wszystkie firmy, spółki itp. działające nielegalnie
2/ Wyłowić firmy które działają w sposób niezgodny z przepisami

Następnie po rozpoznaniu jakie firmy istnieją na rynku i oczyszczeniu z tych łamiących przepisy, nastąpiłoby dokonanie doprecyzowania uregulowań prawnych.

Bo tak mamy paradoks ,ze KNF kontroluje zaledwie niewielką cześć rynku i to firmy, które same się zgłosiły do KNF , w tym firmy giełdowe. Spółki te w większości i tak spełniają wymagania w największym stopniu w branży.
Nie są natomiast kontrolowane pozostałe firmy pożyczkowe lub pseudo-pożyczkowe, o których istnieniu KNF w ogóle nie wie. Nawet po informacji o takiej nierzetelnej spółce KNF stwierdza, że ...... taka spółka mu nie podlega, bo się ..........nie zgłosiła/zarejestrowała w KNF !!!!
To jakieś kompletne nieporozumienie.
Zaostrzenie regulacji bez kontroli WSZYSTKICH firm uderza w te działające legalnie a w konsekwencji uderzy w pożyczkobiorców. Bo ci gdy ofiarą proponowanej regulacji padną firmy podlegające kontroli, trafią ostatecznie pod skrzydła ..... .

Aurelius1987
Dołączył: 2012-03-08
Wpisów: 35
Wysłane: 27 maja 2014 11:36:32 przy kursie: 0,66 zł
Think Proszę o analizę bieżącej sytuacji, spółka historycznie nisko, wyniki coraz lepsze...hmm

NCinwestor
Dołączył: 2013-06-03
Wpisów: 80
Wysłane: 7 listopada 2014 17:18:48 przy kursie: 0,47 zł
Niezły raport pokazali za 3Q. Może ktoś z SW przygotuje analizę tej spółki?
Link do raportu tutaj: www.newconnect.pl/index.php?pa...

Skonsolidowany zysk wyniósł 406 tys. zł, a rok temu było to 291 tys. zł. Mocno wzrosły także przychody do 6,72 mln zł z 4,74 mln zł.

Deogracias
Deogracias PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 451
Wysłane: 18 listopada 2014 00:02:19 przy kursie: 0,49 zł
Omówienie wyników oraz sytuacji finansowej i rynkowej Grupy Kapitałowej SMS HOLDING S.A. (dalej SMS HOLDING) za okres od 1 lipca do 30 września 2014 roku (sprawozdanie kwartalne)

SMS HOLDING w 3 kwartale 2014 zaraportował istotną poprawę wyników. W ramach poniższej analizy zostanie podjęta próba zweryfikowana w jakim stopniu ostatni kwartał pozwala na pozytywną ocenę perspektyw spółki na kolejne okresy.


Analiza sprawozdania finansowego


SMS HOLDING jest firmą, której model jest najbardziej zbliżony do klasycznego banku uniwersalnego. Zasadniczym źrodłem przychodów są prowizje i odsetki od udzielonych pożyczek. Poza kosztami operacyjnymi (funkcjonowanie spółki, wynagrodzenie pośredników) kluczowe koszty to odsetki od pożyczonego kapitału oraz odpisy, w przypadku kiedy klient zaprzestanie spłaty pożyczki.

Oczywiście - są dość istotne różnice, które powodują że spółka musi być analizowana w nieco inny sposób.

SMS HOLDING nie może zbierać depozytów od klientów detalicznych - musi pozyskiwać finansowanie z rynku, co kosztuje odpowiednio więcej. Kolejną różnicą jest kwestia skali - mamy do czynienia ze spółką bardzo małą, w porównaniu do nawet najmniejszych banków komercyjnych. Od strony technicznej - SMS Holding raportuje według standardowego układu sprawozdania finansowego, co powoduje, że trzeba przełożyć model biznesowy na prezentowane dane księgowe.


kliknij, aby powiększyć


Jak widać na załączonym wykresie - rozwój działalności SMS HOLDING przebiega od 3 lat bardzo dynamicznie. Przychody spółki sukcesywnie rosną. W ostatnim kwartale wzrosły o 41,7% w porównaniu do poprzedniego roku. Na rynku na którym działa spółka niewątpliwie mamy do czynienia z okresami wzmożonego popytu na jej produkty, ale przy tej dynamice na wykresie nie widać cykliczności.

Trochę mniej dynamicznie wygląda wypracowywana marża na sprzedaży, która w analogicznym ujęciu wzrosła o 21,7%.


kliknij, aby powiększyć


To wrażenie jest potwierdzone przez wykres obrazujący osiągane przez spółkę marże. W ostatnim kwartale są one wyraźnie niższe niż jeszcze w 2013 roku.


kliknij, aby powiększyć


Wynik na poziomie operacyjnym (EBIT) wzrósł w ostatnim kwartale o 39,1% w porównaniu do 3 kwartału 2013. Podobnie wysoką dynamikę zanotował zysk brutto (+87%) i zysk netto (+40%). Same wyniki 3 kwartału można ocenić pozytywnie, ale byłby to obraz zdecydowanie niekompletny.

Fatalnie w wykonaniu spółki wyglądał drugi kwartał 2014 - bardzo wyraźnie spadła marża na sprzedaży, a dodatkowo spółka musiała dokonać bardzo dużych odpisów z tytułu niespłacanych pożyczek. Niestety raport za przedostatni kwartał zupełnie nie wyjaśnia powodów tego zjawiska. SMS HOLDING podaje w swoim sprawozdaniu bardzo klarowne zasady wykonywania odpisów w przypadku niespłacania przez klientów udzielonych pożyczek. Zasady dokonywania odpisów aktualizujących cały czas były takie same:
"Odpisy aktualizacyjne tworzone są na wszystkie wierzytelności o przeterminowaniu powyżej 30 dni dla pożyczek jednoratalnych i 90 dni dla pożyczek wieloratalnych. Grupa SMS Kredyt tworzy odpis aktualizujący do wysokości wartości odzyskiwanej. "

Dane makro za 2 kwartał 2014 zupełnie nie wyjaśniają tak radykalnego wzrostu odpisów, podobnie jak analogiczne dane dla sektora bankowego. Można domniemywać, że, albo w tym okresie jakiś finansowy kataklizm dotknął klientów SMS HOLDING, albo spółka dokonała jakiegoś czyszczenia portfela kredytowego. Na pewno kładzie się to cieniem na wiarygodności danych raportowanych przez spółkę.


kliknij, aby powiększyć


Zbiorcze podsumowanie wyników za 3 kwartały tego roku w porównaniu do 2013 potwierdza opisane wyżej tendencje. Na poziomie sprzedaży i marż mamy wzrosty (przychody +45,1%, zysk brutto na sprzedaży +21,0%), na poziomie zysku operacyjnego względną stabilizację (-4,1%). W kolejnych liniach rachunku wyników widać już wyraźny spadek (zysk brutto -56,8%, zysk netto -87,6%)

Tak drastyczny spadek zysku netto wynika z wyraźnego wzrostu kosztów finansowych. Mimo spadających stóp procentowych spółka zanotowała spadek wyniku na operacjach finansowych o około 300 tys. zł, co stanowi istotną część wypracowanego zysku i powoduje tak duży spadek wyników na poziomie zysku brutto.


kliknij, aby powiększyć


Bilans spółki potwierdza tendencje, które zostały opisane powyżej - dynamiczny wzrost biznesu poprzednich latach i jego zahamowanie w 2014. W ostatnim kwartale notujemy wręcz spadek sumy bilansowej. Widoczne na wykresie należności to w części pracujące pożyczki, a w kwocie około 10-11 mln w ostatnich kwartałach kaucja będąca zabezpieczeniem kredytu krótkoterminowego w Alior Banku. Dodatkowo trzeba pamiętać, że większość widocznego na wykresie majątku trwałego to wartość należności o terminie spłaty dłuższym niż 12 miesięcy, które spółka zaczęła w ostatnim czasie sprzedawać.


kliknij, aby powiększyć


Analiza przepływów pieniężnych musi zostać przeprowadzona dokładnie odwrotnie niż zasady, którymi rządzi się dla przedsiębiorstwa produkcyjnego czy handlowego. Na powyższym wykresie widać skumulowane wartości przepływów za poprzednie 12 miesięcy, co pozwala wyeliminować krótkoterminowe wahania i zobrazować ogólne tendencje (ujęcie ttm - trailing twelve months).

Ujemna gotówka z działalności operacyjnej oznacza rozwój biznesu i wzrost kwot udzielonych pożyczek. Dodatnie przepływy z działalności finansowej to pozyskane na cele kredytowe finansowanie zewnętrzne. Duże ujemne przepływy z działalności inwestycyjnej (czyli teoretycznie inwestycje spółki w rozwój działalności) to zawiązanie lokat, które potem stanowią zabezpieczenie wspomnianego wcześniej kredytu w Alior Banku.

Przy takim rozumieniu przepływów finansowych, również z tego ujęcia widać, że rozwój biznesu spółki wyraźnie wyhamował.

Spółka jest emitentem jednej serii obligacji na rynku Catalyst, o wartości trochę ponad 4 mln zł. Ranking Altmana, który określa prawdopodobieństwa bankructwa nie jest idealnym narzędziem dla przedsiębiorstw z branży finansowej ale jego kształtowanie się w czasie pozwala na wyciągnięcie pewnych wniosków. Dla SMS HOLDING w ostatnich okresach ten wskaźnik nieco wzrósł.

Liczone podręcznikowo wskaźniki płynności są zafałszowane przez model biznesowy spółki i lokatę, na której została ustanowiona kaucja na rzecz Alior Banku. Ich analiza nie przynosi zbyt dużego pożytku, bo są one zaburzone przez specyfikę prowadzonego biznesu.

Podsumowanie


SMS HOLDING w ostatnich kwartałach dostał wyraźnej zadyszki. Wynik wypracowany w 2014 jest wyraźnie poniżej oczekiwań i wyników z 2013 roku. Głównym biznesem spółki pozostają tzw. "chwilówki". Oferta została rozszerzona o kredyty od dłuższym czasie trwania (do 4 lat).O tym że jest to rynek atrakcyjny biznesowo świadczy najlepiej ilość podmiotów zagranicznych, które wchodzą na polski rynek.

Warto również wspomnieć o spółce zależnej PROFESKASA , w ramach której SMS HOLDING miał rozwijać działalność polegającą na budowie sieci agencji płatności wspólnie z Inpost. Ostatecznie współpraca z tym partnerem nie doszła do skutku.
PROFESKASA dalej funkcjonuje w ramach grupy kapitałowej SMS HOLDING. W ramach obsługiwanej sieci działa około 130 punktów płatniczych, co daje około 1 mln zysków rocznie. W porównaniu do działalności kredytowej jest to marginalna część biznesu, do tego obarczona licznymi ryzykami związanymi ze zmianami przepisów i działaniem KNF.

Ryzyka prawne są w przypadku tej spółki bardzo ważne, bo zarówno PROFESKASA, jak i oficjalny rynek "chwilówek", działają blisko granicy tego w jest dopuszczalne w ramach legalnego obrotu. Mogą się pojawić takie zmiany prawne, które mogą doprowadzić nawet do zamknięcia jakiejś części biznesu.

Nie mamy od spółki żadnej informacji, co było powodem fatalnych wyników 2 kwartału 2014. Jest możliwe, że powodem było wejście w segment pożyczek o dłuższym okresie spłaty. Być może spółka błędnie oszacowała ryzyko związane z ich spłacalnością i potem musiała utworzyć większe niż zazwyczaj odpisy/ Inną możliwością jest jakieś wewnętrzne czyszczenie portfela, co jednak podważałoby mocno jakość raportowanych danych. Przy tym scenariuszu dla akcjonariusza z zewnątrz nie byłoby praktycznie możliwości oszacowania wyników spółki. Wyjaśnienie tej kwestii poprawiłoby wiarygodność spółki.

SMS HOLDING jest spółką, która ma za sobą długą historię prognoz, które ostatecznie nie były realizowane. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w 2012 i 2013 biznes spółki dynamicznie rósł. Jak widać z przeprowadzonej wcześniej analizy, w 2014 jest już inaczej i mimo wzrostu niektórych wolumenów wyniki się wyraźnie pogorszyły.

W ostatnich miesiącach został odwołany prezes spółki. Został on zastąpiony przez dotychczasowego członka zarządu. Być może ta zmiana da spółce drugi oddech i pozwoli powrócić na ścieżkę wzrostu biznesu. Na pewno optymistyczną informację jest zwiększenie zaangażowania Alior Banku w finansowanie spółki z 15 do 18 mln zł, co zapewne zostało poprzedzone analizą ze strony banku, której wynik był pozytywny dla SMS HOLDING.

Notowania spółki w ostatnim roku wyraźnie spadały - w najgorszym momencie nawet o 70%. Spółka wskaźnikowo nie wygląda źle - C/Z na poziomie 10,2 to sporo poniżej średniej rynkowej. Patrząc jednak na negatywne tendencje dotyczące zysku, to trudno powiedzieć czego można oczekiwać w kolejnych kwartałach i czy można ta wycenę traktować jako okazyjną. Raczej jest to okazja do zagrania pod poprawę prezentowanych wyników, co jest działaniem raczej spekulacyjnym niż inwestycyjnym.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Nowy wpis >>> Krach koronawirusa – co dalej z tą giełdą?
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
4 5 6 7 8 9 10 11 12

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 2,037 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +135,20% +27 039,22 zł 47 039,22 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d