pixelg
IALBGR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

IALBGR [IAG]

AKTUALNY KURS: 0,37 zł (+5,11%) 15-01-2021 15:52
Percances
0
Dołączył: 2011-02-23
Wpisów: 178
Wysłane: 9 lutego 2013 16:36:21 przy kursie: 12,60 zł
Dodam,że wyniki nadal bez konsolidacji iAlbatrosa, którego rezultaty pozostają niewiadomą pomimo tego,że stanowią już znaczną część przychodów ogółem. iAlbatros to głównie 3 duże kontrakty na 2mln, 5mln oraz 3.5 mln euro rocznie. Poza tym mają wiele innych mniejszych umów na sumę x milionów zł rocznie. Suma może stanowić nawet równowartość przychodów za 2012 rok, czyli ok.50mln zł. SMT posiada ponad 55% w spółce.
Być może poznamy wyniki iAlbatrosa poprzez wyniki skonsolidowane Grupy ADV. Tam nie ma zastosowania zwolnienie z obowiązku przedstawiania raportu skonsolidowanego na podstawie art.58 ustawy o rachunkowości.
Ja osobiście wymieniam akcje na akcje Grupy ADV, gdyż uważam,że znaczna część sukcesu SMT w ostatnich latach wynikała z przynależności do ADV, ich wsparcia finansowego i realizowania wspólnej strategii Grupy.

ppp01
0
Dołączył: 2008-12-14
Wpisów: 52
Wysłane: 9 lutego 2013 22:47:09 przy kursie: 12,60 zł
Od siebie dodam, że prognoza wyniku netto SMT na 2013 r. to 7,6 mln zł, ale to już w stu procentach pójdzie na konto rachunku skonsolidowanego Grupy ADV.
Edytowany: 9 lutego 2013 22:47

diR
0
Dołączył: 2009-07-21
Wpisów: 972
Wysłane: 11 maja 2014 21:25:59 przy kursie: 18,11 zł
www.parkiet.com/artykul/9,1369...

cyt " „Kupuj" SMT

Specjaliści niemieckiego biura Dr.Kalliwoda w raporcie z 6 maja podnieśli do 37,75 zł z 26,8 zł wcześniej (czyli o 40,1 proc.) cenę docelową akcji SMT. Jest o ponad 108 proc. wyższa niż rynkowa (18,11 zł). Dlatego autorzy raportu konsekwentnie rekomendują kupowanie papierów SMT.

Zdaniem analityków głównymi czynnikami wzrostu SMT będzie rosnąca sprzedaż eksportowa własnych produktów informatycznych, w tym iAlbatrosa (system do obsługi rezerwacji hotelowych dla klientów biznesowych) i Satisu (system geolokalizacji i zarządzania flotami samochodowymi). Firma zwiększa też sprzedaż usług outsourcingowych poza Polską, m.in. dzięki różnicom w wynagrodzeniach informatyków.

W 2014 r., według prognoz analityków, SMT będzie miało 260,5 mln zł przychodów (196,5 mln zł przed rokiem). EBITDA wyniesie 50,3 mln zł (14,1 mln zł) a zysk netto 39,6 mln zł (15,7 mln zł). W 2015 r. będzie to odpowiednio: 312,8 mln zł, 37,5 mln zł i 28,3 mln zł. "
Nie nauczysz się pływać - nie wchodząc do wody


smtsa
0
Grupa: Emitent
Dołączył: 2015-04-02
Wpisów: 1
Wysłane: 2 kwietnia 2015 13:18:23 przy kursie: 15,25 zł
Spotkanie z Zarządem SMT SA

Spotkanie z Zarządem SMT SA (dawnej Grupa ADV) już za tydzień: 8 kwietnia 2015 roku o godzinie 14:00 w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych przy ul. Książęcej 4 w Warszawie.

Prelegentami na spotkaniu będą wszyscy Członkowie Zarządu grupy kapitałowej SMT SA (Konrad Pankiewicz, Szymona Pura, Przemysław Soroka, Moncef Khanfir) oraz zaproszeni przez nich goście: Pani Monika Paciotti, Pan Eric Messager, Pan Kamel Lagha.

Poznaj prelegentów: http://future.smtsa.pl/pl/

Osoby, które chciałyby osobiście wziąć udział w spotkaniu, prosimy o wysłanie potwierdzenia swojej obecności na adres: ir@smtsa.pl do dnia 03.04.2015.

Na kanale GPW Media będzie dostępna transmisja on-line wydarzenia: http://gpwmedia.pl/smt/pl.

Serdecznie zapraszamy.

mackopl
mackopl PREMIUM
34
Dołączył: 2011-01-02
Wpisów: 1 036
Wysłane: 14 maja 2015 21:47:02 przy kursie: 14,50 zł
Prośba o omówienie raportu.

Deogracias
Deogracias PREMIUM
5
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 467
Wysłane: 26 maja 2015 00:04:42 przy kursie: 15,90 zł
Omówienie wyników oraz sytuacji finansowej i rynkowej Grupy Kapitałowej SMT S.A. (dalej SMT) za okres od 1 stycznia do 31 marca 2015 roku (sprawozdanie kwartalne

SMT pokazało wyniki, które trudno jednoznacznie ocenić. Przychody wzrosły, natomiast spadł zysk netto. Przeprowadzona analiza sprawozdania pozwala na poznanie przyczyn tego zjawiska, a także na szersze spojrzenie na działalność spółki.Analiza sprawozdania finansowego


kliknij, aby powiększyć

Przychody SMT w pierwszym kwartale są wyraźnie niższe niż w ostatnim okresie 2014 roku, ale tą sytuację można wytłumaczyć widoczną na wykresie sezonowością sprzedaży. Zwykle najsłabszy jest 1 kwartał roku, a najlepszy ostatni.
Porównując 2015Q1 do analogicznego okresu rok wcześniej widzimy wzrost o 27%.

Długoterminowo widać tendencję wzrostową, zarówno jeśli chodzi o przychody, jak i o realizowane marże. W kilku ostatnich kwartałach wyraźnie one rosną. Jest z całą pewnością pozytywne zjawisko.

Koszty ogólnego zarządu rosną w tempie zbliżonym do przychodów. Wyraźnie rosną koszty finansowe, co wynika z rosnącego zadłużenia spółki. Rentowność operacyjna spółki, po odjęciu zdarzeń jednorazowych, wyraźnie rośnie na poziomie zysku ze sprzedaży, jak i a poziomie zysku operacyjnego (EBIT i EBITDA).


kliknij, aby powiększyć

Porównując zysk netto z ostatniego kwartału do wyniku rok temu widzimy jednak wyraźny spadek. Jest on widoczny dopiero w linii zysku brutto i wynika z tego, że rok wcześniej SMT wykazało jednorazowe zyski na zbyciu jednej ze spółek zależnych. Mimo spadku zysku, ostatni kwartał wygląda bardzo pozytywnie w wykonaniu SMT.


kliknij, aby powiększyć

Analiza efektywności wskazuje na dość słabe zarządzanie kapitałem obrotowym. Cykl konwersji gotówki wyraźnie się wydłuża. Kładzie się to cieniem na wskazanych wcześniej pozytywnych tendencjach w obszarze marży i obrotów. Rosnąca sprzedaż póki co nie przekłada się na gotówkę spływającą do kasy spółki.


kliknij, aby powiększyć

Powyższy wniosek jest potwierdzony również przez analizę przepływów pieniężnych. Ostatnie kwartały wykazywały ujemne saldo gotówki z działalności operacyjnej (wyjątkiem jest 2014Q4 z minimalnym saldem dodatnim). Kasa spółki była mocno zasilana kapitałem obcym (emisje obligacji, kredyty) w celu sfinansowania bieżącej działalności.


kliknij, aby powiększyćkliknij, aby powiększyć

Analiza bilansu pokazuje, że skala działalności spółki rośnie. W strukturze aktywów coraz większy udział zyskują należności. W strukturze pasywów pojawia się w ostatnich kwartałach kapitał obcy (emisje obligacji, kredyty).

Trzeba niestety przyznać, że spółka dość mętnie raportuje swoje zadłużenie. Wyemitowane obligacje są wskazywane jako "pozostałe zobowiązania finansowe", które w sprawozdaniu kwartalnym nie są rozpisane szczegółowo. Ustalenie sumy zadłużenia

Spółka jest świeżo po nowej emisji obligacji serii F. Poniżej została zamieszczona analiza zadłużenia i wypłacalności, według stanu na koniec 1 kwartału 2015 oraz dodatkowo z uwzględnieniem najnowszej emisji (ostatnia kolumna).
Jak na razie spółka prezentuje dość umiarkowany poziom zadłużenia. Nie widać zagrożeń dla jej wypłacalności, co potwierdza ranking Altmana na poziomie AAA.

kliknij, aby powiększyć


Podsumowanie

SMT posiada ciekawe portfolio produktów. Poza klasyczną integracją systemów informatycznych i produkcją oprogramowania na zlecenie (raportowane jako sektor outsourcing IT), posiada ona kilka własnych rozwiązań, w oparciu o które chce budować długoterminową strategię rozwoju.

Największe nadzieje SMT wiąże z produktem iAlbatros - narzędziem pozwalającym na dokonywanie rezerwacji hotelowych dla dużych podmiotów biznesowych. Trzeba przyznać, że lista klientów robi wrażenie. Na razie na to rozwiązanie zdecydowało się kilka czołowych polskich firm (KGHM Polska Miedź, TravelBank, Promedica Care, Ciech SA, PKO Bank Polski, TAURON Polska Energia i LOTOS Oil) oraz podmioty zagraniczne na czele z GDF Suez.

Poniżej została zamieszczona prognoza przychodów Albatrosa. Jak widać - w ciągu 5 lat mają one wzrosnąć ponad sześciokrotnie, do poziomu trzykrotnie większego niż aktualne obroty spółki.

kliknij, aby powiększyć


SMT koncentruje się aktualnie na przejęciu 100% udziałów w Albatrosie (na razie spółka ma 61% udziałów i finalizuje przejęcie pozostałych 39%). Warto dodać, że docelowo SMT chce zmienić nazwę na iAlbatros.

Poza tym spółka posiada jeszcze kilka innych produktów własnych (monitorin pojazdów, teleopieka, optymalizacja procesów produkcyjnych) oraz działa na rynku medialno-reklamowym (segment outsourcingu sprzedaży).

Jak na razie, najbardziej rentowny jest segment outsourcingu IT. Strategia rozwoju zakłada, że głównym źródłem przychodów ma być rynek business travel (Albatros).

Warto dodać, że ostatni raport roczny dostał od audytora 2 zastrzeżenia:
- jedno związane z pojawieniem się ostatniego dnia badania umowy na kwotę 9 mln zł, podwyższającej zysk o ponad 8 mln z. Audytor nie miał możliwości przeanalizowania tej transakcji.
- brak wystarczających informacji o transakcji o transakcji sprzedaży spółki zależnej "SMT Software Sp. z o.o. SKA" i wątpliwości związane z możliwością wyegzekwowania należności od spółki. Należności te są zabezpieczone prawem do znaków towarowych, których wycena budzi wątpliwości audytora.

Drugie z opisanych zastrzeżeń jest istotnym czynnikiem ryzyka dla inwestora. Sama spółka pisze o tych transakcjach bardzo enigmatycznie. Część majątku spółki (widocznych jako należności) może mieć dość iluzoryczną wartość.

Wskaźnikowo SMT prezentuje się przyzwoicie. Cena/Zysk jest na atrakcyjnym poziomie 11,2. Cena/wartość księgowa ma stosunkowo wysoką wartość 2,3, co jednak w przypadku spółek informatycznych nie jest jakąś niespotykaną wartością. Perspektywy rozwoju spółki są dobre, ale widać kilka istotnych ryzyk związanych z działaniami korporacyjnymi spółki.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj


Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

Piotruspan3211
0
Dołączył: 2013-03-18
Wpisów: 2
Wysłane: 12 marca 2016 06:17:28 przy kursie: 12,30 zł
Witam,
Czy mógłbym prosić o omówienie wyników za ostatni kwartał oraz o opinię na temat związany z decyzjami ostatniego NWZA.
Pozdrawiam

Deogracias
Deogracias PREMIUM
5
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 467
Wysłane: 23 marca 2016 01:20:16 przy kursie: 11,55 zł
SMT0917:
Omówienie wyników oraz sytuacji finansowej i rynkowej Grupy Kapitałowej SMT S.A. (dalej SMT) za okres od 1 października do 31 grudnia 2015 roku (sprawozdanie kwartalne)

SMT pod koniec 2015 sprzedało dużą część swojego biznesu, a zgodnie z ostatnim NWZA uzyskane środki mają być przeznaczone na skup akcji własnych. Czy w tej sytuacji inwestor może odnaleźć potencjał zysku?


W niniejszym omówieniu musi ulec złamaniu dotychczas stosowana konwencja, czego przyczyną jest specyficzna sytuacja spółki. Powoduje ona, że nie można w prosty sposób porównywać działalności w poprzednich latach do aktualnej sytuacji.

SMT w 4 kwartale 2015 sprzedało spółki zależne SMT Software Services oraz Codemedia. Według swoich deklaracji postanowiło się skupić na rozwoju swoich dwóch flagowych produktów:
- iAlbatros - pośrednictwo w rezerwacjach hotelowych dla firm
- Satis - monitoring i zarządzanie flotą pojazdów

Dodatkowo spółka uchwaliła na ostatnim walnym zgromadzeniu zmianę nazwy na iAlbatros, zgodnie z planem budowania dalszej wartości wokół tego produktu.

Łączna kwota przychodów dla grupy kapitałowej spadła z 236 mln zł w 2014 do 146 mln zł. Spadek jest związany zaniechaniem działalności w segmentach outsourcingu technologicznego (SMT Software Services SA) oraz outsourcingu sprzedaży (Codemedia S.A., TradeTracker Poland Sp. z o.o. ). Na moment publikacji raportu za 4 kwartał 2015 ta działalność została uznana za zaniechaną i sprawozdanie 2015 zawiera przeliczone na nowo kwoty z działalności kontynuowanej.
Segment outsourcingu procesowego, w ramach którego są oferowane produkty IAlbatros oraz Satis, zwiększył przychody z 73 mln zł w 2014 roku do 121 mln zł w 2015.


kliknij, aby powiększyć

Jak widać na wykresie - zyski z działalności do przez 3 kwartały 2015 spadały. Wynik 4 kwartału 2015 to przede wszystkich 49 mln zł rozpoznane na transakcjach sprzedaży spółek zależnych SMT Software Services i Codemedia. Bez uwzględniania tej transakcji spółka zanotowała stratę 3 mln zł na działalności operacyjnej.

Trudno jednak ocenić jak wyniki 2015 roku mogłyby się przekładać na bieżący rok. Według informacji ze spółki jej 2 podstawowe produkty (IAlbatros i Satis) rozwijają się dynamicznie i są rentowne. W zasadzie nie ma możliwości określenia jaki wynik można uznać za powtarzalny. Na podstawie dostępnych danych nie ma również sensu analiza pod kątem zaangażowanego kapitału obrotowego i generowanej z działalności operacyjnej gotówki.

Analiza wypłacalności

Jako że spółka jest emitentem obligacji na rynku Catalyst, poniżej została zamieszczona analiza wypłacalności.

kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Spółka dysponuje dużą ilością gotówki, pozyskanej ze sprzedaży spółek zależnych. Środki finansowe to około 80 mln zł, przy sumie bilansowej na kwotę 173 mln zł. Kwota zadłużenia odsetkowego jest wyraźnie mniejsza, więc zadłużenie netto (dług odsetkowy - gotówka) ma wartość ujemną. Spółka dokonała częściowego wykupu swoich obligacji. Zgodnie z planami spółki nadmiar gotówki w kasie jest jednak tymczasowy.


kliknij, aby powiększyć

Wskaźniki pokazujące zdolność do obsługi zadłużenia są na przyzwoitym poziomie, ale wraz z wypracowywaniem przez spółkę nowego kształtu działalności operacyjnej i jej parametrów należy je zweryfikować za kilka kwartałów.

Podsumowanie

W zasadzie nie ma sensu ocena wyników spółki za 2015 rok. Sama spółka przyznaje, że i tak maja one niewielkie przełożenie bieżący rok. W tym momencie SMT to głównie systemy IAlbatros i Satis oraz związane z nimi możliwości rozwoju.
Są to już dojrzałe produkty w fazie szybkiego wzrostu, mogące zaoferować inwestorom zarówno wysokie tempo zwiększania przychodów, jak i przyzwoitą rentowność. Raportowane przez spółkę portfolio klientów robi wrażenie - są to rzeczywiście bardzo duże firmy, które wydają spore kwoty na podróże służbowe w ramach scentralizowanej polityki wydatków. IAlbatros jest w stanie wykreować wartość dodaną dla takiego klienta i dodatkowo przynieść zysk dla SMT.

Warto odnotować, że spółka zdążyła popaść w konflikt z nabywcą SMT Software Services, firmą Creston Investments powiązaną z funduszem private-equity Enterprise Investors. Wartość sporu to 14 mln zł. SMT uważa te roszczenia za bezzasadne, ale ta sytuacja generuje ryzyko niekorzystnych rozstrzygnięć prawnych w przyszłości.

SMT w 2015 nabyła także brakujące 39% akcji w spółce IAlbatros (aktualnie posiada już 100% udziałów), oferujące flagowy produkt firmy. W wyniku tej transakcji sprzedawca akcji p. Moncer Khafnir, który od grudnia 2015 został prezesem zarządu SMT, jest zobowiązany do nabycia akcji SMT za kwotę 12,5 mln zł w ciągu 8 miesięcy od rozliczenia transakcji.

Dodatkowo spółka od grudnia 2016 prowadziła program skupu akcji własnych na kwotę maksymalnie 31,5 mln zł (początkowo założono 10 mln, z czego niewiele zrealizowano). Mimo tych 2 czynników popytowych kurs akcji od kilku miesięcy osuwa się w dół.

SMT opublikowało prognozy dotyczące wyników kluczowej spółki zależnej IAlbatros.

kliknij, aby powiększyć


Wygląda to bardzo ambitnie, biorąc pod uwagę wyniki tej linii produktowej w 2015:

"Moncef Khanfir - Prezes Zarządu SMT S.A." napisał(a):
Ale to nie koniec dobrych wiadomości. iAlbatros w roku 2015 przekroczył prognozowane wyniki, osiągnąwszy 114,2 mln PLN przychodów ze sprzedaży (prognoza z 8 kwietnia 2015 r.: 111,3 mln PLN), 4,2 mln PLN EBITDA (prognoza: 3,6 mln PLN) i 1,9 mln PLN zysku netto (prognoza 1,8 mln PLN).

Jak widać - w tym roku przychody mają osiągnąć dwukrotnie wyższą kwotę niż w 2015. Według spółki kluczowy kontrakt z GDF Suez (Engie) zacznie przynosić przychody dopiero w tym roku, więc można przyjąć, że prognoza na 2016 ma oparcie w realnych możliwościach biznesowych.

Podsumowując - działania SMT spowodowały, że bardzo trudno ocenić jej wyniki w ostatnim czasie oraz perspektywy na przyszłość. Trudno powiedzieć na ile ten nieład informacyjny (pojawiały się np. raporty bieżące z wyjaśnieniami odnośnie sensu wcześniejszych raportów) był zamierzony, a na ile jest skutkiem ubocznym dużych zmian w strukturze grupy kapitałowej.

Na ostatnim nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy najważniejszą uchwałą była decyzja o skupie i umorzeniu akcji własnych w formie wezwania. Ma być na to przeznaczona kwota co najmniej 66 mln zł, czyli prawie 50% aktualnej kapitalizacji spółki. Wezwanie nie będzie niespodzianką, więc trudno oczekiwać jakieś skoku ceny po jego ogłoszeniu.

Bardzo atrakcyjny wskaźnik cena/zysk na poziomie 2,5 wynika ze zdarzeń jednorazowych, a z kolei trudno oszacować w wiarygodny sposób zysk na 2016 rok.

Spółka posiada aktywa krótkoterminowe (w zdecydowanej większości) wartości 93 mln zł, co stanowi 2/3 bieżącej kapitalizacji. Teoretycznie to bardzo atrakcyjna dla inwestorów sytuacja, ale sporo zależy od sposobu przeprowadzenia skupu akcji własnych.

Spółka może zyskiwać na wartości zarówno poprzez poprawę wyników operacyjnych, jak i poprzez zwiększenie swojej przejrzystości. W tym momencie jest ciągle wiele niewiadomych, które są przeszkodą we wzroście kursu akcji.

>> Wyceny, wskaźniki oraz inne informacje dotyczące spółki - tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych - tutaj


Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki
Edytowany: 23 marca 2016 01:21

pprezes
0
Dołączył: 2014-09-07
Wpisów: 203
Wysłane: 23 marca 2016 19:05:09 przy kursie: 11,88 zł
Do deogracias - proszę o pomoc i wyjaśnienie gdyż w gąszczu komunikatów ebi ciężko się doczytać. W analizie napisałeś że cytuję " Moncer Khafnir, który od grudnia 2015 został prezesem zarządu SMT, jest zobowiązany do nabycia akcji SMT za kwotę 12,5 mln zł w ciągu 8 miesięcy od rozliczenia transakcji " - ale chyba to jest nieaktualne gdyz on w grudniu skupował akcje i ostatnim komunikatem z 07.01.2016 posiada 906.200 akcji spółki co odpowiada kwocie 12,5 mln

www.bankier.pl/wiadomosc/SMT-S...

Drugie pytanie i chyba dla mnie ważniejsze to lock up : wg umowy moncer khafir na nabyta akcje ma 18 miesięczny lock-up, czyli rozumiem że nie powinien uczestniczyć w skupie ?

www.bankier.pl/wiadomosc/SMT-S...

Ponadto 36 miesięczny lock-up na 261.354 akcji ma wg tego poniższego komunikatu Onemaker i też w skupie nie uczestniczy ?

www.bankier.pl/wiadomosc/SMT-S...

Z góry dziękuję za odpowiedź


Martel
Martel PREMIUM
0
Dołączył: 2012-05-08
Wpisów: 11
Wysłane: 23 marca 2016 19:48:30 przy kursie: 11,88 zł
Dołączam się do prośby gosiado i proszę o wyjaśnienie jakie mogą być praktyczne skutki decyzji WZA odnośnie skupu:
Cena za jedna akcję, po której spółka nabywała będzie akcje własne, nie może być niższa niż 28,90 zł i nie niższa niż cena ustalona w oparciu o art. 79 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Spółka może nabyć akcje własne wyłącznie w drodze wezwania (lub wezwań) do zapisywania się na sprzedaż akcji.


Deogracias
Deogracias PREMIUM
5
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 467
Wysłane: 25 marca 2016 09:04:49 przy kursie: 11,50 zł
Cytat:
Do deogracias - proszę o pomoc i wyjaśnienie gdyż w gąszczu komunikatów ebi ciężko się doczytać. W analizie napisałeś że cytuję " Moncer Khafnir, który od grudnia 2015 został prezesem zarządu SMT, jest zobowiązany do nabycia akcji SMT za kwotę 12,5 mln zł w ciągu 8 miesięcy od rozliczenia transakcji " - ale chyba to jest nieaktualne gdyz on w grudniu skupował akcje i ostatnim komunikatem z 07.01.2016 posiada 906.200 akcji spółki co odpowiada kwocie 12,5 mln

www.bankier.pl/wiadomosc/SMT-S...


Biję się w piersi. Przeoczyłem ten komunikat. Faktycznie prezes spełnił już swoje zobowiązanie.

Cytat:
Drugie pytanie i chyba dla mnie ważniejsze to lock up : wg umowy moncer khafir na nabyta akcje ma 18 miesięczny lock-up, czyli rozumiem że nie powinien uczestniczyć w skupie ?

www.bankier.pl/wiadomosc/SMT-S...

Ponadto 36 miesięczny lock-up na 261.354 akcji ma wg tego poniższego komunikatu Onemaker i też w skupie nie uczestniczy ?

www.bankier.pl/wiadomosc/SMT-S...


To faktycznie ciekawa kwestia. Wyłączenie ze skupu jest ewidentnie niekorzystne dla takiego akcjonariusza. Wprawdzie jego udział w spółce wzrośnie, ale akcje będą skupowane dużo drożej niż cena rynkowa. Jeśli chodzi o kapitalizację swojego pakietu, to będzie zdecydowanie do tyłu.

Zwróciła moją uwagę jedna rzecz w protokole z walnego, w części odnośnie uchwały dotyczącej skupu:
Cytat:
- przeciw uchwale oddano 906.200

To jest akurat liczba głosów, jaką dysponuje p. Khafnir.
To by uprawdopodobniało teorię o jego wyłączeniu ze skupu i lockupie. Dla prezesa korzystniejsza byłaby np nadzwyczajna dywidenda. Skup jest korzystniejszy podatkowo dla dużych akcjonariuszy z tego co kojarzę.

Cytat:
Cena za jedna akcję, po której spółka nabywała będzie akcje własne, nie może być niższa niż 28,90 zł i nie niższa niż cena ustalona w oparciu o art. 79 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Spółka może nabyć akcje własne wyłącznie w drodze wezwania (lub wezwań) do zapisywania się na sprzedaż akcji.


Jedyną drogą jest wezwane. To dla nas dobrze, bo teoretycznie wszyscy na równych prawach będą mogli w nim uczestniczyć.
Minimalna cena - zastosowanie powinien mieć ten artykuł:
Cytat:
Cena nie może być niższa od:
a) średniej ceny rynkowej z okresu 6 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania, w
czasie których dokonywany był obrót tymi akcjami na rynku głównym.
...
Cena akcji proponowana w wezwaniach, o których mowa w art. 72–74, nie
może być również niższa od:
1) najwyższej ceny, jaką za akcje będące przedmiotem wezwania podmiot
obowiązany do jego ogłoszenia, podmioty od niego zależne lub wobec niego
dominujące, lub podmioty będące stronami zawartego z nim porozumienia, o
którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 5, zapłaciły w okresie 12 miesięcy przed
ogłoszeniem wezwania, albo

2) najwyższej wartości rzeczy lub praw, które podmiot obowiązany do ogłoszenia
wezwania lub podmioty, o których mowa w pkt 1, wydały w zamian za akcje
będące przedmiotem wezwania, w okresie 12 miesięcy przed ogłoszeniem
wezwania.


Cena przez ostatnie pół roku spadała, więc z tych wyliczeń minimalna cena powinna wyjść wyższa niż aktualna cen rynkowa.
28,90 to cena z transakcji nabycia iAlbatros - to będzie minimalna cena w wezwaniu, bo takiej zgodnie z ustawą musi użyć spółka.

Generalnie pewnie będzie wyglądać to podobnie jak w QUERCUS-ie. Na wezwanie zgłoszą się pewnie wszyscy (poza prezesem?) i zostanie przeprowadzona proporcjonalna redukacja
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki
Edytowany: 25 marca 2016 09:05

pprezes
0
Dołączył: 2014-09-07
Wpisów: 203
Wysłane: 25 marca 2016 19:19:29 przy kursie: 11,50 zł
Do deogracias - to jeszcze ciekawostka i pytanie: możliwe że Prezes smt weźmie udział w skupie bo najwyżej zapłaci karę firmie 15zł za akcję, wtedy dla niego będzie neutralnie (14,5 gdzieś płacił za akcje + 15 kary) ale wtedy jego kasa zasila firmę, skupią mu z 200.000 akcji po 15zł czyli 3 mln wpłynie do kasy.
Pytanie : użyłeś steierdzenia "to dla nas dobrze, bo teoretycznie ....." czy to oznacza że jakiś pakiecik masz akcji ?
Przepraszam ale jeszcze ostatnie pytanie : ialbatros ma być koniem pociągowym całej firmy ale czy nawet zakładając że netto zarobi w tym roku 6 mln to może być sytuacja iż cała grupa może mieć straty? Dopuszczasz taką myśl ? Pytam bo ciężko z raportu takie dane sobie wyodrębnić.

kjm
0
Dołączył: 2015-02-28
Wpisów: 2
Wysłane: 10 kwietnia 2016 13:49:49 przy kursie: 10,89 zł
Czy upoważnienie zarządu do skupu jest jednoznaczne z obowiązkiem zarządu do przeprowadzenia wezwania

pprezes
0
Dołączył: 2014-09-07
Wpisów: 203
Wysłane: 10 kwietnia 2016 15:11:17 przy kursie: 10,89 zł
Dla mnie jest, uchwalone zostało na walnym przez akcjonariuszy i to jest świętość, jak tego nie zarobią to ich wyrzucą i powołają nowy zarząd który zrobi skup. Widzę że coraz więcej inwestorów którzy kupili akcje smt zaczyna panikować patrząc na spadający kurs i nie chodzi mi o Ciebie kjm, ale się nie martw skup będzie i w mojej ocenie w przeciągu najbliższego miesiąca.Dancing

kjm
0
Dołączył: 2015-02-28
Wpisów: 2
Wysłane: 10 kwietnia 2016 20:54:20 przy kursie: 10,89 zł
Dlatego pytam bo przeczytałem uchwały z walnego i jest

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki SMT
wyraża zgodę na nabycie przez Spółkę akcji własnych
znajdujących się w obrocie na rynku regulowanym i upoważnia Zarząd Spółki do
nabywania na rynku regulowanym w imieniu i na rzecz Spółki

a nie brzmi

Walne podejmuje uchwałę o nabyciu akcji spółki i zobowiązuje Zarząd do przeprowadzenia skupu akcji

Według mnie jest to różnica bo zgodzić się to nie to samo co nakazać. Może się mylę to poprawcie mnie

Deogracias
Deogracias PREMIUM
5
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 467
Wysłane: 19 marca 2017 19:04:00 przy kursie: 13,99 zł
Spółka w piątek 17 marca ogłosiła wezwanie.

wiadomosci.stockwatch.pl/ialba...

Kluczowe informacje z raportu bieżącego.

Cytat:
Przedmiotem Oferty jest 2 455 559 (słownie: dwa miliony czterysta pięćdziesiąt pięć tysięcy pięćset pięćdziesiąt dziewięć) Akcji Własnych, które na dzień ogłoszenia Oferty stanowią nie więcej niż 21,104423% kapitału zakładowego Spółki, a wraz z akcjami posiadanymi przez Spółkę stanowią nie więcej niż 33,00% kapitału zakładowego Spółki;


Cytat:
Oferowana cena zakupu Akcji Własnych wynosi: 59,05 zł (słownie: pięćdziesiąt dziewięć złotych pięć groszy);


Cytat:
W przypadku, gdy łączna liczba akcji Spółki objętych wszystkimi ofertami sprzedaży Akcji Własnych składanych przez akcjonariuszy Spółki w odpowiedzi na Ofertę będzie wyższa niż 2 455 559 (słownie: dwa miliony czterysta pięćdziesiąt pięć tysięcy pięćset pięćdziesiąt dziewięć) Akcji Własnych, zostanie dokonana redukcja, na zasadach określonych w Ofercie;


Cytat:
Przewidywany termin transakcji nabycia Akcji Własnych to 28.03.2017 r., niniejszy termin jest podyktowany rozpoczęciem okresu zamkniętego, który rozpoczyna się 29 marca 2017 r. a kończy wraz z publikacją raportu za I kwartał 2017 r., w dniu 30 maja 2017 r;


Cena akcji w piątek oscylowała między 13,59 a 14,15 zł.
Terminy w wezwanie są krótkie - oferty trzeba złożyć do 24 marca w POK-ach DM BOŚ.
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

Deogracias
Deogracias PREMIUM
5
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 467
Wysłane: 20 marca 2017 10:23:20 przy kursie: 14,14 zł
Policzmy na ile cena w wezwaniu jest atrakcyjna względem aktualnej ceny giełdowej.

IALBATROS wyemitował 11 635 281 akcji, z których 1 411 479 jest w posiadaniu spółki, więc do sprzedaży może zostać przedstawione maksymalnie 10 223 802 akcje.

Spółka chce skupić 2 455 559 akcji i w przypadku przedstawienia do skupu większej ilości akcji zostanie dokonana proporcjonalna redukcja.
Maksymalna stopa redukcji w wezwaniu to 24,02%, pod warunkiem że do wykupu zostaną przedstawione wszystkie akcje.

Czyli na każdą zgłoszoną akcję zostanie wykupione 0,2402 akcji po cenie 59,05 za sztukę.

Daje to przychód w wysokości 14,18 zł.

Jest to trochę więcej niż aktualna cena rynkowa akcji - 14,06 w momencie pisania tego posta.
Ewentualnie trzeba tu doliczyć koszty związane z prowizjami i wystawieniem świadectwa depozytowego.

Dodatkowo inwestor otrzyma z powrotem akcje spółki które nie zostaną wykupione. Na każdą zgłoszoną do wykupu akcję powinno wrócić 0,7598 akcji, zakładając zgłoszenie wszystkich akcji.

Pytanie ile będą warte akcje spółki po sprzedaży spółki zależnej, która prowadziła główny biznes.
W spółce zostanie raczej niewiele - usługi pośrednictwa IALBATROS odpowiadały za ponad 90% przychodów. Poza tym spółka oferowała jeszcze system monitoringu GPS dla floty samochodowej pod nazwą SATIS. Przyniósł on kilka milionów przychodów rocznie w ciągu 3 pierwszych kwartałów tego roku, więc wartość spółki nie powinna spaść do zera.

Podsumowanie

Kupując teraz 1 akcję spółki i przedstawiając ją do wykupu, w ciągu kilku dni powinniśmy otrzymać zwrot wydanej kwoty i dodatkowo 0,75 akcji spółki, która będzie musiała rozwijać działalność biznesową, która do tej pory miała charakter poboczny. Niewiadomą jest cena akcji po rozliczeniu wezwania. Potencjalna stopa zwrotu może być wyższa, jeśli do wykupu nie zostaną zgłoszone wszystkie akcje, choć na pewno trzeba tu zakładać udział ponad 90% dopuszczalnych akcji.

Uwaga - trzeba tu uważać na terminy i formalności
. Szczegóły są opisane w ofercie wykupu:
infostrefa.com/infostrefa/pl/a...Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

addison
20
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 2 100
Wysłane: 20 marca 2017 14:19:10 przy kursie: 14,14 zł
Co po skupie?

Jestem w stanie wyobrazić sobie, że przy 7.8mln akcji cała spółka będzie obiektem spekulacji przez jakiś czas. Może być powtórka jak na dropie po wypłacie dywidendy w wysokości kapitalizacji spółki.

ile jest warta ta spółka zależna? nie wiem, znam opinię jednego z klientów, że wydajność handlowców bardzo się poprawiła i są bardzo zadowoleni.

Pytanie czy w spółce zostaną jakieś wolne środki na rozwój, czy będzie tam jeszcze zespół od IT do rozwoju biznesu. W ogóle, czy zarząd zaraz odejdzie czy ma plan na ciąg dalszy?

Głównymi akcjonariuszami są fundy, może ktoś będzie zainteresowany wejściem po plecach na gpw, kiedyś to było modne, tym bardziej, że spółka będzie miała 33% swoich akcji. Zmienić z umorzenia na sprzedaż za aktywa nie będzie trudno. Możliwości spekulacji na tym będzie sporo. Fundy pewnie będą kasować pozycje do końca.

Po ile będzie handlowane po skupie? 1pln to 7.8mln kapitalizacji spółki i rentowność dzisiejszego zakupu rzędu 7%, ryzyko?

i jest jeszcze temat sprzedaży akcji w wezwaniu przez m.in. onemaker, tam swego czasu były okresy zamknięte w sprzedaży akcji opisane włącznie z karami. 15 pln kary od sprzedane ja akcji trafia do spółki. Sprzedaż po 59 i zapłacenie kary i tak się opłaca, ale nie mam pewności czy te blokady jeszcze działają. Nie wgłębiałem się w to, ale polecam kilka postów wyżej jest o tym wspomniane.

Na pewno będzie to gorąca spółka od 29 marca. Moim zdaniem, nikt nie kupuje dzisiaj akcji licząc na niższą redukcję w wezwaniu. Ostatnie wezwanie pokazało, że akcjonariat jest zdyscyplinowany. Kupujący chcą być 29 marca już w posiadaniu akcji, dla nich prawie darmowych.
Edytowany: 20 marca 2017 14:31

Deogracias
Deogracias PREMIUM
5
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 467
Wysłane: 20 marca 2017 14:35:46 przy kursie: 14,14 zł
"addison" napisał(a):
Co po skupie?


Wiele pytań,a informacji co po transakcji jest raczej niewiele.

Z konkretów wiadomo tyle, ze wieloletni prezes (Moncer Khafnir - jeden z głównych akcjonariuszy) został niejako kupiony w pakiecie i odchodzi razem ze sprzedaną spółką zależną do nabywcy serwisu IALBATROS.

Z tymi karami to chyba nie tak. Przy wykupie za 59,05 będzie redukcja proporcjonalna, więc nie można tego tak liczyć. Zresztą to było prawie rok temu i chyba już nie ma wpływu na bieżącą sytuację.
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

addison
20
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 2 100
Wysłane: 20 marca 2017 14:49:20 przy kursie: 14,14 zł
Ta spółka idealnie nadaje się także dla inwestorów, którzy mają straty podatkowe za poprzednie lata.

Na wezwaniu robi się zysk 300%, pozostałe akcje zostawiamy do przyszłego roku i dzięki temu przedłużamy sobie poduszkę podatkową. A nuż zarządzający rozwiną coś nowego, już nie wspomnę jak rynek zareagowałby na info, że ... wchodzą w gry hehe.
Edytowany: 20 marca 2017 14:50

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,486 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +151,47% +30 293,47 zł 50 293,47 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d