pixelg
TXM - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

TXM [TXM]

AKTUALNY KURS: 0,10 zł (+5,49%) 19-03-2020 15:00
anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 942
Wysłane: 6 grudnia 2016 02:24:02
Srebra rodowe do wyceny wystąp! – analiza oferty TXM SA

Na rynek zmierza kolejny przedstawiciel segmentu odzieżowego. Za 12 proc. pakiet nowych akcji dotychczasowi właściciele chcą pozyskać około 25 mln zł brutto, co daje wycenę biznesu przed emisją na kwotę około 180 mln zł. Warto jednak zauważyć, że jednym z właścicieli ubiegającej się o pieniądze spółki jest giełdowy Redan który posiada 64,1 proc. akcji, przy czym sam jest wyceniany przez rynek na 95,7 mln zł. Przy założeniu, że ofertę udałoby się uplasować w cenie zbliżonej do oczekiwań dostalibyśmy wartość pakietu przypadającego na redan na poziomie 117 mln zł, czyli ponad 20 mln więcej od bieżącej kapitalizacji tej giełdowej spółki. Pikanterii dodaje fakt, że w lipcu niepowodzeniem zakończyło się wezwanie na wszystkie akcje Redanu w cenie 2,07 zł za akcję. Można więc powiedzieć, że Redan obecną ofertą TXM walczy pośrednio o wycenę własnego biznesu.

TXM SA jest właścicielem jednej z największych w Polsce sieci odzieżowych sklepów dyskontowych. To segment rynku odzieżowego nie obecny jeszcze bezpośrednio na GPW. Liderem tegoż sektora jest Pepco z 690 sklepami w Polsce i 1000 w Europie. Trzecią pozycję na podium dzierży KIK, który celuje w 150 punktów sprzedaży do końca tego roku. TXM z 385 lokalizacjami zajmuje drugą pozycję na rynku polskim.

Model biznesowy spółki oczywiście odróżnia się od tradycyjnych sklepów modowych, ale także od bezpośredniej konkurencji. Spółka działa w oparciu o bieżące zakupy od importerów zamiast zajmować się projektowaniem kolekcji i zlecaniem ich produkcji na zewnątrz. Sklepy (w wynajętych lokalach) TXM zlokalizowane są w mniejszych ośrodkach i to raczej poza galeriami handlowymi. Emitent tym samym minimalizuje koszty sprzedaży i utrzymania sieci handlowej i bieżący koszt kupowanych towarów, co oczywiście wpisuje go w inny rodzaj klienta. To co jednak mocno wyróżnia TXM to wdrożony na masową skalę model ajencyjny, w którym ajent dostaje określoną stawkę na utrzymanie sklepu i załogi oraz premię od obrotu. Po 3 kw. tego roku ponad 55 proc. sklepów działało w tym modelu współpracy, podczas gdy na koniec 2013 r. było to zaledwie niecałe 15 proc.

Nieco inaczej dokonywana jest sprzedaż na rynkach zagranicznych, gdzie TXM zawiązuje spółki celowe przez które prowadzi sprzedaż towarów należących do TXM, oczywiście za wynagrodzeniem –koszt plus marża. Ze względu na nieistotność danych spółki te nie są przez emitenta konsolidowane.

Dodatkowo TXM jest właścicielem sklepu internetowego, który spółka uruchomiła w 2 kw. 2014 r.

W ostatnich latach sieć sprzedaży spółki dość mocno rosła, przy czym wzrost ten przyśpieszył wyraźnie w ostatnim okresie.


kliknij, aby powiększyć


Rozwój nowych kanałów sprzedaży i nowych rynków, a także coraz szersza sieć w Polsce musiały spowodować wzrost przychodów, co faktycznie miało miejsce. W 2015 r. sprzedaż wyniosła 314,8 mln zł, czyli o 14,16 proc. r/r, natomiast w ciągu 9 miesięcy tego roku 259,7 mln zł co daje przyrost masy obrotów o 19,79 proc. W ciągu ostatnich 4 pełnych kwartałów zakończonych 30 września przychody TXM wyniosły 357,7 mln zł.


kliknij, aby powiększyć


Niestety przyspieszenie tempa wzrostu ma swoje konsekwencje w parametrach operacyjnych. Sprzedaż z mkw. w ciągu ostatnich 4 kwartałów jest niższa niż sprzedaż z mkw. w roku 2015 - pokazuje to poniższy wykres.


kliknij, aby powiększyć


Zwracam jednak uwagę, że są to dane wprost z raportów finansowych i ujawnionych danych o powierzchni. Nowe lokalizacje potrzebują trochę czasu na dojście do pełnej efektywności, a zatem mocny wzrost powierzchni handlowej musi determinować niższą sprzedaż z metra. Żeby wyeliminować zjawisko uruchomienia nowych sklepów spółki odzieżowe pokazują najczęściej dane LFL, czyli ze sklepów które funkcjonowały zarówno w okresie obecnym jak i porównawczym. Niestety wydaje się, że TXM poszło nieco na skróty i pokazało sklepy które funkcjonowały od 2013 r. do dziś, czyli w zasadzie najlepsze i najbardziej rentowne sklepy, a to niestety zafałszowanie rzeczywistości - sklepy nierentowne przez długi czas są zamykane.


kliknij, aby powiększyć


Znacznie lepszym pomysłem byłaby prezentacja danych LFL na każdy rok z osobna, a nie prezentacja zbiorcza. Skoro już mowa o jakości danych, to spółce należy się także minus za jakość zawartych sprawozdań w prospekcie. Nie piszę w tym momencie o zawartości merytorycznej tylko jakości skanów. Wiele tabel i interesujących informacji jest po prostu nie do przeczytania.

Niewątpliwym plusem jest fakt, że spółka działa na coraz wyższej marży handlowej. W roku 2013 marża wyniosła 39,6 proc., w 2015 41 proc., natomiast w ciągu ostatnich 4 kwartałów 41,8 proc. Do wzrostu rentowności przyczynia się sprzedaż na rynkach zagranicznych, prawdopodobnie także dzięki osłabieniu złotówki.

Wysokie tempo wzrostu ma swoje odzwierciedlenie niestety także w kosztach operacyjnych. Nominalny wzrost jest w tym wypadku nieunikniony, ale gorzej, że rośnie także koszt na mkw. powierzchni handlowej. Roczny średni koszt operacyjny utrzymania metra powierzchni za okres 4 kw. zakończonych we wrześniu br. wyniósł 1613 zł, w porównaniu do 1514 zł w roku 2015, czy 1451 zł w roku 2014. Porównanie to ma jednak pewien feler, gdyż zawiera także w sobie koszty rozwoju sklepu internetowego. Z drugiej strony mamy także coraz gorszą sytuację na rynku pracy (patrząc od strony zatrudniającego), więc do końca ten wzrost nie może dziwić.


kliknij, aby powiększyć


W efekcie coraz większej dynamiki rozwoju i wzrostu kosztów mamy niestety spadek wyników. EBIT za ostatnie 4 kwartały wyniósł 17,7 mln zł w porównaniu do 21 mln zł w 2015 r. czy 21,1 mln zł w roku 2014. Spółka nie poraża marżą ani na sprzedaży, ani na poziomie operacyjnym. Konkurenci mają te parametry zdecydowanie lepsze, poza może Próchnikiem, gdzie jak widać mimo wysokiej marżowości brutto na poziomie operacyjnym rentowność jest niższa. Do pewnego stopnia niską rentowność można zrzucić na karb rozwoju, ale już z natury rzeczy w dyskoncie będzie ona niższa od spółek działających w segmencie modowym.


kliknij, aby powiększyć


Za to dyskont i model działania TXM dają przewagi w innym miejscu, w efektywności. Zwróćmy uwagę, że ograniczony asortyment i szybka rotacja pozwalają uzyskać najkrótszy cykl konwersji gotówki wśród spółek porównywalnych. Krótsze cykle to mniejszy kapitał potrzebny do inwestycji i niższe wykorzystanie kredytów obrotowych, a zatem także koszty. Porównując zwrot na zainwestowanym kapitale (EBIT/(koszty oper. plus zadłużenie odsetkowe)) PXM z wynikiem prawie 25 proc. wypada dość korzystnie. Wyżej plasuje się tylko Bytom (28,5 proc.), natomiast Monnari (15,2 proc.) czy Próchnik (4,5 proc.) zdecydowanie niżej, podobnie jak lider branży odzieżowej LPP (9,4 proc.)

Cena maksymalna wynosi 6,2 zł za akcję. W porównaniu do obecnych wyników kwota nie jest niska na co wskazuje choćby wartość z mnożnika EV/EBIT na poziomie 5,8` zł (sam mnożnik sektorowy jest relatywnie wysoki, bo odwzorowuje oczekiwanie wzrostu rynku), czy jeszcze niższa z mnożnika EV/EBITDA.
Automat serwisowy wskazuje na wycenę rentą wieczystą jednej akcji na poziomie 4,01 zł. To jednak wartość zakładająca powtarzalność wyniku, do pewnego stopnia uzasadniona danymi historycznymi. Z drugiej strony należy pamiętać, że wzrost powinien w pewnym momencie wyhamować i ujawnić potencjał generowania wyniku. Jeśli uwzględnimy wyniki z przyszłych sklepów i rozwoju sieci to można powiedzieć, że cena emisyjna jest obecnie nawet z pewnym dyskontem do przyszłej prognozowanej, ale obarczonej ryzykiem wartości.

Wzrost sieci sprzedaży do 132 tys. mkw. przy założeniu utrzymania rentowności netto mówi, że mierzymy w wynik na poziomie około 20 mln zł, co daje już C/Z prognozowany na rok 2018 w wysokości około 10 w porównaniu do obecnych 13,6. A dodatkowo przy takim wzroście skali działalności powinny się ujawnić efekty coraz lepszej pozycji negocjacyjnej spółki z dostawcami, przez co założenie stałej rentowności wydaje się konserwatywne. W tym kontekście nawet cena maksymalna wydaje się dość atrakcyjna, choć wprost nie zawiera premii.

Oczywiście nie wszystko musi pójść tak jak oczekuje tego zarząd. Już mamy za pasem wejście w życie ustawy o płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej. Przy obecnym zatrudnieniu nowe poziomy płac dadzą ekstra 600 tys. zł kosztów. Cały czas niejasna jest także kwestia handlu w niedzielę, która może negatywnie wpłynąć na wyniki, a nie mamy też wiedzy co finalnie stanie się z podatkiem od sprzedaży detalicznej.


PS: Omówienie zmodyfikowano po opublikowaniu ceny maksymalnej.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 180 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 9 grudnia 2016 11:09

Jaras1
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2015-02-27
Wpisów: 20
Wysłane: 7 grudnia 2016 14:52:17
Czy ktos z szanownych inwestorow jest zainteresowany oferta? Sam sie zastanawiam, nie wyglada to najgorzej

Washington Irving
Dołączył: 2014-04-10
Wpisów: 165
Wysłane: 8 grudnia 2016 15:39:14
Plusem jest na pewno fakt, że nikt tutaj nie sprzedaje akcji, a całość oferty trafi jako $$ do spółki. Ciekawie wygląda też implikowana C/Z, biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu spółki w przeszłości (ok 14x na wyniku za 2016).

Uwaga jednak na porównywanie wskaźnikowe z innymi spółkami odzieżowymi z GPW, bo to jednak inny model.

Kilka przydatnych linków:

Prospekt

Analiza SII

Prezentacja spółki

Wywiad z prezesem

Enjoy!

SII robi czat z prezesem 12 grudnia o 10. Ja bym poczekał na przecieki od instytucji one mają zapisy 9-13 grudnia.


Washington Irving
Dołączył: 2014-04-10
Wpisów: 165
Wysłane: 8 grudnia 2016 15:45:26
P.S. Warto zaznaczyć, że Concordia obejmowała akcje w listopadzie 2014 roku po wycenie 140 mln zł za całość.

Dziś wycena po cenie maksymalnej 6,2 PLN za akcję daje 183 mln pre-money.

Zysk netto 2014: 26 mln zł
2016: 13 mln zł

Przychody 2014: 276 mln zł
2016: 380 mln zł.

Jaras1
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2015-02-27
Wpisów: 20
Wysłane: 8 grudnia 2016 16:09:01
Dzięki za linki!
Problemem jest to że koniec zapisow już w poniedzialek 12.12 wiec dużo czasu nie zostało, nie wiem czy do tego czasu dowiemy sie czegoś od instytucjonalnych.

Wyniki za 2016 to za 3 kwartały? wygląda że nie dociagną do wyników z 2014 i 2015 co martwi...
Ale przychody sporo wyższe, jaki jest powod niższych zysków, niższa marża?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 942

slumpvis
Dołączył: 2010-11-25
Wpisów: 6
Wysłane: 8 grudnia 2016 23:16:34
Jaras1 napisał(a):
Dzięki za linki!
Problemem jest to że koniec zapisow już w poniedzialek 12.12 wiec dużo czasu nie zostało, nie wiem czy do tego czasu dowiemy sie czegoś od instytucjonalnych.

Wyniki za 2016 to za 3 kwartały? wygląda że nie dociagną do wyników z 2014 i 2015 co martwi...
Ale przychody sporo wyższe, jaki jest powod niższych zysków, niższa marża?


Wyniki w linku poniżej to prognoza 2016, wyniki za 3 kwartały są na ich stronie:
http://www.txm.pl/wyniki-finansowe

Co do komentarza niższych wyników za 2016:
Cytat:
"Szacowane wyniki EBITDA, EBIT i netto na 2016 rok są jednak niższe w porównaniu do tych, jakie wykazane zostały za lata 2014-2015, co tłumaczone jest przede wszystkim dużą dynamiką rozwoju sieci za granicą, kosztami wejścia do Rumunii, nieosiągnięciem przez nowe sklepy docelowej rentowności, a także poniesionymi kosztami w związku z kampanią marketingową w 2016 roku. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę, że w 2014 roku, na skutek nabycia znaku handlowego "TextilMarket", zysk netto Spółki został zniekształcony o jednorazowe ujęcie w rachunku wyników podatku odroczonego w kwocie 9,8 mln zł."

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 942
Wysłane: 9 grudnia 2016 10:02:30
Mnie bardziej frapuje czy nie lepiej zostać na REDANIE zamiast inwestować w IPO TXM. Redan nadal pozostanie podmiotem dominującym, a przy takich wycenach akcji TXM wartość segmentu modowego i marek Top Secret i Troll ma ujemną kapitalizację, a przecież to niemożliwe.

Washington Irving
Dołączył: 2014-04-10
Wpisów: 165
Wysłane: 9 grudnia 2016 11:37:08
@anty_teresa good point! Niestety, bywa że rynek pozostaje w podobnej nierównowadze przez dłuższy czas. Jeśli rynek potwierdzi wycenę na 183 mln zł + gotówka z emisji (mowa o TXT), to można liczyć na DM BPS (jedyny który pokrywa Redan rekomendacją z tego co kojarzę), że przy aktualizacji wyceny Redanu weźmie cenę rynkową TXT, a wówczas reko "kupuj" murowane ;)

Problem w tym, że najbardziej aktualna reko dla Redanu od tegoż BPS (stara bo z lutego 2015, ale jakby nie było wciąż aktualna (?)) daje cenę 6,56 za akcję, a rynek niewiele sobie z tego robi...

Bez jakiegoś silnego impulsu (np. dobrej rekomendacji) Redan może zostać na obecnych poziomach jeszcze długo...

Nie wystarczy mieć rację, trzeba jeszcze, aby rynek tę rację przyznał Eh?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 942
Wysłane: 9 grudnia 2016 16:47:38


Washington Irving
Dołączył: 2014-04-10
Wpisów: 165
Wysłane: 12 grudnia 2016 11:54:11
Ciekawy jest jeszcze jeden aspekt - kosztów IPO. Łącznie szacuje się na ok. 3 mln zł, czyli 0,75 zł na jedną nową akcję. Dla porównania w ciągu ostatnich 3 lat spółka wypłaciła łącznie 82 gr. dywidendy na akcję.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 942
Wysłane: 14 grudnia 2016 14:55:06
Ostatecznie cena za akcję wyniesie 5 zł. Reszta parametrów bez zmian.
Cytat:

Emitent, na podstawie rekomendacji Oferującego wydanej na podstawie wyników procesu budowy
księgi popytu przeprowadzonego wśród wybranych Inwestorów Instytucjonalnych, ustalił Cenę Akcji
Oferowanych oferowanych w ramach Oferty na poziomie 5,00 zł (słownie: pięć złotych 00/100) za
jedną Akcję Oferowaną.


Parametry w zakładce IPO zostały poprawione. Można zerknąć jak to teraz wygląda:
www.stockwatch.pl/ipo/txm-sa.a...
Edytowany: 14 grudnia 2016 14:57

Jaras1
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2015-02-27
Wpisów: 20
Wysłane: 23 grudnia 2016 09:27:42
z ostatniej chwili:

W ramach oferty publicznej TXM S.A. przydzielono wszystkie oferowane akcje. Średnia stopa redukcji w transzy Inwestorów Indywidualnych wyniosła 49,33%. Wartość oferty wyniosła 20 mln zł brutto.
W ramach prowadzonej pierwszej publicznej oferty akcji TXM S.A. przydzielono inwestorom wszystkie z oferowanych 4.000.000 akcji serii E nowej emisji. Z tego Inwestorom Indywidualnym przydzielono 400 tys. akcji, czyli 10% łącznie emitowanych walorów. Średnia stopa redukcji w transzy Inwestorów Indywidualnych wyniosła 49,33%. Z kolei Inwestorzy Instytucjonalni objęli 3,6 mln akcji, czyli 90% łącznie oferowanych akcji, w pełni wyczerpując pulę oferowanych im walorów.

zródło:

www.txm.pl/przydzial-akcji-ser...


Jaras1
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2015-02-27
Wpisów: 20
Wysłane: 29 grudnia 2016 17:45:50 przy kursie: 5,52 zł
Kończąc temat oferty publicznej TXM: kurs wzrósł w dzisiejszym debiucie o 14,6%, na zakończeniu sesji +10,4%.

Jaras1
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2015-02-27
Wpisów: 20
Wysłane: 15 marca 2017 21:37:54 przy kursie: 5,83 zł
Przed dzisiejsza rekomendacja mbanku kurs trzymał się w okolicach 5,5 - 5,6. Po rekomendacji na 6,95 kurs wystrzelił ale obroty bardziej niż mizerne. Osobiście spodziewam się w miarę dobrych wyników rocznych ale chyba jednak będę się skłaniał ku sprzedaży, głownie z powodu płynności. Myślicie że są szanse na większe zainteresowanie spółką?

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 524
Wysłane: 15 listopada 2017 10:42:31 przy kursie: 1,79 zł
Dzień przed publikacją wyników kwartalnych z TXM odchodzi wiceprezes.

Cytat:
Krzysztof Tomczyk zrezygnował z funkcji wiceprezesa zarządu TXM, poinformowała spółka. Powodem rezygnacji są względy osobiste. Jego obowiązki przejęli pozostali członkowie obecnie funkcjonującego zarządu.


wiadomosci.stockwatch.pl/dzien...

Avocado
Avocado PREMIUM
Dołączył: 2013-06-23
Wpisów: 350
Wysłane: 17 listopada 2017 09:52:42 przy kursie: 1,85 zł
beznadziejne wyniki za 3Q'2017.

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 524
Wysłane: 17 listopada 2017 10:35:08 przy kursie: 1,85 zł
I jeszcze to

Cytat:
- Okresowe spowolnienie ekspansji jest nam potrzebne przede wszystkim w celu optymalizacji operacji w Polsce i za granicą. Przyglądamy się sklepom, które z nich np. będą musiały zostać przeniesione w inne miejsce i trudno nam jeszcze ocenić koszty tych zmian, ale netto przewidujemy raczej wzrost powierzchni sieci. Docelowo chcemy wrócić na ścieżkę wzrostu netto liczby sklepów - powiedział Gregorowicz podczas konferencji prasowej.

addison
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 1 883
Wysłane: 12 września 2018 16:25:40 przy kursie: 0,59 zł
zostało 10% z ceny emisyjnej.

bankructwa idą pełną parą, ta lawina jest coraz większa. spółki zombie zaczynają zbierać żniwo.

dzwonili do mnie ostatnio ze szkoły inwestowania oferując jakieś produkty(obligacje). Po getbacku źródełko wyschło momentalnie i czuć to na rolowaniu, a także na przebiegu rozmowy :)

teraz ruch FED, musi się wstrzymać z podwyżkami bo jak nie to ze wschodzących gospodarek nie będzie co zbierać(z części już nie ma co zbierać). nasz złocisz tylko walczy o utrzymanie 4.3, ale to bardzo trudne zadanie.
Edytowany: 12 września 2018 16:32

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,648 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +82,47% +16 494,39 zł 36 494,39 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d