EDINVEST - Spółki od A do Z - GPW - forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
X
AD.bx ad0c
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Obserwuj ten wątek | RSS
EDINVEST [EDI] Opcje AKTUALNY KURS: 2,05 zł (-2,84%) 17-11-2017 13:32
Stopień: Ośmielony
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2010-07-16
Wpisów: 28
Wysłane: 10 października 2010 23:42:17
Trwa oferta publiczna ED Invest, która obejmuje 3 mln akcji serii B.
W transzy małych inwestorów oferowanych jest 1 mln akcji, a w transzy dużych inwestorów 2 mln akcji.

Cena akcji wynosi 7,50 złotych.

Zapisy na akcje trwać będą do 18 października.

ED Invest to deweloper działający na rynku warszawskim. Pozyskane z emisji środki spółka planuje przeznaczyć na trzy inwestycje realizowane na Gocławiu wspólnie ze spółdzielnią mieszkaniową "Gocław-Lotnisko.

Analitycy DM BOŚ wycenili akcje na 10,13 złotych.
Spore dyskonto, ale ... (casus Interbudu Lublin?)

Może WatchDog lub ktoś ze Współpracowników mógłby przygotować obiektywną wycenę na podstawie dostęonych danych?
Edytowany: 12 października 2010 22:00
Vox PREMIUM
Vox
Stopień: Opętany
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 4 274
Wysłane: 12 października 2010 21:49:04
Wskaźniki - porównując do developerów którzy już są na GPW:

C/WK (P/BV)


ED INVEST (2010P)
1,60
GANT (SW)
0,64
POLNORD (SW)
0,73

czemu tak drogo?
Stopień: Ostrożny
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2011-05-24
Wpisów: 1
Wysłane: 14 marca 2012 13:36:28 przy kursie: 4,08 zł
Witam.
Panowie czy wiecie coś na temat wyników osiąganych przez tą firmę??
Ja nie potrafie nic znaleść konkretnego na temat tej spółki...

Pozdrawiam
WatchDog PREMIUM
WatchDog
Stopień: n/a
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 569
Wysłane: 14 marca 2012 15:20:34 przy kursie: 4,08 zł
Patrzyłeś może na przegląd podstawowych miar i wag?
http://www.stockwatch.pl/gpw/edinvest,wykres-swiece,wskazniki.aspx
część jest zakryta abonamentem, ale już ta widoczna pozwala się conieco zorientować w rozmiarze i wycenie przedsięwzięcia.
Stock investing and trading on NYSE, NASDAQ and LSE - visit stokz.com
Stopień: Ośmielony
Grupa: StockWatcher
Dołączył: 2012-07-25
Wpisów: 22
Wysłane: 13 grudnia 2016 18:27:41 przy kursie: 1,84 zł
Proszę o analizę finansową tej zapomnianej już przez rynek spółki.
anty_teresa PREMIUM
anty_teresa
Stopień: Opętany
Grupa: Engineer , Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 8 683
Wysłane: 27 grudnia 2016 21:18:09 przy kursie: 1,85 zł
5 powodów niskiej wyceny ED Invest – analiza sprawozdania finansowego po 3 kw. 2016 r.

Rzut oka na wskaźniki ( http://www.stockwatch.pl/gpw/edinvest,akcjonariat,wskazniki.aspx ) pozwala stwierdzić, że rynek wycenia spółkę bardzo wstrzemięźliwie. Publiczna spółka, której nie posypał się biznes, nie powinna (poza okresem silnej bessy) być notowana ze współczynnikami C/Z na poziomie 5, C/WK mniej niż 0,5 i EV/EBIT mniejszym od 4, a z takim stanem mamy do czynienia w przypadku ED Invest. Są ku temu jednak pewne powody.

Powód pierwszy – niska rozpoznawalność. Niestety ED Invest jest spółką malutką, z freefloatem na poziomie 15 proc. i w zasadzie bez relacji inwestorskich, co samo w sobie jest przyczynkiem niskiego zainteresowania inwestorów. Brak obrotów to jedno, ale niskie obroty mogą prowadzić do mocnego oderwania ceny od fundamentów.

Powód drugi – specyfika działalności i ryzyko koncentracji Spółka teoretycznie (tak się przedstawia) jest deweloperem, ale rachunek wyników wygląda bardziej jak w spółce budowlanej. To efekt współpracy ze spółdzielnią mieszkaniową na Gocławiu (dzielnica Warszawy). W ramach wspólnych przedsięwzięć ED Invest na powierzonym przez spółdzielnie gruncie dokonuje całego procesu deweloperskiego (projekt, pozwolenie na budowę, budowa, sprzedaż, pozwolenie na użytkowanie), ale wydaje się, że nie jest w żadnym momencie właścicielem mieszkania, bo nie jest właścicielem gruntu. Normalną deweloperkę, gdzie jest właścicielem gruntu i ponosi ryzyko inwestycji ED Invest prowadzi w naprawdę małym zakresie, głównie dotyczącym domów. Po 3 kwartałach przychody z typowej działalności deweloperskiej wynosiły tylko 1,5 mln zł, natomiast z usług budowlanych 26,8 mln zł. W tym miejscu trzeba dodać, że znakomita większość przychodów z usług budowlanych pochodzi ze współpracy ze spółdzielnią. Strach pomyśleć co stałoby się z wynikami, gdyby ta spółdzielnia zrezygnowała z usług ED Invest.

Powód trzeci – szacunki Skoro formalnie mamy spółkę budowlaną (usługową), to znaczy, że mamy też inną księgowość niż w przypadku normalnego dewelopera. Przy klasycznym podmiocie z tej branży przychód rozpoznaje się w momencie przekazania lokalu nowemu nabywcy, a efekty bieżącej dobrej koniunktury (sprzedaży mieszkań) pojawią się dopiero w wynikach za pewien czas. W przypadku ED Invest przychody rozpoznawane są według stopnia zaawansowania prac.
Dla mniej biegłych w rachunkowości czytelników należy się akapit wyjaśnienia. Spółka realizuje budowę w oparciu o kontrakty z góry określonym przychodem i szacowanym budżetem wydatków oraz marżą. Wraz z postępem wydatków w przychodach pokazuje się te wydatki powiększone o planowaną marżę, nawet jak budynek wyszedł dopiero z ziemi. Problem w tym, że budżety mogą być niedoszacowane, a to oznacza, że wyniki poszczególnych kwartałów mogą być zaburzone przez przeszacowanie kosztów takiego kontraktu. W bilansie zamiast zapasów dominują należności z tytułu usług o umowę budowlaną i stanowią aż 96 mln zł na 131 mln całkowitej sumy bilansowej, a wartość ta jest szacunkowa i tworzy pole do nadużyć, choć ja takowych nie widzę.Podobnie jak wspomniałem szacowane są przychody, co spółka wprost ujawnia w sprawozdaniu:Powód czwarty – transparętność Żeby poznać prowadzony biznes trzeba włożyć sporo pracy i wysiłku. Spółka nie ułatwia sprawy ani wyjaśnieniami w sprawozdaniach, ani brakiem publikacji choćby prezentacji inwestorskich. Najważniejsze jednak, że głównym podwykonawcą spółki jest podmiot powiązany osobowo. REDOX należy do Marka Uzdowskiego i Zbigniewa Wasilewskiego, a tylko w tym kwartale podmiot ten wykonał prace za ponad 5 mln zł przy kosztach deweloperskich na poziomie 6,3 mln zł. To rodzi ryzyko transferu marży i konfliktu interesów. Z perspektywy właścicieli REDOXu korzystniej jest mieć marżę po swojej stronie niżeli zostawić ją w ED Invest gdzie mają tylko niecałe 40 proc. udziałów.

Powód piąty – brak wzrostu O ile do 2014 roku włącznie działalność rosła wręcz skokowo, to już w roku 2015 dynamika znacznie spowolniła (wzrost o 6 proc. r/r), a w obecnym mamy regres. Przychody po 3 kwartałach wyniosły 28,3 mln zł, czyli o 5 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Za spadkiem sprzedaży poszedł spadek wyników. EBIT wyniósł 2,9 mln zł, wobec 4,7 mln w ciągu 3 kwartałów 2015 r. Niestety nie jest jasne, czy to co się dzieje obecnie z wynikami ma charakter trwały, czy przejściowy. Być może jest tak, że chłonność na lokale wśród spółdzielców jest już na maksymalnych poziomach i nie da się budować z tą spółdzielnią w tym regionie więcej.
Warto także zauważyć, że we wszystkich kwartałach tego roku mamy znacznie niższą marżę brutto na sprzedaży, znacznie poniżej historycznej średniej:Oczywiście spółka wytłumaczenia takiego stanu rzeczy nie zamieściła w raporcie. Tak czy owak spadek wyników nie jest tylko efektem spadku skali działania, ale także utraty marzy budowlanej.

Poza wyżej wymienionymi powodami można też powiedzieć, że rynek w tej chwili zakłada, że spółka będzie w kolejnych kwartałach notować coraz słabszy wynik. To z resztą nie powinno dziwić, w świetle jej tegorocznych dokonań i trendów(spadek sprzedaży i wyników). Jeśli spółka dalej będzie prezentować słabsze wyniki, to wynik kroczący będzie spadać, a wskaźniki C/Z czy EV/EBIT rosnąć. Niskie C/WK jest pochodną niskich wycen dochodowych, tym bardziej, że majątek spółki stanowią w zasadzie niezafakturowane nakłady na prace budowlane. Nie ma on pokrycia w gotowych lokalach, czy gruntach. Wartość księgowa to 53,4 mln zł, a szacunkowe należności z umów o usługę budowlaną 96 mln zł.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Edytowany: 30 grudnia 2016 09:46
Użytkownicy przeglądający ten wątek
Gość

Skocz do forum

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,120 sek.

Wiadomości z ostatniej chwili

    Więcej w serwisie wiadomosci.stockwatch.pl