pixelg
Portfel STOCKWATCH 2016 - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

13 14 15 16 17 18 19

Portfel STOCKWATCH 2016

andy_dufresne
55
Wpisów: 909
Wysłane: 1 stycznia 2017 11:34:19
Dzięki za gratulacje. Należą się one większości uczestników, stopa zwrotu całego portfela robi wrażenie i jak pokazują wyniki historyczne nie jest to przypadek.

Pozwolę sobie wkleić roczny wykres 11B wraz z krótkim komentarzem.

kliknij, aby powiększyć

Jak widać kurs rozpoczął wzrost dopiero w połowie roku, a przez pewien czas pozycja przynosiła nawet straty.
Co więcej, gdybym wybrał 11B do portfela na cały 2015 rok nie zarobiłbym nic. Cierpliwość w realizacji zysków popłaca.

Podstawowym kryterium trzymania tych akcji przez cały rok, również w portfelu rzeczywistym - poza sprawami fundamentalnymi - był dla mnie czytelny i logiczny wykres, który cały czas mi się podobał i podoba nadal.

Byłem przekonany, że im dłużej trwa konsolidacja, tym wybicie będzie silniejsze i jest ono tylko kwestią czasu. W kolejnym roku liczę na dodatnią stopę zwrotu, choć nie oczekuję aż takiej skali wzrostu (aczkolwiek jej nie wykluczam w scenariuszu pozytywnym).

Jestem na Twitterze
Edytowany: 1 stycznia 2017 11:35

andy_dufresne
55
Wysłane: 1 stycznia 2017 12:13:37
Przejrzałem sobie również transakcje pozostałych graczy z pierwszej piątki konkursu i chciałbym pokazać kilka wykresów dla wzrokowców, bo naprawdę warto.
One mówią wg mnie więcej niż suche liczby.

Kakarotto
Pepees, wykres tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Otwarcie pozycji w logicznym miejscu, utrzymanie jej mimo cofnięcia i wykorzystanie praktycznie całej fali wzrostowej. Brawo!

Nataniel
Pgssoft, wykres tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Podobnie jak wyżej, konsekwentne trzymanie akcji na wzrostach, sprzedaż z solidnym zyskiem i odwaga powrotu do pozycji po korekcie w idealnym miejscu. Szacun!

Vladinho
JSW,wykres dzienny

kliknij, aby powiększyć

Nagroda specjalna za udaną wspinaczkę po ścianie strachu :) Zobaczcie tylko, gdzie otworzył pierwszą pozycję, a gdzie zamknął ostatnią. To pewnie insider, albo jakiś inny związkowiec ;) Ale miał też w portfelu Bloober i MFO, które bardzo urosły w tym roku...

Myster7777

kliknij, aby powiększyć

Miejsce wejścia wystarczy za komentarz. Oczywiście pomyślałbym, że to przypadek, gdyby nie kolejne transakcje :) W przypadku zdiagnozowania kolejnego przełomowego punktu zwrotnego na dowolnym płynnym rynku proszę o wiadomość na priv! :)

Wnioski dla mnie:
- o wynikach całego roku może zadecydować jedna udana transakcja;
- może ona trwać zaledwie kilka tygodni lub miesięcy;
- nie zamykać pozycji zbyt wcześnie, jeżeli rozwija się zgodnie z oczekiwaniami;
- jeżeli nie wiesz, czy to dołek lub szczyt zapytaj kolegów z SW ;)

Pewnie poza pierwszą piątką też są świetne transakcje, ale nie miałem czasu ich przejrzeć.

Gratulacje! Dobrych decyzji w 2017!

Jestem na Twitterze
Edytowany: 1 stycznia 2017 12:28

flesz
flesz PREMIUM
19
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 615
Wysłane: 1 stycznia 2017 15:49:30
Fajna analiza. Może w przyszłej edycji wprowadzimy na stałe takie okresowe przeglądy np na koniec każdego miesiąca? Byłbyś chętny brać w tym udział? :)

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

Wojetek
125
Wpisów: 5 403
Wysłane: 1 stycznia 2017 16:20:52
Cytat:
Fajna analiza. Może w przyszłej edycji wprowadzimy na stałe takie okresowe przeglądy np na koniec każdego miesiąca? Byłbyś chętny brać w tym udział? :)

Zamienić to na kwartał i można np. robić top5 transakcji wg stóp zwrotu z danego Q :)
Edytowany: 1 stycznia 2017 16:21

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Wpisów: 215
Wysłane: 1 stycznia 2017 19:41:34
Niestety nie udało się załapać do TOP5, ale rywalizacja była emocjonująca do końca :) Dzięki za organizację, kawał dobrej roboty! I gratulacje dla czołówki, wykresy andyego pokazują że przypadku nie było.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 656
Wysłane: 2 stycznia 2017 09:22:50
Brawo WY!Boo hoo! Serdeczne gratulacje dla Wszystkich co wzięli udział, ale oczywiście największe dla całej 5 king , która zrobiła naprawdę dobre wyniki. Proszę laureatów o zerknięcie do skrzynek PW :)

Szczególne podziękowania chciałem złożyć Fleszowi za czas na prowadzenie tego portfela.
A regularność z jaką bijemy rynek jest naprawdę imponująca! salute

andy_dufresne
55
Wysłane: 2 stycznia 2017 12:26:47
flesz napisał(a):

Oczywiście, mogę pomóc i wrzucić jakiś wykres. Może warto byłoby też prosić o komentarz samych autorów najlepszych transakcji, co podniosłoby walory edukacyjne konkursu.
Jestem na Twitterze

sasky
sasky PREMIUM
33
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 662
Wysłane: 2 stycznia 2017 14:14:58
Super pomysł. Fajnie gdyby każdy pisał przy transakcji dlaczego kupuje (pod co gra) i dlaczego sprzedaje.

robenjo
0
Wpisów: 4
Wysłane: 3 stycznia 2017 15:22:01
Z chęcią wezmę udział w nowej edycji.

Domis
0
Wpisów: 85
Wysłane: 3 stycznia 2017 17:17:53
A dlaczego nie ma nagrody za ostatnie miejsce? angry3

Tym bardziej, że jestem szczególny przypadek. hello1

Gratulacje dla wszystkich w tym roku się postaram chociaż nie tracić.

Ammianus
16
Wpisów: 528
Wysłane: 3 stycznia 2017 17:58:34

Panowie, wyniki są takie, że powinien się jaki oligarcha ujawnić i realne piniędze Wam przelać thumbright
To by postawiło kropkę nad "i" zweryfikowało czy i jaka (jeśli w ogóle) byłaby różnica między realem a demo :)

vladinho
vladinho PREMIUM
33
Wpisów: 817
Wysłane: 3 stycznia 2017 20:30:19
andy_dufresne napisał(a):
Może warto byłoby też prosić o komentarz samych autorów najlepszych transakcji, co podniosłoby walory edukacyjne konkursu.

To dobry pomysł - ja spróbuję coś napisać w weekend w ramach podsumowania.

Przy transakcjach staram się coś pisać o powodach, chociaż bardzo skrótowo.

flesz
flesz PREMIUM
19
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 615
Wysłane: 3 stycznia 2017 21:32:53
Ammianus napisał(a):

Panowie, wyniki są takie, że powinien się jaki oligarcha ujawnić i realne piniędze Wam przelać thumbright
To by postawiło kropkę nad "i" zweryfikowało czy i jaka (jeśli w ogóle) byłaby różnica między realem a demo :)

Idąc dalej, może dojdzie do tego że nasze zakupy tu będą odbierane jak rekomendacje Angel. Patrząc na zachowanie spółek, które gracze wybrali do edycji 2017 można odnieść takie wrażenie :)
Edytowany: 3 stycznia 2017 21:33

Pilkahalowa
Pilkahalowa PREMIUM
0
Wpisów: 170
Wysłane: 4 stycznia 2017 13:36:45
Gratulacje dla wszystkich za świetny wynik !
Wielkie dzięki Fleszowi za kawał dobrej roboty.

Mój wynik również mnie bardzo zadowala, gdyby jeszcze rzeczywisty portfel trzymał ten poziom :)

Nataniel
4
Wpisów: 167
Wysłane: 4 stycznia 2017 20:21:14
Tutaj gra się spokojniej bez emocji dlatego lepsze wyniki się wykręca:). A tak ogólnie każdy się specjalizuje w kilku spółkach wybiera najlepszą, o której ma największą wiedzę i dlatego taki dobry wynikking
Edytowany: 4 stycznia 2017 20:22

dragma
0
Wpisów: 1
Wysłane: 7 stycznia 2017 19:04:51
Zgłaszam się :)

vladinho
vladinho PREMIUM
33
Wysłane: 9 stycznia 2017 09:43:31
obiecywałem, że w weekend przygotuję podsumowanie - niestety nie skończyłem. Powinno pojawić się dzisiaj w późnych godzinach wieczornych.

vladinho
vladinho PREMIUM
33
Wysłane: 9 stycznia 2017 22:49:40
Podsumowanie inwestycji 2016.

Postaram się w miarę skrótowo przedstawić kolejne inwestycje wybrane w ramach konkursu oraz ich kotekst.
W większości przypadków moment określony na podstawie technicznego podejścia, sam wybór jednak oparty na intuicji ;)

Przewidywania na ten rok były spadkowe - na pierwszą połowę byłem tak nastawiony.
Z typów na ten rok brałem pod uwagę oczywiście 11bit (przewidywana zbliżająca się duża i ważna premiera), kghm - przewidywana poprawa na surowcach w drugiej połowie roku - wizja tańszej ropy niż 30$ jako dołka była dla mnie przekonująca.

Wybór pierwszej spółki był bardzo trudny - spodziewałem się spadków w tym czasie, chciałem przyjąć taktykę wykorzystania krótkich odbić.

1. Trakcja
Pierwszy wybór padł na gwiazdę grudnia z bardzo dobrymi perspektywami na 2016.
Czekałem na koniec korekty po dużym wzroście i wydawało się, że spółka powinna przynajmniej zapewnić bezpieczeństwo finansowe na początku roku.

kliknij, aby powiększyć

"Dołek" nie był dobrze wyłapany, ale cel "nie stracić" został osiągnięty, spodziewałem się pogorszenia sytuacji na rynkach, a notowania trakcji pomimo zwiększonych obrotów nie mogły przebić oporu, stąd decyzja o sprzedaży i poszukaniu innego typu.
Kilka dni później okazało się, że pomimo spadających obrotów walor ruszył w górę, było to też związane z odbiciem na całym rynku, które było dla mnie zaskoczeniem w tym czasie.
W skali całego roku spodziewałem się lepszego zachowania Trakcji niż to miało miejsce w mijającym roku.

2. Bloober
W zeszłym roku preferowałem inwestycje w gamedev, który nadal wg mnie nie wyczerpał swojego potencjału wzrostowego. 11 bit był zajęty, więc szukałem innego typu - w prywatnym portfelu i wśród obserwowanych były jeszcze Bloober (który miał mieć kilka premier w 2016) oraz Vivid, który mógł zaskoczyć pozytywnymi wynikami.
Po wybiciu 3ciego lutego można było doszukać się na wykresie Bloobera formacji chorągiewki - liczyłem na kontynuację ruchu. Nadal byłem nastawiony pro-spadkowo do całego rynku, więc wybór waloru z newconnect wydawał się sensowny.

kliknij, aby powiększyć

W maju Bloober wydawał się już mniej korzystny - brak informacji o premierach stwarzało ryzyko ich przesunięcia ich na następny rok, to mogło zwiastować większą korektę.
Z drugiej strony po 5ciu miesiącach wykorzystane były "tylko" dwa zakupy, więc podkusiło mnie do poszukania szybkiego ruchu wzrostowego.

3. Ekoexport
Wydawał się idealny do takiego wybicia - po długim spadku, okres uspokojenia, następnie zwiększony wolumen i widoczne wybicie. Niestety w większości przypadków takie wybicia nie są zyskowne, oczywiście następują, ale wybranie odpowiedniego momentu nie jest łatwe. W przypadku Ekoexportu nastąpiło kilka miesięcy później.

kliknij, aby powiększyć

Błędu można było uniknąć kupując po przełamaniu oporu 13-13.5 a nie tuż przed.
Zdecydowanie zbyt emocjonalna decyzja, wynikająca trochę z przestawiania się z wizji pro-spadkowej na pro-wzrostową w tym okresie.

4. Mfo
Spółka o zasadniczo niskiej płynności, jednak o dobrej sytuacji fundamentalnej, zwiększone obroty mogłyby oznaczać, że ktoś ją zauważył. Moment wejścia, to była sesja ze zwiększonymi obrotami - liczyłem na drugą falę wzrostu, z drugiej strony miałem też nadzieję na zmniejszoną reakcję na tym walorze, gdyby brexit jednak nastąpił.

kliknij, aby powiększyć

Moment wejścia wybrałem za wcześnie - same obroty to za mało, rynki zachowały się inaczej niż sądziłem, w ogólnym rozrachunku - dobra decyzja, gdyby brexit spowodował tąpnięcie na rynkach strata tutaj byłaby mniejsza niż na większych spółkach z wigu. Brexit jednak był okazją do kupna, co miało też wpływ na kolejny wybór, spółki, która coraz lepiej zachowywała się w portfelu prywatnym. Można powiedzieć, że z Mfo wyszedłem za wcześnie, ale wybór był świadomy.

5. Jsw
Tak jak @UCOFB idealnie trafił z dołkiem notowań KGHM-u na początku 2016, tak analitycy BOŚ-ia idealnie trafili z dołkiem na JSW, pamiętam rekomendację z początku roku, gdzie zalecali akumulację kontraktów na Jsw, tuż po historycznych dołkach - wtedy nastawiony pro-spadkowo zignorowałem tę (cenną) informację.
Moja perspektywa zmieniła się trochę później. W portfelu prywatnym po stracie, postanowiłem zaryzykować próbując łapać szczyt. Na początku maja na mocnym wykupieniu w ujęciu intraday widoczny był podwójny szczyt, uznałem, że należy wykorzystać korektę i zająć krótką pozycję. Skoro to miała być tylko korekta, to należało dokładnie obserwować walor.

Tzw. Upadłe anioły potrafią dać sporo zarobić, ze względu na duży poziom spadku, zainteresowanie nimi jest ogromne (głównie u spekulantów, ale nie tylko).
Wolumen na spadkach (w trakcie korekty) był niespokojny, więc interpretacja nie była jednoznaczna, jednak zachowanie kursu od dołka (01-06-2016) pozwoliło myśleć, że sytuacja została tu opanowana i trzeba tylko czekać na wybicie.
[polecam lekturę "Analiza fundamentalna i inwestowanie pozycyjne" Bulkowskiego, upadłym aniołom poświęcony jest jeden rozdział]

Kurs stopniowo rósł cały czerwiec, obroty spadały na spadkach.
Take Profit wydawał się tu znacznie większy niż dla Mfo - stąd też nastąpiła zmiana spółki, jeszcze przed testowaniem maksimów z początku maja.
Zachowanie surowców patrząc na miedź i ropę pozwalało spodziewać się też poprawy na węglu, do tego negatywne informacje miały coraz mniejszy wpływ na kurs.

kliknij, aby powiększyć

Tym razem jako materiał wizualny - wykres kontraktów na węgiel koksowy, pomimo dużej zbieżności notowań z kursem Jsw należało uważać na korektę (ta mogła być gwałtowna), stąd dwa razy sprzedawałem walor po czym odkupowałem, kiedy sytuacja ponownie robiła się klarowna. Tak było też przed ostatnim zakupem Jsw - gdzie Mfo potraktowałem jako bezpieczną lokatę kapitału i znowu sprzedałem tuż przed wybiciem.
Tym razem jednak nie doceniłem potencjału Mfo.

Ostatni zakup - Kghm, zrealizowany po zmianie trendu na miedzi. Tak jak pisałem - w trochę nie najlepszym momencie, gdy kurs wydawało się dyskontował przebicie maksimów rocznych na miedzi, co w końcowym rozrachunku nie nastąpiło. Umacniający się dolar pokrzyżował szyki surowcom (i nadal to robi).

kliknij, aby powiększyć

Sam udział w konkursie był dobrą zabawą, jako benchmark postawiłem sobie notowania 11bit, które początkowo uznawałem za jeden z "pewniaków" na ten rok, aby wyjść poza strefę komfortu chciałem poszukać okazji trudniejszych, ryzykowniejszych - niewiele zabrakło aby pobić lidera ;)

Z ważniejszych doświadczeń to zapamiętam:
- prognozowany trudny rok, prawie armageddon okazał się pozytywny, kto wie może przełomowy dla naszej giełdy [nie ulegać zbytnio nastrojom, szybciej dostosowywać się do zmian],
- zachowywać czujność - dobre wyniki niestety demoralizują i trzeba się pilnować, żeby chodzić z chłodną głową [aby nie obudzić się z ręką w nocniku].
- ambitne cele są dobre (postawiony benchmark 11bit w konkursie), zbyt ambitne mogą być zgubne - lepszy wynik osiągnięty w portfelu prywatnym popsułem, niepotrzebnie powiększając lewar w złym momencie [myślenie "to za mało na emeryturę"].

myster77777
8
Wpisów: 626
Wysłane: 14 stycznia 2017 12:21:59
Dzięki Flesz za włożony wkład w nasza zabawę.

Co do moich transakcji to zastosowałem kilka strategii.

Po kolei

BPH - Liczyłem na przejęcie przez Aliora. To się wydarzyło, ale juz nie posiadałem tych akcji. Patrząc z perspektywy czasu był to dobry ruch.

Sbe - spekulacyjna spółka liczyłem na odbicie i tak się stało ;)

PKN - Patrząc przez pryzmat roku była to dobra inwestycja. W przypadku innych reguł konkursu - możliwości posiadania kilku spółek to utrzymywałbym ją w portfelu cały czas ;)

KGHM - 24 CZERWCA moment wejścia to nie był przypadek ( w rzeczywistym portfelu zagrałem na kontrakcie wig20 pozycja S - można sprawdzić). Wyszedłem z założenia, że Brexit spowoduje mocny wzrost tego kursu co się spełniło. Jeśli nie doszłoby do Brexitu to pewnie mielibyśmy krótki rajd w górę na czym tez skorzystałby KGHM ;) Moment wyjścia był odpowiedni.

Pkn - spółka defensywna, która nie psuła wyników ;)

KGHM - tutaj kurs utrzymywał się długi czas (jak dla mnie ;) w trendzie bocznym. Po wyborach w USA mocny wzrost - najgorszy moment wyjścia - to był mój największy błąd w konkursie. Pewnie moja pozycja byłaby wtedy na podium może nawet byłoby to zwycięstwo. Lekcja na przyszłość.

Miraculum- liczyłem na odbicie po dużym spadku tak się stało, ale był za mały obrót żeby pozycja się zamknęła (kryterium płynności).

Jsw i ponownie Miraculum (za mały obrót żeby zlecenie się zrealizowało) do 12 stycznia 2017 te 2 spółki maja fajną stopę zwrotu.

Był to mój debiut w tym konkursie więc uważam to za świetny początek. Szczególnie, że rywalizacja stała na nieziemsko wysokim poziomie.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
13 14 15 16 17 18 19