QUERCUS - Spółki od A do Z - GPW - forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
X
AD.bx ad0c
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Obserwuj ten wątek | RSS
idź do strony: << < 2 3 4 5 6 7 [8] > >>
QUERCUS [QRS] Opcje AKTUALNY KURS: 5,82 zł (-0,68%) 16-02-2018 16:42
Stopień: Rozgadany
Grupa: + , StockWatcher
Dołączył: 2011-12-18
Wpisów: 180
Wysłane: 3 listopada 2016 11:52:28 przy kursie: 5,71 zł
Czy nowe propozycje dotyczące opodatkowania FIZ to nie będzie koniec tej branży w Polsce ?
Może niech szybko przenoszą aktywa klientów za granicę ( tylko którą ??)
Deogracias PREMIUM
Deogracias
Stopień: Elokwentny
Grupa: Analityk , StockWatcher, Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 373
Wysłane: 27 lutego 2017 23:21:17 przy kursie: 6,50 zł
QUERCUS: Klucz do przyszłości funduszy w rękach KNF

Omówienie wyników oraz sytuacji finansowej i rynkowej QUERCUS TFI S.A. (dalej QUERCUS) za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku (sprawozdanie roczne)


Analiza sprawozdania finansowego


W 2016 roku aktywa pod zarządzaniem QUERCUS-a wzrosły o 22,5% - było to tempo wzrostu dużo wyższe niż dla całego rynku funduszy kierowanych do klientów detalicznych. Aktywa Quercusa w styczniu 2017 osiągnęły rekordowy poziom (4 453 mln zł), który został poprzednio osiągnięty w styczniu 2014 (4 357 mln zł).


W odróżnieniu od przełomu 2013 i 2014, kiedy QUERCUS notował historycznie najlepsze wyniki, struktura aktywów zmienia się w sposób niekorzystny dla przychodów. Największy wzrost zanotował fundusz Quercus Ochrony Kapitału - jego aktywa przekroczyły już 2 mld zł ( 2 137 mln zł na koniec stycznia 2017) i stanowią już 47% całości aktywów. Opłata za zarządzanie w przypadku tego funduszu to 1% od aktywów oraz success fee ograniczone do 0,5%. Jest to wyraźnie mniej niż dla produktów, na których do tej pory zarabiał QUERCUS - w przypadku funduszy akcyjnych opłaty kształtują się nawet w granicach 3-4%. Należy jednak mieć na uwadze, że napływ środków do poszczególnych subfunduszy zależy w dużej mierze od bieżącej koniunktury rynkowej. Po stronie TFI pozostaje zapewnienie kompletnej oferty produktowej i odpowiednie wyniki zarządzania.

Patrząc pod kątem produktowym warto odnotować wzrost aktywów w subfunduszach Quercus Gold i Quercus Rosja - co wynikało w dużej mierze z wysokich stóp zwrotu na rynku rosyjskim i poprawie sentymentu do złota z uwagi na niespokojny 2016 rok. Drugim pod względem wzrostu aktywów funduszem jest QUERCUS Multistrategy FIZ, który zebrał już prawie 300 mln zł. Dotychczasowe flagowe produkty utrzymywały aktywa na zbliżonym poziomie, wyjątkiem jest Quercus Selektywny, który stracił około 150 mln zł.Patrząc na przychody widać, że w 2016 zyski związane z wynikami za zarządzanie nie były zbyt pokaźne - około 8,6 mln zł. W 2015 było to ponad 12 mln zł, a w rekordowym roku (2013) było to nawet ponad 31 mln zł. Widać, że łaska rynku na pstrym koniu jeździ i success fee jest mało przewidywalnym źródłem dochodów. W 2016 średnia rentowność produktów wyniosła 2,3%, co wynikało z rosnących aktywów funduszy bezpiecznych, gdzie stawki opłat są dużo niższe. 3 lata temu średnia opłata za zarządzanie wynosiła około 3,2-3,3% aktywów.


Krótkie podsumowanie rachunku wyników pokazuje, ze wyniki w 2016 były bardzo zbliżone do tych osiągniętych w 2015. Przychody wzrosły o 2,1%, a osiągnięty zysk spadł o 6,5%.

Na rachunku wyników w zasadzie można zakończyć analizę sprawozdania finansowego. QUERCUS nie ma problemów z wypłacalnością kontrahentów - jedyne należności to opłaty od zarządzanych funduszy, a zobowiązania dotyczą dystrybutorów funduszy i ich opłat. W bilansie dominuje gotówka zbierana w trakcie roku obrotowego i wypłacana potem akcjonariuszom. W tych obszarach zachowuje aktualność wszystko co zostało napisane w poprzednich omówieniach.

Podsumowanie

Od strony biznesowej poprzedni rok był dla QUERCUS-a dobry, ale bez fajerwerków. Spółka osiągnęła zysk podobny jak rok wcześniej. Wzrost aktywów jest pozytywną informacją, ale ich struktura powoduje, że wpływ na przychody i zyski jest jednak dość ograniczony.

W najbliższym czasie przed QUERCUS-em i przed całą polską branżą TFI stoi wiele wyzwań.

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła wstępną propozycję wprowadzenia maksymalnych stawek opłat dla polskich funduszy inwestycyjnych (do 2,0% opłata od aktywów, do 5% opłata za zakup jednostek), a także maksymalnej stawki płaconej dystrybutorom (tzw kickback - maksymalnie 0,5% od aktywów).


W tabeli zaznaczono fundusze pobierające opłaty za zarządzanie wyższe niż 2%. Jak widać - wszystkie fundusze, poza Quercus Ochrony Kapitału, zostałyby dotknięte nowymi regulacjami. W przypadku funduszy akcyjnych i absolute return poziom opłat spadłby z 3,5-4% do 2%. Jest i druga strona medalu - główna pozycja kosztowa w TFI to opłaty dla dystrybutorów - jest to 100% opłaty dystrybucyjnej i nawet do 60-70% opłaty za zarządzanie. Propozycja KNF zmniejszyłaby tą stawkę do 25% w przypadku funduszu z opłatą na maksymalnym poziomie 2%.
Wg wyliczeń ekspertów branżowych (serwis Biznesradar) - zastosowanie proponowanych stawek do wartości prezentowanych w sprawozdaniach za 2016 miałoby nawet pozytywny wpływ na wyniki. Taka analiza nie uwzględnia jednak zmian preferencji dystrybutorów funduszy. W tej chwili fundusz płacący dystrybutorowi np. 2-2,5% rocznie od aktywów przynosi dużo większe dochody niż depozyty bankowe. Po ograniczeniu opłaty do 0,5% popyt na fundusze inwestycyjne ze strony klientów banków może mocno spaść.

Szansą dla TFI z kolei są zapowiadane przez Ministerstwo Rozwoju zmiany w systemie emerytalnym - wprowadzenie Pracowniczych Programów Kapitałowych i przekształcenie OFE w zwykłe fundusze inwestycyjne może znacząco poszerzyć bazę klientów funduszy. W przypadku QUERCUS-a wymagałoby to otwarcia się na nowy segment klientów. Spółka pozycjonuje się w wyższym segmencie i np. w tym momencie nie oferuje w ogóle indywidualnych kont emerytalnych, ani innych produktów zachęcających do systematycznego oszczędzania niewielkich kwot.

Pod koniec 2016 branża TFI została dotknięta nowymi zasadami opodatkowania funduszy niepublicznych (FIZAN-ów). Pierwotna propozycja dotyczyła opodatkowania wszystkich funduszy zamkniętych, co dla części z nich oznaczałoby zakończenie działalności z powodu braku możliwości konkurowania ze mającymi korzystniejsze zasady opodatkowania funduszami otwartymi. Ostateczny kształt zmian nie ma negatywnego wpływu na QUERCUS - dotyczą one przede wszystkim TFI oferujących rozwiązania antypodatkowe i spółka nie jest obecna na tym rynku.

Dużą niewiadomą dla branży funduszy jest wdrożenie unijnej dyrektywy MIFID II, która może mocno zmienić kształt polskiego rynku kapitałowego. Według aktualnych propozycji TFI i dystrybutorzy będą musiały ujawniać klientowi funduszu wysokość swoich dochodów, a także dostosowywać oferowany produkt do wymagań klienta w daleko większym zakresie, niż ma to aktualnie miejsce na podstawie dyrektywy MIFID I i często sprowadza się do "odfajkowania" obowiązkowej ankiety odpowiedności.

Branża TFI w Polsce od wielu lat cieszy się unikatową w skali świata rentownością (polskie TFI mają kilkukrotnie wyższe stawki opłat niż w Europie i USA) i wiele wskazuje, że w ciągu roku czy dwóch ten stan się zmieni. Doświadczenia regulatora związane z opłatami w OFE lub z opłatami interchange wskazują, że mechanizm wolnorynkowy nie jest w stanie doprowadzić do obniżki opłat i konieczne będzie uregulowanie tej kwestii w sposób ustawowy. TFI zwierają szeregi w walce o zachowanie status quo - do branżowej izby (IZFiA) przystępują kolejne TFI, aby wzmocnić jej głos w dyskusji z KNF.

Wracają do sytuacji samej spółki. Wskaźnik cena/zysk QUERCUS-a jest na poziomie 13,7, co można uznać za wartość przeciętną. Spółka tradycyjnie podzieli się z akcjonariuszami zyskiem za 2016. W grę wchodzi albo dywidenda, albo skup akcji własnych. W ostatnich latach był praktykowany ten ostatni sposób.

Perspektywy QUERCUS-a na najbliższy czas zależą od wielu czynników zewnętrznych, począwszy od kształtu zmian w prawie regulujących działanie funduszy do koniunktury na warszawskiej GPW. TFI może pomóc swoim wynikom poprzez dobre wyniki zarządzania, ale jak pokazują wyniki poszczególnych lat, jest to kwestia trudna do przewidzenia.

Notowania spółki wzrosły w tym roku już o prawie 22%. Potencjał wzrostu na najbliższe miesiące wydaje się być ograniczony z uwagi na ryzyka związane ze zmianami w prawie dotyczącymi opłat i zasad funkcjonowania funduszy inwestycyjnych w Polsce.

>> Wyceny, wskaźniki oraz inne informacje dotyczące spółki - tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych - tutaj


Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Nowy wpis >>> Rynki finansowe – gdzie i w co można inwestować?
Zapraszam na mojego bloga - https://dariuszgrupa.pl
>> Obserwuj na Twitterze

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną >>> Przycisk w profilu spółki
Użytkownicy przeglądający ten wątek
Gość

Skocz do forum
idź do strony: << < 2 3 4 5 6 7 [8] > >>

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,109 sek.

Wiadomości z ostatniej chwili

    Więcej w serwisie wiadomosci.stockwatch.pl