Od studenta do milionera ;) - Indywidualne kroniki giełdowe - forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
X
AD.bx ad0c
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Obserwuj ten wątek | RSS
idź do strony: << < [1] 2 3 4 > >>
Od studenta do milionera ;) Opcje
Stopień: Obeznany
Grupa: StockWatcher
Wpisów: 71
Wysłane: 13 marca 2017 00:47:28
Cześć,

postanowiłem też założyć swoją kronikę. Inwestowaniem zajmuję się od czerwca 2015, kiedy zacząłem z ekstremalnie skromnym kapitałem w wysokości 1100zł. Póki co studiuję i pracuję na pół etatu, więc siłą rzeczy nie dysponuję wielkimi oszczędnościami, ale co miesiąc wpłacam określony procent swoich przychodów, co w połączeniu z kilkoma zyskownymi transakcjami sprawiło, że teraz wartość portfela oscyluje w granicach 8500zł i powoli, ale regularnie przybiera na wartości.

W inwestowaniu kieruję się w 95% fundamentami, a w pozostałch 5 analizą techniczną czy intuicją. Z perspektywy czasu na początku to moje inwestowanie było trochę "na farta", z czasem stałem się coraz bardziej wnikliwy i złapałem bakcyla, który sprawił, że czytanie na tematy ekonomiczne stało się przyjemne i wolę poświęcić wieczorem kilka godzin na czytanie sprawozdań finansowych niż na serial albo inne pożeracze czasu. Zauważam też u siebie coraz większy głód wiedzy, kiedy tylko się da to chodzę na uczelni na różnego rodzaju szkolenia o tematyce giełdowej, obecnie jestem też w trakcie przygotowań do drugiego etapu egzaminu na doradcę inwestycyjnego.

Transakcje zawieram zdecydowanie rzadziej niż większość osób prowadzących tu kroniki, więc wątek pewnie będzie mniej żywy niż pozostałe, ale przynajmniej raz w miesiącu będę wrzucał podsumowania - od czasu do czasu pewnie jakieś przemyślenia. Sam jestem ciekaw jak ten wątek będzie wyglądał - wyjdzie w praniu.

Po krótce przedstawię historię swoich transakcji:
25.06.15r kupiłem pierwwsze w swoim życiu akcje - było to 18 sztuk Asseco Poland. Kurs sprawdzałem pewnie z 30 razy dziennie i wachnięcia o kilkadziesiąt groszy w jedą czy drugą stronę mnie mocno emocjonowały. Wytrzymałem z nimi 21 dni i 16.07 sprzedałem ze stratą 0,21% (z uwzględnieniem prowizji) king

Następnie... wyjechałem na Erasmusa (wymianę studencką) i na jakiś czas straciłem zainteresowanie. W trakcie kilkumiesięcznego pobytu w Budapeszcie zrobiłem jedną transakcję - Bioton. W 16 dni zarobiłem 6,77% czyli niecałą stówkę, ale przynajmniej regularnie wpłacałem kasę.

Trochę poważniej zająłem się portfelem nieco ponad rok temu po powrocie z wymiany. Od tej pory:

01.02.16 - kupno 4 akcji Intercars po 230 i 69 akcji Energi po 13,40
09.02.16 - kupno 410 akcji Ursusa po 2,34
19.02.16 - stop loss na Enerdze 12,67. Strata wyniosła 5,85%
23.02.16 - kupno 13 akcji PKN Orlen po 63,59zł
01.03.16 - po bardzo rozczarowujących wynikach kurs Intercars zjechał w jeden dzień o kilkanaście procent i aktywował stop loss na poziomie 233,55. Z kilkunastoprocentowego wypracowanego zysku zostało symboliczne 1,13%
11.03.16 - jeden z ważniejszych dni w historii portfela. Kupiłem 45 akcji CD Projekt po 24,44zł.
22.04.16 - sprzedaż PKN po 69,95 - zysk jak na razie najwyższy w historii portfela +9,52%
25.04.16 - kupno 8 akcji CCC po 169,10zł
27.04.16 - stop loss na akcjach Ursus 2,42zł. Zysk 3,01%
02.05.16 - kupno 84 akcji Altus TFI po 14,20zł
09.11.16 - kupno 6 akcji Amica po 185zł
25.01.17 - kupno 19 akcji PBKM po 59,01

Na początku marca troszkę przebudowałem skład portfela.

01.03.17 - sprzedałem CCC po 229zł - zysk wraz z wypłaconą dywidendą 36,2%
02.03.17 - kupno 11 akcji PKN Orlen po 95,18zł
03.03.17 - kupiłem 215 akcji AviaAM Leasing po 4,87zł
06.03.17 - sprzedałem 22 z 45 akcji CD Projekt po 72,62 - zysk 196,01% Po wzroście o 200% akcje CDR stanowiły ponad 37% portfela, a prędzej, czy później spodziewam się jakiejś korekty. Długoterminowo uważam, ze dalej będzie rosnąć, dlatego sprzedałem tylko połowę.
07.03.17 - kupiłem 23 akcje Astanta po 68zł

Obecnie w portfelu znajdują się:
Altus (1176zł)
Amica (1024,20zł)
Astanta (1541zł)
AviaAM Leeasing (967,50zł)
CD Projekt (1683,14zł)
PBKM (1046,90zł)
PKN Orlen (1094,50zł)
Gotówka (27,64zł)

Altus i Amicę trzymam w portfelu dość długo i obie spółki kręcą się wokół ceny po której je kupiłem. Sądzę jednak, że prędzej czy później wybiją do góry. Pozostaje cierpliwie czekać. Niespecjalnie mnie to martwi, że mógłbym w tym czasie zarabiać na innych spółkach - ważniejsze jest dla mnie to, że odczuwam duży komfort mając poczucie, że mam w portfelu starannie wyselekcjonowane spółki. Inwestowanie to nie wyścigi ;)

Astanta, Avia i PKN to nowe inwestycje, trzeba dać im trochę czasu.

CD Projekt będzie w portfelu pewnie aż do premiery Cyberpunka, ale na razie po prostu nie widzę paliwa do dalszych wzrostów stąd ostatnia sprzedaż połowy posiadanych akcji. Z drugiej strony te akcje lubią sobie ni z gruchy ni z pietruchy urosnąć 20% w tydzień, dlatego nie chciałem ich się całkiem pozbywać. Możliwe, że na jakiejś głębszej korekcie dokupię.

PBKM pozostaje pod obserwacją. Po publikacji wyników zadecyduję co dalej.

Wpłacone do tej pory środki to 6006,14zł
Aktualna wartość portfela 8560,88zł co daje zarobek w wysokości 42,54% wpłaconych środków przy czym na bieżąco dopłacam do portfela - od początku pracowało 1100zł, a reszta kasy była regularnie dopłacana.
Wysłane: 16 marca 2017 17:25:45
Dzisiaj rosły wszystkie akcje w portfelu, najmniej Altus o 1,49%. Łącznie wartość portfela wzrosła o 2,39%, a od początku tygodnia o 4,2% thumbright

Cieszy zwłaszcza przebudzenie na akcjach PBKM. Po tym jak światło dzienne ujrzała rekomendacja Haitong Banku (przyjrzę jej się dokładniej w weekend) akcje urosły o 1,93% przy astronomicznych jak na tą spółkę obrotach (436tys. zł), choć w ciągu dnia sięgały nawet 4,39%.

Od wtorku mocno rosną też walory Amica

PKN I CDR konsekwentnie kontynuują wzrosty, a po kilkudniowych korektach akcje Astanta i AviaAM dzisiaj urosły po ponad 3% odrabiając prawie całe straty w jeden dzień.
bankrucik
Stopień: Kaznodzieja
Wpisów: 3 488
Wysłane: 16 marca 2017 20:14:03
życzę wytrwałości i zyskówthumbright
a w ramach inwestycji polecam założenie IKZE lub IKE w rachunku inwestycyjnym, nie będziesz się musiał martwić corocznie o podatek a wyciągnąć możesz w razie nagłej potrzeby
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

teraz również na twitter.com
Stopień: Ostrożny
Wpisów: 6
Wysłane: 16 marca 2017 20:51:24
bankrucik
możesz garstkę informacji o korzyściach podatkowych dot. IKZE, IKE podrzucić.
tratata
Stopień: Elokwentny
Wpisów: 433
Wysłane: 16 marca 2017 21:20:46
Tutaj jest trochę informacji o IKe/IKZE

http://bossa.pl/edukacja/IKE/
Stopień: Wykładowca
Wpisów: 1 144
Wysłane: 16 marca 2017 21:38:44
bimbrownik napisał(a):
bankrucik
możesz garstkę informacji o korzyściach podatkowych dot. IKZE, IKE podrzucić.

fantastyczny blog o ike/ikze -> http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/

polecam!
Wysłane: 16 marca 2017 23:08:13
bankrucik napisał(a):
życzę wytrwałości i zyskówthumbright
a w ramach inwestycji polecam założenie IKZE lub IKE w rachunku inwestycyjnym, nie będziesz się musiał martwić corocznie o podatek a wyciągnąć możesz w razie nagłej potrzeby

Dzięki, rozważam IKZE, ale z jakiegoś (pewnie zupełnie nieracjonalnego) powodu nie czułbym się do końca bezpiecznie. Może to co piszę jest głupie, ale skoro mieliśmy rozbiór OFE, to równie dobrze kiedyś mozemy mieć rozbiór trzeciego filaru. A, że to zupełnie nielegalne, to pewnie naszej ekipie rządzącej niespecjalnie będzie przeszkadzać bez względu na to, czy akurat będzie to PiS, PO, czy jeszcze ktoś inny. Po prostu im nie ufam... Jak będzie im potrzebna kasa to różne pomysły moga przyjść do głowy, chociaż pewnie nic takiego się nie wydarzy. Muszę któregoś dnia przysiąść, bardziej zgłębić temat i podjąć jakąś decyzję :)
Johnny Bravo
Wpisów: 218
Wysłane: 16 marca 2017 23:50:28
szczerze? gdy zajdzie potrzeba to nieważne czy pieniądze będą w OFE, na IKE, IKZE czy nawet na zwykłym koncie w banku. wystarczy jeden dekret polityczny i pieniądze znikną, a my nic z tym nie będziemy mogli zrobić. takie rozwiązanie było już testowane na Cyprze w 2013 roku, następnie zostało zamienione w dyrektywę UE "ustanawiającą ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych" BRRD (tekst dyrektywy)
w skrócie BRRD zastępuje bail-outy bail-inami. Zamiast ratować banki z pieniędzy podatników (bail-out), będą ratowane z pieniędzy obligatariuszy i deponentów (bail-in). Dyrektywa zakłada, że depozyty powyżej kwoty 100 tys. euro wejdą w skład masy upadłościowej bankrutującego banku.

generalnie sam się zastanawiam nad założeniem któregoś z tych rachunków, żeby móc częściowo uciec od podatku belki, który zresztą miał być tymczasowy, a obowiązuje już 15 lat...
Trade what you see, not what you think! - Joe Ross
tratata
Wpisów: 433
Wysłane: 17 marca 2017 01:34:47
Wszystkie podatki są tymczasowe, podatek od kopalin, vat 23% itd itp
Wysłane: 18 marca 2017 20:36:16
To był bardzo udany tydzień, portfel urósł o 5,78%, wszystkie 7 spółek zaliczyło solidne wzrosty, najwięcej dałą zarobić Avia - prawie 11%, a najmniej Astarta 3%.

Przez ostatnie 2 dni sporo podrożały akcje Altusa co dobrze wróży przed poniedziałkowym raportem za rok 2016. Spodziewam się pokaźnych, największych w historii spółki zysków.
del-201704122
Stopień: Ostrożny
Wpisów: 6
Wysłane: 19 marca 2017 11:50:56
Silverr, jakie masz konto inwestycyjne?
Jak zainwestować 10 000 zł?
Stopień: Wykładowca
Wpisów: 1 144
Wysłane: 19 marca 2017 12:27:59
Silverr napisał(a):
To był bardzo udany tydzień, portfel urósł o 5,78%, wszystkie 7 spółek zaliczyło solidne wzrosty, najwięcej dałą zarobić Avia - prawie 11%, a najmniej Astarta 3%.

Przez ostatnie 2 dni sporo podrożały akcje Altusa co dobrze wróży przed poniedziałkowym raportem za rok 2016. Spodziewam się pokaźnych, największych w historii spółki zysków.

11% na Avia???

hmmm....

Cytat:

teraz jest po 4,99...

liczę na różne sposoby i za chiny nie chce mi wyjść 11%.... Anxious
Wysłane: 19 marca 2017 15:12:13
henk1 napisał(a):
Silverr, jakie masz konto inwestycyjne?

Korzystam z dbMakler
Wysłane: 19 marca 2017 15:16:45
zgred napisał(a):
Silverr napisał(a):

11% na Avia???

hmmm....

Cytat:

teraz jest po 4,99...

liczę na różne sposoby i za chiny nie chce mi wyjść 11%.... Anxious

Ten post to podsumownie tygodnia, więc zawarłem w nim tygodniowe stopy zwrotu (kurs zamknięcia 17.03 dzielony przez kurs zamknięcia 10.03 -1). W przypadku AviaAM 4,99/4,50 - = 10,89% czyli prawie 11% tak jak napisałem.

Stopa zwrotu z całej inwestycji to póki co 2,27% po uwzględnieniu prowizji. Z perspektywy czasu trochę zbyt nerwowo się zachowałem kupując (podobnie jak przy Astarta). Kurs gwałtownie wzrósł i w obawie przed tym, że będzie rósł dalej kupiłem, po czam kurs spadł, stąd przez pierwszych kilka dni byłem na minusie.
Wysłane: 20 marca 2017 21:15:47
Przyjemny widok, nie powiem Dancing

Avia dzisiaj urosła o ponad 20%, a cały portfel o 1,93%. Pozostałe 6 spółek w okolicy zera, albo na lekkim minusie (najwięcej spadł Orlen -1,02%)

Ciekawe jak raport ALI za 2016 rok
Edytowany: 20 marca 2017 21:20
Wysłane: 21 marca 2017 09:06:20
Altus po dobrych wynikach w pierwszych kilku minutach handlu rośnie o 2.7% :)
Wysłane: 24 marca 2017 19:27:03
W tym tygodniu wartość portfela urosła o 0,94%, chociaż jest to wyłącznie zasługą wzrostu o 20% na akcjach AAL. Pozostałe sześć spółek spadało. Najwięcej Astarta (-2,39%), a najmniej PBKM (-0,5%). Wolałbym żeby wzrost wartości portfela był wynikiem wzrostu na wszystkich, czy większośći spółek z portfela. Z drugiej strony, WIG spadł o 2,27%, a więc większość spółek w portfelu i tak wypadła lepiej od szerokiego rynku.

Rozczarowało mnie zachowanie na ALI, pomimo dobrych wyników kurs dalej kręci się w miejscu. Zaczynam tracić cierpliwość, te akcje mam w portfelu od maja. Na przełomie marca i kwietnia, jak co miesiąc, będę przelewał kasę na konto maklerskie i całkiem możliwe, ze zdecyduję się wtedy na sprzedaż ALI, po raporcie 31. marca zadecyduję też co dalej z akcjami PBKM.

Do tego czasu zamierzam sie przyjrzeć kilku spółkom, więc możliwe, że początkiem kwietnia dojdzie do przetasowań w portfelu.

Pozostałych 5 pozycji w portfelu (AMC, AST, AAL, CDR, PKN) na ten moment jest nietykalna o ile nie wydarzy się coś bardzo istotnego.
Stopień: Ośmielony
Wpisów: 18
Wysłane: 24 marca 2017 21:52:17
Po tak długich wzrostach jakieś walory może poszukać na spadki https://www.gpw.pl/info_produkty_strukturyzowane, oczekiwania rynkowe spadki, jakieś produkty można też tutaj znaleźć może DAX na spadki Dow Jones https://www.ingturbo.pl/rynki/indeksy/dax/page/1 tylko na najmniejszej dźwigni na sam początek.
Wysłane: 24 marca 2017 23:01:59
Dzięki za radę, ale po pierwsze zamierzam się (przynajmniej na razie) trzymać z daleka od instrumentów z dźwignią, a po drugie raczej nie chcę zbyt czesto robić transakcji w nadziei na sprzedawanie na szczytach, i kupowanie w dołkach. Uważam, że trzeba mieć bardzo wysoką skuteczność, żeby dobrze na tym wyjść, dlatego wolę po prostu selekcjonować spółki, które uważam za niedowartościowane i kupować je na dłuższy (minimum kilkumiesięczny) okres.
Wysłane: 30 marca 2017 00:06:23
Sprzedałem dzisiaj Altus po 14,30. Zysk? Kosmetyczny. Przez prawie rok jest w trendzie bocznym, cena akcji uosła po kilku z rzędu dobrych raportach, a w świetle doniesień dotyczących maksymalnej prowizji pobieranej przez TFI obawiam się, zę ten boczny trend może się skońcyzć wybiciem, ale w dół. Na marginesie akurat pisząc tego posta mi w słuchawkach wjechało Guns'n Roses - Patience - ciekawe czy to przypadek :D

Możliwe, że będę żałował tej decyzji za jakiś czas.

Mam na oku kilka spółek, ale nie podjąłem jeszcze decyzji na którą się zdecydować.

Konferencję miała też Amica. Zredukowali planowane obroty w 2018 roku z 3,4mld do 3,2mld zł. Po za tym ciężko się do czegoś przyczepić. Dywidenda ma być wyższa niż rok temu, gdyby wypłacili dywidendę w okolicach 5zł to dałoby to 2,67% (licząc do dzisiejszej ceny zamknięcia) - całkiem przyzwoicie :) W 2017 roku mają być widoczne efekty synergii z brytyjską spółką CDA. Przejęcie 100% akcji francuskiej spółki Sideme też ma stopniowo powiększać sprzedaż Amici we Francji, czyli na dużym rynku. Spółka nie wyklucza dalszych przejęć w najbliższych klikunastu miesiącach chociaż już na mniejszą skalę niż dwa ostatnie. Planowane są też inwestycje w wysokości 100mln głównie w magazyn i produkcję piekarników. Rynek również pozytywnie odebrał tą konferencję - akcje AMC dzisiaj 3,92% w górę thumbright

Jako główne ryzyka Pan Prezes podał wzrost cen surowców oraz "trudną sytuację na rynku rosyjskim"

Portfel w poniedziałek się trochę obsunął a od wtorku nadrabia straty.

W czwartek wyniki CDR a w piątek PBKM więc ciekawie jeszcze będzie w tym tygodniu :)
Użytkownicy przeglądający ten wątek
Gość

Skocz do forum
idź do strony: << < [1] 2 3 4 > >>