Od studenta do milionera ;) - Indywidualne kroniki giełdowe - forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
X
AD.bx ad0c
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Obserwuj ten wątek | RSS
idź do strony: << < 1 [2] 3 4 > >>
Od studenta do milionera ;) Opcje
Stopień: Obeznany
Grupa: StockWatcher
Wpisów: 86
Wysłane: 2 kwietnia 2017 21:21:55
Podsumowanie marca 2017

To był udany miesiąc. Wartość portfela w marcu urosła o 6,02% (WIG w tym czasie -0,67%). Od początku inwestowania (czerwiec 2015) zarobek wynosi już 52,32%, WIG w tym czasie urósł o 7,04%.

PBKM pokazał w piątek dobre wyniki i zostaje w portfelu. Pozytywnie zaskoczył mnie też CDR. Wiedźmin w dalszy ciągu generuje solidne przychody i spółka - mimo, że jest pomiędzy dużymi produkcjami to wciąż jest w stanie generować zyski. Pozytywne wrażenie zrobiła też na mnie konferencja. Jak już o konferencjach mowa to Amica też na duży plus.

Od początku portfela wygląda to tak:

Skład portfela na koniec marca:

Dopłaciłem 220zł, wydaje mi się, że możemy jeszcze chwilę mieć korektę więc z zakupami za wolną gotówkę wstrzymam się jeszcze chwilkę.
Wysłane: 8 kwietnia 2017 16:38:37
To był bardzo spokojny tydzień w moim portfelu, którego wartość spadła o 0,39%, a więc wyraźnie gorzej od WIG (+2,38%).

Na wynik portfela złożyły się następujące wyniki poszczególnych spółek:
AAL -3,81%
CDR -2,96%
AST -0,3%
AMC +0,63%
BKM +1,6%
PKN +3,9%

Wynik od początku portfela to +49,88%, co mnie osobiście zadowala bo to dopiero początek i wciąż dużo się uczę :)

W poniedziałek wynikami pochwali się Astarta i sądzę, że będzie się czym chwalić w związku z wysokimi cenami cukru w czwartym kwartale.
Wysłane: 15 kwietnia 2017 00:03:35
Kiepski tydzień w moim portfelu. Spadek o 1,69%, w tym samym czasie WIG osunął się o okrągły 1%. Poszczególne spółki spisywały się następująco:

PKN +5,97%
AST +0,37%
AMC +0,1%
BKM -1%
AAL -4,48%
CDR -10%

Przecena na CDR ani mnie jakoś specjalnie nie dziwi, ani nie martwi. Po tak dynamicznych wzrostach w ostatnim roku należy się tu korekta. Fajnie, że udało mi się sprzedać połowę posiadanych akcji w pobliżu lokalnego szczytu, drugą połowę traktuję długoterminowo (myślę, że potrzymam je przynajmniej do premiery Cyberpunka - a dalej w zależności od tego jakie będą kolejne plany na rozwój CDR), więc jakaś korekta po drodze musiała się przytrafić. Podoba mi się sposób w jaki rozwija się ta spółka. Jednym z większych problemów jakie dostrzegam jest to, ze CDR zarabia krocie w kwartałach premierowych, ale między dużymi premierami jest już gorzej, stąd pomysł stworzenia gry F2P w celu wygładzenia wyników bardzo przypadł mi do gustu, a opinie jakie znajduję w internecie na temat samej gry też napawają optymizmem.

Trochę jestem rozczarowany zachowaniem kursu Astarty po publikacji raportu za 2016 rok. W poniedziałek rano kurs podskoczył do poziomu 70 zł, a przez resztę tygodnia konsekwentnie tracił to, co zyskał w pierwszych minutach handlu. Na pewno potrzymam te akcje do majowego raportu za pierwszy kwartał bo widzę tu duży potencjał.

Od początku strategii stopa zwrotu wynosi 47,06%, WIG w tym czasie urósł o 10,66%.
Wysłane: 21 kwietnia 2017 11:08:05
Wczoraj porozmawiałem trochę z dziewczyną swojego brata pracującą jako położna. Zaowocowało to... sprzedażą dzisiaj wszystkich akcji PBKM po 59zł z minimalną stratą wynikającą z prowizji
Wysłane: 21 kwietnia 2017 11:17:10
I kupiłem 90 akcji Ferro po 14,22. Czaiłem się na nie już od jakiegoś czasu.
Wpisów: 58
Wysłane: 21 kwietnia 2017 11:44:01
Możesz rozwinąć myśl o PBKM obserwuję spółkę i jak dla mnie działa na mocno rozwojowym rynku + dywidenda + niska wycena
Moje spółki

ATD, BFT,WWL,BTM
Wysłane: 21 kwietnia 2017 21:35:30
Ta dziewczyna brata miała kilka razy porody w trakcie których pobierała taką krew pempowinową i opowiedziała mi jak to wygląda. Po pierwsze zazwyczaj udaje się pobrać 50-150ml krwi, podczas gdy minimum jakie jest potrzebne do podjęcia leczenia w przypadku np. nowotworu to ok. 200ml, więc zazwyczaj brakuje i ta pobrana próbka krwi jest bezużyteczna, ale i tak trzeba za nią zapłacić a później płacić co roku abonament - bo firma takiemu klientowi nie mówi o tym, że pobranej krwi jest za mało, więc o ile sam się nie dowie to płaci dalej. Po drugie, często krew jest skażona bo dostają się do niej inne substancje z wnętrza organizmu, (jakie to nie będe pisał, ale pewnie każdy jest w stanie sobie wyobrazić ;) ) w takim przypadku nawet jeśli uda się pobrać odpowiednią ilość to i tak krew jest do wylania. Po trzecie zainteresowanie tym jest podobno znikome - co mnie zdziwiło, zwłaszcza, że ona pracuje w prywatnym szpitalu gdzie ludzie płacą za poprowadzenie ciąży i poród po 10 000zł, więc można byłoby się spodziewać, że skorzystanie z usług Banku Komórek Macierzystych dla takich ludzi nie jest przesadnie dużym wydatkiem.

Już od dłuższego czasu miałem mieszanie odczucia związane z BKM. roczny raport i propozycja dywidendy trochę poprawiły moje postrzeganie spółki, ale wczorajsza rozmowa zbiła je do poziomu poniżej tego sprzed raportu i postanowiłem sprzedać. Całkiem możliwe, ze BKM da zarobić prędzej czy później, ale poszukam jednak czegoś innego.
Wysłane: 23 kwietnia 2017 17:11:54
Tydzień zakończony na małym plusie (+0,45%), gorzej od WIG (+1,01%), ale przynajmniej przerwałem serię dwóch spadkowych tygodni z rzędu. Od początku portfela stopa zwrotu wynosi 47,73%, WIG w tym czasie urósł o 9,58%.

Poszczególne papiery zachowywały się następująco:
CDR +2,95% - w pewnym momencie w tym tygodniu było prawie +11%, duża zmienność ostatnio jest na tych akcjach
PKN +2,72% - to najlepiej ostatnio zachowujące się akcje w portfelu. Od momentu kupna w marcu kurs urósł już o prawie 19%
AAL -0,18%
AMC -0,26%
FRO -0,49% od momentu kupna
AST -0,52%
BKM -1,01% do momentu sprzedaży

W przyszłym tygodniu wyniki za pierwszy kwartał pokażą Amica i PKN
Wysłane: 24 kwietnia 2017 09:51:03
Kupiłem dzisiaj 15 akcji PCR po 85,19zł. W portfelu zostało 3,08zł gotówki.
Wysłane: 28 kwietnia 2017 18:00:13
To był dobry tydzień zakończony wzrostem o 4,44% indeks WIG w tym czasie wzrósł o 3,98%. Od początku moich inwestycji zarobiłem 54,29% zainwestowanego kapitału, w tym czasie WIG urósł o 14,1%.

Na wynik złożyło się następujące zachowanie poszczególnych akcji:
FRO +12,23%
AST +7,14% w reakcji na świetne wyniki za pierwszy kwartał
PCR +4,33% od momentu kupna
PKN +2,56% było dużo wyżej, ale po publikacji wyników (moim zdaniem dobrych) za pierwszy kwartał część inwestorów zdecydowała się na realizację zysków i kurs osunął się w 2 dni o ponad 4,5%
AMC +2,02% ogłosili też dzisiaj propozycję dywidendy w kwocie 5,50 na akcję. Całkiem całkiem jak na tą spółkę :)
CDR +1,62% pomimo mocnej korekty w pierwszej połowie tygodnia
AAL +0,90%
Wysłane: 28 kwietnia 2017 18:39:43
Podsumowanie kwietnia 2017

Wartość portfela urosła o 2,74% (WIG w tym czasie +5,48%), rozliczyłem też w kwietniu podatek Belki ale nie była to duża kwota - raptem 12 zł. Oprócz stóp, które podałem w podsumowaniu tygodnia policzyłem też z ciekawości efektywną stopę zwrotu (uwzględniającą to, że co miesiąc wpłacam jakąś kwotę, więc nie cały kapitał 'pracuje' od początku) która wynosi 76,47% od początku portfela. Jestem z niej bardzo zadowolony thumbright To raczej efektywna stopa zwrotu powinna być porównywana z WIG, bo zwykła stopa zwrotu spada o kilka punktów procentowych przy każdej wpłacie gotówki pomimo, że akcje w portfelu mają dalej tą samą wartość.

W tym miesiącu poszczególne akcje w portfelu zachowywały się następująco:
FRO +11,67% od momentu kupna
PKN +11,27%
AST +8,74%
PCR +4,33% od momentu kupna
AMC +2,82%
BKM 0,00% do momentu sprzedania
AAL -3,79%
CDR -9,01%

Tak zmieniała się wartość portfela od początku:

Aktualne udziały poszczególnych walorów:

I screen z konta maklerskiego uwzględniający ceny zakupu itp.

Na koniec miesiąca dopłacam 160zł.
qobaPL
Wpisów: 82
Wysłane: 28 kwietnia 2017 19:02:35
Gratuluję, bardzo ładne wyniki. W jaki sposób liczysz tę efektywną stopę zwrotu uwzględniająca dopłaty kapitału?
To be a rock and not to roll
Wysłane: 28 kwietnia 2017 19:55:28
Dzięki :)

W pierwszej kolejności liczę stopy zwrotu z każdego okresu pomiędzy dwoma wpłatami. Kasę zawsze wpłacam po ostatniej sesji w danym miesiącu. Przykładowo po ostatniej sesji w lutym wartość portfela wynosiła 8492,18zł, dopłaciłem 136,56zł i suma tych dwóch kwot stanowiła punkt wyjścia w marcu. Na koniec marca wartość portfela wynosiła 9148,26zł. Dało to stopę zwrotu w marcu 6,02% liczoną: [9148,26/(8492,18+136,56)]-1. Po wyliczeniu wszystkich stóp zwrotu pomiędzy wpłatami kapitału efektywną stopę uzyskuję z wzoru (1+r1)*(1+r2)*...(1+rn)-1, gdzie r1, r2, rn to kolejne stopy zwrotu z okresów pomiędzy wpłatami.

W obliczeniach uwzględniam też rozliczenie podatku Belki (do tej pory 2 razy) i opłaty naliczane przez dom maklerski. Robię to podnosząc zainwestowane środki o konkretną kwotę (no i liczę stopę od ostatniej wpłaty do powiedzmy zapłacenia podatku, a drugą od zapłacenia podatku do kolejnej wpłaty, a później obie te stopy podstawiam do wzoru na efektywną stopę). Tak było na przykład w tym miesiącu dlatego podałem obliczenia z marca żeby było przejrzyściej.
Wysłane: 6 maja 2017 00:53:27
Pierwszy tydzień maja zakończony wzrostem o 1,25% (WIG + 0,3%) - czyli całkiem nieźle jak na tydzień z trzema sesjami. Spodziewałem się w tym tygodniu nudów, a było ciekawie. Wynik od początku prowadzenia portfela to +54,84% (WIG w tym czasie +14,28%).

Tygodniowy wynik poszczególnych akcji:
PCR +5,20%
FRO +2,64%
PKN +2,16%
AMC +0,23%
AST 0,00%
AAL -0,54%
CDR -0,56%

W tym tygodniu nie robiłem żadnych transakcji.

W przyszłym tygodniu wyniki kwartalne publikują Ferro (środa), PCC Rokita i Astarta (czwartek).

Niespecjalnie mam ostatnio czas na śledzenie wszystkiego na bieżąco - za 2 tygodnie podchodzę do drugiego etapu egzaminu na doradcę inwestycyjnego i pochłania mnie głównie nauka, do tego w tym miesiącu dwa wesela, urodziny mojej dziewczyny i jeszcze kilka rzeczy, które skutecznie mnie odrywają od giełdy, ale sądzę, że mam dobrze wyselekcjonowane spółki, więc wystarczy, że cierpliwie poczekam a efekty powiny przyjść :)
Wysłane: 10 maja 2017 17:28:19
Dzisiaj Ferro opublikowało znakomite wyniki za pierwszy kwartał i kurs wystrzelił o 14,5%. Jakiś czas temu Flesz w swojej kronice pisał o tym jak wysokie są ceny artykułów budowlanych w związku z trwającym boomem, starałem się wyszukać spółkę która na tym może skorzystać, a jeszcze była tania i wygląda na to, że się udało :)

Do tego mocne wzrosty na CDR i +1 na PCR i +1% na AMC w reakcji na zaskakująco dobre dane dot. produkcji przemysłowej w kilku europejskich państwach (w tym we Francji, gdzie Amica przejęła ostatnio akcje spółki SIDEME) - a przynajmniej tak mi się wydaje, że to było powodem dzisiejszych wzrostów.

W efekcie dzisiaj wartość portfela podskoczyła o 2,87% i po raz pierwszy przekroczyła 10.000zł. Zaczynałem 23 czerwca 2015 od 1000zł, a więc zajęło mi to 687 dni. Jeśli utrzymam tempo geometrycznie to 100.000zł będzie 28.03.2019 więc fajny bym sobie zrobił prezent na urodziny które mam dzień później ;) a ogrągły, tytułowy milion 12.02.2021 - jeszcze przed trzydziestką Whistle

Te "obliczenia" z ostatniego akapitu to z przymrużeniem oka oczywiście ;)
rychu22 PREMIUM
Stopień: Rozgadany
Wpisów: 119
Wysłane: 10 maja 2017 23:04:24
Piękny wynikhello1
Gratuluje i trzymam kciuki
Wysłane: 11 maja 2017 23:07:29
Dzięki Rychu :)

Auć!

Dzisiaj rynek kiepsko (-1,41%) zareagował na przyzwoite wyniki AST - w ciągu roku akcje urosły o 56%, a zysk netto o 64%, więc wycena spółki rośnie odrobinę wolniej niż zyski. Ceny surowców wciąż korzystne dla AST, spodziewam się, że wyniki za kolejne kwartały będą jeszcze lepsze i trzymam akcje dalej.

Na PKN od kilku dni trwa korekta i jest jednym ze słabszych blue chipów, ale tutaj też widze jeszcze potencjał do wzrostów. Trzeba przeboleć i przeczekać.

Po wczorajszej euforii dzisiaj FRO oddało 3,5%, spółka zapowiedziała dywidendę w wysokości 1,20zł, przy obecnym kursie daje to praiwe 7%.

Wieczorem wyniki pokazał PCR, zysk netto urósł r/r o 14% i ma się to nijak do wzrostu kursu o 61% w przeciągu roku. Jutro pewnie będą tu spadki, ale traktuję PCR jako inwestycję długoterminową. Chętnie bym dokupił gdybym miał wolną gotówkę. C/Z, czy C/ZO są na poziomach dających pole do wzrostów i myślę, że do wakacji akcje mogę być warte powyżej 100zł.

Generalnie dzisiaj oprócz kosmetycznych wzrostów na AAL (chociaż momentami było +9%, technicy powiedzieliby, że zarysowała się świeca zwiastująca spadki :( ) wszystko solidarnie w dół, więc też wartość portfela spadła o 1,52% i jest znów poniżej 10000zł.

Mowi się trudno i zarabia się dalej Whistle
Wysłane: 12 maja 2017 23:41:15
W tym tygodniu wartość portfela spadła o 0,95% (WIG -0,38%). W środę zarobiłem prawie 3%, ale były też 3 dni, kiedy spadki przekraczały 1%, więc sporo się działo. Może to i lepiej, ze jestem teraz skupiony na nauce bo przynajmniej nie zaprzątam sobie tymi ruchami głowy i nie układam w głowie żadnych głupich ruchów których bym póżniej żałował. Kilka tygodni temu miaem więcej czasu i wymyśliłem sobie, że dłużej już na wzrosty na ALI nie będę czekał. Od kiedy sprzedałem akcje, kurs zdążył urosnąć o 20% d'oh!

Od początku portfela wynik to +53,37%, a WIG wzrósł w tym czasie o 13,85%.

Wyniki poszczególnych spółek w tym tygodniu:
FRO +5,34%
AAL +1,98%
CDR -0,16%
AMC -0,20%
PKN -3,80%
AST -4,60%
rynek przyjął wyniki znacznie gorzej niż ja. Bez jakiegoś większego wczytywania się w raport, na które niestety nie mam czasu, jestem zadowolony. Spółka bardzo zredukowała zadłużenie, sprzyjają jej ceny cukru czy zbóż. Pozostaje zachować spokój.
PCR -4,70% tutaj cały spadek spowodowany jest dzisiejszą reakcją na wyniki i tak jak w przypadku AST nie mam za bardzo czasu przyjrzeć się im bliżej. Pewnie dopiero po 21.05 go znajdę.

Nie był to nalepszy tydzień, ale w mojej prawie dwuletniej przygodzie z inwestowaniem zdarzały się już gorsze i nauczyły mnie, że należy zachować zimną krew - co też zamierzam uczynić :)

Na koniec taka dygresja. Jestem Januszem analizy technicznej, ale wydaje mi się, że na AAL lada moment coś się będzie rozstrzygać, zwłaszcza, ze w przyszłym tygodniu spółka opublikuje wyniki za pierwszy kwartał. Czy ktoś lepiej się ode mnie znający na analizie technicznej mógłby się do tego odnieść? :)

gucio
Stopień: Elokwentny
Wpisów: 318
Wysłane: 14 maja 2017 16:29:13
Na AAL najważniejszy będzie raport. Na AT nie jestem pewnie lepszym analitykiem niż Ty ale chyba na siłę szukałeś jakiś kresek. Tak na wesoło to możliwości są trzy. /góra,dół lub boczkiem pójdzie /
Wysłane: 14 maja 2017 22:02:14
Pewnie tak jak mówisz doszukuję się kresek na siłę ;)
Użytkownicy przeglądający ten wątek
Gość

Skocz do forum
idź do strony: << < 1 [2] 3 4 > >>