CIGAMES - Spółki od A do Z - GPW - forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
X
AD.bx ad0c
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Obserwuj ten wątek | RSS
idź do strony: << < 116 117 118 119 120 121 [122] 123 124 125 126 127 128 > >>
CIGAMES [CIG] Opcje AKTUALNY KURS: 1,11 zł (-1,77%) 20-09-2017 14:39
aircanada15 PREMIUM
Stopień: Elokwentny
Grupa: StockWatcher
Wpisów: 314
Wysłane: 1 kwietnia 2017 23:33:50 przy kursie: 2,81 zł
Naprawdę chcesz wyciągać wnioski na podstawie sprzedaży Snajpera czy Wiedźmina sprzed 5 czy 7 lat ? d'oh!

Może ku pokrzepieniu serc przyjrzymy się raportowi ? Strata była pewna, ale aż w takim rozmiarze ?
anty_teresa PREMIUM
anty_teresa
Stopień: Opętany
Grupa: Engineer , Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 8 565
Wysłane: 20 kwietnia 2017 13:27:09 przy kursie: 2,61 zł
Jako, że spółka otworzyła nowy kanał komunikacji z inwestorami, to warto pamiętać o pewnym backgroundzie...

Warto zerknąć na historyczne dokonania CI Games. W ciągu ostatnich 8 lat CI Games teoretycznie zarobił na swoich grach w sensie zysku brutto na sprzedaży 192 mln zł. Ale to tylko teoria, gdyż liczba ta nie uwzględnia koniecznych do poniesienia kosztów promocji i dystrybucji, a także pełni kosztów napisanych gier. Znacznie lepiej efekt ekonomiczny działalności obrazuje skumulowany wynik operacyjny, który wynosi 13,4 mln zł. Skumulowany zysk netto z 8 lat wynosi 18,9 mln zł, ale w tym jest aktywo podatkowe powstałe w 2013 r. Faktyczny zysk skorygowany o rozpoznanie tegoż aktywa wynosi 0,53 mln zł z 8 lat!

W rozpatrywanym okresie, który obejmuje rok sprzed wydania SGW mamy przepływy operacyjne na poziomie 150 mln zł oraz wydatki na produkcję w kwocie 188 mln zł. A zatem do tej pory działalność spółki nie wygenerowała żadnej wolnej złotówki, a tylko pozwoliła na wytworzenie aktywów o wartości ca 38 mln zł. To jest prawdziwy ekonomiczny efekt ostatnich 8 lat spółki obejmujący wszystkie produkcje łącznie z SGW1, SGW2 i LOTF.

tomekstan24 PREMIUM
Stopień: Ośmielony
Wpisów: 23
Wysłane: 20 kwietnia 2017 17:18:14 przy kursie: 2,61 zł
zgadzam sie z kolegą , ale muszę napisać łoł naprawdę robi wrażenie suche fakty . dzięki oby więcej takich .thumbright

oligas PREMIUM
oligas
Stopień: Rozgadany
Wpisów: 165
Wysłane: 20 kwietnia 2017 23:34:03 przy kursie: 2,61 zł
Zdumiewa mnie wysokość wycen producentów gier, nawet CD Projekt, który najbardziej mi się podoba ze wszystkich spółek z tego segmentu na GPW również zadziwia mnie swoją wyceną, a przykład CI games z wyceną ponad 400 mln wobec faktów księgowych, o których napisał Anty_Teresa tylko podkreśla optymizm bądź niewiedzę w wycenach tego dość nowego rodzaju spółek na GPW.
kamilcia PREMIUM
Stopień: Obeznany
Grupa: StockWatcher , SubskrybentP1
Wpisów: 57
Wysłane: 21 kwietnia 2017 08:01:29 przy kursie: 2,61 zł
Wydaje mi się, że w tej chwili czekamy na spółkę, której flagowy produkt okaże się kompletną klapą i zmaterializuje wszystkie ryzyka związane z gamedevem. Będzie to prawdopodobnie katalizator do spadków tak jak kiedyś TWOM rozbudził wyobraźnię inwestorów i rozpoczął hossę w tym sektorze.

Mam nadzieję, że to nie będzie S3GW ale komuś w końcu musi się nie udać. Proponuję chcącym angażować się na dłużej do branży podchodzić bardzo selektywnie.
Wpisów: 20
Wysłane: 21 kwietnia 2017 12:52:24 przy kursie: 2,77 zł
Gdy akcja CDP kosztowała 16 zł czytałem takich mądrusiów forumowych,że to balon nadmuchany do granic możliwosci i zaraz pęknie, że branża gamevidu to jeden wielki balon, że wszystkie firmy są przewartościowane, że jak to mozliwe żeby byle jaka firemka zatrudniająca 20 czy 100 ludzi miała taka a nie inną kapitalizację i że to musi w końcu się skonczyć katastrofą.
W poprzednim roku CDP i Techland zarobiły na czysto ponad 400 mln zl ,akcja CDP kosztuje teraz ok 70 zł i Ci ktorzy zaryzykowali i nie sugerowali się forami zapewne są bogatsi...
A co do CIG ...pozyjemy,zobaczymy. Nie da się pewnych faktów ukryć,one mówią same za siebie i mozna miec tylko nadzieję, że tym razem im sie uda. Jakoś nie mam typowo polskich cech charakteru i nie życze im z całego serca żeby sie nie udało...
stockwatch = bufonada
vladinho PREMIUM
Wpisów: 485
Wysłane: 21 kwietnia 2017 17:11:24 przy kursie: 2,77 zł
ja bym jednak nie wykluczał, że w przypadku porażki(*) SGW3 pojawi się mała panika na spółkach naszego gamedevu, już sam kwiecień był dla większości surowy...
(*) - trudno zdefiniować porażkę dla tego tytułu, bo zwrot kosztów w ciągu dwóch lat będzie tu czymś normalnym.

ps. mała panika w moim mniemaniu to obsunięcie rzędu 15% (średnio).
Stopień: Oswojony
Wpisów: 44
Wysłane: 21 kwietnia 2017 17:14:21 przy kursie: 2,77 zł
Porażki porażki, a co w przypadku sukcesu SGW3? Właściwie po jakim czasie od premiery będzie wiadomo, że był to strzał w 10 albo w kolano?
vladinho PREMIUM
Wysłane: 21 kwietnia 2017 18:41:41 przy kursie: 2,77 zł
Aven napisał(a):
Porażki porażki, a co w przypadku sukcesu SGW3?

nic, gamedev będzie uratowany do następnej dużej premiery, czyli dalej spółki będą jakoś rosły swoim tempem.
Zwracam uwagę, że kontekst ostatnich postów dotyczy gamedevu, a nie kursu samego CIG ;P

Aven napisał(a):
Właściwie po jakim czasie od premiery będzie wiadomo, że był to strzał w 10 albo w kolano?

Dobre pytanie, nie ma prostej odpowiedzi.
O ile łatwo sprawdzić platformy cyfrowe, to dystrybucja własna w USA - w supermarketach będzie trudna w ocenie i dopóki ze spółki nie spłyną dane, będzie to wielka niewiadoma.
Myślę, że rynek najpierw oceni dystrybucję cyfrową, sprzedaż na poziomie 100 tyś sztuk na steam do końca miesiąca nie potraktuje jako strzał w kolano.
Wpisów: 20
Wysłane: 21 kwietnia 2017 19:21:05 przy kursie: 2,77 zł
zakładacie porazkę albo sukces, a skoro gra jest srednia to może i wynik bedzie sredni. Czy w zyciu mozna byc tylko debesciakiem albo debilem ? Przecież 90% z nas to sredniaki tylko czy sredni wynik CIG wystarczy żeby gra się zwrociła i kurs skoczył do 3,5-4 zl?
CIG jest tak nieznaczącą obecnie firmą, że moim zdaniem porażka gry SGW3 nie wpłynie na osuniecie sie calej branzy o 15%, to nie CD Projekt.
stockwatch = bufonada
vladinho PREMIUM
Wysłane: 21 kwietnia 2017 23:30:32 przy kursie: 2,77 zł
sargon25 napisał(a):
zakładacie porazkę albo sukces

jeśli o mnie chodzi to nie, dla mnie każdy scenariusz jest możliwy i SGW3 jest sporą niewiadomą.
Pomimo tego, że nie jestem akcjonariuszem, to śledzę sytuację, gdyż gra AAA, w powiedzmy niszowym temacie jest istotnym wydarzeniem zarówno na rynku growym jak i na naszej giełdzie.
Część inwestorów widzi tu szansę, gdyż wielki sukces w stosunku do porażki daje dość dobry stosunek zysku do ryzyka - można zyskać więcej niż 100%..., dodatkowo sukces liczy się podwójnie - jak pokazuje przykład 11bit, można zarobić nie tylko na dobrze trafionym hicie ale też przed premierą następnego thumbright.
Natomiast mnie z prostych pobudek interesuje porażka, gdyż może to mieć wpływ na moje inwestycje.
Myślę, że nie doceniasz CIG i sezonowości gamedevu. CIG jest znacznie popularniejszy od np. Playway, który ma znacznie lepsze wyniki finansowe - tutaj szukałbym problemu, porażka gry AAA może położyć się cieniem na reszcie spółek, tak jak sukces wiedźmina dał kopa innym spółkom, które przecież robią gry tak samo jako robiły do tej pory...

Dodatkowo błędnie mnie oceniasz - tylko 15% obsunięcia na spółkach, które mają roczną stopę zwrotu blisko 100%? To jest niepoprawny optymizm Dancing

anty_teresa PREMIUM
anty_teresa
Stopień: Opętany
Grupa: Engineer , Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 8 565
Wysłane: 22 kwietnia 2017 10:44:48 przy kursie: 2,77 zł
sargon25 napisał(a):
zakładacie porazkę albo sukces, a skoro gra jest srednia to może i wynik bedzie sredni. Czy w zyciu mozna byc tylko debesciakiem albo debilem ? Przecież 90% z nas to sredniaki tylko czy sredni wynik CIG wystarczy żeby gra się zwrociła i kurs skoczył do 3,5-4 zl?
CIG jest tak nieznaczącą obecnie firmą, że moim zdaniem porażka gry SGW3 nie wpłynie na osuniecie sie calej branzy o 15%, to nie CD Projekt.

Kapitalizacja spółki przy kursie 2,77 zł wynosi 415 mln zł, co dla mnie oznacza na horyzoncie grę o średni wynik na poziomie ca 40 mln zł w niedalekiej perspektywie. W latach niepremierowych spółka osiągała wynik w przedziale 8-16 mln zł straty. Średnio 12 mln zł straty. Jeśli gra jest wydawana średnio co dwa lata, to w roku premierowym wynik netto powinien wynieść ca 90 mln zł. W wycenie spółki. Oczywiście można zakładać, ze spółka będzie mogła ten potencjalny sukces multiplikować, a to będzie skutkować obniżeniem oczekiwań wyniku na ten rok. Na moje oko w cenie jest wynik netto zbliżony do 60-70 mln zł.

A teraz można się zastanowić ile spółka musi sprzedać egzemplarzy, aby taki wynik zrobić:
Po podatku mamy odpowiednio:
71,4 - 83,3 mln zł
Przy braku kosztów finansowych daje to oczekiwanie EBIT na poziomie takim jak zysk brutto.
W 2016 r. koszty operacyjne wyniosły 15 mln zł, a zatem na poziomie zysku brutto mamy:
86,4 - 98,3 mln zł
W tej chwili spółka na WNIP(pracach rozwojowych) ma skapitalizowane 60 mln zł. Zakładając, że w pierwszym roku pokaże z tego 40 mln amortyzacji dostajemy oczekiwanie co do przychodów na poziomie:
126-138 mln zł (31,6 - 34,6 mln USD)
Gra ma być sprzedawana w cenie 60 dolarów, natomiast efektywnie pewnie około 55 USD. Efektywnie z kopii sprzedaży cyfrowej może otrzymać 38 USD, natomiast z kopii fizycznej 28 USD. Przy rozkładzie 0,5/0,5 dostaniemy 33 USD od sztuki. A to oznacza sprzedaż na poziomie 0,95-1,05 mln sztuk gry w pierwszym roku (12 miesięcy od startu sprzedaży).

To takie dane z czapy, ale dają pewien pogląd jak każdy może sobie ocenić oczekiwania zawarte w kursie spółki.

Skimixa PREMIUM
Grupa: + , StockWatcher
Wpisów: 75
Wysłane: 22 kwietnia 2017 16:51:31 przy kursie: 2,77 zł
Moim zdaniem rynek oczekuje właśnie gry średniej lub słabej , tak na 5-6 /10 . Wszystko co ponad to bedzie zaskoczeniem . pierwsze recenzje juz w przyszłym tygodniu , a i sam juz zamówiłem grę . Zagram mam nadzieje we wtorek i będę miał większą jasność .
aircanada15 PREMIUM
Wysłane: 22 kwietnia 2017 20:10:22 przy kursie: 2,77 zł
Skimixa: mylisz się kompletnie i jestem wręcz zaskoczony twoim rozumowaniem.
Rynek oczekuje, że Snajper 3 będzie grą co najmniej dobrą+, a niepewność dotyczy głównie wyniku finansowego jaki osiągnie ta produkcja.
Anty_teresa: rozumiem, że w swoim przykładzie użyłeś dość luźnych założeń, ale warto by jednak je trochę skorygować. Stosunek kopii fizycznych do cyfrowych należałoby przyjąć raczej jako 70/30.
Średnia cena dla powiedzmy całego nakładu premierowego plus kopii cyfrowych sprzedanych w tym czasie - to według mnie bliżej 45-50 dolarów za kopię. Już na wstępie wersja Steam kosztuje 49.99.
Wynik netto o którym piszesz wydaje mi się dość wysoki, trudny do osiągnięcia i moim zdaniem przyniósłby on wzrosty kursu.
oligas PREMIUM
oligas
Stopień: Rozgadany
Wpisów: 165
Wysłane: 22 kwietnia 2017 21:56:39 przy kursie: 2,77 zł
sargon25 napisał(a):
Gdy akcja CDP kosztowała 16 zł czytałem takich mądrusiów forumowych,że to balon nadmuchany do granic możliwosci i zaraz pęknie, że branża gamevidu to jeden wielki balon, że wszystkie firmy są przewartościowane, że jak to mozliwe żeby byle jaka firemka zatrudniająca 20 czy 100 ludzi miała taka a nie inną kapitalizację i że to musi w końcu się skonczyć katastrofą.
W poprzednim roku CDP i Techland zarobiły na czysto ponad 400 mln zl ,akcja CDP kosztuje teraz ok 70 zł i Ci ktorzy zaryzykowali i nie sugerowali się forami zapewne są bogatsi...
A co do CIG ...pozyjemy,zobaczymy. Nie da się pewnych faktów ukryć,one mówią same za siebie i mozna miec tylko nadzieję, że tym razem im sie uda. Jakoś nie mam typowo polskich cech charakteru i nie życze im z całego serca żeby sie nie udało...

Nikt tu nie pisze, że to koniec wzrostu wycen, zwłaszcza, że CD Projekt jest liderem polskiego segmentu gd to premia się należy. Jednak jak porównasz sobie inne branże to rynek nie wycenia tych spółek z takim optymizmem jak w przypadku sektora gamedev. Podkreśla to wycena zarówno CI games jak i Playway w stosunku do osiągniętych wyników. Wiem, że niebawem pojawią się nowe gry, w niektórych przypadkach całkiem nieźle wygląda to na Steamie (np. Playway), ale mam wrażenie, że cała ta branża ma pewne "fory" od rynku. Uważam, że łatwiej powtórzyć firmie produkującej buty, słodycze, bądź inne dość typowe produkty wynik rok do roku niż producentowi gier, gdzie nie ma zawsze gwarancji, że każda kolejna gra da upragniony złoty strzał (np. przypadek Vivid). A jak nie ma pewności do powtarzalności wyniku to czy taka spółka powinna mieć C/Z 20 czy 50? Nawet rok po super premierze rynek często wycenia ją tak jakby następna gra też miała być hitem, a tak niestety nie zawsze jest. Być może niektórzy akceptują to ryzyko, rozumiem to. I nie chodzi tu o żadne typowo polskie cechy charakteru tylko o suche fakty, a bardzo cieszy mnie to, że polskie firmy rozwijają się na całym świecie w segmencie gamedev. i kibicuję im jak naszej reprezentacji. Jednak jestem inwestorem i ja akurat nie mogę obojętnie podchodzić obojętnie do ryzyka jakie niesie za sobą inwestowanie w działalność tego typu spółek, niezależnie od tego czy spółka jest z Polski czy z Zimbabwe. Na forum ludzie wymieniają się poglądami, więc dbajmy o to aby poziom wymiany naszych poglądów był odpowiedni.
Skimixa PREMIUM
Wysłane: 23 kwietnia 2017 10:17:53 przy kursie: 2,77 zł
Mam nadzieje ze sie nie mylę . Mam 2 synów jeden 12 drugi 18 lat i prosiłem o przepytanie kolegów o Snipera . Ich opinie ukształtowały mój pogląd . Chłopaki które napiepszaja po 5 godzin w gry to są środowiska opiniotwórcze , i oni bedą kupować grę albo nie . Jeden zareklamuje drugiemu i tak to wyglada . Po poprzednich grach Cig ma słabe notowania . A co do analityków to oni nie tworzą rynku , oni to budzili sie z ręka w nocniku po 1 wiedźminie , wiec nie biorę ich opini pod uwagę .
aircanada15 PREMIUM
Wysłane: 23 kwietnia 2017 10:58:27 przy kursie: 2,77 zł
Ależ seria Snajper nigdy nie kandydowała do miana światowego hitu, wbrew temu co twierdził prezes. Nie ma się co dziwić, że młodzież ma o niej przeciętne zdanie.
Natomiast co do analityków, którzy obudzili się z ręką w nocniku po 1 Wiedźminie, to nie za bardzo rozumiem hmm ?
Skimixa PREMIUM
Wysłane: 23 kwietnia 2017 13:36:32 przy kursie: 2,77 zł
Chodzi mi o to , ze spotkałem sie z opinają analityków , ze wzrost cdp po 1 wiedzminem jest nieuzasdniony . Czas pokazał jak bardzo sie mylili . Ostatnio czytałem oponie analityka , któremu pozwolono pograć w SGW3 , wersja prawie końcowa , ale on sam graczem nie jest i pograł trochę , ocenił grafikę i tyle.
Stopień: Oswojony
Wpisów: 44
Wysłane: 24 kwietnia 2017 19:36:49 przy kursie: 2,67 zł
Pierwsza recenzja 5/10

http://gadgets.ndtv.com/games/reviews/sniper-ghost-warrior-3-review-1684908

Do tego filmik na Eurogamer o tym ile rzeczy można zrobić podczas prawie 5-minutowego ładowania się gry.

Nie wróży to dobrze...
sasky PREMIUM
sasky
Stopień: Złotousty
Grupa: . , Engineer, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 1 874
Użytkownicy przeglądający ten wątek
Gość

Skocz do forum
idź do strony: << < 116 117 118 119 120 121 [122] 123 124 125 126 127 128 > >>