ENERGA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

14 15 16 17 18 19 20 21

ENERGA [ENG]

AKTUALNY KURS: 7,33 zł (+1,10%) 18-06-2019 17:00
anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 658
Wysłane: 21 lipca 2017 12:29:13 przy kursie: 12,10 zł
Energa – analiza techniczna na życzenie

Na początek obraz długoterminowy:


kliknij, aby powiększyć


Do listopada 2016 r. notowania energetycznego waloru znajdowały się w średnioterminowym kanale spadkowym. Wyjściu z tego kanału towarzyszyły wysokie obroty co zaznaczono niebieskim owalem na powyższym wykresie. Samo wyjście z kanału spadkowego nie oznacza jednak od razu powstania trendu wzrostowego. O takim możemy mówić (według metodologii Sperandeo) dopiero od końcówki stycznia kiedy wykres złamał pierwszy istotny opór na poziomie ok. 10 zł. Co więcej, po udanej obronie wsparcia strona popytowa dostała argumenty pro wzrostowe z systemu kierunkowego. Linia DI+ już od pewnego momentu znajdowała się nad DI- ale dopiero odejście wykresu od linii wsparcia spowodowało wzrost ADX, który dodajmy nadal znajduje się na relatywnie niskim poziomie. Taki układ linii można interpretować jako szansę na rozwinięcie średnioterminowego trendu wzrostowego.

W krótkim terminie na wczorajszej sesji doszło do bardzo ważnego wybicia. Kurs przeszedł przez obszar 11,00 – 11,40 w którym znajdowało się kilka znaczących oporów. Po pierwsze na poziomie 11,40 znajdował się ostatni lokalny szczyt. Na poziomie 11,06 zł jest zniesienie 23,6 proc. całej fali spadkowej zapoczątkowanej pod koniec kwietnia 2015 r., a na poziomie 10,99 zniesienie 61,8 proc. podfali spadkowej która miała swój początek w lutym 2016 r.


kliknij, aby powiększyć


Wydaje się, że kurs ma obecnie otwartą drogę do obszaru 13,40 zł – 13,70 zł, gdzie mamy szczyt notowań z połowy lutego, jednocześnie 38,2 proc. zniesienie całej fali spadkowej od kwietnia 2015 r. i zniesienie zewnętrzne 261,8 proc. podfali wzrostowej z okresu 18 listopada – 22 grudnia.

Od strony wskaźników popyt znajduje argumenty za kontynuowaniem zwyżki. RSI30 znajduje się ponad poziomem równowagi i swoją medianą i linią regresji. Oscylatory Chaikina w długim i krótkim terminie rosną, co świadczy o akumulacji waloru, a ADX pnie się w górę wskazując na zwiększenie siły krótkoterminowego trendu wzrostowego. Jednak dynamicznej zwyżce notowań może przeszkadzać RSI30 znajdujące się w pobliżu górnej wstęgi Boolingera. Można zatem wnioskować, że wzrosty będą miały raczej umiarkowaną dynamikę.


kliknij, aby powiększyć


Teoretycznie pierwszym wsparciem dla kursu powinna być połowa wczorajszej białej długiej świecy na poziomie ok. 11,30, ale znacznie silniejszym poziomem jest poziom 10,87. Niżej mamy jeszcze 10 zł i 9,64. Na obecną chwilę zejście do tego ostatniego poziomu nie przekreśla kontynuacji trendu wzrostowego.
j

Powyższa treść przez 25 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

ElaS
ElaS PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2016-03-02
Wpisów: 104
Wysłane: 21 lipca 2017 12:45:44 przy kursie: 12,10 zł
dziękuję Angel

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 658
Wysłane: 21 lipca 2017 13:07:56 przy kursie: 12,10 zł
macieq112 napisał(a):
Energa ma chyba znaczna ilosc OZE. Wczoraj sejm przeglosowal poprawke ograniczajaca zyski z zielonych certyfikatow, a wiec niekorzystna dla spolki.

Tymczasem kurs Energii rosnie jak na drozdzach ostatnie sesje: gdzie tu sens i logika , bo czegos nie rozumiem ?

To nie do końca tak... Energa działa na pomorzu gdzie znajduje się większość naszych farm wiatrowych. Nowela o OZE będzie miała dla niej bardzo korzystne skutki:

Cytat:
Jak wskazywał podczas komisji sejmowych wiceminister energii Andrzej Piotrowski, zniknie „patologia" jaką jest pozasesyjny obrót certyfikatami, gdzie ceny są znacząco wyższe niż te rynkowe. To dlatego, że sprzedający je duzi inwestorzy mają wieloletnie umowy ze spółkami energetycznymi na odbiór zielonych certyfikatów, gdzie ich cena powiązana jest z opłatą zastępczą

www.rp.pl/Energianews/30720985...

Cytat:
Wśród dziesiątki ekspertów z rynku, z którymi rozmawiali dziennikarze WysokieNapiecie.pl, najczęściej wskazywanym beneficjentem ustawy jest gdańska Energa. Kontrolowana przez Skarb Państwa spółka ma bowiem wciąż umowy długoterminowe na zakup certyfikatów od właścicieli farm wiatrowych (m.in. portugalsko-chińskiego EDPR). Dwie inne państwowe spółki – Tauron i Enea – już takie umowy wypowiedziały i procesują się właśnie z niezadowolonymi inwestorami.

Energa także próbowała przynajmniej częściowo wypowiedzieć umowy zawarte z mniejszymi fimami, ale w kwietniu przegrała spór o ponad 100 mln zł z polsko-amerykańskim Wind Invest ws. farmy wiatrowej Boryszewo. Po czterech latach walki i kasacji w Sądzie Najwyższym inwestorzy przekonali sąd, że Energa miała świadomość tego jakie umowy podpisuje, że przez pewien czas była ich beneficjentem, a teraz powinna wziąć na siebie ryzyko biznesowe. Spór o kolejnych 40 mln zł z tym samym inwestorem jeszcze trwa.

Jak przyznał niedawno zarząd Energi, koszt zakupu zielonych certyfikatów przez koncern w 2016 roku nie zmalał w stosunku do roku poprzedniego, chociaż cena zielonych certyfikatów na giełdzie stopniała w tym czasie o 40%. „Na taki stan rzeczy wpływ mają przede wszystkim, zawarte wiele lat temu, długoterminowe kontrakty na zakup zielonych certyfikatów, w ramach których zakup jest realizowany po cenach kształtowanych w oparciu o stałą opłatę zastępczą, a nie o ceny rynkowe” – wyjaśnili menadżerowie spółki w sprawozdaniu rocznym.

Informacje, że to właśnie Energa inspirowała zmiany ustawowe potwierdził w rozmowie z WysokieNapiecie.pl także jeden z posłów podpisanych pod projektem. Otwarcie o skutkach ustawy na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji mówił także wiceminister energii Andrzej Piotrowski. – Jeżeli w kontraktach dwustronnych sprzedawana jest ponad połowa certyfikatów, to nie można tu mówić o prawdziwym rynku – podkreślał. Jak dodał, efektem nowelizacji będzie większy wolumen sprzedaży certyfikatów w obrocie giełdowym, a więc po rozwiązaniu umów długoterminowych.

odnawialnezrodlaenergii.pl/oze...


Dodatkowo może wzrosnąć obowiązek umarzania:
Cytat:
Ministerstwo Energii w odpowiedzi na nasze pytania zasygnalizowało możliwość podniesienia obowiązku „zielonej" produkcji zgodnie z ustawą o OZE, do maksymalnie 20 proc. To narzędzie, które może zdjąć część nawisu. – Trwają analizy związane z potencjalnie możliwą zmianą obowiązku OZE w 2018 r. i kolejnych latach, na co ME ma czas do końca sierpnia 2017 r. – przekazał nam resort. - Warunkiem ewentualnej korekty jest uchwalenie i podpisanie przez prezydenta projektu w kształcie proponowanym przez posłów – dodano. ME spodziewając się wzrostu cen certyfikatów po wejściu małej noweli w życie i potencjalnym możliwym wzrostem obowiązku OZE, nie spodziewa się, by zainteresowani korzystali z możliwości wnoszenia opłaty zastępczej, co związane jest z dodatkowym elementem systemu wsparcia wytwórców OZE, jakim jest ulga w podatku akcyzowym


Dzięki temu jest szansa na wzrost cen zielonych certyfikatów, których Energa trochę produkuje.
www.rp.pl/Energianews/30720985...#ap-1
Edytowany: 21 lipca 2017 13:10


Petereke
Dołączył: 2009-04-10
Wpisów: 5
Wysłane: 21 lipca 2017 15:02:17 przy kursie: 12,10 zł
anty_teresa napisał(a):
Dzięki temu jest szansa na wzrost cen zielonych certyfikatów, których Energa trochę produkuje.


nie do końca o to chodzi; Energa ma całą masę umów długoterminowych z innymi OZE na zakup certyfikatów z formułą cenową powiązaną z tzw.opłatą zastępczą, która przed nowelizacją ustawy wynosiła ~300zł, po nowelizacji co najwyżej kilkadziesiąt zł. Co więcej zmiana prawa może oznaczać furtkę do wypowiedzenia tych umów w ogóle. Stąd cała ustyawa jest bullish dla nich.
Swoją drogą w branży jest to nazywane Lex Energa wysokienapiecie.pl/prawo-energ...

Co do cen certyfikatów - tu się nic nei zmieni na lepsze, to raczej kolejny czynnik bearish...

Pzdr

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 658
Wysłane: 21 lipca 2017 16:21:23 przy kursie: 12,10 zł
Chyba nie doczytałeś mojego postu do końca. Obecna nowela Ustawy jest tak jak napisałeś i ja zacytowałem korzystna dla Energi ze względu na umowy długoterminowe powiązane z wysokością opłaty zastępczej. Na skutek regulacji spadnie cena opłaty i Energa zmniejszy koszty. Ten fakt nie będzie mieć korzystnego wpływu na same ceny certów. Tu się zgadzamy i sprawa jest jasna.

Ale w ostatnim cytacie wrzucam co innego - wzrost obowiązku produkcji z OZE, czyli wzrost obowiązku umarzania certów przez sprzedawców prądu. Skoro ma być umarzanych więcej, to powinien się pojawić dodatkowy popyt na certyfikaty, a w związku z tym ich ceny mogą wzrosnąć. Ta część jeszcze nie została przegłosowana, ale jak zacytowałem ministerstwo rozważa taką możliwość.

Petereke
Dołączył: 2009-04-10
Wpisów: 5
Wysłane: 21 lipca 2017 18:21:03 przy kursie: 12,10 zł
Hej,

Zgoda z akapitem #1, gdzies mi to umknęło w Twoim poście.

Co do wzrostu obowiązku umarzania (bo o to chodzi a nie o jakiś wzrost obowiązku produkcji - ME gada bzdury lub RZ to przekręciła) - po pierwsze nawet wzrost do 20% szybko nic nie zmieni, bo na rynku jest gigantyczna nadpodaż certyfikatów (~1,5 wysokości rocznego obowiązku) i jej konsumpcja potrwa kilka lat nawet w optymistycznym scenariuszu. Po drugie i chyba ważniejsze, wydaje mi się że per saldo (netto) Energa jest wciąż "krótka" na certyfikatach (więcej musi kupić dla swoich odbiorców niż sama wytwarza) więc hipotetyczny wzrost ich cen działałby negatywnie.

Ogólnie to troszkę wróżenie z fusów, a ewentualny wpływ na wyniki ograniczony. Dużo ważniejsza jest kwestia #1.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 658
Wysłane: 21 lipca 2017 22:34:33 przy kursie: 12,10 zł
Mimo wszystko uważam, że dodatkowy popyt pomógłby notowaniom. Mniejsza nadpodaż powinna spowodować korektę cen. Oczywiście przy założeniu, że zostanie wprowadzony obowiązek 20 proc. Co do pozycji Energi na certach to może być jak mówisz, choć wzrost cen certów wcześniej czy później powinien się przełożyć na cenę u klienta końcowego.

alex89opole
Dołączył: 2015-09-10
Wpisów: 11
Wysłane: 9 sierpnia 2017 18:10:43 przy kursie: 13,10 zł
Witam,

Czy mógłby ktoś skomentować dzisiejsze notowania kursu spółki?

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 2 978
Wysłane: 9 sierpnia 2017 19:46:51 przy kursie: 13,10 zł
Cytat:
Witam,

Czy mógłby ktoś skomentować dzisiejsze notowania kursu spółki?


ENG dzienny

kliknij, aby powiększyć


Sporej wielkości "stop grabber" - po ruchu wzrostowym z końca lipca nie dziwi chęć przetestowania przez podaż obozu byków. Biorąc pod uwagę techniczne wykupienie, sądzę że okolice 12-11 zł mogą być jeszcze testowane, zwłaszcza że silniejsze wsparcie to okolice 11,4 zł. Dlatego ruch powrotny nie byłby niczym dziwnym a okazją do ponownego wejścia/powiększenia pozycji.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 9 sierpnia 2017 19:48

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 5 349
Wysłane: 9 sierpnia 2017 20:10:19 przy kursie: 13,10 zł
ENERGA - analiza techniczna


kliknij, aby powiększyć


Na początek spojrzenie na wykres historyczny w interwale tygodniowym. Notowania znalazły się w newralgicznym miejscu - jest to poziom minimów w cenach zamknięcia z początku notowań akcji spółki. Jego utrata pod koniec 2015 roku, w myśl zasady zmiany biegunów, spowodowała powstanie w tym miejscu oporu. Jak widać, opór skutecznie spełnił swoją rolę i odreagowanie z początku 2016 roku wygasło właśnie w okolicy 13,40 zł. Żaden więc cud, że przy kolejnym podejściu pod opór u części graczy zwycięża chęć do zamykania pozycji.

Przenosimy się na wykres 2-letni w interwale dziennym. W dniu dzisiejszym podaż zafundowała nieco emocji posiadaczom walorów Energi. W efekcie wykres oszpeciła świeca z prawie niewidocznym korpusem, za to z olbrzymim cieniem. Pojawienie się takiej świecy tuż pod istotnym oporem, przy solidnym wykupieniu sygnalizowanym przez RSI, zapowiada możliwość wystąpienia korekty dotychczasowych wzrostów.
Zwłaszcza, że pozostałe wskaźńiki również są bliskie wygenerowania zaleceń sprzedaży. Linia ADX wymsknęła się z objęć kierunkowych, co zazwyczaj oznacza bliskość przesilenia. Linia MACD zdaje się zakręcać w dół. Jeżeli dodamy do tego solidne wykupienie, to przepis na korektę mamy gotowy. Nie powinna ona jednak sięgnąć głębiej niż do poziomu 10,90 zł.

W dłuższym terminie oczekiwałbym ponownej konfrontacji z czerwoną poziomą linią oporu i w przypadku jej pokonania - kontynuacji zwyżki w okolice 18 zł.


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


alex89opole
Dołączył: 2015-09-10
Wpisów: 11
Wysłane: 10 sierpnia 2017 07:26:04 przy kursie: 13,10 zł
Dzięki panowie za odpowiedź. Dla mnie zastanawiająca jest końcówka sesji a dokładnie jej zakończenie. Kurs mimo wszystko się obronił i zakończył sesję na plusie - nie oznacza to, że akcje zostały 'pozbierane' ze Stop Losów? Zebrały je byki i lecą dalej do góry nie pozwalając spaść kursowi?

Tylko moje przemyślenia :)

stefanek
Dołączył: 2009-11-04
Wpisów: 132
Wysłane: 10 sierpnia 2017 21:55:54 przy kursie: 12,12 zł
Prawie minus 8% spadku dzisiaj, to znacznie więcej niż szeroki rynek i spółki z branży, czy to aby nie przez Twoją dramatyczną AT:)

Takiej korekty kilku-tygodniowych wzrostów się nie spodziewałem;/ Żadnego nowego info ze spółki nie widziałem, poza inwestycjami w elektrykę mobilną, ale to było pozytywnie odebrane.

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 5 349
Wysłane: 10 sierpnia 2017 22:11:39 przy kursie: 12,12 zł
Jeżeli chodzi o tzw czyszczenie SL to proponuję zajrzeć do środka świecy z dnia 09/08/2017


kliknij, aby powiększyć

alex89opole
Dołączył: 2015-09-10
Wpisów: 11
Wysłane: 11 sierpnia 2017 07:09:41 przy kursie: 12,12 zł
krewa

Czyli co możemy się spodziewać korekty do poziomi 11,8 ?

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 5 349
Wysłane: 11 sierpnia 2017 08:45:45 przy kursie: 12,12 zł
Szczerze mówiąc nie widzę niczego szczególnego w poziomie 11,80 i prędziej oczekiwałbym zejścia do przedziału 10,90-11,30

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 233
Wysłane: 12 września 2017 16:36:10 przy kursie: 13,56 zł
wiadomosci.stockwatch.pl/energ...

Cytat:
Energa szacuje, że może dochodzić ok. 600 mln zł z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia jej kontrahentów w czasie realizacji 22 ramowych umów sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia z wytwórcami energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE)(...)


Może mnie ktoś oświeci, bo dalej piszą tak:

Cytat:
uznajemy za nieważne, bo nie były zawarte zgodnie z prawem, nie były zastosowane wymogi ustawy o zamówieniach publicznych


...a potem tak:

Cytat:
Zarząd Energi uważa, że w okresie zawierania tych umów nie było wystarczającego nadzoru właścicielskiego w grupie.


Czyli co? Mam wiatrak, podpisuję z hydrą umowę, a potem ta hydra twierdzi, że akurat wtedy nie miała głowy, więc to jest mój problem i się bezpodstawnie wzbogaciłem, tak? A co jak ja pozwę hydrę, że powołując się na własny bajzel usiłuje nie dotrzymywać umów. A ja akurat poczyniłem w dobrej wierze wydatki i inwestycje na poczet tychże umów i uważam, że mi się należy teraz rekompensata. I co hydra na to?

Kolejny przykład na to, że z państwem nie da się robić żadnych interesów i biznes powinien je omijać szerooooookim łukiem. Tylko jak nikt nie będzie chciał z nim robić interesów, to państwo prędzej czy później upadnie. O to chodzi?
Edytowany: 12 września 2017 16:40

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 601
Wysłane: 12 września 2017 16:46:58 przy kursie: 13,56 zł
Może Państwo nikogo nie potrzebuje. Już Urban powiedział, że rząd się sam wyżywi.
Upaństwowi ile się da i będzie handlować samo ze sobą. I uwaga, to nie jest utopia, takie modele funkcjonują tu i ówdzie, jeden powie Chiny, inny powie Singapur.

Niemniej ja tu czytam między wierszami, że wałowe umowy były podpisane, tak zwane ustawki. Nie tak że poszedłeś, złożyłeś ofertę i wyszedłeś z umową. To znaczy wielu tak właśnie podpisało, ale niektórzy dostali słodkie deale i teraz się szuka kruczków, żeby się z nich wyplątać. Kruczki przeciwko kruczkom. I dlatego nie tylko "z tym państwem" ale "w tym państwie" generalnie trudno się robi interesy, bo wygrywa ten, kto ma przełożenie na sąd.


krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 5 349
Wysłane: 11 listopada 2017 18:03:30 przy kursie: 11,72 zł
ENERGA - analiza techniczna na życzenie


Pod koniec sierpnia bieżącego roku gracze przystąpili do realizacji zysków, wywołując tym samym korektę spadkową. Istnieje jednak ryzyko, że przecena wymknęła się spod kontroli kupujących i w konsekwencji kurs może zejść jeszcze niżej.
Na piątkowej sesji podażowa świeca przecięła 3 istotne wsparcia - linię trendu wzrostowego oraz dwa poziome wsparcia, wynikające z lokalnych dołków. Teraz najbliższym wsparciem jest długoterminowa wykładnicza, zaś kolejne to 11,30 oraz 10,80 zł. Problem polega na tym, że na chwilę obecną nie ma przesłanek za angażowaniem sie po stronie popytu. Przecenie towarzyszy lekka, ale widoczna dystrybucja. Wskaźniki znajdują się po ciemnej stronie mocy i nie dostarczają argumentów za kupowaniem akcji. Co więcej, w ostatnich dniach wskaźniki wygenerowały niepokojące sygnały, mogące przyczynić się do rozwinięcia ruchu korekcyjnego. Linia ADX wystartowała ze strefy niskich wartości, co zazwyczaj ma miejsce na początku istotnego ruchu cen. Linia MACD nie dośc, że znajduje się poniżej poziomu równowagi i linii sygnalnej, to na dodatek gwałtownie od niej odeszła. Oznacza to istotną przewagę podaży w krótkim terminie. Linia RSI tkwi w strefie <60 i nie sygnalizuje wytracania impetu przeceny.

W tym okolicznościach najlepiej jest zająć pozycję obserwatora i zaczekać na wynik konfrontacji kursiu akcji z EMA200 i zaznaczonymi poziomami wsparć. Najmocniejszym z nich jest poziom 11,30 zł, wzmocniony dodatkowo zniesieniem 61,8% ostatniej fali wzrostowej.


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 658
Wysłane: 28 grudnia 2017 00:14:04 przy kursie: 12,80 zł
Stabilność wyników w rozchwianym otoczeniu – omówienie sprawozdania GK Energa SA po 3 kw. 2017 r.

Energa to szczególny podmiot na naszym rynku z bardzo dużym udziałem dystrybucji, która jest regulowana przez Państwo. Choć w naszym otoczeniu prawnym i inwestycyjnym ciężko o stabilność, to dystrybucja i zasady wynagradzania przedsiębiorstw są stosunkowo mało zmienne i bardziej podlegają ewolucji niż rewolucji. Tę stabilność, a w zasadzie niedużą fluktuację widać w wynikach.

W związku z tym, że spółka nie była analizowana od 3 lat zaproponuję ujęcie długoterminowe. Energa podobnie jak inne spółki z branży generuje stabilny strumień pieniężny. Cashflow z działalności operacyjnej w 2016 r. wyniósł 1,78 mld zł co stanowi wzrost o 178 mln zł (11 proc.) w stosunku do roku 2015 r. Niestety nieco gorzej jest, a w zasadzie było z wolnymi przepływami – Energa podobnie jak inne branżowe podmioty inwestuje całkiem spore kwoty, a do tego płaci spore odsetki. Jeśli wolne przepływy zdefiniujemy jako cashflow operacyjny pomniejszony o wydatki na aktywa trwałe i zapłacone odsetki to okaże się, że tylko w 2014 r. mieliśmy wyraźny plus – 241 mln zł. Rok później przepływ był ujemny na 218 mln zł, natomiast w 2016 r. spółka wyszła na zero. W tym roku jest za to znacznie lepiej. Po 3 kwartałach mamy 441 mln zł nadwyżki, co wynika przede wszystkim ze znacznie większych wpływów operacyjnych (1,48 mld zł vs. 1,05 mld zł) i w mniejszym stopniu z niższych wydatków inwestycyjnych (0,86 mld zł vs. 1,15 mld zł), choć Energa wydała w tym roku 145 mln zł na akcje Polimexu i PGG.


kliknij, aby powiększyć


Podstawowym źródłem wyników jest segment dystrybucyjny, który jest dość przewidywalny. Konsumpcja energii mocno się nie zmienia, a przychód spółki jest w miarę dobrze określany. W uproszczeniu na podstawie planowanego wolumenu do dystrybucji i zaangażowanego przez spółkę kapitału a także poniesionych uzasadnionych kosztów Prezes URE określa zwrot na kapitale i odpowiednio kalkuluje taryfę na dany rok. Na skutek spadku stóp procentowych efektywna stopa zwrotu w poprzednich latach malała (WACC był równy 7,4 proc. w 2014 r., 7 proc. w 2015 r. 5,88 proc. w 2016 r., a na kończący się rok został ustalony na poziomie 5,71 proc. Skoro wartość regulacyjna aktywów (WRA) pomiędzy 2016 r. i 2017 r. w zasadzie się nie zmieniła (11,54 mld zł w 2016 i 11,68 mld zł w 2017) to przy niższej stopie zwrotu WACC nie należało oczekiwać szaleństw w wynikach i takowych nie ma. Przez sieć dystrybucyjną przepłynęło 16,5 TWh energii czyli o 200 MWh więcej r/r. Co ciekawe, przychody wzrosły z 3,08 mld zł w okresie 9 miesięcy 2016 r. do obecnych 3,27 mld zł (+6,2 proc.), co spółka tłumaczy lepszym miksem taryf (wzrost wolumenu w taryfie C przy spadku A), czyli klientów. Jednak na poziomie EBITDA zwyżka wyników była już zdecydowanie mniejsza (+31 mln zł, +2,4 proc.) i spółka na tym poziomie pokazała 1,34 mld zł zysków. Na poziomie EBIT mamy 768 mln zł czyli o 4 mln zł więcej r/r. Co ciekawe pomimo niższego WACC zwrot z aktywów liczony na koniec okresu wygląda w tym roku lepiej - 5,9 proc. vs. 5,7 proc. za 9 miesięcy 2016 r.


kliknij, aby powiększyć


Wynik pozostałych dwóch segmentów jest znacznie bardziej rozchwiany, ale nominalnie są to wartości znacznie niższe niż w przypadku dystrybucji. Energa najwięcej obrotów generuje w segmencie sprzedaży – 5,6 – 5,7 mld zł. W latach 2014-2015 spółka potrafiła na dystrybucji pokazać 130-170 mln zł zysku EBITDA (100-140 mln zł EBIT), ale w 2016 r. marża segmentu zaczęła mocno dołować i na poziomie EBIT otarła się o próg rentowności, a w tym roku jest jeszcze gorzej, bo zysk operacyjny jest nawet ujemny. Na szczęście spółka nie dokłada jeszcze gotówki (dodatnia EBITDA), ale segment wygląda słabo:


kliknij, aby powiększyć


Powodem takiego zachowania wyników są umowy na zakup certyfikatów podpisane z zewnętrznymi dużymi elektrowniami wiatrowymi, gdzie cena sprzedaży opierała się o tzw. opłatę zastępczą. Spółki sprzedające energię do klientów są zobowiązane przedstawić do umorzenia świadectwa pochodzenia energii – certyfikaty. W wyniku nadpodaży certyfikatów na rynku spółka stawała się coraz mniej konkurencyjna – kupowała znacznie drożej niż można było na rynku. We wrześniu spółka wystąpiła do sądów z pozwami o nieistnienie umów jako, ze były podpisane bez przetargów i przez to z mocy prawa są nieważne (zdaniem spółki). To oczywiście lekkie kuriozum, ale z pomocą przyszedł rząd i znowelizował ustawę o OZE i upłynnił opłatę zastępczą. Nie wiadomo oczywiście jakim wynikiem zakończą się negocjacje i spory sądowe, ale możliwe jest, że spółka w segmencie tym powróci do okolic 100 mln zł EBITDA.


kliknij, aby powiększyć


Znacznie cięższe do interpretacji są wyniki segmentu generacji. Energa posiada wśród spółek energetycznych największy udział OZE (prawie 1/3 generowanej energii), ale dla wyników najważniejsza jest elektrownia systemowa w Ostrołęce. W tym miejscu trzeba wyjaśnić, że część aktywów wytwórczych podlega usługom regulowanym i pracy w wymuszeniu celem zapewnienia odpowiedniego bilansu energetycznego i stabilności parametrów sieci. W tym roku Energa wyprodukowała o 15 proc. więcej energii, w tym (+202 GWh) 12 proc. więcej w elektrowniach na węgiel kamienny (głównie Ostrołęka) i to właśnie głównie z powodu wyższej produkcji w wymuszeniu na rzecz OSP. Znacznie więcej (+133 GWh +24 proc.) energii wyprodukowano także w elektrowniach wodnych (Włocławek) i wiatrowych (+70GWh + 29 proc.). To właśnie przede wszystkim wzrost produkcji pozwolił spółce na mocną poprawę wyników. Przychody wzrosły co prawda tylko o 2,5 proc., ale EBITDA zwiększyła się o 72 mln zł (36,9 proc.) i wyniosła 267 mln zł, a skorygowany o odpisy EBIT wyniósł 144 mln zł co oznacza wzrost o 82 mln zł r/r.


kliknij, aby powiększyć


Wygląda zatem na to, że dołek wyników jest już za spółką. Zyski rosną i są potwierdzone przez rosnące przepływy. Jeśli do tego dodamy, że w przyszłym roku znacznie lepszy wynik powinna dać sprzedaż to wycena na poziomie 5,13 po wskaźniku EV/EBITDA w stosunku do średniej sektorowej na poziomie 5,88 nie wydaje się wygórowana. Balastem jest oczywiście akcjonariat i pomysły na wyprowadzanie gotówki ze spółki niekoniecznie za pomocą dywidendy, a ryzykiem niekorzystne rozstrzygnięcia na wypowiedzenie umów przed sądami.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

iLuminaTi
iLuminaTi PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2017-12-15
Wpisów: 17
Wysłane: 30 grudnia 2017 21:01:12 przy kursie: 12,73 zł
[ ENG – ENERGA – PEŁNA ANALIZA TECHNICZNA – 30.12.2017r. ]

Ze względu na to, że jest to pierwsza analiza tej spółki. Analizie zostanie poddana cała historia notowań, bo jak dowiodę w dalszej części ma to znaczenie i wpływ na aktualne notowania. W kolejnych analizach będę się skupiał już tylko na aktualnej sytuacji, jednocześnie odsyłając do przedstawionej tu analizy.

Wykres tygodniowy, skala logarytmiczna:
Proszę kliknąć grafikę w celu powiększenia:

kliknij, aby powiększyć


Energa debiutuje na GPW w Warszawie 11 grudnia 2013r. z ceną 16.95 PLN i jest to cena, niestety niższa niż w ofercie publicznej o 0,3%. Inwestorzy liczący na zysk już na debiucie, mocno się rozczarowali. Na szczęście później było już tylko lepiej. Kto wszedł do akcjonariatu na otwarciu, w dniu debiutu i cierpliwie poczekał, to po szesnastu miesiącach od debiutu, w drugiej połowie kwietnia 2015r., w szczytowym momencie notowań, mógł się cieszyć zyskiem z inwestycji na poziomie powyżej 60% ( 63.42 % ), gdy to Energa osiąga swoje historyczne maximum na poziomie 27.70 PLN. Dobrym momentem do wyjścia dla większości inwestorów, stosujących choćby podstawową analizę techniczną, był przełom kwiecień/maj 2015r. gdy to, jak widzimy na grafice, wykres przełamuje wsparcie utworzone przez wierzchołek z przełomu październik/listopad 2014r. na poziomie ~25.00 PLN ( różowa, przerywana linia ). Kto zignorował ten sygnał i pozostał na rynku, ten poniósł dotkliwe straty. Trend spadkowy trwa do połowy września 2016r., z małą korektą od początku grudnia 2015r. ( minimum na 10.82 PLN ) do początku lutego 2016r. ( maximum na 14.30 PLN ). Jak wspomniałem wyżej, cała fala spadkowa trwa do drugiej połowy września 2016r., ustanawiając minimum na poziomie 6.93 PLN. Po czym w połowie listopada 2016r. Niedźwiedzie ponownie testują wytrzymałość wsparcia, delikatnie je tylko pogłębiając do poziomu 6.82 PLN. I to był ten moment w którym co odważniejsi inwestorzy mogli już zajmować pozycje długa w ENG. Przy tak spadkowym rynku, mając na uwadze korektę opisaną wyżej, zasadnym było by tu ustawić po zakupie zlecenie Stop Limit niżej pogłębionego dołka, lub też bardziej wytrwani gracze, preferujący sprzedaż „z ręki” mogli tu założyć opuszczenie rynku jeśli zamknięcie wypadnie poniżej dołka. Od tego momentu wykres rośnie, a wzrost zostaje potwierdzony obrotami, co dodaje wiarygodności tezie, że mamy właśnie zmianę trendu, i tylko naprawdę nowicjusz na rynku giełdowym mógł nie wytypować potencjalnego zasięgu fali wzrostowej. Wzrosty zatrzymują się na poziomie dna ( na wykresie - Początek grudnia 2015 ) z którego startuje korekta wzrostowa, całej fali spadkowej . Po odbiciu od oporu ( czerwona belka ) zasięg korekty spadkowej mógł sprawić większy kłopot, ale kto był zainteresowany dołączeniem do akcjonariatu, ten miał dość czasu aby się utwierdzić w przekonaniu, że to ten poziom ( żółty prostokąt ). Od kwietnia do lipca 2017r. Byki zbierają siły do kolejnego ataku, jak widzimy, panujący wówczas opór został wyłamany w sposób nie pozostawiający złudzeń co do siły Byków ( długa biała MARUBOZU z minimalnymi cieniami na końcach ). I ponownie, wyznaczenie zasięgu wzrostu tej fali nie powinno nastręczyć wielkich trudności. Szczyt korekty wzrostowej z początku 2016r. nadawał się do tego idealnie. I tam też korekta się zatrzymała. Przebijając nieznacznie opór o 20 groszy. Maximum ( 14.50 PLN ) przypada na końcówkę sierpnia 2017r. Jednym z lepszych pomysłów inwestycyjnych, stosowanym także przez autora tego tekstu, jest pomysł opuszczenia rynku przed tak oczywistymi oporami, i ponowne ( ewentualne ) zajęcie pozycji długiej, po pozytywnym teście. Jak widać w tym wypadku test wypadł negatywnie, a wykres zawrócił. Czemu służy taka strategia? Każdy zysk w otwartej pozycji, jest tylko zyskiem wirtualnym, dopóki nie zamkniemy pozycji. Na przykładzie ENG widzimy, że taka strategia ma sens. Oczywiście patrząc na wykres od dołka wrzesień / listopad 2016r. równie dobrze można było zastosować strategię „kup i nic nie rob” , efekt osiągnęli byśmy podobny. Gorzej gdybyśmy strategię kup i trzymaj, zastosowali na debiucie, tu strategia „kupuję i zapominam” próby czasu nie wytrzymuje. Autor tej publikacji stosuje taką a nie inną strategię i uważa, że jest ona godna rozważenia, dlatego została tu omówiona. Wróćmy do wykresu. Po negatywnym teście oporu, wykres się koryguje, co jest oczywiste w takich przypadkach. Poziom zasięgu korekty także został osiągnięty 11.57 PLN to pierwsze ze zniesień FIBO. Maksymalnie korekta sięgnęła 11.17 PLN mieszcząc się z strefie wsparcia. I tu dobre wiadomości się kończą. Słabość Byków w okolicach „różowych szyn” 13.22-13.40 PLN widoczna jest gołym okiem. Po udanym teście wsparcia, od początku grudnia, gdy to Byki podjęły pierwszą próbę pokonania, wydawało by się małoznaczącego oporu ( różowe szyny ) ta sztuka im się nie udała. Autor analizy uznaje, że jedyne czego potrzeba do analizy to „czysty wykres” gdyż cena zawiera wszystkie dane z rynku, nawet te niedostępne dla większości inwestorów. Niemniej jednak., w końcowej fazie analizy będzie zamieszczany opis wskaźników, jak i ich wykresy, jako uzupełnienie analizy. Przejdźmy do wskaźników:

kliknij, aby powiększyć

( Nadal omawiamy wykres tygodniowy, w skali logarytmicznej ).
A/D ( Akumulacja/Dystrybucja )

kliknij, aby powiększyć

Nie ma „sypania akcjami” ale też „wydzierania sobie akcji z rąk” też nie widać na wykresie. Od końca sierpnia 2017r. ( szczyt ostatniej fali wzrostowej ) widzimy lekko zniżkujący trend boczny, odpowiadający temu co się dzieje na wykresie ( korekta ). Wskaźniki zaliczane do grupy „szybkich” %R oraz Stoch RSI ( połączenie wskaźników RSI i Stochastic ) od pozytywnego testu wsparcia, podążają na północ, dając nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcia na wykresie. Ze względu na ich „szybka konstrukcję” nie opierał bym na nich strategii długoterminowych.
MACD

kliknij, aby powiększyć

Od końca sierpnia ( szczyt fali wzrostowej ) uparcie podąża na południe ( spadek ). Jak widzimy, porusza się pod swoją linią sygnalną, co jest sygnałem negatywnym, na szczęście dla posiadaczy akcji, sytuacja ma miejsce w strefie wartości dodatnich ( ponad linią zero ). Wartym odnotowania jest fakt, iż MACD wyhamowuje spadki i jest realna szansa, że zawróci przed linia zero. Gdyby jednak przeciął linię zero był by to niewątpliwie poważny znak ostrzegawczy.
Na koniec Chaikin Oscylator

kliknij, aby powiększyć

, tu mamy już przecięcie linii równowagi na szczęście spadki się nie pogłębiają.

Podsumowując: Aktualnym oporem z którym Byki się męczą, są „różowe szyny” 13.22-13.40 PLN Kolejnym o wiele ważniejszym, mówiącym więcej o kondycji Byków, jest przedział 14.30 – 14.50 PLN. Odpowiednio 14.30 PLN - szczyt korekty wzrostowej z początku lutego 2016r. 14.50 PLN - szczyt ostatniej fali wzrostowej. Wyżej mamy poziom z debiutu, a zarazem miejsce z którego startuje pierwsza fala wzrostowa, i tu dopiero może stoczyć się prawdziwa walka na śmierć i życie między Bykami i Niedźwiedziami o dominację na rynku, a jej wynik może ustalić trend dominujący na najbliższe miesiące. O ile oczywiście Byki dotrą do tego miejsca, co jak wykazałem, nie jest wcale takie oczywiste. Wsparciem jest oczywiście poziom 11.20-11.60 PLN ( „zielona belka” ), wzmocniona dodatkowo zniesieniem 0.382 FIBO na poziomie 11.57 PLN. Aktualnie panującym trendem na rynku jest trend wzrostowy, dlatego nie wyznaczam dalszych wsparć, nie jest to zresztą trudne patrząc na wykres i Czytelnik może tego dokonać bez trudu we własnym zakresie.
Na sam koniec należy rozważyć jeszcze jedną ewentualność. A CO JEŚLI? A co jeśli, cała aktualnie trwająca fala wzrostowa ( od połowy lutego 2016r. ) jest tylko korektą o minimalnym zasięgu 0.382 FIBO tj. 14.80 PLN – „niebieskie mierzenie” ( autor uznaje tylko zniesienia 0.382, 0.5, oraz 0.681 FIBO ) ? Fala wzrostowa dotarła z dokładnością do 30 groszy, właśnie do tego poziomu. Taką ewentualność należy też wziąć pod uwagę, a rzetelność autorowi nakazywała o tym wspomnieć.
Dziękuję za poświęcony czas i zainteresowanie analizą.

Korzystając z okazji przełomu 2017/2018r. Życzę wszystkim moim Czytelnikom, dużo zdrowia, spokoju ducha, uśmiechu na co dzień, wiary w siebie i w lepsze jutro, a inwestorom giełdowym, udanych inwestycji, których efektem niech będzie 6-cio cyfrowy podatek od zysków kapitałowych za 2018 rok, oczywiście do uiszczenia w Urzędzie Skarbowym.

Pozdrawiam iluminaTi.
"Żeby panować nad pieniędzmi, trzeba najpierw zapanować nad samym sobą" J.P.Morgan
Edytowany: 30 grudnia 2017 21:03

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
14 15 16 17 18 19 20 21

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,710 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d