pixelg
XPLUS - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

XPLUS [XPL]

AKTUALNY KURS: 1,98 zł (-1,00%) 06-08-2020 15:50
Magiel
0
Dołączył: 2015-02-26
Wpisów: 157
Wysłane: 18 lutego 2017 20:19:02 przy kursie: 0,25 zł
Poproszę o krotki komentarz po wynikach za IV kwartał.
Poproszę też o aktualizację danych spółki.
Dziekuje

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
19
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 166
Wysłane: 26 lutego 2017 17:54:58 przy kursie: 0,25 zł
Trzy trojany w wycenie Xplusa – omówienie sprawozdania po IV kw. 2016 r.

Rok 2016 był dla spółki znacznie lepszy pod względem wyników. Niestety sprawozdanie spółki objęte jest nałożonym przez zarząd embargiem na informacje. Co prawda możemy w sprawozdaniu przeczytać o powodach wzrostu wyniku, ale na poziomie bardzo ogólnym. Po szczegółowej lekturze i analizie sprawozdań spółki przyczyn poprawy wyników można znaleźć więcej i to niekoniecznie takich jak życzyliby sobie akcjonariusze.

W 2016 roku spółka pomimo zmniejszenia liczby pracowników osiągnęła znacznie wyższe przychody, w szczególności w I kw. roku. Pojawia się zatem pytanie, czy nastąpił istotny wzrost produktywności, który uzasadniałby taką skalę poprawy? To wydaje się mało prawdopodobne, ale żeby zrozumieć co mogło się stać trzeba przytoczyć zasady rachunkowości.

Większość realizowanych przez Xplus kontraktów to prace trwające ponad 6 miesięcy i spółka kwalifikuje je jako kontrakty długoterminowe. W takim przypadku przychody uznaje się w sposób odmienny niż przez wystawienie faktury i odbiór usługi przez zamawiającego. W momencie przyjęcia zlecenia kontrakt ma swój budżet – sztywną ustaloną kwotę przychodów i szacowany koszt, w przypadku spółki szacowany na podstawie przewidywanej liczby roboczogodzin. Następnie wraz z postępem prac i kosztów uznaje się przychody.

Żeby dobrze przedstawić mechanizm księgowy posłużę się przykładem. Spółka wygrała kontakt na usługę o wartości 1,2 mln zł który będzie realizować rok czasu. W chwili podpisywania umowy szacowała koszty własne na 600 tys. zł (6000 roboczogodzin o koszcie 100 zł każda). W pierwszym kwartale spółka na realizację kontraktu przeznaczyła 1500 godzin i poniosła koszt 150 tys. zł. A zatem w przychodach pokazuje kwotę 300 tys. zł. W drugim kwartale podobnie 150 tys. kosztów i 300 tys. przychodów. W trzecim kwartale mamy kolejne 200 tys. kosztów. Okazuje się jednak, że do realizacji potrzeba będzie większych nakładów o 400 tys. godzin. W tym momencie kontrakt jest przeszacowywany. Całkowity koszt to 1 mln zł i 10 tys. roboczogodzin. Do końca III kw. spółka poniosła koszty w kwocie 500 tys. a zatem ich połowę, w związku z czym może wykazać tylko połowę przychodów – 600 tys. Tyle pokazała w pierwszych dwóch kwartałach, wiec w III kw. przychody z kontraktu będą zerowe, a koszty wyniosą 200 tys. zł. Gdyby nie zmiana budżetu i szacunków kosztów byłoby 400 tys. przychodów i 200 tys. kosztów, a jest zero przychodów i 200 tys. kosztów. W IV kwartale koszty wyniosły 500 tys., a przychód 600 tys. zł – rozpoznane zgodnie z nowym budżetem.


kliknij, aby powiększyć


Taka sytuacja miała właśnie miejsce w III kw. 2015 r. Jak widać na wykresie spółka odnotowała bardzo niski przychód. To, że tak się stało wynika również z rozliczeń międzyokresowych w aktywach.


kliknij, aby powiększyć


Kwota należności niezafakturowanych z kontraktów długoterminowych spadła o ponad 1,3 mln zł.

Trojan 1
Za to mamy ponadprzeciętnie dobry 1 kw. 2016 r. kiedy przychody wzrosły o 59 proc. r/r (+2,3 mln zł). Wzrost ten pochodzi w części z przychodów ze sprzedaży towarów (licencji), ale także produktów, czyli usług wdrożeniowych – 750 tys. zł. Możliwe jest zatem, że spółce udało się renegocjować wartość prowadzonych kontraktów długoterminowych, dzięki czemu pojawiły się dodatkowe przychody.

Trojan 2
Bardzo dobry okazał się także IV kwartał. To standardowo najlepszy okres w branży IT, ale warto zwrócić uwagę na jeden fakt. Spółka brała udział we wdrożeniach JPK, czym chwali się na stronie głównej:

kliknij, aby powiększyć


W raportach na temat wdrożenia nowego produktu u klientów nie ma nawet słowa. Zwracam na ten aspekt uwagę, bo przychody z tytułu JPK mogą być nie do końca powtarzalne. Dla dużych spółek okres pierwszego raportowania do Urzędu Skarbowego przypadł na sierpień, ale przychody z tego tytułu w dużej mierze mogły wpaść do IV kwartału jak to miało miejsce w przypadku KBJ, które prowadzi tożsamą działalność do Xplusa, tyle że na oprogramowaniu SAP a nie Microsoft Dynamics. Przychody z tego tytułu prawdopodobnie będą także w I i II kw. tego roku, kiedy JPK będą musiały wysyłać także małe i średnie przedsiębiorstwa. Niestety dalej przychody z tego tytułu mogą się już nie powtórzyć.

Oczywiście wzrosty przychodów przełożyły się także na poprawę wyników spółki, tym bardziej, że w IV kwartale wprowadzono program oszczędnościowy i zredukowano liczbę pracowników. I znów na poziomie zysków mamy bardzo dobry 1 kwartał, co nie jest w tej branży spotykane. Okresy fakturowania i wysokiej marży przypadają raczej na drugą połowę roku.


kliknij, aby powiększyć


O tej sezonowości z resztą informowała sama spółka. W raporcie za 2 kw. 2015 r. czytamy, że:

Cytat:
Mniejsza dynamika przychodu w pierwszej połowie roku obrotowego nie jest sytuacją nową, XPLUS od wielu lat wykazuje tendencje związane z sezonowością przychodów, która charakteryzuje się znaczącym wzrostem przychodów Spółki po II połowie roku obrotowego, o czym informowaliśmy w poprzednich raportach Spółki.


Na podstawie osiągniętego w 2016 r. wyniku netto w kwocie 2 mln zł kapitalizacja spółki na poziomie 17 mln zł może wydawać się mała, tym bardziej, że spółka we wcześniejszych okresach rozbudzała nadzieję na przełom:
Cytat:
W IV kwartale 2015 XPLUS kontynuował działania handlowe w kraju i za granicą, w celu pozyskania klientów na autorskie rozwiązania informatyczne, których innowacyjność potwierdzają pierwsze sprzedaże i opinie klientów.


Trojan 3
Zgodnie z polityką rachunkowości spółka rozpoznaje zysk z oprogramowania dopiero wtedy kiedy przychody pokryją koszty napisania oprogramowania. Oczywiście nie jest ujawnione wprost jaka była sprzedaż nowego oprogramowania, ale pewien obraz daje pozycja, w której spółka kapitalizuje koszty pisania autorskiego softu w rozliczeniach międzyokresowych pasywów. Pozwolę sobie wrzucić jeszcze raz wykres dotyczący RM:


kliknij, aby powiększyć


Od 3 kw. 2015 r. koszty napisanego oprogramowania zaczęły powolutku opadać. W związku z tym, że spółka ograniczyła mocno koszty na produkcję softu:

kliknij, aby powiększyć

można się spodziewać, że sprzedaż nowego oprogramowania nie idzie tak dobrze jak można było odnieść wrażenie we wcześniejszych okresach.

Trojany trzy
W związku z tym, że w 2016 r. wynik spółki może być nie do końca powtarzalny (JPK + możliwe rozliczenie kontraktów z roku 2015), sprzedaż własnego oprogramowania nie rzuca na kolana i stawia dalszy wzrost pod małym znakiem zapytania wycena Xplusa na poziomie 17 mln zł nie jest wcale taka nieracjonalna jak mogło się wydawać na pierwszy rzut oka.

Spółka w tym roku powinna pokazać dobry wynik za 1 półrocze w związku z drugą fazą JPK, ale tak naprawdę prawdziwym testem będzie drugie półrocze, kiedy do pobicia zostanie baza w postaci wdrożenia JPK w dużych spółkach.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 26 lutego 2017 18:27

Magiel
0
Dołączył: 2015-02-26
Wpisów: 157
Wysłane: 9 czerwca 2017 18:31:48 przy kursie: 0,25 zł
Proszę o analizę raportu za I kwartał i komentarz po raporcie rocznym.
dziekuje


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
19
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 166
Wysłane: 18 czerwca 2017 17:33:57 przy kursie: 0,25 zł
Krótki update po raporcie rocznym i raporcie za 1 kw.

Po raporcie rocznym sprzedaż spółki w IV kwartale spadła o parę set tysięcy:
4Q:

kliknij, aby powiększyć

FY

kliknij, aby powiększyć


Co jak mniemam miało związek ze spadkiem rozliczeń kontraktów długoterminowych, których wartość także uległa obniżeniu względem raportu za IV kwartał.:
4Q:

kliknij, aby powiększyć

FY:

kliknij, aby powiększyć


Można się domyślać, że spółka musiała po raz kolejny zmienić budżet jakiegoś przedsięwzięcia. Co ciekawe pozycja odbudowała się już w pierwszym kwartale (wykres wyżej).

Tak czy owak zmiana przychodów pociągnęła za sobą także zmienę wyniku:
4Q:

kliknij, aby powiększyć

FY:

kliknij, aby powiększyćWarto także odnotować, że na koniec kwartału spółka wykazała ok. 860 tys. należności od spółki, która otworzyła w kwietniu postępowanie sanacyjne. W konserwatywnym ujęciu kwota ta powinna być spisana i obciążyć wynik 2016 r.

Zgodnie z oczekiwaniami pierwszy kwartał roku był dość udany pomimo drobnej obniżki wyniku (854 tys. zł EBIT w 1q16 i 667 tys. zł w 1q17). Jak wspomniałem poprzedniego 1 kw. 2016 r. może być nieco zawyżony przez rozliczanie kontraktów długoterminowych. Możliwe także, że niezły rezultat obecnie to efekt dokonanej w IV kwartale zmiany wyniku i jego „przeniesienia” na pierwszy kwartał, tak jak to miało miejsce przed rokiem. Tak czy owak w 1 kw. roku spółka nadal uzyskiwała prawdopodobnie przychody i wpływy z wdrożenia JPK.

Wynik netto spadł dość istotnie (722 tys. zł -> 431 tys. zł) co wiąże się prawdopodobnie z ujemnymi różnicami kursowymi. -188 tys. zł. Należy to traktować jako zdarzenie jednorazowe. Małym rozczarowaniem są za znacznie niższe to przepływy (1,37 mln zł - >586 tys. zł.)

Przepraszam, że tak krótko, ale w raportach kwartalnych nie ma ani not, ani ich opisu, sama spółka nie ujawnia segmentacji przychodowej i powodów zmian wyniku - także w raporcie rocznym.


Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 18 czerwca 2017 17:37

Magiel
0
Dołączył: 2015-02-26
Wpisów: 157
Wysłane: 19 września 2017 21:33:13 przy kursie: 0,16 zł
Proszę o krótka analizę po wynikach za II kwartał.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
19
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 166
Wysłane: 19 września 2017 22:50:52 przy kursie: 0,16 zł
W związku z niskim zainteresowaniem walorem analizę lub komentarz zrobimy raczej w dalszej kolejności.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
19
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 166
Wysłane: 25 września 2017 09:17:40 przy kursie: 0,18 zł
Sortowanie bąbelkowe słabych wyników - omówienie sprawozdania finansowego XPLUS SA po 2 kw. 2017 r.

Zanim przejdziemy do rezultatów drugiego kwartału warto na chwilę wrócić do raportu rocznego, a konkretnie badania biegłego rewidenta. Okazuje się, że w należnościach Xplus pokazuje 0,86 mln zł od spółki która ogłosiła postępowanie sanacyjne. Należność ta nie została objęta odpisem aktualizacyjnym, a wydaje się że powinna. Tak naprawdę wynik poprzedniego roku powinien być o ten odpis skorygowany.


kliknij, aby powiększyć


Sam drugi kwartał tego roku wypadł bardzo mizernie, choć plusem jest wzrost przychodów. Sprzedaż wyniosła 5,3 mln zł, czyli o 1,27 mln zł (31 proc.) więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.


kliknij, aby powiększyć


Jeśli jednak zerkniemy na strukturę obrotu to już tak dobrze nie jest. Przychody ze sprzedaży produktów i usług wzrosły zaledwie o 126 tys. (4,6 proc.), natomiast cała nadwyżka sprzedaży została zrobiona na towarach – 1,15 mln zł (+84 proc.).

Niestety na poziomie zysków było znacznie słabiej – spółka zbliża się do progu rentowności. Wynik operacyjny zamknął się kwotą 111 tys. zł, to jest o 333 tys. zł niższą niż w II kw. 2016 r. Warto jednak dodać, że stało się to przy znacznym wzroście rentowności obrotu towarami. Obecnie wynik brutto na sprzedaży towarów wyniósł 1,9 mln zł, w porównaniu do 1,1 mln zł przed rokiem. A zatem wyniki zepsuły się na części produkcyjno-usługowej lub znacząco wzrósł poziom kosztów ogólnych spółki (sprzedaży i zarządu).

Analiza pozycji bilansowych wskazuje dwa ważne zjawiska. Po pierwsze mamy istotny wzrost kontraktów długoterminowych. Poziom niezafakturowanych, ale wykazanych w przychodach należności wzrósł względem poprzedniego kwartału o 553 tys. zł. To wskazuje, ze raczej nie dokonywano rewaluacji prowadzonych prac, ale możliwe jest, że nowe kontrakty maja niższą marżę. Draga sprawa, to spadek rozliczeń międzyokresowych (w relacji do q1) dotyczących oprogramowania – 460 tys.


kliknij, aby powiększyć


Spadek pozycji oznacza, że jakieś oprogramowanie zostało ukończone w poprzednich okresach i obecnie jest rozliczane. Zgodnie z Ustawą o rachunkowości przychody z oprogramowania rozlicza się z zerową marżą aż do pokrycia całkowitego kosztu produkcji. W kolejnych okresach po pokryciu kosztów przychód staje się od razu zyskiem. A zatem przez wyniki tego kwartału przeszło co najmniej 460 tys. zł (spółka mogła ponieść nakłady i kwota sprzedaży własnego softu może być wyższa) zarówno po stronie przychodowej jaki i kosztowej.


kliknij, aby powiększyć


Niestety nie wiemy jaką część ze skapitalizowanych kosztów pisania 4,69 mln zł stanowią produkty ukończone, a jaką programy w realizacji. W najbardziej niekorzystnym wariancie (całość produktów gotowych) przy obecnym tempie sprzedaży (przy założeniu braku nakładów na własne oprogramowanie) inwestorzy nie zobaczą zysków z własnego softu jeszcze przez okres 10 kwartałów, czyli 2,5 roku. Skapitalizowane koszty oprogramowania są drugą co do wartości pozycją w bilansie

Słaby wynik spółka tłumaczy także wysokimi kosztami sprzedaży w związku z wyższą aktywnością handlową na rynkach zagranicznych.

Wzrost udziału kontraktów długoterminowych zapowiadał (brak rozliczenia gotówkowego przychodów z tych kontraktów) słaby wynik także na przepływach operacyjnych co faktycznie miało miejsce – ze spółki w II kw. wypłynęło prawie 700 tys. zł.


kliknij, aby powiększyć


Kwartał zdecydowanie nie był udany finansowo – mamy stagnację w sprzedaży produktów i usług, wzrost kosztów działalności i potencjalnie długoterminowe rozliczanie nakładów na oprogramowanie. Szkoda, że spółka koszty te trzyma na rozliczeniach międzyokresowych, a nie na zapasie. Wtedy byłoby widać więcej i można by wyrokować więcej. Nie wiadomo także jak rozliczane są kontrakty długoterminowe, czyli tzw. kontrakty o usługę budowlaną. Ustawa mówi, że jeśli spółka nie potrafi wiarygodnie wycenić przyszłych wpływów (mało prawdopodobne), ale kosztów do poniesienia (to już jest możliwe) to może taki kontrakt rozliczać do momentu jego zakończenia z zerową marżą – być może tutaj jest pogrzebany pies niskiej rentowności. Może tak było, a może nie. Bez odpowiedniego opisu ciężko w temacie kategorycznie przesądzać.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Magiel
0
Dołączył: 2015-02-26
Wpisów: 157
Wysłane: 17 lutego 2018 19:14:22 przy kursie: 0,17 zł
Wygląda na to, że wspomniane wyżej należności, spólka uwzględniła dopiero w kosztach IV kwartału:

Cytat:

Zysk netto Emitenta w ostatnim kwartale 2017 roku wyniósł 930 277,44 PLN, co oznacza 18%
wzrost w zestawieniu z IV kwartałem 2016 roku. Należy jednak zwrócić uwagę na poziomy zysku
na sprzedaży, który w IV kwartale wzrósł o 101%, natomiast narastająco o 39%. Poziomy zysku
netto są w 2017 roku niższe, ponieważ spółka zrewidowała posiadane należności i musiała uznać
ich część jako wątpliwą – zgodnie z zasadą ostrożności zostały one ujęte w pozostałych kosztach operacyjnych.


Mimo tego zysk jest wystarczający aby w tym roku też wypłacić dywidendę. W rok poprzednim było to 1 grosz na akcję.

Hermetic
0
Dołączył: 2019-07-09
Wpisów: 23
Wysłane: 14 listopada 2019 18:25:17 przy kursie: 0,70 zł
Dobry raport ze zwiększonymi przychodami i zyskiem netto.
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,346 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +151,61% +30 321,53 zł 50 321,53 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d