pixelg
Wpływ zmian ustrojowych i prawnych w Polsce na kurs USD/PLN - Forex i CFD - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

Wpływ zmian ustrojowych i prawnych w Polsce na kurs USD/PLN

Frog
6
Wpisów: 5 486
Wysłane: 26 września 2017 09:48:24
Cytat:
"Zasada powinna być taka, że żaden polityk nie powinien grzebać w sądach. Dopiero wtedy sądy będą niezależne."

Piękna idea niezależności to utopia. Sędziowie, policja, prokuratorzy, wojsko, rolnicy i każda inna grupa społeczna dająca się określić jest od kogoś/czegoś zależna.

Politycy są zależni przynajmniej od wyborców. Póki co sądy nie są zależne od nikogo oprócz samych siebie. Uzależnienie od prezydenta jest dalekie od ideału, ale lepsze od stanu obecnego.
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

lesgs
lesgs PREMIUM
26
Wpisów: 860
Wysłane: 26 września 2017 10:21:22
Oczywiste jest, że ktoś musi sędziów wybierać i to, że każda z trzech władz jest od siebie wzajemnie uzależniona - tak właśnie działa demokracja.

Cały czas chodzi o to, by władza nad wymiarem sprawiedliwości nie była władzą polityczną. Tego w projekcie PAD nie ma i to stanowi największe niebezpieczeństwo.

@Frog
Nie powinniśmy godzić się na tzw. "mniejsze zło" bo jest ono przecież złem. Reforma, jakiej oczekujemy ma być reformą likwidującą to umowne "zło".

Tego jednak nie da się napisać na kolanie wewnątrz złotej wieży, czy jakiegoś tam gabinetu. Zauważ, że w całym tym galimatiasie brakuje jednej podstawowej zasady. Dlaczego z pisania reformy dostali wykluczeni ci, którzy najlepiej się na tym znają. Dlaczego wykluczono z tego procesu Sąd Najwyższy i korporacje prawnicze? To samo w sobie świadczy o tym, że zmiany mają mieć charakter polityczny, a nie merytoryczny.

aic71
0
Wpisów: 316
Wysłane: 26 września 2017 11:51:26
Nie wchodząc w szczegóły poszczególnych spraw na tym wątku bo to można by książkę sądzę, że naszym (Polaków) problemem jest to że ciągle kontestujemy prawo jeśli nie jest dla nas wygodne.

Zamiast przestrzegać przepisów i ewentualnie zmieniać te które są np już niedopasowane do rzeczywistości to my staramy się je obchodzić.

Poszanowanie prawa nawet niezbyt mądrego (oczywiście jeżeli jest ustalone w procedurach demokratycznych) jest wg mnie bardziej budujące (w rozumieniu budowy zaufania do Państwa prawa) niż jego ciągła negacja.

PS
A wczorajsza propozycję (a właściwie jej tryb) nt. zmian konstytucji uważam już za kabaret dla ludu.
Wczoraj kupiłem sobie telewizor - patrząc na instrukcję obsługi sadze, że jej omówienie przez ludzi z Panasonica trwało dłużej niż Polska propozycja zmian w konstytucji.

nie wiem czy to prawda ale czytałem że w takiej Finlandii dyskutowano kilkanaście lat nt kształtu zmian i dalszego rozwoju systemu edukacji - i to bolączka nr 2 Polaków - u nas wszystko się dzieje doraznie a nie systemowo

_olo_
8
Wpisów: 486
Wysłane: 2 listopada 2017 09:02:04
Krajowa Rada Sadownictwa a Kampania Bilbordowa
www.krs.pl/pl/rzecznik-prasowy...

Muszę przyznać, że mam wątpliwości do uzasadnienia KRS w kilku punktach np.:
pkt. 34
cytat z portalu
Cytat:
Sędzia Sądu Rejonowego w Przemyślu został złapany, gdy prowadził auto pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało 2,47 promila.

kolumna Prawda wg KRS
podaje m.in. link do informacji o leżącym pijanym pośle Pęku (PIS) w korytarzu sejmowym - a jaki on przepis naruszył w kontekście przewinienia sędziego w tym przypadku.

pkt. 35
cytat z portalu
Cytat:
Wiceprezes Sądu Rejonowego w Żyrardowie ukradł na stacji benzynowej 50 zł. Zabrał banknot położony na ladę przez kobietę, gdy ta na chwilę odwróciła się od kasy.

Prawda KRS
Cytat:
(...) gdyby zrobił coś takiego przez nieuwagę?

Czyli ukarali sędziego usunięciem ze stanowiska, że zrobił to przez nieuwagę? Sprawa nie zakończona.

pkt. 36
cytat z portalu
Cytat:
Sędzia Sądu Rejonowego w Gdańsku wydawała zaskakująco korzystne decyzje dla klientów jednego z lokalnych adwokatów. W trakcie śledztwa CBŚ dzięki podsłuchom zamontowanym w telefonie adwokata okazało się, że jest on w intymnym związku z Panią Sędzią.

Prawda KRS
Cytat:
Sędzia, o której mowa, miała postępowanie dyscyplinarne. Czyli system działa bez „niezbędnej” pseudoreformy. Czasem przestępcy stosują metody „na agenta Tomka”, jednak nawet wtedy kara spotyka sędziego.

Miała postępowanie dyscyplinarne ale z jakim skutkiem? A co z tymi rozstrzygnięciami, które wydawała? I co znaczy metoda "na agenta Tomka"?

pkt. 31 znajoma sędziego Milewskiego
Cytat:
Sędzia z trzyletnim stażem sędziowskim w wieku 37 lat cieszy się emeryturą, na którą większość Polaków nie może liczyć po przepracowaniu całego życia. W stan spoczynku odesłali ją koledzy z zawodu.

Cytat:
To nie jest „emerytura” tylko „renta”, bo sędzia została przeniesiona w stan spoczynku ze względu na chorobę uniemożliwiającą wykonywanie obowiązków sędziego. Jej stan zdrowia został sprawdzony przez biegłego, który stwierdził niezdolność do pracy.
Przepisy pozwalają na powrót sędziego do orzekania, kiedy jej stan zdrowia na to pozwoli. Czy naprawdę chcesz, aby Twoją sprawę w sądzie prowadził sędzia, który nie powinien tego robić ze względu na orzeczenie lekarza-psychiatry zabraniające wykonywanie tej pracy?

O ile się orientuję to już szkoli nowych radców prawnych a do zawodu sędziego nie wraca?.

ale trudno nie przyznać im racji np. tutaj hello1
pkt. 33
Cytat:
Znany profesor prawa, dziekan na Uniwersytecie Wrocławskim przegrał konkurs na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z synem sędziego TK.

a
Cytat:
Proponujemy sprawdzić, którego z tych dwóch kandydatów poparł poseł, wybrany z listy PiS (podpowiedź: Krystyna Pawłowicz). Kandydaci zostali wysłuchani przez zespół opiniujący, którego decyzja była jednogłośna. Kandydat, który wygrał miał wieloletnie doświadczenie i ogromną wiedzę. Postępowanie przed KRS jest jawne – każdy może uzyskać informacje na ten temat. Tak się czasem zdarza, że wieloletni praktyk jest lepszym kandydatem na sędziego niż profesor prawa.
Nikt nie zaskarżył tej uchwały Rady, choć jest taka możliwość, więc wszystkie procedury zostały spełnione i najwyraźniej najlepszy kandydat został wybrany uczciwie i zgodnie z prawem.

_olo_
8
Wpisów: 486
Wysłane: 15 listopada 2017 10:34:07
A pro po sądów to czy ktoś wie dlaczego sądy gospodarcze nie egzekwują z tzw. "urzędu" od firm skłania sprawozdań finansowych?
W końcu w wypisie z KRS-u w Dziale 3 jest rubryka Nr 5 pt. "Informacja o dniu kończącym rok obrotowy" a w rubryce 2 "Wzmianki o złożonych dokumentach" dotyczącej sprawozdań finansowych i ich zatwierdzenia.
Czy ich system nie jest w stanie przerobić tych danych i przygotować wezwania do ich złożenia?

Pink Floyd
0
Wpisów: 177
Wysłane: 15 listopada 2017 10:47:27
A ja od dzis bede jezdzil na czerwonym. A co, kto powiedzial, ze nie wolno?

Pink Floyd
0
Wpisów: 177
Wysłane: 15 listopada 2017 11:05:45
Najbardziej negatywnie zaskakuje Duda: lamie konstytucje, na ktora przysiegal. Mam nadzieje, ze dozyje dnia w Polsce, kiedy trafi za to do pierdla. Moze stanie sie to za 5 lat, moze za 20, a moze i za 30 -- ale ja mu tego nie zapomne, jak i wiele milionow ludzi w Polsce. I przy kazdej mozliwej okazji bede to mowil.

Cale te wszystkie analizy, a tak, a srak, to pusty smiech ogarnia mnie niestety. O czym my w ogole mowimy? Placzemy, ze mamy problemy z prawem w Polsce. Slusznie. Ale jesli prezydent seryjnie lamie ustawe zasadnicza, to ja przepraszam, jak moze byc lepiej na nizszym szczeblu? I zyjemy sobie jak by wszystko bylo git. Niektorzy jajcarze nawet sie zastawiaja nad jego reelekcja. Super :)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3