EUROTEL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

2 3 4 5 6 7 8 9

EUROTEL [ETL]

AKTUALNY KURS: 20,00 zł (-3,38%) 20-09-2019 17:04
Hilfi
Dołączył: 2014-03-19
Wpisów: 18
Wysłane: 24 marca 2015 14:48:33 przy kursie: 15,95 zł
Zupełne nie rozumem dzisiejszego poranka na Eurotelu - take dobre wyniki i kurs kilka procent w dół? czyżby to było strząsanie leszczy? ;-) Wyniki dobre, ale przy okazji też sporo się dzieje, ciekawy artykuł jest na Rzepie, mowa o tym, że Eurotelowa sieć sprzedaży t-mobile będzie w tym roku zmniejszana.

(...)
Cytat:
Diler informuje przy tym jednocześnie, że w 2015 roku planowane jest zredukowanie sieci sprzedaży w ramach operatora T-Mobile. „Skala tej redukcji ostatecznie nie jest jeszcze znana, gdyż prowadzone są obecnie rozmowy na temat określenia ilości punktów przeznaczonych do zamknięcia. Celem tego procesu jest uporządkowanie rynku sprzedaży detalicznej w taki sposób, aby pozostały na nim jedynie najlepsze salony sprzedaży i aby nie dochodziło do niepotrzebnej konkurencji wewnętrznej między nimi" – przekazuje Eurotel.

Rzepa

Wloczykij
Dołączył: 2008-12-23
Wpisów: 620
Wysłane: 24 marca 2015 19:32:03 przy kursie: 15,95 zł
IV kwartał 2013 był dla spółki lepszy niż III kwartał 2013. Sam oczekiwałem, że podobnie będzie w tym roku i że w IV kwartale 2014 spółka pobije wynik z III kwartału, kiedy odnotowała 2,8 mln zysku netto. Tymczasem w IV kwartale 2014 zysk netto wyniósł około 1,5 mln zł.

Nie jest to absolutnie zły wynik, natomiast z wynikiem 5,7 mln zł zysku, obecnie spółka jest wyceniana na C/ZN=10,5. Patrząc na ostatnie 3 lata, plasuje to obecną wycenę bliżej szczytów jako że wycena wynosiła od 5,5 do 12,5.

Do tego jak stwierdzono w raporcie, w tym roku będzie redukcja sieci oddziałów T-mobile, co przejściowo doprowadzi do dodatkowych kosztów, choć w długim terminie nie musi oznaczać spadku zysków.

Podsumowując, więcej się spodziewałem po IV kwartale 2014, kiedy była premiera nowych produktów Apple w salonach iDream, działała cała otwarta sieć. Do tego była aktywna już nowa umowa z T-Mobile, która miała dawać spółce lepsze warunki handlowe.

Uważam, że obecna wycena nie jest już taka zachęcająca do inwestycji, nie ma już tego ekstra buforu wynikającego z niedowartościowania. Kurs może rosnąć raczej jako wynik ogólnej hossy na GPW jeśli taka będzie. Jest też szansa na jak sądzę około złotówki dywidendy, przypuszczam że w II połowie roku.
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze. — Margaret Thatcher

StockWatcher2011
Dołączył: 2011-11-08
Wpisów: 49
Wysłane: 14 kwietnia 2015 10:56:26 przy kursie: 13,95 zł
No i trafiłeś Włóczykij z tą złotówką dywidendy, bo właśnie poszedł taki komunikat, że zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy, że 1 zł na akcję.

Cytat:
(...) rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 1 zł za akcję dla wszystkich akcji Spółki. Wypłata dywidendy jest możliwa w związku wypracowanym za 2014 rok zyskiem oraz posiadaniem wystarczającej ilości wolnych środków obrotowych. (...) Plany inwestycyjne oraz zwiększone zapotrzebowanie na kapitał w związku z planami zwiększenia obrotów w ramach projektu iDream, były brane pod uwagę przy określaniu proponowanego poziomu dywidendy.


Kod:
mod: dodawaj linki do cytowanych źródeł
Edytowany: 14 kwietnia 2015 11:16


Hilfi
Dołączył: 2014-03-19
Wpisów: 18
Wysłane: 26 kwietnia 2015 16:24:28 przy kursie: 14,38 zł
Fajny artykuł, dla poszukiwaczy spółek dywidendowych. Chociaż nie jestem pewien co autor ma na myśli mówiąc o 20-proc. spadku przychodów eurotela, skoro przychody jak byk wzrosły i to i samej spółki i grupowe?

Cytat:
Do płacenia solidnych dywidend przyzwyczaił już inwestorów Eurotel. Na przestrzeni ostatnich 6 lat stopa dywidendy w grupie prowadzącej sklepy z usługami T-mobile Polska, Play, NC+ oraz salony z produktami Apple wypadała w granicach 6,4-8,6 proc. W zeszłorocznych wynikach na uwagę zasługuje 20-proc. spadek przychodów. Niemniej zysk netto przypadający akcjonariuszom większościowym powiększył się w tym okresie o 11 proc. do 5,7 mln zł. Poprawie uległ też cash flow operacyjny z 8,7 mln zł w 2013 r. do 16,5 mln zł.


wiadomosci.stockwatch.pl/9-now...

Wloczykij
Dołączył: 2008-12-23
Wpisów: 620
Wysłane: 13 maja 2015 18:47:22 przy kursie: 13,40 zł
Drugi kwartał może być słaby przez restrukturyzację sieci salonów, więc trzeba się uzbroić w cierpliwość. Na razie mamy spadki kursu, moim zdaniem właśnie pod wyniki II kwartału.
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze. — Margaret Thatcher

Letar
Dołączył: 2015-05-13
Wpisów: 3
Wysłane: 14 maja 2015 15:48:11 przy kursie: 13,40 zł
Pisząc drugi kwartał masz na myśli pierwszy kwartał? czy już wybiegasz w przód mocno? bo jakoś wyniki za I kwartał dopiero będą niedługo. Ale tak sobie zrobiłem risercz i widzę, że tmobile to "restrukturyzuje" te swoje salony już kilka lat i jakoś specjalnie się to na wynikach Eurotela nie odbiło, a jeśli było przejściowe pogorszenie to raczej przez "konstrukcję umowy" a nie liczbę salonów.

Kod:
mod: Panowie widzimy Was i kolejne próby sztucznego podbijania wątku
Edytowany: 14 maja 2015 22:44

totmes4
totmes4 PREMIUM
Dołączył: 2012-04-07
Wpisów: 110
Wysłane: 6 grudnia 2016 00:08:42
Proszę o analizę raportu.

Mangekyo
Mangekyo PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-09-30
Wpisów: 233
Wysłane: 12 grudnia 2016 00:19:37 przy kursie: 18,99 zł
W tym tyg będzie, do środy ;)

Mangekyo
Mangekyo PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-09-30
Wpisów: 233
Wysłane: 13 grudnia 2016 22:42:21 przy kursie: 18,75 zł
Restrukturyzacja i udane inwestycje kluczem do perspektywicznej przyszłości - omówienie sprawozdania GK Eurotel po Q3 2016

Eurotel to mała spółka, która elastycznie dopasowuje się do zmieniającego otoczenia. Zaczynając od sprzedaży produktów T-Mobile, wzbogacając ofertę o produkty Play, kończy właśnie budować kolejny segment działalności – sprzedaż produktów Apple w salonach pod marką iDream. Patrząc po efektach, decyzje o kolejnych inwestycjach były trafne i pozwoliły Spółce uniknąć załamania wyników. Udało się również przełamać większość problemów, które były poruszone w ostatnim omówieniu.

Standardowo zaczniemy od najwyższej pozycji RZiS, gdzie w ciągu ostatnich kwartałów GK Eurotel raportuje systematyczny wzrost obrotów i zysku brutto ze sprzedaży (dane w mln zł):


kliknij, aby powiększyć


Najświeższe wyniki, za trzeci kwartał 2016 roku, to sprzedaż o wartości 84 mln zł (+56,6% r/r) oraz 5,6 mln zł ZBNS (+18,8%). Już rzut oka na dynamiki przychodów i ZBNS mówi nam, że wyższe obroty są okupione niższą rentownością. Ta rzeczywiście jest w zdecydowanym trendzie spadkowym:


kliknij, aby powiększyć


Aby wyjaśnić to zjawisko należy przypomnieć sobie ostatnie wydarzenia w Spółce. Najważniejszym było rozpoczęcie sprzedaży produktów Apple, w ramach sieci iDream. Jest to działalność cechująca się wysokimi obrotami, przy niższej marży. Wejście w ten biznes było decyzją strategiczną dla Eurotel, mającą dać perspektywę poprawy wyników w obliczu coraz większego nasycenia rynku telefonicznego w Polsce, odbijającą się na perspektywach dotychczas podstawowych segmentów. W ramach jednego z nich, współpracy z Play, pierwsza połowa roku przyniosła rozczarowanie. Eurotel nie wykonał planu sprzedażowego, przez co Spółka nie otrzymała dodatkowych bonusów. Zmieniono również sposób rozliczania prowizji, co odcisnęło się na wynikach. Szereg zmian nastąpił również w ramach salonów T-Mobile. Pod wpływem operatora, Eurotel musiał znacznie zreorganizować sieć sprzedaży w 2015 roku. Zmniejszono ją z 162 punktów do 112 (obecnie około 108). Odbiło się to zarówno na przychodach, jak i zyskach. Spółka likwidowała głównie nierentowne jednostki, stąd można spodziewać się pozytywnych efektów we wzroście marży. Zobaczmy wpływ tych czynników na wyniki poszczególnych segmentów, zaczynając od sprzedaży (dane w mln zł):


kliknij, aby powiększyć


Efekt wszystkich zmian jest widoczny wręcz idealnie. Sprzedaż marki iDream jest obecnie dominującą pozycją, co nie powinno budzić zdziwienia. Wartość umów abonenckich jest zdecydowanie mniejsza niż sprzętu Apple, stąd w miarę szybko działalność ta zdobywa najwyższy udział w przychodach. Zauważyć można również spadające obroty dotyczące produktów T-Mobile. Jest to związane ze wspomnianą wcześniej reorganizacją sieci sprzedaży. Współpraca z Play dalej utrzymuje wysoką dynamikę, co nie dziwi zwracając uwagę na wzrostowy charakter tej sieci. Niestety, przez problemy sprzedażowe nie udało się wypracować bonusów, stąd wynik brutto na sprzedaży nie cechuje się już takim wzrostem (dane w mln zł):


kliknij, aby powiększyć


Widzimy wyraźnie, że sprzedaż produktów Play od dłuższego czasu utrzymywała rentowność powyżej 40% by w bieżącym roku spaść poniżej 30%. To najsłabszy punkt raportu. Miejmy więc nadzieję, że Eurotel wypracuje korzystniejszy dla siebie model sprzedaży, bądź lepiej wypełni warunki obecnej umowy. Na szczęście wzrost przychodów pozwolił wybronić wynik (za 9M to każdorazowo 21 mln zł ZBNS), mimo niższej rentowności. Nieco słabiej prezentuje się współpraca z T-Mobile. Spółka zapowiadała, że reorganizacja może wyjść nawet in plus, ponieważ zamykane są głównie nierentowne salony. Wyniki tego nie oddają – zysk brutto systematycznie spada do 3,4 mln zł, a marża jest delikatnie niższa niż wcześniej. Ostatnie dwa kwartały przynoszą jej lekkie odbicie, które miejmy nadzieję będzie kontynuowane. Zgodnie z zapowiedziami T-Mobile chce w ciągu 2 lat zostać liderem pod względem przejęć abonentów (najwięcej abonentów pozyskanych z innych sieci). Ambitny plan, który na pewno pomógłby Eurotelowi w polepszeniu wyników. Na nieszczęście jednak T-Mobile w tej kategorii obecnie znajduje się na ostatnim miejscu, stąd cel taki może być nieosiągalny. Jeśli jednak cele nałożone na Eurotel będą bardziej realne, wówczas nakłady marketingowe i lepsza oferta T-Mobile będzie wspierała wyniki Spółki.
Ostatni komentarz należy się działalności iDream. Martwiący jest spadek rentowności, który może być spowodowany zarówno czynnikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi (kurs USD/PLN, konkurencja, wygrane przetargi o których wspomina Spółka). Niemniej segment ten obecnie przynosi do wyniku nawet więcej niż sprzedaż produktów T-Mobile, co potwierdza słuszność inwestycji w ten biznes. W czwartym kwartale zobaczymy też wpływ premiery iPhone 7 na sprzedaż produktów Apple, czego beneficjentem będzie również Eurotel. Święta dla Spółki powinny być udane. Niewiadomą jest kolejny rok, na który nie planuje się otwarcia nowych sklepów.

Tyle więc danych szczegółowych, które przyczyniły się do uzyskania łącznie 15,6 mln zł zysku brutto ze sprzedaży w ostatnim kwartale. Spółkę można na pewno pochwalić za kontrolę kosztów korporacyjnych, które w ostatnim czasie zmieniają się niewiele (dane w mln zł):


kliknij, aby powiększyć


Zdecydowany wzrost obrotów iDream pozwala na uzyskanie efektu skali i zmniejszenie udziału kosztów sprzedaży w przychodach. Koszty obsługi salonów zostały również zrównoważone spadkiem kosztów na salony T-Mobile. Cieszy to szczególnie w zestawieniu z wynikami, gdzie sprzedaż produktów Apple przynosi obecnie więcej zysków. Wynik EBIT dla GK Eurotel za Q3’16 to 3,6 mln zł, co daje wzrost r/r aż o 72%. Podobnie wygląda to na poziomie zysku netto, wynoszącego 2,9 mln zł. Trzeci kwartał był udany, w końcu udało się wygrać z pewnymi problemami trapiącymi Spółkę. Jeśli wszystkie segmenty biznesowe odzyskają swój impet, możemy spodziewać się pokaźnej poprawy wyników w nadchodzącym czasie. Wynik netto za 12m wynosi 8,5 mln zł, możliwe więc że w Q4’16 zostanie wykonany atak na rekordowe poziomy. Na pewno Spółka idzie w dobrym kierunku w ujęciu długoterminowym (dane w mln zł):


kliknij, aby powiększyć


Jeśli chodzi o analizę bilansu, to Eurotel wypada solidnie. Nie ma jakiś niezrozumiałych pozycji, zadłużenie handlowe nie jest nadmierne, niemal brak kredytów. Pomaga też stabilnie generowana przez spółkę gotówka, dodatni kapitał obrotowy. Stąd Eurotel ma środki na regularnie wypłacane dywidendy, z przyzwoitą stopą zwrotu.

Moim zdaniem, na obecną chwilę, Eurotel możemy uznać za przykład małej spółki, która ostatecznie udanie zaadaptowała się do zmian na rynku. Początkowo podstawową działalnością była współpraca z T-Mobile. Następnie Spółka rozpoczęła sprzedaż produktów Play, a teraz dołączyła marka iDream. Po drodze z jednego pomysłu zrezygnowano (telesprzedaż), a nowy wchodzi do fazy rozwoju (panele słoneczne). Zauważymy, że zmiany te są korzystne, widząc że podstawowa niegdyś działalność ma obecnie najniższy wkład do zysku Spółki. Eurotel cechuje też wysokie ROE (19,1%) oraz ROA (10,3%). Nieco kuleją marże, gdzie netto Spółka osiąga jedynie 2-4%. Taki biznes jest wyceniany przez rynek na 70 mln zł. Czyli jakieś 7-8 mln zł powtarzalnego zysku, którego za ostatnich 12 miesięcy mamy 8,5 mln zł. Można pokusić się o stwierdzenie, że Spółka ma potencjał do wzrostu. Wystarczy odpowiednio wykorzystać czwarty kwartał i stopniowo rozwijać biznes. Podstawowe ryzyka dotyczą operatorów mobilnych – widzimy, że niewypełnienie planu sprzedażowego może położyć wynik, a nader wysokie ambicje jednego z nich (T-Mobile) mogą przełożyć się niekorzystnie na Spółkę. Jeśli jednak akceptujemy to ryzyko, mamy tu potencjał do wzrostów. Jak i miły dodatek w postaci dywidendy, od paru lat dającej zysk w okolicach 7%.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 27 grudnia 2016 14:00

milekpo
Dołączył: 2016-12-14
Wpisów: 2
Wysłane: 14 grudnia 2016 13:41:25 przy kursie: 18,44 zł
Żéeby wtedy wiedział to , co wiem teraz


Tomasz Nawrocki
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2010-04-22
Wpisów: 718
Wysłane: 10 grudnia 2017 13:03:21 przy kursie: 23,08 zł
Niepokorna córka – omówienie wyników i sytuacji finansowej GK Eurotel S.A. (ETL) na podstawie raportu za 3kw 2017 roku

Zmiany z zakresie rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych
W 3 kw 2017r. GK Eurotel generalnie kontynuowała pozytywne tendencje wynikowe z poprzednich okresów sprawozdawczych b.r. notując poprawę r/r na poszczególnych poziomach rachunku zysków i strat z wyłączeniem przychodów, które okazały się niższe o 6% (powodem był wyraźny spadek sprzedaży w spółce zależnej Viamind, która obsługuje sieć sprzedaży operatora telefonii komórkowej PLAY). Zysk brutto na sprzedaży wzrósł o 8% (marża brutto wzrosła z 18,52 do 21,15%; efekt zmniejszenia o 9% kosztów własnych sprzedaży, w tym zwłaszcza w Viamind), zysk netto na sprzedaży o 26% (łączne koszty sprzedaży i ogólnego zarządu wzrosły jedynie o 2%), zysk operacyjny o 33% (znaczne ograniczenie pozostałych kosztów netto – 18 wobec 207 tys. zł), zysk brutto o 35% (przychody wobec kosztów netto przed rokiem w obszarze finansowym), a po uwzględnieniu obciążeń podatkowych zysk netto o 42%.

W podobny sposób przedstawiają się zmiany r/r wyników w ujęciu narastającym za 9m. Skonsolidowane przychody ETL spadły o 4%, lecz na kolejnych poziomach wynikowych wykazano już poprawę o kolejno 9% (zysku brutto na sprzedaży), 22% (zysk netto na sprzedaży), 32% (zysk operacyjny), 33% (zysk brutto) i 37% zysk netto.

Od strony wartościowej sytuację tę zobrazowano na wykresach poniżej (jednostka – tys. zł oraz %).


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Biorąc pod uwagę rachunek segmentowy Grupy można stwierdzić, że o ile sama jednostka dominująca (obsługa sieci sprzedaży T-Mobile, sklepy iDream z produktami Apple oraz punkty sprzedaży NC+) radziła sobie dobrze w rozpatrywanych okresach sprawozdawczych, to wyraźne problemy ze sprzedażą miała spółka zależna Viamind (obsługa sieci sprzedaży PLAY), co, mimo istotnej poprawy marżowości, negatywnie przełożyło się również na wynik brutto na sprzedaży. Jednocześnie w odniesieniu do jednostki dominującej sytuacja w ramach poszczególnych jej działalności nie była jednorodna – z jednej strony regres przychodów, wyniku brutto na sprzedaży i marży odnotowano w odniesieniu do salonów T-Mobile i NC+, a z drugiej dynamiczną poprawę wymienionych wielkości można stwierdzić w przypadku sklepów iDream. Szczegółową sytuację w zakresie omawianych wyżej wielkości dla poszczególnych segmentów w obu okresach czasowych przedstawiono na wykresach poniżej (jednostka – tys. zł oraz %).


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Biorąc natomiast pod uwagę strukturę rodzajową sprzedaży Grupy zarówno w ujęciu kwartalnym jak i narastającym za 9m (wykresy poniżej, jednostka – tys. zł oraz %) można stwierdzić spadek przychodów przy jednoczesnej poprawie marżowości, przy czym o ile w odniesieniu do działalności usługowej (produkty) można stwierdzić nieznaczny spadek wyniku brutto na sprzedaży, to w zakresie działalności handlowej (towary) wystąpiła pod tym względem wyraźna poprawa.


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Patrząc się na tendencje wynikowe i efektywnościowe ETL w szerszej perspektywie czasowej (wykresy poniżej; ujęcie narastające za 12m; jednostka – tys. zł oraz %) widać z jednej strony względną stabilizację przychodów ze sprzedaży, której towarzyszy systematyczna poprawa wielkości wynikowych i podstawowych wskaźników rentowności.


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Komentarz Zarządu do sprawozdania finansowego jest mocno ograniczony i nie ma w nim zbyt wielu wyjaśnień dotyczących zaraportowanych wyników, czy też oczekiwań względem przyszłych okresów sprawozdawczych. Biorąc pod uwagę wcześniejszy rachunek segmentowy widać wyraźnie, że motorem napędowym wyników Grupy w coraz większym stopniu staje się systematycznie powiększana sieć iDream skoncentrowana na produktach Apple. W odróżnieniu od obsługi sieci sprzedaży operatorów komórkowych T-Mobile i PLAY jest to działalność wybitnie handlowa, która cechuje się relatywnie niższą rentownością. Jednocześnie jednak widać tu znaczną dynamikę wzrostu, czego nie można powiedzieć o obsłudze sieci sprzedaży wspomnianych wyżej operatorów.

Próby dywersyfikacji źródeł przychodów i wyników ETL na razie mają marginalny wpływ na wyniki skonsolidowane Grupy – sieć autoryzowanych punktów sprzedaży platformy NC+ stanowi ledwie tło dla wcześniej wymienionych segmentów działalności, a działalność w zakresie fotowoltaiki, która jest związana z Soon Energy Poland Spółka z o.o., to pieśń przyszłości (jej wyniki nie są nawet konsolidowane, lecz ujmowane w rachunku wyników metodą praw własności; warto tu jednakże odnotować, że w rozpatrywanym okresie sprawozdawczym spółka ta odnotowała poprawę zarówno na poziomie przychodów, jak i wyników).

W kontekście dywersyfikacji działalności ostatnio ETL poinformował również o złożeniu niewiążącej oferty zakupu większościowego pakietu do 100% udziałów w podmiocie działającym na rynku elektroniki użytkowej. Podmiot ten działa od wielu lat na rynku specjalistycznej elektroniki użytkowej w segmencie premium, posiada sieć własnych salonów sprzedaży, liczną grupę stałych odbiorców detalicznych jak i hurtowych, wyłączność na sprzedaż części swojej oferty oraz wyniki finansowe porównywalne z wynikami osiąganymi przez Emitenta z perspektywą ich dalszego wzrostu. Jak podaje ETL zawarcie omawianej transakcji może znacząco zwiększyć wyniki finansowe Grupy, poprawi jej dywersyfikację poprzez dalsze zmniejszenie uzależnienia od dotychczasowych partnerów oraz umożliwi osiągnięcie częściowej synergii w obu podmiotach. Wartość transakcji szacuje się na 30-50 mln zł, a termin na informację zwrotną o przejściu do dalszego etapu negocjacji to 31 stycznia 2018 roku.

Pod względem sprawozdania z przepływów pieniężnych ETL w 3kw (wykres poniżej po lewej, jednostka – tys. zł) odnotował wyraźną poprawę r/r na poziomie salda ogólnego (dopływ środków rzędu 3 wobec 1,2 mln zł), która jednakże w znacznym stopniu wynikała z wyraźnie mniejszych finansowych wydatków netto (-0,5 wobec -5,3 mln zł; efekt wypłaty dywidendy w 2kw a nie w 3 jak przed rokiem). W obszarze operacyjnym Grupa wykazała r/r niższy dopływ środków (5,1 wobec 6,8 mln zł), co związane było ze zdecydowanie mniejszymi dodatnimi korektami wyniku finansowego netto. Z kolei w obszarze inwestycyjnym wykazano zdecydowanie wyższe r/r wydatki netto, dotyczące głównie środków trwałych (-1,6 wobec -0,2 mln zł).

Z perspektywy ujęcia narastającego za 12m zmiany te odbiły się pozytywnie na poziomie salda ogólnego, które jednakże za sprawą wypłaty dywidendy pozostało, niejako sezonowo, w zakresie wartości ujemnych. Z pozytywów warto odnotować utrzymanie wzrostowej tendencji w zakresie nadwyżki finansowej netto, co, przy braku negatywnych niespodzianek w odniesieniu do korekt operacyjnych, powinno przełożyć się na powrót salda ogólnego w obszar wartości dodatnich. Z drugiej strony czynnikiem zaburzającym dotychczasową cykliczność rachunku przepływów może okazać się dojście do skutku przejęcia wspomnianego wcześniej podmiotu operującego na rynku elektroniki użytkowej (jak na razie ETL nie podał jak zamierza sfinansować tę transakcję).


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Ocena sytuacji finansowej
Względem końca poprzedniego okresu sprawozdawczego suma bilansowa ETL zmniejszyła się o symboliczny 1%, co po stronie aktywów wiązało się ze wzrostem wartości aktywów trwałych o 3% i takim samym względnym spadkiem wartości aktywów obrotowych (głównie należności handlowych), a po stronie pasywów ze zwiększeniem kapitału własnego o 9% i zmniejszeniem zobowiązań ogółem o 11% (dług krótkoterminowy spadł o 12%, a długoterminowy o 7%; dług oprocentowany zmniejszył się przy tym o 58% i stanowił na koniec okresu mniej niż 1% zadłużenia ogółem).

Przedstawione zmiany w zakresie głównych pozycji bilansowych wpłynęły nieco in plus na sytuację w zakresie ogólnej struktury kapitałowo-majątkowej ETL, która od dłuższego czasu i tak prezentuje się bardzo korzystnie – nadwyżkowe pokrycie aktywów trwałych kapitałem stałym, w tym w pełni własnym (wykresy poniżej – aktywa po lewej, pasywa po prawej, jednostka – tys. zł), przy nadwyżce kapitału obrotowego nad potrzebami Grupy w tym zakresie.


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


W zakresie poszczególnych relacji finansowych dotyczących płynności finansowej i zadłużenia przeważa pewna poprawa odczytów, które już wcześniej znajdowały się na dość bezpiecznych poziomach. Serwisowy rating bazujący na modelu Altmana również wskazuje poprawę oceny sytuacji Grupy (zmiana z A do AA-).

Link do wskaźników finansowych www.stockwatch.pl/gpw/eurotel,...

Ocena sytuacji rynkowej
Na dzień prezentowanego omówienia serwisowe automaty wskazują w większości na niedowartościowanie akcji Eurotel na GPW. Najsłabiej Emitent prezentuje się pod względem wycen majątkowych (wskazania poniżej ceny rynkowej), ale one akurat w rozpatrywanym przypadku nie są specjalnie istotne. Potencjał wzrostowy widać natomiast zarówno w odniesieniu do metod dochodowych i mnożnikowych. Przy obecnym poziomie wyniku netto Grupy za 12m (11,65 mln zł) i koszcie kapitału 10% otrzymujemy wycenę 1 akcji na poziomie 31,1 zł. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że Eurotel jest spółką dywidendową o dość długiej historii płatności tego świadczenia i relatywnie wysokiej jego stopie (w ostatnich latach między 7-8%).

Link do wskaźników www.stockwatch.pl/gpw/eurotel,... oraz wycen www.stockwatch.pl/gpw/eurotel,...

>> …więcej analiz najnowszych raportów finansowych innych spółek jest tutaj
Powyższa treść przez 150 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

kszyrztow
Dołączył: 2013-02-01
Wpisów: 68
Wysłane: 2 czerwca 2018 08:48:04 przy kursie: 23,00 zł
Czy to tylko mi się tak wydaje czy Eurotel nie jest wymieniony w Kalendarium Dywidend?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 749

quiris
Dołączył: 2011-01-29
Wpisów: 14
Wysłane: 21 lipca 2018 13:27:59 przy kursie: 18,35 zł
Witam. Czy może ktoś przetłumaczyć ze skarbowego na ludzki: "W wyniku Kontroli zarzucono, że kwoty podatku VAT naliczonego, zawarte w fakturach zakupu wskazanych w protokole dotyczących zakupu towarów wrażliwych, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego." komunikat spółki

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 244
Wysłane: 22 lipca 2018 01:17:48 przy kursie: 18,35 zł
Szybką odpowiedź masz następnym zdaniu.
Cytat:
W związku z powyższym Spółka może być zobowiązana do zapłaty nienależnie odliczonego podatku VAT w kwocie 2.040.558 zł

Pilkahalowa
Dołączył: 2013-05-28
Wpisów: 171
Wysłane: 23 lipca 2018 16:29:19 przy kursie: 18,20 zł
Ciekawe czy w takiej sytuacji jak zapłaci ten zaległy VAT fimra będzie mogła zrobić korektę podatku dochodowego za 2013 rok ... pewnie już nie :)

saturas
Dołączył: 2009-07-15
Wpisów: 116
Wysłane: 23 lipca 2018 17:21:02 przy kursie: 18,20 zł
Z tego co wiem to korektę CIT można zrobić do 5 lat wstecz tak więc, jeśli sprawa się zakończy przed końcem roku to mogą ten VAT wrzucić w koszty za 2013 rok.

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 244
Wysłane: 24 lipca 2018 15:25:52 przy kursie: 18,80 zł
Po co gdybać? Spytać wujka Googla!
Cytat:
Podatnicy CIT muszą rozliczyć swój podatek do końca trzeciego miesiąca następującego po roku, za który rozliczają się z fiskusem. Przykładowo, jeśli rokiem podatkowym podatnika jest rok kalendarzowy, to podatek za 2008 r. należy wpłacić do 30 marca 2009 r. W takiej sytuacji przedawnienie, które rozpoczęło bieg z końcem 2009 r., nastąpi po pięciu latach, tj. 31 grudnia 2014 r.

podatkiwbiznesie.pl/z-koncem-r...

quiris
Dołączył: 2011-01-29
Wpisów: 14
Wysłane: 25 lipca 2018 08:53:54 przy kursie: 18,80 zł
quiris napisał(a):
Witam. Czy może ktoś przetłumaczyć ze skarbowego na ludzki: "W wyniku Kontroli zarzucono, że kwoty podatku VAT naliczonego, zawarte w fakturach zakupu wskazanych w protokole dotyczących zakupu towarów wrażliwych, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego." komunikat spółki


Chodziło mi o mechanizm jaki mogła zastosować spółka (odwrócony VAT?), który został zakwestionowany przez US.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 749
Wysłane: 26 lipca 2018 07:19:47 przy kursie: 18,95 zł
Nie znając sprawy z tekstu który przytoczyłeś wynika, że US nie uznał VATu na jednej z faktur zakupowych spółki - sprzedawca nie odprowadził VAT od tej faktury, a mamy solidarną odpowiedzialność w takich sprawach. W związku z tym spółka nie mogła kwoty VAT od swojej sprzedaży odprowadzanej do US obniżyć o wartość VAT z faktury zakupowej.
Edytowany: 26 lipca 2018 07:21

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
2 3 4 5 6 7 8 9

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,886 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d