pixelg
Bitcoin i inne kryptowaluty - dyskusja ogólna - Kryptowaluty - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5

Bitcoin i inne kryptowaluty - dyskusja ogólna

ik2015
0
Wpisów: 62
Wysłane: 9 stycznia 2018 11:32:39
Bitcoin stanowił bardziej przykład kryptowaluty, ponieważ jest najbardziej znany. Same pytania nie skupiały się na nim.
Wywiad ogólnie był dla mnie ciekawy. Szczególnie kwestie oszustw. Nie wiedziałem, że są różne rodzaje blockchainów i mogą być lepiej lub gorzej zabezpieczone.

leniuch
0
Wpisów: 881
Wysłane: 9 stycznia 2018 11:53:19
Zabezpieczenia blockchainów i oszustwa to są dwie różne kwestie. Bezpieczeństwo w przypadku blockchaina można rozumieć np. jako koszt odwrócenia transakcji na nim. W przypadku Bitcoina wymagałoby to ogromnych środków, ale też ogromne środki (w postaci nakładów na energię elektryczną/sprzet do kopania) są zużywane na codzień, żeby takie bezpieczeństwo zapewnić. Zaczyna się to trochę nie kalkulować i poszukiwane są inne rozwiązania tego dylematu: jak sprawić, żeby trudno było skoordynowanej grupie atakujących przejąć kontrolę nad danym blockchainem, a jednocześnie, żeby nie zużywać tak ogromnych zasobów na jego ochronę.

"Gorzej lub lepiej zabezpieczone" to jest dyskusyjna kwestia. Są różne rodzaje rodzaje ataków na blockchain i różne zabezpieczenia. Jeden blockchain jest podatny bardziej na jeden rodzaj ataku, inny na inny. Odwrócenie transakcji (lub tzw. double spend – zapłacenie tymi samym coinami dwóm różnym osobom) to tylko jeden rodzaj ataku. Można też próbować np. zalać blockchain groszowymi transakcjami i go spowolnić. W przypadku blockchainów umożliwiających uruchamianie smart contractów wektorów ataku jest o rząd wielkości więcej.

Jeśli chodzi o oszustwa, to zanim się sprawdzi te wszystkie kwestie, o których mowa w wywiadzie, pierwszym filtrem jest sprawdzenie, jaki interes ma osoba "namawiająca" na dany projekt. Jeśli jest za tym "program partnerski" (czytaj "piramida finansowa"), to można odrzucić bez głębszego drążenia tematu. Potem warto sprawdzić, skąd się biorą sprzedawane coiny. Czy przypadkiem nie jest tak, że zostały one wygenerowane przez jakąś grupę osób, a potem są sprzedawane. Taka sytuacja powinna zapalić czerwone światełko w głowie (chociaż nie zawsze, tak działają tokeny). Tutaj są też jasne analogie giełdowe: niedobrze jest, jeśli "management" pozbywa się wszystkich akcji, ale niedobrze też jeśli free float jest bardzo mało. Itd.

BackBasia
0
Wpisów: 4
Wysłane: 9 stycznia 2018 13:45:20
nie chcę was straszyć ale ta bańka może kiedyś pęknąć, nie tylko bitcoin jest na rynku (a co jeszcze to można sprawdzić) :)

krewa
krewa PREMIUM
390
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 7 943
Wysłane: 10 stycznia 2018 15:13:46
Wygląda na to, że:
a) Microsoft też obawia się pęknięcia;
b) planuje uruchomić własną kryptę - nazwa BlueScreenCoin pasowałaby jak ulał;

znalezione na stokz.com/forum/topic/visa-ban...
Cytat:
Microsoft has removed Bitcoin from its payment options in Microsoft Store.

leniuch
0
Wysłane: 10 stycznia 2018 15:22:54
Nikt tym po prostu nie płaci. Był wielki hype, nawet LOT przyjmował płatności w Bitcoinach, ale okazało się, że ludzie tak z tego nie korzystają. Zwłaszcza teraz: połączenie wolnej realizacji transakcji ze zmiennością cen + ich kosztem sprawia, że to kompletnie nieatrakcyjne. Nie wiązałbym tego z tym, że MS się czegoś obawia.

krewa
krewa PREMIUM
390
Wysłane: 10 stycznia 2018 15:42:21
Z LOTem to mnie zaskoczyłeś - nigdy nie podejrzewałbym tej firmy o próbę podążania za trendem. No, chyba, że z kilkudziesięcioletnim poślizgiem ;)

Dla mnie na chwilę obecną te wszystkie 'coiny przypominają cebulki tulipanów.

leniuch
0
Wysłane: 10 stycznia 2018 15:50:00
Trudno mi komentować, co Ci się z czym kojarzy, ale mam wrażenie, że wycieczka poza stereotypy by się przydała. LOT kupuje najnowocześniejsze samoloty bez żadnych poślizgów (był pierwszym przewoźnikiem w Europie, który latał na Dreamlinerach, wcześniej to samo z Embreareami), Microsoft to firma, która od 15 lat ma niewiele wspólnego z blue screenami, natomiast bardzo inwestuje w techologie blockchainowe (platforma Azure: azure.microsoft.com/en-us/solu... ) zaś bańki na cebulkach tulipanów nigdy nie było (jeśli już to bańka na futures, ale też w małej skali) www.smithsonianmag.com/history...

krewa
krewa PREMIUM
390
Wysłane: 10 stycznia 2018 16:13:31
LOT - latam wystarczająco często, by pozostać przy swojej opinii, na którą zresztą LOT ciężko i długo pracował.
Microsoft - Ty chyba na doznałeś przyjemności aktualizowania Windows10
Cebulki - od dziesięcioleci są synonimem bańki spekulacyjnej i Anne Goldgar tego nie zmieni.

Porównałbym obecną sytuację z kryptowalutami do bańki dotkomowej - idea może i fajna, ala nadużywana na potęgę. Balon pęknie, rynek się oczyści i następnie może będziemy z tego mieli realny korzyści.

leniuch
0
Wysłane: 10 stycznia 2018 16:32:55
Pytanie, co to znaczy "balon pęknie". Bo ja przeżyłem już pękanie balona w 2011 (spadek o ponad 90%), 2013-2014 (spadek o 80%), ostatnio w lipcu 2017 spadek o 45% (kapitalizacji wszystkich kryptowalut). Może wbrew pozorom ten rynek się oczyszcza dość regularnie? Z drugiej strony masz zapewne prawo podejrzewać, że skoro były takie spadki w przeszłości to się powtórzą. Tylko jak zapewnie wiesz, trudno przewidzieć kiedy to się stanie, a to jest w sumie najistotniejsze. Trzeba inwestować z uwzględnieniem specyfiki rynku i tego ryzyka.

krewa
krewa PREMIUM
390
Wysłane: 10 stycznia 2018 17:45:40
Pęknięcia balonu nie da się nie zauważyć. Będzie jak z internetem na początku wieku.
Teraz mamy do czynienia z nadmuchiwaniem - spójrz na Kodaka. Wchodzimy w krypto! i dzida! Tak samo było na przełomie wieków - wchodzimy w internet! Cośtamkutwa.com w nazwie i szaleństwo na akcjach gwarantowane.

timon
2
Wpisów: 214
Wysłane: 10 stycznia 2018 18:32:29
Zasady są od dawna te same, ponieważ opierają się na psychologii, naturze człowieka. Tylko ze względu na postęp technologiczny tempo i skala rośnie. Wchodzisz do taksówki, a kierowca Ci mówi że od wczoraj jest ekspertem od inwestycji i kupił kryptowalutę. Ktoś tworzy dogecoina w ramach humorystycznego eksperymentu, a jego wartość rośnie do 2 mld dolarów. Firmy masowo zmieniają branżę i nazwy na związane z krypto, a ich kursy wystrzelają w kosmos. Gdy tysiące Polaków stracą pieniądze po pęknięciu bańki, nie będzie wsparcia rządu jak w przypadku Amber Gold czy kredytów we frankach... Skala jest międzynarodowa, a temat na tyle skomplikowany, że komisja będzie to badać dłużej niż katastrofę samolotu.

leniuch
0
Wysłane: 10 stycznia 2018 18:36:06
Oj wiem, ale pliz, to już napisano setki razy, te wszystkie anegdotki, te wszystkie analogie, jesteś 100 osobą, która przywołuje cebulki, bańkę internetową i to zmienianie nazw przez firmy. Poczytaj blogi Bossy, tam już wylali na krypto wszystkie swoje zrzędzenia. Zawsze zakładając, że trzeba to młodym ku przestrodze opowiedzieć, bo nie wiedzą. A tu po pierwsze może być inaczej – nie "całkiem" inaczej, ale trochę inaczej, wygląda, że poprzez dostęp do innych narzędzi dokonuje się kompresja rynku (spadki są drastyczne, ale też drastycznie szybko potrafią być nadrabiane), a po drugie nie wszyscy są młodzi i nie wszyscy nie wiedzą, ja bańkę internetową pamiętam dość dobrze, choć na rynku wtedy nie byłem. A widzę, że niektórzy już w taki ton wpadają, jakby nie tylko pamiętali Wielki Kryzys ale i te mityczne cebulki.

Dużo ciekawsze jest, co tu będzie Amazonem, a co Pets.com. Jakieś insighty, głebsze analizy. Bo na tych oczywistościach, że to "kiedyś" spadnie, nikt kasy nie zrobi. Ciekawe, czy ci wszyscy opowiadający o krachu już zajęli krótkie pozycje?

"Pęknięcia nie da się nie zauważyć" – to tylko kwestia optyki. Pęknięcia w 2013 też można było niezauważyć, jak się nie patrzyło, a było i to gigantyczne. No ale CNBC nie mówił i Kuczyński nie napisał felietonu.

timon
2
Wpisów: 214
Wysłane: 10 stycznia 2018 18:53:24
@leniuch
Nie bierz tego co piszę osobiście. Ja się po prostu zastanawiam, jak analizować taki rynek pod inwestycję. Trudno wchodzić long z myślą, że to co się dzieje bywa dość absurdalne. Wchodzić short też nie wiadomo kiedy, bo tak jak piszesz, nie wiadomo kiedy spadnie. Biorąc pod uwagę ogromną zmienność, gdzie stawiać sl i tp? Wyznaję zasadę, że dopóki nie rozumiem jakie czynniki wpływają na popyt i podaż, to trzymam się z dala.

krewa
krewa PREMIUM
390
Wysłane: 10 stycznia 2018 18:55:52
Pardon, ale o jakim pęknięciu w 2013 roku Ty mówisz?

leniuch
0
Wysłane: 10 stycznia 2018 19:03:05
@timon: nie biorę osobiście, zresztą nie czytałem Twojego komentarza przed napisaniem poprzedniego swojego. Po prostu apeluję o większy wysiłek intelektualny niż skwitowanie tego słowem "bańka".

@krewa: przepraszam, chodziło mi o 2014.

krewa
krewa PREMIUM
390
Wysłane: 10 stycznia 2018 20:31:57
leniuch napisał(a):
Po prostu apeluję o większy wysiłek intelektualny niż skwitowanie tego słowem "bańka".

Wolisz określenie "balon"? Można to ubrać w dowolne słowa, mniej lub bardziej wyszukane, ale nie zmienia to faktu, iż mamy do czynienia z chorą zwyżką, która nie ma innego uzasadnienia, niż psychologiczne.

leniuch napisał(a):
A tu po pierwsze może być inaczej...

Słyszałem tę frazę mnóstwo razy. I co najzabawniejsze - żadnego z tych, co tak mówili, nie ma już na rynku.

W jednym przyznam Tobie rację - dużo ciekawsze jest co tutaj będzie Amazonem. Tyle, że moim zdaniem jest trochę za wcześnie na rozglądanie się w poszukiwaniu okazji. Wolę teraz czytać reportaże o tym, jak to emerytowana nauczycielka, nie mająca bladego pojęcia o rynkach kapitałowych i ignorująca ostrzeżenia syna, postanowiła zaryzykować i zainwestowała 1000 EUR w kryptowalutę. W ciągu 3 miesięcy zyskała 324%.

Frog
6
Wpisów: 5 486
Wysłane: 10 stycznia 2018 21:31:57
Tego pana przedstawiać nie trzeba. "Wyrocznia" zdecydowanie przez lata swojej działalności zasłużył na swój przydomek.

Cytat:
„W temacie kryptowalut mogę powiedzieć tyle, że niemal na pewno zmierza to do złego zakończenia” – powiedział Buffett w CNBC.

www.bankier.pl/wiadomosc/Warre...
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

Adagio
24
Wpisów: 722
Wysłane: 11 stycznia 2018 15:47:08
leniuch napisał(a):
Po prostu apeluję o większy wysiłek intelektualny niż skwitowanie tego słowem "bańka".

Zamiast slowa "bańka" mozna uzyc sformulowania "zaburzenie rynków finansowych"

Cytat:
Charles Kindleberger, autor książki "Szaleństwa, panika, krach", uważa, że manię spekulacji rozpoczyna zaburzenie, które wzbudza zainteresowanie spekulacją. Zaburzenie może być wywołane przez zupełnie nowy obiekt inwestowania albo zwiększoną rentowność przeprowadzonych inwestycji. Następnie na zasadzie dodatniego sprzężenia zwrotnego wzrost cen akcji przyciąga na rynek niedoświadczonych inwestorów i dochodzi do euforii. Na fali euforii powstają nowe spółki, inwestorzy pomnażają swoje zyski dzięki derywatom lub kredytom, dochodzi do oszustw.

www.parkiet.com/artykul/232663...

Efekt koncowy taki sam jak mowi Warren Buffett. salute
Edytowany: 11 stycznia 2018 15:49

krewa
krewa PREMIUM
390
Wysłane: 11 stycznia 2018 16:48:39
Gorączka dociera nad Wisłę (nad inne polskie rzeki również)

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...
BLOCKCHAIN NOWYM ELEMENTEM STRATEGII ERNE VENTURES

Dla młodszych inwestorów - Erne = Veno = Arrinera = Arkadiusz Kuich. Lepszej rekomendacji nie trzeba.

@Adagio, przestań siać defetyzm. Tym razem będzie inaczej blackeye
Edytowany: 11 stycznia 2018 16:50

Adagio
24
Wpisów: 722
Wysłane: 12 stycznia 2018 09:03:45
@krewa, trzymajmy sie tego. Tym razem bedzie inaczej Whistle

Kostolany mawial, ze to najdrozsze slowa na gieldziethumbright

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5