pixelg
ASSECOBS - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

ASSECOBS [ABS]

AKTUALNY KURS: 34,40 zł (+1,18%) 25-09-2020 12:44
laukas
0
Dołączył: 2009-03-06
Wpisów: 74
Wysłane: 21 kwietnia 2009 13:54:19 przy kursie: 6,50 zł
Do tej pory nie było wątku o tej spółce (jest o AssecoPol), a jako forma długoterminowej inwestycji wydaje się ciekawa. Po pierwsze - bardzo stabilna finansowo, o ile nie padnie gospodarka, da sobie radę. Po drugie, wskaźniki całkiem zachęcające, np. na tle Comarchu (choć relacja C/P jest wyższa). Po trzecie, według różnych opinii, również z naszego forum, ich produkty są dosyć wysokiej jakości. Na zamówienia na razie nie narzekają (ustami prezesa), z dostępem do gotówki chyba nie jest źle, skoro chcą płacić dywidendę. Plasuje to papier jako ciekawy, moim zdaniem, do obserwacji. Czemu spółka jest tak mało popularna? Czyżby jakieś ukryte wady?
Edytowany: 21 kwietnia 2009 13:55

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
70
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 275
Wysłane: 4 listopada 2009 23:10:52 przy kursie: 7,70 zł
Parę słów na temat sprawozdania.
Suma bilansowa pozostała na mniej więcej podobnym poziomie, ale zmieniła się jej struktura. Kwartał do kwartału wzrosły aktywa obrotowe wzrosły z 65 do 70 mln, i stało się to głównie zwiększeniu gotówki w firmie z 27 do 38 mln PLN. Należności spadły o 15%. RDR można zaobserwować podobne tendecje. Wzrost aktywów obrotowych z 60 do 70mln spowodowany głównie dopływem gotówki. Należności długoterminowe spadły o 30%, ale stanowi to kwotę nieistotną, raptem 0.5mln. Spadła natomiast wartość rzeczowych aktywów trwałych o kwotę 500 tyś PLN. Znaczącą pozycją w aktywach trwałych jest wartość firmy. Stanowi ona 171mln z 200 aktywów trwałych. Kapitał własny wzrósł rdr o niecałe 5%, q/q jest to wzrost o ok 2%, ale należy zauważyć iż po drodze wypłacono 14mln dywidendy. O 200 tyś zmniejszyły się zobowiązania długoterminowe na przestrzeni ostatniego kwartału. Spadły także zobowiązania krótkoterminowe, w szczególności pozostałe.Zmniejszyły się z 7 do 2 mln, przy całości zadłużenia krótkoterminowego na poziomie 18MLN. W okresie ostatniego kwartału spółka odnotowała przychody niższe o 13 procent w stosunku do II kwartału, oraz o 8% niższe niż przed rokiem. Zysk brutto na sprzedaży podobnie zmalał o odpowiednio 9 i 9%. Spółka lepiej zarządza kosztami sprzedaży, których wysokość spadła przez rok o połowę, a przez kwartał o 30%. Podobnie zmniejszono koszty zarządu. Widać efekty synergii z połącznenia z Arnicą. Wygenerowany zysk operacyjny wzrósł o 15% k/k oraz o 23% rdr. Dzięki sprzedaży własnych rozwiązań spółka notuje dość wysokie rentownosci. Marża na sprzedaży sięga 30%, a marża netto ponad 15%. Zyski są zdrowe, potwierdzone dodatnimi przepływami operacyjnymi. Ujemne są przepływy z działalności finansowej co jest efektem wypłaconej dywidendy. Ujemne także są przepływy inwestycyjne. Powodem tego jest nabycie aktywów trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Suma przepływów spowodowała wpływ do kasy 5 mln PLN co znajduje odzwierciedlenie w strukturze bilansowej. Spółka spadek przychodów tłumaczy rezygnacją z nisko rentownej części outsourceingu, wzrosty marż oraz nieznaczny spadek przychodów świadczą że to był raczej dobry ruch. Niestety nie można znaleźć w notach co było przyczyną utraty wartości aktywów trwałych.

Przesłanki do wzrostu powstaną z ewentualnym następnym przejęciem. W sprawozdaniu widać efekty konsolidacji.

Mardog
0
Dołączył: 2009-10-16
Wpisów: 74
Wysłane: 7 listopada 2009 12:34:55 przy kursie: 7,85 zł
Dobre wiadomości Asseco córek:

a) Asseco Poland
- Sprzęt i usługi dla sektora publicznego
www.parkiet.com/artykul/7,8639...

- Asseco Poland: Umowa spółki córki za 0,54 mln zł
www.parkiet.com/artykul/7,8662...

b) ASSECO SLOVAKIA
- ASSECO SLOVAKIA a.s. - Wniosek o zawarcie umowy o połączeniu spółki ISZP, s.r.o. ze spółką Asseco Slovakia, a.s.
link

c) ASSECO SOUTH EASTERN
- ASSECO SOUTH EASTERN EUROPE SPÓŁKA AKCYJNA - Zakup udziałów w spółce Pronet IT Konsalting Inxhiniering Telekomunikime Sh.p.k.
link

- Asseco South Eastern Europe: Akwizycja w Kosowie (rozwinięcie powyżej artykułu przez analityków)
www.parkiet.com/artykul/7,8662...
Kto jest bykiem to niech sprzeda drogo i niech będzie twardy!
Edytowany: 8 grudnia 2009 16:05


konik
0
Dołączył: 2009-01-15
Wpisów: 468
Wysłane: 9 listopada 2009 23:33:44 przy kursie: 8,14 zł
w asseco nie podoba mi sie to ze jest takie porozysypywane po calej europie. o ile lepiej byloby miec naprawde super produkt i chetnych w kolejce do dystrybucji. poza tym jak to ogarnac, jak tym zarzadzac i do tego efektywnie. mam nieodparte wrazenie ze po prostu staraja sie przejmowac kazdego co cos tam dlubie i przejac sie da

konik
0
Dołączył: 2009-01-15
Wpisów: 468
Wysłane: 3 stycznia 2010 22:57:37 przy kursie: 8,98 zł
plusy assecobs:
pracuje nad kontraktem dla duzej firmy spozywczej
mocna i zwiekszana baza przychodow opartych o abonament

minusy:
nie wydaje sie zeby ten kwartal zakonczyl sie lepiej niz poprzedni
problemy wynikajace z wchlaniecia jendej z lubelskich firm
przepychanki personalne

mam troche papierow i choc troche mnie podminowaly wiesci, ktore zapisalem w minusach to jednak czekam na ten kontrakt

aha, i ta plynnosc
Edytowany: 3 stycznia 2010 22:58

szooler
0
Dołączył: 2008-07-27
Wpisów: 2 112
Wysłane: 3 stycznia 2010 23:03:16 przy kursie: 8,98 zł
Nienajgorszy wybór,nawet mi się przewinęła przez oczy niedawno,bo obroty miała.Minusik za płynność,raz duża a raz żadna.Ale tak jak mówię,nie będzie jakiejś ogólnej obsuwy,to można posiedzieć.Zależy też jaki kto ma horyzont.
"Fortuna favet fortibus"

WatchDog
WatchDog PREMIUM
13
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 572
Wysłane: 8 maja 2010 12:39:28 przy kursie: 9,25 zł
Zastanawiające jest, że powiązania spółek Karkosika czy Sołowowa budzą żywe emocje, a w tym wszystkim jakoś umknęło Asseco. Grupa Asseco Poland ma już w publicznym obrocie trzy spółki zależne. Czasami płacą one spółce-matce dywidendę, a na co dzień dokładają wartości jako aktywa, gdyż są notowane powyżej wartości księgowej. Giełda zaś pomaga wynagradzać kluczowych menedżerów w posiadanych spółkach. Jedną z nich jest Asseco Business Solutions, która zamknęła kolejny kwartał niezłych, stabilnych wyników.

Spółka zajmuje się dostarczaniem i wdrażaniem gotowych rozwiązań dla przedsiębiorstw. Nie tworzy oprogramowania na zlecenie, tylko buduje konkretne kilka rozwiązań dla firm średniej wielkości, których nie stać na zamówienie dedykowanego oprogramowania, lub wystarczy im to co już jest na rynku gotowe. Spółka powstała z połączenia mniejszych podmiotów, które od wielu lat budowały swoje rozwiązania i są znane na rynku oraz same są ekspertami. Jest to na przykład KOMA specjalizująca się w kadrach i płacach (choć nazywa to HR), WaPro ze swoim legandarnym WF-Magiem i WF-Fakirem oraz programami dodatkowymi, a także Softlab rozwijający od lat swój system ERP.

Usługi Asseco Business Solution to sprzedaż licencji, usługa wdrożenia z dostosowaniem systemu do potrzeb użytkownika, oraz póżniejsza administracja i konserwacja, czyli utrzymanie ruchu. Biznes jako taki jest stabilny, bo systemy komputerowe są sercem każdej współczesnej firmy. Nikt już nie próbuje wystawiać faktur ręcznie, ani bazować na małych, tanich rozwiązaniach, za to każdy potrzebuje nowych: elektronicznej wymiany faktur EBI, raportów inteligencji biznesowej, rozwijania systemów premiowych i motywacyjnych. Potrzeb jest więcej niż możliwości ich realizacji i budżetów na nie przeznaczonych.

Konkurencja oczywiście też istnieje, i to silna. Są nią zarówno podobne polskie firmy jak TETA, Insert czy Simple, Microsoft z Axaptą i Navision oraz siecią autoryzowanych partnerów zajmujących się wdrożeniami i utrzymaniem, a także wiodące w branży Oracle i SAP. Kto raz złapie klienta, mówiąc obcesowo, ten go trzyma i latami z niego żyje. Jest też jakiś potencjał w sprzedaży nowych produktów tym samym klientom, który firmy próbują wykorzystywać.
Listę dużych umów przedstawiono w raporcie na str. 11. Patrząc na branże oraz wielkość klientów możemy nabrać poglądu, dla jakich odbiorców pracuje Asseco BS. Oprócz tego sprzedaje np. WF-Magi w pudełkach, ale nie widać, jakie to generuje obroty.

Z racji swojego modelu biznesowego, spółka jest bardzo stabilna, bo prawie nie ma zobowiązań. Po prostu nie ma obrotu towarowego i zapasów, a handluje głównie wytworzonymi i posiadanymi przez siebie licencjami. Ogólne zadłużenie jest rekordowo niskie: tylko 8%. Kwartalne przychody wahają się między 30 a 50 mln zł. I kwartał 2010 roku był bardzo podobny do kwartału przed rokiem. Spółka nie rozwija się, nie powiększa istotnie przychodów, natomiast generuje stabilne regularne dodatnie przeływy i akumuluje gotówkę. Niedawno uchwalono wypłatę aż 22 mln złotych na dywidendę, ze zgromadzonych 53 mln zł gotówki.

W spółce pracuje 660 osób. Wynagrodzenia i inne koszty pracowników produkcyjnych i usługowych są traktowane jako koszt sprzedanych towarów, pracowników handlowych jako koszty sprzedaży, zaś pozostałych jako koszty ogólnego zarządu. Z tego też powodu nie możemy mieć pełnego zaufania do kwoty wykazanej jako marża na sprzedaży, ponieważ może ona zależeć od przypisania konkretnych kosztów w konkretne miejsca. Suma jednak pozostaje sumą i trzeba przyznać, że ogółem na działalności operacyjnej spółka zarabia od 2 do 3 mln zł miesięcznie. Innych kosztów praktycznie nie ma. Wynki są nieco lepsze niż dawniej, z racji programu oszczędnościowego. Mimo utrzymania poziomu przychodów, na rynku jest mniej szans sprzedaży, stąd też aktywność handlowa i rozwojowa spółki może być w tym okresie mniejsza.

Dla tak równo działającej spółki świetnie sprawdza się analiza fundamentalna. Długofalowo kurs poruszał się równiutko z szerokim rynkiem, zaś po ostatnich spadkach znalazł się dość blisko od góry od wartości wewnętrznej.
www.stockwatch.pl/gpw/assecobs...
Nie ma tu jednak oczywistych perspektyw wzrostu. Za to może być regularna dywidenda, bo spółka wyhamowała inwestycje, dużo mniej intensywniej przejmuje inne podmioty i zaczyna optymalizować koszty, toteż jej możliwości generowania gotówki są spore.
Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
70
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 275
Wysłane: 24 sierpnia 2010 17:33:12 przy kursie: 9,96 zł
Omówienie raportu półrocznego Asseco Business Solutions SA

Nuda nic się nie dzieje, jak w polskim filmie słowami klasyka Maklakiewicza. Przychody w tym kwartale niemal identyczne jak w poprzednim, dokładnie takie same jak rok temu i podobne jak dwa lata temu. Biorąc pod uwagę przychody TTM (travelling twelve months) jest bardzo podobnie od paru kwartałów, a biorąc pod uwagę ciut szerszy horyzont doszukać się można nawet spadku. Niedużego, bo nie dużego- mniej niż 10%, ale spółka ewidentnie nie rośnie przychodowo, nie rozwija się. Można powiedzieć, że zagarnęła swój wycinek informatycznego tortu i spokojnie na nim siedzi. Parę lat temu spółka rosła poprzez przejęcia, a teraz jest stagnacja, a ta w finansach oznacza stratę, choćby ze względu na inflację i utracone korzyści.

Spółka nie rośnie, ale jest zyskowna, Marża brutto na sprzedaży w tym kwartale była niższa niż w poprzednim o 8 punktów procentowych, ale cały czas się mieści w przedziale osiąganym na przestrzeni ostatnich lat 30-38%. Tutaj wynik jest identyczny jak przed rokiem. Lepsza kontrola kosztów w tym roku powoduje lepszy wynik na poziomie operacyjnym. Koszty sprzedaży są dwukrotnie mniejsze niżeli przed rokiem i na podobnym poziomie co w poprzednim kwartale. Podobnie koszty zarządu. Na przestrzeni roku zmniejszyły się o 20%. Jak już wspominał wcześniej WD, większość kosztów stanowią koszty pracownicze. Najlepszym odzwierciedleniem zmian w polityce kosztowej jest w związku z tym wynik operacyjny. W porównaniu do poprzedniego roku jest lepszy o 30%, co najlepiej odzwierciedla szukanie rentowności i maksymalizowanie zysku. Wiadomo – kryzys. W porównaniu do poprzedniego kwartału zysk spadł z 9 do niecałych 7 milionów. Można więc mówić o delikatnym rozluźnieniu rygorów kosztowych. Świadczy o tym choćby wzrost kosztów zarządu z 1,8 miliona do prawie 2,5

Firma tapla się w gotówce. Przychodu z lokat to 10% wyniku na poziomie operacyjnym. Rentowność netto po odjęciu działalności finansowej wyniesie około 15%. Dość sporo i znacznie więcej niż rentowność lokat. Można wiec powiedzieć, że brakuje przejęć. Zawsze jest coś za coś. Albo dywidenda, albo inwestycje.

Dywidenda, to podstawowy powód do zainteresowania spółką. Za poprzedni rok wypłacono w okresie sprawozdawczym 25 mln, czyli prawie 10% wartości księgowej na koniec roku, oraz 7,5% dzisiejszej kapitalizacji. W tym miejscu warto wspomnieć, że spółka zamierza zbyć jeden z budynków, w związku z czym przekwalifikowała go do aktywów obrotowych. Nieruchomość w bilansie widnieje na kwotę 2 milionów, w związku z tym pojawi się dodatkowy poza przepływ pieniężny z tego tytułu i pewnie nie pozostanie bez wpływu na dywidendę. Dodatkowo ze sprzedaży spółka rozpozna zysk, który wpłynie oczywiście na automatyczne wyceny:
stockwatch.pl/gpw/assecobs,wyk...
W przypadku tej spółki kierowałbym się raczej dywidendą. Wyceny majątkowe wskazują na przewartościowanie. To w dużej mierze efekt struktury bilansu gdzie widnieje gigantyczna kwota wartości firmy i innych WNiPów. Premia wieczysta wskazuje także na przewartościowanie, ale już dużo mniejsze. Metody porównawcze dają szansę na wzrost, ale w przypadku innych spółek rynek zdecydowanie liczy na poprawę wyników, a dla tej spółki bez przejęć jest to w zasadzie mało możliwe. Rynek wydaje się patrzeć na wspomnianą stopę dywidendy. Premia ponad 3 punktów procentowych ponad rentowność bonów skarbowych wydaje się wyceną rozsądną.


Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Kamil Gemra
0
Dołączył: 2009-12-09
Wpisów: 3 001
Wysłane: 24 sierpnia 2010 21:38:55 przy kursie: 9,96 zł
Sytuacja techniczna:


kliknij, aby powiększyć


Zakres 6M. Interwał 1D. Notowania spółki znajdują się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym. Silnym oporem dla byków może okazać się poziom 10 zł. Zwróciłbym uwagę na wskaźnik RSI, który znajduje się na poziomach wykupienia, co może sugerować nadejście korekty. Wydaje się, że korekta należy się papierowi. Wsparciem będzie poziom 9,65 zł czyli początek białej świecy 20 sierpnia jak również otwarcie po dużych spadkach na początku maja.
Edytowany: 24 sierpnia 2010 21:39

Lucass
0
Dołączył: 2010-05-28
Wpisów: 34
Wysłane: 24 sierpnia 2013 18:30:50 przy kursie: 11,50 zł
Z tytułu ostatniego komunikatu ESPI dowiadujemy się, że osoba zarządzająca nabyła akcje spółki. Z treści komunikatu wynika, że jednak sprzedała akcje. Taka drobna różnica.


Tomasz Nawrocki
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2010-04-22
Wpisów: 721
Wysłane: 20 stycznia 2018 07:14:35 przy kursie: 29,20 zł
Trudne początki współpracy – omówienie wyników i sytuacji finansowej Asseco BS po 3 kw. 2017 r.

Zmiany w zakresie rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych
Wyniki zaraportowane przez GK Asseco Business Solutions (ABS) za 3 kwartał 2017r. z jednej strony mogą nieco rozczarowywać (Grupa przyzwyczaiła inwestorów do systematycznej poprawy w ujęciu r/r na poszczególnych poziomach wynikowych [r]rachunku zysków i strat[/b], której tym razem nie było), a z drugiej muszą być odczytywane z uwzględnieniem wpływu przejęcia Macrologic, które miało miejsce w pierwszym półroczu (przełożenie in plus na wyniki core businessu, ale i na minus jeśli chodzi o koszty sprzedaży i ogólnego zarządu oraz finansowe). W obszarze core businessu ABS wykazał wzrost przychodów o 30% i zysku brutto na sprzedaży o 19% (w wyniku wyższego aniżeli przychody tempa wzrostu kosztów własnych, w tym głównie usług obcych i wynagrodzeń, marża brutto spadła r/r z 44,8 do 40,8%). Przeprowadzone przejęcie Macrologic i docieranie się obu struktur przełożyło się również na dynamiczny wzrost kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu (+104% i +57%), co w konsekwencji odbiło się negatywnie na wyniku netto na sprzedaży, gdzie odnotowano r/r spadek zysku o 2%. Pozostała działalność operacyjna zamknęła się podobnie jak przed rokiem niewielkimi przychodami netto i nie miała istotniejszego wpływu na wynik operacyjny (spadek r/r o 2%). Na dwa końcowe poziomy wynikowe znacząco wpłynął natomiast obszar finansowy, gdzie Grupa wykazała 0,6 mln zł kosztów netto wobec 0,3 mln zł przychodów netto przed rokiem (efekt zaciągnięcia długu oprocentowanego na sfinansowanie przejęcia Macrologica). W rezultacie na poziomie wyniku brutto wykazano spadek zysku o 8%, a w przypadku wyniku netto spadek zysku o 9% (nieco wyższa r/r efektywna stopa podatkowa).

Jednocześnie należy odnotować, że podane wyniki nie odbiegały znacząco od oczekiwań rynkowych i były o 1-4% niższe od konsensusu PAP.

W skali 9m 2017 r. zmiany r/r w poszczególnych obszarach rachunku zysków i strat ABS miały już w pełni dodatni charakter, lecz podobnie do tego co przedstawiono wyżej w odniesieniu do samego 3kw cechowała je spadkowa tendencja wraz z przechodzeniem na kolejne poziomy wynikowe – przychody ze sprzedaży i zysk brutto na sprzedaży wzrosły r/r o 18%, zysk netto na sprzedaży i operacyjny o 11%, a zysk brutto i netto o 9%.

Opisaną wyżej sytuację zobrazowano na wykresach poniżej [jednostka – tys. zł oraz %].


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Pod względem struktury asortymentowej i kierunków geograficznych sprzedaży sytuacja ABS nie uległa istotnym zmianom. Grupa nadal ponad 90% sprzedaży realizuje w obszarze ERP oraz w blisko 86/87% na rynku krajowym, choć jeśli brać pod uwagę dane narastające za 9m zarysowuje się większy wzrost sprzedaży eksportowej względem krajowej (+33% vs 16%). Warto tu zauważyć, że jak na razie jedynym produktem eksportowym Grupy jest Mobile Touch (platforma wspomagająca pracę terenowych sił sprzedaży przedsiębiorstw). Grupa zakłada jednocześnie rozszerzenie oferty sprzedażowej poza Polskę o platformę Connector (rozwiązanie do obsługi elektronicznej wymiany danych na linii producent – partnerzy handlowi).

Z punktu widzenia tendencji rozwojowych ABS w ujęciu narastającym za 12m (wykresy poniżej; jednostki kolejno – tys. zł oraz %) bieżący okres sprawozdawczy w odniesieniu do podstawowych wielkości wynikowych i wskaźników rentowności Grupy jest w dużym stopniu naznaczony konsolidacją Macrologic. Stąd z jednej strony bardziej dynamiczny wzrost przychodów, a z drugiej pogorszenie na dalszych poziomach wynikowych oraz wskaźnikach rentowności, będące efektem docierania się obu struktur oraz ponoszeniem kosztów finansowych związanych z zaciągniętym długiem oprocentowanym (pewno na jednym okresie sprawozdawczym ten wpływ się nie zakończy).


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


W kontekście oczekiwań względem kolejnych okresów sprawozdawczych ABS z jednej strony można odnotować utrzymującą się dobrą koniunkturę gospodarczą w Polsce i Europie, co powinno sprzyjać obszarowi core businessu Grupy (potwierdza to również systematycznie rosnący baclog – wykres poniżej), a z drugiej trzeba mieć na uwadze kwestie związane z konsolidacją operacyjną ABS i Macrologic, która w najbliższym czasie, poprzez koszty sprzedaży i ogólnego zarządu, może rzutować negatywnie na dalsze poziomy wynikowe. Wpływ ten powinien jednakże mieć charakter gasnący i w coraz większym stopniu powinny być widoczne pozytywne efekty synergii (na to przy najmniej liczy Zarząd ABS).


kliknij, aby powiększyć


W kontekście kosztów działalności i wszechobecnej w ostatnim czasie presji na wzrost wynagrodzeń, warto zauważyć, że jakkolwiek w ujęciu bezwzględnym faktycznie Grupa odnotowała tu wyraźny wzrost, to jednocześnie w przeliczeniu na pracownika sytuacja r/r pozostała niemalże na niezmienionym poziomie (wzrost kosztów wynagrodzeń wynikał głównie ze wzrostu zatrudnienia). Z jednej strony należy to odczytywać pozytywnie, a z drugiej traktować w pewnym sensie jako zagrożenie (koniec końców, aby zachować potencjał wytwórczy będzie trzeba zapłacić pracownikom więcej żeby nie przeszli do konkurencji).

Podobnie do rachunku wyników również w zakresie sprawozdania z przepływów pieniężnych ABS można powiedzieć dobre złego początki. W 3kw (wykres poniżej po lewej, jednostka – tys. zł) mimo większej gotówki wygenerowanej w obszarze operacyjnym (14 wobec 12,7 mln zł, przy wyższej nadwyżce finansowej netto: 14,5 wobec 13,9 mln zł oraz EBITDA: 17,6 wobec 16,4 mln zł) Grupa odnotowała r/r wyraźne pogorszenie na poziomie salda ogólnego (odpływu środków rzędu 3 mln zł wobec dopływu przed rokiem 9,5 mln zł). Zmiana ta była głównie skutkiem 13,4 mln zł finansowych wydatków netto wobec ich braku przed rokiem (spłata długu oprocentowanego) oraz w mniejszym stopniu większych r/r inwestycyjnych wydatków netto (3,5 wobec 3,1 mln zł).

W ujęciu narastającym za 12m (wykres poniżej po prawej, jednostka – tys. zł) mamy do czynienia pogłębieniem negatywnego poziomu salda ogólnego, które uległo znacznemu pogorszeniu w poprzednim okresie sprawozdawczym (efekt wysokich wydatków inwestycyjnych związanych z przejęciem Macrologic). Jednocześnie Grupa nadal utrzymała bardzo dobrą sytuację w obszarze przepływów operacyjnych, bazujących głównie na nadwyżce finansowej netto. Ograniczono również poziom zadłużenia oprocentowanego, co powinno w dalszej perspektywie przełożyć się na ograniczenie kosztów finansowych.


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Ocena sytuacji finansowej
Po wzroście sumy bilansowej o blisko 10% w poprzednim okresie sprawozdawczym i znacznych przetasowaniach w ramach niej (głównie z uwagi na przejęcie Macrologic) w rozpatrywanym kwartale zmiany kw/kw miały już mniej dynamiczny charakter. Suma bilansowa wzrosła o 2%, co po stronie aktywów wiązało się z utrzymaniem dotychczasowej wartości składników trwałych majątku (głównie wartość firmy) i wzrostem wartości składników obrotowych o 15% (głównie należności), a po stronie pasywów ze wzrostem kapitału własnego o 3% i zmniejszeniem stanu zobowiązań o 1% (zobowiązania krótkoterminowe spadły o 4%, a długoterminowe wzrosły o 7%; jednocześnie dług oprocentowany zmniejszył się o 13%, głównie w obszarze krótkoterminowym, i stanowił na koniec okresu 67% zobowiązań ogółem).

Zmiany te miały generalnie pozytywne przełożenie na strukturę kapitałowo-majątkową ABS, aczkolwiek po przetasowaniach z poprzedniego okresu sprawozdawczego utracono nadwyżkowe pokrycie aktywów trwałych kapitałami stałymi oraz nadwyżkę kapitału obrotowego netto względem bieżących potrzeb (wykresy poniżej – aktywa po lewej, pasywa po prawej, jednostka – tys. zł). Warto jednakże przy tym mieć na uwadze, że blisko 93% aktywów trwałych i 79% aktywów ogółem Grupy stanowi wartość firmy powstała z połączenia ABS z szeregiem podmiotów zależnych.


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


W zakresie sytuacji finansowej ABS widzianej przez pryzmat analizy wskaźnikowej również można zauważyć poprawę w relacji do poprzedniego okresu sprawozdawczego (w którym z kolei zmniejszono spory bufor bezpieczeństwa), co nie pozostało bez wpływu na serwisowy rating (wzrost z poziomu AA do AA+). Grupa stara się obecnie powrócić do równowagi po przeprowadzonym przejęciu Macrologic, które zostało sfinansowane częściowo środkami własnymi, a częściowo kredytem (warto również pamiętać, że po drodze wypłacono również sowitą dywidendę). Zwłaszcza zamiana środków pieniężnych na aktywa trwałe w poprzednim okresie sprawozdawczym mocno negatywnie odbiła się na poszczególnych relacjach płynnościowych ABS, aczkolwiek biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób jej funkcjonowania można oczekiwać systematycznej poprawy w tym zakresie.

Szczegóły dot. wskaźników finansowych można znaleźć pod linkiem: www.stockwatch.pl/gpw/assecobs...

Ocena sytuacji rynkowej
Na dzień analizy wszystkie serwisowe automaty wskazują na mniejsze lub większe przewartościowanie akcji Asseco BS na GPW w Warszawie. W największym stopniu dotyczy to metod majątkowych, które akurat w przypadku podmiotów informatycznych mają mniejsze znaczenie, a w dalszej kolejności dochodowych i mnożnikowych. Z pewnością w przypadku metod bazujących na wynikach finansowych wymierne obciążenie dla bieżącej wyceny Grupy stanowiły wysokie koszty sprzedaży i ogólnego zarządu, jakie wystąpiły po konsolidacji Macrologic. Zjawisko to powinno jednakże mieć charakter przejściowy i z biegiem czasu powinny się ujawniać w coraz większym stopniu synergie między oboma podmiotami. Przyjmując, że Macrologic doda ABS jakieś 60 mln zł przychodów rocznie, co łącznie dałoby Grupie roczny poziom przychodów na poziomie rzędu 240 mln zł (przed konsolidacją Macrologica zanualizowane przychody Grupy wynosiły ok 180 mln zł), a także zakładając konserwatywnie rentowność sprzedaży netto na poziomie 25% otrzymujemy uroczniony wynik netto w okolicy 60 mln zł. Przy koszcie kapitału 10% daje to wycenę rentą wieczystą na poziomie 18 zł za akcje. Bieżąca wycena rynkowa przy wspomnianym koszcie kapitału odpowiada wynikom netto Grupy bliższym 100 mln zł, a więc uwzględnia już w dużym stopniu wzrost skali działania ABS i ewentualne synergie po konsolidacji Macrologica. Należy przy tym zauważyć, że tego typu sytuacja nie jest niczym nowym w przypadku rozpatrywanego Emitenta, gdyż inwestorzy już wcześniej wyprzedzali swoimi decyzjami jego wyniki. Dalszy rozwój wypadków będzie jednak zależy od tego, jak szybko Grupa upora się z negatywnymi aspektami konsolidacji dotychczasowego konkurenta (wysokie póki co koszty działalności operacyjnej) oraz jak będzie się kształtować tendencja w zakresie wielkości wynikowych i w obszarze rentowności. Warto również odnotować, że przeprowadzona konsolidacja prawdopodobnie będzie również miała dodatkowy skutek negatywny w postaci skorygowania in minus polityki dywidendowej – wcześniej na ten cel przeznaczano 100% zysku netto, a obecne propozycje mówią o 80%.Link do wskaźników www.stockwatch.pl/gpw/assecobs... oraz... wycen www.stockwatch.pl/gpw/assecobs...

>> …więcej analiz najnowszych raportów finansowych innych spółek jest tutaj

Przy okazji, na potrzeby badań naukowych, chciałbym prosić o wypełnienie prostej (mam przy najmniej taką nadzieję) ankiety dotyczącej kryteriów oceny reputacji spółek notowanych na giełdzie – link goo.gl/forms/oMFdtU8FmRpYy4zH2... Zróżnicowanie ocen poszczególnych kryteriów mile widziane:). Z góry dziękuję!
Powyższa treść przez 150 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 20 stycznia 2018 08:34

Tomasz Nawrocki
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2010-04-22
Wpisów: 721
Wysłane: 7 lipca 2020 07:31:42 przy kursie: 31,20 zł
Ostoja spokoju w dynamicznym otoczeniu: omówienie sprawozdania finansowego po I kw. 2020 r.
Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 07-07-2021 7:31:42.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 10671)Link do wskaźników www.stockwatch.pl/gpw/assecobs... oraz wycen www.stockwatch.pl/gpw/assecobs...

>> …więcej analiz najnowszych raportów finansowych innych spółek jest tutaj

Przy okazji, na potrzeby badań naukowych, chciałbym prosić o wypełnienie prostej (mam przy najmniej taką nadzieję) ankiety dotyczącej kryteriów oceny reputacji spółek notowanych na giełdzie – link goo.gl/forms/oMFdtU8FmRpYy4zH2.... Zróżnicowanie ocen poszczególnych kryteriów mile widziane:). Z góry dziękuję!
Edytowany: 7 lipca 2020 10:16

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,526 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +138,44% +27 688,68 zł 47 688,68 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d