pixelg
GETBACK - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

GETBACK [GBK]

AKTUALNY KURS: 3,75 zł (-17,04%) 16-04-2018 09:04
1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
103
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 510
Wysłane: 6 kwietnia 2018 00:38:49 przy kursie: 6,30 zł
limakslimak napisał(a):
Ponawiam pytanie, dlaczego wyszli po gotówkę akcjonariuszy tak późno? Były do tego dużo lepsze momenty, kiedy otoczenie rynkowe i cenna akcji były dużo bardziej dogodne. To że będzie problem z rolowaniem długo było widać pewnie dużo dużo wcześniej. Panie Anty_Teresa gdyby miał pan chwilę był bym wdzięczny za odpowiedź która będzie miała choć trochę sensu, bo sam takiej odpowiedzi znaleźć nie mogę.

np: bo uwierzyli w to co mówili. A tak na serio gotówka im się domykała z nowo kupionych wierzytelności. Niestety nie na tyle aby dalej kupować w takiej skali jak wcześniej. Myślę, że słowo piramida finansowa dobrze pasuje do biznesu prowadzonego przez Pana Prezesa.

Dziś nie zostaną podjęte według mnie żadne decyzje. Dalej będą grać na czas. Mają czas do 30 kwietnia 2018 r.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 600
Wysłane: 6 kwietnia 2018 01:37:29 przy kursie: 6,30 zł
limakslimak napisał(a):
Ponawiam pytanie, dlaczego wyszli po gotówkę akcjonariuszy tak późno? Były do tego dużo lepsze momenty, kiedy otoczenie rynkowe i cenna akcji były dużo bardziej dogodne. To że będzie problem z rolowaniem długo było widać pewnie dużo dużo wcześniej. Panie Anty_Teresa gdyby miał pan chwilę był bym wdzięczny za odpowiedź która będzie miała choć trochę sensu, bo sam takiej odpowiedzi znaleźć nie mogę.

Decyzję o emisji należy rozpatrywać w wieli płaszczyznach.
Z punktu widzenia spółki im szybciej ma kapitał tym lepiej. Ale z punktu widzenia właściciela najlepiej jest jak emisja jest jak najdroższa. A najwyższa cena do uzyskania teoretycznie jest wtedy kiedy widzimy rozwój i kiedy kurs rośnie. Apogeum było w październiku. Ale dopiero w tym miesiącu zarejestrowali im podwyższenie kapitału. Decyzja o emisji w tamtym czasie narobiłaby pewnie podobnych szkód na kursie jak teraz. No bo jak to? Do spółki wpływa 370 baniek i znów chce kapitał? Na początku marca akcje chodziły jeszcze w okolicy 16 zł. To nie tak strasznie daleko od ceny w IPO i decyzja o wystąpieniu po kapitał mogła wydawać im się dobra.

Ja z resztą wcale nie jestem taki pewny, że mają problemy z pozyskiwaniem finansowania. Na podstawie dostępnych komunikatów o plasowaniu emisji niepublicznych stworzyłem wykres ile dziennie pozyskują kapitału z tych instrumentów... Kwotę pozyskanego finansowania podzieliłem przez liczbę dni jaka minęła od komunikatu do komunikatu:

kliknij, aby powiększyć

To nadal nie wygląda źle. 4-10 mln dziennie z nowych obligacji. Możliwe, że plasują je coraz drożej i dlatego chcieli zrobić nową emisję akcji.

Przy okazji prześledziłem też zabezpieczenia emisji notowanych na Catalyst. Okazuje się, że dla serii:
ak, bb, bg, bh, bl, bm, gs, gu, l, la, n, o, p konwent w postaci dług netto/KW był większy od 3 i wynosił 3,05. Mimo wszystko chyba obligatariusze nie wystąpili z żądaniami wykupu. Te obligacje przeciwnie do publicznej nie zawierają zastrzeżenia, że obliczane są tylko w połowie i na koniec roku. Owszem, były ale do końca 2016, a od tego dnia jest do daty wykupu.

Edytowany: 6 kwietnia 2018 07:24

Jelen
0
Wpisów: 95
Wysłane: 6 kwietnia 2018 08:45:48 przy kursie: 6,30 zł
No to Buczek jasno określił ile GBK potrzebuje kasy.
100-200 mln na dziś
400-500 mln aby trwałe ustabilizować sytuacje.

To chyba pierwsze rzetelne info co się dzieje tak naprawdę w GBK.

lesgs
lesgs PREMIUM
25
Wpisów: 859
Wysłane: 6 kwietnia 2018 09:11:37 przy kursie: 5,92 zł
Tak, ale ta kwota nie idzie w biznes, ale w spłaty. Oznacza to, że niekorzystnie zmienią się wszystkie wskaźniki kapitałowe (covenants) co utrudni dalsze zdobywanie kapitału z zewnątrz. Dla głównego akcjonariusza oznacza to wyłożenie kasy na koszty obsługi finansowej a nie w rozwój biznesu. Pojawia się problem tzw. kosztów utopionych. Kiedyś muszą przestać to robić, a rozsądek mówi, że im wcześniej, tym lepiej. Dlatego mam wątpliwości i może się okazać, że łatwiej będzie uciekać niż dalej w to brnąć. Dla Quercusa to próba uratowania konkretnych pieniędzy natomiast dla głównych akcjonariuszy jest to kwestia czy dalej wykładać kasę. Zupełnie odmienne sytuacje i pobożne życzenia jednych niekoniecznie są łaską dla innych.

Poważnie zatrważający jest poziom emisji obligacji. 2,4 mld zł przy takiej sumie bilansowej spółki oznacza co najmniej lekkomyślność biznesową. Może to nic nadzwyczajnego w branży windykacyjnej ale to wiele mówi o tym z jakim biznesem mamy do czynienia (wymuszanie z użyciem obcych pieniędzy dla własnego zysku).

p321
0
Wpisów: 86
Wysłane: 6 kwietnia 2018 09:14:08 przy kursie: 5,92 zł
anty_teresa napisał(a):
Przy okazji prześledziłem też zabezpieczenia emisji notowanych na Catalyst. Okazuje się, że dla serii:
ak, bb, bg, bh, bl, bm, gs, gu, l, la, n, o, p konwent w postaci dług netto/KW był większy od 3 i wynosił 3,05. Mimo wszystko chyba obligatariusze nie wystąpili z żądaniami wykupu. Te obligacje przeciwnie do publicznej nie zawierają zastrzeżenia, że obliczane są tylko w połowie i na koniec roku. Owszem, były ale do końca 2016, a od tego dnia jest do daty wykupu.

Seria BH to GBK0518. Rzeczywiscie w warunkach emisji jest mowa o dlug netto/KW > 3, ale w punkcie 7.2.04 na stronie 78 jest napisane, ze spolka ma obowiazek powiadomic o tym fakcie. Nie widzialem nigdzie informacji o zlamaniu tego warunku ?

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
103
Wysłane: 6 kwietnia 2018 10:42:22 przy kursie: 5,92 zł
1ketjoW napisał(a):
limakslimak napisał(a):

np: bo uwierzyli w to co mówili. A tak na serio gotówka im się domykała z nowo kupionych wierzytelności. Niestety nie na tyle aby dalej kupować w takiej skali jak wcześniej. Myślę, że słowo piramida finansowa dobrze pasuje do biznesu prowadzonego przez Pana Prezesa.

Dziś nie zostaną podjęte według mnie żadne decyzje. Dalej będą grać na czas. Mają czas do 30 kwietnia 2018 r.

17 kwietnia 2018 r. następna część. Myślę, że to bardziej realny termin na podjęcie jakiś decyzji.

Myślę, że Abris "zbiera środki" na refinansowanie długu Getback-a. Możliwy staje się mieszany scenariusz tj. mniejszej emisji oraz spłacania obligacji nowym długiem o niższym oprocentowaniu.

Nie bez znaczenia są też rozmowy z audytorem jakie się teraz toczą. Tu bym upatrywał odpowiedzi na pytanie dlaczego teraz emisja. Audytor zapewne zakwestionował wycenę portfeli wierzytelności podczas badania sprawozdania finansowego. Wskazał następnie na złamanie konwenantów oraz na zagrożenie kontynuacji działalności przez Spółkę. Stąd pomysł o nowej emisji.

win1248
0
Wpisów: 529
Wysłane: 6 kwietnia 2018 11:00:25 przy kursie: 5,92 zł
Kurs przy tych poziomach ma już marginalne znaczenie, licząc zgrubnie przy 5 zł wystarczy 200 mln na cały ff, który wiadomo - jest mniejszy - przy 1 zł to byłoby 40 mln, to połowa tego ile Abris pożyczył getbackowi i przypomina to ogon machający psem (2,5 mld w obligach i ff akcji warty 100-200mln). Gdyby kurs zszedł na 1 zł to oznaczałoby że już nikt tego nie ratuje, dlatego myślę, że dopóki jest szansa to jakiś spadków dużych nie będzie.

Nanako
6
Wpisów: 198
Wysłane: 6 kwietnia 2018 11:05:38 przy kursie: 5,92 zł
Tylko osobiście nie do końca znowu rozumiem reakcje...

Bo przesunięcie walnego może równie dobrze oznaczać działania, w których wyniku może się okazać, że emisji drugiej nie będzie wcale. Co powinno kurs wywindować dość znacznie w górę, ale jako, że GetBack obok Krezusa obecnie jest chyba idealną spółką do spekulacji to mamy skoków po 10% ciąg dalszy :)

kokospl
27
Wpisów: 1 641
Wysłane: 6 kwietnia 2018 11:06:40 przy kursie: 5,92 zł
Ta przerwa to dla mnie oczywisty znak ze nie ma/wycofal sie potencjalny inwestor, przynajmniej przy ustalonych cenach i teraz pytanie jaki jest plan awaryjny...

win1248
0
Wysłane: 6 kwietnia 2018 11:08:01 przy kursie: 5,92 zł
seba dostał ochrzan:)

"Koszty operacyjne, usług obcych już obniżyliśmy. Jako zarząd chcemy zdementować, że spółka potrzebuje nagłego dofinansowania kwotą 200 mln zł. Jeśli Sebastian będzie podkopywał naszą sytuację płynnościową, wejdziemy na drogę prawną."

obligacje.pl/pl/a/relacja-z-nw...

jak czytam transkrypt tego co mówi prezes Konrad, to lepsze niż dobry sitcom

"Po pierwsze, nie planujemy zmiany modelu działania biznesowego. Nie będzie żadnego obniżania oprocentowania naszych obligacji. Po stronie kapitałowej widzimy bardzo duże zainteresowanie i popyt inwestorów. Ci inwestorzy doceniają nasz model jak i ten konkretny zarząd"

"My jako zarząd jesteśmy zadowoleni ze wsparcia głównego akcjonariusza.(...). My rozumiemy, że ta pożyczka, która jest de facto zapisem na akcje, jest wsparciem naszą propozycję w sprawie ceny emisyjnej. (...). To jest demonstracja wsparcia, nie wiemy jeszcze na co wydamy te pieniądze. Nie potrzebujemy ich wykorzystywać.
Edytowany: 6 kwietnia 2018 11:25

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
103
Wysłane: 6 kwietnia 2018 12:01:40 przy kursie: 5,92 zł
Oczywiście, że nie będzie obniżenia oprocentowania obligacji bo je wykupią przed terminem (te o najwyższym oprocentowaniu). Ponadto wykupią te o najbliższym terminie zapadalności. To racjonalne.
Edytowany: 6 kwietnia 2018 12:42

Bercik40
0
Wpisów: 494
Wysłane: 6 kwietnia 2018 12:09:31 przy kursie: 5,92 zł
Coś ci amerykanie słabo kupują, albo graja na sell Boo hoo! Boo hoo! Boo hoo!

Anna Paczulska, wiceprezes Getbacku pytana o ostatnie duże obroty na akcjach spółki, kiedy to właściciela zmieniło około 16 proc. akcji spółki, poinformowała, że część z nowych akcjonariuszy to podmioty z rynku amerykańskiego. (PAP Biznes)

legolas
0
Wpisów: 22
Wysłane: 6 kwietnia 2018 12:46:27 przy kursie: 5,92 zł
Pytanie jest jedno w co tak naprawdę gra teraz Pan Buczek ? Think

Oczywistym tu było, że spółka nie przyjmie jego pomysłu z otwartymi rękoma, bo to by oznaczało totalną kompromitację obecnego zarządu.
Pan Kąkolewski odbił piłeczkę ze zwiększoną siłą, zresztą słusznie.

Zastanawiające jest jednak w jakim celu Pan Buczek nagle przed walnym robi takie zamieszanie, poniekąd lekko podcinając gałąź na której sam siedzi ?
Czy ma wiedzę, której nie mają pozostali, że jest aż tak źle i trzeba natychmiast reagować ?

fre0n
0
Wpisów: 127
Wysłane: 6 kwietnia 2018 13:02:30 przy kursie: 5,92 zł
Cytat:
Skupiamy się na działalności firmy, którą widzimy spokojną i zyskowną. (...) Byłoby lepiej, gdyby nowi inwestorzy zobaczyli uchwałę o emisji. (...) Dziś o 13:00 widzimy się z nimi. (...)"

czy ktoś coś wie więcej na temat tego spotkania dzisiaj o 13?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Wysłane: 6 kwietnia 2018 13:35:50 przy kursie: 5,92 zł
Jelen napisał(a):
No to Buczek jasno określił ile GBK potrzebuje kasy.
100-200 mln na dziś
400-500 mln aby trwałe ustabilizować sytuacje.
To chyba pierwsze rzetelne info co się dzieje tak naprawdę w GBK.

To tylko jego spekulacje tak samo dobre, jak każdego z nas. Jeszcze parę dni temu napisałbym bardzo podobnie - ale to opcja z brakiem dostępu do finansowania.

legolas napisał(a):
Pytanie jest jedno w co tak naprawdę gra teraz Pan Buczek ? Think

Oczywistym tu było, że spółka nie przyjmie jego pomysłu z otwartymi rękoma, bo to by oznaczało totalną kompromitację obecnego zarządu.
Pan Kąkolewski odbił piłeczkę ze zwiększoną siłą, zresztą słusznie.

Zastanawiające jest jednak w jakim celu Pan Buczek nagle przed walnym robi takie zamieszanie, poniekąd lekko podcinając gałąź na której sam siedzi ?
Czy ma wiedzę, której nie mają pozostali, że jest aż tak źle i trzeba natychmiast reagować ?

Buczek gra po prostu o pieniądze. Nie obligatariuszy, czy akcjonariuszy, a swoje. W drodze mamy MIFID II, który jak słychać odetnie dystrybucję bankową niezależnym TFI. Te mocno dostaną po tyłku. I dlatego reputacja jest tu na wagę złota. To dlatego wyjął obligi GetBacku z kluczowych funduszy. I dlatego gra mamy ten spektakl - rycerz na białym koniu. Tak to widzę.
Edytowany: 6 kwietnia 2018 13:49

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Wysłane: 6 kwietnia 2018 13:47:38 przy kursie: 5,92 zł
Tu macie relację ze spotkania z dziennikarzami: wiadomosci.stockwatch.pl/druga...

Cytat:
Po zapoznaniu się z dzisiejszym artykułem mogę powiedzieć, że tak naprawdę ten plan jest kopią planu zarządu GetBack, z tą różnicą, że nasz plan jest efektywniejszy dla spółki. Prezes Buczek powiedział, że jest potrzebny zastrzyk kapitału, wymienił dwie emisje, a to powiedzieliśmy już w lutym, jako zarząd. Powiedział, że również trzeba obniżyć koszty finansowania, zaproponował odmienne rozwiązanie niż my – zaproponowaliśmy że wejdziemy na rynek zagraniczny, pozyskamy finansowanie o niższym koszcie i dłuższym terminie zapadalności i refinansujemy te droższe finansowanie, które mamy w Polsce. Czyli upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. Natomiast prezes Buczek zaproponował upieczenie jednej pieczeni, co uważamy za nie do końca dobre rozwiązanie z długoterminowego punktu widzenia spółki. (…) Jest jeszcze jeden element w artykule, z którym absolutnie się nie zgadzamy i który chcemy zdementować, mianowicie że spółka potrzebuje pilnego zastrzyku 100-200 mln zł żeby dalej funkcjonować. Nie wiem skąd prezes Buczek ma takie informacje. – powiedziała Anna Paczuska, wiceprezes zarządu Getback

Mnie także w świetle tego wykresu co wkleiłem wydaje się, że słowa Paczuskiej to może być prawda. A założenia Buczka to brak dostępu do kapitału, które to założenie jest w świetle wykresu i pozyskiwania kasy z obligów nieprawdziwe.

1ketjoW napisał(a):

Nie bez znaczenia są też rozmowy z audytorem jakie się teraz toczą. Tu bym upatrywał odpowiedzi na pytanie dlaczego teraz emisja. Audytor zapewne zakwestionował wycenę portfeli wierzytelności podczas badania sprawozdania finansowego. Wskazał następnie na złamanie konwenantów oraz na zagrożenie kontynuacji działalności przez Spółkę. Stąd pomysł o nowej emisji.

Też myślę, że kluczem jest audytor do emisji, ale nie dlatego, że kwestionuje wycenę portfeli. Gdyby z wycenami było coś nie tak, to myślę, że już prospekcie by to wyszło. Możliwe jest za to oczywiście, że jest parcie na jakieś zastrzeżenie i uwagę w stylu:

Sprawozdania zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności i przy tym założeniu dokonano wyceny aktywów w tym portfeli wierzytelności. Zwracamy uwagę, że dalsze funkcjonowanie spółki zależy od przyszłych zdarzeń niepewnych w postaci rolowania obligacji i pozyskiwania finansowania.

Edytowany: 6 kwietnia 2018 13:48

Jelen
0
Wpisów: 95
Wysłane: 6 kwietnia 2018 13:53:37 przy kursie: 5,92 zł
Ale decydując się na tak mocny ruch w postaci wyciagnięcia wszystkich obligow GBK myśle ze ma wiedzę jednak większa niż my co do płynności GBK. Napewno ryzykuje więcej.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Wysłane: 6 kwietnia 2018 14:03:02 przy kursie: 5,92 zł
Ty uważasz, że ruch jest dla dobra klientów... Ja uważam, że zawsze jest się racjonalnym i stawia przede wszystkim na własne korzyści, czyli własne dobro. Motywacje działania przedstawiłem.

Skąd założenie, że może wiedzieć więcej? Kąkolewski do niego poszedł i powiedział: Sebastian, mamy problemy z płynnością. Weź lepiej przenieś obligi do własnego fundu? :D

Przecież te obligi ich wycena psują mu stopy zwrotu. Tam w funduszach też są audytorzy... I nagle we flagowych funduszach musiałby pokazać straty, bo nie byłoby zgody do prezentacji w nominalne. Ruch z wyłączeniem tych obligów rozwiązuje problem wycen funduszu na koniec roku. I także wyników za zarządzanie funduszami. A dalej także premii dla zarządzających :)

win1248
0
Wysłane: 6 kwietnia 2018 14:11:48 przy kursie: 5,92 zł
Niewątpliwe pozyskują co miesiąc te 140 -150 mln z obligów, ale cały czas drogo "W emisjach z marca oprocentowanie nie odbiegało od średniej z ub.r.".

Też nie wiadomo co to za emisje, czy są zabezpieczone, bo jeżeli są np zabezpieczone do 200% wartości portfeli, to w hipotetycznym momencie w którym wszyscy (obligatariusze plus banki z kredytami) postawiliby dług w stan wymagalności, to rozbiorą konradowi tego getbacka jak piranie krowę przechodzącą przez rzekę.
Ja sobie nie wyobrażam, że oni pozyskiwali obligi od ludków w emisjach publicznych, dla mnie ta spółka jest spalona - nie dlatego, że jej źle życzę, ale dlatego, że wszelkie wątpliwości rozstrzygam na jej niekorzyć.

I może mieć miejsce przypadek samospełniającego się proroctwa, że to nie tylko zła sytuacja doprowadziła do spadków na akcjach i na obligacjach, a spadki na instrumentach wywołały nakręciły złą sytuację (niska cena emisji akcji, która jest pochodną ceny rynkowej i zamknięty rynek emisji publicznych - nie byli w stanie uplasować kilkunastu mln na marży 4,4%) i trudno te teraz łatwo odkręcić.

a jeśli chodzi o 'sebastiana', to niezależnie od jego motywów działania, gdybym miał jednostki fundów albo certyfikaty fizów umoczone w te obligi to ruch by mi się podobał - obligi, które ma quercus zapadają w 18 i 19 roku, więc jeżeli getback wytrzyma 3/4 roku to duża część problemu zniknie
Edytowany: 6 kwietnia 2018 14:28

fre0n
0
Wpisów: 127
Wysłane: 6 kwietnia 2018 14:16:03 przy kursie: 5,92 zł
odnośnie Quercusa to wydaje mi się że ruch był dlatego że:
- niższe wyceny obligów dadzą niższą wycenę chwilową danego funduszu a to powoduje że ludzie robią wykupy co przy dużym szumie medialnym etc powoduje że cena jednostek dalej spada ze względu na wykupy które nie były planowane (ich spora ilość w jednym czasie)

tak naprawdę to Oni na dzień dzisiejszy (bo nie ma przesłanek do upadłości GBK itp) przenieśli po prostu coś z portfela Klientów (którzy boją się i nie lubią gdy spada cena jednostek) do swojego portfela zakładając że i tak wyjdą na swoje zaraz bo Obligacje dają odsetki - nie ma opóźnień i są wykupowane po 100% z ceny emisji.

Czy gdyby wiedzieli że będzie odpis na 100 baniek to by przenieśli taki cash na siebie? Nie sądzę żeby tak charytatywnie pracowali.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57