pixelg
Porozumienie obligatariuszy GetBack SA - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Porozumienie obligatariuszy GetBack SA

joshep
0
Dołączył: 2016-09-12
Wpisów: 115
Wysłane: 2 maja 2018 08:44:40
@InwestorAmator
mam ten sam dylemat co Ty tylko trochę później, bo moja rata odsetkowa przypada na 18.05 ale też nie wiem czy uruchamiać wykup (i tak nie wykupią) czy czekać na sanacje lub upadłość.

Bercik40
0
Dołączył: 2012-11-26
Wpisów: 494
Wysłane: 2 maja 2018 09:16:12
InwestorAmator napisał(a):
Pytanie do wszystkich:

GB będzie pracować nad wnioskiem o restrukturyzacje, ale dopóki sąd nie przychyli się do tego wniosku zakładam, że samo ESPI absolutnie w świetle prawa nic nie znaczy? Tj. do przychylenia się sądu, jeżeli GB dalej nie będzie spłacać odsetek terminowo - w dalszym ciągu jest podstawa do złożenia wniosku o wcześniejszy wykup czy już jest pozamiatane w tej kwestii?

Z drugiej strony - czy w momencie gdy GB wejdzie w restrukturyzacje (gdy sąd się przychyli do wniosku) lepiej jest być w sytuacji:
a) po żądaniu wykupu z tytułu nie zapłaconych odsetek?
b) czy obligatariuszem, który nie żądał wykupu i z pewnym opóźnieniem w końcu dostaje odsetki? (zakładając, że GB wyjdzie na prostą dzięki ochronie przed wierzycielami)

Może ktoś doradzić co lepiej zrobić? Jestem w sytuacji gdzie już w tym, a najpóźniej w poniedziałek odsetki za maj powinny wpłynąć na konto (6 dzień każdego miesiąca).

Na koniec - jeżeli żądanie wykupu - czy załatwię to w banku który pośredniczył, czy muszę to załatwiać na własną rękę?Tak naprawdę wszytko co zrobisz i tak nic nie da. Jeśli wyślesz żądanie wcześniejszego wykupu obligacji i tak spółka ich nie wykupi zgodnie z zasadą:

Jak to się mówi z pustego i Salomon nie naleje. Spółka po prostu wyczyściła cię. Lepsza sytuacje mają obligacje zabezpieczone na realnym majątku a nie jakiś tam certyfikatach Zabezpieczenie na certyfikatach równa się 0. Musisz zaczekać na komunikat w monitorze sadowym i wtedy złożyć swoja wierzytelność do sądu
Edytowany: 7 maja 2018 14:03

Obligatariusz kontakt
0
Dołączył: 2018-04-21
Wpisów: 582
Wysłane: 2 maja 2018 21:38:03
www.bankier.pl/wiadomosc/GetBa...

Teraz zaczyna się faktyczna batalia o nasze interesy - więcej gdy poznamy założenia planu złożonego w sądzie

Cytat:
Ucieczka GetBacku do prawa restrukturyzacyjnego spowodowana jest niewypłacalnością spółki. Restrukturyzacja zabezpieczy GetBack przed wierzycielami (a więc w tym wypadku przede wszystkim obligatariuszami) i ma dać czas spółce na naprawienie finansów bez widma powiększania się lawiny wymaganych płatności. Co istotne wstrzymane zostaną wszystkie egzekujce.

Sąd ma tydzień na rozpatrzenie wniosku, w razie zgody wyznacza komisarza oraz nadzorcę sądowego, w tej formie restrukturyzacji dłużnik zachowuje jednak kontrolę nad majątkiem.


Kod:
Kolejny raz zwracam uwagę na cytaty. Regulamin wymaga ich dodawania.
7. Wklejając linki do komunikatów, artykułów prasowych czy innych źródeł, należy opatrzyć je komentarzem dlaczego zdaniem autora są ważne, oraz kilkuzdaniowym cytatem ze źródła, do którego odsyłają.

Edytowany: 2 maja 2018 22:34


YaPaE
0
Dołączył: 2016-06-16
Wpisów: 78
Wysłane: 2 maja 2018 22:21:11
Czyli na dana chwile tylko czekać i nie zadawać sie w żadna batalie z sądami?
Nie ma sensu składać pozwu i nabijać kabze prawnikom?
Tak czy nie bo nie chce stracić kasy i nie wiem co robić. Radca prawny radzi żeby zlożyć pozew bo pozniej bedzie za późno.
Prosze o szybka odpowiedz na jutro jestem umówiony u prawnika
Edytowany: 2 maja 2018 23:15

Obligatariusz kontakt
0
Dołączył: 2018-04-21
Wpisów: 582
Wysłane: 3 maja 2018 00:33:01
Zanim poprosisz o opinię to powiedz, że spółka już złożyła wniosek o przyspieszone postępowanie układowe...

kris1986
0
Dołączył: 2018-05-03
Wpisów: 184
Wysłane: 3 maja 2018 09:31:14
Mam pytanie dotyczące postępowania układowego.
Czy nasze nieformalne porozumienie obligatariuszy nie powinno się w jakiś sposób sformalizować, gdyż jeśli chcemy mieć jakiś głos w postępowaniu układowym to powinniśmy mieć jeden front działania. Sformalizowanie naszego porozumienia pozwoli nadać pewnym osobom pełnomocnictwo do reprezentowania Nas i przedstawiania naszych propozycji układowych. Dlatego też pytanie do naszych liderów, czy Nasza grupa ma już dużą siłę zarówno w ilości obligatariuszy, instytucji finansowych jak i sumie kwot Naszych obligacji, abyśmy byli ważnym głosem w postępowaniu układowym. I kolejne pytanie, czy nasze jak dotąd 4 propozycje, które były wymienione na poczcie obligacje_getback@wp.pl są nadal aktualne? Może powinniśmy też podać informacje z jakich instytucji pozyskaliśmy obligację, i jeśli okaże się, że zdecydowana większość jest z jednej instytucji to powinniśmy ją poprosić o wsparcie merytoryczne i prawne. Im będziemy mieli silniejszy głos tym lepiej, ja co prawda się nie znam na prawie restrukturyzacyjnym, ale słowo Układ kojarzy się z jednym "zarówno dłużnicy jak i wierzyciele chcą się dogadać" Działajmy wszyscy razem a wtedy będziemy mieli nadzieję, że uda się się wspólnie osiągnąć zamierzony cel.

amadeus
0
Dołączył: 2018-04-22
Wpisów: 44
Wysłane: 3 maja 2018 12:41:52
Zgodnie z przepisami prawa restrukturyzacyjnego, Sąd z urzędu ustanawia kuratora, którego zadaniem jest reprezentowanie interesów obligatariuszy. Kurator może składać propozycje układowe i ma wiele innych uprawnień. Z tego względu bardzo ważne jest, by kurator był niezależny od emitenta oraz posiadał odpowiednie zaplecze organizacyjne, co da gwarancję jak najpełniejszej ochrony naszych interesów. Czy nasza grupa mogłaby wystawić kandydaturę takiej osoby na kuratora i czy mamy taką możliwość?

Doro
0
Dołączył: 2009-10-09
Wpisów: 10
Wysłane: 3 maja 2018 13:00:05
Tak, zdajemy sobie sprawę z funkcji kuratora, z takim pomysłem zwróciliśmy się do jednego z biur maklerskich, chcielibyśmy by jak największe grono poparło kandydaturę, w najbliższym czasie (prawdopodobnie dzisiaj) przedstawimy Porozumieniu Obligatariuszy ciekawą kandydaturę

Bercik40
0
Dołączył: 2012-11-26
Wpisów: 494
Wysłane: 3 maja 2018 13:16:55
Dla mnie podstawowymi punktami jakie powinni zażądać obligatariusze i akcjonariusze tej spółki to:
1. Oddanie 350 mln przez abris z IPO;
2. Ujawnienie samodzielne przez spółkę przekrętu z nieprawidłowościami jakie mogły zaistnieć z sprawozdań finansowych' pod IPO
3. Złożenie zawiadomienia do prokuratury na działania byłego prezesa KK na szkodę spółki i obligatariuszy i manipulacje kursem spółki;
4. Udzielenie pożyczki przez abris spółce getbeck na 0% na spłatę obligacji dla niewinnych boga duchu ludziom uczestniczącym w tej maskaradzie finansowej spowodowanej przez bankierów.

Mheavydrumm
0
Dołączył: 2018-05-03
Wpisów: 121
Wysłane: 3 maja 2018 14:14:49
Właśnie przeczytałem tekst ustawy Prawo restrukturyzacyjne i w związku z tym mam kilka przemyśleń/wątpliwości:
1/ istotne jest kto zostanie nadzorcą sądowym w postępowaniu układowym - od jego sprawności działania zależy wiele - wniosek o powołanie określonej osoby fizycznej/prawnej na nadzorcę może złożyć dłużnik, czyli Getback ale za zgodą wierzycieli mających ponad 30% sumy wierzytelności. Czy ktoś ma wiedzę o tym, czy Getback podjął jakieś działania w temacie zgłoszenia kogoś na nadzorcę i z kim ewentualnie to konsultuje ?
2/ Istotne jest by w Radzie Wierzycieli znalazł się przedstawiciel obligatariuszy ale wniosek o powołanie określonej osoby na członka rady wierzycieli mogą złożyć wierzyciele mający co najmniej 1/5 sumy wierzytelności. Czy ktoś ma pomysł jak to rozegrać by złożyć taki wniosek w imieniu obligatariuszy ?
3/ W spisie wierzytelności nadzorca sądowy umieszcza obligatariuszy łącznie. Jak zatem ma pojedynczy obligatariusz ustalić czy jego wierzytelność została umieszczona w spisie wierzytelności złożonym w sądzie ?
4/ Propozycje układowe może składać dłużnik ale też wierzyciele. Logicznym jest, że propozycje układowe muszą być złożone sędziemu-komisarzowi odpowiednio wcześniej przed zgromadzeniem wierzycieli. Zatem kiedy i w jakiej formie się je składa ?
5/ Do wniosku wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego (Getback złożył taki wniosek wczoraj) dłużnik powinien złożyć dla wszystkich wierzycieli odpisy propozycji układowych wraz z wstępnym planem restrukturyzacyjnym. Przecież to jest technicznie niewykonalne z uwagi na kilkadziesiąt tysięcy wierzycieli...
6/ Obligatariuszy w postępowaniu będzie reprezentował kurator, m.in. będzie głosował w imieniu obligatariuszy na zgromadzeniu wierzycieli. Czy zatem jest sens przyjeżdżać na zgromadzenie wierzycieli skoro i tak miażdżącą przewagę przy głosowaniu w imieniu obligatariuszy będzie miał kurator ?
7/ Do wniosku restrukturyzacyjnego powinien być dołączony bilans dłużnika sporządzony do 30 dni przed złożeniem wniosku. Jaka jest wiarygodność tego bilansu skoro Getback nie był w stanie do 30 kwietnia ogłosić sprawozdania finansowego na 31.12.2017 r. ?
To tyle moich luźnych przemyśleń. Proszę o odpowiedzi i komentarze.


Maupa_w_niebieskim
28
Dołączył: 2016-02-29
Wpisów: 927
Wysłane: 3 maja 2018 14:48:26
ad Mheavydryumm
1/ Dopóki nikt z tu dyskutujących nie dotarł do dokumentów złożonych do sądu nie wiadomo czy wskazali kogoś jako potencjalnego nadzorcę czy nie. Do tego czasu można tylko gdybać. Ustalić sygnaturę sprawy, dotrzec do dokumentów.
2/ Dogadać się z instytucjonalnymi posiadaczami obligacji? Chyba sprawa nie kończy się na Quercusie....
3/ Nadzorca w spisie zapewne umieści obligatariuszy posiadających obligacje imienne (jeżeli takie emitowano) wymienionych z imienia, nazwiska i adresu a całą resztę en masse jako 'pozostali obligatariusze".
4/ Zgromadzenie wierzycieli głosuje układ (tzn przyjmuje lub odrzuca propozycje układowe). Do czasu zgromadzenia wierzycieli mogą się one jeszcze wielokrotnie zmieniać Termin zgromadzenia podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wszelkie zgłoszenia do sądu (w tym upadłościowo-restrukturyzacyjnego) kierujemy zawsze w formie pisemnej przewidzianej dla pism procesowych.
5/ Przepis jest idiotyczny bo ustawodawca nie przewidział, że wierzycieli moga być tysiące. Zatem sensowne byłoby aby spółka umieściła je np. na swojej stronie internetowej (nie muszą ale mogliby). W sumie żadna tajemnica - każdy wierzyciel może zamówić akta do czytelni sądu, sfotografować je i ...
6/ W zgromadzeniu wierzycieli owszem bierze udział kurator obligatariuszy ale także wierzyciele (w tym obligatariusze) którzy zostali dopuszczeni do postępowania (trzeba o to wnioskowac do sędziego komisarza).Nie trzeba się 'turlać' na drugie koniec kraju - sędzia komisarz może zarządzić głosowanie pisemne (listowne).

Mheavydrumm
0
Dołączył: 2018-05-03
Wpisów: 121
Wysłane: 3 maja 2018 15:24:00
Maupa_w_niebieskim
Dziękuję za odpowiedź.
Jednak nadal pozostaje dla mnie niejasne w jaki sposób będzie można ustalić czy indywidualnie jest się na liście wierzycieli skoro wierzytelności obligatariuszy będą na liście wierzytelności ujęte w jednej kwocie ?

Maupa_w_niebieskim
28
Dołączył: 2016-02-29
Wpisów: 927
Wysłane: 3 maja 2018 18:39:38
@Mheavydrumm
Rozumiem, że niepokoisz się ża jakby np. miała być spłata w ratach czy coś w tym rodzaju żeby Ciebie nie pominęli itp. To postępowanie restrukturyzacyjne a nie upadłościowe-likwidacyjne (na razie). Tutaj wierzyciele nie zgłaszają swoich wierzytelności wobec masy upadłościowej tak jak ma to miejsce przy upadłości likwidacyjnej. Natomiast mają prawo samodzielnego (lub przez pełnomocnika) udziału w postępowaniu i samodzielnego głosowania nad propozycjami układowymi. Jak chcesz brać samodzielny udział w postępowaniu to zwracasz sie z wnioskiem o dopuszczenie do postępowania i dokumentujesz swoją wierzytelność (przedstawiasz świadectwo depozytowe itd). Jak zostanie coś przegłosowane np. spłata w ratach itp a dłużnik (GBK) będzie się z układu wywiązywał i tak to do Ciebie Twoja porcja trafi nawet jak jesteś anonimową częścią tej ogólnej masy- jeżeli masz obligacje zdematerializowane notowane na Catalyst płatności będą wia KDPW , jak masz obligacje nienotowane na Catalyst ale ewidencjonowane przez jakiś DM to wtedy przez ten DM a jeżeli ani takie ani takie to bezpośrednio na rachunek wskazany w subskrypcji. Co do pytania nr 7 - bilans można sporządzić praktycznie w każdej chwili tzn każdy dzień klaendarzowy roku (to są w istocie salda kont syntetycznych w księgach). Przepisy nie nakazują aby był to bilans audytowany ale aby opisywał stan spółki na maks 30 dni od dnia wniosku. Oczywiście w tym przypadku zapewne będzie on obarczony błędem - jak dużym trudno to oszacować. Na razie wiemy tyle, że prawdopodobnie obligacje z opcją 'put' były ujmowane w poprzednich sprawozdaniach finansowych (księgach) jako zobowiązania długoterminowe a nie krótkoterminowe, a jakie tam jeszcze trupy w szafie audytor znalazł to się okaże 15 maja (oby).

InwestorAmator
0
Dołączył: 2018-04-21
Wpisów: 25
Wysłane: 3 maja 2018 19:44:22
Czy w takim wypadku jest sens składać w tym momencie żądanie wykupu z tytułu nie spłacenia odsetek w terminie(jednocześnie stając się wierzycielem) czy jednak czekać na rozwój wydarzeń z perspektywy obligatariusza?

Pytam tutaj z perspektywy osoby, która w teorii powinna mieć wypłacone odsetki 07.05 (zatem żądanie nie wcześniej niż 10.05), która posiada obligacje najgorszego sortu, czyli niezabezpieczone, bez opcji put i 777. Oczywiście zakładając, że do 10.05 sąd nie przychyli się do wniosku o restrukturyzację (bo zakładam, że wtedy to mogę żądać i głowy prezesa, a będzie to jedynie pobożne życzenie).

Bercik40
0
Dołączył: 2012-11-26
Wpisów: 494
Wysłane: 3 maja 2018 20:21:59
Z cyklu Humor Giełdowy : " GetBack wykupi swoje obligacje...!!! "

mobile.twitter.com/ATAFIN/stat...

Bercik40
0
Dołączył: 2012-11-26
Wpisów: 494
Wysłane: 3 maja 2018 20:24:21
GetBack to Amber Gold bis? Ta afera może pokrzyżować wyborcze plany Małgorzaty Wassermann

crowdmedia.pl/wielka-afera-fin...

Cytat:
Jeśli niektórzy spośród inwestorów indywidualnych, którzy wykupili obligacje firmy windykacyjnej GetBack S.A. jeszcze łudzili się, że nie stali się właśnie ofiarami instytucji finansowej w skali znacznie większej niż to miało miejsce w przypadku gdańskiej piramidy finansowej Amber Gold to chyba właśnie muszą porzucić wszelkie nadzieje. Złożony wczoraj wniosek zarządu spółki do sądu rejestrowego o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oznacza, że już tylko cud może uratować oszczędności ich życia, które powierzyli tej spółce.

Po przeprowadzeniu takiego postępowania, giełdowemu windykatorowi być może rzeczywiście uda się niewypłacalności uniknąć, ale trudno powiedzieć, jak skończy się to dla posiadaczy wyemitowanych przez niego i sprzedanych, także inwestorom indywidualnym, obligacji. A tych jest, jak ostatnio informowała Komisja Nadzoru Finansowego ponad 9 tysięcy – suma wszystkich wyemitowanych przez GetBack obligacji to aż 2,6 mld zł.

Im bardziej dramatyczna będzie sytuacja osób, które straciły setki tysięcy złotych oszczędności, tym bardziej złość na bezczynność państwa będzie się potęgować. Bo przecież za tej władzy taki dramat miał się nie powtórzyć, przecież dziś państwo jest ponoć silne i wszechobecne, więc obywatele powinni być chronieni przed oszustwem takim jak w przypadku Amber Gold. Na sławie, wynikającej z rozliczenia słabości państwa kandydatka PiS na prezydenta Krakowa miała budować swoją rozpoznawalność i zbierać bonusy w wyborczej walce. Dziś każdy jej zarzut wobec rządów poprzedników, układów na styku biznes – polityka i próby wskazywania “parasola ochronnego” nad małżeństwem P. może się odwracać przeciwko obozowi dobrej zmiany. Ludzie będą chcieli wiedzieć, gdzie były całkowicie przejęte przez PiS prokuratura, urzędy skarbowe, KNF, NBP, GPW czy ABW i dlaczego państwo nie zareagowało wtedy, gdy ich oszczędności mogły jeszcze być bezpieczne. Nie ma wątpliwości, że pytania zadawane przez internautów wkrótce będą na ustach wszystkich ofiar afery GetBack.
Edytowany: 7 maja 2018 14:09

Magiel
2
Dołączył: 2015-02-26
Wpisów: 177
Wysłane: 3 maja 2018 21:29:26
Zastanawiam się, jak Państwo miało zapobiec temu?

Kontrolować - za chwilę będą głosy, że Państwo za przeszkadza w rozwoju biznesu.
Nadzorować - czy Tu doszło do jakiś zaniedbań?
Ostrzegać - ale kiedy i na jakiej podstawie?
Edukować - każda inwestycja niesie jakieś ryzyko.

Najgorsze jest to, że co jakiś czas wydarza sie coś co zniechęca do rynków finansowych. Niedawno był JSW, który ostro zjechał (co prawd wrócił do wysokiej ceny ale trochę osób zniechęcil). Teraz getback.

Jak inwestować panie premierze ;-)

bog41
0
Dołączył: 2018-05-01
Wpisów: 122
Wysłane: 3 maja 2018 21:39:52
Berciku, z całym szacunkiem, ale nie masz czasem takiego wrażenia, że nie do końca pasujesz do tej grupy? Nie dało by się tych pasjonujących komentarzy lokować gdzieś indziej?joshep
0
Dołączył: 2016-09-12
Wpisów: 115
Wysłane: 3 maja 2018 23:09:30
@Magiel
tylko w przypadku JSW można było temat wyjaśnić dlaczego do tego doszło, a jak wyjaśnić GetBack? Oczywiście wiadomo że utracili płynność ale dlaczego? Tu są tylko same pytania i żadnych konkretnych odpowiedzi, dlaczego do tego doszło i co najważniejsze czy ludzie mają jeszcze szanse na odzyskanie pieniędzy.

Jan Nowak
0
Dołączył: 2018-04-12
Wpisów: 181
Wysłane: 4 maja 2018 09:09:55
Cytat:

Oczywiście wiadomo że utracili płynność ale dlaczego?Ja zrobiłem sobie taką małą analizę. Z raportu spółki, w którym podała serie niewykupionych obligacji oraz z poszczególnych raportów bieżących z marca i kwietnia 2017 r. wynika, że obligacje serii JT, JV, IG, JZ, JW, JU, IF, MC, MG, MH, MK, BAB, ML wyemitowane były w marcu i kwietniu 2017 r. Z prospektu emisyjnego spółki (str. 177 i 178) wynika natomiast, że obligacje serii JT, JV, JZ, JW, JU mają termin wykupu na 2021 r. A zatem dla tych obligacji serii JT, JV, JZ, JW, JU mamy najprawdopodobniej jakiś przedterminowy wykup lub opcję put. Niestety nie znalazłem informacji jakie są terminy wykupu pozostałych ww. serii obligacji. Mogę jedynie przypuszczać, że jest podobnie jak dla obligacji serii JT, JV, JZ, JW, JU.

Może ktoś ma obligacje ww. serii IG, IF, MC, MG, MH, MK, BAB, ML i zechciałby podać tu na forum informacje jaki te obligacje mają termin wykupu i czy mają opcję put? Ta sama prośba dla obligacji serii NZ, LE, OA, OB, MU, OC, AK 4/2016, AG 3/2015, OY, HK, AG 3/2015 (dla tych serii nie znalazłem żadnych informacji). Pomogłoby to wyjaśnić dlaczego spółka utraciła płynność.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 2,441 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,37% +33 874,13 zł 53 874,13 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło