pixelg
Porozumienie obligatariuszy GetBack SA - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Porozumienie obligatariuszy GetBack SA

YaPaE
0
Wpisów: 78
Wysłane: 4 maja 2018 22:44:33
Czemu tu taka cisza?
Ani słowa o dzisiejszym meilu?
Bardzo dużo osób z grupy na fb nie wie nic o nas co tu działamy. Może warto ich a dokładnie założyciela grupy na fb jakoś poinformować i działać razem. Mam na myśli to o czym dzisiaj było pisane. Nie pisze konkretnie co takiego bo nie każdy powołany może ten tekst przeczytać.

Shadown
0
Wpisów: 14
Wysłane: 4 maja 2018 22:50:24
Wysłałem e-maila do założyciela.

Również jestem tego samego zdania, że odsetki już nas nie interesują .Ważne aby sam wkład odzyskać- może to być nawet po 6 miesiacach ale a by mieć pewność, że się go odzyska.

bog41
0
Wpisów: 122
Wysłane: 4 maja 2018 22:57:08
YaPaE: Pisałem wczoraj w grupie na fb, żeby się skoncentrować na żądaniach od Getback, to moderator skasował mój wpis i mnie zbanował. Moim zdaniem tę grupę założył młody człowiek nie ogarniający sprawy, a moderatorem został niejaki Sułek, który nie ma obligacji, ale próbuje grupę wciągnąć w sprawę polisolokat (bo w jego interesie leży wykazywanie, jakie podłe są banki). Szkoda, bo grupa ma ponad 1000 ludzi z czego pewnie spora cześć faktycznie ma obligi. Jeśli ktoś z naszej grupy nie jest zbanowany w grupie fb, to niech coś napisze na temat potrzeby silnego stanowiska względem Gatback,
Edytowany: 4 maja 2018 22:58

drax
0
Wpisów: 100
Wysłane: 4 maja 2018 23:14:57
Generalnie staram się śledzić tamtą grupę na bieżąco. Ktoś tam wkleił dzisiejszego maila i chyba ostał się przez jakąś godzinę zanim został usunięty, więc zapewne jakaś grupa osób zdążyła go przeczytać. Co ciekawsze odnośnie osoby, o której piszemy pojawił się tam post wiążący ją z jednym z domów maklerskich. Oznaczałoby to, że nie tylko nasza grupa wpadła na ten pomysł, ale ktoś dyskretnie próbował w tamtej grupie też wskazać na tą osobę. Albo komuś zależy na tej osobie i działa na jej rzecz w obu grupach, przy czym tam chyba zostało to szybko ucięte.

jack005
0
Wpisów: 12
Wysłane: 4 maja 2018 23:30:18
Mysle ze liderzy obu grup piwinni sie dogadać inaczej wystepuja same nieporozumienia banksterzy tylko na to czekają :(

Gośka
0
Wpisów: 2
Wysłane: 4 maja 2018 23:35:50
szkoda tracić energii na różne cele, przeciez jesteśmy wszyscy z jednym przesłaniem, odzyskac pieniądze,wiec nei wiem o co tak naprawde chodzi, jakieś grupy, blokowanie, opamiętajmy się

drax
0
Wysłane: 4 maja 2018 23:48:14
Lider z FB proponował tu na forum nawiązanie współpracy, ale skoro nic się nie zadziało, to pozostaje się tylko domyślać co się stało. Nasi liderzy trochę negatywnie się wypowiadali o drugiej grupie. Z kolei na FB ktoś pisał o nas jako o oszustach i wyciągaczach danych o obligacjach. I jak tu się dogadywać? :)

W sumie obie grupy mają wady i zalety - tamta jest bardziej transparentna, wiadomo co się w niej dzieje, ale jest masa chaosu. Z kolei ta jest bardziej uporządkowana, ale w tej grupie dostajemy maile i za bardzo nie wiemy co się dzieje ani w jaki sposób podejmowane są decyzje.

I kluczowa różnica - tam wygląda na to, że są osoby, które faktycznie zostały dotknięte missellingiem i kto wie, czy nie jest to optymalna droga dla nich. Natomiast członkowie naszej grupy zapewne nie mogliby liczyć na uzasadnienie missellingu.

Albo z teorii spiskowych... a może chodzi komuś o to abyśmy skupili się na ugodzie z GBK a nie na szukaniu podmiotu odpowiedzialnego za misselling? Pamiętajcie, najważniejszy jest własny rozum i przemyślane działania a nie poddawanie się bezmyślnie woli jednej lub drugiej grupy. I tak na końcu każdy wybierze grupę, która bardziej spełnia jego oczekiwania. I tak na marginesie - tu jest ponad 100 osób, tam realnie pewnie niecały 1000 a gdzieś jeszcze jest 8000 osób (ta grupa wygrała!)
Edytowany: 4 maja 2018 23:48

IGNAC4
0
Wpisów: 22
Wysłane: 4 maja 2018 23:55:48
Jak zwykle - gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania na dany temat. Zawsze siła leży w jedności. Mój w wniosek do Sądu poszedł. Zachęcam pozostałych. Pojedynczo nic nie znaczymy dla naszego "ulubionego" dłużnika. Głos wspólny to z pewnością inna siła oddziaływania.

drax
0
Wysłane: 5 maja 2018 00:01:16
Zdecydowanie popieram ideę jedności. Im jest większa, to nasz głos będzie bardziej donośniejszy.
Ja osobiście nie wysłałem wniosku do sądu - nie przekona mnie czyjaś notka biograficzna bez zarysowania szerszego tła wyboru tej osoby. Bo jaką mamy pewność, że ktoś będzie działał w naszym interesie a nie interesie innego podmiotu? Aczkolwiek idea szczytna, tylko zabrakło dobrej komunikacji

muaddib77
0
Wysłane: 5 maja 2018 07:55:35
ja swoje poparcie dla prawnika, wybranego przez szefów grupy wysyłam,

a odnośnie jeszcze wykupów to nawet serie publiczne posiadają warunki, które powodują możliwość wcześniejszego wykupu,
np seria której obligi posiadam ja ma taki zapis:
"Obligatariusze mogą żądać przedterminowego wykupu m.in. jeśli:

skonsolidowany dług netto przekroczy 2,5x kapitałów własnych,
skonsolidowany dług netto przekroczy 4,0x 12-miesięcznego wyniku EBITDA."

Tylko, że w obecnej sytuacji nie wiem czy mają one jakiekolwiek znaczenie.

YaPaE
0
Wysłane: 5 maja 2018 07:57:20
Drax masz racje lepiej siedziec i czekac lub samodzielnie składać pisma lub nabijać kase kancelarią.
Dla to troche dziwne...
Ja wysłałem pismo niemal że od ręki , i jeżeli chcemy by coś znaczyło to pismo to im wiecej osob to zrobi tym lepiej.
Może admin zabierze jakieś zdanie na forum lub napisze meila co dalej i jeszcze raz wszystko objaśni bo nie każdy z tu obecnych zna sie na prawie.

bog41
0
Wysłane: 5 maja 2018 08:15:19
DRAX:
Cytat:
I kluczowa różnica - tam wygląda na to, że są osoby, które faktycznie zostały dotknięte missellingiem i kto wie, czy nie jest to optymalna droga dla nich. Natomiast członkowie naszej grupy zapewne nie mogliby liczyć na uzasadnienie missellingu.

Od strony prawnej to nie jest tak, że poszkodowani stoją przed alternatywą: żądać zapłaty od Getback, albo od "sprzedawcy" obligacji z tytułu tzw. misselingu i uważam, że członkowie grupy na fb są w tej kwestii wprowadzani w błąd: Aby żądać odszkodowania z tytułu misselingu należy wykazać przed sądem, że 1. doszło do wprowadzenia w błąd przez "sprzedawcę", czyli misselingu, 2. poszkodowany (obligatariusz) poniósł szkodę w określonej wysokości. Rzecz polega na tym, żę wysokość szkody będzie znana po zrealizowaniu przez Getback postępowania restrukturyzacyjnego, czyli może za rok, może za kilka lat(bo szkoda to kwota nie zapłacona przez Getback).
. Wszelkie powództwa przeciwko "sprzedawcom" będę do tego czasu oddalenie jako przedwczesne.
To jest przyczyna, dla której należy obecnie skupiać się na kwestii odzyskania należności od Getback, a nie na misselingu.
Edytowany: 7 maja 2018 14:16

Bercik40
0
Wpisów: 494
Wysłane: 5 maja 2018 09:09:11
businessinsider.com.pl/wiadomo...

Cytat:
Wiadomo, że KNF złożyła zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 100 ust. 1 ustawy o ofercie publicznej oraz z art. 183 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Chodzi tu o popełnienie przestępstwa manipulowania informacją. Za te przewinienia grozi kara grzywny do 5 mln zł lub/i pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. KNF nie komentuje sprawy.
Ponadto Komisja poinformowała, że wszczęła wobec GetBacka postępowanie administracyjne w sprawie m.in. nierzetelnego sporządzenia raportów za trzy ostatnie kwartały 2017 roku. To ciekawe, zważywszy, że raport za pierwszy kwartał 2017 roku to raport z prospektu emisyjnego, a zatem zatwierdzonego przez KNF w czerwcu ubiegłego roku i sprawdzonego przez audytora - Deloitte. Przypomnijmy, że GetBack zadebiutował na giełdzie w lipcu 2017 roku.

Błyskawiczne zadłużanie się GetBacku
Wracając do obligacji, warto przypomnieć, że z danych za trzeci kwartał (jedyne dostępne) wynika, że GetBack wyemitował ich za 1,7 mld zł. KNF podaje, że wartość uplasowanych papierów dłużnych sięga 2,6 mld zł. I jak słusznie zauważył Michał Sadrak z portalu obligacje.pl, oznacza to, że windykator w ciągu zaledwie sześciu miesięcy zwiększył obligacyjne zadłużenie aż o 0,94 mld zł. Jest to tempo niepokojąco szybkie.
I jak ustalił Business Insider Polska, sprzedaż tych papierów w niektórych przypadkach spełniała znamiona missellingu. Inwestorzy byli przekonywani, że obligacje GetBacku są bezpieczne jak lokata. KNF obiecuje, że sprawie się przyjrzy.
- UKNF informuje, że podjął działania mające na celu ustalenie zaangażowania poszczególnych instytucji finansowych w pośrednictwo oferowania obligacji wyemitowanych przez GetBack i ewentualnych nieprawidłowości w tym procesie - czytamy w komunikacie KNF.

Ryzyko płynności
KNF zaznacza, że nie jej rolą jest prześwietlanie przyjętego przez GetBack modelu biznesowego. Komisja skupia się na tym, czy spółka wypełnia swoje obowiązki jako emitent i jako podmiot zarządzający funduszami sekurytyzacyjnymi (w szczególności wynikających z ustawy o ofercie publicznej oraz Rozporządzenia MAR). I co z dotychczasowej kontroli wyszło?

- Dokonane przez UKNF ustalenia wskazują na wątpliwość co do rzetelności i jakości ujawnień dotyczących ryzyka płynności ponoszonego przez Emitenta i jego grupę kapitałową, a także na brak ujawnień informacji istotnych dla możliwości realizacji zobowiązań finansowych Emitenta - czytamy w komunikacie KNF.

GetBack a fundusze inwestycyjne.
Pisaliśmy w Business Insider Polska, że ważnym, a pomijanym wątkiem w sprawie GetBacku są potencjalne problemy funduszy wierzytelności, w których GetBack jest nie tylko serwiserem, ale też gwarantem płynności i stóp zwrotu. Mowa o trzech funduszach Altusa i dziewięciu funduszach Trigon TFI. Ich aktywa według danych Analiz Online przekraczają łącznie ponad 600 mln zł.

W funduszach Trigona minimalna stopa zwrotu ma wynosić w skali roku 5-6 proc. Gwarantem takich zysków jest GetBack. Co więcej, windykator ma też zapewniać płynność. O co chodzi? Zgodnie ze statutem fundusze te co najmniej raz w roku powinny dokonywać wykupu części certyfikatów od klientów (po 3-4 latach wykupione ma być 100 proc.). Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, to wykupy realizowane są z pieniędzy pochodzących z bieżących spłat dłużników. Ale gdyby jednak tej gotówki nie było na tyle, wówczas to GetBack ma pieniądze zapewnić.

Sprawą funduszy inwestycyjnych KNF też obiecuje się zająć.

- W związku z faktem posiadania przez GetBack zezwolenia na zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami funduszu sekurytyzacyjnego, prowadzone są w tym podmiocie czynności kontrolne. Mają one na celu ustalenie, czy działalność Spółki jest zgodna z umowami zawartymi z towarzystwami funduszy inwestycyjnych, a także zgodna z przepisami prawa, statutami funduszy inwestycyjnych oraz udzielonym zezwoleniem - czytamy w komunikacie Komisji.

onadto KNF pisze, że "w toku przeprowadzanej kontroli weryfikacji podlegają czynności podejmowane przez GetBack w ramach zarządzania sekurytyzowanymi wierzytelnościami stanowiącymi przedmiot lokat funduszy inwestycyjnych, których portfelami inwestycyjnymi zarządza GetBack."

O co chodzi? Być może o sposób wyceny pakietów wierzytelności będących w portfelach tych funduszy. Jak dowiedział się Business Insider Polska, GetBack mógł zawyżać wyceny certyfikatów poprzez m.in. handel pakietami długów pomiędzy serwisowanymi przez siebie funduszami, w ten sposób podbijając ich cenę.

Edytowany: 7 maja 2018 14:17

Bercik40
0
Wpisów: 494
Wysłane: 5 maja 2018 09:26:34
Według mnie założenia, że odzyskacie kasę z tej spółki są całkowicie błędne (choć mogę się mylić).
1. Tak szybki przyrost zadłużenia za ostatnie miesiące nie wskazuje na zdrowy biznes i chęć rozwoju; Przy czym spółka wiedziała, że sama narzuciła sobie progi zadłużenia, które świadomie złamała. dlaczego?
2. Spółka pod rządami pana kk i abrisa wydaje się z wstępnych ustaleń knf okłamywać rynek co do swojej sytuacji. Pytanie dlaczego to robiła?
3. Abris okłamywał rynek co do pożyczek dla spółki pod warunkami, których spółka nie mogła przecież sprostać; Manipulacja?
4. Próba manipulacji informacjami pana kk pod pożyczkę z pkobp i funduszu rozwoju - zapewne świadoma;
5. Gdzie popłynęły wasze pieniądze. wydaje się sadzić że poszły na przepłacone wierzytelności bankowe z których nic nie da się wyciągnąć. Banki wyczyściły sobie bilanse kosztem obligatariuszy z ulicy;

To sprawa dla prokuratury i tam należałoby by uderzyć na ich skuteczność. Próby zawiązywania grup i rozmów z spółka nic nie dadzą. Otrzeźwienie przyjdzie jak poznacie propozycje układowe. Wtedy chęć rozmów zniknie szybko. Tylko prokuratura z knf mogą wyjaśnić to zagadkowy default (według mnie świadomie zaplanowany przez bankierów).

A tutaj są wasze pieniądze, poniżej

Ten materiał to masakra
Edytowany: 7 maja 2018 14:17

amadeus
0
Wpisów: 44
Wysłane: 5 maja 2018 09:29:59
Ja osobiście nie zamierzam się biernie przyglądać sprawie. W poniedziałek rano wysyłam do sądu i faxem swoje poparcie dla zaproponowanego mecenasa, który zna nasze minimalne oczekiwania układowe.

BoloGTB
4
Wpisów: 81
Wysłane: 5 maja 2018 10:21:42
bog41 napisał(a):
Od strony prawnej to nie jest tak, że poszkodowani stoją przed alternatywą: żądać zapłaty od Getback, albo od "sprzedawcy" obligacji z tytułu tzw. misselingu i uważam, że członkowie grupy na fb są w tej kwestii wprowadzani w błąd: Aby żądać odszkodowania z tytułu misselingu należy wykazać przed sądem, że 1. doszło do wprowadzenia w błąd przez "sprzedawcę", czyli misselingu, 2. poszkodowany (obligatariusz) poniósł szkodę w określonej wysokości. Rzecz polega na tym, żę wysokość szkody będzie znana po zrealizowaniu przez Getback postępowania restrukturyzacyjnego, czyli może za rok, może za kilka lat(bo szkoda to kwota nie zapłacona przez Getback).
. Wszelkie powództwa przeciwko "sprzedawcom" będę do tego czasu oddalenie jako przedwczesne.
To jest przyczyna, dla której należy obecnie skupiać się na kwestii odzyskania należności od Getback, a nie na misselingu.

Popieram.
Należy wykorzystać każda szansę, w tym i misseling , ale w tej chwili ważniejsza jest droga układu. Natomiast nie jestem przekonany, czy aby sądzić się o misseling nie wystarczy np. brak samych odsetek, plus wysokie ryzyko utraty samego kapitału.
Tym nie mniej osoby nawołujące w grupie na FB tylko do działania w kancelariach pod kątem misselingu i jednocześnie w pewien sposób bojkotujące próby skierowania działań również pod katem "układowym" brną w ślepą uliczkę.
Tym bardziej, ze wiąże się to nieodłącznie z napędzaniem klientów i pieniędzy kancelariom, które już wprost są tam reklamowane.

P.S> Aha jeszcze pytanie: czy myślicie, że samo wysłanie faxem dokumentów do sądu o ustanowienie kuratora wystarczy, czy koniecznie musi być pocztą ( bo nie wiem, czy będę miał możliwość w najbliższych dniach wysłania pocztą)
Edytowany: 5 maja 2018 10:27

YaPaE
0
Wysłane: 5 maja 2018 11:03:00
Bolo to wyślij kurierem;)
Kurier przyjedzie ci do domu i odbierze list skoro do poczty masz nie po drodze.
Ja w ciągu godziny od przeczytania maila wysłałem i to samo znajomym polecilem co maja obligacje gbk a tez kupowali na catalyst

Shadown
0
Wpisów: 14
Wysłane: 5 maja 2018 11:07:45
amadeus napisał(a):
Ja osobiście nie zamierzam się biernie przyglądać sprawie. W poniedziałek rano wysyłam do sądu i faxem swoje poparcie dla zaproponowanego mecenasa, który zna nasze minimalne oczekiwania układowe.

Rozumiem ze te minimalne to aby odzyskac chociaz sam wklad?

My pewnie w pon wyslemy bo dzisiaj i tak poczta nieczynna.

Maupa_w_niebieskim
28
Wpisów: 927
Wysłane: 5 maja 2018 12:32:39
Szanowni Dyskutanci!
Sprawa misselingu przy oferowaniu obligacji GetBack SA czy też ewentualnie sporządzanych intencjonalnie (!) 'niezbyt odzwierciedlających stan rzeczywisty' sprawozdań finansowych tudzież innego rodzaju informacji ze spółki mogących mieć wpływ na podjęcie decyzji o zakupie tych papierów to sprawa dla prokuratury. Jak ktoś uważa, że przy nabywaniu obligacji/akcji GetBack SA padł ofiarą przestępstwa ma prawo złożyć do prokuratury stosowne zawiadomienie. Zupełnie odrębną sprawą jest postępowanie restrukturyzacyjne- w tym przypadku przyspieszone postępowanie układowe. Wierzycieli tylko z obligacji (a są jeszcze wierzyciele tzw gospodarczy i publiczno-prawni) jest ponad 9000. Ilu z nich wystąpi do sądu z wnioskiem o dopuszczenie do postępowania? Zapewne wystąpią o to instytucjonalni posiadacze obligacji tj TFI i OFE a z 'drobnicy' może z 1-2% bardziej świadomych. Tak czy owak (głosowanie układu następuje wartością kapitału a nie ilością wierzycieli) istnieje duże prawodopodbieństwo, że głos decydujący w przegłosowaniu (lub nie przegłosowaniu) propozycji układowych będzie miał kurator obligatariuszy reprezentujący wielką anominową masę. Zgodnie z przepisami kuratora obligatariuszy ustanawia sąd. Sprawa GetBack SA to sprawa dużego kalibru i jest niezbędne aby obligatariuszy reprezentował zawodnik 'wagi ciężkiej' a nie za przeproszeniem przypadkowy pierdoła, który klepnie warunki ewidentnie ich krzywdzące, a potem pójdzie za róg budynku sądowego wypalić papierosa i pośmiać się z dowcipów prezesa. Jeżeli jest okazja aby zasugerować sądowi, że bardziej niż ów przypadkowy pierdoła bardziej do roli kuratora obligatariuszy nadaje się rzeczony mecenas T. , który jest uznanym praktykiem w tym na gruncie nowych przepisów to chyba nie ma się nad czym zastanawiać. Wybór należy do Was.

YaPaE
0
Wysłane: 5 maja 2018 14:37:13
W Samo Sedno !! Bravo !!

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14