pixelg
GETBACK - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91

GETBACK [GBK]

AKTUALNY KURS: 3,75 zł (-17,04%) 16-04-2018 09:04
marecki
marecki PREMIUM
0
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 21
Wysłane: 6 maja 2018 21:15:26
art. 259 prawa restrukturyzacyjnego (dalej PrRest) precyzyjnie wskazuje co się wówczas dzieje - z chwilą otwarcia przez sąd przyspieszonego postępowania układowego (dalej PPU) co do zasady wszystkie postępowania egzekucyjne (obejmujące wierzytelności objęte układem) będą zawieszone z mocy prawa, a nowych spraw egzekucyjnych nie możesz wszcząć obojętnie czy to będzie sądowy nakaz zapłaty, wyrok czy akt notarialny z art. 777 kpc. Mógłbyś prowadzić egzekucję względem Getback w razie, najoględniej powiem, posiadania zabezpieczenia rzeczowego na aktywach Getback (np. hipoteka, zastaw), wówczas z przedmiotu zabezpieczenia możesz egzekwować swoje roszczenia.
Dodam, iż aby egzekwować z aktu notarialnego i tak musisz wystąpić wcześniej do sądu o nadanie mu klauzuli wykonalności (art. 781 i 783 kpc). W okolicznościach gdy Getback złożył wniosek i zakładając że sąd im to szybko "klepnie" raczej nie masz szans na egzekucję swoich roszczeń; Reasumując, nawet jak masz akt not. z art 777 kpc po otwarciu PPU twoje roszczenie objęte jest postępowaniem restrukturyzacyjnym i regulacjami PrRest;

DJRob
0
Wpisów: 5
Wysłane: 6 maja 2018 21:27:06
No ale jeżeli w akcie notarialnym Getback dobrowolnie poddaje się egzekucji w przypadku złożenia wniosku o postępowanie układowe to chyba zmienia postać rzeczy prawda?

Jan Nowak
0
Wpisów: 181
Wysłane: 6 maja 2018 21:39:40
Cytat:

W WEO jest możliwość skorzystania z tej opcji właśnie w przypadku kiedy Firma złoży wniosek o otwarcie postępowania układowego (czyli teraz).

Getback złożył wniosek o przyspieszone postępowanie układowe a nie o postępowanie układowe. To są 2 różne tryby postępowań w prawie restrukturyzacyjnym.

marecki
marecki PREMIUM
0
Wysłane: 6 maja 2018 21:46:18
akt notarialny to jeden z tytułów egzekucyjnych takich jak nakaz, wyrok, postanowienie, etc. Akt służy temu że nie musisz występować z pozwem do sądu i udowadniać swoich racji tylko Twój dłużnik (Getback) poddaje się z aktu dobrowolnej egzekucji w sytuacjach określonych w kacie - więc od razu idziesz do sądu po klauzulę. Sory za język prawniczy ale inaczej się nie da
Reasumując - dobrowolne poddanie się egzekucji z art. 777 kpc zastępuje długi i kosztowny proces sądowy;

marecki
marecki PREMIUM
0
Wysłane: 6 maja 2018 21:50:53
PU to nie PPU to jasne, inne tryby, procedury;
co do aktu art. 777 kpc i dobrowolnego poddania się egzekucji - to po prostu inny dokument który pozwala na egzekucję roszczeń, jakbyś nie miał aktu to czekałaby Cię klasyczna sprawa sądowa z Getback celem uzyskania nakazu czy wyroku;

Bartas
0
Wpisów: 2
Wysłane: 6 maja 2018 22:13:50
Witam, proszę o wazna dla mnie i pewnie innych nformację: czy teraz jeszcze przed klepnieciem przed Sąd układu składać wniosek o wykup? Mam taką możliwość jutro, ale nie wiem czy jest sens. Wiem, ze wszystkie roszczenia zostana wstrzymane, ale lepiej być obligatoriuszem czy wierzycielem w sytuacji restrukturyzacji i układu?

getbeka
0
Wpisów: 19
Wysłane: 6 maja 2018 22:24:10
Marcinnn napisał(a):
Bardzo proszę o rzetelną radę.
dopiero co przed chwilą przeczytałem coś takiego na money.pl:
"GetBack wszelkimi sposobami próbuje uniknąć regulowania swoich zobowiązań. W tym celu spółka złożyła w sądzie wniosek o "przyspieszone postępowanie układowe". To nic innego, jak dawna upadłość. O ile sędziowie przychylą się do wniosku, spółka zgodnie z prawem będzie mogła uniknąć m.in. wykupu obligacji. Tym samym inwestorzy bezpowrotnie stracą około 91,6 mln zł – tyle warte są 24 serie obligacji łącznie z niezapłaconymi odsetkami."

eeee, możecie mi powiedzieć co autor miał na myśli? Eh?

adashi2
0
Wpisów: 127
Wysłane: 6 maja 2018 22:40:23
Autor się po prostu nieco zagubił w zagadnieniu, a że fajnie to brzmi to co mu szkodziło tak napisać.

getbeka
0
Wpisów: 19
Wysłane: 6 maja 2018 23:09:00
a powiedzcie mi, z punktu widzenia, szansy, na odzyskanie jakiekolwiek kasy, to lepiej w takich postępowaniach być wierzycielem czy obligatariuszem- bo to chyba jest różnica..?

Bo jeśli ktoś nie ma już obligacji to żeby sąd klepnął wniosek, to spółka musi spłacić te 90mln z tych zapadniętych obligacji?

Marcinnn
0
Wpisów: 6
Wysłane: 7 maja 2018 00:40:30
no tak, tylko pytanie: czy opłaci się wystąpić o przedterminowy wykup obligacji we wtorek, 8 maja (od tego dnia mogę to zrobić) ?
czy mogę coś stracić na takiej decyzji w stosunku do tego, gdybym tylko spokojnie czekał na rozwój wydarzeń.

Sąd ma oficjalnie czas na podjęcie decyzji do środy(?) 9 maja o przyspieszonym postępowaniu układowym, czy tak?
i czy taka decyzja działa wstecz czy od daty 9 maja? (czy liczy się data złożenia wniosku przez Getback, tj 2 maja?)

nie chciałbym stracić czegoś z powodu wniosku o przedterminowy wykup, jeśli decyzja sądu będzie pozytywna o przyspieszonym postępowaniu układowym - i np. wobec tego wszystkie zgłoszone obligacje do tej pory do wykupu 'przepadają' lub coś w tym stylu - i że zajmujemy się negocjacjami / spłatami tylko wobec tych, które nie zostały zgłoszone do wykupu. może tak w ogóle być? że te obligacje zgłoszone przed decyzją sądu zostaną zupełnie pominięte 'skasowane'?

adashi2
0
Wysłane: 7 maja 2018 00:49:51
Nie może tak być. Różnica będzie np. taka że gdyby był zawierany układ, to w Twoim imieniu nie będzie głosował kurator obligatariuszy. Twoja wierzytelność przejdzie do innej kategorii, ale przecież w żadnym razie nie zniknie. W ramach układu warunki spłaty obligatariuszy mogą być lepsze albo gorsze od spłaty innych. Ponieważ kwota długu "obligacyjnego" jest znaczna, to teoretycznie tutaj powinno grozić najwyższe cięcie, ale jak będzie faktycznie nikt Ci raczej nie powie, bo może być dowolnie.

A, i sąd praktycznie na pewno do środy nie zdąży. Ten tydzień to chyba tylko "termin instrukcyjny". W ogóle daleko jest od pewności, że w ogóle będzie układ (nawet po ewentualnym uzupełnieniu wniosku). Jutro/pojutrze może będzie wiadomo co oni w ogóle złożyli.

Bartas
0
Wpisów: 2
Wysłane: 7 maja 2018 01:06:15
A czy w układzie restrukturyzacujnym mogę stać się z obligatoriusza wierzycielem z żądaniem wykupu. Czy wtedy obejmą mnie warunki ugody dla tych co zadają wykupu?

adashi2
0
Wysłane: 7 maja 2018 09:22:04
Masz na myśli zmianę kategorii po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, a przed ewentualnym zatwierdzeniem układu?

Złożenie wniosku o przedterminowy wykup tego nie spowoduje.

Niestety nie jestem do końca pewien co się dzieje, jeżeli obligacja zapada w tym okresie. Wydaje mi się, że listy wierzytelności obowiązują takie jakie są na dzień głosowania układu. Skoro jakaś obligacja zapadnie wcześniej to chyba automatycznie przechodzi ona do nowej kategorii, ale domyślnie jest objęta takimi samymi warunkami układu (redukcji i/lub rozterminowania) jakie dotyczą obligacji, które jeszcze nie zapadły. Wydaje mi się, że jest możliwe ustanowienie dla takiej kategorii wierzytelności innych warunków (układ głosowany jest całościowo, a nie odrębnie dla każdej kategorii) ale nie sądzę aby było to praktykowane, bo mogłoby to budzić zastrzeżenia co do pokrzywdzenia części wierzycieli. Aczkolwiek dobrze by było, gdyby w tej kwestii wypowiedział się także ktoś inny.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
230
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 617
Wysłane: 7 maja 2018 10:25:18
muaddib77 napisał(a):
nie rzucajmy oskarżeń w żadną stronę póki nie znamy faktów.
Trzeba pamiętać, że jeżeli jest tak, że sprawozdania są w jakimś stopniu nierzetelne to oprócz samej Spółki (osób nią zarządzających) są jeszcze podmioty niezależne, które jakimś cudem nic nie widziały.

Sprawozdania finansowe spółki są badane TYLKO PO RAPORTACH ROCZNYCH. Ani KNF, ani nikt inny nie kwestionuje obrazu z raportu za 2016, a za 2017 jeszcze nie było. Dodatkowo po raporcie półrocznym jest przegląd raportu, ale to nie to samo co badanie.
kostek-mundek napisał(a):
Rzeczywiście bardzo nieszczęśliwe zdanie. Z tego, co o sprawie wiadomo, wynika, że spółka wnioskuje o układ, bo brakuje jest płynności dla zaspokojenia kumulujących się roszczeń wierzycieli, a nie dlatego, że nie ma i nie będzie miała kapitału, żeby ich spłacić. Raporty były audytowane, więc jakieś pakiety wierzytelności chyba rzeczywiście posiada. Po co nakręcać panikę?

To nie nakręcanie paniki, tylko wniosek ze statystyki. Osobiście nie przypominam sobie żadnej sytuacji, w której spółka idzie po ochronę do sądu i sprawa kończy się układem polegającym tylko na rozterminowaniu płatności. Przypadki opóźnień ze szczęśliwym finałem oczywiście się zdarzały, ale nie w trybie sądowym - tam praktycznie zawsze jest jakieś strzyżenie, albo konwersja na akcje po wysokiej cenie.
pytek21 napisał(a):

A swoją drogą to czy ktoś wie czy jeśli spółka nie pojdzie w likwidację to czy ona po zawarciu układu wróci na górę na NC czy sprzedaż akcji tylko już a umówe,?
Możecie polecić jakąś książkę czy coś co nie jest bełkotem prawiczym (kodeks) gdzie można dowiedzieć się czegoś o tej sytuacji?

Albo anty_teresa czy grupa stockwatcha, może stworzcie jakieś małą symulację czy poradnik co do scenariuszy i ewentualnych wyjść dla akcjonariuszy - ale tak szczegółowiej.
Znalazłem na wyszukiwarce Google artykuł od was z 2010 roku "z NC na GPW" ale link jest nieaktywny i mimo że wydaje się poruszać ten temat to artykułu nie ma.

Na NC z GPW to przechodzą spekulacyjne zombie. Jeśli zaś chodzi o poradnik to na tę chwilę nie ma możliwości. Przede wszystkim dlatego, że nie ma żadnych konkretów. Nie ma propozycji układowych, nie ma raportu rocznego, a samo prawo restrukturyzacyjne to jest w zasadzie nowość.
addison napisał(a):
mają jakieś zebranie obligatariuszy podnoszące zabezpieczenia dla wybrańców. wydaje się, że w obliczu upadłość taka forma to lekkie nadużycie w kierunku lepszych kolegów. skoro już jest wniosek to spółka się zabezpieczyła, ale tym podwyższeniem zabezpiecza wybrańców kosztem pozostałych i to tylko w przypadku mocnej upadłości.
pozostali obligatariusze powinni to monitorować i protestować.

Ale czy te podwyższenia nie zapadły jeszcze przed wnioskiem o restrukturyzację? Bo jeśli były przed, to jeśli suma wartości zabezpieczenia spadła poniżej progu określonego w WEO to dobezpieczenie jest krokiem, który chroni przed żądaniem wcześniejszego wykupu.

Bercik40
0
Wpisów: 494
Wysłane: 7 maja 2018 10:48:37
Mam nadzieję, że nie zastosowano wyceny aktywów metodą likwidacyjną. To znacznie obniżyłoby ich faktyczną wartość i wpłynęło negatywnie na przedstawione propozycje układowe - twierdzi w @Parkietcom Konrad #Kąkolewski b. prezes #GetBack

win1248
0
Wpisów: 529
Wysłane: 7 maja 2018 11:18:02
Konrad Kosmita przyjaciel wszystkich obligatariuszy. Coraz słabiej to wygląda,obligatariusze z jednej strony są atakowani przez ambulance chasers, z drugiej zaczynają się naparzać między sobą. Wszystko idzie w najbardziej prawdopodobnym, nie najlepszym kierunku.

Jedyną nadzieją są fundusze, które mogą coś wyrwać przy okazji dla reszty, wszystko pozostałe to bicie piany bez znaczenia i rewelacje rodem z kolorowych pism .

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
106
Wpisów: 1 527
Wysłane: 7 maja 2018 11:37:56
Bercik40 napisał(a):
Mam nadzieję, że nie zastosowano wyceny aktywów metodą likwidacyjną. To znacznie obniżyłoby ich faktyczną wartość i wpłynęło negatywnie na przedstawione propozycje układowe - twierdzi w @Parkietcom Konrad #Kąkolewski b. prezes #GetBack

Audytor wyda sprawozdanie z badania tylko wtedy jeżeli będzie miał 100% pewność, że spółka będzie wstanie kontynuować działalność przez okres 12 miesięcy od dnia wydania sprawozdania. Z tego punktu widzenia wydanie sprawozdania z badania jest kluczowe. Biegły nie musi zgodnie z UoR wydawać sprawozdania z badania jeżeli nie ma zapewnionej kontynuacji działalności przez spółkę.

Co do zasad wyceny pakietów wierzytelności. Moim zdaniem zasady wyceny zostaną zmienione (przeprowadzone zostaną testy na utratę wartości) skoro spółka wystąpiła do sądu o postępowanie restrukturyzacyjne (przyspieszone postępowanie układowe). Nie generalizowałbym jednak, że wszystkie pakiety wierzytelności będą wyceniane tak samo i że na wszystkich będzie rozpoznana utrata wartości. Zapewne część zostanie przeznaczona do sprzedaży i te będą wyceniane według ceny sprzedaży jakie spółka uzyskała od oferentów. Kruk już wyraził publicznie chęć zakupu pakietów. Zapewne rozmowy trwają i z innymi firmami.

Dla mnie styl Kąkolewskiego jest straszny. Facet nie ma klasy.

Edytowany: 7 maja 2018 11:38

Bercik40
0
Wpisów: 494
Wysłane: 7 maja 2018 12:06:31
Chodzi mi o to, że dla kąkolewskiego metoda likwidacyjna to w istocie metoda urealnienia wyceny pakietów wierzytelności wcześniej sztucznie napompowana pod emisje akcji i obligacji Liar Liar Liar

Gerda
24
Wpisów: 532
Wysłane: 7 maja 2018 12:12:56
Nie wiem czy ktoś z Was zdaje sobie sprawę ale KK też sporo zainwestował w akcje GetBack i taka sytuacja nie jest mu na rękę ale pewnie on sobie poradzi

fre0n
0
Wysłane: 7 maja 2018 13:56:27
udostępniono wniosek zgodnie z liczny zapytaniami

www.wroclaw-fabryczna.sr.gov.p...

www.wroclaw-fabryczna.sr.gov.p...

2,8 mld zadłużenia z obligów z czego 2,7 do układu
1mln zadłużenia w ZUS

pożyczki od Abris - na koszty sądowe
28 mld na koniec 2017 roku wartosc portefli
jest bilans na kwiecien 2018 ale na plycie cv